Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor (okładka  miękka)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com : 30,95 zł

30,95 zł
49,90 zł porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Każdy sprzedawca w empik.com jest przedsiębiorcą. Wszystkie obowiązki związane z umową sprzedaży ciążą na sprzedawcy.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Biografia autora bestsellerów „New York Timesa”. Idealna dla fanów "The Crown".

W dzieciństwie i młodości były najbliższymi sobie osobami i najlepszymi przyjaciółkami. Kiedy jednak zrządzeniem losu ich wuj Edward VIII postanowił abdykować, relacje między Elżbietą a Małgorzatą uległy drastycznej zmianie. Małgorzata już zawsze musiała dygać przed siostrą, którą nazywała dotąd „Lillibet”, i spełniać jej życzenia.

Elżbieta patrzyła na wybryki młodszej siostry ze stoickim rozbawieniem, ale walka Małgorzaty o znalezienie sobie miejsca i pozycji w królewskim systemie – a także to, że niekiedy nie umiała sprostać jego oczekiwaniom – często były źródłem spięć i nieprzyjemności.

Ta fascynująca książka bada relacje sióstr na przestrzeni lat: od idylli wczesnego, odizolowanego od świata życia, poprzez trudne lata wojny, aż po rozejście się ich dróg po śmierci ojca i wstąpieniu Elżbiety na tron. Andrew Morton dzięki swojej wyjątkowej pozycji na dworze królewskim zapewnia wgląd w życie tych dwóch jakże różnych sióstr – jednej pełnej obowiązku i odpowiedzialności, drugiej pełnej buntu i niezgody – oraz opisuje trwały wpływ, jaki wywarły na Koronę, rodzinę królewską i sposoby jej dostosowania się do zmieniających się obyczajów XX wieku.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1319341459
Tytuł: Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor
Autor: Morton Andrew
Tłumaczenie: Skowrońska Emilia
Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 368
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-11-09
Rok wydania: 2022
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 230 x 30 x 150
Indeks: 42822509
średnia 4,7
5
103
4
33
3
6
2
0
1
0
Oceń:
Dodając recenzję produktu, akceptujesz nasz Regulamin.
56 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
26-12-2022 o godz 23:56 przez: Agnieszka Ka | Zweryfikowany zakup
Książka kupiona na prezent. W trakcie pakowania po przeczytaniu kilku urywków bardzo mnie wciągnęła. Dodatkowy smaczek, to archiwalne zdjęcia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-03-2023 o godz 09:47 przez: Joanna Żukowska | Zweryfikowany zakup
Polecam. Mama, której książka została zakupiona gwiazdkę, przeczytała ją jednym tchem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-11-2022 o godz 19:39 przez: Marek | Zweryfikowany zakup
Warto kupić książki o takich ludziach Bo są wartościowi wspaniała książka
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
01-12-2022 o godz 18:45 przez: Justyna Z | Zweryfikowany zakup
Właśnie zaczęłam czytać ..,zapowiada się wspaniale
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-11-2022 o godz 22:43 przez: Anna Baczyk | Zweryfikowany zakup
Super książka, fani the crown polecammmm!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-12-2022 o godz 07:51 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
może być, nie jest zła...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
11-01-2023 o godz 09:31 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Czyta się z ciekawością
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-12-2022 o godz 15:59 przez: Elżbieta Kuligowska | Zweryfikowany zakup
Jest to co chcę 😃
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
07-01-2023 o godz 13:39 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Dla kobiet romans
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-12-2022 o godz 21:54 przez: Adam | Zweryfikowany zakup
Ciekawa książka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-12-2022 o godz 11:30 przez: Agnieszka Żołnierzak | Zweryfikowany zakup
Świetna lektura
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-11-2022 o godz 17:30 przez: Anna | Zweryfikowany zakup
Super
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-11-2022 o godz 17:18 przez: papierowamagnoolia
Przeczytałam wiele biografii ALE jeszcze nigdy takiej, która opisuje dwie osoby na raz. Przeczytałam też już wiele na temat brytyjskiej rodziny królewskiej, oglądałam The crown więc coś tam wiem o siostrach Windsor ALE chyba jeszcze nigdy nikt nie skupił się na ich siostrzanej relacji. Dlatego dziś prezentuje Wam prawdziwą biograficzną nie perełkę!, a diament wśród książek z tego gatunku - "Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor" autorstwa Andrew Mortona 💖. "Jedna była pąkiem, druga różą, ale obie rosły na tej samej gałęzi." Andrew Morton to angielski dziennikarz i biograf znanych kobiet, w tym królowej Elżbiety, Diany czy Meghan. Tym razem zabiera nas w głąb świata sióstr Windsor. W równym stopniu poświęca uwagę Elżbiecie, jak i Małgorzacie, choć właśnie ta ostatnia wydaje się błyszczeć w tej książce, pomimo dość smutnego losu. "Siostry różniły się w poglądach i kłóciły się w sprawach błahych i ważnych, ale też się kochały. Owo napięcie między uczuciem a dystansem, głęboką miłością a zazdrością, zdefiniowało w całości prywatny świat Elżbiety i Małgorzaty." Elżbieta jako starsza siostra była zawsze tą odpowiedzialną i poniekąd osądzała Małgorzatę, natomiast Elżbieta jako królowa stała się władczynią życia Małgorzaty i wiele decyzji zależało właśnie od niej, jak chociażby to, że ślub Małgorzaty z jakimkolwiek mężczyzną musiał mieć jej zgodę. Istotne zdaje się być również miejsce Małgorzaty w rodzinie królewskiej. Jej szansę na objęcie tronu były niewielkie - była trzecia w kolejce po Karolu i Annie. Na całe życie przyjęła rolę "siostry królowej" ale nie pozostała w jej cieniu, starała się we własnym stylu, na tyle ile pozwalały na to reguły, bywać w świecie i być sobą. Nie sądziłam, że biografia jest w stanie tak mnie poruszyć. Czytałam ją z zapartym tchem, nieraz się wzruszając. Bo w książce Andrew Mortona mamy okazję poznać naprawdę znane i ważne kobiety, w tym całe ich życie ze wzlotami i upadkami. Z jednej strony jest to historia rodzinna, a z drugiej historia XX wieku. Obie siostry obracały się w kręgu wpływowych osób, miały kontakty ze sławnymi postaciami. Elżbieta jak na królową przystało była opanowana, ułożona i spokojna. Dzięki temu Małgorzata mogła być bardziej spontaniczną, wyluzowaną i ekscentryczną księżniczką. Jak to bywa wśród sióstr - różniły się charakterami i wiele spraw ich dzieliło. Przez spoczywające na nich obowiązki nie zawsze mogły na siebie liczyć ale widać, że bardzo się kochały i stworzyły wyjątkową choć niełatwą więź. Urzekła mnie historia Elżbiety i Małgorzaty zawarta w tej książce, a czarno-białe zdjęcia dodały odpowiedniego klimatu. Według mnie ta biografia zasługuje na najwyższą ocenę. Bardzo polecam ❤️.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
26-01-2023 o godz 19:29 przez: Lettoaletto
"Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor" to jedna z najnowszych książek najsłynniejszego biografa brytyjskiej rodziny królewskiej- Andrew Mortona. To jemu jako pierwszemu zwierzyła się ze swoich myśli księżna Diana w 1992 roku, co wstrząsnęło całym światem. W tej książce autor przedstawia życie sióstr od najmłodszych lat, aż po śmierć Małgorzaty dwadzieścia lat temu. Poznacie tutaj zarówno zdarzenia ważne dla kraju i świata, jak i mnóstwo drobnych szczegółów z ich prywatnego życia. Autor skupia się zdecydowanie na różnicach między Elżbietą i Małgorzatą, zarówno tych wynikających z ich natury, jak i nabytych gdzieś po drodze. Trzeba przyznać, że były one wychowywane dość odmiennie, oczywiście ze względu na przyszłą rolę Elżbiety. Jednak mimo to, zawsze były sobie bliskie, mogły na siebie liczyć w najtrudniejszych momentach i nie było między nimi wielkich rozłamów. Ale czy na pewno? 😉 Sama postać Małgorzaty zasługuje na uwagę, a przyznam, że niewiele wiedziałam o niej wcześniej. Była zdecydowanie bardzo barwną osobą, od najmłodszych lat wyróżniała się z tłumu, podążała własnymi ścieżkami i pragnęła szczęścia. Czy udało się jej to szczęście osiągnąć? Cóż, chwilami na pewno. 😉 Niestety, życie na świeczniku nie jest łatwe, a problemy z prasą obecne są chyba w każdym pokoleniu. Najpierw buntowniczką była właśnie Małgorzata, później Diana, a teraz Meghan i Harry. Jak widać, historia lubi się powtarzać i jest to w istocie bardzo smutne. Ktoś mógłby powiedzieć, że bycie członkiem rodziny królewskiej to spełnienie marzeń, ale ja się z tym absolutnie nie zgadzam i kolejne publikacje na temat royalsów tylko mnie w tym utwierdzają. Książka Andrew Mortona również pokaże, jak ciężkie może być takie życie, jakie ograniczenia spadają na osoby związane z Windsorami i jak sztuczne to wszystko w pewnym stopniu jest. Oczywiście, nikt nie wie, jak wydarzenia i relacje ukazane w biografii wyglądały naprawdę, ale ta pozycja wydaje mi się dość obiektywna i rzetelna. Autor wplata tu mnóstwo wypowiedzi innych osób, dzięki czemu mamy poczucie posiadania informacji z wielu perspektyw. Książka jest bardzo ciekawa, dowiedziałam się z niej miliona szczegółów nie tylko dotyczących Małgorzaty, jej romansów i sposobu spędzania czasu, ale też Elżbiety i Filipa, ich historii i relacji, a także o powiązaniach między tymi wszystkimi członkami śmietanki towarzyskiej XX wieku. 😉 Jest to też dobry sposób, aby cofnąć się nieco w czasie, zobaczyć, jak bardzo świat różnił się od obecnego te kilkadziesiąt lat temu. Za panowania królowej Elżbiety zmieniło się wiele i coś, co kiedyś byłoby nie do pomyślenia, teraz jest całkiem zwyczajne. Przykładem jest historia związku księżniczki Małgorzaty z pewnym rozwodnikiem- wtedy coś skrajnie kontrowersyjnego, a dzisiaj nawet obecny król ma przecież już drugą żonę. Fascynujące, smutne, zadziwiające i zabawne - takie rzeczy odkryjecie w tej biografii. 😊 Znajdziecie tu również sporo pięknych zdjęć, często zabawnych i pozwalających na zajrzenie w ten prywatny świat sióstr. Rozdziały podzielone są na krótsze fragmenty, co pozwala na takie dawkowanie sobie informacji. Uważam to za dużą zaletę, bo dzięki temu można wracać co jakiś czas do historii i się w niej nie gubić, a jednocześnie nie być przesyconym tymi wszystkimi szczegółami. Oprócz wspaniałego wnętrza, książka jest też przepięknie wydana! Śliczna okładka, wygodny format, przyjemna dla oczu czcionka to coś, co zdecydowanie plusuje w mojej ocenie. 😊 Gorąco polecam tę pozycję zarówno dla osób już dobrze znających zawirowania w rodzinie królewskiej, jak i tych chcących zgłębić swoją wiedzę na ich temat!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-12-2022 o godz 14:00 przez: maglaw_o_prawie_i_nietylko
Są na świecie takie rodzeństwa, które wywołują więcej emocji niż inne. Mogą to być np. słynni bracia bliźniacy…no dobrze, może to nie najlepszy przykład, ale już bracia Marx – trudniący się rodzinnie aktorstwem, czy też bracia Grimm, którzy stworzyli bajki, które przeszły do historii, albo bracia Wright, co to skonstruowali pierwszy samolot i jeszcze odbyli nim lot. Żeby nie było wątpliwości znane pokrewieństwo może być również wyznacznikiem siostrzanej relacji. Taką niewątpliwie tworzyły dwie niezwykłe Brytyjki, z których jedna stała się ikoną współczesnej wizji monarchii, a druga – nieco skandalizującym cieniem majestatu swej siostry. Mowa tu oczywiście o Elżbiecie i Małgorzacie, córkach Jerzego VI, których biografie stały się przyczynkiem do poświęcenia im uwagi przez Andrew Mortona w wydanej niedawno przez Wydawnictwo Marginesy książce zatytułowanej „Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor”. Każdemu, dla kogo historia brytyjskiej monarchii stanowi ciekawy temat do zagłębienia się w nim, a zwłaszcza dla fanów serialu „The Crown”, polecam serdecznie tę książkę. Choć jak wskazuje tytuł poświęcona została ona obu siostrom, to jednak moim zdaniem tak naprawdę pokazuje ona historię Małgorzaty, młodszej siostry Królowej Elżbiety II, która choć przez wiele lat żyła w cieniu swej mocarnej siostry, to starała się zrobić wiele, aby dać się również zapamiętać. Małgorzata, choć była młodsza od Elżbiety o cztery lata, wychowywana była i traktowana przez siostrę przez szereg lat jako równolatka. Kiedy jeszcze nikomu nawet do głowy nie przyszło, że sukcesja tronu dotyczyć będzie Lilibeth, dziewczynki były niemal nierozłączne. Wspólne lekcje, wspólne zabawy, czas spędzany właściwie wyłącznie we własnym towarzystwie sprawił, że wywiązała się między nimi niezwykle silna więź, która na lata przypieczętowała relacje między siostrami. To co różniło je diametralnie to zupełnie odmienne temperamenty – Elżbieta – wyważona, posłuszna, zdyscyplinowana, Małgorzata – żywiołowa, krnąbrna, przebojowa. Tak różne charaktery sprawiały jednak, że siostry idealnie się uzupełniały, a dzieciństwo upłynęło im na niemal bliźniaczej relacji. Kiedy jednak ścieżka do tronu znacznie się skróciła, a wobec abdykacji Edwarda VIII i objęcia trony, przez „Króla Jąkałę”😊, relacje między siostrami uległy zmianie, w końcu drugą w kolejne do trony stała się Elżbieta. Od tej pory ukierunkowanie na jej przyszłą sukcesję sprawiło, że Małgorzata została odsunięta na dalszy plan, a starania całego dworu skupione były na przygotowaniu do rządzenia przyszłej królowej. To musiało i wywarło wpływ na wzajemne relacje sióstr. Małgorzata odstawiona na boczny tor, chciała za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagę i tak też przez całe życie robiła. Andrew Morton stara się zatem na kartach swej książki ukazać charakter wzajemnych relacji. Czyni to bez zabierania przy tym własnego stanowiska, odtwarzając raczej fakty, które mówią same za siebie. Nie brak w tej książce informacji o prywatnym życiu obu sióstr, o ich wzlotach i upadkach, o mężczyznach ich życia oraz o głębokiej więzi, która utrzymywała się przez całe wspólne życie sióstr. I chociaż Małgorzata zmarła na wiele lat przed swą siostrą, aż do swej śmierci stanowiła ona ważny punkt odniesienia w życiu Królowej, która niewątpliwie miała do siostry słabość. Jeśli zatem chcecie się dowiedzieć jak wyglądały blaski i cienie bycia siostrą jednej z najpotężniejszych kobiet na świecie sięgnijcie po tę książkę. Z pewnością przyniesie Wam ona wiele ciekawostek z życia brytyjskiego dworu, o których nie mieliście pojęcia. Zachęcam zatem do lektury.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-12-2022 o godz 14:21 przez: Inthefuturelondon
Rodzina królewska interesowała mnie, odkąd pamiętam, jednak nie na tyle, bym mogła nazywać siebie fanką lub miłośniczką. Z ciekawością obejrzałam seria The Crown (choć akurat tam prawdy czasami brakuje) i przeczytałam jak na razie aż jedną książkę na temat Royal Family. W odpowiednim momencie na mojej drodze stanęło wydawnictwo Marginesy oraz ich najnowsza propozycja biograficzna o Elżbiecie i Małgorzacie. Czy pozycja ta okazała się dobrą lekturą? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tej recenzji. Z mojej perspektywy dość trudno jest przybliżyć opis lub zarys tematyczny biografii. No bo przecież wystarczy samo wspomnienie o tym, o kim jest dana pozycja i to powinno stanowić już pełnoprawną odpowiedź na pytanie: “o czym jest ta książka?”. Tutaj już po tytule można się domyślić, że głównymi bohaterkami będą Elżbieta oraz Małgorzata - siostry, które przez lata uważane były za największe przeciwieństwa, jakie tylko można sobie wyobrazić. Jednak czy Andrew Morton skupił się tutaj tylko na tym wątku? Przede wszystkim chciałabym wspomnieć o tym, jak dobrze napisana jest ta książka. Nigdy wcześniej nie miałam okazji poznać pióra Andrew Mortona, choć o jego książkach słyszałam naprawdę wiele razy. Przekład Emilii Skowrońskiej okazał się tak dobry i tak... plastyczny, że wprost nie potrafiłam oderwać się od lektury tej historii. Choć jest to biografia, w której jest dużo faktów i ważnych informacji, to czytanie tej pozycji momentami przypominało mi czytanie powieści, w której wprost roi się od tajemnic i przemilczanych problemów. Tytuł jasno mówi, że książka przedstawia prywatną relację sióstr Windsor, jednak po jej skończeniu uświadomiłam sobie bardzo ważną rzecz - dzięki tej pozycji znacznie lepiej poznałam siostrę zmarłej już królowej Elżbiety, czyli Małgorzatę. Przyznaję, to na niej skupiła się moja uwaga i to jej życie zdecydowanie bardziej mnie interesowało. Charakter Małgorzaty był dość specyficzny, a ja miewałam momenty, gdy myślałam sobie: “to jest ta pokrzywdzona młoda kobieta, której zabraniano tak wielu rzeczy”, ale pojawiały się również myśli w stylu “jako osoba, którą tak często się ocenia, Małgorzata powinna raczej z tym walczyć, zamiast oceniać innych”. Może nie są to tak jasno sprecyzowane myśli, jakie były w rzeczywistości, jednak zamysł pozostał ten sam. W każdym razie - postać ta mnie zainteresowała i dzięki tej książce mogłam poznać księżniczkę bardziej. Elżbiety nie poznałam tutaj tak dobrze, jak jej siostry, chociaż mogło to też wynikać z faktu, iż ogólnie o królowej czytałam już wcześniej - z tego też powodu pojawiające się tutaj informacje niespecjalnie mnie zaskoczyły. Nie zaprzeczę, poniekąd uzupełniłam dzięki tej pozycji swoją wiedzę na jej temat, jednak nie było to na tyle odkrywcze, bym czuła się wręcz zafascynowana. Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor to tytuł, który zdecydowanie zapada w pamięci i nie pozwala oderwać się od lektury chociaż na chwilę. Czytanie tej książki było dla mnie bardzo przyjemne, choć nie zawsze pojawiały się przyjemne wątki. Cieszę się, że mogłam poznać tę pozycję i sprawdzić, jak pisze Andrew Morton - dzięki temu wiem, że z chęcią sięgnę po kolejne książki autora. Jeśli interesuje Was rodzina królewska, to myślę, że pozycja ta może być idealnym uzupełnieniem wiedzy lub wstępem do poznawania całego tego “uniwersum”.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-01-2023 o godz 22:57 przez: Anonim
Która mała dziewczynka choć przez chwilę nie chciała być księżniczką? Piękne suknie, tiary, bale, przepych, brokat i inne cuda, cudeńka. Andrew Morton w biografii sióstr Windsor zatytułowanej po prostu „Elżbieta i Małgorzata” opowiada historie dwóch księżniczek, których życie niekoniecznie było jak z bajki. Popularność serialu „The Crown” oraz śmierć królowej Elżbiety sprawiła, że życiorys owej postaci jest wyjątkowo chętnie czytany. Wiele już o niej napisano i pewnie jeszcze dużo publikacji się pojawi. Jeżeli chodzi o książkę „Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor” na uwagę zasługuje sama jej koncepcja, czyli siostrzane relacje. Andrew Morton skupia się na charakterach bohaterek oraz czynnikach, jakie je kształtowały – stara się odkryć, co czuły, jak na siebie patrzyły, czego mogły sobie zazdrościć, a kiedy współczuć – co nieuchronnie prowadzi do spojrzenia w szerszej perspektywie na rodzinę królewską. W tym wywodzie jasno i wyraźnie widać, jak tzw. etykieta pęta człowieka na stanowisku i jego bliskich, ile rzeczy robi się wbrew sobie, dla wizerunku. Widać, że na szczytach władzy nie ma miejsca na uczucia. Andrew Morton przyjmuje pozycje obserwatora – ja wyobrażałam go sobie, jako zjawę lewitującą za oknem. Mamy wrażenie, że uważnie przypatruje się każdemu krokowi księżniczek, aby opisać najmniejszy grymas na ich twarzy. No może aż tak szczegółowo nie jest, niemniej biograf stara się odmalować uczucia, co bardzo zbliża czytelnika do bohaterek książki. Udaje się stworzyć wrażenie, że poznajemy nie tylko ich życiorys, a je same. Takie biografie są na pewno znacznie ciekawsze niż suche wyliczanie faktów, jednak mój sceptycyzm każe mi się zastanowić, ile autor domniemał, a ile wyczytał ze źródeł. I na tym polu Andrew Morton całkiem dobrze się borni. W tekst wplótł sporo cytatów (rzetelnie opisanych), które mają być dowodem na wyciągnięte wnioski. Zapewne to młodsza siostra przykuje uwagę polskiego czytelnika. Elżbieta jest powszechnie znana. A Małgorzata? To jest taka postać, o której chętnie pisałby plotkarskie gazety – śliczna i buntownicza. Umyślnie użyłam trybu przypuszczającego, bo w magazynach, które kupowała moja mama na przełomie lat 90-tych i 2000 siostra królowej raczej musiała ustąpić skandalom wywoływanym przez Dianę czy Sarah Ferguson. Jak było wcześniej? Przypuszczam, że trudno szukać plotek w cenzurowanej prasie PRL-u, ale może się mylę. Wracając do Małgorzaty, jak możecie się domyślić, jej życiorys jest burzliwy. Staje na przeciwnym biegunie wobec opanowanej, dbającej o pozory siostry. I właśnie ten kontrast między Paniami Andrew Morton podkreśla. Książkę „Elżbieta i Małgorzata” bardzo dobrze się czyta. Myślę, że czytelnicy lubię takie biografie, które przez moment pozwalają im wkroczyć w inne życie. To, które prowadzi rodzina królewska może być dla nas szczególnie niezrozumiałe, a przy ty wyjątkowo ekscytujące. Miłość i przywiązanie, które ustępuje obowiązkom, emocjonujące bale i skandale, przepych kontra pozorowana skromność. To i wiele innych rzeczy czeka na was w świecie Windsorów.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
01-01-2023 o godz 19:50 przez: Pacia
W swojej książce A. Morton dzieli się z nami historią sióstr Windsor. Przedstawia zmieniające się relacje kobiet na przestrzeni wielu lat - od beztroskiego dzieciństwa, poprzez ciężkie lata wojny, aż po stopniowe ochładzenie stosunków po śmierci ojca i wstąpienie Elżbiety na tron. Elżbieta i Małgorzata to rodzeństwo, żyjące według wszelkich prawideł znanych par sióstr i braci z rodziny królewskiej, jakie funkcjonują w świadomość społecznej, w których zawsze jest ten dobry - uczciwy i prawy oraz ten drugi - żyjący w cieniu pierwszego - niepokorny i nieposłuszny. W tytułowym duecie - to Elżbieta była zawsze wzorem cnót, spokoju, obowiązkowości i odpowiedzialności, podczas gdy Małgorzatę cechowały buntowniczość, rozrywkowy styl bycia i krnąbrność. Książka Mortona przedstawia niezwykle ciekawą i fascynującą historię obu kobiet, w której przeczytacie o wszystkim tym, co dzieje za zamkniętymi drzwiami pałacowych komnat i co tak skrzętnie chronione jest przed opinią publiczną... Autor przedstawia pełne wzlotów i upadków życie Elżbiety i Małgorzaty, publikuje zdjęcia, przytacza relacje, listy i wywiady osób z ich najbliższego otoczenia, dzięki którym poznacie ich ciekawe, barwne i często nieznane dotąd oblicze. Pisze o skandalach, zdradach, chorobach i innych problemach obecnych w rodzinie królewskiej, o których zapewne nie wiedzieliście. Dzięki skrupulatności i rzetelności w opisywanych faktach, z książki wyłania się obraz sióstr będących po trosze przyjaciółkami, ale też rywalkami i przeciwniczkami - zawsze jednak kobietami, złączonymi więzami krwi, dąrzącymi się szczególnymi uczuciami. Oprócz faktów z życia Elżbiety i Małgorzaty, Autor przytacza sporo ciekawostek dotyczących, choćby obowiązującego prawa dotyczącego zawierania małżeństw królewskich czy tych, które mają związek z pałacem Buckingham. Wiedzieliście, na przykład, że pałac ten w czasach, gdy Elżbieta i Małgorzata były jeszcze małymi dziewczynkami, liczył 775 pokoi? Że w skład zatrudnionej służby wchodziły pełnoetatowe kwiaciarki do układania bukietów oraz służący, którzy zajmowali się tylko nakręcaniem zegarów? Albo, że przejście z sypialni dziewczynek do ogrodu zajmowało całe pięć minut, bo posiadłość była tak duża, że jej niekończące się korytarze stanowiły zawiły labirynt, z którego niełatwo było się wydostać? Takich opowiastek, które mnie zaintrygowały jest tu znacznie więcej, co w połączeniu ze świetnym stylem, w jakim pisze Autor, sprawiło, że wspaniale czytało mi się tę książkę 🤗. Jeśli chcecie bliżej poznać świat sióstr Windsor, koniecznie przeczytajcie tę pozycję! Nie będziecie zawiedzeni👍.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
06-12-2022 o godz 09:33 przez: monweg
Od śmierci Królowej Elżbiety II minęły trzy miesiące i prawdę mówiąc jestem trochę rozczarowana, bo myślałam, że utoniemy w zalewie książek o monarchii brytyjskiej. Tak się nie stało. A tych kilka, które wyszły, interesujące się osoby na pewno przeczytają. W moje ręce trafiła bardzo interesująca pozycja angielskiego dziennikarza i biografa Andrew Mortona. Mam na półce już kilka książek o Elżbiecie II, ale to pierwsza, która opowiada o nie tylko o niej, ale także o jej siostrze Małgorzacie. W ogóle uważam Elżbietę za kobietę wyjątkową, niezwykle silną, ale dopiero zgłębiając takie książki można dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Poznać jej drugą twarz, nie tylko tę, którą miała na potrzeby kamer. Zdaję sobie sprawę, że bywało tak iż niektóre jej decyzje nie były zbyt popularne, ale nie wiemy tego jakie my podjęlibyśmy na jej miejscu. Ale wracając do „Elżbiety i Małgorzaty”. Książka została napisana w taki sposób, że nie czyta jej się jak biografii czy reportażu lecz jak bardzo ciekawą zbeletryzowaną powieść. Chwilami można zapomnieć, że czyta się o prawdziwym życiu najwyższych sfer. Odczuwa się, że Morton darzył wielkim szacunkiem Królową i darzy wszystkich członków rodziny królewskiej. Brytyjski biograf wspaniale żongluje emocjami, dzięki czemu te niedostępne dla zwykłych ludzi koronowane głowy stają się bardziej ludzkie, stają się takie jak my, z podobnymi rozterkami i problemami. Elżbieta i Małgorzata – dwie siostry, których życie zmieniło się w momencie, gdy ich ojciec objął tron. Wtedy ich domem stał się Pałac Buckingham. Ale tylko jedna z sióstr została następczynią tronu. Czy ten fakt rzutował na relacje między nimi? Morton wnikliwie przedstawia świat obu sióstr Windsor; ich relacje, trudności, odpowiedzialność, presję podczas ciągłego kontrolowania, oceniania i krytyki. Mimo zajmowanych różnych funkcji siostry zdawały się szczerze podziwiać i były bardzo z sobą zżyte. Brytyjczyk w swojej książce więcej miejsca poświęca Małgorzacie i w sumie dobrze, bo o niej wiemy zdecydowanie mniej. O Elżbiecie napisano już sporo. Niektórzy oglądają serial biograficzny „The Crown” o życiu królowej Elżbiety II i mają już w tym temacie jakieś zdanie. Tym osobom polecam „Elżbietę i Małgorzatę” szczególnie, bo zdobędą wiedzę bardziej dokładną i szczegółową niż w serialu. Zapewne jest to również książka, po którą powinni sięgnąć wielbiciele monarchii i samej królowej. Polecam, bo to świetnie napisana biografia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
17-01-2023 o godz 11:17 przez: ja_carpe_diem
„Przy wszystkich różnicach niezmiennie łączyła je samotność”. Cóż, jak zawsze, ja, sroka zobaczyłam piękną, kolorową okładkę, nie umiem takich omijać, szczególnie gdy ich treść jest spójna z moimi gustami. Jako nastolatka bardzo interesowałam się dworem królewskim, a raczej rodziną Windsor. Starałam się czytać wszystkie dostępne materiały o członkach tej familii. Fascynowała mnie. Z biegiem lat moje zainteresowanie przygasło, zostało zastąpione innym potrzebami, jednak nostalgia pozostała. Dlatego przeczytanie książki, o chyba najsłynniejszym duecie sióstr, był dla mnie ogromną przyjemnością. Całość naszpikowana zdjęciami, obu pań, rodziny, bliskich, towarzystwa. Piękne, wypieszczone, wychowane w izolacji, a jednak na świeczniku życia. Zmagały się z problemami, które nie dotyczą wielu z nas. Każdy ruch, słowo, strój analizowany, roztrząsany, omawiany. Konwenanse, protokół, przestrzeganie wszelkich norm społecznych, zawsze poprawne – a właściwie takie miały być, nie zawsze się udawało, szczególnie Małgorzacie. Młodsza, nie chciała być postrzeganą ją jako siostrę królowej, ale jako córkę króla, niby mała różnica słów, ale jakże ważna dla samej zainteresowanej. „Jedna była „pąkiem”, druga „różą”, ale obie rosły na tej samej gałęzi”. Drobiazgowy i wnikliwy obraz, płynne frazy. Naczelny biograf rodziny królewskiej musiał uporać się z ukazaniem prawdy, a zachwianiem tajemnic w tej jakże „publicznej” rodzinie. Naruszenie granic pewnie odebrałoby autorowi pozycję i naruszyło status. Są rzeczy, których poznanie nie jest niezbędne ( jak np. romanse księcia Filipa; nikt z nas nie lubi, gdy mu się wchodzi do łóżka). Trudna rola i trudne zadanie, wszakże biografia to ukazywanie faktów, ale każda prawda widziana innymi oczyma z innej perspektywy i miejsca, różni się, pozostając prawdą. Drugi raz spotykam się z Mortonem; pierwsza nasza wspólna podróż „Diana. Prawdziwa historia” przekonała mnie do poznania historii relacji sióstr. W książce możemy doszukiwać się drugiego dna - pewnie jest; pytanie, czy warto? „Królową i jej siostrę łączyła wyjątkowa zażyłość. Małgorzata była jedną z niewielu osób, którym monarchini mogła całkowicie zaufać”. Ja zachęcam do przeczytania, zanurzenia się w świat inny, złożony. Poprowadzi czytelnika ciekawe pióro. empikgo #ebook
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego