Głód (okładka  twarda, 03.2016)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Reportaż totalny. Kronika naszych czasów. Jedna z ważniejszych książek non-fiction ostatnich lat.

Ponad 795 milionów ludzi na świecie wciąż cierpi głód.

Co dziewiąty mieszkaniec Ziemi nie ma co jeść.

Niemal połowa dzieci, które kończą życie przed piątymi urodzinami, umiera z powodu niedożywienia – 3 miliony każdego roku.

"Większość głodujących to ubodzy mieszkańcy krajów rozwijających się. Wciąż jest na świecie 1,4 miliarda ubogich […]. Miliard czterysta milionów ubogich, czyli ludzi, którzy nie mają niczego z rzeczy uznawanych przez nas za tak codzienne, tak oczywiste – domu, jedzenia, ubrania, światła, wody, perspektyw, nadziei, przyszłości – nie mają teraźniejszości".

Argentyński dziennikarz i pisarz Martin Caparrós zjeździł świat, próbując zrozumieć, dlaczego nawet dzisiaj dla dużej liczby z nas największym wyzwaniem pozostaje znalezienie odrobiny jedzenia. Przemierza Niger, Sudan Południowy, Madagaskar, Bangladesz, Indie, Stany Zjednoczone, Argentynę. Pisze o Chinach, i Barcelonie, w której, w momencie kiedy pisarz kończy pracę nad książką, przybywa ludzi szukających resztek jedzenia w śmietnikach.

Caparrós w porywający sposób przedstawia historię zmagań człowieka z głodem na przestrzeni wieków i udowadnia, że to właśnie głód był jednym z, a może nawet najważniejszym czynnikiem, kształtującym naszą cywilizację. Filozofia, sztuka, ekonomia, rolnictwo, gospodarka – u ich źródeł zawsze znajdziemy jedno słowo. Głód.

Dlaczego zatem współczesny świat nie potrafi rozwiązać problemu głodu? Caparrós, jak na rasowego dziennikarza przystało, unika prostych odpowiedzi. Odwiedza wielkie biurowce, siedziby światowych firm i przeludnione slumsy. Na kilkuset stronach bezlitośnie obnaża mechanizmy pogłębiające problem niedożywienia. Eksplozja demograficzna, nierówności społeczne, spekulacje cenami żywności, masowy wykup gruntów, korupcja, fundusze walutowe, wielkie korporacje – to wszystko tworzy złożony system, w starciu z którym jednostka nie ma żadnych szans. Ogromna część książki to rozmowy: z politykami, działaczami organizacji pozarządowych, pracownikami korporacji, lekarzami i przede wszystkimi tymi, którzy każdego dnia całą swoją energię poświęcają na znalezienie czegoś do zjedzenia.

"Głód" Caparrósa wytrąca z równowagi, zmusza do myślenia, a często nawet do zrewidowania swoich poglądów. To imponujący rozmachem reportaż oddający głos tym, którzy na ogół milczą.

"Martín Caparrós to prawdziwy fenomen. Zaliczyć go można do grona największych pisarzy reporterów: to nasz Capote, nasz Kapuściński".
La Nación

"Caparrós wie, o czym pisze, a do tego obdarzony jest niepowtarzalnym stylem".
Der Spiegel


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1119844101
Tytuł: Głód
Tytuł oryginalny: El hambre
Autor: Caparros Martin
Tłumaczenie: Szafrańska-Brandt Marta
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Redakcja: Błach Jacek
Język wydania: polski
Język oryginału: hiszpański
Liczba stron: 716
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-03-30
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 55 x 281 x 182
Indeks: 18838114
średnia 4,4
5
58
4
14
3
8
2
4
1
2
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
17 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
02-04-2018 o godz 09:42 przez: AnetaB | Zweryfikowany zakup
Książka, którą każdy człowiek powinien obowiązkowo przeczytać. Tytułowy głód przedstawiony jest w książce w każdy możliwy sposób. Przez pryzmat jedzenia, biedy, polityki, świata, rządów, korporacji, giełdy, ludzi bogatych i nas wszystkich. To książka, która zmieniła mój światopogląd, niekoniecznie tak, jak bym sobie tego życzyła, ale dość brutalnie otworzyła mi oczy na wiele spraw. Przeczytam ją pewnie jeszcze nie jeden raz i będę zachęcać do czytania. Niech wszystkim nam otworzy oczy, bo poza tym co oczywiste autor opisuje sprawy, o których nie usłyszymy w telewizji ani w radiu.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
10-11-2016 o godz 09:37 przez: Małgorzata | Zweryfikowany zakup
Od samego poczatku autor jest z nami szczery, ta książka ma sprawić że poczujemy się winni, bo problem głodu to nie jest tylko kwestia złej pogody, zacofania czy przeludnienia. Caparros opisuje biedę na Południu i mechanizmy działające na Północy, które ją utrwalają. Pokazauje, że dotychczasowe formy pomocy najbiedniejszym są całkowicie nieskuteczne, ale nie daje nam prostego rozwiązania problemu, bo walka z głodem w skali światowej nie jest łatwa i wymaga od nas wielu zmian. To mądra, rzetelnie przygotowana książka, o której nie można zapomnieć i to jest wielki sukces autora.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
02-06-2020 o godz 18:20 przez: Agnieszka Drzewucka-Nawrotek | Zweryfikowany zakup
Książka genialna. Wstrząsającą sumieniem. Pełna danych i faktów ale też indywidualnych historii. Dobrze się czyta i szybko, bo napisana jest w sposób przystępny dla zwykłego czytelnika. Autor nie boi się wygłaszać swoich poglądów. Książka opisuje wiele miejsc i czasów, jeden świat. O Polsce też jest fragment. Dla mnie, dla mojej wrażliwości bomba.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
15-11-2021 o godz 02:44 przez: WiktoriaP | Zweryfikowany zakup
Obowiązkowa pozycja dla każdego. Powinni się z nią zapoznać również ślepo zapatrzeni w kościół katolicki fanatycy, może otwarła by im oczy na działalność tejże instytucji. Problem głodu przedstawiony przez Caparrosa, bez zbędnych upiększaczy - opisuje tak, jak jest, czarno na białym. Książka jest trudna, ciężka do przyswojenia i musiałam sobie ją dawkować „po kawałku”, wywoływała tak wiele skrajnych emocji i uświadomiła, jak wielkim problemem jest problem głodu, ale obnażyła też brutalną prawdę z tym związaną. To jedna z tych książek, które zmieniły moje życie, a jest ich bardzo niewiele.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-11-2018 o godz 21:09 przez: Beatka | Zweryfikowany zakup
Książka, którą powinien przeczytać KAŻDY, kto choć przez chwilę kiedykolwiek zastanowił się nad przyszłością świata, nad jego głęboką niesprawiedliwością i kto choć przez chwilę poczuł kłocie w sercu, gdy myślał o głodujących milionach ludzi. Głęboka analiza Caparrosa, poparta rzetelnymi relacjami z całego świata, ujawnienie korporacyjnych mechanizmów, sterujących światowym rolnictwem, przy tym - wielkie humanistyczne przesłanie, refleksja, a także... wyrzut sumienia, który poczuje każdy... Być może dla wielu lektura tej książki będzie przyczynkiem do zmiany filozofii życia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-02-2019 o godz 12:13 przez: Joanna Bajor | Zweryfikowany zakup
Autor podejmuje trudny temat zadając przy tym pytanie dla czytelnika : Dlaczego występuje takie zjawisko jak głód ? Zauważa przy tym, że używanie kluczowego słowa jest "niemile" widziane w oczach czytelników. Caparros jak na prawdziwego reportera przystało opowiada o głodzie w kontekście historii osób spotkanych na swojej drodze w krajach mniej lub bardziej rozwiniętych. Zwraca przy tym uwagę, że tak niewiele potrzeba by zmienić historię ludzi najbiedniejszych.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
16-04-2016 o godz 17:53 przez: Jakub Wydrzyński | Zweryfikowany zakup
Trudny i powszechnie znany temat, dogłębnie zanalizowany przez błyskotliwego Caparrosa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-11-2017 o godz 00:30 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Po przeczytaniu tej kaiążki człowiek inaczej patrzy na jedzenie... warta przeczytania!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
09-05-2019 o godz 09:52 przez: Aleksandra Wiśniewska | Zweryfikowany zakup
Ciekawe spostrzeżenia, niestety miejscami trochę populistyczna.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
25-07-2021 o godz 18:36 przez: Anna | Zweryfikowany zakup
Po przeczytaniu człowiek jest inaczej patrzy na świat.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-12-2021 o godz 17:00 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Wspaniala ksiazka....
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
25-07-2016 o godz 18:53 przez: bubp90
Większość z nas, czyli ludzi nie znających uczucia całkowitego i permanentnego głodu, nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu głodu na świecie. Dlaczego? "Głód na świecie" to fraza, którą dosyć często słyszymy, razem z przeróżnymi, trudnymi do zanalizowania liczbami ("co cztery sekundy ktoś umiera z głodu"). Te liczby i frazy przewijają się migawkami przez różnego rodzaju portale informacyjne, wiadomości w telewizji czy radio. Są to dosyć puste pojęcia, które nie oddziałują na wyobraźnię i nie dają pełnego obrazu. I, co najważniejsze, nie wpływają na nasze sumienie.

Zupełnie inaczej jest w przypadku książki Argentyńczyka Martina Caparrosa pt. "Głód". Ta książka jest, mówiąc dosyć dosadnie, jak cios obuchem w łeb. Autor, posługując się częściowo formą reportażu, wywiadu i formą własnych refleksji, kreśli brutalny obraz współczesnego świata, w którym miliony ludzi nie spożywa wystarczającej ilości jedzenia. Czytanie historii tych ludzi oraz czytanie o powodach politycznych i ekonomicznych głodu na świecie, sprawia, że można poczuć się winnym swojego europejskiego "dobrobytu".

Książka z pewnością uświadamia i skłania do głębszych refleksji nad niesprawiedliwością świata. Na pewno motywuje (przynajmniej mnie zmotywowała) by spróbować jakkolwiek pomóc głodującym ludziom - chociażby tylko ograniczając marnowanie jedzenia czy spożycie mięsa. Jednakże, poza swym z pewnością ważnym przesłaniem, książka jest też dosyć ciężką lekturą, głównie z powodu przydługich (mimo że na ogół błyskotliwych) rozważań autora (czasem powtarzających się kilka razy). Chcę jednak podkreślić, że te dłużyzny to jedyna "wada" książki. Poza tym pozycja jest na prawdę godna polecenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
20-04-2016 o godz 00:00 przez: Dorota Nowacka | Empik recenzuje
Jeden z najbardziej przejmujących i poruszających reportaży jakie przeczytałam w życiu. Tym bardziej, że dotyczy tak ogromnej liczby osób na świecie, w tym dzieci, ale także dlatego, że w dzisiejszych cywilizowanych czasach, okrutne zjawisko jakim jest głód jednocześnie ma tak szeroką, ogólnoświatową skalę. Ta książka jest brutalnym zapisem prawdy, dojmującym znakiem naszych czasów, gdzie blisko siebie żyją ci którzy mają wszystko i ci którzy nie mają nic. Trudne do wyobrażenia, a jednak prawdziwe. Po przeczytaniu książki Głód wszystkie nasze codzienne problemy wydają się nie być tak wielkie za jakie ich uważamy.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
1/5
25-04-2019 o godz 17:33 przez: natalka
Świetny, szczery reportaż, niektóre rozdziały czytałam po kika razy nie wierząc w to co czytam. Szokujące, świetne pióro autora. Bardzo polecam. A 700 stron wcale nie przytłacza. Przeczytałam w tydzień bo temat bardzo wciąga. Książkę polecam wszystkim vegetarianom , jak ja, którzy znajdą tu argumenty dla opornych jadaczy zwierząt. Nad liczbami i faktami nie da sie dyskutować.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
08-06-2021 o godz 08:25 przez: jkkwski
Łypały na mnie wielkie, żółte litery wypisane na wielkiej książce-kobyle, a ja udawałem, że nie widzę. Głód! Bu! Dawno do żadnej książki nie podchodziłem z większą rezerwą. Obawiałem się monotematyczności. Obawiałem się 700-stronicowej elegii. Obawiałem się, że to będzie jedna z tych książek służących do poprawy nastroju. Książka, która będzie krzyczeć: "Patrz, jak oni mają źle, a ty dobrze!". Zwykłej literackiej masturbacji na smutno. Jak bardzo byłem w błędzie. Głód to reportaż totalny i kompletny. Odyseja po krajach wyzyskiwanych i wyzyskujących. Napisany w przystępnym i profesjonalnym stylu. Zredagowany w sposób, który mimo ciężkiego tematu, sprawia, że czyta się go wartko i przyjemnie. Dotyka on wszystkiego, co związane z głodem. Autor analizuje problem z wielu perspektyw: politycznej, moralnej, kulturowej, socjalnej, ekonomicznej, ideologicznej, teologicznej, geograficznej, globalnej, personalnej. Stawia trafne pytania. Wysuwa ciekawe tezy, a swoje argumenty popiera rzetelnymi źródłami i własnym doświadczeniem. Głód to też książka, która wbije cię w ziemię. Caparrós przybiera rolę kata. Nie szczędzi. Nie owija w bawełnę. Uderza bezceremonialnie i ścina głowy. Jest ona tragiczna. Z kart wieje na ciebie nędza, bród i cierpienie. Od niej bije ten smród, w którym żyją ludzie, o których istnieniu nie chcemy wiedzieć. Patrzymy w inną stronę. Wolimy statystyki. Statystyce nie umierają dzieci. I te ciągłe "Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego?" biją w ciebie z każdego rozdziału i skłaniają do refleksji. Autor chce, żebyś myślał. Chce, żebyś zrozumiał. Chce, żebyś pomógł mu zrozumieć. Chce, żebyś też poczuł tę okropną niemoc. Udaje mu się. Przez czas mojej lektury, odbywającej się w większości w wygodnym łóżku, podczas której spożywałem trzy zróżnicowane posiłki na dzień, na świecie zginęło prawie 15 tysięcy ludzi z powodu głodu. Siedzę na szczycie społecznego łańcucha pokarmowego. Każdy z nas ma swoich niewolników. Płacimy za to. Przymykamy na to oko. Usprawiedliwiamy niemocą. Każdy z nas żyje tak, bo wyzyskuje. Ta książka ci to uświadamia. Otwiera oczy. Pokazuje problem tak łatwy do rozwiązania, a tak niemożliwy do osiągnięcia. Jakie jest Twoje usprawiedliwienie? "To, że tyle ludzi ma co jeść każdego dnia- to cud, że tyle nie ma- to podłość." Zdecydowanie polecam tę pozycję.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
22-06-2016 o godz 00:00 przez: Krzysztof Łoboda | Empik recenzuje
Cieszę się, że nadal we współczesnym świecie jest miejsce na poruszanie tak ważnego tematu jakim jest głód. Myślę, że jest to obowiązkowa lektura do przeczytania dla wszystkich. Szczególnie teraz, kiedy wydawać by się mogło, że mamy powszechny dostęp do jedzenia i może dlatego dużo produktów się marnuje. Dziennikarz Martin Caparrós zwiedził świat i efektem tej podróży jest właśnie owa ksiażka, która pokazuje, że problem głodu jest wciąż aktulny. Co więcej pisarz zwraca uwagę na przyczyny tego zjawsika. Fenomenalna, poruszająca lektura, którą obowiązkowo należy przeczytać
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-04-2017 o godz 19:12 przez: Anonim
Niesamowicie wciągająca książka, ukazująca odwieczny problem głodu na świecie scentralizowanego w krajach Trzeciego Świata.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Empuzjon
4.6/5
38,43 zł
54,90 zł
32,94 zł
Inne z tego wydawnictwa Życie
5/5
44,64 zł
69,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Księgi Jakubowe
5/5
59,40 zł
89,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Niepowstrzymani
4.5/5
36,88 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bieguni
5/5
37,92 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Solaris
4.7/5
29,93 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Fale
4.7/5
25,88 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Disko
5/5
29,26 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bajki robotów
4.6/5
18,87 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Niezwyciężony
5/5
23,40 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Rozpływaj się
3.8/5
30,74 zł
39,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego