Kilka dni lata (okładka miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Trzy kobiety i jedno mieszkanie. Trzy pokolenia i jedna historia. Wciągająca saga kobieca z historią Polski w tle.

Podobno nic dwa razy się nie zdarza. A może jednak? Babcia, matka i córka – te kobiety łączy nie tylko najmocniejsza ze wszystkich więzi, więź krwi, ale coś jeszcze – doświadczenie jednej namiętnej nocy, które zadecyduje o całym  życiu. Tak jakby los potrafił uprzeć się przy swoim i zdecydował, że nasza historia okaże się powieloną historią naszych matek, babek i prababek.

Amelię od śmierci dzieli kilka chwil. To ostatni moment, żeby opowiedzieć prawnukowi, najbliższemu powiernikowi – o wydarzeniach, jakie rozegrały się latem 1939 roku w Nowogródku. I o tajemniczym młodzieńcu o imieniu Żora.

Amelii w odchodzeniu towarzyszą córka i wnuczka. Janina zrezygnowała z pracy w biurze i całe dnie spędza w ciasnym warszawskim mieszkaniu, opiekując się matką. Maja z kolei nie potrafi pozbierać się po rozwodzie. Niegasnąca miłość do byłego męża pcha ją do szalonych czynów, po których wszystkim robi się jeszcze bardziej niezręcznie.

Amelia, Janina i Maja żyją w jednym mieszkaniu, ale niewiele o sobie wiedzą. Zmianę – i ulgę – przyniesie wspólny wyjazd matki i córki do rodzinnego Gdańska, gdzie letni poranek okaże się kluczem do skomplikowanej i przemilczanej przeszłości.

„Kilka dni lata”, książka scenarzystki i dziennikarki Małgorzaty Sobieszczańskiej, to skomponowana z wdziękiem opowieść o sile, jaka drzemie w szczerej, kobiecej rozmowie.

Tytuł: Kilka dni lata
Autor: Sobieszczańska Małgorzata
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 352
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-06-17
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 32 x 207 x 132
Indeks: 17057400
średnia 4,5
5
12
4
3
3
1
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
10 recenzji
5/5
24-07-2015 o godz 21:06 przez: saskia
Emocje czasem to prawdziwy węzeł gordyjski, którego niestety nie rozetnie się mieczem. Niedopowiedzenia, źle pojmowana duma, wycofanie, strach i wiele innych uczuć leżą u źródeł splątanych relacji pomiędzy ludźmi. Im bardziej bliskie są to związki tym mocniej zaciskają się wokół człowieka, pozostawiając, w sercu i umyśle, ślady, dające o sobie znać zbyt często i dotkliwie. Zawsze jest jakiś początek, rzadko kiedy zauważany od razu, stopniowe narasta frustrację, aż do chwili kiedy zdajemy sobie sprawę, że musimy coś zrobić, ponieważ dalej nie można już dusić jej w sobie.

Janina patrząc w przeszłość wie dokładnie, w którym momencie powiedziała dość. Zniknęła gdzieś dwudziestokilkuletnia dziewczyna, a pojawiła się kobieta. Od tego punktu upłynęły lata, ale tamte emocje odcisnęły piętno na niej, niewidoczne dla wszystkich nie wyłączając jej samej. Spojrzenie za siebie nie jest proste, zresztą czy to coś da jeżeli jest się przekonanym o słuszności swych decyzji?

Maja nie uważa siebie za odważną, zrobiła krok w nieznane i do tej pory pamięta jego słodko-gorzki smak. Chciałaby powrócić do tamtych chwil, gdy była szczęśliwa lub przynajmniej tak wydawało się jej. Codziennie próbuje odzyskać chociaż kawałek tamtej rzeczywistości, nie zważając na to, iż naraża się na ośmieszenie. To co podpowiada rozsądek jest logiczne, lecz głos serca wciąż jest mocniejszy, chociaż czy na pewno ono jest winne tej dziwnej sytuacji?

Amelia żyje wspomnieniami, wydaje się, że one są dla niej najważniejsze. Wraca do swej młodości która przyniosła najpierw miłość później ból. Pośród morza łez doświadczyła uczucia nieporównywalnego do niczego, naznaczyło ją ono na całe późniejsze życie. Czy rozpamiętywanie tego co było i nie ma szansy na powrót ma jakikolwiek sens? Czas nie stoi w miejscu, niezauważanie ważnych spraw raczej nie przynosi niczego dobrego. Ale przecież pamięci nie da się oszukać, tak samo jak sercu nie można zabronić czuć ...

Trzy pokolenia kobiet, babcia, córka i wnuczka, każda z nich kochała i stworzyła swój własny emocjonalny węzeł, raniący ją i bliskie im osoby. Wszystkie tęsknią, za kimś lub czymś co odeszło lub nie jest nieziszczalną iluzją, jednocześnie odczuwając niezadowolenie z codzienności i z siebie samej. Ich koleje życiowe wydają się bardzo podobne, tak jakby błędy poprzedniczek wciąż odradzały się, chociaż żadna z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Swoich tajemnic nie powierzają nikomu, żyją z nimi, odczuwają ich nieznośny ciężar, zastanawiając się jak podjęte decyzje wpłynęły na ich życie. Czy znajdą wyście z błędnego koła, jakie same stworzyły?

Do bólu prawdziwa, odkrywająca różnorodne barwy miłości oraz przede wszystkim związków rodzinnych. "Kilka dni lata" to panorama ludzkich emocji z perspektywy trzech kobiet, którym z góry większość przypisałaby bliskość z racji pokrewieństwa, lecz w tym przypadku nic nie jest oczywiste. Małgorzata Sobieszczańska rysuje postacie swoich bohaterek bez upiększeń, oddając ich prawdziwe twarze, w jakich życie pozostawiło widoczne blizny, a czasem nadal otwarte rany. Nie ma w tej historii próby wybielania, tłumaczenia postępowania, usprawiedliwiania, co więc w zamian dostają czytelnicy? Autorka odkrywa przed nami najgłębiej skrywane tajemnice i refleksje, życiową prawdę - dość gorzką oraz sagę rodzinną, w której główną rolę odgrywa miłość, niełatwa, raniąca, lecz niezapomniana. "Kilka dni lata" to fabuła rozgrywająca się na przestrzeni kilkudziesięciu lat, tracących podczas nich wiele, lecz i zyskujących niemało, jaki będzie rachunek tego równania? Czy da się odmienić swoje życie gdy wydaje się, że już jest z późno na to by doświadczyć czegoś, co do tej pory było nieosiągalne?

Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-07-2015 o godz 12:05 przez: Lucyna Tomoń
Kolejna wakacyjna propozycja od polskiej autorki, której zawdzięczamy między innymi scenariusz do "Domu nad Rozlewiskiem". Pozostając w kategorii książek na lato, które zostają w pamięci, a nie są nudnawymi romansidłami, sięgnęłam po nowość, która znowu skusiła mnie...przepiękną okładką.
Maja właśnie rozstała się z mężem, Jankiem. Wróciła do rodzinnego domu, gdzie razem z mamą Janiną i tatą Kostkiem, zamieszkała babcia Amelia. Maja nie pogodziła się z decyzją męża, dlatego...codziennie wystaje pod jego domem, żeby sprawdzić, czy do mieszkania wraca sam, czy może z jakąś kobietą. Maja skrywa zatem tajemnicę. Nie jest to jednak jedyna tajemnica tej książki. Babcia Amelia przeżyła wojnę, Sybir i...wielką miłość do Żory. Niestety historię wielkiej miłości powierza...małemu Kubie, który od razu o wszystkim zapomina, na rzecz kolejnej gry komputerowej. Nikt nie wie również, co zdarzyło się w strajkującym Gdańsku, z którego uciekła Janina. A jej mąż, Kostek? Czy rzeczywiście jest tak bardzo transparentny?
Doskonały melanż codzienności, z trudną przeszłością. Podczas lektury wpadłam na banalny wniosek, że "Kilka dni lata" jest bardzo...życiowe. Jakkolwiek strasznie to brzmi, to tak naprawdę jest. W sensie przeplatającej się teraźniejszości i wspomnień. W życiu jest przecież dokładnie tak samo. Ciągle wspominamy. Jak spędziliśmy zeszłe lato, jak smakowała ta sama zupa przygotowana przed laty przez babcię, jak wyglądała ta sama kamienica przed renowacją, co robiliśmy rok temu o tej samej porze. Prawda, że człowiek ciągle żyje jakby przeszłością? Co jednak jeżeli los zmusza nas do tego, by zupełnie się od tej przeszłości odciąć, zapomnieć i nigdy nikogo do naszej tajemnicy nie dopuścić? A może jest tak, że każdy z nas nosi w sobie taką tajemnicę, tylko zupełnie o niej nie myślimy?
Wakacje, w szczególności w pogodowo kapryśnej Polsce, nie zawsze oznaczają smażenie się na plaży i burzliwy romans, ale konfrontację z tym, czego przez cały rok unikamy, na co nie mamy czasu.
W książce ogromnie rzuca się w oczy również los...dzieci. Dzieci, które wychowując się bez rodziców wyrastają na smutnych i zgorzkniałych dorosłych.
Propozycja bardzo wakacyjna. Z przekrojem polskich krajobrazów w tle. Ze wspomnieniem wojny. Z nostalgią. Nic nie jest tu przekolorowane. Jest za to bardzo prawdziwe. I skłaniające do przemyśleń, a jednocześnie bardzo...wakacyjne.
Lucyna Tomoń/ www.today-ornever.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
23-07-2017 o godz 14:08 przez: AgaZaczytana
Sięgnęłam po książkę, bo czekała na swoją kolej już dość długo, a okładka dodatkowo pomogła mi w dokonaniu wyboru. Czy był on słuszny i byłam zadowolona? 'Maja była kompletnie nijaka. To przykre tak myśleć o własnym dziecku, westchnęła, naprawdę nie chciała. Nieraz zastanawiała się, czy Maja zawsze taka była.' Historia trzech kobiet, które w wyniku życiowych wydarzeń mieszkają jednocześnie w jednym miejscu. Amelia, Janina i Maja - matka, córka i wnuczka. Poznajemy każdą z nich indywidualnie, jednocześnie czytając historię wszystkich razem. Kilka dni z życia trzech bohaterek, ich opowieści, wspomnienia, tajemnice... 'Nauczyła się, że to, co ma znaczenie dziś, jutro staje się nieistotnym wspomnieniem. Takim nieistotnym wspomnieniem staje się nawet całe ciężko przeżyte życie.' Ciekawym zabiegiem było połączenie opowieści Amelii czy Janiny, które umiejscowione zostały obok ważnych wydarzeń historycznych: wybuch wojny, strajk w stoczni gdańskiej. Dzięki temu łatwiej mogłam wyobrazić sobie historie, które krok po kroku dane było mi poznać. Autorka podczas tworzenia opowieści próbowała pokazać, że każdy człowiek ma swoje tajemnice, bez względu na wiek. Ponadto, decyzje podjęte w młodości mają ogromny wpływ na przebieg naszej historii - na całe życie, które następuje po. 'Czy życie to chaotyczny ciąg zdarzeń, czy też żelazna konsekwencja decyzji, które podejmujemy? Nie potrafiła znaleźć odpowiedzi.' Podczas lektury jesteśmy świadkami codziennych rozterek głównych bohaterek. Bierzemy udział w ich wspólnych rozmowach oraz przemyśleniach każdej z nich. Wszystko byłoby w porządku, jednak mi czegoś brakowało. Momentami naprawdę męczyłam się i ciężko czytało mi się każdą stronę. Nie twierdzę, że książka była nudna, jednak moim zdaniem opisy wspomnień były za długie i za bardzo rozległe w treści, przez co miałam problemy ze skupieniem się. Historia nie była zła, jednak nie była też na tyle wartościowa, żebym pamiętała o niej dłużej. 'Zawsze wydaje nam się, że jesteśmy nieśmiertelni, a ostateczność to coś, co dotyczy innych, nigdy mnie, aż do momentu, kiedy musimy się z tym zderzyć, skonfrontować, uznać nieodwołalność śmierci, braku ciągu dalszego po słowie "koniec".'
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
27-07-2015 o godz 17:19 przez: chabrowacczytelniczka
Gdy tylko po przeczytaniu opisu widzę, że jakaś książka jest sagą wiem, że będę na nią polować. Tak też stało się w przypadku książki Małgorzaty Sobieszczańskiej.

Jej debiutem jest ,,Z ostatniej chwili”, mieszka w Warszawie i pisze scenariusze do seriali.

Trzy bohaterki. Trzy pokolenia. Babcia, mama i córka. Amelia, która powoli odchodzi i przypomina sobie lata swojej młodości. Janina jest przemęczona życiem i ciągłą opieką nad chorą matką. Maja właśnie się rozwiodła i każdego dnia stoi pod blokiem byłego męża. Może go chociaż zobaczy?

Okładka, która bardzo mi się podoba zapowiadała iście wakacyjną lekturę. Okazało się, że niekoniecznie. Bohaterowie moją tyle problemów, z którymi nie potrafią sobie poradzić, że nawet ja zostałam nimi przytłoczona. To opowieść o ludziach, których los przygniótł, a oni nie mają już siły i ochoty aby się podnieść. Są więźniami własnego życia i wyborów z przeszłości. Ich każdy dzień wygląda tak samo. Jest to historia rodziny, której członkowie zupełnie nic o sobie nie wiedzą. Grają i zachowują się w stosunku do siebie jak obcy ludzie. Ich wybory nierozerwalnie wiążą się z wydarzeniami historycznymi. Ciekawie to wszystko zostało połączone.

Jeśli chodzi o bohaterów to żadnego z nich nie obdarzyłam sympatią. Są zbyt papierowi, bierni, nie mogłam się z nimi utożsamić. Gdyby ich trochę dopracować, a opowieści nadać trochę więcej różnorodnych emocji wyszła by z tego bardzo dobra saga. Wszechobecny smutek i melancholia potrafi przygnieść czytelnika. No chyba, że ktoś akurat tej chwili potrzebuje takiej książki, wtedy polecam.

Mimo tych wad, doczytałam ją do końca, byłam zainteresowana co się stanie dalej i nie żałuję nawet sekundy z nią spędzonej. Po prostu czegoś mi w niej zabrakło.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-08-2015 o godz 19:51 przez: Anna Pruska
„Kilka dni lata” Małgorzaty Sobieszczańskiej to świetna powieść obyczajowo-psychologiczna. W sam raz na jeden dzień urlopu z książką. Trzy pokolenia …babcia, matka i dorosła córka. Zmuszone przez życie zamieszkują w jednym domu. Łączy je nie tylko pokrewieństwo, ale i błąd z przeszłości. Historia każdej z kobiet jest inna. Przypada bowiem na inne lata. Jednak każda ciekawa i poruszająca.
„Kilka dni lata” to może i „czytadło”, ale ambitne. Dużo w nim ludzkich dramatów, sekretów i tajemnic, które bohaterki stopniowo odkrywają przed czytelnikiem. A wszystko dzieje się teraz
i w przeszłości. Bo ona niestety nie daje o sobie zapomnieć. Chociaż nie możemy już jej zmienić to teraźniejszość jest konsekwencją naszych wyborów, decyzji, zagubienia, zapomnienia się.
Czy warto wracać do przeszłości ? Rozdrapywać rany ? Ta książka jest odpowiedzią. Mądra i głęboka. Nie do zapomnienia po przeczytaniu.GORĄCO POLECAM!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-04-2016 o godz 07:46 przez: Magda
Nie lubię polskiej literatury współczesnej. Polscy pisarze w dużej mierze piszą w ciężkim, nieprzyswajalnym dla mnie stylu, topornie. "Kilka dni lata" przeczytałam usłyszawszy jej wielce pochlebną recenzję. Byłam jej ogromnie ciekawa. Jest to opowieść o trzech pokoleniach najbliższych sobie kobiet, z których każda w swoim życiu popełniła... no właśnie, błędy? Każdy z tych błędów odcisnął pietno na ich późniejszym życiu prowadząc je w miejsce, w którym poznajemy je na początku ksiązki. Złożone postaci, retrospekcje, liczne wątki, świetny język narracji, to wszystko spowodowało, że pokochałam tę powieść.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-07-2015 o godz 18:23 przez: Dortt
Bardzo ładna powieść o trzech kobietach z kolejnych pokoleń, o ich zwyczajnym życiu, w którym pewne kluczowe zdarzenie i istotna decyzja wpłynęły na dalsze losy. Książka jest refleksyjna, dość smutna, płynąca jak rzeka na tle historii Polski. Każdy z bohaterów żyje w na pozór zwykłej szarzyźnie codziennych obowiązków, ale wielkim atutem powieści jest pokazanie bogactwa ich wewnętrznego życia. Z przyjemnością ją przeczytałam i odnalazłam się w jej klimacie. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-07-2017 o godz 21:57 przez: kate1503
Na ten tytuł trafiłam przypadkiem, ale się nie rozczarowałam. Lekka i przyjemna lektura, która pokazuje, że czasem należy zastanowić, czy nasze decyzje są słuszne i na ile możemy kontrolować swoje życie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
08-03-2017 o godz 11:31 przez: Aga
Historia, w której jest się naprawdę ciekawym dalszych losów bohaterów, a przy tym ładnie napisana i niebanalna. Dobre nazwisko, warto pamiętać autorkę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-07-2015 o godz 01:13 przez: Monika Strzelczyk
Książka warta przeczytania😊 Polecam jest bardzo interesująca,historia bohaterów jest zachwycająca
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Kruchy dom duszy Thorwald Jurgen
5/5
31,45 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Solaris Lem Stanisław
4.6/5
26,23 zł
38,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Czuły narrator Tokarczuk Olga
4.5/5
28,30 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bieguni Tokarczuk Olga
4.2/5
25,15 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Lalka i perła Tokarczuk Olga
5/5
20,89 zł
32,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Śnieżna siostra Lunde Maja
4.7/5
37,55 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Finalistka Janko Anna
5/5
33,68 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Życie Aisato Lisa
4.3/5
38,54 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Samosiejki Słowik Dominika
4.6/5
29,93 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Ludzie, ludzie... Woydyłło Ewa
5/5
20,74 zł
32,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Biała Maria Krall Hanna
5/5
27,84 zł
38,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Modopolis Thomas Dana
4.7/5
28,30 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Eli, Eli Tochman Wojciech
5/5
25,15 zł
39,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego