Folwark zwierzęcy (okładka  miękka, 10.2011)

Wszystkie formaty i wydania (5): Cena:

Sprzedaje empik.com : 11,24 zł

11,24 zł
14,99 zł porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Każdy sprzedawca w empik.com jest przedsiębiorcą. Wszystkie obowiązki związane z umową sprzedaży ciążą na sprzedawcy.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Lektura dla licealistów.

Wizja rewolucji, która przeradza się w nowy ład totalitarny, podtrzymywany przez folwarczne świnie nękające inne zwierzęta.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1005659378
Tytuł: Folwark zwierzęcy
Autor: Orwell George
Tłumaczenie: Zborski Bartłomiej
Wydawnictwo: Wydawnictwo MUZA S.A.
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 136
Numer wydania: XII
Data premiery: 2011-10-05
Rok wydania: 2011
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 190 x 8 x 125
Indeks: 68972103
średnia 4,8
5
1070
4
148
3
24
2
5
1
2
Oceń:
Dodając recenzję produktu, akceptujesz nasz Regulamin.
152 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
11-11-2019 o godz 07:09 przez: togromek | Zweryfikowany zakup
Książka aktualna, szczególnie w obecnej sytuacji naszej Ojczyzny.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
28-09-2016 o godz 17:30 przez: emate_man_number_one | Zweryfikowany zakup
Orwell zakładał napisać satyrę rewolucji bolszewickiej. Dodatkowo powstała metafora społeczeństw zaślepionych idealistycznymi wizjami i pięknymi hasłami.

Książka zostaje uzupełniona o wstęp autora, którego początkowo nie chciał publikować. Ze względu na niezachowanie się oryginału tego wstępu, był on w latach późniejszych tłumaczony z przekładu ukraińskiego. Orwell opisuje tam trudności wydawnicze, związane ze zjawiskiem "cenzury intelektualnej" wśród brytyjskiej inteligencji, która z często z własnej woli blokowała wszelkie krytyczne i niezależne informacje na temat ówczesnego Związku Sowieckiego.

Opowiadanie traktuje o zwierzętach Folwarku Dworskiego. Będąc pod wpływem wizji szanowanej przez mieszkańców folwarku świni, postanawiają urządzić rewolucję. Jako śmiertelnego wroga obierają właściciela gospodarstwa i ogólnie "istoty dwunożne, z pewnymi zastrzeżeniami". Wykorzystywane przez ludzi do harówy, uciemiężone zwierzęta niespodziewanie łatwo pozbywają się gospodarza. Uradowane, z przeświadczeniem o własnej wolności, ustanawiają własne prawo, wspólnie wykonują prace folwarczne bez najmniejszego sprzeciwu, a nawet śpiewają uroczyste hymny - oprócz starego zrzędliwego osła, każde zwierzę jest uradowane i trwa sielanka. Za przyzwoleniem zwierzęcych "obywateli", odpowiedzialne za harmonogram prac oraz wydawanie prawnych dekretów są świnie. Są najinteligentniejsze w stadzie, potrafią czytać i pisać, posiadają niesamowity dar przemawiania. To one ustalają przydziały racji żywnościowych, określają cele długoterminowe do wykonania, wprowadzają porządek prawny - bez większego sprzeciwu "społeczeństwa". Ponieważ wykonują ciężką pracę umysłową, świńscy "towarzysze" nie wykonują prac tak jak pozostałe zwierzęta. Sprawy komplikują się, kiedy świnie nie mogą dojść do porozumienia w sprawie realizacji projektu budowy wiatraka, który miałby przysłużyć się do wprowadzenia Folwarku Zwierzęcego na wyższy poziom dobrobytu. I kończy się sielanka...

Przedstawione w opowiadaniu typy zachowań zwierząt oczywiście mają odniesienie do zachowań ludzkich. Poza wspomnianymi świniami i osłem, występują: konie, owce, kaczki, kury, psy, kruk, kot, a każdej grupie można przypisać charakterystyczne cechy. Ponadczasowość tej pozycji wynika właśnie stąd, że w bardzo obrazowy sposób zaprezentowane są przykłady zachowań stadnych oraz poszczególnych jednostek. Można dostrzec wyraźny podział na klasę rządzącą i robotniczą.

Również połączenie ewolucji panującego ustroju politycznego wraz z reakcją społeczności na wprowadzane zmiany dają obrazy, które można wpasować w czasy współczesne. Społeczeństwo początkowo ufne wzniosłej idei i optymistycznie nastawione do realizacji, biernie reaguje na wszelkie zmiany, formy sprzeciwu są krwawo tłumione, potem nie ma siły ani odwagi na bunt. Obowiązujące prawo zostaje dyskretnie modyfikowane przy totalnej dezinformacji. Zakazy przestają dotyczyć wybranej kasty, natomiast niższą warstwę "programuje się" tak, aby realizowały wpajane im hasła. Jak zauważył Orwell :"Nie można robić rewolucji, jeżeli nie robi się jej dla siebie; nie ma czegoś takiego jak dobrotliwa dyktatura" - i tym właśnie chciał podzielić się z czytelnikami.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
13-09-2013 o godz 10:25 przez: Marta Kilian | Zweryfikowany zakup
Przez wiele lat obawiałam się lektury i biłam się z myślami, czy uda mi się przebrnąć przez twórczość Geoga Orwella. Nazwisko autora, z którym nie zetknęłam się, nie trzymałam nigdy jego książek w dłoniach odstraszało, gdyż obawiałam się, że mogę nie udźwignąć treści jakimi mnie przytłoczy. Nic bardziej mylnego. Orwell to mistrz. Folwark zwierzęcy czyta się z wielkim zaangażowaniem. Pisarz w sposób łatwy i dostępny, za pomocą nowatorskiej, jak na tamte czasy, metody przemyca treści, które są zakazane. To lektura obowiązkowa dla każdego kto chce zgłębić historię komunizmu. Na lekturę należy poświęcić troszkę więcej czasu, by właściwie odczytać sens, a także odnaleźć odniesienia do historii. Nie zrozumiałe dla mnie jest pominięcie pozycji na liście lektur, nie wymagam by była to książka zajmująca wysokie noty w szkolnych lokatach, jednak na liście lektur uzupełniających powinna się znaleźć bezdyskusyjnie.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
14-08-2016 o godz 16:48 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Folwark Zwierzęcy - dla dzieci to tylko bajka z morałem. Dla dorosłych to nasza rzeczywistość polityczna, pełna manipulacji, kłamstw i fałszywych doktryn w imię bogactwa ludzi władzy. Nie jest to długa lektura, ale jeśli ktoś ma ochotę sięgnąć po ambitniejsze pozycje, to "Folwark" będzie najlepszą książką na początek. Nie pożałujecie.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
27-05-2020 o godz 10:00 przez: Angelika | Zweryfikowany zakup
Książka warta uwagi. Przedstawia katalog zachowań ludzi żądnych władzy. Orwell odważnie porównuje sytuację na folwarku do rewolucji październikowej oraz do systemu komunistycznego. Utwór jest swoistą przestrogą nie tylko przed komunizmem, lecz przed każdym typem dyktatury.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
10-10-2016 o godz 06:33 przez: 1958krzysiek | Zweryfikowany zakup
Mamy to teraz w Realu. Wszystkie zwierzęta są równe i doszliśmy do tego, że świnie są równiejsze. Wszystko idzie jak u Orwella. Strach się bać? Nie - wystarczy przeczytać książkę, która tylko przez krótki okres była lekturą szkolną.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
01-04-2020 o godz 00:49 przez: Konrad | Zweryfikowany zakup
Polecam każdemu bez względu na wiek. Książka bardzo wciągająca i pokazująca jak łatwo można zrobić z kogoś niewolnika i nad nim zawładnąć.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
07-07-2016 o godz 12:36 przez: sliwczan | Zweryfikowany zakup
zdecydowanie trzeba przeczytać bo odnajdziemy podobieństwa we współczesnych krajach, wiele rzeczy, których należy się wystrzegać.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
21-07-2016 o godz 08:35 przez: Bogumiła Marczak | Zweryfikowany zakup
klasyk literatury, po który warto sięgać nadal, bo aktualny
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
15-07-2019 o godz 11:55 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Bardzo cenię literaturę i bardzo chętnie sięgam po tytuły, które z reguły mają dobre opinie i są polecane. Poza tym sam autor "Folwarku Zwierzęcego" jest niezwykle barwną postacią, co nie pozostawiło mi wyboru do przeczytania tej książki. I tak, pomimo faktu, iż jest to bardzo krótka lektura, z całeg serca i w pełni świadomie mogę ją polecić! Sprawdzi się idealnie dla osób, które szukają na pozór lekkiej, niezobowiązującej do myślenia lektury, aby następnie potem mogła miło ich zaskoczy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
21-07-2020 o godz 16:38 przez: Elżbieta Dobrowolska | Zweryfikowany zakup
Folwark zwierzecy bajka czy satyra napisana przez Orwell w latach 30-40 ubiegłego wieku jest wciąż aktualna. jest to przerażajace , że głupota nie opuszcza nas pomino czasów , w których zyjemy w dostepie do informacji i mozliwości podejmowania decyzji, a jednak kiedy trzeba być dezyzujnym brak nam wiary we własne mozliwości, Książkę trzeba przeczytać koniecznie! Później zastanowić się co możemy zmienić , w naszym życiu i otoczeniu. Miłej lektury
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-04-2018 o godz 11:35 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
O tej książce chyba nie trzeba nawet dużo mówić. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich osób, które uwielbiają temat rewolucji bolszewickiej jak i dla tych, którym metafory nie są obce. Nie jest to długa książka, ale na jej stronach jest tyle treści ile w kilkuset stronicowych dziełach. Jest genialna. Klasyk i coś co powinni przeczytać wszyscy. ig - unirosbooks
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
21-10-2020 o godz 08:40 przez: Anna Trynda | Zweryfikowany zakup
Książka ponadczasowa. Porusza problemy dążenia do władzy i mechanizmów, które są wykorzystywane przez słabych duchem, ale silnych ambicjami, co prowadzi do utworzenia grupy wybranych i ich dominacji nad resztą społeczności, która na tę grupę pracuje. To książka, którą nie tylko warto, ale wręcz trzeba przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-06-2021 o godz 23:54 przez: jakub | Zweryfikowany zakup
Dający do myślenia i niezwykle mądry. Folwark to książka ponadczasowa, podczas czytania niekiedy miałem ochotę zastanowić się chwilę nad tym w jakim stopniu to co przekazuje książka przekłada się na sytuację, które mogę dostrzegać w moim życiu. Tytuł, który będę polecał każdemu. 5 na 5
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-09-2021 o godz 12:45 przez: ichigo | Zweryfikowany zakup
Daję 5 gwiazdek bo od czasu napisania tej książki nic się nie zmieniło, nadal aktualna. Najdziwniejsze jest to, że sedno tej opowieści można przełożyć na obecne czasu po komunie, a przecież autor odnosi się do komunizmu właśnie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-07-2022 o godz 13:14 przez: Dominika Sacawa | Zweryfikowany zakup
Klasyka, warto od czasu do czasu przeczytać i uzmysłowić sobie jak boleśnie prawdziwe są słowa Orwella. Ciągle prawdziwe, ciągle aktualne i ciągle powtarzane, za każdym razem dajemy się zmanipulować i miażdży nas koło historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-12-2016 o godz 15:07 przez: martyska817 | Zweryfikowany zakup
Ponadczasowa książka, która pomimo upływu lat jest jak najbardziej aktualna i posiada trafne porównania w odniesieniu do rzeczywistości. Ciekawy pomysł na (bardzo fajnie napisaną) książkę, każdy powinien ją przeczytać!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
10-10-2018 o godz 10:34 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Bardzo dobra książka. Ciężka tematyka została podjęta w przyjemny sposób przez co książka jest łatwa w odbiorze i nie czyta się ją trudno. Polecam Folwark każdemu miłośnikowi historii, który posiada dystans do niej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-10-2016 o godz 23:21 przez: 1958krzysiek | Zweryfikowany zakup
UE. Orwell opisuje w swojej książce świat który można nazwać rzeczywistym. Gdyby przyjąć że zwierzęta są ludźmi z ich cechami charakteru, to mamy w książce Orwella opis nie zwierząt, lecz w rzeczywistości ludzi
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-06-2020 o godz 14:59 przez: Patrick2000 | Zweryfikowany zakup
Książka bardzo dobra, bajka dla dzieci która oferuje dorosłemu uniwersalne spojrzenie na przekrój ideologii oraz polityki, pozwala spojrzeć na historie jak i współczesność przez pryzmat obrazowej alegorii
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: George Orwell

George Orwell (właść. Eric Arthur Blair) urodził się w 1903 roku na terenie Brytyjskich Indii. Był pisarzem oraz publicystą angielskim. Wyróżnikiem jego twórczości jest dowcip, inteligencja oraz wrażliwość na nierówności społeczne. W powieściach, takich jak "Rok 1894", czy "Folwark Zwierzęcy" - doskonale znanych czytelnikom na całym świecie - krytykuje systemy totalitarne. Jego twórczość wywarła duży wpływ na współczesną kulturę i weszła do światowych kanonów literackich.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Pomornica
4.7/5
25,82 zł
Promocja
26,09 zł najniższa cena z 30 dni
Inne z tego wydawnictwa To nie może się udać
4.6/5
26,97 zł
Promocja
27,25 zł najniższa cena z 30 dni

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego