Kochanice króla. Tudorzy. Tom 4 (okładka miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Henryk VIII to jedna z bardziej znanych postaci historycznych. Choć od jego śmierci minęło ponad 450 lat, zarówno jego życie, jak i okres rządów nie przestają fascynować. Ten hazardzista, tyran i kobieciarz miał sześć żon i wiele kochanek.

Niniejsza powieść odkrywa tajemnice burzliwego związku z jego drugą z kolei miłością, Anną Boleyn, która walcząc o serce króla i koronę z własną siostrą Marią, nie zawaha się uciec do niegodziwości, intryg i zdrady.

Autorka po mistrzowsku przedstawia nie tylko zawiłości dworskiego życia, ale również polityczne i religijne konflikty ówczesnej Europy. Oto barwny i sugestywny obraz szokujących zwyczajów panujących na dworze najsłynniejszego króla Anglii.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Kochanice króla. Tudorzy. Tom 4
Seria: Tudorzy
Autor: Gregory Philippa
Tłumaczenie: Gardner Urszula
Wydawnictwo: Książnica
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 594
Numer wydania: II
Data premiery: 2013-09-25
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 158 x 52 x 231
Indeks: 13532741
 
średnia 4,7
5
10
4
3
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
8 recenzji
10-12-2013 o godz 00:00 Wioletta Łokietek dodał recenzję:
Czytając tę książkę nie mogłam kolejny raz wyjść z podziwu dla wiedzy historycznej autorki. To naprawdę niesamowita zdolność przeplatać ciekawą opowieść z faktami historycznymi. Sama nie jestem w stanie powiedzieć, co było bardziej interesujące - czy intrygujące wątki historyczne, czy może wpleciona w nie fikcja literacka.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
07-05-2014 o godz 23:42 lotusflower. dodał recenzję:
Prawie każda z dziewczynek marzyła kiedyś, by być księżniczką. Możliwość noszenia pięknych, bogatych sukienek, posiadanie rzeszy pokojówek i służących na każde zawołanie, mieszkanie w ogromnym zamku, wycieczki karetą i oczywiście przystojny książę - kto by nie chciał takiego życia? Ciekawe jednak, czy jak myśli się o tych wspaniałościach, to ma się też na uwadze wszystkie zobowiązania, jakie wiążą się z taką funkcją. Podejrzewam, że mnóstwo księżniczek wiele by dało, by móc prowadzić zwyczajne, proste życie, które jest obiektem narzekań i utyskiwań ludzi.

Anna Boleyn to kobieta znana przez sporą ilość osób, podejrzewam, że każdy w mniejszym lub większym stopniu kojarzy jej imię i nazwisko z kobietą, na której punkcie oszalał król Anglii do tego stopnia, że zdecydował się na opuszczenie swojej małżonki i oderwanie państwa od Watykanu. Kto jednak zna jej młodszą siostrę, która jako pierwsza znalazła się w łaskach Henryka VIII i utorowała ścieżki Annie?

Maria jest kilkunastoletnią dziewczyną, która ma (nie)szczęście należeć do sławnego i specyficznego rodu Howardów. Poszczególni członkowie tacy jak ona nie mają zbyt wiele do powiedzenia, o wszystkim decydują starsi krewni. To właśnie jej rodzina podejmuje decyzję, której skutkiem jest opuszczenie przez Marię jej męża i zostanie królewską faworytą. Dziewczyna zakochuje się w monarsze, lecz po przybyciu na dwór angielski Anny, król odstawia dawną kochankę na bok. Druga Boleynówna jest o wiele bardziej ambitna i zdeterminowana - nie zamierza dzielić losu Marii i zostać jedynie zabawką królewską, jej celem staje się królewska korona...

Maria jako narratorka całej opowieści przybliża czytelnika do epoki i miejsca, w którym żyła - pokazuje, że pałac to nie miejsce wiecznych balów i maskarad, a teren, gdzie ciągle obecne są plotki, intrygi i spiski, gdzie ciągle trzeba mieć się na baczności, gdyż w każdej chwili ktoś Cię obserwuje i czeka na najmniejsze potknięcie. Ukazuje całą bezwzględność na arenie, gdzie walka toczy się o sympatię króla i jego przychylność - to nie jest dobre miejsce na sentymenty i przyjaźnie. Najlepszym przykładem są obie siostry, które nieustannie rywalizują o względy królewskie w imię idei swych krewnych, nawet kosztem własnego szczęścia.

Dzięki swej książce Philippa Gregory przybliża czytelnika do historii - pokazuje autentyczne postaci i ich poczynania. To z kartek jej powieści przekonujemy się, w jaki sposób całe zdarzenie się potoczyło - widzimy, jak człowiek ogarnięty żądzą, pasją i miłością najpierw był w stanie poświęcić dla jednej kobiety wszystko - rozwieść się z Katarzyną Aragońską i utworzyć nowy Kościół z sobą na jego czele, a potem z równym zaangażowaniem doprowadzić do jej upadku, fałszując dowody i skazując ją na śmierć, byle tylko móc poślubić inną kobietę, która mogłaby dać mu upragnionego dziedzica tronu.

Bohaterowie są pokazani w wyrazisty sposób - każdy ma swoje odrębne cechy: Anna pokazana jest jako próżna kobieta, pragnąca jedynie władzy i nie bojąca się sięgnąć po wszystkie dostępne środki, byle tylko ją zdobyć; stojąca w opozycji Maria wydaje się być słodką dziewczyną naiwnie zakochaną w królu, choć później wraz z upływającym czasem śledzimy jej wielką przemianę - staje się prawdziwą lwicą, dojrzałą kobietą nie obawiającą się walczyć o siebie i swoich najbliższych. Oprócz sióstr jest plejada innych postaci, bez których ta powieść nie mogłaby zaistnieć, jednak to one grają pierwsze skrzypce. Która z nich bardziej przypadła mi do gustu? Muszę przyznać, że od dawna fascynowała mnie postać Anny, mimo jej niekorzystnego obrazu funkcjonującego w dziejach historii, to dla mnie zawsze była biedną, smutną dziewczyną, która padła ofiarą zbyt wyolbrzymionych ambicji swej rodziny.

Całość prezentuje się bardzo interesująco, książka potrafi wciągnąć na długie godziny, pozwalając zapomnieć o otaczającym nas świecie. Autorka nie pozostawiła tu zbyt wiele miejsca dla własnych insynuacji, ponieważ przed napisaniem "Kochanic króla" starannie zapoznała się z epoką i postaciami w opracowaniach wielu historyków, o czym może świadczyć bogata biografia na końcu książki. Mogę z ręką na sercu polecić ją dla wszystkich osób, która mają ochotę na zapoznanie z opowieścią wręcz magiczną, bogatą w wydarzenia, która nie pozwoli ani na chwilę nudy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-12-2014 o godz 17:10 mxf dodał recenzję:
"Kochanice Króla" to pierwsza napisana powieść z cyklu opowieści tudorowskie. Jednak autorka zaleca czytanie wg chronologii - wtedy "Kochanice…" czyta się jako drugi tom, zaraz po "Wiecznej księżniczce".

Henryk VIII będąc zawiedziony małżeństwem z Katarzyną Aragońską szukał pociech w ramionach innych kobiet. Możni panowie, głowy potężnych rodów Anglii, gotowi byli wepchnąć do łoża króla swoje córki w zamian za liczne nadania i przywileje. Najszybciej do otoczenia króla udało się wprowadzić dwie urokliwe córki Boleynów - Annę i Marię. Szybko jednak siostry zaczęły konkurować między sobą, rozpoczynając tym samym niebezpieczną intrygę.

Moje pierwsze wrażenie po otrzymaniu książki było bardzo pozytywne. Prezentuje się ona świetnie - ładna okładka, dobry papier. Gdy przekartkowałem ją odkryłem jednak coś, co na początku okazało się niepokojące. Książka ma prawie 600 stron, a w porównaniu z poprzednimi tomami cyklu zauważyłem, że interlinie są mniejsze. Na jedną stronę przypada po 45 linijek tekstu, gdy w poprzednich było 36 wierszy. Czcionka jest też minimalnie mniejsza. Na pierwszy rzut oka zmieszałem się, ale po przeczytaniu kilku stron wpadłem w rytm i zachwyt.

Powieść opisuje dzieje burzliwego romansu króla Anglii z dworkami w latach 1521-36. Zawartość książki można podzielić na dwie części. Pierwszą - do około strony 300 - dominuje Maria jako główna oblubienica króla Henryka VIII - w łóżku zastąpiła Elżbietę Blount. Rodzi ona mu dwójkę dzieci, w tym pierwszego syna, które są bękartami, z uwagi na stan małżeński Marii (od 1520 była żoną Williama Careya). Henryk sam jednak był w związku małżeńskim z Katarzyną Aragońską, wtedy jeszcze nie myślał na poważnie o rozwodzie. Prawdopodobnie pojawienie się syna z inną kobietą zakiełkowało myśli o rozważeniu dotychczasowej sytuacji. Jednak w chwili narodzin małego Henryka, król zacieśniał stosunki ze starszą siostrą Anny, która będąc panną, była materiałem na przyszłą legalną żonę. Druga część książki skupia się na Annie, którą widzimy nadal oczami Marii. Rywalizacja sióstr zaczyna nabierać tempa, ponieważ zawiedziona i rozkochana w Henryku Maria postanawia się zemścić. Anna natomiast ponad wszystko pragnie korzyści materialnych. Owijając sobie króla wokół palca steruje nim i już wkrótce rozpoczyna wojnę na dworze, której efektem jest zapoczątkowanie zmian na mapie politycznej i religijnej Europy. W końcu jej marzenie się spełnia - zostaje królową.

W powieści najbardziej brakowało mi tła historycznego do rozgrywających się na dworze królewskim gierek miłosnych. Miały one ogromne znaczenie dla sytuacji politycznej, ponieważ były to wydarzenia niezwykle istotne dla Anglii, które tak bardzo zmieniły ten wyspiarski kraj. Autorka wspomina w powieści o tych wydarzeniach jedynie przy okazji kłótni kochanków, kładąc większy nacisk na spór pomiędzy siostrami, a przecież właśnie te rewolucyjne zmiany zostały dokonane pod naporem uroku kobiety. Większość historyków podkreśla, że Henryk chcąc poślubić kolejną kobietę zerwał z kościołem i ustanowił własny, a przecież nie musiał. Świadczy o tym sam fakt posiadania licznych kochanek już wcześniej, oraz spłodzenie dwójki dzieci z Marią pomimo braku ślubu. Związek małżeński nie był mu potrzebny do spełniania się jako mężczyzna, ponieważ trudno byłoby ukryć fakt, że król - władca państwa, posiada nieślubne dzieci. Z resztą jak wiadomo z historii, władcy sami nie kryli się z tym faktem. Jego pierworodny - Henryk Carey (adoptowany przez ówczesnego męża Marii) był później jednym z doradców królowej Elżbiety, swojej siostry przyrodniej.

W tej wojnie na słowa i intrygi nie da się jednoznacznie wyłonić zwycięzcy. Niektórzy uczestnicy przypłacili je życiem, innym dane było żyć na wygnaniu gdzieś na prowincji, ale za to w upragnionym spokoju. Jeszcze innym pozostał żal i opłakiwanie poświęconych dzieci.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
26-01-2016 o godz 17:01 Erna Eltzner dodał recenzję:
http://majuskula.blogspot.com/2016/01/philippa-gregory-kochanice-krola.html

Miłość, namiętność, władza — jak często te rzeczy idą w parze? Co zrobić, gdy nagle spada się z samego szczytu i traci się przede wszystkim ukochaną osobę? Czy da się zbudować szczęście na cudzej tragedii?

Prawdopodobnie większość z nas wie, że historia Anny Boleyn jest pełna rozczarowań. Nie odbiera to jednak przyjemności z czytania, bo mamy okazję, aby lepiej poznać całą sytuację. Philippa Gregory jasno pokazała wszystkie ciemne strony tamtych niezwykłych, ale i przerażających czasów. Podczas lektury łatwo jest złapać się za głowę, bo widać kompletny brak moralności, zasad i traktowanie kobiet w kategorii „kart przetargowych”. Myślę, że spodoba się to nie tylko fanom takiego gatunku, ale każdej osobie, która lubi dość ciężkie książki. Niejednokrotnie zapominałam, że bohaterowie wcale nie są fikcyjni. Świadomość, iż te sytuacje naprawdę miały miejsce jest bardzo dziwna, ale w pozytywnym sensie.

„Kochanice króla” polecam wszystkim bez wyjątku, gdyż to na tyle elastyczna powieść, że każdy znajdzie coś dla siebie. Autorka mocno przyłożyła się do pracy i stworzyła całą gamę fantastycznych pozycji.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
14-11-2013 o godz 13:34 Gosiek dodał recenzję:
Książka, która zaczyna się od egzekucji i na niej kończy musi mieć w sobie coś więcej niż jedynie historie romansu jakiegoś Króla z dwoma dwórkami. „Kochanice króla” to ponad 700 stronicowa powieść o najsłynniejszych kochankach angielskiego władcy, a może jakiegokolwiek władcy w historii. Philippa Gregory oparła swoją historię na licznych źródłach by jak najwierniej fabularyzować wydarzenia tamtych czasów. Na ostatnich stronach ponownie pojawiła się obszerna lista książek, z których autorka czerpała wiedzę. Historia mocno wciąga czytelnika w swój świat, styl autorki jest niezwykle lekki, język dopasowany, a przy tym łatwy w odbiorze. Mimo to nie jest to książka na jeden czy dwa wieczory. Nawet dwa tygodnie mogą nie wystarczyć, ale dzięki temu możecie się nią dłużej delektować. Polecam!

Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-10-2013 o godz 00:00 Annette dodał recenzję:
Książka świetnie napisana. Pochłania się ją jednych tchem. Bardzo szczegółowe opisy oraz barwne i wyraziste postacie sprawiają, że całkiem pokaźne tomiszcze czyta się z zapałem i wypiekami na twarzy. Henryk VIII to postać bardzo kontrowersyjna, ale nie sądziłam, że aż tak. Książkę muszą przeczytać każdy, kto liczy na mocne doznania estetyczne.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
28-03-2015 o godz 00:00 Łucja Kwiecień dodał recenzję:
Fascynująca opowieść, barwna i sugestywna. Dwór Henryka VIII był miejscem licznych intryg i spisków, co autorka tej powieści znakomicie oddała. Dla mnie najciekawszą stroną tej książki jest doskonałe przedstawienie ówczesnej obyczajowości, całego tła historycznego oraz intrygujących postaci.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-02-2019 o godz 09:07 Agnieszka1806 dodał recenzję:
Uwielbiam serię o Tudorach Philippy Gregory, polecam każdą cześć - jednak ta jest najlepsza z nich.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

O autorze: Philippa Gregory

Philippa Gregory to amerykańska powieściopisarka, która urodziła się z początkiem 1954 roku w Kenii. Zadebiutowała romantyczną powieścią pod tytułem "Dziedzictwo", która też rozpoczęła serię książek o rodzie Laceyów. Twórczość Gregory przenosi czytelnika do XVIII-wiecznej Anglii pełnej tajemnic i perypetii królewskich rodzin, a jej bohaterowie to najczęściej postacie historyczne, które przedstawia jako ludzi pełnych namiętności i emocji.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Moje sekretne życie Dali Salvador
4.4/5
19,82 zł
32,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Pani z wieży Wala Magdalena
4.7/5
22,86 zł
36,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Narzeczona z getta Waszut Sabina
4.4/5
24,37 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Klątwa ruin Wala Magdalena
4.4/5
32,00 zł
36,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sekrety Marianny Olejnik Agnieszka
4.6/5
25,75 zł
36,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Skradzione życie Wala Magdalena
4.4/5
26,52 zł
36,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.