Jutro zaświeci słońce (okładka  miękka, 10.2015)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Wyobraź sobie, że Twoja matka jest źródłem Twojego lęku i destrukcji.

Wyobraź sobie, że jesteś zakładniczką rodzinnej tajemnicy.      

Anita marzy o byciu pisarką. Wspierana przez męża decyduje się na kolejne ważne kroki i zmiany w swoim życiu. Wspólnie kupują upragnione mieszkanie i powoli budują własny świat.

Nie jest im jednak dane cieszyć się małżeństwem ani sukcesami. Despotyczna matka Anity, która od zawsze zaniżała jej poczucie wartości, starając się podporządkować sobie całkowicie córkę, wkracza ponownie do ich życia.

Czy Anitę znajdzie siłę, żeby walczyć o swoje życie?

Joanna Sykat  pisze tak plastycznie, że łatwo sobie wyobrazić podobną relację z … własną matką. „Jutro zaświeci słońce” to książka, która wierci dziury w duszy, stawia niewygodne pytania i oczyszcza umysł. To jedna z tych książek, które chciałoby się przytulić do serca.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1110418921
Tytuł: Jutro zaświeci słońce
Autor: Sykat Joanna
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 296
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-10-07
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 207 x 21 x 137
Indeks: 17582193
Brak
ocen
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
2 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
22-10-2015 o godz 00:21 przez: Sylwia Grochala
Joannę Sykat znamy już z kilku powieści. Kto czytał wcześniejsze książki autorki doskonale wie, że Joanna w plastyczny sposób, słowami kreuje w naszej głowie obrazy pełne melancholii, nostalgii i surrealizmu. Jej książki to poezja pisana zgrabnym i inteligentnym stylem. Kojarzą mi się one z obrazami hiszpańskiego malarza Salvadroa Dali, który ujmował rzeczywistość w metaforyczny sposób, jednak przez ten zabieg ukazywał właściwą, nieoszukaną, bardzo prawdziwą rzeczywistość. Pełną sensu i morałów.

Tak też Joasia, formuje pisaną twórczością rzeczywiste, mocno realne choć ukazane przez piękne opisy i metafory, obrazy, ukazujące miłość matczyną, troski dziecięce, problemy dorastania i niewyrastania z dziecięcych marzeń, z dziecięcych trosk. Kłopoty, z którymi borykają się kobiety niepotrafiące odciąć się od przeszłości. Powieści Joanny Sykat mocno wpisują się w umysły czytelnicze, ponieważ są szczere i nieprzekłamane.

"Jutro zaświeci słońce" to najnowsza powieść autorki. Ukazuje nam jak bardzo zaborcza może być miłość matki. Jak daleko idące mogą podążać za tym uczuciem skutki. Czy dobre? Czy właściwe? Powieść wstrząsa światem czytelnika, budzi lęk i niepokój. Historia którą poznajemy odziera nas ze złudzeń, odbiera całą radość i pozytywne myślenie, wywołuje gniew, ale tylko na chwilę... tylko po to by wreszcie dać nadzieję na to, że rzeczywiście może zaświecić słońce w naszym życiu. Nie łatwo jest osiągnąć autorowi taką gamę uczuć, które poczuć może odbiorca tekstu. Asi znów udało się to w sposób znakomity. To jest nie do podważenia.

Anita, bohaterka tej opowieści opowiada o swoim życiu. O tym jak bardzo brakowało jej matki. Kobiety, która nigdy jej nie przytuliła, od której Anita zaznała tylko chłód i w tych okowach mrozu się wychowała. Kiedy czytając książkę, zastanawiam się nad tym, jaką trzeba być wyrodną matką, by traktować w taki sposób swoje dziecko, na jaw wychodzą pewne tajemnice, które okazują się drugim dnem kreującym trudne relacje w rodzinie Anity. Wtedy zaczynam rozumieć...

Toksyczna relacja potrafi krzywdzić, ale może być też skutkiem krzywdy. Nie można osądzać kogoś, i czyichś czynów nie znając uprzednio determinantów tych postępowań. Czy jednak te argumenty stanowią wystarczające wytłumaczenie dla faktu, że stwarza się komuś świat bez miłości?

Joanna Sykat kolejny raz "zmusiła nas", w pozytywnym tego słowa znaczeniu, do refleksji nad własnym życiem. W fabule książki ukrywa wiele trudnych pytań egzystencjalnych, niewygodnych i tych, na które odpowiedzi można niekiedy szukać przez resztę życia. Zrobiła z czytelnikiem dokładnie to, co potrafi z widzem zrobić wspaniały malarz - "zatrzymać go na chwilę, skłonić do myślenia, zgłębienia własnego "ja", spojrzenia w niedostępne do tej pory zakamarki duszy. Bo takie każdy z nas posiada.

Nieszablonowa jest również konstrukcja książki. O większości scen i akcji, dowiadujemy się z monologu bohaterki. Dzięki temu, że narracja to wypowiedź Anity, autorka książki nie musiała szczędzić nam uczuć, emocji, niedopowiedzeń, które okazuje się później, odgrywały znaczną rolę w odniesieniu do całej powieści. Tekst czyta się płynnie, jest wciągający... ale też i nie łatwy. Wymaga myślenia, zastanowienia się. Chwyta za serce, porusza dogłębnie.

Asiu, cenię Twoją twórczość za inteligencję i pracę, jaką wkładasz w kreowanie nowych światów w swoich książkach. A tę lekturę polecam serdecznie i patronuję dumnie :)

Wspominałam Ci kiedyś, że w wolnej chwili lubię "skrobać" poetycko. Przypomina mi się w tym momencie mój własny wiersz. I Tobie go dedykuję Asiu :) Mam nadzieję, że Ci się spodoba.

"Zatrzymaj się na chwilę"

Usiądź proszę…

Usiądź… tutaj

I się wsłuchaj

W głuchą ciszęOna cudnie brzmi wieczorem

Gdy na rosę przyjdzie pora

A smakuje pragnieniami

Co skrywają się latami…

W ludzkich sercachI przybiera postać kropli

W których życie tętni mocniej

Niż w niejednym ludzkim cieleKruchość życia jest ulotna!Tak nie wiele do stracenia

By naprawiać sens istnienia-

- resztka dźwiękuZatem … usiądź tutaj na kamieniu

O spójrz!

Kwiaty się weselą

Górski strumień- płynne złoto

Gdy promienie słońca schodzą

Na doliny…Mgłą wieczorną otulone

Jak woalem…

Każdy promień

wciąż ucieka

w inną stronę…

Stój! Nie odchodź …czemu wstajesz?

Nie przestawaj słuchać ciszy

Która żyje pełni świataZatrzymaj się na chwile

Spójrz raz jeszcze wewnątrz siebie

Czy dostrzegasz cząstkę ciszy?

Czy wypełnia ona Ciebie?

S. Winnik
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-11-2015 o godz 19:22 przez: Natula
Rodzina - oaza spokoju, poczucia bezpieczeństwa, ciepła, miłości, szacunku, i odpowiedzialności. To pierwsze przychodzi mi do głowy, kiedy myślę o tej podstawowej komórce społecznej. Nie sądzę, żeby moje kojarzenie bardzo różniło się od rozumowania większości ludzi. Niestety bywa też tak, że więź miedzy członkami rodziny zostaje zachwiana np. kiedy rodzic zimnym chowem, brakiem czułości i ciągłymi naganami zaniża poczucie wartości u dziecka. Konsekwencje takiego wychowania są bardzo poważne. Sprawiają, że dorastający młody człowiek gubi się pomiędzy tym, czego pragnie, a tym, czego chce dla niego najbliższa osoba. Taki dysonans panuje w duszy Anity. Kobiety, która marzy by zostać pisarką i żyć pełną piersią, jednak jej despotyczna matka, miażdżąca ją każdym słowem i gestem, podcina jej skrzydła i sprawia, że Anita pieczołowicie hoduje w sobie strach, nie tylko przed życiem, ale też przed samą sobą. Paweł - mąż Anity, robi wszystko aby wyrwać żonę spod rządów nieograniczonej władzy rodzicielki, ale czy nie jest to przypadkiem walka z wiatrakami...

Historia Anity to jej monolog, bardzo intymny i wzruszający. Bohaterka pokazuje nam różne oblicza swojego lęku, zaszczepionego przez zimną matkę, która - ze znanych tylko sobie powodów - hamuje w córce wszelkie próby niezależności, czyniąc z niej życiową kalekę. Na szczęście Anita ma męża, który nie ustaje w próbach przegonienia jej obaw i kompleksów, i uczynienia jej szczęśliwą. Problem w tym, że Anita musi zdobyć siłę, żeby przeciwstawić się matce. Wykrzesanie z siebie mocy, która uleczyłaby toksyczną zależność jest prawie niemożliwe. Jednak przypadek, a może dobry duch, poprowadzi ją w miejsce, w którym będzie musiała się zmierzyć z przeszłością i to nie tylko swoją, ale też bliskich jej kobiet, które za fasadą normalności skrywały rodzinne sekrety.

Temat relacji rodzinnych jest niezwykle trudny i delikatny. Sztuką jest odnaleźć w nim równowagę. Joannie Sykat autorce m.in. "Tylko przy mnie bądź", "Jesteś tylko mój" idealnie się to udało. Jej wrażliwość jest niesłychana. Mało tego, że nazywa rzeczy po imieniu, to daje im też nastrojowe i tajemnicze tło. Wszystko to sprawia, że opisana historia jest nie tylko mądrą opowieścią, z której niejeden rodzic mógłby czerpać wiedzę o tym, jak świat postrzega mały człowiek, ale też intrygującą podróżą przez niejednoznaczne losy bohaterów. Poza tym historia Anity i jej matki pokazuje silną więź, którą - nawet zadając rany - trudno zerwać. Zapewne niektórzy pomyślą sobie, że Anita to niepozbierana bidulka, której trzeba porządnego lania, żeby wreszcie przejrzała na oczy, cóż, to tak nie działa. Relacja matki z córką określa życie, a także zaszczepia obsesje. Spod takiej siły niełatwo się wyrwać, szczególnie że każdy nasz czyn jest konsekwencją wychowania i doświadczeń, determinujących to, kim jesteśmy.

Muszę przyznać, że powieść "Jutro zaświeci słońce" zrobiła na mnie duże wrażenie. To doskonale przygotowana powieść psychologiczno-obyczjowa, charakteryzująca się przenikliwą analizą charakterów i szczerością, która zadziwia i wzrusza. Wiele w niej subtelności, delikatnych nut, liryczności, ale też mocnych treści, które swoją ekspresją poruszają naszą wrażliwość. Mnie momentami poznawanie losów Anity fizycznie bolało, ale... historia ta spowodowała, że z rozrzewnieniem wspomniałam swoje szczęśliwe dzieciństwo, doceniając możliwość dorastania w wśród ludzi o dobrym sercu i życiowej mądrości. Gorąco polecam najnowszą powieść Joanny Sykat. Nie jest to lektura łatwa, gdyż wymaga skupienia i otwartego umysłu, ale gra jest warta świeczki, ponieważ tak wartościowa lektura nieczęsto się zdarza.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Pod kluczem
4.4/5
23,81 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Jedno po drugim
4.4/5
25,75 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czarna Madonna
3.9/5
23,94 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Śmierć pani Westaway
4.3/5
25,75 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sundial
4.5/5
26,95 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Apartament
4.6/5
26,95 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Imię śmierci
4.8/5
28,15 zł
46,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Wstyd
4.7/5
25,75 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Wybacz mi
0/5
33,68 zł
44,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego