Głód (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com 61,99 zł

Cena empik.com:
61,99 zł
Cena okładkowa:
69,90 zł
Oszczędzasz:
7,91 zł (11%)
Koszt dostawy:
Salon empik - 0,00 zł
Produkt w magazynie empiku
Wysyłamy w 24 godziny
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Dostępność w salonie empik

Zarezerwuj w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

asb nad tabami
Caparros Martin Książki | okładka twarda
61,99 zł
asb nad tabami
Caparros Martin Książki | okładka twarda
33,99 zł

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Reportaż totalny. Kronika naszych czasów. Jedna z ważniejszych książek non-fiction ostatnich lat.

Ponad 795 milionów ludzi na świecie wciąż cierpi głód.

Co dziewiąty mieszkaniec Ziemi nie ma co jeść.

Niemal połowa dzieci, które kończą życie przed piątymi urodzinami, umiera z powodu niedożywienia – 3 miliony każdego roku.

"Większość głodujących to ubodzy mieszkańcy krajów rozwijających się. Wciąż jest na świecie 1,4 miliarda ubogich […]. Miliard czterysta milionów ubogich, czyli ludzi, którzy nie mają niczego z rzeczy uznawanych przez nas za tak codzienne, tak oczywiste – domu, jedzenia, ubrania, światła, wody, perspektyw, nadziei, przyszłości – nie mają teraźniejszości".

Argentyński dziennikarz i pisarz Martin Caparrós zjeździł świat, próbując zrozumieć, dlaczego nawet dzisiaj dla dużej liczby z nas największym wyzwaniem pozostaje znalezienie odrobiny jedzenia. Przemierza Niger, Sudan Południowy, Madagaskar, Bangladesz, Indie, Stany Zjednoczone, Argentynę. Pisze o Chinach, i Barcelonie, w której, w momencie kiedy pisarz kończy pracę nad książką, przybywa ludzi szukających resztek jedzenia w śmietnikach.

Caparrós w porywający sposób przedstawia historię zmagań człowieka z głodem na przestrzeni wieków i udowadnia, że to właśnie głód był jednym z, a może nawet najważniejszym czynnikiem, kształtującym naszą cywilizację. Filozofia, sztuka, ekonomia, rolnictwo, gospodarka – u ich źródeł zawsze znajdziemy jedno słowo. Głód.

Dlaczego zatem współczesny świat nie potrafi rozwiązać problemu głodu? Caparrós, jak na rasowego dziennikarza przystało, unika prostych odpowiedzi. Odwiedza wielkie biurowce, siedziby światowych firm i przeludnione slumsy. Na kilkuset stronach bezlitośnie obnaża mechanizmy pogłębiające problem niedożywienia. Eksplozja demograficzna, nierówności społeczne, spekulacje cenami żywności, masowy wykup gruntów, korupcja, fundusze walutowe, wielkie korporacje – to wszystko tworzy złożony system, w starciu z którym jednostka nie ma żadnych szans. Ogromna część książki to rozmowy: z politykami, działaczami organizacji pozarządowych, pracownikami korporacji, lekarzami i przede wszystkimi tymi, którzy każdego dnia całą swoją energię poświęcają na znalezienie czegoś do zjedzenia.

"Głód" Caparrósa wytrąca z równowagi, zmusza do myślenia, a często nawet do zrewidowania swoich poglądów. To imponujący rozmachem reportaż oddający głos tym, którzy na ogół milczą.

"Martín Caparrós to prawdziwy fenomen. Zaliczyć go można do grona największych pisarzy reporterów: to nasz Capote, nasz Kapuściński".
La Nación

"Caparrós wie, o czym pisze, a do tego obdarzony jest niepowtarzalnym stylem".
Der Spiegel


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Głód
Tytuł oryginalny: El hambre
Autor: Caparros Martin
Tłumaczenie: Szafrańska-Brandt Marta
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Redakcja: Błach Jacek
Język wydania: polski
Język oryginału: hiszpański
Liczba stron: 716
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-03-30
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 55 x 281 x 182
Indeks: 18838114
Kup, zrecenzuj i wygraj
średnia 4,3
5
17
4
4
3
5
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
10 recenzji
21-02-2019 o godz 12:13 Joanna Bajor dodał recenzję:
Autor podejmuje trudny temat zadając przy tym pytanie dla czytelnika : Dlaczego występuje takie zjawisko jak głód ? Zauważa przy tym, że używanie kluczowego słowa jest "niemile" widziane w oczach czytelników. Caparros jak na prawdziwego reportera przystało opowiada o głodzie w kontekście historii osób spotkanych na swojej drodze w krajach mniej lub bardziej rozwiniętych. Zwraca przy tym uwagę, że tak niewiele potrzeba by zmienić historię ludzi najbiedniejszych.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-11-2018 o godz 21:09 Beatka dodał recenzję:
Książka, którą powinien przeczytać KAŻDY, kto choć przez chwilę kiedykolwiek zastanowił się nad przyszłością świata, nad jego głęboką niesprawiedliwością i kto choć przez chwilę poczuł kłocie w sercu, gdy myślał o głodujących milionach ludzi. Głęboka analiza Caparrosa, poparta rzetelnymi relacjami z całego świata, ujawnienie korporacyjnych mechanizmów, sterujących światowym rolnictwem, przy tym - wielkie humanistyczne przesłanie, refleksja, a także... wyrzut sumienia, który poczuje każdy... Być może dla wielu lektura tej książki będzie przyczynkiem do zmiany filozofii życia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-04-2018 o godz 09:42 AnetaB dodał recenzję:
Książka, którą każdy człowiek powinien obowiązkowo przeczytać. Tytułowy głód przedstawiony jest w książce w każdy możliwy sposób. Przez pryzmat jedzenia, biedy, polityki, świata, rządów, korporacji, giełdy, ludzi bogatych i nas wszystkich. To książka, która zmieniła mój światopogląd, niekoniecznie tak, jak bym sobie tego życzyła, ale dość brutalnie otworzyła mi oczy na wiele spraw. Przeczytam ją pewnie jeszcze nie jeden raz i będę zachęcać do czytania. Niech wszystkim nam otworzy oczy, bo poza tym co oczywiste autor opisuje sprawy, o których nie usłyszymy w telewizji ani w radiu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
17-11-2017 o godz 00:30 anonymous dodał recenzję:
Po przeczytaniu tej kaiążki człowiek inaczej patrzy na jedzenie... warta przeczytania!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
09-04-2017 o godz 19:12 Anonim dodał recenzję:
Niesamowicie wciągająca książka, ukazująca odwieczny problem głodu na świecie scentralizowanego w krajach Trzeciego Świata.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-11-2016 o godz 09:37 Małgorzata dodał recenzję:
Od samego poczatku autor jest z nami szczery, ta książka ma sprawić że poczujemy się winni, bo problem głodu to nie jest tylko kwestia złej pogody, zacofania czy przeludnienia. Caparros opisuje biedę na Południu i mechanizmy działające na Północy, które ją utrwalają. Pokazauje, że dotychczasowe formy pomocy najbiedniejszym są całkowicie nieskuteczne, ale nie daje nam prostego rozwiązania problemu, bo walka z głodem w skali światowej nie jest łatwa i wymaga od nas wielu zmian. To mądra, rzetelnie przygotowana książka, o której nie można zapomnieć i to jest wielki sukces autora.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
25-07-2016 o godz 18:53 bubp90 dodał recenzję:
Większość z nas, czyli ludzi nie znających uczucia całkowitego i permanentnego głodu, nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu głodu na świecie. Dlaczego? "Głód na świecie" to fraza, którą dosyć często słyszymy, razem z przeróżnymi, trudnymi do zanalizowania liczbami ("co cztery sekundy ktoś umiera z głodu"). Te liczby i frazy przewijają się migawkami przez różnego rodzaju portale informacyjne, wiadomości w telewizji czy radio. Są to dosyć puste pojęcia, które nie oddziałują na wyobraźnię i nie dają pełnego obrazu. I, co najważniejsze, nie wpływają na nasze sumienie.

Zupełnie inaczej jest w przypadku książki Argentyńczyka Martina Caparrosa pt. "Głód". Ta książka jest, mówiąc dosyć dosadnie, jak cios obuchem w łeb. Autor, posługując się częściowo formą reportażu, wywiadu i formą własnych refleksji, kreśli brutalny obraz współczesnego świata, w którym miliony ludzi nie spożywa wystarczającej ilości jedzenia. Czytanie historii tych ludzi oraz czytanie o powodach politycznych i ekonomicznych głodu na świecie, sprawia, że można poczuć się winnym swojego europejskiego "dobrobytu".

Książka z pewnością uświadamia i skłania do głębszych refleksji nad niesprawiedliwością świata. Na pewno motywuje (przynajmniej mnie zmotywowała) by spróbować jakkolwiek pomóc głodującym ludziom - chociażby tylko ograniczając marnowanie jedzenia czy spożycie mięsa. Jednakże, poza swym z pewnością ważnym przesłaniem, książka jest też dosyć ciężką lekturą, głównie z powodu przydługich (mimo że na ogół błyskotliwych) rozważań autora (czasem powtarzających się kilka razy). Chcę jednak podkreślić, że te dłużyzny to jedyna "wada" książki. Poza tym pozycja jest na prawdę godna polecenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
22-06-2016 o godz 00:00 Krzysztof Łoboda dodał recenzję:
Cieszę się, że nadal we współczesnym świecie jest miejsce na poruszanie tak ważnego tematu jakim jest głód. Myślę, że jest to obowiązkowa lektura do przeczytania dla wszystkich. Szczególnie teraz, kiedy wydawać by się mogło, że mamy powszechny dostęp do jedzenia i może dlatego dużo produktów się marnuje. Dziennikarz Martin Caparrós zwiedził świat i efektem tej podróży jest właśnie owa ksiażka, która pokazuje, że problem głodu jest wciąż aktulny. Co więcej pisarz zwraca uwagę na przyczyny tego zjawsika. Fenomenalna, poruszająca lektura, którą obowiązkowo należy przeczytać
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-04-2016 o godz 00:00 Dorota Nowacka dodał recenzję:
Jeden z najbardziej przejmujących i poruszających reportaży jakie przeczytałam w życiu. Tym bardziej, że dotyczy tak ogromnej liczby osób na świecie, w tym dzieci, ale także dlatego, że w dzisiejszych cywilizowanych czasach, okrutne zjawisko jakim jest głód jednocześnie ma tak szeroką, ogólnoświatową skalę. Ta książka jest brutalnym zapisem prawdy, dojmującym znakiem naszych czasów, gdzie blisko siebie żyją ci którzy mają wszystko i ci którzy nie mają nic. Trudne do wyobrażenia, a jednak prawdziwe. Po przeczytaniu książki Głód wszystkie nasze codzienne problemy wydają się nie być tak wielkie za jakie ich uważamy.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
16-04-2016 o godz 17:53 Jakub Wydrzyński dodał recenzję:
Trudny i powszechnie znany temat, dogłębnie zanalizowany przez błyskotliwego Caparrosa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Król Twardoch Szczepan
31,43 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Rok w ogrodzie Pearson Dan
41,99 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bieguni Tokarczuk Olga
33,49 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Królestwo Twardoch Szczepan
35,92 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Pocieszki Grochola Katarzyna
39,99 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Mademoiselle Oiseau w Argentynii Opracowanie zbiorowe
43,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Solaris Lem Stanisław
30,99 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Morfina Twardoch Szczepan
26,94 zł
44,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Eksperyment Dittrich Luke
44,49 zł
49,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.