Dziewczyny z Wołynia. Prawdziwe historie (okładka  twarda)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Dzieci przetrwały rzeź. Teraz opowiadają historię zamordowanych rodziców i dziadków.

Rozalia miała osiem lat, gdy schowana w piwnicy słyszała ostatnie słowa umierającej matki i siostry.

Zofia pamięta złowieszczą przestrogę – „Jutro ma was tu nie być. Będą mordowali". Tak ostrzega ich wiejska położna, Ukrainka. Nikt w to nie wierzy. Pogrom przetrwa jedynie garstka.

Teodora uczestniczyła we mszy, kiedy Ukraińcy zaatakowali kościół w Kisielinie. Uratowała się z płonącej dzwonnicy. To jest jej pierwsze spotkanie z banderowcami. Niestety nie ostatnie.

W 1939 roku sielskie życie na Wołyniu się kończy. Polska upada, zmieniający się okupanci sieją postrach. Jednak największe zagrożenie przychodzi ze strony, z której nikt się tego nie spodziewał. Sąsiadów. Kumów. Ukraińców. Wiedzeni banderowską wizja Ukrainy zaczynają mordować Polaków. Wołyńskie dziewczęta były jeszcze dziećmi, gdy rozpoczął się pogrom. Widziały śmierć rodziców, braci, sióstr i rzeź całych wsi. Słyszały błagania bezbronnych ofiar opętanych szałem mordu Ukraińców. Z dnia na dzień straciły nie tylko najbliższych, ale również swoją ojcowiznę.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Dziewczyny z Wolynia. Prawdziwe historie

ID produktu: 1201490203
Tytuł: Dziewczyny z Wołynia. Prawdziwe historie
Autor: Herbich Anna
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 320
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-07-04
Rok wydania: 2018
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 167 x 232 x 27
Indeks: 26208961
średnia 4,7
5
195
4
24
3
10
2
0
1
6
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
72 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
09-07-2018 o godz 11:49 przez: Karolina | Zweryfikowany zakup
Książkę czyta się jednym tchem. Wspomnienia kobiet, które przeżyły rzeź jako dzieci. Naprawdę warto przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
5/5
15-11-2018 o godz 16:14 przez: Patrycjadeutsch | Zweryfikowany zakup
Zawsze zastanawiałam się czy autorka też postanowi spisać historie kobiet, które przeżyły rzeź wołyńską i kiedy zobaczyłam zapowiedź bardzo mnie to ucieszyło. Temat tej zbrodni powinien być poruszany. "Dziewczyny z Wołynia" to interesująca lekcja historii dla każdego. Dziewięć kobiet,które przetrwały postanowiły opowiedzieć o bolesnych wydarzeniach Annie Herbich. Okrucieństwo banderowców i często też najbliższych sąsiadów przechodzi wszelkie granice. Mężczyźni, kobiety, dzieci i starcy ginęli w niewyobrażalnych męczarniach a śmierć z pistoletu była najłagodniejszą z możliwych. Oprócz tych makabrycznych wydarzeń bohaterki wspominają radosne chwile dzieciństwa na Wołyniu, które zostało tak okrutnie przerwane. Całość uzupełniają piękne fotografie. Dodatkową ciekawostką jest to, że kilka z Pań opowiada jakie wrażenie wywarł na nich film Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń". Książkę zaczęłam czytać zaraz po tym jak ją odebrałam. Nie była to łatwa lektura, często musiałam przerwać czytanie, bo opisy bohaterek były makabryczne. Podczas lektury każdy czytelnik podziękuje Bogu za każdy spokojny dzień. 11 lipca była 75 rocznica Ludobójstwa. Akurat w tą rocznicę skończyłam czytać. Książka jest też jest hołdem dla niewinnych ofiar:Mężczyzn, kobiet, dzieci i starców, którzy zginęli męczeńską śmiercią, bo byli Polakami. Warto poznać historie tych ocalonych kobiet.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
4/5
13-02-2020 o godz 19:58 przez: JanWojtasik | Zweryfikowany zakup
Lektura przejmująca tragizmem losu bohaterek i ich bliskich. Przypomina opowiadania mojej Mamy, która wraz z dziadkami i resztą rodziny, uciekła na Węgry. Wcześniej otrzymali ostrzeżenie od człowieka, którego nie znali. Ta ucieczka najpewniej uratowała im życie. Dziadek, który kierował wyprawą, nie miał chyba złudzeń. Gdy po przejściu frontu wrócili do rodzinnej wsi, byli tam już Rosjanie, którzy w walce z UPA - ratując Polaków - ponosili bardzo duże straty. Mama mówiła mi, że niemal każdego dnia przywożono ich wioski zwłoki żołnierzy rosyjskich. W relacji Mamy, byli to bardzo młodzi chłopcy. Tak to własnie zapamiętała.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
11-08-2018 o godz 16:48 przez: Agula | Zweryfikowany zakup
Poruszające opowieści. Ciężko sobie nawet wyobrazić co czują te kobiety, już babcie, a nawet prababcie gdy widzą swoje wnuczęta, radosne, bawiące się i przypominają sobie jak im odebrano tą beztroskość, dzieciństwo. Co czują nie mogąc pójść na cmentarzu do swoich rodziców, rodzeństwa, nie mogąc już sobie przypomnieć ich twarzy, głosu. To wszystko zostało im brutalnie odebrane. To ludzie, sąsiedzi, przyjaciele zgotowali im ten los. Do końca życia są naznaczone krwią, do końca życia będą słyszeć te krzyki, błagania o litość i przekleństwa oprawców. Nie można zapomnieć o tym co się stało, trzeba pamiętać i nie dopuścić do tego, aby takie rzeczy mogły się ponownie wydarzyć. Autorce książki mogę jedynie podziękować, że dała radę, wytrzymała 9 strasznych historii i teraz my możemy je poznać. Podziwiam za odwagę. Brawo.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-08-2018 o godz 00:46 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Ludzie ludziom zgotowali taki los. Rzeź wołyńska jest coraz częściej poruszanym tematem w polskiej literaturze. Lepiej późno niź później. Niedługo ostatni naoczni świadkowie odejdą z tego świata. Tym lepiej, że autorka podjęła próbę dotarcia do żyjących jeszcze ofiar. Co istotne nie skupiła się tylko na Wołyniu, ale przedstawiła również relacje z przebiegu czystek w Małopolsce Wschodniej. Wydarzenia z tamtego rejonu wydają się ginąć w świadomości społecznej. Tym większy plus za odwołanie się do nich. mimo trudnego tematu książkę czyta się bardzo lekko... POLECAM
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-07-2018 o godz 23:26 przez: Marta Walczak | Zweryfikowany zakup
Świetna książka, którą czyta się jednym tchem. Autorka oddaje głos świadkom rzezi na Wołyniu i pozwala im odmalować w umyśle czytelnika całe piękno tamtej krainy, a także brutalność wspomnień, jakie pozostawiły wydarzenia 1943 roku. Nie jest to kolejna sucha analiza faktów, zestawienie statystyk... każda z tych opowieści ma duszę i twarz jednej z dziewięciu dzielnych kobiet, będących bohaterkami książki. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-09-2018 o godz 11:02 przez: anna biesalska | Zweryfikowany zakup
Bardzo ciekawa pozycja. Czytałam jednym tchem i nie mogłam się od niej oderwać. Niewiarygodne opisy tego co przeżyły bohaterki. W książce zawarte jest mnóstwo emocji i opisów, które wprost przenoszą w tamte koszmarne czasy. Oglądałam również film Wołyń Wojciecha Smarzowskiego i książka jest równie mocna - jak nie bardziej. Już się nie mogę doczekać kiedy kupię kolejną z serii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-11-2018 o godz 10:38 przez: barbara górecka-Uryga | Zweryfikowany zakup
Bałam się tej książki. Temat nie należy do łatwych, a jeśli dodamy do tego własne, rodzinne wspomnienia, zaslyszane opowieści to tym bardziej czujemy się niepewnie. Książkę tę jednak warto przeczytać. Poznamy prawdziwe historie wybranych bohaterek. Łączy je przede wszystkim doznana krzywda i wspomnienia, których niczym nie da się wymazać. Długo nie zapomnę tej lektury.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-09-2018 o godz 23:52 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Interesująca książka. Ale właściwie jak mogłabym napisać, że jest inaczej. To są przeżycia bohaterek, ich prawdziwe historie, uczucia, wspomnienia. Historie ludzi zawsze są ciekawe, bo to nie jest ogólny opis wydarzeń (w tym przypadku II wojny światowej). Te wydarzenia przybierają twarze, stają się nam bardziej bliskie. Polecam :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-04-2020 o godz 08:32 przez: Natalia W. | Zweryfikowany zakup
Ostrzegam, po przeczytaniu tej książki można zmienić swoje odczucia do naszych sąsiadów. Mimo, że wiedziałam co wydarzyło się na Wołyniu, emocje które mi towarzyszyły były skrajne. Od współczucia dla ofiar do nienawiści wobec ich oprawcy. Wstrząsająca relacja ofiar rzezi wołyńskiej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-07-2018 o godz 09:05 przez: shopcik | Zweryfikowany zakup
Prawdziwe historie uczestniczek rzezi wołyńskiej, przedstawiające bestialstwo i okrucieństwo oprawców, jak również obecne problemy stawające im na drodze przy próbach godnego wspominania i upamiętnienia ofiar ludobójstwa. Po mimo przerażających opisów książkę czyta się jednym tchem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-07-2018 o godz 09:05 przez: shopcik | Zweryfikowany zakup
Prawdziwe historie uczestniczek rzezi wołyńskiej, przedstawiające bestialstwo i okrucieństwo oprawców, jak również obecne problemy stawające im na drodze przy próbach godnego wspominania i upamiętnienia ofiar ludobójstwa. Po mimo przerażających opisów książkę czyta się jednym tchem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
19-07-2018 o godz 07:05 przez: Marek | Zweryfikowany zakup
Książkę zacząłem czytać wczoraj wieczorem i jak powiedziała moja bratowa jest dobra. Choć to są zapiski z wywiadów z paroma kobietami które cudem unikły śmierci z rąk Banderowców i Ukraińców. Polecam jako wstęp do tych tragicznych kart naszej Polskiej historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-12-2018 o godz 07:39 przez: Wioletta Szymańska-Jarmuziewicz | Zweryfikowany zakup
Jak dla mnie książka przybliża nas bardziej do historii. Tragedii widzianej oczami kobiet i małych dziewczynek. Opis scen przyprawia o gesia skórkę ale powinniśmy być świadomi co przeszli ludzie w nie tak odległym czasie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-12-2018 o godz 07:39 przez: Wioletta Szymańska-Jarmuziewicz | Zweryfikowany zakup
Jak dla mnie książka przybliża nas bardziej do historii. Tragedii widzianej oczami kobiet i małych dziewczynek. Opis scen przyprawia o gesia skórkę ale powinniśmy być świadomi co przeszli ludzie w nie tak odległym czasie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-09-2018 o godz 12:06 przez: Patrycja Langa | Zweryfikowany zakup
Przejmujące historie wielu kobiet, które momentami mrożą krew w żyłach.. Polecam każdemu, ponieważ historie tych kobiet pozwalają nam poznać życie w tamtych czasach od zupełnie innej strony...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
15-11-2018 o godz 18:25 przez: Małgorzata | Zweryfikowany zakup
Książka warta przeczytania. Można lepiej poznać losy Polaków na Wołyniu i razem z nimi przeżyć ich dramatyczne historie. Wydanie także fajne. Bardzo dużo zdjęć z rodzinnych archiwów. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-12-2020 o godz 06:00 przez: Iskiera89 | Zweryfikowany zakup
Bardzo poruszające prawdziwe historie. Czytając je trudno uwierzyć że taka historia w dziejach ludzkości miała miejsce, a kobiety chowały martwe dzieci w pudełku po makaronie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-09-2018 o godz 11:42 przez: Joanna | Zweryfikowany zakup
Polecam. Naprawdę przejmująca książka pisana przede wszystkim prawdziwymi historiami. Ogromny plus za propagowanie PRAWDZIEJ historii Polaków. Szybka realizacja zamówienia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-07-2018 o godz 16:34 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Absolutnie poruszająca książka przeczytana jednym tchem. Nie mozemy zapomniec o tym okropnym ludobójstwie, nie mozemy zapomniec o tych dzielnych kobietach. Polecam na 100%
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Uspokój swój mózg
4.7/5
30,33 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Chwila
5/5
28,88 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł
4.7/5
48,03 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Marzenie panny Benson
4.5/5
33,29 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa O miłości
5/5
35,13 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko
5/5
44,99 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dżentelmen w Moskwie
4.6/5
31,59 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina
4.6/5
27,73 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto pociech
5/5
29,44 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Widnokrąg
5/5
38,51 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Młodzik
5/5
39,27 zł
59,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego