Dzieciństwo w cieniu rózgi. Historia i oblicza przemocy wobec dzieci (okładka  miękka, 07.2019)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com : 26,89 zł

26,89 zł 39,90 zł *
* Porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 48 godzin

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Od kary chłosty do karnego jeżyka - czyli długa historia przysłowiowego klapsa.

"Historia dzieciństwa jest koszmarem, z którego jako ludzkość dopiero zaczynamy się budzić", uważa amerykański badacz Lloyd deMause - i ma rację. Rzeczywiście, dzieje dzieciństwa przypominają długi, ciągnący się przez stulecia i doświadczany nadal przez najmłodszych na całym świecie zły sen. W przeszłości dzieci dorastały w atmosferze strachu czy wręcz terroru, ich życie przepełnione było nie miłością i szczęśliwością, lecz osamotnieniem, przemocą i najróżniejszymi formami krzywdzenia. Od pierwszych chwil na świecie. Dziś dzieciństwo kojarzy nam się z beztroską i poczuciem bezpieczeństwa, a opiekę i ochronę rodzicielską uważamy za coś oczywistego i naturalnego - mimo to wciąż sporo ludzi akceptuje i stosuje kary cielesne.

"Chciałabym napisać, że przeczytałam tę książkę z prawdziwą przyjemnością, ale nie pozwala na to jej tematyka. Napiszę więc inaczej: przeczytałam ją z zainteresowaniem i ze świadomością, że tak było (wynikającą z mojego zainteresowania problematyką dziecka i dzieciństwa w dawnych czasach), ale także z niedowierzaniem, że, co gorsze, tak jest! A jeszcze gorsze - że nadal są dorośli, którzy uzasadniają stosowanie przemocy wobec dzieci, twierdząc, jak przytoczony przez Annę Golus profesor filozofii polityki Zbigniew Stawrowski, że klaps jest czynem o wysokiej wartości wychowawczej i dlatego zasługuje na pochwałę!"
prof. zw. dr hab. Dorota Żołądź-Strzelczyk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1227981918
Tytuł: Dzieciństwo w cieniu rózgi. Historia i oblicza przemocy wobec dzieci
Autor: Golus Anna
Wydawnictwo: Editio
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 256
Numer wydania: I
Data premiery: 2019-07-16
Rok wydania: 2019
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 22 x 236 x 160
Indeks: 32885781
średnia 4,6
5
31
4
3
3
3
2
3
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
27 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
13-09-2021 o godz 11:49 przez: Laura Priestess
Bezcenna książka, która obnaża źródła absurdalnej wiary w święty obowiązek bicia dzieci, oraz skutki bagatelizowania tej przemocy. Wiele osób, które były bite, mówi: "MI się od lania wcale nic nie stało". Takie twierdzenie świadczy o wyjatkowym egocentryzmie. Czy to doznana w dzieciństwie przemoc, sprawiła, że widzą tylko czubek swojego nosa? Zapewne tak, gdyż bicie nie wychowuje, nie uczy empatii i współczucia. Wielu dzieciom od bicia "stało się" wiele złego, i to o takich historiach opowiada ta książka. Anna Golus porusza wszystkie aspekty przemocy, również (przeważnie okryty milczeniem) problem seksualnych zagrożeń "klapsa". Zwraca uwagę, że "pupa", jest miejscem intymnym, bardzo wrażliwym erogennie. I chociaż już dawno udowodniono ze bicie dzieci prowadzić może do rozwoju sadomasochizmu, wciąż można spotkać chrześcijańskie poradniki, które udzielają instrukcji bicia i przekonują, że to nakaz samego Boga. Co ciekawe, propagatorzy "wychowawczych klapsów" zgodnie nakazują je wymierzać w "GOŁĄ PUPĘ". Powołują się przy tym na Biblię, w której... nie ma ani słowa o "gołej pupie" (jest natomiast mowa o kamieniu młyńskim dla tych, którzy gorszą dzieci). Przykładem takiego zgorszenia jest historia Beth Fenimore, ofiary poradnika pastora Roya Lessina. "Pobożny" rytuał bicia rozbudził i zdruzgotał seksualność Beth i nie jest w tym wcale osamotniona. Większość osób, które doznały podobnej seksualnej krzywdy, milczy z obawy przed kolejną traumą - niezrozumieniem i wyśmianiem. Chciałabym wiedzieć, dlaczego Kościół pozwala, by - zasłaniając się Biblia - naruszać intymność dzieci - choć powinien stać na jej straży? Mam nadzieje, że wszyscy, którzy pochwalają bicie dzieci i mieszają w to Boga - opamiętają się i zrozumieją, ze klapsy tak jak alkohol powinny być dozwolone tylko dla pełnoletnich. Oby książka Anny Golus zatoczyła jak najszersze kręgi światła, wszędzie, gdzie "zło jest nazywane dobrem".
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
23-08-2019 o godz 12:08 przez: Marta Dobrzynska
Przebieg historyczny kar cielesnych - to przedstawia nam Anna Golus w swojej książce. Dowiadujemy się etapami, do czego zdolni byli bliscy, by ukarać swoje dziecko. I o ile pewne metody są nam znane, niektórzy rodzice nadal praktykują na swoich dzieciach zasadę "jestem starszy, silniejszy - więc mogę", o tyle historia przemocy sięgała znacznie dalej. Kiedy wyobraźnia rusza nam już po pierwszych stronach, dalej jest znacznie gorzej. Ja jednak podeszłam do tej książki jak do spisu czegoś, co na szczęście już minęło. Gdy czytałam o tym, jak dzieci były nie bite, a torturowane w imię dziwacznych wierzeń - łamałam się. Bo każda krzywda wobec człowieka boli, ale gdy widzimy cierpienie dziecka, które dopiero wkracza w ten świat i uczy się wszystkiego... To trudne! Trudno jest zrozumieć, dlaczego kara fizyczna wydaje się być dla rodziców dobrym rozwiązaniem. Książka świetnie pokazuje, jak takie traktowanie swojego dziecka, może wpłynąć na jego dalsze losy. Niektóre momenty były dla mnie wyjątkowo szokujące, kiedy w przeszłości żyło się w przekonaniu, że po karze cielesnej od razu trzeba dziecko przytulić, zapewnić o swojej miłości. We mnie rodził się wtedy bunt sprzeczności! Jak po takim potraktowaniu tego małego człowieka można mieć czelność tłumaczyć mu, że to z miłości? Dla jego dobra? W książce masa jest przykładów, od których może rozboleć głowa. Dziś wychodzimy z jaskini ciemności, choć i tak w dalszym ciągu dzieci są najłatwiejszym celem dla sadystów. Mimo wszystko, o wielu rzeczach nie wiedziałam. Próbowałam podejść na chłodno, zasłaniając się tym, że ja nigdy bym tak nie postąpiła. Przepadłam jednak prawie od początku, mając w sobie niesamowicie silne poczucie niesprawiedliwości. Mam nadzieję, że książka wzbudzi w każdym niechęć do tego, by podnieść rękę na dziecko.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
2/5
29-01-2020 o godz 16:21 przez: Katarzyna Tomczyk
Pani Golus chyba za mocno popłynęła w zerojedynkowym ujęciu przemocy. Nie jestem zwolenniczką bicia, poniżania i torturowania, ale czuję sporą niesprawiedliwość, czytając tony cytatów i skopiowanych zdań zwolenników tylko jednej tezy. Dlaczego nie zostało porównane kilka poglądów na jeden problem, skoro autorka twierdzi, że "opinia pana x jest bardzo kontrowersyjna", a tylko jego opinia jest przedstawiona. Chciałabym wierzyć w tę kontrowersję, ale średnio ufam ludziom, szczególnie tym, którzy przez 3 strony tłumaczą czym jest psychohistoria. Jednak jest światełko w tunelu - wiele ciekawostek, niektóre naprawdę mnie zszokowały. O wiele milej bym się czuła, gdybym znalazła "Dzieciństwo w cieniu rózgi" w formie artykułu, niż książki za 40 zł. Za ambitna cena, za krótkie nogi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-07-2019 o godz 20:21 przez: reeB
Autorka jest znaną aktywistką występującą przeciw karom cielesnym. Niniejsza książka pokazuje, jak wielkim problemem ludzkości było i jest wychowanie przez karanie biciem. Czy będzie - to się okaże. Świadomość rodzi się wolno, a rys historyczny ujawnia, że karanie biciem jest niesamowicie silnie ugruntowane i zakorzenione na wielu płaszczyznach. Dzisiejsza nauka pozwala zrozumieć, jak destrukcyjne i niepożądane. Lektura bardzo ciekawa, pełna zaskakujących ciekawostek, porażających faktów i strasznych prawd. Jednocześnie czyta się lekko, bo Autorka nie wymachuje swoimi poglądami jak cepem ani nie uprawia szantażu emocjonalnego. Rzetelna faktografia i domieszka sarkazmu przemawiają do wyobraźni dużo lepiej i celniej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-07-2019 o godz 23:31 przez: muszak
Spokojna, rzeczowa, wyważona książka z mocnym przesłaniem przeciw karceniu dzieci biciem, czyli po prostu przeciw stosowaniu tej odmiany przemocy domowej i równiez szkolno-wychowawczej. Czy w ogóle dziś jeszcze trzeba szeroko argumentować, że dzieci nie należy karać cielesnie? Okazuje się, że jak najbardziej! Moralnośc katolicka wdrukowała nam starotestamentowe zalecenia lania dzieci rózgami - jako przejaw troski i miłości rodzicielskiej! Dlatego tak trudno z tą podłością walczyc. Podziwiam autorkę i dziękuję za świetną książkę. Słuszne racje musza zwyciężyć! Dla dobra dzieci. Istot bliższych Bogu, niż najbardziej nawet świątobliwy czy nadęty swoją wielkością biskup.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
11-11-2019 o godz 00:00 przez: FelicytaOkulski | Empik recenzuje
Zachęcam Was do przeczytania tej książki, ponieważ zwala ona z nóg. Nawet nie sądziłam, ze opowieści o historii przemocy stosowanej wobec dzieci może być taka ciekawa. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego zestawienia i gwarantuję Wam, ze każdy z Was na pewno również doceni to zestawienie. Ta książka na pewno dostarczy Wam wielu emocji oraz wrażeń czytelniczych. Ja wielokrotnie podczas jej czytania wzruszałam się. Gwarantuję, ze nie będziecie się przy niej nudzili. Przemoc szczególnie wobec dzieci jest to niezwykle ważny temat, o którym trzeba mówić, dlatego polecam Wam tę książkę, bo warto!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-03-2020 o godz 09:58 przez: Polishreading
Od czasów antycznych do współczesnych, dzieci są bite, wykorzystywane, poniżane, upokarzane, a przemoc fizyczna i psychiczna wobec nich uzasadniana. To ważna książka dla każdego i dla tych co mają dzieci jak i dla bezdzietnych, bo każdy przecież kiedyś był dzieckiem. Trzeba mieć świadomość jak bardzo można okaleczyć, że przemoc zostawia ślady i na ciele, ale i bardzo niebezpieczne, bo „niewidoczne” w psychice, a one mają ogromny wpływ na życie. I nie dotyczy to tylko patologii społecznych. Niestety nadal są zwolennicy klapsów... „Kocham. Nie bije” „Kocham. Nie daje klapsów” Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-07-2019 o godz 09:59 przez: milcerak
Dzisiaj trudno się zgadzać z wychowawczym biciem dzieci, planowanym i pragmatycznym. A takie wzorce pokazuje Autorka, sięgając do historii ludzkości. Sam poznałem smak bicia w dzieciństwie. Wiadomo, ze prawnie jest w Polsce zakaz karania biciem, ale przecież nadal dzieci dostają w skórę i to całkiem powszechnie. Kościół nie pomaga, a nawet chyba cicho wspiera te bolesne metody. A przecież zadawanie cierpienia bliźniemu zawsze jest złem! Wielkie podziękowania dla p. Golus, że dzieci mają w Niej wspaniałą obrończynię i orędowniczkę. Bliższą, więc lepszą niż te niebiańskie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-07-2019 o godz 23:02 przez: okomu
Znalazłem w tej książce bogate źródło wiedzy o wymyślnych, ludzkich okropnościach przeznaczonych do karania. Wszelkie aspekty i pomysły na karcenie zarówno dzieci, jak i dorosłych są tu przedstawione z wielką dbałością o źródła i fakty. Jakkolwiek p. Golus jest znaną aktywistką ruchów obrony dzieci przez karami cielesnymi, to książką jest raczej wyprana z emocji. To czyni ją bardziej wiarygodną. Losy karanych rózgami, batem, łamaniem, torturami czy publicznym spaleniem działają na wyobraźnię i emocje czytelnika zależą tylko od poziomu jego własnej wrażliwości.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-07-2019 o godz 23:17 przez: Kolancja
To powinna być "pozycja" obowiązkowa w szkołach rodzenia. Nie tylko podsunięta, ale wręcz zadana przyszłym rodzicom, obok wiedzy o parciu i rozwarciu. Byłoby dobrze dotrzeć z nią nawet i do dziadków, bo przecież im także zdarza się karcić wnuki biciem. Same slogany w rodzaju "Kocham, więc nie biję" nie wystarczają. Dlaczego? Autorka dogłębnie to tłumaczy. Bicie wychowawcze tak głębokie ma korzenie, że płytkimi napomnieniami nic nie wskóramy. Znakomita książka na trudny temat
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-07-2019 o godz 22:47 przez: ze-bif
A może bić dorosłych, którzy biją dzieci? No, to może chociaż pakować do paki? Wyroki dziecięcych sądów byłyby ciekawe. To oczywiście takie sobie reminiscencje po przeczytaniu książki "Dzieciństwo w cieniu rózgi". Ona rzadko operuje żartem, raczej sarkazmem. Jest narzędziem oskarżycielskim wobec procederu bicia w procesie wychowania i edukacji. Świetne źródło wiedzy i po prostu także ciekawe, intensywnie odbierane czytadło wakacyjne.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-07-2019 o godz 00:57 przez: Enero
Świetne, obszerne kompendium wiedzy i studium analityczne na temat historii bicia dzieci, traktowanego jako środek wychowawczy. Pani Golus jest znanym orędownikiem całkowitego zakazu stosowania kar cielesnych wobec dzieci. Zachowuje jednak odpowiedni dystans do materii, która niewątpliwie budzi emocje społeczne. Wiele informacji w książce nie tylko zaskakuje, ale i jeży włos na głowie. Lektura to porażająca i przekonująca.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-07-2019 o godz 09:41 przez: jackoo
zaskoczyła mnie spokojna narracja i przedstawienie problemu tak wyważone, znam autorkę z ruchów przeciw przemocy domowej, spodziewałam się więc oskarżeń i bojowego nastroju do zwalczania dzieciobijców, tak jest lepiej, zrozumienie błędnego wyboru i jego konsekwencji to jednak podstawa, bo wszystko mamy w głowach, trzeba zmiany mentalności, żeby bicie dzieci się skończyło
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-07-2019 o godz 22:38 przez: grzeczniej
Właśnie skończyłam. Szacunek dla p. Golus, książka świetna, domowy zamordyzm polski to część katolickiego kołtuna, ksiądz własnych dzieci nie bije ale parafianom nie zabrania, i tak się to odbywa przez wieki, katusze i cierpienia od maleńkości, żeby wizja nieba była słodsza, obyśmy dzięki takim książkom zrozumieli błędy jak najszybciej, pozdrawiam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-07-2019 o godz 19:00 przez: Afenge
przejmująca lektura, autorka zebrała dzieje grozy i hańby, świat bez przemocy fizycznej jest mrzonką, natura ludzka jest taka, że trochę władzy nad innymi popycha nas do brutalności i zadawania cierpień, smutna prawda, książkę polecam także dlatego bo zawiera mnóstwo mało znanych faktów i ciekawostek, jest przez to bogata i poznawcza
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-07-2019 o godz 09:47 przez: Lanaz
Wspaniała lektura. Pomogła mi zrozumieć jak to jest, że do dziś istnieją zwolennicy i propagatorzy kar cielesnych u dzieci. Lałbym to towarzystwo i patrzył, czy równo puchnie! A nie, zaraz... Biciem chcesz odreagować otrzymywanie lania? Nie tędy droga. Książka pani Golus dobrze to objaśnia. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-07-2019 o godz 16:40 przez: Kfaterna
Proces karno-wychowawczy oparty na cierpieniu fizycznym to koszmar z minionych wieków? No niestety, nie... Trwa to nadal i obrońców nie brakuje. Książka włącza się w nurt walki z biciem dzieci. Pozwala szeroko zapoznać się z przyczynami i skutkami. Trudno pozostać neutralnym po jej przeczytaniu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-07-2019 o godz 23:22 przez: Brzydulanka
a ja mam po przeczytaniu gorzkie refleksje, że ludzkość poradziła sobie z chłostaniem sług, torturowaniem podejrzanych i publicznymi egzekucjami, a nadal zadawanie cierpienia dzieciom jest tak powszechne - i to w naszym kraju, gdzie o miłości bliźniego słyszał chyba każdy
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-07-2019 o godz 23:14 przez: EvZym
Temat trudny i przykry, ale książka o nim znakomita. Czyta się z wypiekami na twarzy, choć powinna palić skóra na tyłku. Ze wstydu, że nadal proceder karania dzieci biciem jest obecny w naszej kulturze. Pozdrawiam Autorkę i podziwiam za walkę w słusznej sprawie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-07-2019 o godz 10:36 przez: Pacholec
To taka książka, że trudno się znudzić czytając, a po przeczytaniu nie można pozostać neutralnym. Albo jesteśmy za kontynuowaniem procederu bicia dzieci w procesie wychowania, albo chcemy, żeby ten koszmar wreszcie się skończył. Czytajcie i wybierajcie!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego