Dwa razy życie (okładka  miękka, 09.2015)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Osobista opowieść amerykańsko-bośniackiego pisarza o chłopięcych latach spędzonych w Jugosławii i o przymusowej emigracji, o utracie przeszłości i przymusie odnalezienia się w nowej teraźniejszości. "Wojna przyszła do nas i teraz czekaliśmy na to, kto przeżyje, kto będzie zabijał i kto umrze".

Aleksandar Hemon przebywał w Chicago, gdy wojska serbskie oblężyły jego rodzinnie Sarajewo. Pozbawiony ojczyzny, języka, swojej kafany, masarni, swojego fryzjera, znajomych ulic, odcięty od korzeni próbował zachować tożsamość w obcym kraju - i odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
 
Z nostalgią i poczuciem humoru pisarz współpracujący z magazynem "The New Yorker" opowiada w swojej jedynej książce non-fiction o próbach ocalenia niewinności w rozsypującym się kraju ("Im więcej wiedzieliśmy, tym mniej chcieliśmy wiedzieć"), rodzinnym siorbaniu zupy w dni barszczowe ("Idealny barszcz jest taki, jakie powinno być - ale nigdy nie jest - życie") i niemożliwości odnalezienia tego smaku w sztucznym erzacu kupionym w amerykańskim hipermarkecie, a także o budzącej się miłości do Chicago, gdzie "ludzie tłoczą się od ogrzewającymi latarniami na przystanku Granville Ell, zupełnie jak kurczarki pod żarówką".

Fragment książki:
Kiedy słyszę pytanie: „Kim pan jest?”, mam ochotę odpowiedzieć z dumą: „Jestem pisarzem”. Ale rzadko to robię, bo jest to nie tylko pretensjonalne i głupie, ale także nie do końca zgodne z prawdą – czuję się pisarzem, tylko kiedy piszę. Mówię zatem, że jestem skomplikowany. Chętnie dodaję również, że w gruncie rzeczy jestem plątaniną pytań bez odpowiedzi, skupiskiem „innych”...


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1114432822
Tytuł: Dwa razy życie
Seria: Seria reporterska
Autor: Hemon Aleksandar
Wydawnictwo: Dowody na istnienie
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 208
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-09-15
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 201 x 23 x 132
Indeks: 18126372
Brak
ocen
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
1 recenzja
21-01-2016 o godz 10:04 przez: Jacek Hopfer | Zweryfikowany zakup
Wyjątkowo interesująca opowieść o podwójnym życiu, tym, które minęło , w dawnej Jugosławii, jeszcze przed wojną domową
lat 90 tych ubiegłego wieku i obecnym we współczesnej Kanadzie. Czyta się to bardzo dobrze, zwłaszcza, że jestem od lat
zainteresowany dawną Jugosławią i obecną postjugosławią. Czytam wszystko co ma związek z historią Jugosławii i wojną domową, oglądam filmy, słucham muzyki np: Bijelo Dugme, staram się być na topie, tak więc z wielkim zainteresowaniem
przyjąłem, niezwykle interesujące wydawnictwo, jest to reportaż z życia Aleksandra Hemona zatytułowany "Dwa razy życie".
Hemon w sposób przystępny i zajmujący opisuje "przygody" swojego życia i interesująco przybliża polskiemu i nie tylko polskiemu czytelnikowi niuase zycia w Kraju, którego nie ma i na emigracji. Hemon pisze o tym jak to jest gdy nagle zostaje się emigrantem a wszystko co co się znało i kochało zostało gdzieś w przeszłości. W reportażu Hemona mamy wiele dykteryjek, prawdy historycznej i refleksji natury cywilizacyjnej. To dobra lektura na zimowy wieczór, bo rozgrzewa i czasem dodaje otuchy. Otuchy, bo mimo okrutnej wojny i rozpadu kraju można znaleźć nadzieję i ułożyć sobie życie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Podobne do ostatnio oglądanego