Kurs filozofii w sześć godzin i kwadrans (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

„Na dwa miesiące przed śmiercią Gombrowicz wygłasza trzynaście wykładów z filozofii dla Rity Gombrowicz i Dominika de Roux. «Pierwsze wykłady o Kancie – wspomina żona pisarza – odbyły się w sypialni Witolda. Głowę opierał na łokciu, przed sobą trzymał plik pożółkłych notatek z czasów argentyńskich wykładów, ale nie zaglądał do nich, tylko mówił z pamięci, wyraźnie i powoli, żebyśmy zdążyli zanotować. Był wspaniałym profesorem, mówił z werwą, precyzyjnie, wydobywając, co najważniejsze. Siedzieliśmy naprzeciwko niego i notowaliśmy na kolanach każde jego słowo». Gombrowicz wykłada, że ból i cierpienie nie leżą po stronie rzeczy, lecz po stronie przeżywającego Ja, które przez to, co je czeka, może przejść tylko samo, bez nikogo, w samotności”.
Michał Paweł Markowski, fragment Wstępu

"Ale czym jest filozofia? Żaden system filozoficzny nie trwa długo. Dla mnie jednak filozofia ma tę oto najwyższą wartość, że porządkuje świat w ramach pewnej wizji".
Witold Gombrowicz


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Kurs filozofii w sześć godzin i kwadrans
Autor: Gombrowicz Witold
Tłumaczenie: Kania Ireneusz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Język wydania: polski
Język oryginału: francuski
Liczba stron: 120
Numer wydania: II
Data premiery: 2018-01-31
Rok wydania: 2018
Forma: książka
Indeks: 23162471
średnia 4,6
5
13
4
4
3
0
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
3 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
24-05-2020 o godz 01:43 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
„(…) egzystencja ludzka jest ciągłym przeciwstawianiem się nicości. Człowiek, bez przerwy zagrożony śmiercią i unicestwieniem, utrzymuje się niby płomyk wymagający stałego podsycania” (s. 92). Książka dla tych, którzy lubią Gombrowicza i przedzieranie się przez plątaninę jego myśli. Zmęczony pisarz, złożony chorobą, leżąc na łóżku przykryty płaszczem, starał się skorzystać ze swoich notatek poczynionych w czasie wykładów argentyńskich i przybliżyć najważniejsze kwestie filozoficzne. Komu? Audytorium skromne – żona Rita, przyjaciel Dominique i Psina. Skrupulatnie wynotowane przez słuchających poglądy (Psina oczywiście mogła jedynie merdać), mają charakter poszatkowanych myśli, dotykają tego, co stanowi istotę filozoficznych doktryn. Autor kondensuje formę, aby przekaz był dynamiczny, przy zachowaniu metodyki nauczania. Gombrowicz pokazał się jako wnikliwy poszukiwacz, wybiórczo sięgający po teorie wybranych myślicieli, ale także krytykujący ich dosyć ostro i nie do końca zasłużenie. Hegla za to, że miał nudną biografię, nie warto jej zatem przytaczać, Gabriel Marcel to dla pisarza „smutny idiota”, a Nietzsche ma „duszę panienki”. Najchętniej autor „Ferdydurke” wypowiada się na temat Schopenhauera, utożsamiając się z jego dziełem. Pisarz wyraża swoje ubolewanie nad tym, że książki rewolucyjne, naprawdę interesujące, jak te napisane przez niemieckiego filozofa oraz te stworzone przez niego samego - Witolda Gombrowicza, nie cieszą się sławą, na jaką zasługują. „Geniusz nie może odnieść sukcesu, bo wyprzedza swój czas. […] A więc my obaj, Schopenhauer i ja, jakoś tam się pocieszamy” (s. 47). Książka zawiera też kilka anegdot: „Schopenhauer nie znosił Hegla. Mawiał zawsze: ten bęcwał Hegel! I, rzucając mu wyzwanie, porę swoich wykładów na uniwersytecie berlińskim ustalił tak, by pokrywała się z porą wykładów Hegla. W rezultacie sala Hegla była zawsze pełna, jego – zawsze pusta…” (s. 48). A o samej filozofii Gombrowicz powie, że jej potrzebujemy „do uzyskania ogólnej wizji kultury. Jest to ważne dla pisarzy (s.23). Ale z drugiej strony „literatura przekonana, że można jakoś urządzić świat jest czymś najgłupszym pod słońcem” (s. 7-8). Polecam miłośnikom Witolda Gombrowicza! Nie zrażajcie się tytułem, wystarczą dwie godziny, nawet bez kwadransa.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
24-02-2021 o godz 20:42 przez: wybredna_czytelniczka | Zweryfikowany zakup
Kupiłam ją w ramach swego rodzaju guilty pleasure na olimpiadę filozoficzną, jako osoba, która miała styczność z filozofią mogę powiedzieć, że ta książka jest bardzo miła w czytaniu. Jestem fanką Gombrowicza i przyjemnością było wchodzenie w jego proces myślowy i żarciki. Ta książka jest dla kogoś kto nie miał lub miał lekką styczność z filozofią, jego komentarze do poszczególnych osób są niezwykle trafne i zapadają w pamięć. Szkoda, że nie wszystkie wykłady są zapisane przez, co książka jest króciutka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-08-2021 o godz 12:32 przez: pacman | Zweryfikowany zakup
ok
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Darcie pierza Dziewit-Meller Anna
4.8/5
29,48 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Życie Aisato Lisa
4.8/5
36,77 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Byk Twardoch Szczepan
4.8/5
25,65 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Szafa Tokarczuk Olga
4.6/5
22,44 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Fale Virginia Woolf
4.8/5
27,87 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bieguni Tokarczuk Olga
4.3/5
25,15 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Głód Caparros Martin
5/5
57,33 zł
79,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dziedzictwo Roth Philip
5/5
29,41 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Księgi Jakubowe Tokarczuk Olga
4.7/5
59,93 zł
79,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczypta magii Harrison Michelle
4.5/5
25,65 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Solaris Lem Stanisław
4.7/5
29,93 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czuły narrator Tokarczuk Olga
4.6/5
28,31 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Lód Dukaj Jacek
5/5
48,90 zł
79,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego