Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce (okładka  twarda)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Oferta empik.com : 22,99 zł

22,99 zł 39,90 zł (-42%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Co czwarty Polak w jakimś momencie życia miał kłopoty ze zdrowiem psychicznym – wynika z badania dotyczącego kondycji psychicznej mieszkańców Polski. To znaczy, że ponad osiem milionów osób w naszym kraju doświadczało lub doświadcza zaburzeń psychicznych. Ale z powodu słabej dostępności pomocy – i uprzedzeń wobec ludzi chorych – do psychologa lub psychiatry trafiło zaledwie szesnaście procent.

Problem chorób i zaburzeń psychicznych dotyka osób w każdym wieku, od dzieci po ludzi starszych. Cierpią między innymi na schizofrenię, depresję, uzależnienia, zaburzenia odżywiania czy zaburzenia rozwojowe. Często kłopoty sprawia już postawienie diagnozy, leczenie jest jeszcze większym wyzwaniem. To proces, który może trwać latami, wymaga cierpliwości, elastyczności, wytrwałości – tak pacjenta, jak i lekarzy. Wymaga też dobrego planu – i pieniędzy.

Jak to wygląda w Polsce? Aneta Pawłowska-Krać rozmawia z pacjentami i ich rodzinami, z psychiatrami, pielęgniarzami i pielęgniarkami i kreśli obraz polskiej psychiatrii, niestety w ciemnych barwach. Pacjenci są hospitalizowani za późno, zostają w szpitalach za długo, nie mają tam odpowiedniego wsparcia i opieki, są faszerowani lekami i wypuszczani z oddziałów bez wskazówek, jak radzić sobie dalej. Trudno jednak całą winą obarczać personel szpitali i poradni – jest tak nieliczny i przeciążony, że zwyczajnie nie może poświęcić pacjentom tyle uwagi, ile potrzebują.

Czy jest wyjście z tej sytuacji? Autorka przygląda się rozwiązaniom przyjętym w innych krajach, analizuje wdrażaną obecnie z pewnym trudem reformę psychiatrii. I choć widać światełko w tunelu, nie sposób stwierdzić, czy to wyjście, czy może rozpędzony pociąg, który zbliża się w naszym kierunku i już za późno, by uniknąć kolizji.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce
Seria: Reportaż
Autor: Pawłowska-Krać Aneta
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 232
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-02-11
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 220 x 25 x 130
Indeks: 41125731
średnia 4,6
5
59
4
17
3
5
2
2
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
14 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
14-03-2022 o godz 16:20 przez: Pamela | Zweryfikowany zakup
Książka do przeczytania w 1 dzień. Przedstawia punkt widzenia zarówno pacjentów (tych zadowolonych i tych, którzy wspominają opiekę psychiatryczną raczej jako koszmar), pielęgniarek, sanitariuszy, częściowo lekarzy. Na pewno poszerza jakoś wiedzę na temat funkcjonowania psychiarii w Polsce, jak i kierunków, w jakich ona zmierza. Mi osobiście zabrakło rysu historycznego, nieco szerszego kontekstu, po przeczytaniu też nie do końca jestem pewna, na którym etapie reformy ostatecznie stanęliśmy. Na pewno dobrze, że tego rodzaju pozycje pojawiają się na rynku - odczarowują trochę tabu wokół zdrowia psychicznego.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
10-05-2022 o godz 18:45 przez: Kinga | Zweryfikowany zakup
Właściwie nie wiem czego się spodziewałam, ale książka nie jest jakaś specjalnie intrygująca. Takie sobie opowieści wybranych osób, które mają doświadczenia z poszczególnymi szpitalami. Sama mam takie doświadczenia. Jednak uważam, że można było to napisać bardziej, głębiej, dobrnąć do kwintesencji, a książka spłyca jednak to uczucie bycia pacjentem szpitala psychiatrycznego. Plus za to, że podane są wprost placówki i nazwiska ordynatorów.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-06-2022 o godz 15:34 przez: Damian | Zweryfikowany zakup
Super dokument, trafnie opisuje bolączki służby zdrowia z zakresu psychiatrii. Odzwierciedla stan faktyczny polskiej psychiatrii. Książka szczególnie polecana dla osób planujących pracę w tej dziedzinie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-02-2022 o godz 04:18 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Trudna , wstrząsająca ale wart przeczytania reportaż o funkcjonowaniu szitali psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-05-2022 o godz 12:15 przez: zofia 123 | Zweryfikowany zakup
Bardzo ciekawa tematyka, lekko się czyta. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-02-2022 o godz 12:06 przez: Lucyna Tomoń
Myślę, że każdy z czytelników, którzy sięgną po tę książkę, z góry oceni, nawet nie jej nie otwierając, jakie jest leczenie psychiatryczne w Polsce. Nie trzeba być pacjentem, mieć w otoczeniu pacjentów, chociaż myślę, tak też pokazują statystyki, że osób chorych w naszym otoczeniu jest bardzo dużo, ale nie trzeba być zdiagnozowanym, by wiedzieć i widzieć, że psychiatria w Polsce jest najbardziej zapomnianą dziedziną nauki, nawet jeżeli obecnie tyle się o niej krzyczy. Autorka książki opisuje historię kilku pacjentów. Dorosłego mężczyzny z diagnozą schizofrenii, dwóch młodych dziewczyn z zaburzeniami odżywiania i zaburzeniami nastroju, kobiety z psychozą, chłopca, którego przez wiele lat specjaliści nie potrafili poprawnie zdiagnozować. Na podstawie opowieści pacjentów, rysuje obraz popsutego systemu. Popsutego na poziomie kształcenia zbyt niewielkiej ilości specjalistów, dalej zbyt małej ilości łóżek, przeładowanych oddziałach, na których pracuje za mało personelu. Rozłożony na czynniki pierwsze, źle działający system, w brutalny sposób pokazuje, na podstawie historii realnych ludzi, jak decyzje, lub ich brak, zapadające na górze, wpływają na życie i zdrowienie Kowalskiego. To okropnie smutny obraz, ale przyszło nam żyć w kraju, a mnie także pracować jako psycholog, w miejscu, w którym opieka nad zdrowiem psychicznym jest raczej zerowa (oczywiście ta finansowana przez państwo), albo kolejki są szalenie długie. Kto bowiem odpowie za nastolatka z myślami samobójczymi, dla którego miejsce w szpitalu znajdzie się za miesiąc, dwa? Autorka porusza w najszerszy sposób sprawę psychiatrii dziecięcej, która jest znacznie bardziej zaniedbana, niż w przypadku dorosłych. A dzieci z problemami, po latach (!) nauki zdalnej przybywa. Ze swojej praktyki wiem, że nawet na prywatną wizytę u psychiatry, takie dzieciaki czekają miesiącami. Opieka psychiatryczna w tym zakresie leży, co zresztą pokazuje reportaż. Jest natomiast światełko w tunelu. Autorka opisuje również, działający na wschodzie kraju ośrodek pomocy środowiskowej. Miejsce, dzięki któremu wielu pacjentów uniknęło dziennego oddziału. Mogą oni korzystać z pomocy w swoim miejscu zamieszkania, nierzadko nawet we własnym domu. Ideał, prawda? Takich ośrodków powinno być w Polsce coraz więcej. Reportaż mimo wszystko zostawił mnie z gorzkimi przemyśleniami, głównie związanymi z psychiatrią dziecięcą. Upłynie jeszcze bardzo dużo czasu, zanim pacjenci odczują realny wpływ zmian w tym zakresie. W tym czasie dzieciaki będą chorować. Będą mieć myśli samobójcze, będą się okaleczać, będą próbować odbierać sobie życie. Oby dla każdego z tych pojedynczych przypadków znalazło się miejsce na odpowiednim oddziale i należyta pomoc. Na razie pozostaje nam tylko co do tego mieć nie pewność, a nadzieję.... Lucyna Tomoń/ https://today-ornever.blogspot.com/2022/02/gosnik-w-gowie-o-leczeniu.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-03-2022 o godz 14:18 przez: posrod_kwiatow_i_cieni
Zmagać się z zaburzeniami psychicznymi w Polsce nie jest łatwo. Osoby z zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi muszą się zmierzyć nie tylko z własną sytuacją zdrowotną, ale również z reakcją otoczenia. Bo niestety, w percepcji przeważającej części społeczeństwa, choroba psychiczna to wstyd, a pobyt w szpitalu psychiatrycznym jest jak wyrok. I mimo, że historia każdego chorego jest inna, to z każdej wyziera niezrozumienie. Przez bliskich, przez społeczeństwo i przede wszystkim, przez tych, którzy mogą coś zmienić. To smutny obraz. I taki sam smutny obraz leczenia psychiatrycznego wyłania się z książki Pani Pawłowskiej - Krać. Książki, która nie jest może niczym odkrywczym, ale wciąż jest ważnym głosem. Opowiedziana głosami osób, które na co dzień żyją z depresją, schizofrenią i niszczącą życie traumą. I każdy z tych głosów jest wręcz przerażający. Przeraża codzienność z chorą, przeraża jej leczenie, przeraża podejście niektórych pracowników ochrony zdrowia. I temu wszystkiemu towarzyszy niemoc, ogrom niemocy. Niemocy nie tylko pacjentów, ale niemocy personelu medycznego, który wciąż zmaga się z niedoborami kadr, brakiem miejsc i niemożliwością udzielenia pomocy. To ważny głos, również ze strony pracowników, na których to barkach spoczywa opieka nad osobami przebywającymi w szpitalach. A wszystko przedstawione w sposób obiektywny, z szacunkiem, szczególnie do osób chorujących i ich bliskich. Obawiam się, że ja niestety nie potrafię pisać obiektywnie, bo cała ta sytuacja i ta książka, dotykają mnie w sposób osobisty. Nie umiem tez jednoznacznie określić, czy ten reportaż jest dobry, bo nie potrafię ocenić czyichś przeżyć i dramatów. Ale jednoznacznie wynika z niego, jak bardzo jesteśmy niezrozumiani i jak bardzo to niezrozumienie wpływa na brak jakichkolwiek zmian. Bo to, że utknęliśmy w błędnym kole nie unika wątpliwości. Zastanawia mnie tylko jedna kwestia, kiedy zdamy sobie sprawę, że system, który ma się nami opiekować, jest bardziej chory niż my. Proszę, czytajcie ten reportaż, bo jest on bardzo ważnym i wiele uświadamiającym głosem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-04-2022 o godz 11:43 przez: asia gębicz
Czy wiecie, że co 4 Polak w którymś momencie swojego życia miał kłopoty z własnym zdrowiem psychicznym? To w przeliczeniu jakieś 8 mln osób. Ale z powodu słabej dostępności pomocy i przede wszystkim uprzedzeń, tylko niewielki procent z tej liczby trafia na leczenie. Autorka w swojej książce postanawia przyjrzeć się dokładniej jak działa psychiatria w naszym kraju i na podstawie rozmów z pacjentami, ich rodzinami, lekarzami oraz pielęgniarzami kreśli nam jej obraz. Niestety...nie wypada on korzystnie. Ludzie chorzy z reguły trafiają na leczenie wtedy, kiedy choroba jest już w stopniu zaawansowanym, a rodzina bezsilna. Psychiatrów jest mało i żeby się do nich dostać, trzeba odczekać długie miesiące w kolejce. Kiedy wreszcie trafimy do szpitala czekają na nas przepełnione sale, wypaleni lekarze i przemęczone pielęgniarki. Możemy również spotkać się z przemocą, wiązaniem pasami i otumanianiem. Przyjdzie dzień, że poczujemy się lepiej i zostajemy wypisani do domu. I co dalej??? Dalej musimy radzić sobie sami. A jak nie, kółeczko zakręci się od nowa. Książka jest podzielona na rozdziały, a każdy z nich to osobna historia: autyzmu, schizofrenii, depresji czy anoreksji. Autorka nikogo nie ocenia, nie obwinia. Pozwala mówić tym, którzy znają problem od środka. Nie była to miła lektura i nie było w niej nic, o czym wcześniej nie wiedziałam, bo ten temat interesuje mnie od wielu lat i zdaję sobie sprawę jak mocno jest spychany na margines. To bardzo smutne, bo coraz więcej ludzi ma problem z samym sobą( przede wszystkim depresja i anoreksja zbierają ogromne żniwo), coraz więcej dzieci popełnia samobójstwa i tylko chce się wykrzyczeć- Szanowna władzo! Obudź się!!! Dlatego uważam, że takie książki są bardzo potrzebne, aby ten głośnik i w naszych głowach wrzeszczał, że nie wolno piętnować takich ludzi. Bo może kiedy większość społeczeństwa zmieni myślenie i zacznie dostrzegać, a nie wyśmiewać problem, to nareszcie dostrzeże to rząd i sytuacja poprawi się na lepsze. Mam taką nadzieję.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-03-2022 o godz 10:16 przez: Bez książki w tytule
Co czwarty Polak w którymś momencie swojego życia doświadczył problemów ze zdrowiem psychicznym. Te przytłaczające dane pokazują jak ważne jest leczenie psychiatryczne, najlepiej na wczesnym poziomie choroby. Wtedy rozpoznanie i fachowa pomoc może uratować przed ciężkim przebiegiem choroby i hospitalizacją na oddziale psychiatrycznym. Niestety polska psychiatria kuleje od lat, potrzeby są wielkie, a plany naprawy ambitne. I o tym jest ta książka. Autorka w swojej publikacji przeprowadza rozmowy z chorymi i ich rodzinami. Dowiadujemy się jak wygląda choroba psychiczna, co przechodzą pacjenci i ich bliscy i jak przebiega leczenie. Poznajemy historie osób, których życie złamała diagnoza choroby psychicznej. Niektórzy wyszli na prostą, inni dalej zmagają się ze swoimi demonami, ale wszyscy w pewnym momencie zapragnęli wyzdrowieć i szukali pomocy. Z książki dowiemy się jak funkcjonuje polska psychiatria, jak wygląda życie na szpitalnych oddziałach i co czują chorzy. Kolejny istotny aspekt poruszany przez autorkę to reforma polskiej psychiatrii. Aneta Pawłowska-Krać rozmawia z lekarzami, pielęgniarzami i pracownikami służby zdrowia o sytuacji bieżącej ale i przyszłości psychiatrii. Dowiadujemy się co trzeba poprawić, jakie są problemy, ale i też co już udało się zrobić w kwestii poprawy losu pacjentów. „Głośnik w głowie…” to bardzo ciekawa publikacja, zarówno dla zainteresowanych tematem, pracowników psychiatrii, jak i samych chorych, którzy przeczytają jak i gdzie mogą szukać skutecznej pomocy w walce z chorobą psychiczną. Te historie są bardzo poruszające, wstrząsające, ale też i budujące. Są też o tym jak wielka siła drzemie w ludziach, którzy zmagają się z własnymi traumami, i dzięki odpowiedniemu leczeniu, zrozumieniu, pomocy i swojej walce o siebie potrafią dobrze funkcjonować. Niektórzy próbują odbudować swój „pancerz ochronny” przez lata.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
28-02-2022 o godz 14:43 przez: Weronika Pierzga
Reportaż „Głośnik w głowie” ukazuje nam historie chorych dorosłych i chorych dzieci, ich rodziców, a także pracowników - pielęgniarek, lekarzy, ratowników. Czytamy, że szpital pomógł, albo wręcz odwrotnie. Czytamy o wstrętnych ludziach z personelu oraz o tych, którzy w swoją pracę wkładają całe serce. Możemy wcielić się w każdego, poznać temat z każdej perspektywy, mieć szeroki ogląd na sprawę. Jednak ze wszystkich tych wypowiedzi, jasno możemy wywnioskować jedno: stan psychiatrii w Polsce jest na okrutnie niskim poziomie. I to boli najbardziej, bo tylu ludzi potrzebuje pomocy, tylu ludzi chciałoby pomóc. Niestety, nie ma jak, nie mamy wystarczających środków na placówki, na pracowników. W systemie jest pełno niedociągnięć, braków i absurdów. Szpitale dziecięce są przepełnione. Wiecie co wtedy się dzieje? Dzieci po próbach samobójczych z wieloma problemami, trafiają na oddział dla dorosłych, by tam zaczekać na swoje miejsce. A w tym czasie, dorośli pacjenci dopuszczają się rzeczy okrutnych - gwałtów i molestowań… Nie jest to reportaż idealny, ale bardzo, ale to bardzo ważny i potrzebny. Mało mamy takich poruszających tę tematykę. Autorka rozmawiała z ludźmi, którzy, przede wszystkim, potrzebowali by ich wysłuchać. Opowiedzieli swoje historie, to jak długą drogę przeszli, a mnie uderzył i głęboko poruszył ogrom cierpienia z jakim się zmagali. Mimo wszystko, książka ta daje nam nadzieję, że będzie lepiej, że z chorobą psychiczną można wygrać, że stan psychiatrii w Polsce w końcu się polepszy..
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-06-2022 o godz 19:09 przez: Lora82
Wydawnictwo Czarne słynie z doskonałych reportaży. Tym razem miałam przyjemność zagłębić się w świat ludzi chorych psychicznie. Jak się pewnie domyślacie, nie była to łatwa lektura. W swojej książce Aneta Pawłowska-Krać przybliża nam problemy polskiej psychiatrii. Na szczęście nie są to tylko suche fakty i statystyki. Historie osób dotkniętych chorobą, czyta się z niedowierzaniem. Nie są to tylko dorośli, ale i dzieci. Właśnie w przypadku najmłodszych, sytuacja jest najbardziej dramatyczna. I nie chodzi o zbyt małą ilość miejsc w szpitalach psychiatrycznych. Największym problemem jest brak lekarzy i pielęgniarek. Nic nie pomoże budowa kolejnego centrum psychiatrii, skoro nie będzie miał w nim kto pracować. Dla mnie "Głośnik w głowie" jest jednym z lepszych reportaży jakie przeczytałam. Bardzo zżyłam się z bohaterami i trzymam kciuki, żeby coś się w Polsce zmieniło i mogli otrzymać odpowiednią opiekę medyczną. Dlaczego w naszych szpitalach psychiatrycznych nie może być np. tak jak w Szwecji? A jak tam jest, opowie Wam jeden z bohaterów książki. Nie pozostaje mi nic innego jak z całego serca zachęcić Was do lektury. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
13-02-2022 o godz 09:44 przez: Kamila Pluta
Psychiatria również jest ważna tak samo jak neurologia, kardiologia i inne oddziały. Aneta Pawłowska - Krać przedstawia w swoim reportażu jak wygląda sprawa oddziału psychiatrycznego przy brakach personelu. Możemy w nim również przeczytać opowieści pacjentów chorujących, każda historia jest inna, każdy przechodzi chorobę inaczej co można zauważyć. Ale najgorsze z tego wszystkiego właśnie sa braki personelu co za tym idzie - brak miejsc na oddziałach. Czytając wiele zrozumiałam. Dla mnie czyli osoby, która również jest związana z psychiatrą lektura była emocjonalna i interesująca. Ciekawiło mnie jak to wygląda od drugiej strony. Nigdy nie byłam na oddziale i niektóre historię były dla mnie szokiem, nie widziałam że wygląda to czasami tak źle, byłam świadoma braku personelu ale nie na taką skalę. Przeraziło mnie to. Według mnie reportaż o psychiatrii w Polsce jest ważny i powinniśmy mieć świadomość tego wszystkiego, bo nie wygląda to kolorowo i nawet się nie zapowiada na większą poprawę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-04-2022 o godz 12:37 przez: bookstagramery
Właśnie takich reportaży oczekuję- oburzających, smutnych, z dużą dawką informacji i dodatkowo napisanych przystępnym językiem. Tutaj ukazano szpitale psychiatryczne czy nawet ogólnie leczenie psychiatryczne z perspektywy osób, zmagających się z problemami oraz chorobami. Nie zdawałam sobie sprawy, jak ciężka jest praca w takich ośrodkach- niewielu podejmuje się tego zawodu. Ta książka uświadomiła mi, że w Polsce pomoc psychiczna ma jeszcze wiele braków i błędów, co niestety odbija się na pacjentach.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
09-03-2022 o godz 20:03 przez: Anonim
Temat i zagadnienia aktualne w dość ciekawym opracowaniu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Pawłowska-Krać Aneta

Zobacz także

Inne z tej serii Więzy krwi Hatzfeld Jean
5/5
24,83 zł
39,90 zł
Inne z tej serii Pani Stefa Kicińska Magdalena
5/5
25,27 zł
37,91 zł
Inne z tej serii Gottland Szczygieł Mariusz
4.7/5
26,02 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego