Eleanora Fagan (1917-1959): To Billie With Love from Dee Dee PL (CD)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Dee Dee Bridgewater od ponad czterech dekad znajduje się w ścisłej czołówce najlepszych jazzowych wokalistek na świecie. Swym najnowszym albumem zatytułowanym Eleanora Fagan (1917-1959): To Billie With Love From Dee Dee wokalistka składa hołd ikonie jazzu, zmarłej tragicznie - Billie Holiday (wł. nazwisko Eleanora Fagan),

„Ten album jest wyrazem ogromnego szacunku i wdzięczności wobec wokalistki, dzięki której moja muzyczna kariera stała się możliwa”” – mówi Bridgewater. Z tworczością Billie Holiday Artystka stykała się w przeszlości wielokrotnie – min, odegrała rolę samej Billie Holiday w przedstawieniu teatralnym Lady Day granym w Paryżu i Londynie w 1986 i 1987r. „Chciałam aby [album] Eleanora Fagan... był czymś innym, bardziej nowoczesnym, (…) Chciałam, aby album był radosny. (...) Billie zasługuje, aby jej muzyka była usłyszana w innym świetle a ja zdecydowanie nie podjęłam się naśladowania jej” – dodaje Bridgewater.

Kluczem do nowego podejścia jest pianista Edsel Gomez, długoletni akompaniator Bridgewater. Edsel napisał nowe aranżacje do 12 piosenek umieszczonych na albumie, w tym afrykańską polirytmiczną interpretację “Lady Sings the Blues“, na nowo zharmonizowaną wersję “All of Me” i gospelowo zabarwioną “God Bless the Child”. „Edsel jest niesamowicie utalentowanym aranżerem o bardzo nowoczesnych ideach. Umie pracować w gustownym stylu”  - opowiada artystka. „Przesłuchałem wszystko co Billie Holiday kiedykolwiek nagrała. Pozwalam jej muzyce mówić do mnie” – mówi pianista. Obok niego w grupie  Bridgewater, która nagrała album są: amerykański jazzman grający na instrumentach stroikowych James Carter, basista Christian McBride oraz perkusista Lewis Nash. „Ten zespół od dawna był moim marzeniem” – wyznaje Bridgewater.

Bridgewater takie piosenki jak “Good Morning Heartache”, “Lover Man” oraz “Fine and Mellow” śpiewa w wabiący sposób, który jest zarówno seksowny, odważny jak i majestatyczny. „Po raz pierwszy nie byłam skoncentrowana na osiągnięciu szczególnego brzmienia głosu” – mówi wokalistka. „Po prostu śpiewałam idąc za instynktem. To było takie kołyszące i uczuciowe”. Uwagę zwracają również uzupełniane podmuchami Cartera “You’ve Changed”, “Mother’s Son-in-Law” w duecie z McBride oraz “Miss Brown to You” odsłaniające ponadprzeciętne zdolności perkusisty Nasha.

Po takich wspaniałych albumach, również poświęconych wielkim postaciom takim jak Ella Fitzgerald (Dear Ella, 1997r), Horace Silver (Love and Peace: A Tribute to Horace Silver, 1995r) czy Kurt Weill (This Is New, 2002r) czy niedawnym Red Earth: A Malian Journey (2007r) z pewnością płyta Eleanora Fagan (1917-1959): To Billie With Love From Dee jest jednym z najbardziej znaczących dokonań w jej karierze, której ideę przybliżają słowa Bridgewater: ”Chcę się poruszać naprzód, tak jak z poprzednimi moimi albumami. Nie cofać sie ale postępować. Konsekwentnie”.

1. Lady Sings the Blues
2. All of Me
3. Good Morning Heartache
4. Lover Man
5. You've Changed
6. Miss Brown to You
7. Don't Explain
8. Find and Mellow
9. Mother's Son-in-Law
10. God Bless the Child
11. Foggy Day
12. Strange Fruit

ID produktu: 1006408133
Tytuł: Eleanora Fagan (1917-1959): To Billie With Love from Dee Dee PL
Wykonawca: Bridgewater Dee Dee
Dystrybutor: Universal Music Polska
Data premiery: 2010-03-05
Rok nagrania: 2010
Producent: Other Jazz
Nośnik: CD
Liczba nośników: 1
Rodzaj opakowania: Jewel Case
Wymiary w opakowaniu [mm]: 125 x 10 x 142
Indeks: 65723807
średnia 5
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Zobacz także

Podobne do ostatnio oglądanego