Genialni. Lwowska szkoła matematyczna (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki i wielu innych uczonych tworzyło w latach międzywojennych tzw. lwowską szkołę matematyczną.

Współpracując ze sobą, bądź rywalizując, przeciwstawiając matematykom z Warszawy i Krakowa, dokonali wielu odkryć, zdobyli sławę, zaszczyty i zrobili międzynarodowe kariery wykładowców, a Ulam został współtwórcą pierwszej bomby atomowej.

Ich burzliwe losy, osiągnięcia, kariery naukowe i pozanaukowe, dramatyczne dzieje kończące się w wielu przypadkach śmiercią od kul hitlerowskich okupantów, opisuje Urbanek na tle zmieniającego się życia politycznego i kulturalnego Polski w czasie dwudziestolecia międzywojennego, w trakcie i po II wojnie światowej.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Genialni. Lwowska szkoła matematyczna
Autor: Urbanek Mariusz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 284
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-11-12
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 32 x 250 x 160
Indeks: 15436993
 
średnia 4,5
5
35
4
4
3
5
2
0
1
2
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
42 recenzje
5/5
04-01-2019 o godz 06:46 Michał Szewczyk dodał recenzję:
Genialna książka o wielkich Polakach. Historia polskiego Lwowa opowiedziana życiorysami profesorów Uniwersytetu Jana Kazimierza. W Polsce mało znane postaci. Lektura obowiązkowa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-12-2018 o godz 17:03 absurdhero dodał recenzję:
Fascynująca historia polskich matematyków
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-12-2018 o godz 10:36 maksymilian mikee dodał recenzję:
Niesłychanie ciekawy opis polskiej szkoły matematycznej w Lwowie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-05-2018 o godz 09:46 ahareza dodał recenzję:
Doskonała książka o niezwykłych ludziach obowiązkowa lektura dla każdego któremu bliscy są wielcy Polacy
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-01-2018 o godz 20:22 Agnieszka Drabczyk dodał recenzję:
Bardzo mi sie podobala, warto przeczytac i zaznajomic sie z biografiami tegich umyslow
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-12-2016 o godz 00:55 Anna Tomaszewska dodał recenzję:
Super pozycja, szczególnie dla osób interesujących się historią Lwowa i ludzi tworzących jego historię. Historia matematyków uczących we Lwowie, których wojna rozrzuciła po świecie i nie tylko...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-10-2016 o godz 13:42 nina dodał recenzję:
Rzeczywiście genialni i genialna lektura nie tylko dla interesujących się matematyką. także bardzo pouczająca w dzisiejszych czasach. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-08-2016 o godz 09:47 Maria Skawińska dodał recenzję:
Uwielbiam książki Mariusza Urbanka. Jedną z nich jest zakupiona przeze mnie książka Genialni. Lwowska szkoła matematyczna. Jest to historia osób często nieznana mojemu pokoleniu. W książce tej poznajemy wspaniałych lwowskich naukowców jak Stefan Banach, Stanisław Mróz, Antoni Łomnicki . Ich burzliwe losy, dramatyczne dzieje kończą się w wielu przypadkach śmiercią z rąk hitlerowców. Byłam we Lwowie przed przeczytaniem tej książki. Oglądałam groby na Cmentarzu Łyczakowskim, nie wiedząc kim byli wymienieni na nagrobkach. Mam zdjęcie przy grobie Stefana Banacha - nie znając wówczas Jego historii. Po przeczytaniu tej książki wybrałabym się jeszcze raz do Lwowa śladami lwowskich naukowców. Polecam tą lekturę - przeżyjecie państwo niezapomnianą lekcję historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-04-2016 o godz 12:05 Beata Kordek dodał recenzję:
Tak jak sam tytuł, książka genialna, świetna skarbnica wiedzy o historii takiej, którą mało kto zna. Polecam nie tylko dla matematyków. Pożyczyłam koleżance polonistce, była zafascynowana.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-03-2016 o godz 09:51 Herbert Skrzypiec dodał recenzję:
Książka zawiera autentyczne fakty z życia sławnych lwowskich matematyków na tle historii - czasów przed II wojną światową,okupacji i czasów powojennych.
Dla mnie osobiście ta książka jest bardzo cenna, ponieważ cytowane są w niej wypowiedzi mojego Ojca, który pracował z profesorem Banachem.
Polecam książkę, naprawdę warta przeczytania, nawet jak kogoś nie interesuje matematyka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-03-2016 o godz 00:00 Otylia Andrzejewska dodał recenzję:
Nie interesowałam się nigdy specjalnie królową nauk, ale książkę o genialnych lwowskich matematykach przeczytałam z wielką przyjemnością. To rzeczywiście wspaniała, ciekawie napisana książka, przedstawiająca losy uczonych z lwowskiej szkoły matematycznej. Książka ma też niezwykle interesującą oprawę oprawę historyczną, tak że polecam nawet czytelnikom, którzy nie mają za wiele wspólnego z matematyką. Zajmująca pozycja o nieprzeciętnych ludziach, ich ciekawych osobowościach, nietuzinkowych życiorysach, doświadczeniach, często dramatycznych z powodu wojny. Polecam, niezwykła podróż w przeszłość.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-02-2016 o godz 13:57 einstein dodał recenzję:
przełamuje stereotypy o matematykach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
18-01-2016 o godz 21:08 Marta dodał recenzję:
Książka super, opisuje matematyków i opowiada różne historie jak tworzyli matematykę. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-12-2015 o godz 16:13 gropius2 dodał recenzję:
Bardzo ciekawo napisana, dla milosnikow historii, matematyki i nie tylko...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-11-2015 o godz 17:57 Agnieszka dodał recenzję:
Fantastyczna opowieść o lwowskich matematykach - historia większości z nas zupełnie nie znana, ze świetnie nakreślonym tłem historycznym. Napisana tak, że naprawdę ciężko się oderwać od lektury. Cieszę się ,że jestem dopiero w połowie, uczta trwa :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-09-2015 o godz 15:35 Jarosław Ochocki dodał recenzję:
Polecam każdemu kto interesuje się Kresami i historią a zwłaszcza nauką i UJK.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
22-09-2015 o godz 21:27 Aleksandra Zarakowska dodał recenzję:
kolejna świetna biografia Mariusza Urbanka. tym razem nietypowa historia całej grupy bohaterów! obowiązkowa lektura dla każdego.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
11-09-2015 o godz 20:17 Sztuba Alina dodał recenzję:
Pasjonująca lektura przybliżająca życie i losy czołowych matematyków szkoły lwowskiej ze Stefanem Banachem na czele.Czytelnik wychodzi z niej wyraźnie podbudowany potencjałem i siłą polskich uczonych, z których wszyscy zaistnieli w życiu publicznym ,naukowym czy dydaktycznym a ULam nawet w projekcie Manhattan w USA. Pasjonujące są możliwości matematyki i zabawa tą nauką najlepszych umysłów polskich. Zal ze przerwała ją wojna. Lektura bardzo godna polecenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
02-08-2015 o godz 20:42 Triskel dodał recenzję:
"Genialni. Lwowska szkoła matematyczna" pokazuje zmagania niesamowitych ludzi, żyjących w II Rzeczpospolitej. Lwowska szkoła matematyczna jedna z najbardziej prestiżowych, sprawiała, że Polacy w tamtych czasach byli w czołówce światowej. Niestety ani wcześnie ani później Nam się to nie udało. Lwowska szkoła wydała światu talent w postaci Stefana Banacha, który to był istnym geniuszem matematycznym. Pozycja ta pokazuje jego losy oraz losy tej wyjątkowej szkoły. Szkoły, która na dobre zapisała się na kartach polskiej historii.

Lwowską szkołę matematyczną w latach międzywojennych tworzyli liczni znamienici uczeni. Jak choćby Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki, Stefan Banach czy Hugo Steinhaus. Bardzo często współpracowali ze sobą stawiając czoła uczonym i matematykom z Krakowa i Warszawy. Rywalizując ze sobą dokonali międzynarodowej kariery, dokonali niebywałej ilości odkryć. Jak choćby, Ulam należał do współtwórców pierwszej bomby atomowej. Późniejsze dramatyczne dzieje Polski i świata doprowadziły do śmierci wielu z czołówki polskich naukowców. W czasie dwudziestolecia międzywojennego wielu z nich zostało zabitych lub wywiezionych do obozów pracy. Jednak po II wojnie światowej pamięć o nich jest w ciąż żywa jak również o ich wspaniałych wynalazkach.

W książce oprócz odkryć wymienionych naukowców poznamy również ich koligacje rodzinne, które mogą być doskonałym smaczkiem dla znawców tematu. Dla czytelników, którzy znają się na arkanach matematyki wyższej książka będzie jeszcze ciekawsza. W szczególności powinna przypaść do gustu głównie fanom przedmiotów ścisłych jak i historii. Lektura prezentuje lekkość przedstawionych treści, licznych faktów z życia tych wyjątkowych i godnych uznania polaków. Całość pisana jest językiem barwnym i ciekawym, dzięki czemu lekturę kończy się w ekspresowym tempie. Z pewnością sięgnę jeszcze po książki tego autora ponieważ uważam, że są jak najbardziej godne uwagi.

"Genialni. Lwowska szkoła matematyczna" zawiera dość dużo elementów biograficznych, zmieszanych ze strasznymi wydarzeniami naszej historii. Kończący książkę wywiad z prof. Dudą dodaje całości spójności i wyjaśnia pewne pytania powstałe podczas lektury. Liczne anegdoty również sprawiają, że od czytania wręcz nie można się oderwać. Serdecznie polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-07-2015 o godz 11:30 Maria Nawrocka dodał recenzję:
ciekawa książka, aspekt historyczny bardzo rozwinięty. polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

O autorze: Mariusz Urbanek

Mariusz Urbanek ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Początkowo realizował się jako dziennikarz i redaktor pracując m.in. w "Przeglądzie Tygodniowym", "Wprost" i "Polityce". Nie zaprzestając działalności dziennikarskiej, w 1988 roku wydał pierwszą książkę pod tytułem "Polska jest jak obwarzanek". Ta publikacja rozpoczęła jego dobrą passę literacką i zapoczątkowała karierę pisarza.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Hobbit Tolkien John Ronald Reuel
4.6/5
20,93 zł
29,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Kubuś Fatalista i jego Pan Diderot Denis
5/5
29,49 zł
premium 23,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Mity Greków i Rzymian Markowska Wanda
4.3/5
34,99 zł
39,00 zł
premium 33,24 zł
Inne z tego wydawnictwa Kandyd, czyli optymizm Wolter
0/5
26,49 zł
29,90 zł
premium 25,16 zł
Inne z tego wydawnictwa Rehab Osiatyński Wiktor
4.5/5
25,99 zł
29,00 zł
premium 20,79 zł
Inne z tego wydawnictwa 100 najlepszych rysunków Mleczko Andrzej
5/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Na jednej linie Rutkiewicz Wanda
3.6/5
30,49 zł
34,00 zł
premium 24,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Portrety z Bufetem w Tle Śliwonik Roman
0/5
33,49 zł
premium 31,81 zł
Inne z tego wydawnictwa Do nielicznego grona szczęśliwych Król Marcin
5/5
21,99 zł
24,90 zł
premium 20,89 zł
Inne z tego wydawnictwa Wyspiański. Dopóki starczy życia Śliwińska Monika
4.8/5
44,49 zł
49,90 zł
premium 35,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Wilk Hłasko Marek
4.1/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Litacja Osiatyński Wiktor
4.6/5
31,99 zł
35,00 zł
premium 25,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Barbarzyńska Europa Modzelewski Karol
5/5
44,99 zł
49,00 zł
premium 35,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Pod ożywczym drzew cieniem Herz Lechosław
5/5
31,99 zł
44,90 zł
premium 30,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Na własną nutę Pałłasz Edward
0/5
36,99 zł
premium 29,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Pegaz dęba, czyli panopticum poetyckie Tuwim Julian
0/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.