Dziennik zimowy (okładka  twarda, 04.2014)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Trzydzieści lat po wydaniu „Wynaleźć samotność”, w której tak znakomicie opisał swoją młodość i relacje z ojcem, autor przedstawia nam kolejne niekonwencjonalne wspomnienia. W nich z kolei zawarł poruszającą opowieść o życiu i umieraniu swojej matki.
Auster rozpoczął pisanie „Dziennika zimowego” na miesiąc przed swoimi 64. urodzinami. Co ciekawe, tekst jest pisany w drugiej osobie, jakby autor samemu sobie opowiadał swoje życie. Właściwie głównym bohaterem dziennika jest ciało – zmieniające się, doznające urazów, bólu, przyjemności, rozkoszy i najprostszych zmysłowych odczuć – chłodu, ciepła słońca, przyjemności leżenia w gorącej kąpieli.
„Dziennik zimowy” to także opowieść o miejscach i ludziach, których spotkał w swoim życiu. O miłościach, romansach, przyjaźniach i nieuchronnie zbliżającej się starości.
Wielbiciele twórczości Austera znajdą tu wszystkie zalety jego pisarstwa: klarowny i błyskotliwy styl, dbałość o detale, wrażliwość, fascynacje sztuką i wreszcie umiejętność trzymania czytelnika w napięciu do ostatnich stron.

ID produktu: 1090927673
Tytuł: Dziennik zimowy
Tytuł oryginalny: Winter Journal
Autor: Auster Paul
Tłumaczenie: Makuch Maria
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 208
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-04-02
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 52 x 280 x 152
Indeks: 14373213
średnia 5
5
10
4
1
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
13 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
22-07-2014 o godz 09:46 przez: kika | Zweryfikowany zakup
Chyba najciekawsza książka Paula Austera. Książka najbardziej o nim...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-04-2014 o godz 10:35 przez: carioca
„Dziennik zimowy” to zbiór wspomnień z całego życia nowojorskiego pisarza Paula Austera. W tej książce znajduje się bardzo dużo wspomnień bolesnych i bardzo intymnych, których spisanie wymagało ogromnej odwagi. Choć ta książka to przede wszystkim gratka dla miłośników prozy Austera, jest ona na tyle bogata i zmuszająca do refleksji, że każdy będzie w stanie się do odnieść do podobnych wydarzeń ze swojego życia i coś z nich wynieść. Warto.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
24-02-2016 o godz 16:13 przez: Poddasze Literata
Jeszcze miesiąc, a zacznie sześćdziesiąty czwarty rok życia. Jesień jego życia zmierza ku najzimniejszemu spośród wszystkich czasów. To właśnie ta myśl wzbudziła w Paulu Austerze wniosek, że oto – najzwyklejszym sposobem świata – dobiega do starości. Bieg czasu to zwalniał, to przyspieszał, aż w końcu zaprowadził go tutaj – do miejsca pełnego wspomnień.

„(…) a gołębie szepczą mu do ucha słowa mszy, powtarzają mu w kółko te same słowa, a gdzieś daleko ja szepczę ci do ucha, szepczę wieści, wieści ode mnie dla ciebie, o twoim zgięciu w kolanie, o wewnętrznej stronie twoich łokci i o nieznacznym grymasie nad twoją górną wargą, ode mnie do ciebie, nawet jeśli teraz nie ma cię obok mnie. Szepczę jak ptaki z baśni, którą ci czytałam, powtarzam słowa w pokoju, do którego mnie zabrałeś. Słowa zawsze te same, lecz jednocześnie zmienne w ruchu, zmieniające się niepostrzeżenie, jak wyraz twojej twarzy, uśmiech i zaraz potem powaga, które pochylają się nade mną w słabym świetle dnia”.

Wspomnienia obudziły w pisarzu chęć napisania powieści, której głównym bohaterem byłby on sam. Niezliczona ilość osób, które minął i z którymi się spotykał, domy, w których pomieszkiwał, dni, przez które przebrnął. Paul Auster wspomina kobiety, które dotykał i ludzi, do których wciąż tęskni. Wraca do pomieszczeń, w których przyszło mu pisać swoje pierwsze dzieła, do chwil samotności i momentów, które spędzał z najbliższymi. A we wszystkim tym, co odsłania przed czytelnikiem, jest nadzwyczaj szczery. Zupełnie jakby „Dziennik zimowy" stanowił ostatnią spowiedź. Przed bliskimi, przed światem, ale głównie – przed samym sobą.

„(…) twoja żona, co dobrze o niej świadczy, wcale nie chce, abyś był inny. Toleruje twoje słabości i nie krzyczy ani cię nie gani, a jeśli się martwi, to tylko dlatego, że chciałaby, abyś nigdy nie przestał żyć”.

Niezwykle wiele miejsca w książce autor poświęca swojej żonie Siri, kobiecie, która usystematyzowała jego świat i podejście do życia. Wiedziony pragnieniami lat młodzieńczych Auster opisuje ukochaną jako ostoję dla zagubionego człowieka. Gnany po wielu lądach – od Europy po Amerykę – opisuje swój los jako podróż bezwiednego tułacza, który szuka swego miejsca. I wreszcie je znajduje.

Paul Auster to jeden z tych pisarzy, którzy potrafią nawiązać z czytelnikiem intymną więź. Jego książki wielokrotnie nagradzano, a bestsellerowe powieści znane są na całym świecie. Spod jego pióra wyszły również scenariusze do filmów takich jak „Dym", „Brooklyn Boogie" czy „Lulu na moście".
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-03-2014 o godz 20:09 przez: LeoniMa
Na czarno-białej okładce książki (wydanej w tym samym stylu, co Trylogia nowojorska) widać dojrzałego mężczyznę siedzącego w oparach dymu papierosowego. Fragment jego twarzy i koszula delikatnie rozjaśnia światło padające przez okno obok. Mężczyzna wydaje się głęboko zamyślony. Otwierając książkę, poznajemy poniekąd jego myśli. „Dziennik zimowy” to nie jest zwyczajna autobiografia, napisana chronologicznie z uwzględnieniem niepowtarzalności własnej osoby. To urywki, fragmenty zdarzeń i narracji, które układają się w pewną całość – stanowią życie jednego człowieka, w domyśle autora. Historia zaczyna się od dzieciństwa, ale narrator nie ma problemu z przenoszeniem się w czasie, wyliczaniem sytuacji, w których głównych bohater nabawił się kolejnych blizn. Książka jest ambitna i buduje niepowtarzalną atmosferę, która nadaje życiu – każdemu życiu – smak. Jestem po wielkim wrażeniem i serdecznie polecam lekturę!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-03-2014 o godz 11:17 przez: Anonim
Ta recenzja została usunięta, ponieważ jej treść była niezgodna z regulaminem
5/5
11-04-2014 o godz 22:53 przez: szyszka
Kiedyś zachwyciłam się "Trylogią nowojorską" Austera, teraz zachwycam się jego dziennikiem. Tylko że tak jak to bywa te autora, jego książki nigdy nie dają się zaszufladkować w gatunkach: jego dziennik nie jest typowym chronologicznym dziennikiem ani uporządkowaną autobiografią, ale zbiorem odczuć, wrażeń, wspomnień, którą plączą się ze sobą w sieci skojarzeń - czyli dokładnie tak, jak to zwykle dzieje się w naszej głowie, w naszej pamięci. Czytając "Dziennik zimowy" czułam dużą bliskość z autorem, mimo że przecież on jest starszym człowiekiem, a ja młodą dziewczyną. Ale to właśnie za takie uczucie bliskości z autorem, niezależnie od wszelkich różnic, granic i barier, najbardziej cenię sobie książki.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-03-2014 o godz 00:00 przez: Keira | Empik recenzuje
Bardzo podobało mi się "Sunset Park". Ciekawa historia, ciekawe postacie i w końcu świetna narracja. Jest faktycznie dobra, przeczytałam ją z nieskrywaną przyjemnością. Książka jest naprawdę świetnie napisana, sztuka pisarstwa autora stoi na naprawdę wysokim poziomie. Uczta dla humanisty. Mnóstwo niedomówień, które pozostawia ta powieść, dają poczucie pewnej pustki, nienasycenia i szanse na wiele domysłów. Właśnie dzięki takiemu zabiegowi, książka zostaje w głowie na dłużej. Naprawdę świetny pisarz, bez cienia wątpliwości mogę stwierdzić, że "Dziennik Zimowy" będzie udaną książką i godną polecenia każdemu czytelnikowi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-03-2014 o godz 00:00 przez: Bimka | Empik recenzuje
Już na początku czułam, że czeka mnie wyjątkowa lektura, choćby nawet ze względu na specyficzny rodzaj narracji. Zastanawiamy się, co autor w ten sposób chciał przekazać? Powstaje chyba wówczas ta szczególna relacja autor - czytelnik. Jest to zabieg dość specyficzny, ale daje ten szczególny sposób przyjemności obcowania z "Dziennikiem zimowym". Ja odebrałam tę opowieść niezwykle osobiście i polecam ją innym.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-04-2014 o godz 00:00 przez: Jocelyn
Auster po raz kolejny odsłania przed czytelnikami arkana swojego pisarstwa. Paul Auster był dla mnie zawsze pisarzem szczególnym. Moim zdaniem nie należy on do pisarzy łatwych, ale czerpanie przyjemności z jego książek przynosi korzyść tym większą. Smakowanie tej wysublimowanej literatury wzbogaca o doznania których nie jest nam dane spotykać często. A "Dziennik zimowy" to klasa sama w sobie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-04-2014 o godz 14:20 przez: Beta
Paul Auster stworzył świat, który stworzył się wokół niego przez wiele lat. Nie ma w nim abstrakcji, bo autobiografia to samo życie. Nie ma w niej fikcji z racji gatunku, ale nie jest to też typowa opowiastka o sobie i swoich przeżyciach. Auster zrobił coś więcej, sprowadził nas wszystkich do poziomu człowieka i ze swojej perspektywy namalował egzystencję.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
15-04-2014 o godz 00:00 przez: Sońka
Pierwsza książka tego autora którą czytałam i od razu taka niespodzianka. Nie jest prosto przekonać mnie do siebie po jednej powieści, ale Paulowi Austerowi to się udało. Zaskakująco dobra, stylistycznie, językowo, ale także klimatycznie. Po prostu niemal zakochałam się w tym klimacie który wyczarował Auster. Głęboka, przejmująco osobista opowieść.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-05-2014 o godz 00:00 przez: Perdi
Powieść idealna dla kogoś kto chce zgłębić życie i twórczość autora. Książkę czyta się szybko i przyjemnie za sprawą lekkiego pióra autora. Ciekawostką jest to, że tekst jest pisany w drugiej osobie. W książce tej znajdziemy barwny obraz autora, dlatego głównie do wielbicieli kierowana jest tak książka. Moim zdaniem warto ją przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-04-2014 o godz 18:36 przez: Król
Auster pokazuje klasę. Tym razem w autobiografii, która jest szalenie uniwersalnym esejem na temat ludzkiej natury. Od cielesności po emocje i zmysły roztacza aurę człowieczeństwa i jego istoty. Jest to książka niezwykła, z pewnością godna polecenia. Dlatego bardzo polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Uspokój swój mózg
4.7/5
30,33 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Chwila
5/5
28,88 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Marzenie panny Benson
4.5/5
33,29 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł
4.7/5
48,03 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa O miłości
5/5
35,13 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko
5/5
44,99 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dżentelmen w Moskwie
4.6/5
31,59 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina
4.6/5
27,73 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto pociech
5/5
29,44 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Widnokrąg
5/5
38,51 zł
59,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego