Egzekutor (okładka  miękka, 06.2022)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Oferta empik.com : 28,65 zł

28,65 zł 49,90 zł (-42%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Felix Landau lubił przesiadywać na balkonie okazałej willi i strzelać do przechodzących Żydów. W listach miłosnych do żony szczegółowo opisywał sadystyczne czyny, jakich się dopuścił. Brał też udział w masakrze profesorów lwowskich w nocy z 3 na 4 lipca 1941 we Lwowie.

Landau to zbrodniarz nazistowski, który organizował pracę Żydów w Drohobyczu. Na jego łasce był Bruno Schulz, którego nazista zmusił do namalowania w swojej willi obrazów inspirowanych baśniami. Wkrótce to za jego sprawą, Schulza spotkała okrutna śmierć.

U boku wiernie towarzyszyła Landauowi ukochana Gertrude. Urządzała z nim wystawne przyjęcia w drohobyckiej willi, w dzielnicy oddzielonej od getta aleją jabłonek i ładnych domów. Gertrude szybko znalazła się pod wpływem Feliksa.

To historia o sadystach, którzy nie cofnęli się przed niczym.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1306911197
Tytuł: Egzekutor
Autor: Woźniak Marcel
Wydawnictwo: Wydawnictwo Filia
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-06-29
Rok wydania: 2022
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 205 x 32 x 131
Indeks: 41966877
średnia 4,8
5
22
4
4
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
21 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
18-08-2022 o godz 12:58 przez: Agnieszka Gruszczyńska | Zweryfikowany zakup
Tylko 4 gwiazdki bo na końcu okazało się że czytałam fikcję 😭. Ale bardzo dobrze napisana
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-07-2022 o godz 06:38 przez: bulet | Zweryfikowany zakup
Bardzo dobra polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-07-2022 o godz 23:22 przez: Ewelina
"Ta praca jest tak nudna! Zapowiadali im ważną misję, tymczasem pracują jak zwykli urzędnicy, tyle że zamiast maszyn do pisania mają pistolety, a zamiast dokumentów stemplują kulami ludzi. Każdy mógłby to robić za niego.” „Egzekutor” Marcela Woźniaka to powieść będąca fikcją inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami i dokumentami. To historia życia Felixa Landaua. Człowieka zafascynowanego faszyzmem, dla którego nazistowskie idee stały się drogowskazem, nadały sens i kierunek życiu. Uznanie w oczach Hitlera – to był jego życiowy cel. Śledząc kolejne etapy życia i kariery Landaua obserwujemy bezmiar jego okrucieństwa. Mordowanie polskiej inteligencji, setek Żydów i Polaków we Lwowie, a następnie w Drohobyczu. „Żyd. To brzmi jak wyrok śmierci.” Bezlitosny, z nieodłącznym waltherem przy boku, zabijał strzałem prosto w serce. Rekwirował majątki, gwałcił te, którymi tak bardzo gardził. Swoje „dokonania” skrzętnie notował w dziennikach i chwalił się nimi w romantycznych listach do ukochanej Gertrude. Marcel Woźniak kreśląc portret Felixa Landaua sięga także w przeszłość, do lat jego dzieciństwa i młodości.  Powieść Woźniaka to także swoisty hołd dla jego ofiar, ludzi z którymi się zetknął, mieszkańców Drohobycza. Bruno Schulza, który w willi przy Janstrasse słuchając jego wspomnień z lat dzieciństwa i młodości ozdabiał ściany dziecięcego pokoju scenami z baśni braci Grimm. Tulka Backenrotha, który pomagał drohobyckim Żydom przetrwać wojnę. To historia małego Icka, przekonanego o tym, że to przez jego rysunki wybuchła wojna i zginęli jego najbliżsi. Chajki, która przeżyła piekło obozu koncentracyjnego w Kołdyczewie, cudem przeżyła i zaopiekowała się Ickiem.  Fabuła powieść Marcela Woźniaka nie kończy się wraz z zakończeniem działań wojennych. Autor opisuje dalsze losy zbrodniarzy i ocalonych. To niestety gorzka część tej historii, w której wyrządzone zło nie doczekało się zasłużonej kary.  „Egzekutor” to powieść z przesłaniem. Marcel Woźniak przedstawiając sylwetkę zbrodniarza wojennego pokazuje do czego może doprowadzić ślepe zawierzenie idei faszyzmu i wierność człowiekowi przekonanemu o wyższości własnej rasy i narodu. Autor udowadnia, że nie trzeba mnożyć rozbudowanych opisów makabrycznych zbrodni, aby wstrząsnąć czytelnikiem i zobrazować skalę okrucieństwa do jakiego zdolny jest człowiek pyszny, który opowiedział się po stronie zła. Jak pokazuje to, co dzieje się aktualnie za naszą południowo – wschodnią granicą, takie powieści są wciąż bardzo potrzebne. Trudno też oprzeć się wrażeniu, że historia zatoczyła koło, a my ludzie mamy naprawdę krótką pamięć i nie uczymy się na błędach. Jeżeli mielibyście przeczytać tylko jedną powieść portretującą nazistowskiego zbrodniarza, to niech to będzie „Egzekutor”.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
04-07-2022 o godz 22:33 przez: Tomasz Kosik
„Egzekutor” to przerażająca historia Feliksa – anioła śmierci. Demona w skórze. Specjalnie nie napisałem ludzkiej, ponieważ czyny, jakich się dopuścił daleko odbiegają od norm ludzkich zachowań. Fascynacja złem, okrucieństwem, sadyzmem była u Feliksa Landaua największą wartością. Były one dla niego sensem życia, jego esencją, z której spijał całym sobą. Marcel Woźniak w swej najnowszej książce ukazuje historię, która wstrząśnie każdym. Świadomość, że wydarzenia te miały miejsce w prawdziwym życiu jeszcze bardziej elektryzuje nasze emocje. Czyny, których dopuścił się Felix Landau, zasługują na słowa potępienia. Bardzo dobrze, że Marcel Woźniak przybliża je nam na kartach swej książki. Warto poznać tę historię. Niech będzie ona dla nas ważną lekcją. Ciekawe tylko, czy ludzkość wyciągnie z niej jakieś wnioski? Landau był zbrodniarzem nazistowskim, którego fascynacja ideologią Hitlera, przerodziła się w koszmar wielu tysięcy ludzi – ofiar anioła śmierci. Był on odpowiedzialny za organizację pracy Żydów w Drohobyczu. Uwielbiał przesiadywać na balkonie swej willi i strzelać do przechodzących Żydów. Brał również udział w masakrze profesorów lwowskich w nocy z 3 na 4 lipca 1941 roku we Lwowie. „Egzekutor” to książka dla osób o mocnych nerwach, dla czytelników, którzy poszukują historii ukazujących prawdę. Niestety ta, opisana na kartach książki Marcela Woźniaka jest zatrważająca, wręcz niewiarygodna. Zadziwiające jest to, że Landau oddany ideologii nazistowskiej wykazał się nieludzkimi cechami, natomiast w miłości do Gertrude potrafił okazać uczucia. Tylko podyktowane były one jego osobistymi korzyściami. To niewyobrażalne jak jeden człowiek może wykazywać takie skłonności. To również zatrważające jak w imię chorej ideologii przyzwala się ludziom do bestialskich czynów wobec społeczeństwa. Sadyzm w wykonaniu zbrodniarzy wiernych nazistowskim hasłom nie miał granic. Ci ludzie nie cofnęli się przed niczym. Ci ludzie tak naprawdę nie są ludźmi – są demonami w powłoce przypominającej człowieka. Zdecydowanie polecam Wam lekturę najnowszej książki Marcela Woźniaka. „Egzekutor” to powieść na faktach, powieść, która powinna być dla nas lekcją historii. Ważne, aby jej nie przeoczyć, lecz wziąć z niej ważne przesłanie, które pozwoli uchronić nas przed zatoczeniem koła w historii cywilizacji. Życzę tego każdemu z nas. A każdemu, kto sięgnie po tę książkę, życzę mocnych wrażeń. Książka „Egzekutor” ukazała się nakładem Wydawnictwa Filia, Filia na Faktach
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
06-08-2022 o godz 14:35 przez: Aleksandra
"[...] zło nie ma skali, a ludzkie cierpienie - kresu." Kolejna książka o tematyce II wojny światowej, którą miałam ostatnio okazję przeczytać. "Egzekutor" to nie jest łatwa lektura, jak wszystkie, które dotyczą tego okresu. Czytanie o nazistowskich zbrodniarzach wywołuje ciary na ciele i mnóstwo negatywnych emocji. Marcel Woźniak przybliża postać Felixa Landau, który "stacjonował" w Drohobyczu. Tam organizował pracę Żydom, choć wielu z nich też straciło życie. Z wielu powodów, co w głowie się nie mieści. Jednak w swoich postępowaniach nie był osamotniony. Chora idea Hitlera wyprała mózgi ludziom, którzy na krzywdzie innych, poniżaniu, obdzieraniu z godności, pozbawianiu życia, dorobili się majątku. Tym bardziej nie potrafię zrozumieć, że tacy ludzie byli ułaskawiani z braku dowodów. Poznajemy postać Landau, ale również niektóre losy żydowskich ofiar mężczyzny. Tym bardziej jest to trudna lektura, o czym przekonacie się już na samym wstępie książki. Autor nie cacka się z opisami zbrodni, można by powiedzieć, że bez emocji, tak jak to postępował Landau i inni naziści. Co ciekawe, Landau był człowiekiem mocno zapatrzonym w siebie, ale i w ukochaną Gertrude, dla której to odnowił drohobycką willę. Jego fanatyzm odczuło wielu ludzi na swojej skórze, co jest kompletnie niewyobrażalnym barbarzyństwem. Po takich historiach pewnie niejedna osoba zastanawia się, co z naszym człowieczeństwem? Czy w obliczu dojścia do władzy, dorobienia się majątku i byciem panem życia i śmierci, zamieniamy się w bezduszne maszyny do zabijania, zadawania okropnego bólu? Marcel Woźniak ma ciekawe pióro, choć momentami czułam się pogubiona w codzienności nazistów. Ich rozmowy, dowcipy, wykonywanie rozkazów kompletnie zbijały mnie z tropu, gdy przed chwilą dokonywali egzekucji, czy też grabieży. Miejscami lawirujemy między teraźniejszością, a przeszłymi wydarzeniami, ale nie ma tego wiele. Według mnie są tu fragmenty, które napędzają tę historię, ale także takie, które zapał do czytania mocno ostudzają. Mimo wszystko, jest to lektura, która nie dostarcza rozrywki, a ukazuje świat, w którym żyjemy. Świat, w którym historia lubi się powtarzać i to się właśnie dzieje. Jeśli interesuje Was taka literatura, to zdecydowanie polecam. Ja wiem, że muszę teraz odpuścić tą tematykę, ponieważ po dwóch książkach o tematyce wojennej w krótkim czasie czuję, że mam dość.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-06-2022 o godz 13:57 przez: Anonim
Jak łatwo było kiedyś człowiekowi zabić drugiego człowieka. Zabić bez wyrazu twarzy, jakby to nie był człowiek z krwi i kości. Człowiek, który zapewne miał rodzinę. Gdzie taki morderca, kat, egzekutor miał sumienie? Nie dość, że fascynacja faszyzmem, nazizmem i nie tylko doprowadzała do śmierci wielu osób, bo ideą było pozostawić jedną rasę i stworzyć jeden naród, a inne wymordować, to zabijano również dla zabawy. Felix Landau nazista, żołnierz i policjant, człowiek bez sumienia, bez krzty współczucia i serca. Posiadacz pięknej willi z balkonem, z którego jednym strzałem likwidował Żydów przechodzących obok, bądź pracujących niedaleko. Zakochany po uszy w Gertrude oraz w sobie. Wierzy, że ich miłość jest jego talizmanem i odkupi wszystkie jego grzechy. Skazany na podwójne dożywocie, po 11 latach zostaje ułaskawiony. Za takie czyny, jakie popełnił, jest to nie do pomyślenia. Gertrude wcale nie lepsza. Dopuszczała się okropnych zbrodni i czerpała z tego satysfakcję. Dopasowali się idealnie pod tym kątem. ,,Egzekutor" Marcela Woźniaka to książka oparta na faktach, jednak niewierna wszystkim faktom zawartym w książce. Niektóre to fikcja stworzona na użytek odtworzenia niektórych scen. Opisuje bestialskie chwile, które momentami mrożą krew w żyłach. Dom dziecka, w którym dzieci zostały poprzybijane do ścian zardzewiałymi gwoździami, zabijanie ludzi innej rasy jednym strzałem w serce, bądź w głowę. Wzbudzanie zaufania dla własnej korzyści, po czym likwidowanie osobnika. Poza tym kradzieże wartościowych dzieł sztuki. Tego było dużo więcej. Ta pozycja to ukazanie osób - sadystów, którzy nie cofali się przed niczym. To historia nie tylko Felixa, znajdziemy tu również wzmianki na temat innych morderców. Takie książki są potrzebne po to, aby nie zapominać, aby młodsze pokolenia wiedziały, co działo się kiedyś. Jakie zbrodnie były popełniane. Jak niewinni ludzie ginęli przez chorą władzę i chore ambicje jednego człowieka z powodu pochodzenia czy też innych kryterii, których nie spełniali. Podsumowując, napiszę tu cytat ,,Felix to anioł, nie człowiek. Anioł śmierci " Książka dla osób o mocnych nerwach, ale także dla wszystkich, bo każdy powinien znać historię zbrodniarzy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-07-2022 o godz 09:27 przez: paola.33
Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją książki Egzekutor autorstwa Marcela Woźniaka. Autor przedstawił w niej sylwetkę zbrodniarza nazistowskiego Felixa Landaua. Landau od najmłodszych lat fascynował się ideą nazizmu. Już jako piętnastolatek wstąpił do Narodowosocjalistycznej Młodzieży Pracującej, czyli przybudówki austriackiej partii narodowo-socjalistycznej. Jako dwudziestolatek wstąpił do armii austriackiej, z której został wydalony za szerzenie faszystowskiej propagandy. Z czasem uciekł do III Rzeszy i uzyskał obywatelstwo niemieckie. Tutaj w pełni mógł realizować swój życiowy plan, którym było zyskanie uznania w oczach Adolfa Hitlera. Na pierwszych stronach powieści poznajemy Felixa, który pełni akurat funkcję szefa referatu do spraw żydowskich w Drohobyczu. Jest to młody mężczyzna zakochany bez pamięci w swojej narzeczonej Gertrude. Nic nie wskazuje na to, że mamy do czynienia z potworem. Kolejne sceny obrazują zupełnie inną rzeczywistość. Autor zręcznym piórem odmalował portret sadystycznego kata, któremu nieobce jest dokonywanie najgorszych bezeceństw. Z każdą stroną dowiadujemy się więcej o jego przewinieniach: gwałtach, grabieżach, mordach - Landau lubował się w strzelaniu swoim ofiarom prosto w serce, aby uniknąć bałaganu po rozbryzgującym się mózgu w wyniku strzału w głowę. Ten zwyrodnialec brał udział w masowych mordach Żydów. Miał także swój udział w mordzie profesorów polskich we Lwowie w 1941 roku. Wszystkie swoje zbrodnie skrzętnie notował w swoim dzienniku i chwalił nimi w listach do ukochanej Gertrude. W pewnym momencie Landau został swego rodzaju protektorem Brunona Schulza, któremu zlecił odmalowanie scen z baśni braci Grimm, które miały zdobić jego willę. Nie uchroniło to jednak Schulza przed śmiercią z rąk niemieckich oprawców. Egzekutor to książka, w której historia miesza się z fikcją literacką. Książka pełna brutalności, fanatyzmu, zła i prawdy. Ciężko uwierzyć, że człowiek człowiekowi zgotował taki los. Najsmutniejsze jest w tym wszystkim to, że Felix Landau nie poniósł zasłużonej kary. Polecam Kochani tę książkę, ale przygotujcie się na wielkie emocje i szokujące opisy. Więcej recenzji na Instagramie patka_czyta_.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
14-07-2022 o godz 18:23 przez: Kamila
Felix Landau lubił przesiadywać na balkonie okazałej willi i strzelać do przechodzących Żydów. W listach miłosnych do żony szczegółowo opisywał sadystyczne czyny, jakich się dopuścił. Brał też udział w masakrze profesorów lwowskich w nocy z 3 na 4 lipca 1941 we Lwowie. Landau to zbrodniarz nazistowski, który organizował pracę Żydów w Drohobyczu. Na jego łasce był Bruno Schulz, którego nazista zmusił do namalowania w swojej willi obrazów inspirowanych baśniami. Wkrótce to za jego sprawą, Schulza spotkała okrutna śmierć. U boku wiernie towarzyszyła Landauowi ukochana Gertrude. Urządzała z nim wystawne przyjęcia w drohobyckiej willi, w dzielnicy oddzielonej od getta aleją jabłonek i ładnych domów. Gertrude szybko znalazła się pod wpływem Feliksa. Początek mnie bardzo zainteresował. Potem historia jakby straciła impet. Felix Landau wykonywał egzekucje na Żydach, organizował pracę przymusowych robotników i pisał listy do kochanki, którą później poślubił. I tak minęła pierwsza połowa; akcje Landaua były jak "kopiuj/wklej". Miałam wrażenie, że czytam ciągle to samo. Ale mniej więcej od połowy więcej się dzieje, a właściwie - dzieje się bardzo dużo. Ogrom wojennej masakry. "Zło nie ma skali, a ludzkie cierpienie - kresu"; cytat z książki. Landau był jednym ze sprawców tego zła i cierpienia. Wyjątkowo sadystyczny zbrodniarz. Wszystkie wojny tego świata mają to do siebie, że sadyści, okrutnicy, mordercy i psychopaci mają szerokie pole do popisu i właściwie żadnej kontroli. A bohater owej powieści uosabiał wszystkie te cechy. Straszne jest też to, że kobiety - żony i kochanki nazistów, wcale im nie ustępowały w owych działaniach. Nie brakowało w książce opisów, jak biły na śmierć żydowskie dzieci albo oddawały pijanym żołnierzom do "zabawy". A wtedy działy się straszne rzeczy. Jak sam autor pisze w Posłowiu, jego powieść jest oparta na prawdziwych wydarzeniach. Kiedy oddawał książkę do druku, wybuchła właśnie wojna na Ukrainie i historia zatoczyła krąg. Znowu potwory wyszły z ukrycia. Przejmująca historia, warta przeczytania. Polecam 😊 Ocena: 4/5
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-06-2022 o godz 08:15 przez: LadyPasja
„Egzekutor” autorstwa Marcela Woźniaka to niesamowity reportaż, to mocny głos o nazistowskim zbrodniarzu, to opowieść przybliżająca postawę, motywację i działania okrutnej bestii. Wyobraźcie sobie co się dzieje, gdy człowiek, który spadł na samo dno, zdobywa nieograniczoną władzę nad życiem i śmiercią… człowiek, który zapisze „Nie mogłem wychodzić z domu po godzinie dwudziestej, nie mogłem korzystać z telefonów ani środków transportu zbiorowego. Zostałem pozbawiony zasiłku dla bezrobotnych, nie mogłem podjąć pracy. Pozbawiono mnie po prostu możliwości życia!” Gdy nienawistne nazistowskie słowa padły na taki grunt… zrodził się potwór. Felix Landau Potwór, który nie czół nic mordując, gwałcąc, grabiąc… wykorzystując ludzi do katorżniczych prac, kłamiąc, manipulując, bogacąc się kosztem innych… przyczyniając się do śmierci Schulza, uczestnicząc w egzekucji profesorów lwowskich w 1941… był ślepo posłuszny. Władca życia i śmierci… bezlitosny, nieubłagany, dziki… marionetka w szponach ideologii nazistowskiej. Felix Landau Mężczyzna, którego listy miłosne do najdroższej Gertrude stanowiły brutalne raporty dotyczące mordowania Żydów… który wije miłosne gniazdko w drohobyckiej willi, oddzielonej od getta aleją jabłonek… który rozkazał Shulzowi ozdobić pokoje dziecięce baśniowymi rysunkami. Gorąco polecam lekturę… by pamiętać o ofiarach zbrodni, by zbliżyć się do zrozumienia mechanizmów chorego umysłu… by historia nigdy się nie powtórzyła. Otrzymujemy historię wzbogaconą fikcją literacką, zapiski z sugestywnymi interpretacjami wydarzeń z perspektywy tytułowego Egzekutora. Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwo Filia. „Pan Felix, Boże drogi, co za człowiek. Mógłby położyć wszystkich jednym strzałem, a on tymczasem niektórych żydów trzyma u siebie i ci, z opaską – glejtem na ramieniu – są utrzymywani przy życiu, mają pracę, czasem dostaną kawałek bułki cynamonowej lub papierosa. Felix to anioł, nie człowiek. Anioł śmierci.”
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-07-2022 o godz 08:49 przez: aannaa_czyta
Lubię powieści, które oscylują wokół historii wojennych czy obozowych lub stanowią jedynie ich tło. Jednak po lekturze najnowszej książki Marcela Woźniaka „Egzekutor” jestem poruszona, przejęta i wręcz oburzona… Tytułowy egzekutor to Felix Landau - zbrodniarz nazistowski, który miał za zadanie organizować pracę Żydów w Drohobyczu. Swoim zadaniem przejął się zdecydowanie zbyt mocno… Zaślepiała go idea faszyzmu i bezkrytyczność wobec swojego przywódcy – Hitlera. Landau mordował więźniów w sposób okrutny, wykorzystując każdą sytuację do zabicia człowieka. Torturował, w wyszukanie okrutny sposób dokonywał egzekucji ludzi niezdolnych do pracy, ćwiczył swoje umiejętności strzeleckie strzelając do więźniów z balkonu domu w którym mieszkał. Autor na kartach książki przybliżył także historię egzekucji profesorów polskich we Lwowie 4 lipca 1941, a także wykorzystanie talentu malarskiego Brunona Schulza do wykonywania licznych prac malarskich – ozdabiania ścian pokoju dziecięcego w swej willi czy zdobienia wnętrz kasyna gestapowskiego… Lektura tej książki mimo, iż nie należała ani do łatwych ani do przyjemnych zainteresowała mnie niesamowicie. Mimo ogarniającego mnie wstrętu czy wręcz obrzydzenia do tej postaci przebrnęłam przez nią dość szybko. I nie ukrywam, że były też takie momenty gdzie nie mogłam tak po ludzku pojąć jak można być aż takim potworem, aż taką bestią – choć i tak te nazwy wydają się być nieadekwatne do czynów których się dopuścił…. Ciągle rosnące napięcie i demoniczny charakter przerażają i sprawiają, ze o książce czy raczej o opisanej w niej postaci nie sposób zapomnieć… Polecam tym, którzy maja ochotę na „mocniejszą” literaturę bądź tym, którzy są ciekawi tej postaci…
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-07-2022 o godz 17:46 przez: zaczytany.tata
Bezlitosny morderca, psychopata i kat w jednym- taki właśnie był „Egzekutor”. Feliks Landau, bo o nim mowa był zafascynowany faszyzmem, bezgranicznie oddany Hitlerowi i III Rzeszy. Jego umysł został całkowicie omamiony nazistowskimi ideami, robiąc z niego samego kata wielu niewinnych Żydów, kreśląc przy tym wyjątkowo plugawy obraz kawałka naszej historii. Historii, która nigdy nie miała mieć miejsca. Marcel Woźniak pisząc „Egzekutora” po mistrzowsku wręcz oddał realizm tamtejszych czasów, pokazując niewyobrażalne bestialstwo diabła, który lubował się w zabijaniu przy okazji nierzadko poniżając, torturując i gwałcąc. Ten przerażająco fantastyczny obraz ludzkiego okrucieństwa, wszechobecnego cierpienia i heroicznej walki o każdy oddech nie pozwala absolutnie na jakiekolwiek refleksje poza odrazą w stosunku do wojennych oprawców. Fabułę książki można podzielić na kilka części, na które składają się młodzieńcza lata Feliksa, późniejsze dążenie tego sadystycznego zwyrodnialca do wiernego żołnierza całkowicie oddanemu ideologii Hitlera, a także jego dalsze losy po zakończeniu działań wojennych, z których dowiedzieć się możemy jaką karę przyjdzie mu zapłacić za dokonane zbrodnie. „Egzekutor” to książka absolutnie dla każdego, jakkolwiek groteskowo to brzmi, mając na uwadze jej szokującą fabułę. Marcel Woźniak używając prostych słów przekazał treść, która pozostanie z czytelnikiem z pewnością na bardzo, bardzo długo co jakiś czas tworząc w jego głowie projekcje straszliwych czasów, które dla nas- ludzi powinny być tylko i wyłącznie literacką fikcją. Majstersztyk. Ode mnie najwyższa możliwa nota. Inaczej po prostu być nie mogło. Współpraca z wydawnictwem Filia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-08-2022 o godz 21:55 przez: Ilona Wolińska
"Oto u jego stóp leży człowiek. Ledwo dycha, w jego rzężeniu zawieszone jest pytanie o to, czy będzie żyć. Felix Landau strzela mu w głowę kulą kalibru siedem koma sześćdziesiąt pięć milimetra. Egzekucja- oto jego odpowiedź". Felix Landau- bezduszny i bezwzględny zbrodniarz nazistowski. Anioł Śmierci- tak o nim mówili. Bez opamiętania wierny był idei Hitlera, do tego stopnia, że bez żadnych skrupułów wykonywał egzekucje. Jego fascynacja nazizmem stała się koszmarem dla tysiecy ludzi. W Drohobyczu organizował pracę dla Żydów a także ich masowe rozstrzeliwania. Jego ulubionym zajęciem było strzelanie z balkonu do wyznawców judaizmu. Brał też udział w masowej egzekucji profesorów lwowskich w nocy z dnia 3/4 lipca 1941 we Lwowie. "-Czy to był dobry powód, by pozbawić kogoś życia? -A czy to mądre opuszczać się w pracy, jeśli ta praca utrzymuje Cię przy życiu? Zresztą, co za różnica. Tydzień wcześniej czy później, wszyscy zostaniecie zlikwidowani" "Egzekutor" to obraz człowieka przesiąkniętego złem, bezdusznego kata i mordercy. Powieść inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami oraz dokumentami, nie wszystkie opisane w niej zdarzenia miały miejsce. Podstawą do powstania tej książki były pozostawione przez Landau dzienniki, które są wyraźnym studium psychologicznym człowieka, który swoje myśli oddał Hitlerowi a serce Gertrude.. kochał tylko ją.. i siebie. To zaskakujące jak pozbawiony wszelkich cech człowieczeństwa bezduszny człowiek, dla którego strzelanie do ludzi było czymś naturalnym, potrafił okazywać uczucia, kochać. "Egzekutor" to powieść trudna, pełna bólu i cierpienia, ale takie historie trzeba znać, czytać i o nich pamiętać. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-08-2022 o godz 13:08 przez: Anonim
„A czy to mądre opuszczać się w pracy, jeśli ta praca utrzymuje cię przy życiu? Zresztą, co za różnica. Tydzień wcześniej czy później, wszyscy zostaniecie zlikwidowani.” Jak to się stało, że zwykły człowiek stał się potworem? Że zdobył nieograniczoną władzę, był panem życia i śmierci? Feliks Landaua – obszerna historia jego kariery w NSDAP. Autor skrupulatnie, przejrzyście, wnikliwie krok po kroku odkrywa przed nami jego prawdziwe oblicze. Jego relacje z innymi nazistami, z ukochaną Gertrudą i ogromna nienawiść do Żydów, których zwalczał, niszczył, znęcał się nad nimi, bestialsko mordował, a kobiety którymi pogardzał - gwałcił. Kłamał, mataczył bogacił się na krzywdzie innych, ślepo posłuszny Hitlerowi, którego postrzegał jako boga. Jego ulubioną rozrywką było strzelanie z balkonu swojej willi do przechodzących Żydów. Autor nie daje nam suchych faktów, to pełna emocji historia okrutnego człowieka, który życie ludzkie miał za nic. Pan Marcel nie ocenia, krótkie zwięzłe zdania, smagają niczym bicz. Sadyzm, bestialstwo, wymyślne tortury, dramat niewinnych ludzi, egzekucja lwowskich profesorów w lipcu 1941 r., Drohobycz – katorżnicza praca Żydów, śmierć Bruno Schulza i tysięcy ludzkich istnień… Tylu negatywnych emocji dawno nie czułam podczas czytania… Mocna, dosadna, bolesna próba zagłębienia się i zrozumienia chorego umysłu. Prawda historyczna idealnie współgra z fikcją literacką. Nie jest to łatwa i przyjemna książka… Ale czytajcie, by nie zapomnieć, nigdy więcej nie dopuścić do tak przerażających, makabrycznych czynów. Bardzo polecam, Tatiasza i jej książki.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-07-2022 o godz 08:56 przez: Sandra Smolińska
Witajcie ❤️ Dzisiaj mam dla Was recenzję książki @marcelwozniak_official pt: „Egzekutor” wydawnictwa @filianafaktach @wydawnictwofilia . Ciężko mi pisać, że to świetna książka bo jest ona wyjątkowo trudna i poruszająca, ale napisana jest genialnie. Zastanawiam się czy znacie takie nazwisko Felix Landau, ja zanim przeczytałam tą książkę to nazwisko kojarzyłam tylko ze zbrodniarzem wojennym. „Egzekutor” to książka, która pokazuje jakim człowiekiem był Felix. Był on członkiem SS, brał udział w egzekucji profesorów w lipcu 1941 roku we Lwowie, oraz wielu innych swoich egzekucjach. W swoim życiu na pierwszym miejscu stawiał Hitlera a na drugim swoją szaleńcza miłość do Gertrude. To dzięki temu, że przez pewien czas byli od siebie daleko, wiadomo jakich zbrodniach brał udział, bo wszystko dokładnie ze szczegółami opisywał w listach do niej. Muszę Wam powiedzieć, że czytając ta książkę bolało mnie jak bezlitosnym człowiekiem był ten mężczyzna. Opisy niektórych egzekucji były dla mnie straszne. Chciałabym żebyście przeczytali tą książkę, bo należy pamiętać o tych co zginęli. Boli mnie jeszcze jedno, bo zdaje sobie sprawę, że w Drohobyczy na Ukrainie żyją jeszcze jakieś osoby, które widziały jako dzieci w latach 40-stych ubiegłego wieku, krew jaka się przelała z rąk Felixa i teraz na starość widzą to samo , tylko zmienił się „egzekutor”. Smutne jest to, że świat tak szybko zapomina o tym co złe. Dlatego czytajmy takie książki, żeby żyło to tylko w naszych głowach, jako historia. Polecam Wam tą książkę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
29-07-2022 o godz 17:15 przez: ja_carpe_diem
Powieść na faktach, jednak z wplecioną fikcją literacką… Nie chciało mi się tego czytać, poznawać kolejnych makabrycznych czynów, czuć bólu ofiar, otaczać się beznadzieją egzystencji tego czasu i miejsca. Jednak nie mogłam przestać… Co mnie uderzyło? Podejście do egzekucji. Normalna praca, jak w urzędzie. Zupełny brak emocji. Czy ten człowiek taki był? Chyba tak, któż normalny robiłby takie rzeczy. Wszystko we mnie płacze nad poszkodowanymi z tej książki i chociaż to będzie mało popularne współczuję także Felixowi, z powodu choroby, otoczenia, wychowania, i czasów, w których żył. Obecnie zamknięty zostałby w zakładzie dla niebezpiecznych psychopatów i leczony, wspomagany. Zatem, gdzie jest granica naszej empatii? Naziści likwidowali ludzi chorych, ułomnych na ciele lub umyśle. My pomagamy. Przedstawienie wszystkiego tak beznamiętnie, jest odpowiednie dla ukazania faktów. Nie zniosłabym innej formy… chyba. Trudne starcie, wręcz mozolne. Kolejny raz po spotkaniu z książką opowiadającą o zbrodniarzu wojennym, czuję wściekłość, ale tym razem także żal, że istnieją ludzie, którym zabrano możliwość odczuwania. Absolutnie nie szukam wytłumaczenia dla Landaua, jako człowieka – nie był nim. Był sadystą. „Felix to anioł, nie człowiek. Anioł śmierci”. Nadal boję się książki, jej treści. Ciarki wędrują mi po skórze, oczy starają się jej nie widzieć, ale ona jest, przyciąga jak magnes, kusi, zachęca. Nie prosi, zmusza do czytania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-08-2022 o godz 10:43 przez: Poczytaj ze mną
"Egzekutor" to książka napisana na faktach z dodatkiem wymyślonych przez autora sytuacji dla urozmaicenia opowieści. Opisuję wyzutego z wszelakich uczuć człowieka do ludzi rasy żydowskiej. Miał w sobie dwie twarze: nienawiść i chęć pozbycia się wszelkiego nasienia żydowskiego i wielkiej miłości do kobiety, która nim zawładnęła do granic możliwości. Książka napisana jest w nad wyraz ciekawy i budzący ciągłą ciekawość sposób. Zawiera dużo faktów, opisujących sadystów z tamtych lat, którzy nie cofnęli się przed niczym. Mężczyzn zafascynowanych Führer. Adolf Hitler był dla nich bogiem. Felix Landau egzekutor, dla którego rozrywką było strzelanie jak do kaczek w przechodzących Żydów, kiedy o siedział na balkonie swojej willi. To on brał udział w masakrze wspaniałych profesorów lwowskich we Lwowie w nocy z 3 na 4 lipca 1041 roku. Ten zbrodniarz organizował najcięższą prace Żydom w Drohobyczu. Przez niego zginął Schulza wspaniały artysta i malarz, który był zatrudniony do jego willi, aby odmalować jego ściany i namalować piękne baśniowe sceny. Będzie też o jego partnerce, którą pokochał na zabój, moim zdaniem fanatycznie ją wielbił i dla niej był w stanie uczynić wszystko. Książka jest warta przeczytania, bo uczy trochę historii w ciekawy sposób, nie tylko suchych faktów. Tacy ludzie nie są tego warci, lecz dzięki temu może my staniemy się lepsi, wrażliwsi na zło i chętniejsi, by pomóc.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-07-2022 o godz 16:33 przez: asia gębicz
Popatrz Gertrude. Popatrz na te robaki, jak się wiją. Są obrzydliwe, prawda? Chcesz jednego ustrzelić? Chcę. Być może tak wyglądała rozmowa dwojga kochanków na balkonie pewnej drohobyckiej willi. ,,Anioła", bo tak możemy nazwać jednego z nich i jego ukochanej kobiety. Och..zapomniałam wspomnieć, że Anioł miał drugie imię. Śmierć. Bo Felix Landau, zbrodniarz nazistowski, który nie tylko organizował pracę Żydów w Drohobyczu, ale też brał udział w masakrze profesorów lwowskich, to prawdziwy Anioł Śmierci. A ,,Egzekutor" to opowieść inspirowana jego życiem. Opowieść pełna okrucieństwa i bezduszności. O człowieku bez uczuć, narcystycznym, który do końca uważał, że znakomicie wykonywał swoją pracę. Fanatyka, ślepo wpatrzonego w Hitlera. Sadystę, na którego łasce był sam Bruno Schulz. W książce takich ,,Aniołów" spotkamy jeszcze kilku i straszne jest to, że niektórzy za swoje czyny nie ponieśli konsekwencji. Skoro uważali, że czynili dobrze, dlaczego uciekali??? Dlaczego wypierali się wszystkiego??? Nie mieści mi się w głowie to bestialstwo. Ile bym książek o tej tematyce nie przeczytała, za każdym razem odkrywam coś nowego, coś okrutnego. Tutaj dowiedziałam się o malowidłach Schulza inspirowanych baśniami. Co odnajdę w kolejnej? Nie wiem. Ale wiem, że nie wolno nam o tych zbrodniach zapomnieć! Książkę oczywiście polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-07-2022 o godz 13:21 przez: Magdalena Mierzynska
"Egzekutor" to powieść oparta na historii Feliksa Landau, który był policjantem gestapo, a przede wszystkim zbrodniarzem nazistowskim. Organizował pracę Żydów w Drohobyczu. Brał czynny udział w masakrze profesorów lwowskich w nocy z 3na 4 lipca 1941 we Lwowie. Osobiście brał udział w rzeziach ludności żydowskiej, miał w zwyczaju strzelać z balkonu swojego domu do Żydów, którzy przerwali pracę.  Swoje czyny opisywał w listach do żony oraz spisywał w pamiętnikach. Na jego łasce był Bruno Shulz, którego talent plastyczny wykorzystywał do wykonywania licznych prac malarskich np ozdabiania baśniowymi kompozycjami ścian pokoju dziecięcego w swej willi. Wkrótce Shulz zostaje zabity za sprawą Landau. Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądała ta nędza kreatura zerknijcie na Google. Na pierwszy rzut oka widać, że to zakompleksiona i mizerna imitacja człowieka. Powieść napisana przez autora jest fikcją,, która opiera się na prawdziwych wydarzeniach oraz dokumentach. Jako całość tworzy powieść kompletną, która pokazuje jak wiele istnień może zależeć od jednej osoby. Jak jeden naród uważa się za lepszy od innych, jak fanatyzm potrafi przenikać i wpływać na ludzi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-07-2022 o godz 08:28 przez: Natalia 92
„Egzekutor” Marcela Woźniaka Jest to historia Felixa Landaua Anioła śmierci. Był to człowiek, który posiadał swoje dwa oblicza łagodny, uczuciowy, bardzo zakochany w pewnej kobiecie, która wkrótce stanie się jego żoną. Drugie, okrutny, bezlitosny, bez żadnych skrupułów. Jego ulubionym zajęciem było strzelanie z balkonu swojej willi do niepracujących żydów. Zawsze po oddanym strzale mówił „i jednego mniej.” Strzelał w serce ponieważ krew tak się nie rozbryzgiwała jak po oddanym strzale w głowę. Pewnego dnia zapragnął sobie by w jego willi Żyd Bruno Schulz namalował obrazy inspirowane baśniami Braci Grimm. Myślałam czasem, że malarz czy piekarz są dla Felixa bardziej cenni jednak okazało się, że nie Żyd to żyd . Nie jest to łatwa lekka i przyjemna lektura, dużo w niej bólu, cierpienia, głodu. Jak można być tak zepsutym człowiekiem? Czy naprawdę można bez żadnych emocji strzelać w głowę drugiemu człowiekowi ? patrzeć jak wpada do dołu, a potem iść sobie tak po prostu zapalić papieros?. Chyba najbardziej przerażające było to, że żony tych zbrodniarzy były tak samo bezlitosne, a przecież to kobiety, które tez miały dzieci.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-08-2022 o godz 09:42 przez: magdaandbooks
Dzisiaj bardzo mocna i trudna pozycja, zawsze przy takich książkach podkreślam, że to nie jest lektura dla każdego. Ci bardziej wrażliwi, będą mieć ciężko. U mnie to wygląda tak, że czytać mogę nawet najgorsze opisy zbrodni, za to w filmach oglądać nie mogę nawet tych najlżejszych. Chyba w trakcie czytania, lepiej zarządzam swoimi emocjami i bardziej kontroluję to co do siebie dopuszczam. 🖤 Egzekutor 📖 Marcel Woźniak To książka na faktach i to jest właśnie straszne. Przeczytamy tu o sadystycznych zachowaniach nazistów, Felix Landau to jeden z wielu sadystów, którego zbrodnie są wprost nie do uwierzenia. Marcel Woźniak potrafi w straszne historie, potrafi przedstawić tą całą tragedię, bestialstwo i cierpienie ofiar, jest w tym na swój sposób beznamiętny, bo inaczej nikt by nie zniósł tej historii. Myślę, że złe czasy, tworzą złych ludzi, albo budzą w nich najgorsze bestie. Po przeczytaniu żal miesza się ze wściekłością, myślę, że takie książki są potrzebne, ku przestrodze.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Tysiąc pocałunków Cole Tillie
4.6/5
29,08 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dziewczyna z Berlina Hewitt Kate
4.8/5
30,34 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Nie wiesz dlaczego Moss Marcel
4.7/5
25,22 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Mój ostatni miesiąc Moss Marcel
4.6/5
26,89 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Projekt Riese Mróz Remigiusz
4.4/5
23,99 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czerwony terror Czornyj Max
4.5/5
30,35 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Siła kobiet Wysoczańska Barbara
4.8/5
24,64 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Promyczek Holden Kim
4.6/5
27,30 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Ekstremista Mróz Remigiusz
4.8/5
23,12 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Obcy chłopiec Dahl Alex
4.6/5
26,38 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Rodzina z naprzeciwka Trope Nicole
4.6/5
28,94 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Paryski apartament Foley Lucy
4.3/5
27,30 zł
44,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego