Jeden z nas. Opowieść o Norwegii (okładka  miękka, 06.2015)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Książka autorki bestsellerowego "Księgarza z Kabulu" o krwawym zamachu Andersa Breivika 22 lipca 2011 roku, o Norwegii w żałobie, o genezie zbrodni.

"Jeden z nas" to opowieść o sprawcy masakry na wyspie Utøya i jego ofiarach: dwóch siostrach, Irakijkach spod Oslo, które nie mogły się doczekać wyjazdu na letni obóz AUF, młodzieżówki Partii Pracy, i o grupce chłopaków z Troms na północy Norwegii. Nie wszyscy wrócili do domów. Autorka szuka odpowiedzi na pytania, które wszyscy sobie zadajemy: jak mogło dojść do tak okrutnej zbrodni?

Od wydawcy:

"«Jeden z nas» to do tej pory najbardziej kompletna próba wskazania przyczyn najczarniejszego dnia we współczesnej historii Norwegii, a także zrelacjonowania tych wydarzeń z jednoczesnym naszkicowaniem portretu sprawcy - portretu osadzonego w historycznym i narodowym kontekście".
Mode Steinkjer, "Dagsavisen"

"W zasadzie miałam napisać tylko artykuł do „Newsweeka”.
Get me anything you can on that man, powiedziała przez telefon z Nowego Jorku redaktor naczelna Tina Brown. „Przysyłaj wszystko, co masz!”. Było jeszcze za wcześnie. Terror dopiero co w nas uderzył. Kraj był w szoku. Ja byłam w szoku. Wtedy, latem 2011 roku, niewiele znalazłam na temat that man. Napisałam krótki tekst o reakcji Norwegii na zamachy, a potem wyjechałam z kraju, realizując swój pierwotny plan na tę jesień, relacjonowanie zaczątku rewolucji w świecie arabskim. Następnym przystankiem był libijski Trypolis. W czasie gdy Norwegia była pogrążona w żałobie, kilkakrotnie odwiedziłam Bliski Wschód. Wreszcie wyznaczono datę procesu. „Newsweek”poprosił mnie o napisaniejeszczejednego artykułu. Miał to być mój drugi w życiu artykuł o Norwegii. Nigdy wcześniej nie napisałam nic na temat własnego kraju. To była dla mnie terra incognita. Wróciłam z Trypolisu tuż przed rozpoczęciem rozprawy, uzyskałam akredytację, zajęłam miejsce na sali i zostałam znokautowana psychicznie. Nie byłam na to przygotowana.

Potem zgodziłam się, że napiszę książkę. Niedużą — podkreślam — o samym procesie. Dlatego przesiedziałam w sali rozpraw numer 250 tych dziesięć tygodni. Codziennie spadały na nas nowe krople, kawałki tej historii. Zeznania były krótkie, treściwe, przygotowane na potrzeby sądu. Raz sięgały głębiej, niekiedy się rozszerzały. Czasami wzajemnie się uzupełniały, kiedy indziej były zupełnie wyrywkowe. Świadek stawiał się, zostawał kwadrans i zaraz jego miejsce zajmował następny. Pomyślałam, że muszę się dowiedzieć, skąd skapują te krople, te urywki większej całości. Gdzie bije ich źródło? Po procesie zrozumiałam, że muszę zanurkować głębiej. W głębinie znalazłam Simona, Andersa i Yiljara. Tam też znalazłam Bano i Larę. To opowieść o nich [...]".
Asne Seierstad


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1107283529
Tytuł: Jeden z nas. Opowieść o Norwegii
Autor: Seierstad Asne
Tłumaczenie: Zimnicka Iwona
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Język wydania: polski
Język oryginału: norweski
Liczba stron: 384
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-06-17
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 202 x 49 x 143
Indeks: 16949980
średnia 4,4
5
37
4
11
3
6
2
1
1
2
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
21 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
02-11-2016 o godz 12:52 przez: Dorota Wójcik | Zweryfikowany zakup
Bardzo dobrze napisana książka. Wstrząsająca opowieść. Szybko się czyta.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
1/5
30-08-2016 o godz 20:34 przez: fafik | Zweryfikowany zakup
Ponad 500 stron o dzieciństwie i młodości Norwega, który wymyślił sobie, że zbrodnią zmarze swoją przeciętność. Zaskakują jego misterne przygotowania do zamachów oraz rażące, zaprzepaszczone szanse do zatrzymania go między wybuchem w Oslo, a egzekucją młodzieży na wyspie Utoya. W efekcie Anders został wybitnym rezydentem lokali norweskiego wymiaru sprawiedliwości, celebrytą pozywającym Państwo za złe traktowanie i warunki. Między jego historię wpleciono opowieści o jego młodych ofiarach, o tym jak śmiało wchodzili w życie, a on im to zabrał. Opis egzekucji jest dobitny i przerażający, każdy ostatni oddech zanotowany..Za to należy mu się ciemny loch gdzieś w Panamie albo kamieniołomy na Syberii, ale to Norwegia...tam pręży się teraz zadowolony w błysku fleszy...jest Kimś...nieważne, że mordercą
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
05-08-2017 o godz 08:06 przez: Kamila Kokornaczyk | Zweryfikowany zakup
Styl pisania autorki sprawia, że książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko, jednakże czasem mam wrażenie, że pewne wątki są przedstawione zbyt szczegółowo, co może nieco nudzić w trakcie, zwłaszcza, że jest ona sporych rozmiarów. Niemniej jednak wstrząsa, zastanawia, pozwala spojrzeć na tragedię norweską od wewnątrz, z bliska, co porusza. Rzadko dzieje się, że ktoś za pomocą literatury staje się nagle tak "bliski" mordercy z krwi i kości. Pozycja ciężka, ale warta przeczytania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
23-08-2016 o godz 19:24 przez: Renata Moczulska | Zweryfikowany zakup
Autorka w dość interesujący ( jeśli w przypadku tej historii można użyć takiego określenia) sposób przedstawia tragiczną historię osób, które zginęły z rąk Breivika. Każdy rozdział zadziwiał jak wiele szczegółów z życia wpłynęło na taki bieg wydarzeń. Mimo że opisanych przyczyn było wiele - nadal nie mogę zrozumieć zachowania człowieka, który odbiera życie innym...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-01-2018 o godz 11:30 przez: Natalia | Zweryfikowany zakup
Książka jest bardzo dobra. Autorka wykonała świetną pracę - pełno w niej szczegółów, opisów, faktów. Pokazuje tragedię z wielu punktów i choć same zdarzenie jest straszne, to jednak przedstawiona bezradność, niedbalstwo i kompletny brak profesjonalizmu norweskiej policji, są jeszcze straszniejsze.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
19-09-2020 o godz 09:48 przez: Anna Ostaszewska | Zweryfikowany zakup
Zamówienie jak zawsze szybko zrealizowane. Co do książki, ciekawa historia niestety przeładowana zbyt obszernymi opisami np. dzielnic miasta łatwo się zmęczyć i pogubić. Szkoda bo mogła to być naprawdę ciekawa pozycja.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-04-2018 o godz 18:50 przez: Owcardz | Zweryfikowany zakup
Czyta się jak dobry kryminał. Spojrzenie Norwegii w wyjątkowo norweskoobiektywny sposób.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-02-2022 o godz 22:13 przez: Mariusz Sacharzewski | Zweryfikowany zakup
Na podstawie materiałów z tej książki pisałem pracę magisterską
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-05-2016 o godz 16:11 przez: justa | Zweryfikowany zakup
Książka interesująca, szybko się ją czyta. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
31-05-2018 o godz 19:50 przez: anonymous
Dzień 22. lipca 2011 roku zaszokował świat i zapisał się na stałe w historii Norwegii. To dzień, na który Anders Behring Breivik zaplanował przeprowadzenie zamachów terrorystycznych. I udało mu się – bomba zdetonowana w pobliżu budynku rządowego zabiła 8 osób, a sam zastrzelił kolejnych 69 na wyspie Utøya, gdzie odbywał się letni obóz młodzieżowy Partii Pracy. To nie był dżihadysta. Nie stała za nim żadna organizacja terrorystyczna. Breivik określa siebie jako wybawiciela Norwegii. Zanim przejdę do właściwej oceny, przedstawię, czym właściwie jest „Jeden z nas”. To fabularyzowany reportaż skupiony wobec Breivika i masakry, jakiej dokonał, a obejmuje szeroki zakres czasu: zaczynamy od poznania losów rodziców zamachowca, a życie jego samego śledzimy od narodzin, przez okres dziecięcy i nastoletni, wkraczanie w dorosłość, samodzielne życie, kształtowanie własnej skrajnie prawicowej ideologii, aż po dzień ataku, proces oraz pobyt w więzieniu. Dodatkowo pojawia się narracja dotycząca osób ze środowiska lewicowej młodzieżówki norweskiej. Historia jest bogata w szczegóły i czytelnik czuje się, jakby znajdował się w środku wszystkich wydarzeń; bardzo przypadło mi do gustu to, jak Seierstad wypełniła w niej białe plamy, tworząc relację, którą czyta się jak powieść. To także po trosze zasługa przejrzystego języka i zdań, które mimo swej neutralności i braku jednoznacznych osądów, każą głęboko zastanawiać się nad lekturą. Chyba jedynym mankamentem jest zostawiona pewna dziura w okresie dorosłości Andersa, kiedy najwyraźniej przeskakujemy parę lat, a potem Breivik jest już człowiekiem o ugruntowanych poglądach nacjonalistycznych. Odczuwa się lekki niedosyt i potrzebę zrozumienia, jak coraz bardziej przesuwał się w stronę skrajnej prawicy, a co w pewnej części zostało ominięte. Reportaż naturalnie stanowi bogate źródło wiedzy o wszelkich aspektach związanych z tragedią. Przyznam, że przed przeczytaniem znałam sprawę bardzo pobieżnie, bo nigdy się nią specjalnie nie interesowałam, a kiedy doszło do ataków, byłam jeszcze dzieckiem. „Jeden z nas” dostarcza pełen obraz sytuacji, nie szczędząc nawet, wydawałoby się, nieistotnych detali. Dowiedziałam się chociażby tego, że Breivik przez pół roku samodzielnie tworzył w niemalże domowych warunkach bombę „przeznaczoną” dla norweskiego premiera; że będąc dzieckiem, kolegował się z imigrantami; że napisał ogromny objętościowo „Manifest”, w którym zawarł swoje tezy i pomysł na konstrukcję przyszłej Norwegii (Seierstad przywołuje wiele fragmentów z tej książki, niektóre budzą wręcz grozę). Początek przypominał mi trochę akcję z ekranizacji „Musimy porozmawiać o Kevinie”, bo główne postacie obu dzieł w dzieciństwie były nieco inni od reszty dzieci. Ale gdy myślę o tym reportażu, tak naprawdę na myśl przychodzi mi jedno – to, jak ogromne emocje we mnie wywołał. Momentami, głównie przy opisach strzelaniny, musiałam przerywać czytanie, by ochłonąć, a coś takiego nie zdarza mi się praktycznie nigdy. Mieszały się we mnie autentyczne przerażenie, smutek i złość, byłam dosłownie wstrząśnięta i czułam straszną bezsilność. Najgorsza przez cały czas była świadomość, że czytam o prawdziwych wydarzeniach, że to nie jest czysta fikcja literacka albo przynajmniej koszmar senny. Jednak to stanowi największą siłę tej książki i absolutnie nie uważam, że przez to nie warto jej czytać – wręcz przeciwnie. Poznanie tej historii zmusza do tego, żeby się zastanowić nad paroma aktualnymi, choć niewygodnymi kwestiami i skonfrontować z własnymi poglądami. Osobną sprawę stanowi interpretacja tytułu. Kiedy wiadomość o zamachach dotarła do świadomości publicznej, Norwedzy byli przekonani, że to atak jakiegoś islamisty. Tymczasem był to właśnie „jeden z nich”, i to jeden – nikt więcej. Ale w tej opowieści kryje się więcej, to opowieść nie tylko o jednostce, ale o całym kraju; o imigracji, o mentalności, o nastawieniu. To po prostu diablo dobry reportaż.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
17-02-2022 o godz 18:08 przez: wkusnierczyk
Gniot straszliwy. Fascynujacy temat, mnostwo okazji do wejscia wglab, przeanalizowania i przedyskutowania problemow kraju i spoleczenstwa. Niestety, autorka skupila sie na ckliwym przedstawieniu szerokiego i niezbyt potrzebngo kontekstu kilku wybranych na niejasnych zasadach rodzin, przewleklym budowaniu dramatu, spekulacyjnym przedstawianiu mysli i emjocji osob z ktorymi nie mogla miec okazji rozmawiac. Rozczarowujacy brak porzadnej dziennikarskiej roboty. Autorka nie zadala sobie trudu, zeby zbadac i przedstawic przyczyny kompletnej porazki norweskiej policji i sluzb specjalnych, ktore sa wierzcholkiem gory lodowej powszechnej niekompetencji i indolencji instytucji panstwowych w Norwegii. Powierzchowne stwierdzenia faktow, dostepne opinii publicznej z mediow sugeruja lenistwo intelektualnego i preferencje do konfabulacji i dramatyzmu kosztem uczciwego, obiektywnego, dziennikarskiego przedstawienia problemu z wielu perspektyw. Ksiazka z satysfakcja wyrzucona do smieci.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-11-2015 o godz 14:16 przez: Kornelia K.
Kupiłam tę książkę po przeczytaniu wywiadu z autorką. Sama się sobie dziwiłam co mi wpadło do głowy, żeby czytać opasły tom o terroryście. Ale już po lekturze mogę ją polecić z pełnym przekonaniem. Jeden z nas to przede wszystkim opowieść o Norwegii, świetne studium społeczne, znakomite warsztatowo. To nie tylko historia szaleńca ale też poruszające losy ofiar. Przerażająca wizja świata, w którym pragnienie zaistnienia za wszelką cenę może przybrać ideologiczną maskę. Bohater tej powieści okazuje się być banalnie przeciętną osobowością, która nie ma nic do zaoferowania i popada w obłęd. Snucie teorii o upadku społeczeństwa wielokulturowego i przywoływanie w tym kontekście osoby Andrasa Breivika jest daleko idącym uproszczeniem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
27-05-2016 o godz 00:00 przez: Emilia Brzezińska | Empik recenzuje
Wyjątkowo dobra książka o faktach dotyczących nie tylko Norwegii. Dla mnie właściwie to książka o europie. Świetnie napisana. Ze starannym uwzględnieniem faktów i umiejętnym trzymaniem czytelnika za gardło. Bo to nie jest zwykłe zarażanie emocjami. To silny uchwyt, który sprawia, że nie możesz przestać czytać, chociaż czytać bardzo nie chcesz i dokładasz wszelkich starań, żeby wyobrazić sobie, że to się nie wydarzyło. "Wyznaczeni do czuwania przy zmarłych słyszeli melodyjki i widzieli rozjaśniające się raz po raz ekrany. Mama mama mama mama". Nadal nie umiem czytać tych słów. I nie będę umiała czytając po raz siódmy czy trzydziesty. Tego się nie da czytać
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-05-2016 o godz 00:00 przez: Alicja Kołodziejczyk | Empik recenzuje
Książka, która mnie powaliła na kolana i do tej pory nie mogę się podnieść. Może to wynika z faktu, że jestem mniej więcej w wieku większości ofiar, może z tego, że opis zdarzeń jest tak realistyczny, że człowiek nie jest w stanie powstrzymać łez. Bo to jest faktycznie niesamowity opis. Nagle siedzisz na wyspie, gdzie grasuje bandyta i masz mega małe szanse na przeżycie. Jak to się mogło wydarzyć? Co popchnęło zwykłego, na oko niczym nieodbiegającego do innych zwykłych obywateli europejczyka do czegoś takiego? Czy to może drzemać ukryte w każdym z nas? Czy mój kolega z klasy może któregoś dnia "oszaleć z nienawiści"???
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
22-11-2016 o godz 00:00 przez: Vulzala | Empik recenzuje
Książka porusza bardzo ciekawy temat, próbuje mianowicie znaleźć genezę zła. Genezę zła, która popchnęła Andresa Breivika do straszliwego czynu. Nie powiem, książka bardzo ciekawa, choć też w pewien sposób przerażająca w swym wydźwięku. Autorka pisze dużo o samej Norwegii i Norwegiach, nie omijając wielu ważnych aspektów. Reportaż Asne Seierstad nie jest na pewno powierzchowny, sięga bowiem głębiej, dając też czytelnikowi co nieco do myślenia. Mówi się, że wszystko ma swoją przyczynę, idąc tym tropem, autorka książki stara się dotrzeć jak najbliżej prawdy o Andersie Breiviku. Książkę polecam, odpowiada na wiele pytań.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-04-2016 o godz 21:51 przez: Marianna
Niesamowita książka. Czyta się ją jak najlepszy kryminał, i tylko co jakiś czas przeszywa człowieka dreszcz przerażenia. Bo to wszystko prawda. Wstrząsająca zbrodnia rozebrana na czynniki pierwsze. Przyczyny tego, co sie stało, ukazane z bezwględną konsekwencją, nawet jeśli trzeba było siegnąć wiele lat wstecz w tej straszliwej opowiesci. Dziecinstwo, młodość, przeszłość, niekochanie, izolacja, metodyczne obmyślanie zbrodni, przygotowania do niej, sama zbrodnia, ofiary, ich rodziny, proces...i wiele, wiele otwartych pytań, które w kontekście ostatnich wydarzeń w Europie, stają sie jeszcze bardziej aktualne...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-06-2016 o godz 00:00 przez: Natalia Sawicka | Empik recenzuje
Ta książka nasunęła mi wspomnienia o koszmarze lata 2011 roku. To wtedy Norwegia znalazła się na ustach wszystkich mediów. Echo tamtej tragedii wciąż pobrzmiewa, niebawem zresztą kolejna rocznica tego niewytłumaczalnego dramatu. Jak zwykle w przypadku podobnych historii, nasuwają się pytania, refleksje o kondycję dzisiejszego świata, współczesnego człowieka, jego morale, oraz tego kiedy i gdzie rodzi się zło, czy jest zapisane w genach, czy może kształtuje je rodzina, środowisko. Te refleksje są niestety bardzo gorzkie. Książkę Jeden z nas rzeczywiście trudno zapomnieć, dobra, dziennikarska robota.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-06-2016 o godz 20:04 przez: sennit
Bardzo dogłębne przedstawienie wstrząsającej historii, która na zawsze zmieniła naród norweski. Gorzkie upamiętnienie przerażających wydarzeń i dzieła człowieka, który nie przestaje szokować opinii społecznej swoją chorą wizją naprawy świata.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-02-2017 o godz 22:39 przez: asiarasia
Książka bardzo wciągająca. Pozwala zagłębić się w historię tej tragedii. Szczegółowo opisane życie Breivika. Jedynym minusem dla mnie jest to, że w pewnym momencie zaczęła robić się opiniotwórcza. Poza tym świetna!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-08-2018 o godz 11:39 przez: Jasia
Wspaniale napisana książka. Świetnie zebrany i ciekawy materiał wzbudzający dużo emocji. Polecam również "Dwie siostry" tej samej autorki.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Małe życie
4.7/5
45,32 zł
79,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Czerwona ziemia
4.6/5
27,39 zł
45,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Unicestwianie
4.4/5
47,87 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Slammed
4.6/5
33,61 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Włosi
4.7/5
36,73 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa 1984
4.8/5
28,87 zł
34,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Baśniobór. Tom 1
4.6/5
22,67 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Uśpiona
4.6/5
33,89 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Folwark zwierzęcy
4.7/5
11,69 zł
14,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sieroty
4.5/5
38,86 zł
45,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Point of Retreat
4.5/5
37,17 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ukochane dziecko
4.5/5
34,66 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa This Girl
4.3/5
37,72 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Normalni ludzie
4.0/5
37,79 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Afterlove
4.5/5
35,09 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szum
4.6/5
35,09 zł
44,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego