Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się (okładka  twarda)

Sprzedaje empik.com : 27,77 zł

27,77 zł
44,90 zł porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Każdy sprzedawca w empik.com jest przedsiębiorcą. Wszystkie obowiązki związane z umową sprzedaży ciążą na sprzedawcy.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

To jest malutka książeczka. Tak malutka, że mogłaby być kamyczkiem chowanym w kieszeni, zgniecionym kwiatkiem z wianka, skrytym pod łóżkiem pamiętnikiem na kluczyk i kłódeczkę. A jednak z tej malutkiej książeczki dowiesz się rzeczy szczególnej wagi, na przykład dlaczego tajscy policjanci noszą na ramieniu opaski z Hello Kitty i za kogo umarł Elvis Presley. Poznasz różnicę między sikaniem triumfalnym a sikaniem bezwstydnym, na środku ścieżki. Wyruszysz w podróż z Dorotką do Oz, Nabokovem, ciocią z Ameryki i kilkoma martwymi dziewczynkami. Wyobrazisz sobie świat, w którym tampon nie jest przekazywany skrycie niczym twarde narkotyki.

To książeczka o dziewczynkach, a jak mówią – dziewczynki to kapryśność, zmienność, ot, tycia sprawa. Narracją zawiaduje tu więc nieskrępowana dowolność. Autorka dziarsko pędzi przez kolejne wątki, by ujawnić arcyważny fakt: życie dziewczynek to przymierzanie się, udawanie, przemienianie, gra, a za tym ciągłym stawaniem się ukryta jest przepotężna siła.

Dziewczynki Weroniki Murek to zbiór esejów, które wyzwalają tytułowe bohaterki z trujących kulturowych przekonań, że są niepoważne i nic nie znaczą. W błyskotliwej i niesfornej narracji autorka odzyskuje to, co w dziewczynkowatości najcenniejsze: marzenie, które jeszcze przed chwilą zdawało się tylko kaprysem.  

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1356202252
Tytuł: Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się
Seria: Poza serią
Autor: Murek Weronika
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 208
Numer wydania: I
Data premiery: 2023-01-18
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 196 x 17 x 128
Indeks: 54744493
średnia 4
5
3
4
2
3
1
2
1
1
0
Oceń:
Dodając recenzję produktu, akceptujesz nasz Regulamin.
4 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
19-02-2023 o godz 09:51 przez: Marlena | Zweryfikowany zakup
Polecam każdej kobiecie! Dziękuję autorce, świetna robota.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
20-02-2023 o godz 15:10 przez: Kamila
„Piszę wtej książ­ce odziew­czyń­sko­ści idziew­czyn­ko­wa­to­ści, ale sta­ram się onich pisać przede wszyst­kim wtakim wy­mia­rze, który sama naj­moc­niej za­pa­mię­ta­łam: jako ma­rze­niu otoż­sa­mo­ści, która może pod­le­gać nie­ustan­nej zmia­nie, izłu­dze­niu, że ludz­kie życie– zanim (ijeśli wogóle) obie­rze jeden kształt, wktó­rym osta­tecz­nie stę­że­je iosią­dzie– ma szan­sę mie­nić się, mu­so­wać, być wwiecz­nej po­dró­ży icią­głym prze­ista­cza­niu, że można żyć bez ko­niecz­no­ści po­dej­mo­wa­nia de­cy­zji co do tego, kim się jest lub bę­dzie.“ Z krótkimi esejami najwyraźniej zawsze będę już miała jeden problem — przypominają mi wstęp do czegoś większego. Weronika Murek porusza tematy nie tylko ważne, ale też ciekawe, tyle że jej teksty nie dają wiedzy, a jedynie stanowią zachętę do zyskania jej. Bo może i autorka mówi o reklamach podpasek, kieszeniach czy sikaniu, o upodobaniu do lolit, narzucaniu ideału grzecznej dziewczynki czy wchodzeniu w role, ale nie ma w tym analiz ani szerszego spojrzenia. Zwykle bywa zbyt powierzchownie, jedynie liznięte. I jasne, czyta się to dobrze, a kilka myśli ubranych w słowa dzięki Murek musiałam zaznaczyć, bo mocno do mnie trafiły, ale co faktycznie tytuł ten daje? Dla kogoś, kto z poruszanymi tematami jeszcze się nie spotkał, eseje te będą otwarciem oczu, ale dla reszty mogą okazać się zawodem. Sama znajduje się od niego o krok. Krok, przed którym powstrzymało mnie kilka lepszych tekstów (rozdział o sikaniu czy przymierzaniu naprawdę lubię). Niekoniecznie całość polecam, ale lektury też nie odradzam. Tym bardziej, że zdania autorka układa zgrabnie na tyle, że czyta się je przyjemnie i tworzy więź z czytelnikiem, a to zawsze jest w cenie. [Plus! Eseje te możemy też potraktować jako podpowiedź, co czytać dalej. Weronika Murek korzysta z naprawdę wielu ciekawych źródeł, jak chociażby teksty Jess Zimmerman z „Kobiety i inne potwory“, które na dniach wydaje wydawnictwo Czarne. Daję znać, bo połączenie mitów greckich i autobiograficznych wstawek brzmi rewelacyjnie. Przynajmniej w przytaczanych przez Murek fragmentach.]
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
18-01-2023 o godz 09:38 przez: Efemerycznoscchwil
Weronika Murek za pomocą 10 esejów traktujących o dojrzewających dziewczynkach,ich wzrastaniu do życia w świecie zdominowanym przez mężczyzn pragnie wykazać,że wzorce kulturowe i narzucone od lat wymagania dotyczące "dziewczynkowatości "na przestrzeni ogromnej ilości lat niewiele się zmieniły.Idziemy ku dobrej zmianie.Ale to podróż żółwia.Odwołując się między innymi do literatury,historii,reklam i filmów; jawnie wykazuje, że po dziś dzień definiuje nas płeć i wygląd.Nie sposób nad tym nie ubolewać.Chce,by kobiety ściągnęły kołnierz oczekiwań. Były traktowane z godnością. Docenione. Mogły swobodnie oddychać.I tego uczyły swe dzieci.Wskazuje,że wciąż pokutuje przekonanie,iż ogromne znaczenie dla godnego funkcjonowania ma zewnętrzna powłoka."Raz się zapomnisz,dziewczyno, i przepadniesz, w potwora zmienić się bardzo prosto. Podobnie z wyglądem (...)żeby zostać uznaną za potwora,kobieta nie musi mieć dwóch głów,wystarczy,że ma dwa podbródki (...)kobieta nigdy nie osiąga perfekcji,nigdy nie dociera do momentu, gdy może uznać,że dzieło jest skończone.W tym sensie musi przez cały czas zachowywać czujność,stale się dyscyplinować-gdy chodzi o dziewczynkę,hasłem jest : grzeczna".Kreśli jak łatwo dyskryminować,wrzucać dziewczyny w określone i krzywdzące ramy,traktować jak "słabsze,kruche,niezdolne do planowania". A więc totalnie uzależnić od działań męskiej części globu. Autorka dzięki żywemu językowi i trafnym spostrzeżeniom opowiada o kobiecości i feminizmie na wielu polach. Wymaganiach i pętli zaciskającej się na ich szyjach przez ilość obowiązków. Zwraca uwagę na szkodliwość "powielania stereotypów"i funkcjonowaniu w patriarchacie. Chociaż nie zgadzam się z częścią stawianych tu tez-muszę przyznać,że jak w soczewce skupiają się w esejach przywary dzisiejszego świata.Rzecz intertekstualna.Z ogromem odniesień do ważnych dzieł literackich kształtujących ludzką wrażliwość,spojrzenie na konkretne traktowanie "dziewczynek".Chcecie się dowiedzieć jak wspierać ich rozwój?Co można zrobić,aby następnym pokoleniom było lepiej na tym łez padole-sięgnijcie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-01-2023 o godz 15:08 przez: Zuzanna
Niezwykle potrzebna książka. Stereotypy chodzą za nami niczym cienie, a przeświadczenia dotyczące kobiet zdają się być z nami od zawsze. ,,Biec jak dziewczyna” jednoznacznie kojarzy się w społeczeństwie z czymś gorszym, z wysiłkiem poniżej możliwości. Weronika Murek rozprawia się z fałszywym poglądem, że kobiety są ,,słabszą płcią” i przytacza wszechobecne przykłady, że dyskryminacja kobiet jest większym problemem niż myślimy. Dyskryminacja dziewczynek jest dostrzegalna na każdym kroku - zaczynając od policji w Bangkoku, idąc przez kabarety, w których mężczyźni przebierają się za kobiety, kończąc na dziecięcych burleskach. Wiktoria Murek wykonała niesamowity nakład pracy zbierając informacje do książki. Autorka odwołuje się do licznych dzieł kultury, by uwidocznić problem określania dziewczynek jako ,,słabszych, kruchych, niezdolnych do planowania”. Chciałbym napisać o książce więcej, jednak limit znaków mnie ogranicza. Dlatego skończę recenzję tylko jednym zdaniem - proszę czytajcie ,,Dziewczynki”.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego