Między światami. Moje życie i niewola w Iranie (okładka miękka)

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Rankiem 31 stycznia 2009 roku pracująca w Iranie Roxana Saberi, amerykańska dziennikarka o irańskich korzeniach, została wyciągnięta z domu przez czterech mężczyzn i potajemnie aresztowana. Agenci wywiadu oskarżyli ją o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. Na pokazowym, absurdalnym procesie, który trafił na pierwsze strony gazet całego świata, została skazana na karę ośmiu lat więzienia. Miała ją odbyć w okrutnym teherańskim więzieniu Evin – miejscu, skąd każdy wychodzi zmaltretowany psychicznie lub fizycznie bądź nie wychodzi wcale.

Saberi rozpoczęła brawurową walkę o wolność.  Jej sprawę poparli Hilary Clinton, Barack Obama, liczne organizacje międzynarodowe, a także tysiące poruszonych jej losem ludzi, którzy wzięli udział w licznych akcjach w mediach społecznościowych.

"Między światami" to poruszająca i jednocześnie przerażająca historia uwięzienia młodej, niewinnej kobiety. To także opowieść o heroicznej walce o sprawiedliwość, godność i respektowanie praw człowieka oraz szczere świadectwo życia w Iranie – kraju pełnym kontrastów.

Tytuł: Między światami. Moje życie i niewola w Iranie
Tytuł oryginalny: Between Two Worlds
Autor: Saberi Roxana
Tłumaczenie: Markocka-Pepol Marta
Wydawnictwo: Wydawnictwo SQN
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 384
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-09-23
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 220 x 32 x 142
Indeks: 18017045
 
Brak
ocen
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
52 recenzje
3/5
19-05-2016 o godz 08:14 Paulina Kaleta dodał recenzję:
Zacznę od tego, że jest to historia oparta na faktach.
Roxana Saberi jest amerykańską dziennikarką. Wyjeżdża do Iranu (kraju, z którego pochodzi jej ojciec), gdzie pełni rolę korespondentki, jak również pisarki, ponieważ zbiera materiały do swojej książki. Chce w niej ukazać Iran zachodnim odbiorcom takim, jakim go poznała. Miłość, jaką zapałała, chce najzwyczajniej w świecie przelać na papier.

Nigdy nie mieszała się w sprawy polityki, starała nie robić sobie wrogów, nie zwierzać się obcym osobom, nie wyróżniać się z tłumu. Mimo tych wszystkich działań nie spodobała się władzy. 31 stycznia 2009 roku została zabrana ze swojego mieszkania i oskarżona o szpiegostwo na rzecz USA. Trafia do więzienia.

Dla dziennikarza (albo po prostu zwykłego człowieka) najważniejsza jest prawda, ale nie w więzieniu Evin. Tutaj panują inne zasady. Mimo że Roksana nie była żadną aktywistką, ani propagatorką, z nikim nie współpracowała to ugięła się przed władzami – złożyła fałszywe zeznania i przyznała się do szpiegowania. Celem dla niej była wolność, choćby za wyrzeczenie, wyparcie się własnych przekonań i zasad. Sądziła, że koszmar się skończy.

W pewnym momencie Roxana poznaje inne więźniarki, które są niczym balsam na obolałą duszę i głos moralności. To dzięki nim rozumie, ze nie da rady żyć w kłamstwie z samą sobą i odwołuje zeznania chwilę przed uwolnieniem.

Postawa autorki wzbudza podziw. Lektura jest wstrząsającym przeżyciem dla nas, a dla Roxany także traumatycznym. Podziwiam ją za odwagę, bo w końcu zmieniła zeznania. Ale też trochę jej nie rozumiem. Ja do odważnych nie należę. Nie wybrałabym się za żadne skarby świata w tamte rejony. Tak łatwo nie podałabym komuś mojego życia na tacy. Może przesadzam, ale tak po prostu czuję. Bo Roxana miała szansę powrotu do Stanów, jednak postanowiła zostać z własnej, nieprzymuszonej woli.

Podsumowując – Roxana miała więcej szczęścia niż inny człowiek. W jej obronie staje cały świat, prezydenci, organizacje, a także zwykli ludzie. Ale co z innymi. Bo przecież do tej pory w tamtych rejonach giną inni ludzie. Więc kto stanie w ich obronie? Kto ich wyciągnie z piekła?

Książkę polecam osobom, które chcą przenieść się na chwilę do tamtego świata.

http://reading-mylove.blogspot.com/2016/05/egzemplarz-recenzencki-roxana-saberi.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-04-2016 o godz 13:40 kiedymamaniespi dodał recenzję:
Nie tylko sama postać Roxany Saberi jest intrygująca. Po przeczytaniu tej książki inaczej spojrzycie na Iran, ujrzycie w nim ludzką twarz, ale i zaskakującą przepaść między tym, jak wygląda życie w tym państwie z punktu widzenia zwykłego obywatela, władzy i zagranicznych obserwatorów.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-03-2016 o godz 20:36 ksuchorz dodał recenzję:
www.kate-with-books.blogspot.com

Nieludzkie traktowanie więźniów, wymuszanie fałszywych zeznań, czy absurdalne procesy to tylko okruch nierespektowania praw człowieka w krajach islamskich. Gazety donoszą o znacznej poprawie sytuacji w dziedzinie sprawiedliwego traktowania na przykład irańskiego społeczeństwa, mimo to nadal dochodzą nas słuchy o barbarzyńskich metodach stosowanych podczas przesłuchań. Spore grono skazanych osób to kobiety, które popełniły morderstwo na mężu-gwałcicielu oraz dysydenci polityczni wyznający odmienne ideologie czy manifestujący inne przekonania niż władza kraju.

Roxana Sarberi przekonała się na własnej skórze, jak to jest być więźniem w Iranie oraz kobietą w kraju zdominowanym przez mężczyzn. W brutalny sposób i bez jakiegokolwiek uprzedzenia została aresztowana i oskarżona o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych, a ściślej mówiąc, dla CIA. Takiego obrotu spraw na pewno się nie spodziewała. Wyjechała do tego pięknego kraju, gdzie ludzie są bardzo serdeczni i gościnni, by spokojnie zebrać materiały do książki, a w zamian otrzymała „wycieczkę” do piekła. Ta amerykańska dziennikarka przebywająca od pięciu lat w Iranie trafia do więzienia Evin w Teheranie, gdzie toczy zawziętą walkę nie tylko o swoją wolność, ale i o sprawiedliwość.

„Obrazy, które widziałam, były z jednej strony dobrze mi znane, z drugiej – wydawały mi się z innego świata, jakbym śniła teraz jakiś koszmarny sen. Gdybym tylko wiedziała parę godzin wcześniej, co mnie czeka…”

Podczas długich i wyczerpujących przesłuchań bohaterka powieści próbuje wyjaśnić, iż wszystkie dokumenty które posiada oraz wszystkie przeprowadzone przez nią wywiady, są tylko informacjami zbieranymi do książki o społeczeństwie Iranu. Jednak żadne tłumaczenia nie przekonują irańskich śledczych, którzy zawzięcie utrzymują zarzut tajnej pracy dla obcego wywiadu. Kobieta po pewnym czasie się załamuje i wyraża chęć „współpracy” z tymi bezdusznymi agentami. A co dla nich oznacza współpracę? W pierwszej kolejności musi przyznać się do wszystkich zarzucanych jej czynów, co pozwoli jej szybko wyjść na wolność. Natomiast drugim warunkiem jest „zbieranie informacji” w Stanach i przekazywanie ich do Iraku. I ani słowa o tym nikomu, w przeciwnym razie skaże się na wyrok śmieci.

„Śledczy grozili mnie i mojej rodzinie, nie miała wyboru. A może miałam?”

Jednak niespodziewany kontakt z innymi więźniarkami, wysłuchanie ich rozmaitych opowieści oraz ciążące na kobiecie kłamstwa spowodowały, że Roxana postanawia zmienić swoje dotychczasowe podejście. Pierwszy, upozorowany wyrok skazujący ją na kilka lat więzienia przedostaje jednak się do mediów, co powoduje że w jej obronie stają „ważne głowy” Stanów Zjednoczonych oraz kilku innych krajów, a przede wszystkim oddana rodzina.

„Jaki by nie zapadł wyrok, muszę zrobić wszystko, żeby przyjąć go z siła, odwagą i cierpliwością.”

Kobieta czerpała siłę na te sądowe przepychanki tylko dzięki swoim współlokatorkom oraz słowom przeczytanym w Biblii czy Koranie. Ogromny szum medialny umacnia ją w przekonaniu, że podstępuje słusznie, zaczyna więc toczyć brawurową walkę o sprawiedliwość, praworządność i godność oskarżonych irańczyków.

„Boże - zaczęłam się modlić - proszę miej mnie w swojej opiece, prowadź mnie. Wierzę, że będziesz mnie chronił jeśli powiem prawdę.”

Książka ta, to niesamowita opowieść o zdeterminowanej kobiecie mającej podwójne obywatelstwo, w starciu z okrucieństwem totalitaryzmu, w którym państwo sprawuje całkowitą kontrolę nad społeczeństwem i nie zważa na aspekty życia prywatnego. Opowieść Roxany nie tylko przedstawia sytuacje związane z moralami przebywania w więzieniu, ale również porusza wątki obcokrajowców przebywających w Iranie czy aspekty podoczne mieszkańców tego kraju, w tym zachowania zakazane czy źle widziane przez rząd.

„Między światami. Moje życie i niewola w Iranie” to poruszająca pozycja, która wciąga od pierwszej strony. Po jej skończeniu, człowiek otwiera oczy na niesprawiedliwe traktowanie obywateli krajów muzułmańskich. Innymi słowy, musisz poznać historię dzielnej kobiety Roxany Saberi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-12-2015 o godz 19:58 Jemich dodał recenzję:
Roxana Saberi to amerykańska dziennikarka, która w 2003 roku przyjechała do Iranu. To stamtąd pochodził jej ojciec, więc czuła się z tym krajem związana rodzinnie i pokochała go jak swoją drugą ojczyznę. Chciała napisać książkę, która stanowiłaby obiektywny obraz irańskiego społeczeństwa, dlatego przeprowadziła blisko sześćdziesiąt wywiadów z ludźmi z różnych grup społecznych, z rewolucjonistami i islamskimi radykałami, z gośćmi z zagranicy i rodowitymi Irańczykami. Nie przypuszczała jednak, że cały jej dorobek wkrótce może stać się podstawą oskarżenia o szpiegostwo.31 stycznia 2009 roku Roxanę obudziło walenie w drzwi. Do mieszkania kobiety wdarli się agenci irańskiego wywiadu i zabrali ją na przesłuchanie do jednego z najstraszniejszych więzień na świecie – Teherańskiego więzienia Evin. Nic nie dały tłumaczenia, że zarzuty, jakoby pracowała dla CIA, są bezpodstawne, Saberi została zatrzymana w więzieniu i to jako więzień polityczny. Owszem, miała możliwości wyjścia na zewnątrz, ale pod warunkiem współpracy, a współpraca w jej przypadku oznaczała złożenie fałszywych zeznań. Tak czy inaczej szybko okazało się, że marzenia o szybkim wyjściu z więzienia to mrzonki i Roxana musi nauczyć się żyć w Evin.

Dziennikarka przeżyła piekło. Przesłuchania, groźby, psychiczne i fizyczne wyniszczenie. Dla nas, żyjących w demokratycznym systemie, reżim irański jest trudny do pojęcia, podobnie jak system – a raczej brak systemu prawnego. Gdyby nie zaciekła walka, Saberi prawdopodobnie zostałaby pozbawiona adwokata, widzeń z rodziną i jakichkolwiek innych praw. Tam każdy, kto trafia do więzienia, jest winny – bo przecież inaczej by do niego nie trafił, prawda? A winnemu nie należy się nic.Dziennikarka w czasie pobytu w Evin przeszła przez wiele cel, poznała strażniczki, śledczych, prokuratorów i sędziów, ale też inne więźniarki z oddziału. To pozwoliło jej mimo wszystko stworzyć książkę o społeczeństwie Iranu – choć nie taką, jak zakładała z początku. „Między światami” to przekrój przeróżnych grup społecznych i postaw wobec reżimu. Z zafascynowaniem obserwowałem, jak różne więźniarki podchodzą do tematu wolności i systemu, w jakim przyszło im żyć. Bo i o totalitarnym systemie traktuje ta książka. O systemie chyba najgorszym z możliwych, w którym nie ma poszanowania ludzkiego życia, wolności, prawa do posiadania i wyrażania własnych poglądów, do postępowania w zgodzie z własnym sumieniem. Musimy pamiętać, że nawet teraz w więzieniach na całym świecie cierpi wielu więźniów, którzy, podobnie jak Saberi, są zupełnie niewinni – lub ich jedyną winą jest to, że wstawili się za prześladowanymi przez system.Uważam, że „Między światami” Roxany Saberi to pozycja obowiązkowa w dzisiejszych czasach – przedstawia problem bardzo aktualny w świecie i zmusza do refleksji o wolności. Cieszmy się, że nie musimy bać się aresztowania, że możemy spotkać z rodziną i znajomymi, spać spokojnie we własnym domu. Nie wszyscy mają takie szczęście. Roxana Saberi o uszanowanie tego podstawowego prawa, prawa do wolności, prawa przysługującego nam od urodzenia do śmierci, stoczyła w Teheranie heroiczną walkę, całe szczęście uwieńczoną sukcesem. Niemalże jednak przypłaciłaby tę walkę życiem, więc za to, co zrobiła, należy jej się wielki szacunek.

Zachęcam Was do sięgnięcia po "Między światami". To intrygujący obraz Iranu, relacja z walki o własną godność i wciągająca powieść, od której nie sposób się oderwać, i którą pochłaniamy z zapartym tchem. Gorąco polecam!

Po pełną recenzję zapraszam na vloga https://www.youtube.com/watch?v=YdPcdBFiyq0 i bloga http://ktoczytazyjepodwojnie-blogliteracki.blogspot.com/2015/11/miedzy-swiatami-roxana-saberi-recenzja.html :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-11-2015 o godz 13:10 Karolina Tokarz dodał recenzję:
Od dawna miałam ochotę na tę książkę i bardzo się cieszę, że nareszcie mogłam ją przeczytać. Bardzo lubię dobrą literaturę faktu, a relacja panny Saberi na pewno zalicza się do tej kategorii.

Podczas lektury często zadawałam sobie pytanie, co kierowało autorką, która zdecydowała się zamieszkać w Iranie, mimo że doskonale zdawała sobie sprawę ze wszystkich niebezpieczeństw z tym związanych. Doszłam do wniosku, że czasem po prostu pragnienia serca biorą górę nad rozsądkiem. Tak było w tym przypadku – Roxana bardzo chciała poznać ojczyznę swego taty, zrozumieć panujące tam obyczaje, poznać mieszkających tam ludzi. Tragiczne jest, jaką cenę musiała zapłacić za podążenie za głosem serca.

"Iran wydawał mi się moim przeznaczeniem, dokładnie tak, jak wiele lat wcześniej okazał się przeznaczeniem mojej mamy."

Książka jest dość szczegółową relacją z kilkuletniego pobytu Saberi w Iranie. Opowiada o latach jej pracy tam w charakterze dziennikarki, o wszystkich zawartych tam znajomościach, nawet o spotkaniu miłości życia. Scenariusz gwałtownie zmienia się, gdy zostaje jej odebrana przepustka prasowa, a ona mimo to zostaje w kraju. Robi to, by zbierać materiały do książki o Iranie. Jako że ma to być rzetelna pozycja, przy jej pisaniu wspomaga się informacjami, jakie zdobywa przeprowadzając dziesiątki wywiadów z przedstawicielami różnorodnych irackich grup społecznych. Właśnie ta skrupulatność okaże się przyczyną wszystkich jej kłopotów.

Całe jej życie zmienia się w chwili, gdy otwiera drzwi agentom wywiadu, którzy bezceremonialnie zabierają ją do owianego legendarną złą sławą więzienia Evin. Rozpoczyna się jej niewola. W książce znajdziemy szczegółowe opisy zarówno samego zakładu karnego, warunków, w jakich przetrzymywani są więźniowie, jak i zakazów, których należy tam przestrzegać oraz kar, jakie są wymierzane za wszelakie łamanie zasad. Przeczytamy tu też o metodach śledczych oraz o manipulowaniu świadkami i oskarżonymi, o wymuszaniu zeznań, o zastraszaniu, biciu, a nawet…zabijaniu w trakcie przesłuchań. Dzięki szczerej i obszernej relacji Saberi poznajemy całe okrucieństwo irańskiego wywiadu, służb więziennych oraz prokuratury i sądownictwa.

"Kobiety, które poznałam w ostatnim czasie, potrafiły oprzeć się swoim śledczym, którzy żądali od nich kłamstwa. Ja natomiast posłusznie podporządkowałam się rozkazom, będącym w konflikcie z moim sumieniem. Może było już za późno na stawianie oporu, ale jeśli te kobiety mogły, dlaczego ja miałabym nie móc?"

„Między światami” to dramatyczna relacja ofiary dramatycznych absurdów totalitarnego państwa. Jednak jest to również opowieść o sile, jaką mają w sobie irańskie kobiety. Saberi dzieliła celę z wieloma więźniarkami, które odbywały kary za wierność swoim przekonaniom, za pełnienie misji lub za bycie lojalnymi wobec „wywrotowych” członków swych rodzin. Kobiety te pozostawały twarde i nieugięte, mimo represji, nacisków, zastraszania, a nierzadko przemocy, jakiej doświadczały od śledczych. Gotowe były na wszelkie kary, szykany i represje, jeśli w zamian za to mogły chronić swych najbliższych. To od tych kobiet Roxana czerpała siłę, która pomogła jej przetrwać ten czas, ale przede wszystkim to dzięki tym kobietom znalazła w sobie odwagę, by postawić się swym „oprawcom” oraz by opuścić więzienie z podniesioną głową i czystym sumieniem.

Książkę pochłonęłam w zawrotnym tempie. Wywiera ogromne wrażenie. Budzi niesmak, ale w końcowym rozrachunku pozwala zagłębić się w temat piekła, jakim jest Iran, dzięki czemu na pewno zwraca uwagę na dramat, jaki rozgrywa się w tym kraju. Myślę, że ta książka jest ważna, gdyż dzięki niej wiele osób zwróciło baczną uwagę na tę sytuację, przestała być już ona sprawą wewnętrzną, a stała się międzynarodowa. Podziwiam autorkę za ogrom odwagi, który pozwolił jej opublikować te wspomnienia, mimo wielu gróźb kierowanych pod jej adresem. Są tragedie, o których należy mówić głośno i otwarcie, a sytuacja w Iranie jest właśnie jedną z nich. Warto poznać tę książkę, warto wiedzieć!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
13-11-2015 o godz 08:23 Anna Sikorska dodał recenzję:
„Między światami” szokuje ludzi przyzwyczajonych do wolności słowa, poglądów, pracy nad tym, co nas interesuje. Roxana Saberi pracowała w Iranie jako dziennikarka korespondencyjna. Po skończeniu przepustki pozwalającej na wykonywanie pracy młoda kobieta zostaje w kraju swoich przodków, aby pisać książkę o świecie fascynującym ją. Z tego powodu spotyka się z artystami, politykami, działaczami i przeprowadza wiele wywiadów, rozmawia o problemach państwa, kulturze, planach na przyszłość i wizjach przyszłego państwa. Takie dociekania nie podobają się władzom, które muszą mieć pod kontrolą również myśli obywateli. Pewnego wieczoru do mieszkania dziennikarki wkraczają pracownicy tajnych służb, przeszukują je, konfiskują książki i zabierają Roksanę Sabeli do więzienia słynącego z zabijania przesłuchiwanych.
Wielogodzinne śledztwo, fatalne warunki prowadzą do snucia przez dziennikarkę fałszywych, ale zgodnych z oczekiwaniami przesłuchujących, zeznań. „Zaczęłam płakać, bo zdałam sobie sprawę, iż porzuciłam prawdę na rzecz strachu przed drugim człowiekiem i przed śmiercią. Oczywiście, że chciałam żyć, ale jakim życiem?
Takim, w którym moje sumienie pozostanie czyste, w którym będę robić to, co uważam za słuszne, nawet pod naciskiem. W końcu zrozumiałam, że muszę mówić prawdę, nawet za cenę wolności i własnego życia”.
Życie w ciągłym strachu, toczące się wokół intensywnych analiz własnych czynów i położenia, brak jakiegokolwiek zajęcia, które dałoby wytchnienie od tragicznej sytuacji, a do tego historie innych więźniarek niewinnie podejrzanych o szpiegowanie i pracę dla obcych państw.
Książka pokazuje nam realia, które jeszcze kilka dziesięcioleci były częściom życia ludzi mieszkających w ZSRR i ich przymusowych przyjaciół. Często zapominamy jak wiele wolności przyniosła zmiana systemu. Uważam, że „Między światami. Moje życie i niewola w Iranie” to bardzo dobra lektura ostrzegająca nas przed dyktaturą i skrajnościami.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-10-2015 o godz 10:24 Zaczytana bez pamięci dodał recenzję:
Roxana Saberi jest dziennikarką. Przyjeżdża z Ameryki do Iranu, by napisać książkę o tym, jak wygląda tam codzienne życie. Początkowo inny świat wprawia ją w zachwyt i kobieta nie ma zamiaru zbyt szybko opuścić tego kraju.
Jej świat wali się w styczniu 2009 roku, gdy otrzymuje pewien list. Niewiele z niego rozumie, lecz słowa "więzienie Evin" od razu rzucają jej się w oczy. Dochodzi do brutalnego aresztowania. Saberi nie ma pojęcia co zrobiła, że spotkał ją taki los. Zostaje oskarżona o szpiegowanie, osądzona i skazana na pobyt w jednym z najgorszych więzień w Iranie.
Po odzyskaniu wolności postanawia podzielić się ze światem swoją historią. Opowiada o tym, jak wyglądał jej "proces". Wspomina moment, gdy zdała sobie sprawę z tego, że z broniącej swoich racji dziennikarki stała się marionetką pociąganą za sznurki przez ludzi, którzy doprowadzili do jej aresztowania. Postanowiła jednak nie poddać się bez walki. Historia tej niewinnie osądzonej kobiety wywołała burzę na całym świecie. Wielu wpływowych ludzi postanowiło jej pomóc, choć wiedziało, że Iran rządzi się swoimi własnymi prawami i w głębokim poszanowaniu ma to, co na jego temat mówią inni.
Między światami to nie tylko opowieść o pobycie w więzieniu. Z książki wyłania się obraz samego Iranu, miejsca pełnego sprzeczności. Przerażał mnie surrealizm zaistniałej sytuacji. Kobieta zostaje wyprowadzona z domu, oskarżona o czyny, których nie popełniła, odebrano prawo do normalnego procesu (sędzia znał wyrok zanim Saberi pojawiła się na sali rozpraw) i osądzono. Tak po prostu. Nie mieści mi się to w głowie.
W trakcie lektury czułam przyspieszone bicie serca. Wiedziałam, że autorka książki stąpała po bardzo cienkim lodzie: wiedziała, że w Iranie raczej nie lubi się dziennikarzy, a mimo to robiła wszystko, by zdobyć informacje na temat kraju i mieszkańców. Zignorowała sygnały, które powinny zmusić ją do spakowania walizki i wyjazdu. Pozostała na miejscu i swoją chęć opowiedzenia prawdy przypłaciła ceną wolności.
Nie byłam w stanie podejść do tej książki bez emocji. Burzyła się we mnie krew, gdy czytałam, jak traktowane są więźniarki. Nosiło mnie i nie mogłam usiedzieć spokojnie w jednym miejscu. Podziwiam autorkę za to, że miała odwagę, by opowiedzieć innym ludziom swoją historię. Podejrzewam, że rozdrapywanie starych ran nie było dla niej łatwe. Chylę przed nią czoła także za hart ducha, jakim wykazała się w trakcie przebywania w Evin. Wiele osób nie miało takiego szczęścia jak ona.
Roxana Saberi zadbała w swojej opowieści o każdy szczegół. Miałam wrażenie, że jestem cały czas obok niej i widzę to, co się dzieje. Nigdy wcześniej nie czytałam książki, która przeniosłaby mnie do Iranu i pokazała, jak wygląda życie w tym miejscu, dlatego trudno otrząsnąć mi się z szoku, jaki wywołała lektura Między światami. Czytając tę książkę, zarwałam noc. Bałam się tego, o czym za moment się dowiem, ale nie chciałam być trzymana dłużej w niepewności. Ciekawiło mnie to, jak wygląda rzeczywistość w Evin, a jednocześnie marzyłam o tym, by opuścić to miejsce. Trochę czasu zajmie mi poukładanie sobie w głowie tego, co uświadomiła mi autorka. Jeśli i Wy chcecie się dowiedzieć, za co w Iranie można trafić do więzienia - przeczytajcie tę książkę. To jedna z lepszych historii o walce z reżimem, jakie do tej pory ukazały się na naszym rynku wydawniczym.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-10-2015 o godz 23:21 liliannamai dodał recenzję:
http://majkabloguje.blogspot.com/2015/10/recenzja-72-roxana-saberi-miedzy.html

Historia amerykańskiej dziennikarki Roxany Saberi, która przyjechała do Iranu w celu napisania książki o kulturze i życiu Irańczyków, a pomimo tego została wtrącona do więzienia. Muszę przyznać, że historia opisana na kartkach tej książki jest poruszająca i mną wstrząsnęła. Uwielbiam czytać książki biograficzne, opowiadające prawdziwe historie, które są na samym początku tajemnicą. Już sama okładka nie pozwoliła mi przejść obok niej obojętnie. Dlaczego dziennikarka została skazana i wtrącona do teherańskiego więzienia? Jakie zarzuty zostały jej postawione i co się działo tuż po tym jak tam trafiła?

Świat Iranu to świat, w którym rządzą inne reguły i są one wielką niewiadomą. Tak naprawdę ciężko jest stwierdzić co w tym kraju uważa się za dobre czy złe postępowanie. Nigdy nie byłam w żadnym kraju arabskim, ale nie było dla mnie zdziwieniem to co spotkało główną bohaterkę, a zarazem autorkę książki. Wiadomo, że w krajach arabskich życie kobiet nie jest łatwe, m.in. muszą zachowywać się godnie, nie mogą rozmawiać z obcymi mężczyznami, odzywać się jak najmniej. Takimi rzeczami, jak i innymi zajmowała się Roxana Saberi. Bowiem pragnęła ona napisać książkę na temat kultury i życia osób w Iranie. Skupiała się na warstwach społecznych, przeprowadzała wywiady, gromadziła wszystkie potrzebne jej informacje. Jednak wszystko zostało jej odebrane, ponieważ pewnego dnia do jej mieszkania ktoś zapukał i gdyby wiedziała, co może jej grozić na pewno by się przed tym uchroniła. Została siłą wyciągnięta z mieszkania i zawieziona na przesłuchanie, podczas którego powinna współpracować, aby nie trafić do więzienia Evin. Jak można przyznać się do czegoś czego się nie zrobiło? No właśnie, nie można, ale w patrząc na wydarzenia w książce, niby lepiej było się przyznać. Mimo swojej niewinności Roxana została skazana na osiem lat więzienia za rzekome szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych.

Książki oparte na prawdziwych wydarzeniach mają to do siebie, że wstrząsają nami i wzbudzają wiele emocji. Zawsze ilekroć sięgam po takie typu książki w pewnym momencie się wzruszam. To co opisała autorka to prawdziwa gehenna, i co w tym wszystkim jest najgorsze? A mianowicie to, że Roxana Saberi, uwielbia Iran. W gruncie rzeczy od samego początku jej pobytu, jej krok został zarejestrowany. Jestem przekonana, że nie było jej łatwo mówić o rzeczach, z których nie jest się dumnym, dodając jeszcze, że robiła niektóre rzeczy by uwolnić siebie, kosztem kogoś innego, narażając go na podobny los. Wydobycie się z tego piekła na ziemi było ciężką próbą. W tej książce znajdziecie odpowiedź na to czym może stać się prawda i jakich trudnych wyborów czasem trzeba dokonać. To co przeszła autorka to jedno, ale to jak oddała tę historię na kartkach „Między światami. Moje życie i niewola w Iranie”, to kolejny plus, jaki się tutaj pojawia. Realizm, dbałość o najmniejszy szczegół. Co najważniejsze to się czuje i ma wrażenie, że uczestniczy w tym co sama przeszła. Dziennikarka jest wspaniałą kobietą, odwaga i jej determinacja pozwoliła jej wygrać i uwolnić z rąk totalitaryzmu.

Ta książka to coś więcej niż zwykła historia. To historia kobiety, która walczyła o siebie i swoją wolność. Książka jest obrazem tego jak wygląda mniej więcej sposób postępowania z niewygodnymi obywatelami w Iranie. Cieszę się, że mogłam przeczytać tę książkę i zobaczyć jak może jeszcze wyglądać praca dziennikarska. Mimo że wiedziałam jakie są jej zagrożenia, to ta książka, jeszcze bardziej przybliżyła mnie do wszystkiego.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
14-10-2015 o godz 15:23 EksperymentZycie dodał recenzję:
Więcej recenzji na www.eksperyment-zycie.blogspot.com

Notuję kolejny już powrót po krótkiej nieobecności, ale początkowo zmogła mnie choroba a potem nawał obowiązków w pracy. Jednak dziś powracam do Was z bardzo przejmującą lekturą Roxany Saberi "Między Światami" wydawnictwa SQN. Nie ma żadnej tajemnicy w tym, że książki oparte na faktycznych wydarzeniach zajmują szczególne miejsce w mojej biblioteczce.


Każda przeczytana książka sprawia, że nasze wnętrze staje się bogatsze, jednak dzieła opowiadające prawdziwe historie zapadają głęboko w naszą duszę. Jedną z takich historii jest książka Roxany, dziennikarki pochodzenia amerykańsko- irańskiego. Młoda kobieta, postanowiła przenieść się z Ameryki do Iranu poznać ojczyznę swojego ojca, jednocześnie pracując w swoim zawodzie. W momencie odebrania jej akredytacji dziennikarskiej zamiast wrócić do rodziny, rozpoczyna pracę nad książką, opowiadającej o swojej drugiej ojczyźnie. Zbiera materiały, przeprowadzając liczne wywiady z ludźmi z różnych grup społecznych. Przez cały okres działalność Roxana jest na celowniku władzy, która tylko czeka na odpowiedni moment, aby dokonać aresztowania i postawienia jej zarzutów szpiegostwa. Tak też się stało 31 stycznia 2009. Rankiem tego dnia Roxana zostaje zatrzymana w swoim mieszkaniu i osadzona w jednym z najcięższych więzień w Iranie. Przechodzi liczne przesłuchania mające na celu wymuszenie na niej przyznanie się do absurdalnych zarzutów. Na nic zdają dramatyczne zapewnienia o niewinności. Przedstawiciele władzy, zdawać by się mogło, pozostają głusi na dowody niewinności. Kobieta pozbawiona kontaktu ze światem zewnętrznym a zwłaszcza z rodziną, zaczyna toczyć wewnętrzną walkę ze sobą. Czy nie lepiej się przyznać do niepopełnionych czynów, ale za to wyjść na wolność? Po kilkunastu tygodniach Roxanie udaje się wydostać z niewoli. Jednak w dużej mierze stało się to dzięki wrzawie medialnej i politycznej, która rozgorzała na całym świecie. Muszę przyznać, że aż ciarki przechodzą na myśl o tym, że w obecnych czasach, gdzieś w niedalekim sąsiedztwie można zostać oskarżonym i skazanym bez śledztwa, bez prawa do obrony i to na podstawie wyssanych z palca zarzutów. Jak w takiej sytuacji wydostać się ze środka samego piekła. Czy gdyby w okół całej sprawy nie było tyle szumu, to czy Roxana Saberi nadal nie tkwiła by w wiezieniu w Evin? A może już by nie żyła, gdyż i takie przypadki widziały mury tego miejsca.


"Między Światami" nie jest powieścią sensacyjną, trzymającą w napięciu od początku do końca jest jednak bardzo poruszającą historią. Warto ją przeczytać chociażby dlatego, aby zobaczyć jak trudne i niebezpieczne jest życie zwykłych ludzi w Iranie, nie mówiąc już o osobach zaangażowanych społecznie bądź naukowo. Dzięki lekturze docenisz i zrozumiesz czym jest wolność i jak ważna jest w życiu każdego z nas.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-10-2015 o godz 21:53 KobieceRecenzje365 dodał recenzję:

Dziś zapraszam Was na recenzję zupełnie czegoś innego niż do tej pory. Autorką książki Między Światami, jest Pani Roxana Saberi, bardzo piękna i mądra kobieta. Z ciekawostek dodam, że pani Saberi była jedną z dziesięciu finalistek Miss Americia w 1998 roku. Jak więc doszło do tego, że trafiła do Irańskiej niewoli? Jak wyglądało jej życie w Iranie? Zachęcam do zapoznania się z tą historią.

Roxana Saberi urodziła się 26 kwietnia 1977 w Belleville w stanie New Jersey. Jej matka jest Japonką, a ojciec Irańczykiem. Roxana zapragnęła dowiedzieć się więcej o kulturze swoich irańskich przodków, postanowiła więc pojechać tam i zobaczyć to wszystko z bliska. Po studiach dziennikarskich taką możliwość dostała, a dzięki temu, że ojciec nauczył ją języka perskiego, było jej o wiele łatwiej.

Pierwsze lata obecności w Iranie, Roxana działała jako amerykańska korespondentka i poznawała ludzi, kulturę kraju swojego ojca. Po 3 latach jej pozwolenie na działalność dziennikarską zostało cofnięte, ale kobieta zafascynowana i zakochana krajem postanowiła zostać i działać na własną rękę. I wszystko idzie dobrze, aż do stycznia 2009 roku, gdy nagle zostaje aresztowana pod zarzutem szpiegostwa dla amerykańskiego rządu, a następnie trafia do teherańskiego więzienia Evin. To miejsce to piekło na ziemi, znane z tego, że wielu więźniów ginie tam w „niewyjaśnionych okolicznościach”, a tortury są tam na porządku dziennym.

Nie wiem co mogłabym napisać by nie zdradzać całej historii? Uspokoję Was jednak i powiem, że Roxana oczywiście odzyskała wolność i właśnie wtedy postanowiła opisać to, co działo się podczas jej pobytu w więzieniu. Traktowała to jako terapię, by w tej sposób oczyścić swoją psychikę po tamtejszych wydarzeniach. Spędziła tam ponad 100 dni, a swoje doświadczenia opisała bardzo szczegółowo. Byłam zaszokowana tym co dostałam w tej książce. Spodziewałam się kompletnie czegoś innego, a dostałam kulturową bombę atomową. Realia życia w teherańskim więzieniu są przerażające. Śledczy prowadzący sprawę mają swoje sposoby, by wydobyć z oskarżonych „odpowiednią” dla nich wersję wydarzeń: szantaż, zastraszanie, grożenie śmiercią tylko po to, by „prawda” była taka jaką oni chcą. Czy muszę mówić jakie są konsekwencje, gdy ktoś się temu sprzeciwia?

Roxana najpierw podejmuje niebezpieczną grę i zgadza się zeznać ICH wersję wydarzeń. Jest zaszokowana tym co się wokół niej dzieje, zdezorientowana i zastraszona pragnie jak najszybciej opuścić mury więzienia. Nie mi oceniać czy postąpiła dobrze. Sama zastanawiałam się co ja zrobiłabym na jej miejscu? I powiem Wam szczerze, że naprawdę nie wiem. No bo wyobraźcie sobie, że siedzicie tyłem do swoich oprawców z przepaską na oczach, jest Wam zimno, jesteście głodni i boicie się o własne życie. Co zrobilibyście w sytuacji kiedy jesteście kompletnie bezbronni, skazani na łaskę zakłamanych śledczych, których zadaniem jest wydobyć z Was informacje, które oni Wam sugerują. Wtedy nie da się normalnie i rozsądnie myśleć. Nasze ciało jest sparaliżowane, a psychika kompletnie zaburzona. To koszmar, który przeżywają na świecie setki tysięcy ludzi.

Zamiast odzyskać wolność, Roxana trafia jedynie do celi z innymi kobietami. Nasza bohaterka poznaje kobiety, które oskarżone są o bardzo podobne rzeczy jak ona. To dla niej wybawienie, gdyż dzięki tym rozmowom, wsparciu jakim otaczają ją towarzyszki celi, Roxana zaczyna rozumieć jak ogromny błąd popełniła, godząc się na składanie zeznań jakie jej podsuwano. Postanawia zaryzykować wszystko, by dowieść temu jaka jest PRAWDA. I nic więcej Wam nie zdradzę. Dodam jedynie, że jestem pod ogromnym wrażeniem ile można poświęcić, jaką odwagą się wykazać i jak ogromnie ryzykować, by odzyskać wolność i oczyścić swoje dobre imię.

Książka oparta jest na faktach. Wstrząsająca, porażająca realiami tamtejszego życia (szok kulturowy), powalająca zakłamaniem ludzi, brutalnością, brakiem jakichkolwiek zasad moralnych, ale także dająca nadzieję na to, że w kobiecie jest siła, że mądrość, odwaga i walka o samą siebie naprawdę się opłaca.

SERDECZNIE POLECAM!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu SQN
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-10-2015 o godz 20:53 B.Pawłowska dodał recenzję:
Książkę gorąco poleciłabym każdemu miłośnikowi książek biograficznych ze względu na świetne pióro autorki. Akcja jest bardzo płynna, a dialogi czy szczegółowe opisy żywo odwzorowane. Między światami to także propozycja dla osób szukających mocnych wrażeń. Mamy tu do czynienia z osamotnioną, bezradną kobieta zmuszoną do kłamstw dla własnego życia i bezpieczeństwa. Pokazany został bardzo bezpośrednio okrutny totalitaryzm, a jednocześnie wplątano mnóstwo ciekawostek dotyczących samej kultury irańskiej - piękno i brutalność przewijają się na kolejnych stronach. Intryguje, ciekawi, przeraża.

Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
04-10-2015 o godz 12:40 dusia dodał recenzję:
Amerykańska dziennikarka o irańsko-japońskim pochodzeniu, Roxana Saberi, po sześcioletnim pobycie w Iranie zamierza wrócić do Stanów. Nieco przed planowaną datą wyjazdu, zostaje aresztowana pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Ameryki. Śledczy przedstawiają jej coraz bardziej absurdalne dowody potwierdzające jej agencyjną działalność i skłaniają do "współpracy" - czyli przyznania się do winy, której nie popełniła. Dziennikarka staje przed wyborem: kłamać i oczerniać znajomych, by wyjść z więzienia, czy gnić za kratami do końca życia - kto wie, jak długiego?

"Między światami" to powieść ukazująca absurdy irańskiego systemu sprawiedliwości. Panna Saberi została wtrącona do więzienia na podstawie oskarżeń wyssanych z palca. Jak się okazało, władze od dawna się nią interesowały, obserwowały każdy jej krok i dokumentowały spotkania. Każde jej słowo - pisane czy wypowiedziane - jest wykorzystywane przeciwko niej. W więzieniu kobieta została poddana torturom psychologicznym, które ciężko znieść - męce niepewności o swoją przyszłość, strachu o bliskich, konieczności mijania się z prawdą. Jej sytuację pogarszał dodatkowo brak możliwości nawiązania kontaktu ze światem zewnętrznym. Dziennikarce odmawiano prawa do wizyt rodziny, kontaktu telefonicznego, nawet spotkań z adwokatem - który z resztą był tak przerażony, iż nie był w stanie prowadzić rozsądnej linii obrony.

"Między światami" to nie tylko opis batalii polityczno-prawniczo-więziennej, w którą wplątała się Autorka. To także rzut oka na kulturę Iranu, na tamtejsze wierzenia, przekonania i zwyczaje. Roxana Saberi, przebywając w więzieniu na czas przesłuchań i później, poznała wiele kobiet z różnych środowisk. Niektóre były przerażone, inne odnajdowały pociechę w Bogu. Każda z nich wniosła do tej powieści coś od siebie, własny i niepowtarzalny pogląd na kwestię przesłuchań, kłamstwa i polityki uprawianej przez rząd Iranu. Dzięki nim, a także dodatkowym informacjom dostarczanym przez Autorkę podczas snucia opowieści, czytelnik lepiej poznaje środowisko, w którym przyszło mu się znaleźć za pośrednictwem "Między światami".

"Między światami" to historia o walce, porażająca absurdalnością przedstawionych w niej wydarzeń. Jednocześnie jest to opowieść o nadziei, która nigdy nie umiera; o ludziach, którzy mimo trudnych przeżyć, potrafią się uśmiechać; o kraju, w którym nie można być pewnym niczego (zwłaszcza swojego bezpieczeństwa), w którym każdy człowiek może okazać się szpiegiem, w którym jednostka nie ma szans na zwycięstwo. Osobiście polecam Wam tę pozycję - bez względu na to, czy interesuje Was kultura Iranu - ponieważ "Między światami" opowiada historię, o której warto wiedzieć i mówić.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
03-10-2015 o godz 20:11 Miqa dodał recenzję:
Jeśli sięgniecie po tę książkę, musicie uzbroić się w stalowe nerwy, które sprawią, że podejdziecie do niej z niezbędną rezerwą. Ja tego nie zrobiłam, dla mnie historia Roxany była pełna różnych emocji, ogromnego poczucia niesprawiedliwości, przerażenia, co będzie dalej, współczucia… Całość w najtrudniejszych momentach jest tak okropna, że człowiek nie potrafi sobie wyobrazić, że takie rzeczy jeszcze mają miejsce na świecie.

Roxana Saberi w wieku 25 lat wyjechała do Teheranu, rodzinnego miasta jej ojca, w celu zostania zagraniczną korespondentką i chcąc zgłębić kulturę i język ojczysty ojca. Miała zostać na kilka lat, ale miłość do tego miasta nie pozwoliła jej wyjechać, mimo związku na odległość z ukochanym. Niestety, pewnego dnia do jej mieszkania wpadła trójka mężczyzn podejrzewając ją o pracę dla Amerykanów i zdradzanie ważnych tajemnic kraju. Saberi nie wiedziała jeszcze wtedy jakie piekło będzie ją czekać w najbliższym czasie…

Historia Roxany mimo końcowego sukcesu i odzyskania przez nią wolności, nie jest łatwą i przyjemną. Ale cieszę się, że taka książka mogła powstać. Dzięki relacji tej kobiety miałam okazję poznać kolejne oblicze świata, co więcej nie świata za czasów II Wojny Światowej, kiedy działy się naprawdę straszne dla ludzkości rzeczy… ale świata obecnego. Książka z pewnością zasługuje na duży rozgłos, jest to historia pisana życiem. Polecam.
[miqaisonfire.wordpress.com]
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-10-2015 o godz 16:11 Zirtael dodał recenzję:
Chciałabym się dzisiaj podzielić z wami opinią na temat książki, którą napisało samo życie. Jak wiadomo bywa ono czasami bardzo nieprzewidywalne, pechowy los może sprawić, że znajdziemy się w sytuacji, z której wyjście zdaje się być wręcz niemożliwe. Nawet wtedy nie wolno się poddawać. Należy walczyć do samego końca, tak jak autorka i główna bohaterka książki „Między światami”.

Roxana Saberi pragnęła napisać książkę na temat kraju, z którego pochodzili jej przodkowie. Wyjechała z Ameryki do Iranu. Jej legitymacja prasowa została niespodziewanie odwołana w 2006 roku przez władze, mimo to postanowiła pozostać w kraju. 31 stycznia 2009 roku dziennikarka została wyciągnięta z domu i w brutalny sposób aresztowana. Zarzucono jej szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych.

W czasie niedorzecznego procesu skazano ją na 8 lat więzienia i to nie byle jakiego. Karę miała odbyć w jednym z najokrutniejszych, słynących w straszliwy sposób miejsc – teherańskim więzieniu Evin. Zastraszenia, maltretowania psychiczne i fizyczne, przypadkowe zgony – to tylko niektóre z codzienności tego miejsca. Na szczęście świat nie pozostawił Roxany Saberi samej. Jej walka o wolność była pełna interwencji znaczących osób z całego globu, między innymi: Baracka Obamy.

W „Między światami” autorka opisuje swój pobyt w więzieniu Evin. Ponad 100 dni ciągłej walki o sprawiedliwość. Walki niemalże z góry skazanej na porażkę. Ciągle mam wrażenie, że bohaterka i tak w pewien sposób była potraktowana ulgowo. Sprawa była na tyle nagłośniona, że prześladowcy musieli uważać. Co z tymi, którzy w równie niedorzeczny sposób zostali skazani a prawie nikt o nich nie słyszał? Książka pokazuje Iran jako miejsce pełne kontrastów, miejsce w którym może zdarzyć się wszystko.

Bywają książki, które czyta się szybko o nich zapominając, a także i takie, które nigdy nie wypadają z pamięci i serca. „Między światami” należy do tej drugiej kategorii. Wywołuje silne emocje z wielu względów, między innymi: niesprawiedliwości w traktowaniu niewinnej kobiety i zaciętości walki o to co po prostu nam się należy – bo chodzi tu o podstawową potrzebę respektowania godności i praw człowieka.

Do zalet książki należy nie tylko trzymająca w napięciu fabuła, ale i piękne wydanie. Już sama okładka przyciągnęła mój wzrok i sprawiła, że zapragnęłam bliżej przyjrzeć się tej pozycji.


Polecam wszystkim lubiącym zapierające dech w piersiach z życia wzięte historie!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-10-2015 o godz 17:21 Domowa Księgarnia Blog dodał recenzję:
Między światami. Moje życie i niewola w Iranie Roxany Saberi to historia tego jak pozostać uczciwym człowiekiem wbrew przeciwnościom losu.

Człowiekiem, który odnosi i sukcesy, i klęski. Osoby, która upada, wyciąga ze swojego upadku wnioski, po to, by móc podnieś się, jako osoba silniejsza i pewna swojego celu.

Roxana Saberi jest amerykańską dziennikarką. Pochodzi ze związku Irakijczyka i Japonki. Iran fascynował ją jako kraj i jako spuścizna duchowa oraz kulturowa jej ojca. Do Teheranu przybyła w dwa tysiące trzecim roku w charakterze korespondentki zagranicznej pracującej dla jednej z amerykańskich gazet. Przez kilka lat udawało jej się wykonywać swoja pracę bez przeszkód, jednak po jakimś czasie cofnięto jej akredytację dziennikarską. Zamiast wyjechać z Iranu Saberi postanowiła zostać w kraju przodków i napisać książkę o Iranie i jej mieszkańcach.

Roxana Saberi chciała na kartach swojej książki pokazać Iran oczami jego mieszkańców. W tym celu jeździła po kraju, nagrywała i spisywała wywiady z ludźmi z różnych miast i klas społecznych na temat kultury, sytuacji gospodarczej i społecznej Iranu. To, co robiła, robiła całkowicie jawnie, przypuszczając, że może być obserwowana przez władze. Naiwnie myślała, że jej jawne postępowanie będzie znakiem dla władz, że nie robi niczego złego, a jedynie poświęca się swojej pasji.

Roxana Saberi myli się i w dwa tysiące dziewiątym roku zostaje aresztowana i oskarżona o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych, których jest obywatelką, ponieważ tam się urodziła. Dziennikarka wpada w tryby agenturalnej machiny, która karmi ją obietnicami o wolności w zamian za mówienie prawdy i współpracę.

Tutaj należy zadać sobie kluczowe pytanie: czym jest prawda? Wersją Roxany czy służb irańskich? Saberi uległa tylko raz - wymyślając historię o panu, który prosił ją o tajne dokumenty. Jednak w swojej nieprzyzwoitości, o ile możemy o niej mówić mając na uwadze okoliczności, opowiedziała agentom o osobie, która żyje poza granicami Iranu, i której nie można nic konkretnego uczynić.

Dla świata Roxana Saberi stała się znana po tym, jak jej rodzina i przyjaciele zainteresowali media jej sprawą. Poparcia udzieliły jej ważne organizacje zaangażowane w walkę o prawa człowieka, a także ważni dygnitarze państwowi z amerykańskiej sceny politycznej, w tym prezydent tego kraju.

Wspomnienia tej odważnej kobiety to nie tylko opowieść o ludzkiej solidarności, ale i o niesamowitej odwadze jednostki, która znajduje w sobie na tyle odwagi i determinacji, by stawić czoła wielkiej machinie reżimu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-10-2015 o godz 00:00 amrine dodał recenzję:
W książce "Między światami. Moje życie i niewola w Iranie" amerykańska dziennikarka Roxana Saberi opowiada historię, która zdarzyła się naprawdę, i jest to historia naprawdę przerażająca. Czytając ją niejednokrotnie miałam wrażenie, że to fikcja literacka. Że takie rzeczy nie mają prawa się dziać. A jednak - dzieją się, i to bardzo często, tyle że nie każdy ma na tyle odwagi i siły, żeby o nich pisać. Tym większe gratulacje należą się bohaterce i autorce książki. Nie dość, że znalazła w sobie siłę, aby opisać swoją historię, to jeszcze zrobiła to w taki sposób, który poruszy niejedno serce, a może i zmobilizuje do działania. Największa wartość tej książki tkwi w tym, że pokazuje prawdę. Bez zbędnych ubarwień i bez oszczędzania czytelnika. Historia Roxany Saberi z pewnością na długo pozostanie w mojej pamięci. Jestem pełna podziwu dla autorki, a książkę polecam. Nawet jeśli ktoś nie jest fanem literatury faktu, tę książkę na pewno przeczyta z wielką ciekawością i z pochyloną głową... Zdecydowanie polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-10-2015 o godz 18:37 Patrycja Telega dodał recenzję:
Książka "Miedzy Światami" to świadectwo Roxany Saberi - amerykańskiej dziennikarki o japońsko-irańskich korzeniach. Przebywając w Iranie, Roxana zaczęła pisać książkę o kraju swojego ojca - o prawdziwym i rzeczywistym Iranie, nie takim jaki jest ukazany w mediach.

Saberi musiała bardzo uważać, mieszkając w państwie jakim jest Iran - państwie bardzo radykalnym, pełnym surowych zasad, gdzie prawa człowieka są codziennie łamane i praktycznie nic nie warte. Gdzie dziennikarze i Amerykanie traktowani są jak wrogowie; w kraju bardzo łatwo trafić do więzienia. Każdego roku do irańskich więzień trafiają setki ludzi, którzy są torturowani, a czasami skazywani na śmierć - często są to całkiem niewinne osoby. System więzienny jest tak skomplikowany, że czas, który mija od śledztwa do rozprawy sądowej (które często nie dochodzą do skutku i wiele osób jest skazywanych na więzienie, bez wcześniejszego procesu) jest bardzo długi i do więzienia trafia się na wiele lat.

W styczniu 2009 roku sama autorka książki doświadczyła nieprzyjemności związanych z aresztowaniem, przesłuchaniami i przebywaniem za kratkami. Pewnego styczniowego ranka do mieszkania Roxany Saberi wtargnęli tajniacy i brutalnie ją aresztowali. Została przetransportowana do znanego z masowych egzekucji więzienia - Evin, gdzie walczyła o swoją wolność. Co Roxana przeżyła w wiezieniu i jak zdobyła siłę by walczyć o swoją wolność?
Przeczytajcie tą niezwykłą książkę i poznajcie historię Roxany. Czego doświadczyła w rygorystycznym Irańskim więzieniu?

Bardzo emocjonalna książka pokazująca jak wielką siłą psychiczną i fizyczną musi dysponować więzień, by przetrwać wszystkie naciski ze strony śledczych. Książka pokazuje też jak bardzo duży wpływ na uwolnienie Roxany miały media, bo właśnie nagłośnienie jej sprawy, oraz interwencja Hilary Clinton i Baracka Obamy znacznie wpłynęła na zmniejszenie kary i uwolnienie dziennikarki z wiezienia. Kiedy Saberi podjęła strajk głodowy, dziennikarze bez granic postanowili strajkować razem z nią. Pomimo wszystkich przekonywań ze strony śledczych, którzy mówili, że nagłaśnianie sprawy nic jej nie da, a nawet możne pogorszyć obecną sytuacje w jakiej się znajduje. Może własnie dlatego nie powinniśmy być obojętni na to co dzieje się na świecie, w krajach, gdzie prawa człowieka są notorycznie łamane. Ludzie liczą na pomoc z zewnątrz i powinni ją otrzymać, wystarczy troszkę wiary i nadziei. Przykładem jest Roxana Saberi, która odwołała fałszywe zeznania i dzielnie trzymała się prawdziwych, pomimo wielu nacisków ze stron różnych organów władzy. Wierzyła, że Bóg nad nią czuwa i że znajdzie się ktoś, kto jej pomoże.

Książkę czyta się bardzo szybko, duża ilość dialogów, opisów kultury Iranu, które są zgrabnie wplecione w tekst i wypowiedź w pierwszej osobie sprawia, że książkę się pochłania. Do tego towarzyszą nam potężne emocje, czytając historię Roxany Saberi, czułam się jakbym była tam razem z nią i przeżywała podobne rzeczy. Najbardziej wzruszyły mnie przesłuchiwania przez śledczych jakim była podawana. Denerwowała mnie bezsilność i to, że nic nie można było z tym zrobić od środka, bez pomocy z zewnątrz.

Książkę serdecznie polecam kobietom, osobom walczącym o wolność, a także wszystkim, którzy chcą przybliżyć sobie rygorystyczny świat jakim rządzi się Iran.

(http://odkryc-tajemnice-ksiazek-recenzje.blogspot.com/2015/10/45-miedzy-swiatami-moje-zycie-i-niewola.html)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
30-09-2015 o godz 22:58 Lucy Lomar dodał recenzję:
Roxana Saberi - Miss Dakoty Północnej i jedna z dziesięciu finalistek Miss Ameryki 1998 r. Mama japonka, a tata irańczyk. Ta oto kobieta jest dziennikarką, która by realizować marzenie o napisaniu własnej książki o swojej ojczyźnie wyjechała do kraju, o którym słyszy się na prawdę wiele. Kraj muzułmański o ograniczonej wolności prawnej nie przestrzegający ż a d n y c h reguł. Jedna kobieta, jedno życie, zbyt wiele złych dni w złym miejscu. Oto historia Roxany Saberi - oskarżonej o szpiegowanie poprzez pisanie książki.

Iran to kraj dwóch obrazków. Z jednej strony piękny, pełen niesamowitych zwyczajów oraz krajobrazów. Z drugiej jednak rygorystycznych zakazów i nakazów w stosunku do swoich mieszkańców. Nasza bohaterka/autorka jest dziennikarką, która wiedzie spokojne życie wśród irańczyków nosząc tradycyjny hedżab oraz spełniając się w swojej roli. Ma także narzeczonego oraz stały kontakt telefonizny z rodzicami. Nie jest źle? To dopiero początek piekła.

Pewnego ranka niczego niespodziewająca się Roxana zostaje zabrana przez kilku agentów, którzy zamykają ją w jednym z najgorszych w Teheranie więzień - Evin.

Najbardziej irytujące w całej tej książce było dla mnie to, że ludzie, którzy przesłuchiwali bohaterkę nie dopuszczali do siebie innej wersji prawdy niż to, co sami za nią uważali. Jeśli jej zeznania były szczere, no cóż i tak wmawiano jej kłamstwo, a jeśli kłamała uśmiechali się tylko jak na upolowaną zwierzynę. Jej pobyt w Evin był ciągłym strachem i złudną nadzieją, że wyjdzie na następny dzień. Autorka stara się opisać dni jak najlepiej: książka pełna jest dialogów ( z czego bardzo się cieszę, ponieważ czytanie wiecznie ciągniętego się tekstu w końcu zaczyna być nudne ) i choć nie są one stuprocentowo prawdziwe jednak umilają nam czas spędzony z lekturą.

Roxana bombarduje nas niekiedy informacjami na temat Iranu; głównie polityki. Mówi nam wiele o tamtym ustroju demokratycznym i pozwala przetrzeć oczy, by ujrzeć prawdziwą naturę tamtego kraju. Iran nadal jest krajem zażarcie wierzących ludzi przez nieraz popadają w konflikty z innymi pańswtami. Zwłaszcza Ameryką, ponieważ od dawna toczą ze sobą wojny.

Między światami pisana jest w naprawdę przyjemny sposób, a dzięki dialogom możemy poczuć się jak w typowej książce, a nie autobiografii. Nie wiem czy mam prawo do wystawienia oceny prawdziej historii, jednak postaram się. W ciągu całego pobytu w Evin Roxana poznaje wiele osób, których nie da sie nie kochać. Każdy ma inny pogląd na to dlaczego tu jest, lecz łączy ich silna wola przetrwania, przez co rodzi się przyjaźń, która kiedyś musi się skończyć. Sprawę kobiety znał cały świat. W jej uwolnienie angażowały się Stany Zjednoczone, Szwajcaria a nawet Europa, a artykuły oraz wywiady z rodziną pokazywane były w każdym programie oraz gazecie. Książka pełna siły i determinacji, a także prawdy, która niekiedy bywa przyćmiewana przez złych ludzi lub złe słowa.

Lucy Lomar
http://zeglujacmiedzysnami.blogspot.com/
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-09-2015 o godz 22:14 Ada Puszkarska dodał recenzję:
Kobieca determinacja w starciu z okrucieństwem totalitaryzmu.
Rankiem 31 stycznia 2009 roku pracująca w Iranie amerykańska dziennikarka Roxana Saberi została wyciągnięta z domu przez czterech mężczyzn i brutalnie aresztowana. Agenci irańskiego wywiadu oskarżyli ją o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. W pokazowym, absurdalnym procesie, który trafił na pierwsze strony gazet całego świata, skazaną ją na karę ośmiu lat więzienia. Miała ją odbyć w okrutnym teherańskim więzieniu Evin - miejscu, skąd każdy wychodzi zmaltretowany psychicznie, fizycznie bądź nie wychodzi wcale...
Saberi rozpoczęła brawurową walkę o wolność. W jej sprawie interweniowali Hillary Clinton, Barack Obama, liczne organizacje międzynarodowe, a także tysiące poruszonych jej losem ludzi, którzy niestrudzeni protestowali u irańskich władz przeciwko uwięzieniu dziennikarki.
Między światami to poruszająca i przerażająca historia uwięzionej młodej, niewinnej kobiety w samym środku totalitarnego piekła. To także opowieść o heroicznej walce o sprawiedliwość, godność i respektowanie praw człowieka oraz szczere świadectwo życia w Iranie - kraju fascynujących kontrastów.

Zacznę od tego, że książka "Między światami" jest autobiografią. Ostatnio dość dużo czytałam tego typu książki. Autorka w książce oprócz siebie opisuje wydarzenia, które wydarzyły się w więzieniu Evin oraz jak doszło do aresztowania.
Język jakim posłużyła się Roxana jest prosty i łatwy do przyswojenia. A przecież takie rzeczy bardzo ułatwiają nam czytanie. Treść przekazywana w książce strasznie mnie poruszyła i na pewno nie tylko ja pomyślałam nad tym, że trzeba się cieszyć póki nie zostaliśmy potraktowani tak jak Roxana.
Ponadto książka napisana jest w narracji pierwszoosobowej, w czasie przeszłym.

Najbardziej wzruszające były opisy przesłuchań i tego jak traktowano więźniów. Zakładanie opaski na oczy, aby nie mogli nic zobaczyć, spanie na twardej podłodze, zastraszanie, brak snu, czy nawet możliwości skontaktowania się z rodzicami bez podsłuchu. Innymi słowami - warunki koszmarne. Pozbawienie praw więźniów też jest przykre. Czy ktoś kiedykolwiek chciałby, aby nakłaniano go do fałszywych zeznań? Raczej nie. Cieszy mnie też fakt, że autorka pisząc była sprawiedliwa i nie bała się wyjawić prawdy.

Podczas czytania przywiązałam się do Roxany Saberi. I jak musiałam już odłożyć książkę na półę, aby się położyć spać jeszcze przez długi okres czasu rozmyślałam co dalej się z nią stanie. Rozmyślałam, rozmyślałam dopóki nie przerwał mi tego sen. Rano budziłam się z chęcią czytania książki, lecz niestety szkoła wzywała.

W autobiografii możemy wynaleźć momenty, opisujące jak traktowane są kobiety w Iranie. Czasami też strasznie mnie one dotykały. My Polki mamy swobodę, nie musimy ukrywać swoich włosów, rysów twarzy, a nawet zbytnio ciała. W Iranie takie rzeczy są karane. Szkoda, że kraje są zróżnicowane, bo to przez to rodzą się różne konflikty pomiędzy państwami.

Podsumowując książkę bardzo Wam polecam. Nawet jeśli nie lubicie czytać autobiografii, uważam że z tą książką powinniście się zapoznać. Jestem pewna, że pozostanie mi, ale i innym na długo w pamięci.
Macie zamiar przeczytać? A może już książka jest za Wami? Jakie są Wasze wrażenia/odczucia?


Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Sine Qua Non
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-09-2015 o godz 12:36 Ewelina Karwowska dodał recenzję:
Postawa człowieka w sytuacji ekstremalnej, w jakiej zostanie postawiony, dużo o tym człowieku mówi. I tylko od niego zależy, jak w tej często trudnej sytuacji się zachowa. Czy będzie postępował według własnych zasad, czy postanowi iść drogą, która zostanie mu narzucona.
Człowieka można zniszczyć, ale nie można pokonać tak w skrócie można podsumować przesłanie książki Roxany Saberi pod tytułem Między światami. Moje życie i niewola w Iranie. Jest to niezwykła opowieść o aresztowaniu i uwięzieniu dziennikarki w Iranie.
Roxana Saberi, będąc w Iranie- kraju swojego ojca- postanowiła napisać książkę, w której chciała opisać przede wszystkim różnorodność tego państwa, pokazać jego kulturę i tym samym przybliżyć ten kraj i jego mieszkańców osobom mieszkającym na Zachodzie. Jednakże została oskarżona o szpiegostwo i posiadanie tajnych dokumentów. Warto podkreślić, że kobieta nie kryła się ze swoimi działaniami. Podróżowała po całym Iranie, aby przeprowadzić wywiady z różnymi ludźmi, by pokazać różne oblicza kraju, w którym się zakochała.
Kobieta w takim ludzkim mniemaniu niczym tak naprawdę nie zawiniła. Wykonywała tylko swój zawód. Nie spodobało się to jednak władzom. Roxana Saberi została aresztowana tylko dlatego, że nie spodobało się to agentom irańskiego wywiadu. Sposób, w jaki zbierała informacje i materiały do swojej książki na temat Iranu, nie spodobał się agentom. Oskarżyli więc Bogu ducha winną kobietę o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. Roxana Saberi została aresztowana i uwięziona w wiezieniu Evin, które znane było jako więzienie dla więźniów politycznych i cieszyło się złą sławą. Od tego momentu rozpoczęła się rozpaczliwa walka Roxany nie tylko o wolność, ale także zachowanie ludzkiej godności.
Wtedy właśnie uświadomiłam sobie coś strasznego: prawda nie miała tutaj żadnego znaczenia. Tylko kłamstwo mogło uratować mnie i moją rodzinę. Jedyną drogą na zewnątrz było przyznanie się do przestępstwa, którego nie popełniłam, i prośba o przebaczenie.
Można powiedzieć, że Roxana na własnej skórze poznała, czym jest tak naprawdę totalitaryzm i jakie są jego narzędzia. Widziała na własne oczy poniżanie ludzi i nierespektowanie ich podstawowych praw. W więzieniu zetknęła się z różnymi ludźmi, różnymi historiami. Wszystkich ich łączyło to, że byli ofiarami totalitarnego sytemu i starali się ze wszystkich sił z nim walczyć. Roxana widziała heroiczne postawy swoich towarzyszek, które nie bały się przeciwstawić reżimowi.
Oparły się groźbom i naciskom, świadome, że mówiąc prawdę i upierając się przy własnej niewinności, przekreślają swoje szanse na wyjście z więzienia.
To, co warte jest podkreślenia, to również postawa samej Roxany. Początkowo, aby się ratować kobieta postanowiła współpracować z agentami i tym samym skrócić swój pobyt w więzieniu. Jednak z czasem postanowiła się zbuntować i stanąć na wysokości zadania, ponieważ uświadomiła sobie, że takie postępowanie jest niezgodne z jej systemem wartości. Od tej chwili zaprzestała jakiejkolwiek współpracy z władzami i dążyła wszelkimi środkami do osiągnięcia celu, czyli odzyskania wolności.
Między światami to wzruszająca książka o pokonywaniu własnego siebie i upartym dążeniu do celu. Pokazuje, że nawet w najgorszej sytuacji nie wolno się poddawać i zawsze trzeba stanąć na wysokości zadania.
Przyznam szczerze, że książkę czytało mi się bardzo dobrze. Nie dość, że styl pisarski autorki bardzo mi odpowiadał, to były także wzmianki na temat Iranu i samych Irańczyków. Roxana Saberi nie skupiała się wyłącznie na sobie i swoich przeżyciach, ale zawarła także swoje przemyślenia na temat reżimu i otaczających ją ludzi. Według mnie książka Między światami jest godna polecenia, dlatego zachęcam do jej przeczytania.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki bardzo chciałabym podziękować Wydawnictwu Sine Qua Non.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Kruche życie Westaby Stephen
4.8/5
29,99 zł
39,99 zł
premium 24,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Horyzont Małecki Jakub
0/5
29,99 zł
39,99 zł
premium 24,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Obserwuję cię Driscoll Teresa
4.4/5
30,99 zł
36,99 zł
premium 29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Stan Lee. Człowiek-Marvel Batchelor Bob
4.5/5
29,99 zł
39,99 zł
premium 28,49 zł
Inne z tego wydawnictwa Inne Światy Różalski Jakub , Chutnik Sylwia , Dukaj Jacek ...
4.3/5
36,99 zł
49,90 zł
premium 35,14 zł
Inne z tego wydawnictwa Queen. Królewska historia Blake Mark
4.4/5
29,99 zł
39,99 zł
premium 28,49 zł
Inne z tego wydawnictwa Peter Sagan. Mój świat Sagan Peter
4.1/5
29,99 zł
39,99 zł
premium 28,49 zł
Inne z tego wydawnictwa Niezwykła historia Marvel Comics Howe Sean
4.4/5
52,99 zł
59,90 zł
premium 43,98 zł
Inne z tego wydawnictwa Jeszcze będziemy szczęśliwi Galiano Enrico
4.6/5
32,99 zł
36,99 zł
premium 23,09 zł
Inne z tego wydawnictwa O matko i córko Błędowska Katarzyna , Błędowska Paulina
4.0/5
32,99 zł
36,99 zł
premium 31,34 zł
Inne z tego wydawnictwa Umowa stoi Geey Daniel , Vialli Gianluca
5/5
29,99 zł
39,99 zł
premium 28,49 zł
Inne z tego wydawnictwa Dzikie dziecko miłości Jadowska Aneta
4.7/5
35,99 zł
39,99 zł
premium 34,19 zł
Inne z tego wydawnictwa Rozmowa z Górą Fronia Rafał
4.5/5
31,99 zł
42,99 zł
premium 30,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Zakazane życzenie Khoury Jessica
4.6/5
32,99 zł
36,90 zł
premium 23,09 zł
Inne z tego wydawnictwa Mike Tyson. Moja prawda Tyson Mike , Sloman Larry
4.6/5
36,99 zł
49,90 zł
premium 35,14 zł
Inne z tego wydawnictwa Marzyciel. Strange the Dreamer. Tom 1 Taylor Laini
4.5/5
32,99 zł
36,90 zł
premium 21,77 zł
Inne z tego wydawnictwa O północy w Czarnobylu Higginbotham Adam
0/5
37,49 zł
49,99 zł
premium 35,61 zł
Inne z tego wydawnictwa Dawid Janczyk. Moja spowiedź Janczyk Dawid , Dobrowolski Piotr
4.6/5
35,99 zł
39,99 zł
premium 34,19 zł
Inne z tego wydawnictwa Ja, Ibra Ibrahimović Zlatan , Lagercrantz David
4.6/5
29,49 zł
39,90 zł
premium 28,01 zł
Inne z tego wydawnictwa Nikt nie idzie Małecki Jakub
4.5/5
32,99 zł
36,99 zł
premium 24,41 zł
Inne z tego wydawnictwa Michael Jordan. Życie Lazenby Roland
4.7/5
44,49 zł
49,90 zł
premium 42,26 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.