Genialni. Lwowska szkoła matematyczna (okładka  twarda, 11.2014)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com : 29,23 zł

29,23 zł 39,90 zł *
* Porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki i wielu innych uczonych tworzyło w latach międzywojennych tzw. lwowską szkołę matematyczną.

Współpracując ze sobą, bądź rywalizując, przeciwstawiając matematykom z Warszawy i Krakowa, dokonali wielu odkryć, zdobyli sławę, zaszczyty i zrobili międzynarodowe kariery wykładowców, a Ulam został współtwórcą pierwszej bomby atomowej.

Ich burzliwe losy, osiągnięcia, kariery naukowe i pozanaukowe, dramatyczne dzieje kończące się w wielu przypadkach śmiercią od kul hitlerowskich okupantów, opisuje Urbanek na tle zmieniającego się życia politycznego i kulturalnego Polski w czasie dwudziestolecia międzywojennego, w trakcie i po II wojnie światowej.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1100291583
Tytuł: Genialni. Lwowska szkoła matematyczna
Autor: Urbanek Mariusz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 284
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-11-12
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 32 x 250 x 160
Indeks: 15436993
średnia 4,7
5
118
4
14
3
7
2
1
1
4
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
60 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
21-11-2014 o godz 10:10 przez: Anna Szacoń | Zweryfikowany zakup
Książka napisana z pomysłem, bohaterowie genialni nie tylko jako matematycy, ale często także jako ludzie. Rzecz nie tylko o Stefanie Banachu ale i o wielu innych obecnych w tamtym czasie, w tamtym miejscu...
I o tym jak historia i sąsiedzi bywają okrutni. Niektóre opisy wręcz aktualne, niestety (włączenie Ukrainy do ZSRR). Po przeczytaniu przypomniałam sobie dlaczego nigdy nie można zapomnieć Sowietom/Rosjanom i Niemcom, niezależnie od wybaczenia, nie wolno zapomnieć bo zniszczyli nam to co mogło zaowocować niejednym Noblem i nie tylko.
Polecam serdecznie, czyta się świetnie, niemal z zapartym tchem szczególnie jeśli przynajmniej części osób się właściwie nie zna.
Czy ta recenzja była przydatna? 4 0
20-01-2015 o godz 19:14 przez: justyna203 | Zweryfikowany zakup
Kolejna obok historii Juliana Tuwima książka Mariusza Urbanka, którą czyta się tak szybko, na ile tylko czas pozwala.Świetnie napisana historia ludzi i czasu i miejsca, w pełni strawna dla osób nie interesujących się matematyką. Dla tych wtajemniczonych w arkana matematyki, może trochę zbyt skąpa w dokładniejsze informacje. Polecam wszystkim, którzy chcieliby poczuć dawną atmosferę uczelni, które zajmowały się nauka, a nie były szkołami zawodowymi, jak obecnie.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
06-02-2016 o godz 13:57 przez: einstein | Zweryfikowany zakup
przełamuje stereotypy o matematykach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
03-03-2021 o godz 07:55 przez: Jacek | Zweryfikowany zakup
Bardzo dobra pozycja przedstawiajaca losy genialnych polskich matematyków okresu międzywojennego.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
03-08-2016 o godz 09:47 przez: Maria Skawińska | Zweryfikowany zakup
Uwielbiam książki Mariusza Urbanka. Jedną z nich jest zakupiona przeze mnie książka Genialni. Lwowska szkoła matematyczna. Jest to historia osób często nieznana mojemu pokoleniu. W książce tej poznajemy wspaniałych lwowskich naukowców jak Stefan Banach, Stanisław Mróz, Antoni Łomnicki . Ich burzliwe losy, dramatyczne dzieje kończą się w wielu przypadkach śmiercią z rąk hitlerowców. Byłam we Lwowie przed przeczytaniem tej książki. Oglądałam groby na Cmentarzu Łyczakowskim, nie wiedząc kim byli wymienieni na nagrobkach. Mam zdjęcie przy grobie Stefana Banacha - nie znając wówczas Jego historii. Po przeczytaniu tej książki wybrałabym się jeszcze raz do Lwowa śladami lwowskich naukowców. Polecam tą lekturę - przeżyjecie państwo niezapomnianą lekcję historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
11-09-2015 o godz 20:17 przez: Sztuba Alina | Zweryfikowany zakup
Pasjonująca lektura przybliżająca życie i losy czołowych matematyków szkoły lwowskiej ze Stefanem Banachem na czele.Czytelnik wychodzi z niej wyraźnie podbudowany potencjałem i siłą polskich uczonych, z których wszyscy zaistnieli w życiu publicznym ,naukowym czy dydaktycznym a ULam nawet w projekcie Manhattan w USA. Pasjonujące są możliwości matematyki i zabawa tą nauką najlepszych umysłów polskich. Zal ze przerwała ją wojna. Lektura bardzo godna polecenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
06-04-2015 o godz 13:57 przez: Marcin33 | Zweryfikowany zakup
Książka dla wszystkich - matematyka - królowa nauk i jej wielcy przedstawiciele - pokazana w sposób zjadliwy dla każdego. Fascynująca literatura pokazująca tajniki nauki w sposób powodującym, że tracimy do niej dystans, nawet ci którzy z wielu powodów jej nie lubią. Zachęcam - nietypowe spojrzenie na zagadnienia i ludzi, którzy tworzyli potęgę polskiej matematyki w najlepszych dla niej czasach.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
11-06-2015 o godz 09:22 przez: olakola | Zweryfikowany zakup
Jako że książka dotyczy wybitnych, barwnych i nieprawdopodobnie ciekawych indywidualności nie może być nieciekawa. Wybrana przez Urbanka forma przeplatania osób i ich losów wiedzie nas przez szmat historii nauki, II RP, a i świata. Pozwala wiele przemyśleć i nie zanudza ani ciut ciut. Myślę, że jeśli czas pozwoli rzucę się na ponowne jej przeczytania. Serdecznie polecam, Aleksandra K.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-03-2016 o godz 09:51 przez: Herbert Skrzypiec | Zweryfikowany zakup
Książka zawiera autentyczne fakty z życia sławnych lwowskich matematyków na tle historii - czasów przed II wojną światową,okupacji i czasów powojennych.
Dla mnie osobiście ta książka jest bardzo cenna, ponieważ cytowane są w niej wypowiedzi mojego Ojca, który pracował z profesorem Banachem.
Polecam książkę, naprawdę warta przeczytania, nawet jak kogoś nie interesuje matematyka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-02-2021 o godz 13:56 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Książka bardzo interesująca i świetnie się czyta. Można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o autorach podręczników, z których się uczymy. Polecam wszystkim, a zwłaszcza młodym. Powinni wiedzieć jak wielu uczonych, kiedy i jaki sposób dochodziło do tego co teraz jest dla wszystkich zakochanych w naukach ścisłych oczywistością.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-03-2015 o godz 22:21 przez: Ewa | Zweryfikowany zakup
Historia jedynej w swoim rodzaju grupy zapaleńców, znanej w świecie jako lwowską szkołą matematyczną. Historia dobrze opowiedziana, dobrze odzwierciedlająca losy polskich matematyków, a zarazem ludzi, którzy pozostawali do końca wierni swoim przekonaniom, ideałom, pasji.

Warto sięgnąć po tą lekturę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-11-2015 o godz 17:57 przez: Agnieszka | Zweryfikowany zakup
Fantastyczna opowieść o lwowskich matematykach - historia większości z nas zupełnie nie znana, ze świetnie nakreślonym tłem historycznym. Napisana tak, że naprawdę ciężko się oderwać od lektury. Cieszę się ,że jestem dopiero w połowie, uczta trwa :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-01-2015 o godz 08:57 przez: Hanna Barczak | Zweryfikowany zakup
Polska w latach międzywojennych czy wiemy już wszystko? Pełna nowej wiedzy, przepleciona odkryciami, dramatem, ubrana często w historię napędzającą lawinę śmiechu, o szczeblach kariery i codzienności wielu uczonych. Zachęcam do czytania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-12-2016 o godz 00:55 przez: Anna Tomaszewska | Zweryfikowany zakup
Super pozycja, szczególnie dla osób interesujących się historią Lwowa i ludzi tworzących jego historię. Historia matematyków uczących we Lwowie, których wojna rozrzuciła po świecie i nie tylko...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-04-2016 o godz 12:05 przez: Beata Kordek | Zweryfikowany zakup
Tak jak sam tytuł, książka genialna, świetna skarbnica wiedzy o historii takiej, którą mało kto zna. Polecam nie tylko dla matematyków. Pożyczyłam koleżance polonistce, była zafascynowana.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-01-2019 o godz 06:46 przez: Michał Szewczyk | Zweryfikowany zakup
Genialna książka o wielkich Polakach. Historia polskiego Lwowa opowiedziana życiorysami profesorów Uniwersytetu Jana Kazimierza. W Polsce mało znane postaci. Lektura obowiązkowa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-10-2016 o godz 13:42 przez: nina | Zweryfikowany zakup
Rzeczywiście genialni i genialna lektura nie tylko dla interesujących się matematyką. także bardzo pouczająca w dzisiejszych czasach. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
22-09-2015 o godz 21:27 przez: Aleksandra Zarakowska | Zweryfikowany zakup
kolejna świetna biografia Mariusza Urbanka. tym razem nietypowa historia całej grupy bohaterów! obowiązkowa lektura dla każdego.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
07-02-2022 o godz 11:37 przez: Joanna Kowalska | Zweryfikowany zakup
Książka super wciągająca. Polecam każdemu Kto interesuje się historią. Szkoda, że tacy matematycy nie uczą dziś naszych dzieci.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-12-2014 o godz 10:47 przez: Zbigniew Potoniec | Zweryfikowany zakup
Świetnie opisana historia najwybitniejszych polskich matematyków. Bardzo polecam na długie zimowe wieczory
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Mariusz Urbanek

Mariusz Urbanek ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Początkowo realizował się jako dziennikarz i redaktor pracując m.in. w "Przeglądzie Tygodniowym", "Wprost" i "Polityce". Nie zaprzestając działalności dziennikarskiej, w 1988 roku wydał pierwszą książkę pod tytułem "Polska jest jak obwarzanek". Ta publikacja rozpoczęła jego dobrą passę literacką i zapoczątkowała karierę pisarza.

Zobacz także

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego