Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 26,49 zł

26,49 zł 29,90 zł (-11%)
25,16 zł + dostawa 0 zł
dla zakupów od 40 zł
salon Empik - dostawa 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny
Produkt u dostawcy
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Maria Konopnicka kojarzy się przede wszystkim z „Rotą”, patriotyczną pieśnią niemalże o randze hymnu narodowego, która pomagała naszemu Polakom zachować tożsamość narodową w ciężkich czasach rozbiorów, wojen i okupacji. „Rotę” chętnie wykorzystywały środowiska opozycyjne w czasach Polski Ludowej na rozmaitych manifestacjach patriotyczno-religijnych. Obecnie poetka ceniona jest bardzo przez koła konserwatywno-narodowe, głównie za kluczową rolę jej twórczości w kształtowaniu postawy moralnej i patriotyzmu wielu pokoleń. Sławiąc dokonania Konopnickiej, zapomina się o tym, iż była przede wszystkim kobietą, uwikłaną w wyjątkowo skomplikowaną sytuację życiową. Co więcej, błędem byłoby uznanie jej za „moralną opokę Narodu”. Wręcz przeciwnie – Konopnicka jawi się jako kobieta wyzwolona, niestroniąca od wolnych związków ze znacznie młodszymi mężczyznami, a w czasach, w jakich przyszło jej żyć środowiska katolickie uznawały jej twórczość za bardzo szkodliwą i wymierzoną nie tylko w Kościół, ale w chrześcijaństwo i polskość. Co ciekawe, osobowość poetki wymyka się wszelkim schematom, nie da jej się wpasować w żadne ramki. Pozornie była wspaniałą matką, ucieleśnieniem przysłowiowej Matki Polki samotnie wychowującej gromadkę dzieci, ale kiedy tylko się choć trochę usamodzielniły, czym prędzej czmychnęła z Warszawy, by przez bez mała dwadzieścia lat wieść życie nomadki i podróżować po całej Europie. Choć można spotkać opinię, iż była feministką, po bliższym przyjrzeniu się losom pisarki, również wydaje się to mocno naciągane. Ryzykownym jest także uznanie jej za skandalistkę, gdyż typowi skandaliści nie przejmują się ani krytyką, ani opinią publiczną, a tymczasem autorka „Prometeusza” bardzo dbała o swój wizerunek … Niemałe sensacje i kontrowersje wywołuje sprawa jej relacji z młodszą o dziewiętnaście lat Marią Dulębianką, dobrze zapowiadającą się malarką, która swoją karierę poświęciła walce o prawa kobiet i … opiece nad Konopnicką. Niniejsza publikacja nie zajmuje się autorką „Naszej szkapy” jako pisarką, czy poetką, ale przedstawia ją jako kobietę uwikłaną w skomplikowane związki emocjonalne oraz borykającą się z problemami życia codziennego.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica
Autor: Kienzler Iwona
Wydawnictwo: Wydawnictwo Bellona
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 300
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-01-23
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 20 x 206 x 148
Indeks: 14119347
 
średnia 3,4
5
6
4
1
3
0
2
2
1
3
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
12 recenzji
26-03-2016 o godz 00:00 DrTeenie dodał recenzję:
Do zakupu tej biografii przekonało mnie ostatnie zdanie z opisu umieszczonego pod książką. Bardzo chciałam przeczytać o Marii Konopnickiej jako o kobiecie, która żyła takim życiem, jak niejedna przeciętna kobieta w tamtych czasach. Autorce - Iwonie Kienzler - udało się stworzyć taki właśnie obraz pisarki, a tym samym wydać biografię jedyną w swoim rodzaju, zupełnie inną niż te, które powstały dotychczas. Bardzo gorąco polecam tę książkę osobom zainteresowanym postacią Marii Konopnickiej - jestem przekonana, że usatysfakcjonuje każdego czytelnika. Ja jestem bardzo zadowolona, przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-03-2015 o godz 00:00 boonava dodał recenzję:
Bardzo rzeczowa, świetnie napisana biografia Marii Konopnickiej, ukazująca tę wielką poetkę w innym świetle. To według mnie pierwsza publikacja, z której dowiadujemy się, jaka była Konopnicka naprawdę. Z całą pewnością warto przeczytać, bo to nie tylko merytorycznie wartościowa lektura, ale również ciekawa historia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-01-2015 o godz 11:38 paczsoszi dodał recenzję:
Iwona Kienzler wprowadza Nas w świat osobistej monografii biografii artystki, łamiąc powszechne opinie o czołowej poetce epoki pozytywizmu, jako córce narodu i tylko córce narodu oraz matce 6-ciorga dzieci. Spojrzenie na literackie i osobiste życie Konopnickiej zyskało nowy wymiar w monografii autorki, stanowiąc uzupełnienie tak bogatej jak dotąd literatury poświęconej XIX wiecznej poetce. Styl Iwony Kienzler wynosi tę biografię wysoko ponad przeciętną, jest krystaliczny i rzeczowy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-08-2014 o godz 15:10 Kazimierz Rygiel dodał recenzję:
Iwona Kienzler przedstawia szczegółowo życiorys Marii Konopnickiej, nic w nim nie przemilczając, a wręcz przeciwnie - wskazując także na fakty w tej biografii tylko hipotetyczne.

Czytamy więc najpierw o pochodzeniu i dzieciństwie Marii, potem o Jej zamążpójściu - w pierwszych latach szczęśliwych, skoro urodziła mężowi ośmioro dzieci (z których sześcioro osiągnęło później wiek dojrzały).
Następnie śledzimy perypetie Marii Konopnickiej mieszkającej i tworzącej w Warszawie, już z dala od męża. Perypetie te dotyczą kłopotów wydawniczych (cenzury zarówno urzędowej - carskiej, jak i tej nieformalnej, obyczajowej), naprawdę wielkich problemów z wychowywaniem gromadki dzieci, i w ogóle przyziemnych trosk dnia powszedniego. Aż dziw bierze, że Autorka „Roty” miała siły i czas na rozwijanie twórczości literackiej, a także na domniemane romanse z panami skrupulatnie wymienionymi przez Iwonę Kienzler.

A los, oprócz tego, że dał Marii Konopnickiej wielką i zasłużoną sławę literacką (jeszcze za życia okrzyknięto Ją czwartym wieszczem narodowym), to bynajmniej Jej nie oszczędzał. Była obecna przy łożu śmierci ukochanego syna, umierającego w wieku 27 lat. Stała się niechcianą babcią nieślubnego wnuczka, którego urodziła córka - kleptomanka. O tym wszystkim, jak i o jeszcze wielu innych, równie drażliwych problemach rodzinnych i osobistych, przeczytamy w książce.

Skąd się wzięła owa tytułowa „rozwydrzona bezbożnica”? Ano stąd, że katoliczka Maria Konopnicka była nieco na bakier z instytucjonalnym Kościołem i nauką społeczną Kościoła na przełomie XIX i XX w., choć na pewno nie z samą religią. Dawała temu wyraz w niektórych swoich publikacjach (głównie tych wcześniejszych), jak i generalnie - niespecjalnie bogobojnym trybem życia. Za przykład niech wystarczy okoliczność chrztu jej najmłodszej córki Laury w wieku ... 24 lat, dopiero tuż przed ślubem.
Ostatni rozdział książki poświęcony jest zagranicznej „włóczędze” Marii Konopnickiej po Europie i tylko Jej sporadycznym przyjazdom do Królestwa, głównie w sprawach rodzinnych. Cały czas przebywała wtedy z malarką Marią Dulębianką, w czym niektórzy badacze życiorysu sławnej poetki i pisarki widzą związek partnerski obu tych pań. Moim zdaniem - niebezpodstawnie, ale jednak tylko hipotetycznie.

Maria Konopnicka zmarła w 1910 r. w wieku 68 lat (a nie 64, jak stoi w niektórych opracowaniach). Jej pogrzeb we Lwowie na Cmentarzu Łyczakowskim stał się okazją do wielkiej patriotycznej manifestacji, jednakże bez udziału duchowieństwa, na skutek zakazu arcybiskupa. Maria Dulębianka przeżyła przyjaciółkę o niecałe 9 lat (doczekała wolnej Polski), pochowano ją początkowo w grobie Marii Konopnickiej, ale później jej szczątki ekshumowano i przeniesiono na pobliski Cmentarz Orląt.

Dwie refleksje na koniec.

1. Dlaczego Kościół, niechętny Marii Konopnickiej za życia, dziś Ją niemalże sławi? Ano stąd, że przecież i duchowni (podobnie jak wszyscy inni wykształceni Polacy) czytali jeszcze w szkole podstawowej i średniej Jej piękne wiersze oraz przepojone wrażliwością społeczną nowele. Jak tu nie kochać Marii Konopnickiej za utwory „Nie rzucim ziemi”, „W piwnicznej izbie”, „Jaś nie doczekał”, „A jak poszedł król na wojnę” (osobiście znam ten wiersz na pamięć), „Naszą szkapę”, i wiele innych tzw. duszoszczypatielnych utworów poetyckich i prozą? A wiekowo rozpoczynaliśmy tę naszą miłość do Autorki oczywiście od bajki dla dzieci pt. „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.

2. Wszyscy wiemy, mniej więcej, kim była Maria Konopnicka. Przechodzimy ulicami, którym patronuje, nieraz uczęszczamy do szkół Jej imienia (osobiście swego czasu ukończyłem II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu). Odwiedzając Cmentarz Łyczakowski we Lwowie wizytujemy Jej grób - to żelazny punkt programu wszystkich wycieczek do Lwowa.
Sięgnijmy zatem teraz jeszcze i po książkę p. Iwony Kienzler. Dokładnie poznamy z niej burzliwe życie rodzinne i osobiste Wielkiej Polki.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-03-2014 o godz 00:00 milosciwypan dodał recenzję:
Zaciekawił mnie oczywiście głównie sam tytuł :) Ale zawsze interesowałem się tą kobietą, uwielbiam jej dzieła. Tak więc, bez większego namysłu kupiłem tą książkę. I nie żałuję. Bardzo dobra pozycja. Ciekawy życiorys Pani Konopnickiej. "Rozwydrzona bezbożnica" to doskonała pozycja na wieczory, lub dojazd do pracy komunikacją miejską.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-03-2014 o godz 21:52 Janusz Bronowski dodał recenzję:
Tytuł ma niewiele wspólnego z zawartością. Właściwie jest to książka biograficzna.
Imponujący życiorys, będący zaprzeczeniem powszechnej wiedzy na Jej temat.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-02-2014 o godz 00:00 Rozi dodał recenzję:
Bardzo ciekawa książka o tym jaka była Maria Konopnicka. Dla mnie naprawdę dość zaskakująca ponieważ do tej pory oczywiście wiedziałam kim jest, ale kompletnie nie znałam jej życia i tego jaka była nasza sławna poetka. A miała nie lada charakterek. Naprawdę warto przeczytać moim zdaniem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-02-2014 o godz 00:00 Greta18 dodał recenzję:
Odmitologizowana Konopnica!!! Niezwykła publikacja, która niestety nie traf do szkół, gdzie nadal Maria Konopnicka to wielka patriotka, matka-polka, która wielką pisarką była... Nie mniej każdy inteligentny człowiek powinien wiedzieć, że była kobietą, która kochała, nienawidziła, miała marzenia, lęki i romanse... taka była Konopnicka kobieta!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-02-2014 o godz 00:00 Totti dodał recenzję:
Właśnie jestem po lekturze. Naprawdę niezła książka, w sam raz na długie zimowe wieczory. Jest to tak naprawdę historia kobiety niezależnej, odważnej, patriotki, matki. Maria Konopnicka wyłamuje się z ówczesnych schematów dążąc do osiągnięcia szczęścia i samospełnienia. Bardzo przyjemna biografia.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
28-01-2014 o godz 00:00 Tamyra dodał recenzję:
Po przeczytaniu biografii Marii Konopnickiej mam mieszane uczucia, co do tej postaci. Spodziewałam się małych kontrowersji ale nie aż tak wielkich. Już nie spojrzę w taki sam sposób na jej utwory. to tak, jakby patrzeć na kogoś, kto ma rozdwojenie jaźni. Bardzo ciekawa biografia. Nie spodziewałam się tego!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
22-01-2014 o godz 17:26 Regał Nowości - Wiadomości z rynku książki dodał recenzję:
Dla fanów Marii Konopnickiej to nie lada biografia. Zapewne zaskoczą Was pewne fakty z prywatnego życia poetki co jest nie lada gratką! Polecamy Regał Nowości - Wiadomości z rynku książki
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
11-01-2014 o godz 00:00 Shadow dodał recenzję:
Uwielbiam sięgać po biografie. Czasami okazuje się że przedstawiają one kogoś w zupełnie innym świetle niż początkowo sądziliśmy. Wyrobiliśmy sobie o kimś zdanie, po czym okazuje się że poznajemy go od strony o której się nie spodziewaliśmy. Z pewnością tak jest z książką o Marii Konopnickiej. Zapowiada się wiele ciekawych smaczków związanych z jej życiem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Kienzler Iwona

Kobiety wojowniczki Kienzler Iwona
3/5
30,49 zł
39,90 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Anioł życia z Auschwitz Majewska-Brown Nina
3.2/5
29,49 zł
39,90 zł
premium 28,01 zł
Inne z tego wydawnictwa Tajemnica z Auschwitz Majewska-Brown Nina
4.2/5
30,49 zł
39,90 zł
premium 28,96 zł
Inne z tego wydawnictwa Podręcznik manipulacji Hartley Gregory , Karinch Maryann
4.3/5
22,99 zł
29,90 zł
premium 21,84 zł
Inne z tego wydawnictwa Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem Macht Christopher
4.4/5
26,99 zł
34,90 zł
premium 25,64 zł
Inne z tego wydawnictwa Ekstremalnie. Poradnik treningowy Naval
4.0/5
26,99 zł
34,90 zł
premium 25,64 zł
Inne z tego wydawnictwa Lato'39. Jeszcze żyjemy Zaborski Marcin
4.1/5
32,99 zł
42,90 zł
premium 31,34 zł
Inne z tego wydawnictwa Bogowie Słowian Kosiński Tomasz Józef
3.1/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
Inne z tego wydawnictwa Bardziej toksyczni ludzie Stamateas Bernardo
5/5
32,99 zł
36,90 zł
premium 31,34 zł
Inne z tego wydawnictwa Toksyczni ludzie Stamateas Bernardo
3.7/5
18,99 zł
24,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Kontakt. Polskie specsłużby w Afganistanie Kafir
4.5/5
28,49 zł
36,90 zł
premium 22,79 zł
Inne z tego wydawnictwa Beer Szewa 1917 Wojtczak Jarosław
0/5
22,99 zł
29,90 zł
premium 21,84 zł
Inne z tego wydawnictwa Medyceusze Hollingsworth Mark
4/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 28,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Ostatnich gryzą psy Naval
4.8/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 24,79 zł
Inne z tego wydawnictwa Słowiańskie dzieje Dębek Bogusław Andrzej
3.8/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 24,79 zł
Inne z tego wydawnictwa Córki KGB Boyd Douglas
0/5
36,99 zł
49,90 zł
premium 35,14 zł
Inne z tego wydawnictwa Camp Pozzi. GROM w Iraku Naval
4.5/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 24,79 zł
Inne z tego wydawnictwa Runy słowiańskie Kosiński Tomasz Józef
2.4/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 24,79 zł
Inne z tego wydawnictwa Nazistowskie bestie. Kaci z SS Hernandez Jesus
4/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 24,79 zł
Inne z tego wydawnictwa Niezawodne sposoby osiągania orgazmów Bakos Susan Crain
4.1/5
38,49 zł
43,00 zł
premium 30,79 zł
Inne z tego wydawnictwa Rodowód Słowian Kosiński Tomasz Józef
1.4/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 24,79 zł
Inne z tego wydawnictwa Przetrwać Belize Naval
4.8/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 24,79 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Bodo i jego burzliwe romanse Kienzler Iwona
3.7/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 29,44 zł
strona produktu - rekomendacje Ignacy Paderewski. Ulubieniec kobiet Kienzler Iwona
4/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 29,44 zł
strona produktu - rekomendacje Tadeusz Kantor. Sztuka ponad miłość Kienzler Iwona
0/5
32,99 zł
36,90 zł
premium 31,34 zł
strona produktu - rekomendacje Konopnicka, jakiej nie znamy Szypowska Maria
0/5
44,49 zł
49,90 zł
premium 42,26 zł
strona produktu - rekomendacje Marysieńka Sobieska Boy-Żeleński Tadeusz
4/5
22,49 zł
39,90 zł
premium 21,36 zł
strona produktu - rekomendacje Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia Król Anna
3/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 29,44 zł
strona produktu - rekomendacje Pamięć nieulotna Snowden Edward
4.3/5
31,49 zł
44,99 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Becoming. Moja historia Obama Michelle
2.7/5
34,99 zł
49,99 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Leonardo da Vinci Isaacson Walter
0/5
51,99 zł
64,99 zł
premium 49,39 zł
strona produktu - rekomendacje Becoming. Moja historia Obama Michelle
2.7/5
31,49 zł
44,99 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Leonardo da Vinci Isaacson Walter
4.3/5
39,99 zł
49,99 zł
premium 37,99 zł
strona produktu - rekomendacje Boznańska. Non finito Kuźniak Angelika
3.4/5
34,49 zł
44,90 zł
premium 32,76 zł
strona produktu - rekomendacje Dwóch papieży McCarten Anthony
4.6/5
29,49 zł
37,90 zł
premium 26,53 zł
strona produktu - rekomendacje King! Autobiografia Staszczyk Muniek , Księżyk Rafał
4.1/5
44,49 zł
58,00 zł
premium 42,26 zł
strona produktu - rekomendacje Brzydki, zły i szczery Ostrowski Adam
4.5/5
27,93 zł
39,90 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Skarby Queen May Brian , Taylor Roger , Doherty Harry
4.6/5
59,99 zł
79,99 zł
premium 56,99 zł
strona produktu - rekomendacje Pamiętnik księgarza Bythell Shaun
3.7/5
20,00 zł
39,99 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Steve Jobs Isaacson Walter
4.5/5
31,99 zł
39,99 zł
premium 30,39 zł
strona produktu - rekomendacje Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa Gureczny Krzysztof
3.9/5
30,99 zł
39,99 zł
premium 27,99 zł
strona produktu - rekomendacje Bruce Lee. Życie Polly Matthew
4.5/5
46,49 zł
59,99 zł
premium 44,16 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.