I wrzucą Was w ogień (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Sama wiara już nie wystarczy

Długo szliście przez ciemną dolinę i zła się nie ulękliście, ale dalej już nie dojdziecie. Lepiej dla was było, gdy ukrywaliście się w Górach, musieliście dzień po dniu patrzeć prosto w ślepia Lucyfera i nie mieliście na swoją obronę nic oprócz wiary. Lepiej mimo strachu przed śmiercią albo opętaniem, mimo głodu, mimo znoju ponad siły. Lepiej, bo wtedy żyliście naprawdę!

Ruiny. Wieczny mróz. Samotność. Jak wiele możesz oddać, żeby przeżyć?

Z chłopca wiecznie goniącego za przygodą Kacper wyrósł na twardego mężczyznę. Życie w konserwatywnej społeczności, ciągłe zagrożenia i trudne decyzje zahartowały go i uczyniły wzorem dla wielu. Teraz musi udać się w nieznany świat cywilizacji wyrosłej na gruzach miasta sprzed Upadku. Ceny takiej jak ta, którą przyjdzie mu zapłacić za ocalenie córki, nie żądano od nikogo przed nim.

Kaśka, córka Kacpra, postanawia odejść z Osady, by dogonić marzenia o życiu w Mieście. Tam, w tajemniczej i otoczonej kultem Ciepłowni, ogląda rzeczy, których istnienia nie przeczuwała, i odkrywa, że stała się częścią nieludzkiego planu.

Gęsta i przejmująca opowieść o zderzeniu dwóch światów: wiernego zasadom i pogrążonego w zepsuciu. Patykiewicz celnie i przenikliwie opowiada o przyszłości, która przytrafić się może również nam.

Polecam z czystym sumieniem. Piotr Patykiewicz doskonale radzi sobie z trudną materią postapokalipsy. Jego najnowsze książki zmrożą do szpiku kości nawet najtwardszego czytelnika.
- Robert J. Szmidt

Piotr Patykiewicz z reporterską dokładnością godną Centkiewiczów kreśli świat zupełnie unikalny w polskiej postapokalipsie. Fascynujący opis ultrakonserwatywnego społeczeństwa, ludzkie dramaty i surrealistyczne zagrożenie to składniki, z których Patykiewicz stworzył godną podziwu literacką ucztę. 
- Dominika Tarczoń, Post-Apokalipsa Polska

Patykiewicz w najnowszej książce potwierdza swój wysoki kunszt, oferując nam powieść dojrzałą, pełną emocji i głęboko humanistycznego przesłania. I wrzucą was w ogień to polskie
postapo z najwyższej półki.
- Michał Tusz, Trzynasty Schron

I wrzucą was w ogień od pierwszych stron oczarowuje niesamowitą, niepokojącą atmo­sferą. Pisarz mocno rozwija ogólną wizję świata, czyli największą zaletę powieści – parch oraz śpiewające demony to koncepty powstałe gdzieś na styku mistycznego fantasy, science fiction i postapokalipsy, które najlepiej świadczą o oryginalności cyklu.
- Bartosz Szczyżański, Kawerna

Piękna, przejmująca, momentami bardzo szulkinowska rzecz. Do przeczytania jednym tchem.
- Joanna Mika


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: I wrzucą Was w ogień
Autor: Patykiewicz Piotr
Wydawnictwo: Wydawnictwo SQN
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 448
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-09-14
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 206 x 43 x 140
Indeks: 20026196
 
średnia 4,5
5
16
4
6
3
1
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
17 recenzji
5/5
11-06-2017 o godz 23:32 krytyk.com.pl dodał recenzję:
http://krytyk.com.pl/literatura/recenzja-ksiazki-wrzuca-ogien-ii-tomu-serii-dopoki-zgasna-gwiazdy-autor-piotr-patykiewicz/ "Otwarte zakończenie poprzedniego tomu pozwoliło czytelnikom wierzyć, że decydując się na drastyczny krok – jakim było oślepienie – pozostałych po Upadku ludzi czeka już tylko lepszy czas. Okazuje się jednak, że zniknięcie Świetlików czy zmniejszenie aktywności Lucyfera w niewielkim tylko stopniu przyczyniło się do polepszenia jakości ludzkiej egzystencji. W rzeczywistości problemy zostały te same: co włożyć do garnka, czym się ogrzać, gdzie schować się przed zamiecią. Kolejne pokolenie zdążyło już wyrosnąć, ale jest to wciąż pokolenie, które wegetuje. Bo czy istnienie wyłącznie po to, by w trudach gromadzić podstawowe dobra, to w ogóle sensowne życie? Czy trzymanie się z daleka od ryzyka, trwanie od mszy do mszy albo od potańcówki do potańcówki, naprawdę ma sens? „I wrzucą was w ogień” okazuje się jeszcze bardziej pesymistyczne od pierwszego tomu serii. Poprzednio czytelnik wierzył, że wszystko się jeszcze ułoży, że będzie lepiej. Teraz już wie, iż „lepiej” wymagałoby odejścia od stagnacji, a do tego jakoś nikt się nie kwapi. No może poza pewnym szalonym księdzem, który pewnie i chciałby przerwać to błędne koło mdłej egzystencji, ale przytępiony wiarą umysł każe mu z potencjalnie sensownej wyprawy robić pielgrzymkę umęczonego tułacza".
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
14-11-2016 o godz 15:41 Triskel dodał recenzję:
Piotr Patykiewicz po raz kolejny zabiera nas w realia postapokalipsy, za sprawą swojej kolejnej książki „I wrzucą was w ogień". Jest to książka mocna, pełna akcji, gdzie ludzkie dramaty przeplatają się z surrealistyczną rzeczywistością. Patykiewicz stworzył prawdziwy rarytas dla fanów gatunku, dzięki, któremu będziemy mogli wsiąknąć na długi czas w emocjonującą i pełną niebezpieczeństw historię.

Kacper przez wiele trudnych wydarzeń został zmuszony przeistoczyć się w mężczyznę, szybciej niż powinien, jednak okoliczności go do tego zmusiły. Życie w konserwatywnej społeczności nie należy do łatwych i na każdym kroku wiąże się z ogromnymi niebezpieczeństwami. Postapokaliptyczny świat pozwala żyć tylko osobom silnym, a właśnie do takich osób należy Kacper. Los po raz kolejny z niego zadrwił i postawił go przed kolejnym niebezpiecznym wyzwaniem. Kaśka, córka Kacpra postanowiła uciec z Osady i udać się do Miasta, które powstało na gruzach dawnej cywilizacji sprzed Upadku. Czy Kacprowi uda się odnaleźć córkę i wrócić w jednym kawałku?

Najnowsza książka Patykiewicza wciągnęła mnie i zaserwowała emocjonujący czas z książką. Jest to prawdziwa literacka uczta, w szczególności dla miłośników postapokalipsy. Powieść czyta się szybko i emocjonująco, a autor po raz kolejny pokazał swój niebywały talent pisarski. Książka zawiera wiele smaczków i detali, które przyciągają tylko mocniej do lektury, jak choćby kult Ciepłowni, który chyba najbardziej zapadł mi w pamięci. Wątki fabularne zostały skonstruowane ciekawie i z pomysłem, zachęcając tylko do dalszego czytania. Jest to udana kontynuacja, która tylko pokazuje, że jak najbardziej warto sięgnąć po cykl „Dopóki nie zgasną gwiazdy". Zimno, mróz i ludzkie zdziczenie opanowują karty powieści, ukazując, że każdy dzień w takim świecie jest walką o przetrwanie.

„I wrzucą was w ogień” jest kontynuacją jak najbardziej udaną, dzięki, której jeszcze bardziej wsiąknąłem w realia cyklu. Jest to fantastyka z najwyższej półki, która zabierając nas poprzez ruiny i wieczny mróz potrafi dać ogromną frajdę z lektury. Świat po katastrofie posiada swój niepowtarzalny klimat, język jest bogaty i dosadny, a losy bohaterów potrafią nie raz zaskoczyć. Podczas czytania nie opuszczają nas myśli, cóż my sami byśmy zrobili żyjąc w takim świecie?

http://fantasy-bestiarium.blogspot.com/2016/11/i-wrzuca-was-w-ogien-piotr-patykiewicz.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-11-2016 o godz 19:33 antygon dodał recenzję:
Miałem obawy przed kontynuacją "Dopóki nie zgasną gwiazdy". Pierwszy tom zaskoczył nie tylko dzięki dobrze rozpisanym bohaterom i ciekawym przygodom, ale przedewszystkim oryginalnym swiatem po apokalipsie, interesującej fabule i świetnym zakończeniu. Bałem się, że autor nie sprosta swietnej pierwszej czesci.na szczęście w pełni mu sie to udało, a są nawet momenty o wiele bardziej interesujące i lepsze niz w pierwszym tomie.

" I wrzucą Was w ogień" dzieje sie kilkadziesiąt lat po wydarzeniach w I tomie. Patykiewicz tym razem poswieca wiecej czasu bohateromi zmianom w swiecie jak i w nich samych. Czytelnik zna juz zasady działające w tym swiecie, wiec autor może więcej czasu poświęcić na pogłębienie rysów psychologicznych postaci, jak i poznawaniu nowych miejsc (w tym odbudowanego miasta). Tym razem na bohaterow czekają bardziej przyziemne problemy niz świetliki, które poznaliśmy w pierwszym tomie co nie znaczy, że nie mniej niebezpieczne. Miasto, poznawane przez ludzi lasu, okaże się niebezpieczniejsze od zgrai dzikich zwierząt. Autor dodatkowo dotyka wielu współczesnych problemów: zagubienia w ciągle zmieniającym się świecie, depresji, osamotnienia czy alkoholizmu - wszystko to w fantastyczno- przygodowych (mroźnych) klimatach. Dla fanów pierwszej części istny must have, dla tych co jeszcze nie znaja rowniez, ale dopiero po "Dopóki nie zgasną gwiazdy".

Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-11-2016 o godz 17:00 Melody dodał recenzję:
Siedząc wygodnie pod kocem, otoczona przyjemnym krajobrazem poduszek, w perspektywie mając gorącą czekoladę ... czułam że zamarzam!

Dobra, może trochę przeginam, ale właśnie mniej więcej takie uczucie towarzyszyło mi czytając drugą książkę Piotra Patykiewicza z cyklu "Dopóki nie zgasną gwiazdy".

Wszechogarniające zimno, nieustanna walka o przetrwanie oraz przerażający post-apokaliptyczny obraz świata, takie klimaty znajdziemy w "I wrzucą was w ogień". Trzy wielki od wielkiej tragedii, ludzie dokładają wszelkich starań by żyć godnie, oraz co najważniejsze, przeżyć.

Wiele lat temu Kacper stracił wzrok. Jego żona także pozbawiona jest tego ważnego zmysłu, jednak oboje przeżyli, oraz wychowali dorosłe już dzieci, Kaśkę i Maćka. Niespodziewanie dziewczyna daje się ponieść uczuciu, i wbrew panującym zasadą, zakochuje się w człowieku. którego jej rodzice z pewnością nie zaakceptują. Razem z ukochanym decydują się na ucieczkę. Po zniknięciu Kaśki, Maciek razem z ojcem wyruszają w niebezpieczną podróż, aby ją odnaleźć.

Wykreowany przez autora świat jest znakomity. Barwne oraz realistyczne postaci dodatkowo urealniają przedstawione wydarzenia. Oczywiście mamy do czynienia z fikcją, jednak dzięki wciągającej akcji w pewnym momencie możemy mieć problemy z określeniem faktycznego stanu.

Autor z łatwością potrafi natychmiastowo obezwładnić czytelnika i przenieść go do innego wymiaru. Lekkość narracji, naturalne dialogi oraz wcześniej już wspomniany niesamowity świat - są to z pewnością znaczące atuty tej powieści.

Jestem pewna, że powieść spodoba się młodzieży oraz spokojnie zadowoli gusta nieco starszych czytelników. Zawarte są w niej elementy fantastyki, science-fiction oraz powieści przygodowej. Wszystko to stanowi godny uwagi mix, będący gwarancją dobrze spędzonego czasu z książką. Polecam :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-11-2016 o godz 18:36 BookParadise dodał recenzję:
Recenzja również na: http://bookparadisebynatalia.blogspot.com/


Zniszczenia po Upadku, ruiny.
Mróz, który pokazuje swoje "ja" na każdym kroku.
Życie pełne schematów i zasad.
Ludzie podzieleni na dwa gatunki.
Młoda dziewczyna, która postanawia zmienić swoje życie.

Kacper stał się dorosłym mężczyzną. Ma żonę, z którą łączy go burzliwa przeszłość oraz dwójkę dzieci, Maćka i Kaśkę.
Po wydarzeniach z przeszłości nic już nie jest takie samo. Zimno doskwiera na każdym kroku, żyje się ciężko.
Ludzie podzielili się na dwie grupy - Ludzi Lasu oraz Miasta.
Dla tych, którzy przeżyli Upadek, zasady są jasne, należy ich przestrzegać i żyć tak, jak na to pozwalają warunki, ale młodzieży nie podoba się to życie. Kaśce i Maćkowi to nie odpowiada i dyskretnie się buntują, robią rzeczy, których nie powinni się podejmować, chodzą tam, gdzie im nie wolno.
I chociaż wydawałoby się, że Kaśka jest tą nieśmiałą, a Maciek jest odważniejszy, okazuje się, że pozory mylą. Gdy Kaśka poznaje Grzegorza, jej świat i całej jej rodziny zmienia się.

Wielu z was zapewne uważa, że zaczynanie cyklu, serii od drugiego lub kolejnego tomu jest złe i dziwne. No bo jak można odnaleźć się w książkowym świecie, nie znając poprzednich wydarzeń? A ja wam powiem, że czytanie od drugiego tomu jest dobre, w świecie można odnaleźć się bez problemu, jeżeli autor bardzo dobrze nas przez książkę poprowadzi, a do tego można zobaczyć jego umiejętności.
"I wrzucą was w ogień", to drugi tom cyklu "Dopóki nie zgasną gwiazdy" i to od niego zaczęłam swoją przygodę z twórczością Piotra Patykiewicz. Odnalazłam się w niej bez większego problemu i praktycznie wszystkiego z poprzedniej części się domyśliłam lub też było to wyjaśnione. Widać, że autor potrafi pisać i zna się na tym.

"I wrzucą was w ogień", to książka, do której byłam sceptycznie nastawiona, bo to polska fantastyka, postapokaliptyczna fantastyka, a przecież polskie fantasy zazwyczaj jest nudne. I jakże głupia byłam, gdy tak myślałam.
Jeśli jeszcze tego nie powiedziałam, to powiem. Uwielbiam książki, które wydaje Wydawnictwo SQN, serio. Wydają takie książki, które zawsze zawracają mi w głowie, chociaż myślę, że będzie inaczej. Weźmy chociaż "Dziewczynę z Dzielnicy Cudów" lub też "Magiczne akta Scotland Yardu" i do tego "I wrzucą was w ogień" i już wiem, że uwielbiam to wydawnictwo.
Fantastyka jaką wydają jest GENIALNA. I sposób wydania też jest genialny, w ogóle wszystko robią genialnie. Praktycznie każda książka ma rysunki w środku. I książka Piotra Patykiewicz też je posiada. Kiedy widzę rysunki, od razu mam większy zapał do czytania, bo po prostu lepiej to wszystko wygląda i one zachęcają. Dzięki temu "I wrzucą was w ogień" polubiłam i moje sceptyczne nastawienie nieco się zmniejszyło.

Do fajności tej książki zdecydowanie przyczynił się język autora, który jest lekki, przyjemny i te prawie 450 stron nie jest straszne, gdy tylko zaczniemy czytać.
"I wrzucą was w ogień" zdecydowanie jest lepsza od wielu książek, które zostały napisane przez zagranicznych autorów, dlatego też nie sugerujcie się NIGDY autorem, bo to co polskie, nie musi być złe.
Tajemniczość tej książki jest świetna, chociaż momentami mnie denerwowała, ponieważ byłam niecierpliwa i chciałam odkryć skrywającą się tajemnicę.
Świat, który został przedstawiony w książce jest przepełniony religią, przesądami oraz nauką, którymi kierują się bohaterowie. Spowodowało to, że fabuła była o wiele ciekawsza, a łamanie schematów i zasad z Kaśką było niesamowicie przyjemne.
Występują tutaj również elementy Sci-fi, a ja nie jestem miłośniczką tego gatunku i żeby mi się spodobało coś takiego, książka musi być naprawdę dobrze napisana. W tym przypadku nic mi nie przeszkadzało i świetnie się bawiłam, dlatego też autor zasługuje na moje uznanie.
Bohaterowie byli dla mnie (i w sumie nadal są) obojętni. Brakowało mi ich wyraźnego charakteru. Byli po prostu i tyle, nie obdarzyłam ich ogromną "książkową miłością" i to jest jedyny minus tej książki.
Z czystym sumieniem mogę polecić ją  każdemu, kto lubi fantastykę. Powinniście bez problemu się w niej odnaleźć i miło spędzić czas.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-11-2016 o godz 23:34 Joanna Balcar dodał recenzję:
Sama wiara już nie wystarczy. Długo szliście przez ciemną dolinę i zła się nie ulękliście, ale dalej już nie dojdziecie. Lepiej dla was było, gdy ukrywaliście się w Górach, musieliście dzień po dniu patrzeć prosto w ślepia Lucyfera i nie mieliście na swoją obronę nic oprócz wiary. Lepiej mimo strachu przed śmiercią albo opętaniem, mimo głodu, mimo znoju ponad siły. Lepiej, bo wtedy żyliście naprawdę! Ruiny. Wieczny mróz. Samotność. Jak wiele możesz oddać, żeby przeżyć?


Przyznam od razu, że nie czytałam pierwszej części powieści, o której będzie dziś mowa, ale... przygotowałam się do lektury czytając recenzje "Dopóki nie zgasną gwiazdy" i wyczekiwałam kontynuacji z wielką niecierpliwością. I oto mam, świeżutką drugą część pt." I wrzucą was w ogień".

Piotr Patykiewicz ( autor) rewelacyjnie wciągnął mnie w świat swoich postaci. Wiele wątków jest tutaj kontynuowanych, więc cieszę się, że miałam już pojecie o fabule poprzedniczki, ale znajdziemy też i nowe postacie, tak samo barwne i charakterystyczne. Tu nie ma czasu na nudę i mimo wielu wątków, nie ma obaw pogubienia się w całości.

Kacper, ponad dwadzieścia pięć lat temu stracił wzrok. Spędza szczęśliwe, aczkolwiek trudne życie ze swoją ukochaną. Mają też dzieci - Maćka i Kaśkę. Mimo, że wszystko wokół zmieniło się, to nadal nie jest łatwo. Podziały na Ludzi Lasu i Ludzi Miasta, wieczna zima i wiele innych zagrożeń niczego nie ułatwiają. Dodatkowo dzieci, jak to dzieci, mają odmienne zdanie niż rodzice i zaczynają żyć po swojemu. Chłopak zapuszcza się w niebezpieczne tereny, a strachliwa Kaśka poznaje Grzegorza, z którym zaczyna łączyć ją uczucie. Niestety ani brat, ani ojciec nie pochwalają tego wyboru, więc Kasia ucieka ze swym ukochanym do miasta. Maciek i Kacper postanawiają wyruszyć w ślad za nią. W tym momencie zaczyna się przygoda, pełna niespodziewanych zwrotów akcji adrenaliny.

Cała fabuła jest pełna tajemnic i niedopowiedzeń, co pozwala czytelnikowi na samodzielne kreowanie pewnych sytuacji. Ma tutaj sporo do popisu wyobraźnia czytelnika. Autor idealnie zrównoważył tu opisy i dialogi, które dodatkowo są napisane wyjątkowo poprawnie literacko. Lubię w książkach to, że zdania nie są ani za krótkie, ani za długie, a historia zapiera dech w piersiach i wciąga do ostatniej strony. Tutaj to wszystko znalazłam.I mimo, tego, że powieść sklasyfikowana jest raczej dla młodzieży, to ja również odnalazłam się w tym świecie, jakże innym od mojego, w świecie, w którym wszystko jest możliwe, a to, co u nas jest bezpieczne, w powieści jest śmiertelnym zagrożeniem.

Mimo wyjątkowo ciekawej fabuły, książka nie jest lekka. Wymaga ona od czytelnika zagłębienia się mocno w to, co czyta i zastanowienia się mocno nad treścią. Kto planuje przeczytać ją w jedno popołudnie, temu od razu mówię - nie ma szans. Dlatego polecam "I wrzucą was w ogień" czytelnikom nie szukającym lekkiego romansu, bo tego tu na pewno nie znajdą.

Warto również pochwalić tutaj piękną i bardzo klimatyczną okładkę, swym wyglądem oddająca to, co znajdziemy w środku.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-10-2016 o godz 14:01 dobrerecenzje.pl dodał recenzję:
Wszyscy w swoim życiu mamy jeden jasno określony cel. Samorealizacja, czyli dążenie do usamodzielnienia i zaspokajania własnych potrzeb.
Każdy chce być dorosły, samowystarczalny, czy niezależny. Często wyjeżdżamy z rodzinnych domów w pogoni za swoimi marzeniami. Jednak to samodzielne życie nie jest wcale takie proste. Myślimy tak dopóty, dopóki mieszkamy w ciepłym domu wraz z rodzicami, którzy zapewniają nam jedzenie i ciepłe miejsce.
Natomiast gdy jesteśmy sami przekonujemy się jaki tak naprawdę jest świat. Można to określić w dwóch przymiotnikach – niesprawiedliwy i okrutny. Niestety dociera to do nas, kiedy mamy mało już do stracenia.

W kolejnej książce P. Patykiewicza śledzimy dalsze losy Kacpra z poprzedniej części „Dopóki nie zgasną gwiazdy”, który jest już mężczyzną, doświadczonym i na swoim ciele nosi blizny upływu czasu. Niestety co do tych blizn to są bardzo poważne, ponieważ mężczyzna na zawsze utracił zdolność widzenia. Pomimo tego postanawia wyruszać w straszny świat za swoją córką, aby jej pomóc i sprowadzić do domu. Wraz ze swoim młodym wilczkiem u boku wytrwale wędrują w śnieżycę.
Tymczasem Kaśka, córka Kacpra siedząc w domu czuła się niespełniona i nieszczęśliwa. Postanowiła więc sobie wyruszyć do Miasta. Prawdziwe życie w takim miejscu to nowe życie dla dziewczyny z Osady. Jednak nie wszystko jest tym na co wygląda. Obietnica życia w dostatku, zobaczenie czegoś więcej niż śnieg i drzewa kusi Kaśkę, a ta wyrusza z prawdziwego domu w świat. Jeszcze nie wie jaki jest świat, Miasto i społeczność zamieszkująca go.
Będąc już na miejscu widzi tak okropne rzeczy, których jeszcze ludzkie oko nigdy nie widziało, tym samym uświadamiając sobie w jak wielkich kłopotach się znajduje.
I tym razem w główną rolę wchodzi dobrze znany nam Kacper, który jakżeby inaczej pędzi na pomoc pierworodnej córce.

Nie wiemy kiedy nawet potrzebujemy pomocy ludzi postronnych. Często jest tak, że pragnąc jakiejkolwiek pomocy zwracamy się bezpośrednio do swojej rodziny. Ale kiedy oni pierwsi oferują nam swoją pomoc nie przyjmujemy jej.
Uwierzcie mi, warto przyjmować pomoc w każdym czasie i miejscu, a już szczególnie od swoich rodziców, którzy kochają nas za to kim jesteśmy.
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
13-10-2016 o godz 22:27 Dorota Kotlińska dodał recenzję:
www.wielopokoleniowo.pl

Mroczna i niepewna, szara i surowa- taka jest codzienność ludzi zamieszkujących Osadę przy lesie. Wielu z ich to ślepcy, którzy sami pozbawili się wzroku przed kilkunastoma laty, aby pozbyć się Lucyfera - w nic nie widzących spojrzeniach nie mógł się rozprzestrzeniać i zapanować nad ludźmi. Jednak czy tak naprawdę ten zły duch wymarł czy tylko przyczaił się gdzieś daleko i po prostu czeka cierpliwie na ujawnienie się, na ponowy atak i opętanie ludzi?

Oprócz Osady jest też Miasto, które odrodziło się na ruinach cywilizacji panującej jeszcze przed Upadkiem. Najważniejszym jego punktem zdaje się być Ciepłownia, niemalże uwielbiana i czczona przez mieszkańców. Jednak jakie tajemnice skrywa ona w sobie? Na czym polega całe jej funkcjonowanie, kto w niej pracuje i.... dlaczego tak dużo jest w niej trupów....?

Kaśka i Maciek to główni bohaterowie powieści, dzieci Kacpra i Miry, których poznaliśmy w pierwszym tomie "Dopóki nie zgasną gwiazdy". Dziewczyna jest żywa, energiczna, ciągnie ją w świat, chce poznać Miasto, a nie całe życie spędzić w małej izbie z ociemniałą matką. Młodzieniec to myśliwy, skryty i powściągliwy. Jakie skutki będzie mieć w sobie pociąg Kaśki do miasta? Czym skończy się to dla niej, dla jej rodziny i dla setek innych osób?

Powieść ta jest drugim tomem historii traktującej o świecie i rzeczywistości po wielkim Upadku. W pierwszym tomie sporo było opisów tej apokaliptycznej codzienności, niewiele było dialogów, niewiele uczuć i ciepła. Nawet związek Kacpra i Miry przedstawiony był lakonicznie, a oni sami w moim mniemaniu nie pałali do siebie wielkim, gorącym uczuciem. Można by rzec, że to nie ten typ powieści, że to nie o nią tu chodzi. Owszem, ale drugi tom jest już nieco inny. Jest tu temperamentna Kaśka, która jest uparta, ma swoje zdanie i gotowa jest wiele poświęcić dla swojej, jak jej się wydaje, wielkiej miłości. To, czy ta miłość okaże się trwała, to już inna bajka, ale tak naprawdę nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest, że bohaterowie mają uczucia, żeby nie powiedzieć nieco inaczej; mają swój charakter i dzięki temu mocniej im kibicujemy i z większą przyjemnością czytamy o ich przeżyciach i zmaganiach. A jest ich niemało! Dzieje się w tej powieści cały czas, zwykła rzeczywistość przeplata się z fantastyką i niewyobrażalnymi zdarzeniami. Zaskakują nas zwroty akcji, zaskakują nas sami bohaterowie. Na nudę nie możemy narzekać! Polecam nie tylko fanom fantastyki czy też powieści przygodowych, ale każdemu czytelnikowi, który lubi dobrze napisaną, wciągającą powieść.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
11-10-2016 o godz 16:11 Patrycja Telega dodał recenzję:
Książkę polecam wszystkim fanom Postapo. Znajomość części pierwszej nie jest konieczna. Ja poradziłam sobie bez niej i wcale nie przeszkadzało mi to, że nie znam wcześniejszych losów Kacpra. Książka jest wykonana bardzo estetycznie, kartki są z dobrego materiału, zawierają ciekawe rysunki. Ogólnie cały utwór jest wciągający i niesie za sobą przesłanie. A jakie? Tego Wam nie zdradzę, przekonajcie się sami...

http://odkryc-tajemnice-ksiazek-recenzje.blogspot.com/2016/10/94-i-wrzuca-was-w-ogien-piotr.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-10-2016 o godz 19:03 Mechaniczna Kulturacja dodał recenzję:
Robert J. Szmidt napisał „Postapokalipsa Patykiewicza zmrozi do szpiku nawet najtwardszego czytelnika”, co, do spółki z pozytywnymi recenzjami, zapowiadało naprawdę fajną przygodę z powieścią I wrzucą was w ogień. Czy oczekiwania doganiają rzeczywistość?

Książka jest kontynuacją Dopóki nie zgasną gwiazdy. Od czasu jej zakończenia mija ćwierć wieku zaś Kacper, główny bohater pierwszej części, doczekał się potomstwa i stał się szanowanym obywatelem swojej małej, mocno zakorzenionej w konserwatywnych wartościach społeczności. Niestety, jego ułożone życie kończy się z chwilą, w której jedyna córka postanawia bez słowa pożegnania opuścić rodzinne strony, aby związać się z chłopakiem z Miasta.

Choć sam pomysł na świat jest ciekawy, to fabuła w nim umieszczona nie wypada już tak interesująco. Mówiąc szczerze, miałem z tą książką ogromny problem, bo momentami porywała, obiecywała wartką przygodę i ciekawe zwroty akcji, żeby za chwilę niemal zatrzymać się w miejscu i raczyć czytelnika rozlazłymi, zupełnie niepotrzebnymi opisami. Zdaję sobie sprawę, że w powieści prawdopodobnie miało chodzić o coś więcej, niż akcję i rozrywkę. Jednak ani skonfrontowanie ze sobą społeczności konserwatywnej z liberalną nie wypada dobrze (obie przedstawione są w sposób tendencyjny i stereotypowy), ani motyw drogi, zarówno fizycznej jak i mentalnej, nie ma w sobie nic porywającego, ani też pytania o istnienie Boga, sens cierpienia i kwestie wiary nie są napisane tak, żeby zmusić do refleksji i krótkiego zatrzymania się nad książką. Czasami wydawało mi się też, że autor nie bardzo wiedział, dokąd zmierza ta historia i pozwalał swoim postaciom żyć własnym życiem, co zaowocowało niepotrzebnymi dłużyznami w kolejnych rozdziałach.

Bohaterowie również pozostawiają wiele do życzenia. Maciek, syn Kacpra, to typowy „młody gniewny”, który nie wie, o co mu w życiu chodzi, więc zadowala się wypiciem na corocznym odpuście i spraniem kogoś po gębie. Jego siostra, Kaśka, jako zakochana nastolatka przedstawia się nieco lepiej i jej historię jestem w stanie kupić, głównie dlatego, że odgrywa fabularnie większą rolę i jest mniej irytująca, niż jej brat. Najlepiej wypada Kacper, jako stary, twardy, uparty, a zarazem kochający i troskliwy mąż i ojciec. Jego tragiczną historię, choć ma swoje niepotrzebne momenty, czyta się najlepiej i najszybciej. Warto by wspomnieć jeszcze o księdzu Rafale, który jest dosyć ważną postacią, ale dowiadujemy się o tym dopiero pod koniec, kiedy już przedrzemy się przez niemożliwie długi, niezbyt ciekawy opis podróży księdza w głąb, zarówno niezbadanego Lodowca, jak i własnego, pełnego wątpliwości serca.

Jedno, co trzeba autorowi przyznać, to fakt, że nie głaszcze on wykreowanych przez siebie postaci. Nikt nie dostaje taryfy ulgowej, każdy obrywa równo, co dobrze ukazuje jak bezwzględny i niebezpieczny jest świat, który stworzył Patykiewicz. Tylko co z tego, skoro usytuowana w nim opowieść przez większość czasu zmierza donikąd, kończy się w sposób niespodziewany i pozostawia ogromny niedosyt.

Największym plusem książki jest jej strona techniczna. Okładka jest solidna, a ilustracje wewnątrz klimatyczne. Brak też rzucających się w oczy błędów w druku, literówek czy źle umiejscowionych przecinków.

Mimo najszczerszych chęci nie mogę napisać, że I wrzucą was w ogień jest pozycją ciekawą. Być może fani twórczości tego autora znajdą w niej coś dla siebie, ale czytelnik konfrontujący się z prozą Patykiewicza po raz pierwszy, może się mocno zrazić.

http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2016/10/recenzja-i-wrzuca-was-w-ogien.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
03-10-2016 o godz 18:41 Ania Kotlewska dodał recenzję:
W momencie zakończenia niesamowitej książki należącej do serii od razu pragniemy rozpocząć lekturę kolejnych przygód bohaterów. Niestety często musimy przez wiele miesięcy czekać na wydanie kolejnych tomów lub po prostu nie mamy możliwości ich sobie teraz kupić z różnych powodów i dlatego wiem, że jesteście w stanie wyobrazić sobie moją radość, kiedy odkładając Dopóki nie zgasną gwiazdy mogłam natychmiast wrócić do przerażającej wizji apokalipsy zbudowanej przez Piotra Patykiewicza. Wiem, też jakie pytanie chcecie mi zadać. Czy dalsze losy głównego bohatera w I wrzucą was w ogień były równie ekscytujące?

Po wytępieniu Świetlików ludzkość powoli odbudowuje zniszczoną cywilizację. Kacper jest już dorosłym mężczyzną, który pomimo oślepienia, któremu musiał się poddać w Dopóki nie zgasną gwiazdy ułożył sobie życie z ukochaną Mirą i doczekał się dwójki wspaniałych dzieci. Żyją sobie spokojnie na wsi, z dala od zgiełku miasta opanowanego przez wygodnych ludzi i tajemniczych eksperymentów Ciepłownika. Niestety ułudna sielanka nie trwa długo i Kacper musi wyruszyć do Ciepłowni aby ratować córkę.

I wrzucą was w ogień to coś kompletnie odmiennego od swojej poprzedniczki, ponieważ posiada całkowicie odmienną atmosferę. Ludzie myślą, że wszystko, co najgorsze jest już za nimi i mogą spokojnie wrócić do życia sprzed Upadku, ale niestety prowadzi ich to do kolejnej katastrofy. Mieszkańcy miasta są niesamowicie zadowoleni ze swojego wygodnego bytu przez co ślepną na to, co może dziać się za ich plecami, a tamte wydarzenia to naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Wciąż istnieją ludzie, którzy wierzą, że to co przyniósł ze sobą Upadek jest najwspanialszą, ostateczną formą człowieka i za wszelką cenę starają się uświadomić to innym, co jest okropnie przerażające. Cała ta historia jest niesamowicie mrożąca krew w żyłach, ponieważ przedstawia, jak bardzo bez nauki ludzie popadli w zabobonne wierzenia.

Na szczęście są jeszcze ludzie tak honorowi, jak Kacper, którzy pragną tylko dobra ludzkości i własnej rodziny. Na początku wydawało mi się, że charakter głównego bohatera zrobił się strasznie szorstki przez lata życia w ciemności, ale kiedy bez wahania ruszył na ratunek ukochanej córce zobaczyłam w nim tamtego młodego chłopaka, który gonił za marzeniami, ale wciąż miał rodzinę głęboko zakorzenioną w sercu. Dokładnie taka sam jest właśnie Kaśka, choć posiadająca całkowicie inne pragnienia - chcąca spokojnego, wygodnego życia w ramionach ukochanego męża. Interesującym bohaterem jest również Maciek, syn Kacpra, który osobowość odziedziczył raczej po dziadku. Jest zapalonym, ale również honorowym myśliwym i człowiekiem. Ale jednak w bohaterach najbardziej niesamowita jest miłość łącząca Kacpra i Mirę, choć połączyła ich w bardzo młodym wieku wciąż jest szczera, prawdziwa oraz głęboka. Wprost nie mogą bez siebie żyć.

I wrzucą was w ogień jest delikatnie słabsza od pierwszego tomu postapokaliptycznej serii Piotra Patykiewicza, ponieważ jest jedynie trochę bardziej zagmatwana, trudniej zrozumieć motywy głównych antagonistów. Jednak to wciąż niesamowita, mrożąca krew w żyłach wizja apokalipsy z genialnymi bohaterami. Trudno o niej zapomnieć i jeszcze trudniej się z nią rozstać. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli poznać dalsze losy bohaterów.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-10-2016 o godz 13:15 erka dodał recenzję:
Apokalipsa-nie ważne jakie wydarzenia przyczyniły się do jej wystąpienia, od zawsze wzbudza emocje, szczególnie wśród czytelników, którzy co rusz, dostają coraz to inne opowieści, ukierunkowane właśnie na takie apokaliptyczne wydarzenia."Dopóki nie zgasną gwiazdy", była właśnie taka książką, w dodatku naszego rodzimego twórcy.Przy tej powieści chowają się wszelkie podróbki znanego cyklu"Metro 2033".Z tym większą ciekawością sięgnąłem więc po tom drugi.

"I wrzucą was w ogień", rozgrywa się 25 lat później, kiedy to Kacper, próbując ratować swojego syna oślepia go.Teraz Maciek, sam jest ojcem, a jego dzieci z każdym dniem oddalają się od niego.Syn chce przenieść się z Lasu, do Miasta, a córka, łamiąc wszelkie zasady zakochuje się w Grzegorzu postanawiając wyjść za niego potajemnie za mąż.Jednocześnie nasilają się różnego rodzaju ataki pozostałych przy życiu bestii.Bowiem poplecznicy Lucyfera, mimo że od Upadku minęło trochę lat, nadal dają o sobie znać.Jak sobie poradzą w takich ekstremalnych, nawet jak na nich warunkach, przekonajcie się sami.

Świetna kontynuacja, genialnej publikacji-w wielkim skrócie.Skrajne warunki, w których przyszło żyć naszym bohaterom, nie pozbawiły ich człowieczeństwa, współczucia dla innych i nadziei.Jest jeszcze wiara w to, że nic nie dzieje się bez przyczyny, bo jeśli nie ma wiary, to co nam pozostaje?
Polecam gorąco.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
22-09-2016 o godz 19:56 Łukasz Marciniak dodał recenzję:
Niewiele ponad rok temu zachwyciła mnie książka Piotra Patykiewicza Dopóki nie zgasną gwiazdy i jego niecodzienne podejście do postapokalipsy. Od tamtej pory byłem bardzo ciekawy jak potoczą się dalej losy bohaterów aż w końcu w połowie września na polskim rynku pojawiła się kontynuacja I wrzucą was w ogień. Opowiada ona o wydarzeniach mniej więcej 20 lat po tych znanych z pierwszej części. Kacper wyrósł na twardego i zahartowanego mężczyznę, który doskonale przystosował się do życia jako niewidomy. Żyjąc w konserwatywnej społeczności, gdzie każdy dzień jest walką o przetrwanie, stał się przykładem i wzorem do naśladowania dla innych. Lecz teraz czeka go zadanie znacznie trudniejsze niż wszystko z czym do tej pory się zmierzył - musi udać się do Miasta, wyrosłego na gruzach starej cywilizacji, będącej siedzibą zła, występku i rozpusty. Wszystko to za sprawą jego córki Kaśki, która goniąc za marzeniami i miłością do młodego technika, uciekła z rodzinnej wioski. Nie wie jednak jaki los zaplanował dla niej i dla innych żon techników Ciepłownik ... Kacper wraz z synem nie będą mieli łatwego zadania a cena jaką przyjdzie pierwszemu z nich zapłacić jest niewyobrażalna...

Drugi tom jest lekturą z niezwykle ponurą, pesymistyczną i przygnębiającą wizją. Wydawałoby się, że wraz ze zniknięciem świetlików i zejściem ludzi z gór, wszystko powinno układać się lepiej. Tak do końca jednak nie jest... Oczywiście nie ma ciągłego zagrożenia ze strony Lucyfera, lecz są takie same troski jak dawniej - o opał, o jedzenie, czy schronienie na noc. Ludzie podzielili się i część z nich mieszka w małych i zamkniętych społecznościach na wsiach, natomiast zdecydowana większa część w owym Mieście - pełnego parszywców, kłusowników i innych nieciekawych ludzi. Zwłaszcza młodzi z wiosek marzą podróży do Miasta, do lepszego i wygodniejszego życia, które wcale takie tam nie jest... Wraz z zejściem z gór pojawił się jednak inny problem, znacznie gorszy - parch. To choroba, która ponoć spada na człowieka za grzechy a która powoduje gnijące rany i potworne deformacje całego ciała... Nieliczni doznają odkupienia i tym samym uzdrowienia... Znów dużą rolę odgrywa religia - pełna przesądów, zabobonów i okrutności w wymierzaniu kar.

Chociaż o bohaterach nie można powiedzieć byśmy ich bardzo dobrze i dogłębnie poznali, to wydaje mi się, że nie jest to tak bardzo konieczne w tej książce. Ciężko byłoby bowiem w takiej zamkniętej społeczności o bardzo zajmujące historie i przygody bohaterów mające miejsce przed opisanymi wydarzeniami. Zatem kreacja postaci, jaką Patykiewicz przygotował dla czytelnika jest bardzo dobra i nie mam jej nic do zarzucenia. Bohaterów jest ogólnie dość dużo - zarówno tych głównych jak i pobocznych. Każdego z nich będziemy mieli okazję całkiem dobrze poznać i widząc dane imię od razu skojarzymy kto jest kim, bez żadnego problemu. Jest to w mojej ocenie bardzo mocna strona tej książki - wyważone opisy, które pozwalają poznać postacie występujące w książce, a zarazem nie powodujące przesytu. Co jednak ważne, Patykiewicz nie broni swoich bohaterów, nie łagodzi ich cierpienia i wydarzeń jakie ich dotykają - przeżywają okropne i trudne chwile, bez żadnej taryfy ulgowej. Ich cierpienia, dylematy, stanowią integralną część tej surowej i mroźnej wizji świata...

Miałem jednak pewien problem z tą książką, zwłaszcza na początku. Myślałem, że opowiadanie Parch jest po prostu historią z tego świata i nie będzie do niego żadnych nawiązań. A jak się okazuje w I wrzucą was w ogień owa choroba ta, stanowi bardzo ważną i integralną część fabuły. Dlatego też z początku byłem zły na autora, że przeczytałem to opowiadanie i wiedziałem o co chodzi z parchem i do czego on prowadzi. W trakcie czytania odniosłem również niewielkie wrażenie, że autor zdawał sobie z tego sprawę, więc opisy tej przypadłości nie są tak bogate ani tak rozbudowane. Może to też wynikać z faktu, że parch jest dla bohaterów czymś z czym stykają się już od lat. Z czasem przestałem zwracać na to uwagę, ponieważ porwała mnie znów fabuła i koleje losu bohaterów. Wydaje mi się jednak, że finał tej historii byłby dla mnie znacznie ciekawszy i bardziej pasjonujący, gdybym wcześniej nie znał opowiadania. Nie umniejsza to jednak faktu, że zakończenie bardzo dużo wyjaśnia i wgniata po prostu w fotel. Patykiewicz kolejny raz pokazał klasę - świetny finał, który na długo pozostanie w mojej pamięci.

I wrzucą was w ogień Piotra Patykiewicza jest bardzo udaną kontynuacją Dopóki nie zgasną gwiazdy, chociaż nie obyło się bez pewnych drobnych wad. Niemniej jednak autor doskonale sprostał wyzwaniu i drugi tom jest równie dobry jak pierwszy, jeśli nie lepszy. Zaś zakończenie szokuje, intryguje i wyjaśnia wiele ważnych kwestii w wizji świata. Polecam!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non!

hrosskar.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
19-09-2016 o godz 13:52 Wkp dodał recenzję:
Wreszcie jest! Długo wyczekiwana (nie tylko przez mnie) kontynuacja znakomitej powieści postapo „Dopóki nie zgasną gwiazdy” w końcu doczekała się kontynuacji. I to jakże udanej! Patykiewicz konsekwentnie kontynuuje zaczęte wątki, rozbudowuje świat przedstawiony i wprowadza nowe, fascynujące postacie do tego dramatu.

Minęło już ćwierć wieku odkąd Kacper stracił wzrok i zaczął niełatwe życie o boku ukochanej. Przez ten czas wiele się zmieniło – oboje doczekali się potomstwa w postaci obecnie niemalże już dorosłych Maćka i Kaśki, a świat wokół nich przestał przypominać ten, który znali. Nadal istnieją zagrożenia, które na Ziemię sprowadził Upadek, wiecznie mroźna pogoda nie ułatwia życia, a podział na Ludzi Lasu i Ludzi Miasta odcina się na społeczeństwie jak blizna. Kacper radzi sobie, jak tylko może, podobnie jego żona, ale ich dzieci w sekrecie buntują się przeciwko zasadom. Maciek w swoich polowaniach zapuszcza się na tereny, których lepiej nie odwiedzać, jeśli chce się zachować zdrowie i życie. Kaśka jest bardziej bojaźliwa, chodząc co dzień w poszukiwaniu węgla. Wie, że będąc dziewczyną najlepiej uciekać z okolic torów, kiedy przejeżdża pociąg. Ci, którzy podróżują tym ewidentnym dziełem Szatana (bo jak inaczej coś działałoby w tym świecie?), chętnie zabierają ze sobą młode kobiety, by porzucić potem zgwałcone gdzieś na uboczu. A jednak kiedy pewnego dnia Kaśka daje się zaskoczyć nadjeżdżającemu pociągowi przekonuje się, że nie wszystko jest takie złe, jak się uważa. Poznany Grzegorz staje się miłością jej życia, spotykają się w sekrecie, planując ślub, którego z pewnością nie pochwalą rodzice dziewczyny. Dlatego dziewczyna decyduje się uciec z ukochanym, a w ślad za nią do Miasta ruszają Kacper i Maciek…

Powieść „Dopóki nie zgasną gwiazdy”, choć można ją było zaliczyć do książek przeznaczonych dla młodzieży, okazała się nie tylko lekko napisaną, bardzo sprawną fantastyką, ale przede wszystkim jedną z najlepszych postapokaliptycznych opowieści, jaką stworzyli Polacy. I nie tylko. Na głowę biła choćby takie popularne, acz niezwykle przeciętne „Merto 2033”, pokazując w iście filmowym stylu, jak z ogranych motywów złożyć znakomitą lekturę. „I wrzucą was w ogień” utrzymuje ten poziom, a na dodatek okazuje się być powieścią dojrzalszą od poprzedniczki i z większą świadomością wykorzystującą realia. Na największą pochwałę zasługuje wykreowany świat, świat pełen niedopowiedzeń i tajemnic, które mają swoje wyjaśnienia, ale przedstawione na zasadzie „dla każdego coś miłego”. Nie ma jednej właściwiej odpowiedzi, każda może być dobra, a może po prostu każda z nich skrywa w sobie fragment prawdy. Bądź też wielu rzeczy jeszcze nie wiemy – kto wie bowiem co przyniesie przyszłość? W świecie, w którym prawdziwa religia, przesądy i naukowe podstawy egzystują wzajemnie na zasadzie uzupełnień, gdzie spłonąć można wśród śniegów a przed światełkiem w mroku lepiej jest uciekać, zdarzyć może się wszystko.

W przypadku „I wrzucą was w ogień” najciekawszą rzeczą jest oczywiście Miasto. Miejsce wyrosłe na dawnych podwalinach, korzystające z dobrodziejstw resztek sprzed Upadku intryguje tak, jak w poprzednim tomie intrygowała tajemnica samego Upadku. Mniej jest może tym razem zagadek, mniej pytań pojawia się w głowie, ale na pewno nie mniejsza jest przyjemność z lektury. Świetnie skonstruowany świat, ciekawe postacie i bardzo przyjemny styl przykuwają uwagę i wywołują emocje. Ponadto przedstawiona tu fabuła spodoba się zarówno miłośników Science Fiction, jak i Fantasy, a także bardziej przyziemnych opowieści przygodowych z nutą czegoś nieziemskiego. Dlatego polecam ją Wam z czystym sumieniem i mam nadzieję, że już wkrótce Patykiewicz powróci z kolejnym tomem, bo mam ochotę na więcej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-09-2016 o godz 14:43 Anna Lutomska dodał recenzję:
PREMIERA!!!

Z twórczością Piotra Patykiewicza spotykam się po raz pierwszy, choć z tego co zdążyłam się już zorientować wydał wcześniej ,,Dopóki nie zgasną gwiazdy". O akcji już trochę wiecie, ale spróbuję wam ją trochę przybliżyć. W tej lekturze króluje nie tylko postapokaliptyczny klimat, lecz również legendy, przesądy i szybkie zwroty akcji. Głównymi bohaterami są Kaśka i Grzegorz, którzy cały czas są poddawani wątpliwościom oraz dylematami. Mamy również schemat lekko patologicznej rodziny, którą tworzą. A wszystko to podsycane miłością, choć w trudnej odsłonie.

Pomimo, że pióro autora jest opisowe i dość szczegółowe, to posiada niewyobrażalną lekkość. Szybka akcja czy dziwne obroty spraw to tylko część tego, co znajdziecie w tej lekturze. To historia jednak nie tylko do poczytania ,,od tak sobie", lecz także do przemyśleń i refleksji. I powiem wam jedno - emocje przy czytaniu biorą górę. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
15-09-2016 o godz 21:40 KittyAilla dodał recenzję:
Oczywiście, jak to ja, nie wiedziałam, że biorę się za drugą część cyklu. Jednak tutaj pochwała dla autora - napisał książkę tak, aby nawet nie znając pierwszej części, można było się zorientować w fabule i wydarzeniach z Dopóki nie zgasną gwiazdy. Styl jest bardzo opisowy, szczegółowy, rzadko zabarwiony humorem, choć to akurat pasuje do mrocznego klimatu społeczności upadającej.

Wiecie, że do tej pory za specjalnie nie polubiłam książek postapokaliptycznych. Sięgnięcie po pana Piotra było próbą dla mojej ukochanej rodzimej twórczości (do tej pory czytałam tylko zagraniczne postapo). Czy książka zdała test?

Autor wykreował doprawdy ponurą rzeczywistość ludzi oślepionych, aby przetrwać. Zderzył też ze sobą brutalnie dwa pokolenia - stare, pamiętające ucieczkę z Gór oraz nowe, które urodziło się widząc, a także dwie społeczności - Ludzi Lasu oraz Miasta. Cała fabuła kojarzy mi się z dekadentyzmem, końcem, upadkiem. I podobało mi się to, zdecydowanie nasze rodzime postapo zdało test! Akcja toczy się umiarkowanym tempem, aby momentami przyspieszać i zatracać czytelnika w mrożących krew w żyłach momentach. Jedyne, co mi się dłużyło - to niektóre opisy rozterek wewnętrznych bohaterów, ponieważ książka była nimi przepełniona, a wiecie, że to niespecjalnie do mnie przemawia.

Mamy tutaj obraz rodziny, nie boję się powiedzieć, patologicznej. Kacper (ojciec) spędzający więcej czasu na wykopach niż z rodziną, Mira (matka) nie potrafiąca otworzyć na siebie dzieci i niepanująca nad rodzinnym ogniskiem, Maciek (syn) porywczy, indywidualista, który oddala się od rodziny pod pierzyną z sekretów i kłamstw oraz Kaśka (córka) uciekająca z technikiem do Miasta goniąc za ułudą. Autor pokazuje miłość, ale w trudnej, bolesnej odsłonie. Zdecydowanie polubiłam Kaśkę za jej upór, jednak czasami zachowywała się idiotycznie. Za to, paradoksalnie, moim ulubionym bohaterem jest Lech - egoistyczny, ale gdzieś pod tą grubą warstwą z obojętności i podstępu ukrywający ciepłe uczucia, jak współczucie czy dobroć. Uważam, że autor wykreował naprawdę ciekawe i realne postaci, choć mnie osobiście ich osobowości denerwowały, ponieważ każdy z nich uważał, że wszystko, co robi, robi najlepiej i najlepiej się zna.

Podsumowując, zdecydowanie kiedyś sięgnę po Dopóki nie zgasną gwiazdy, ale nie będzie miało to miejsca w najbliższym czasie, ponieważ I wrzucą was w ogień to nie lekka lektura. To historia, nad którą należy się zastanowić. Nie da się jej przeczytać w jeden wieczór, ale uważam, że warto poświęcić jej więcej czasu, bo fabuła i bohaterowie są tego warci. Czekam na kontynuację!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
13-09-2016 o godz 08:43 Bookendorfina Izabela Pycio dodał recenzję:
Już podczas czytania pierwszego tomu zwróciłam uwagę na lekki i wciągający styl autora, świeży powiew fantastyki swobodnie wnoszony do powieści. Także w drugiej odsłonie cyklu, wyróżnia się umiejętność stworzenia niepowtarzalnego klimatu, bardzo ciekawego spojrzenia na świat po katastrofie, która dotknęła ludzkość ponad trzy wieki temu. Wszechobecny mróz, śnieg, lód i nieustanna walka człowieka o przetrwanie. Jedni trzymają się mocno tradycji i dawnych zasad, inni znacznie odsuwają się od nich, wykraczają poza nie, ustanawiają nowe reguły i wzorce. Książka bardzo wciąga, wbija igiełki mrozu w oblicza mroczniejszej części ludzkiej natury, zespolenia z wątpliwymi normami narzucanymi przez społeczeństwo, wypaczonymi ideami, jednocześnie ogrzewa serca nielicznych miłością, nadzieją, wiarą, próbą ocalenia indywidualności. Snujemy przypuszczenia, jak bardzo jest to prawdopodobny scenariusz zdarzeń, zbiorowych i jednostkowych zachowań, jakie postawy przyjęlibyśmy, gdyby przyszło nam w takim świecie żyć. Ciekawy kontrast między wiecznie głodnym paliwa miastem a wsią bazującą na zbieractwie i myślistwie.

Upłynęło ćwierć wieku, wracamy do znanych nam wcześniej wiodących postaci, Kacpra i Miry, poznajemy ich dorosłe dzieci, Kaśkę i Grzegorza. Angażujemy się w śledzenie losów głównych bohaterów, z zainteresowaniem obserwujemy przygody wypełniające ich przeznaczenie. Z jakimi przeciwnościami przyjdzie się im zmierzyć, o co będą walczyć, czego dokonają, czy okażą się zwycięzcami czy przegranymi? Sporo emocji, odwagi, dzielności, dylematów, wątpliwości, dokonywania wyborów przez pryzmat przeszłości. Mocna sieć legend i przesądów, mistyczny klimat, nieuchwytna, lecz mocno wyczuwalna aura zagrożenia, niepewności i niepokoju. Niebezpieczne sytuacje, dramatyczne obrazy, intrygujące wyjaśnienia, kumulacja przywiązania, poświęcenia i oddania. Oryginalna powieść, warta sięgnięcia po nią, zagłębienia się w jej świat, przyjrzenia się dokonywanej w nim i w jego mieszkańcach metamorfozie. Wartka akcja, płynnie zazębiające się wątki, zaskakujące obroty spraw i nieustanne podsycanie czytelniczego zainteresowania, w czym niewątpliwie pomaga również znakomita oprawa graficzna książki.

bookendorfina.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Cud, Miód, Malina Jadowska Aneta
4.6/5
26,72 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Saturnin Małecki Jakub
4.5/5
23,75 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Trolle Putina Aro Jessikka
4.8/5
34,16 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa W cieniu Everestu Lassota Magda
4.5/5
28,51 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Horyzont Małecki Jakub
4.7/5
27,71 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Turbulencja Kulik Dariusz
4.0/5
28,95 zł
44,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.