Dubaj. Miasto innych ludzi (okładka  miękka)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Sprzedaje empik.com : 33,83 zł

33,83 zł 54,90 zł (-38%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Zjednoczone Emiraty Arabskie skazane są na dwie narracje. Pierwsza to opis kraju, który rozkwitł na ropie naftowej. Petrodolary w ciągu pięćdziesięciu lat pomogły stworzyć na pustyni ogrody, sztuczne wyspy, ośmiopasmowe autostrady, a nawet muzeum, które nawiązuje do paryskiego Luwru. Kraj najwyższych budynków i najdroższych samochodów odwiedzają tysiące ludzi – turyści po Bangkoku, Londynie i Paryżu wybierają właśnie Dubaj. Druga narracja sprowadza Dubaj i Emiraty do miejsca, gdzie wykorzystuje się niewolniczą pracę robotników z Azji i Afryki, gdzie za fasadami pałaców kobiety przetrzymywane są wbrew swojej woli, a bogaci arabowie przesiadają się z jachtów do złoconych bentleyów. Obie narracje są równie uprawnione i jednocześnie nieprawdziwe.

Anna Dudzińska podąża trzecią drogą – wytyczoną przez niespieszny rytm kroków wielbłąda, który zaledwie pół wieku temu przewoził Beduinów z Abu Zabi do Dubaju. Ze zrozumieniem i z czułością przygląda się ludziom, którzy wybudowali tę wyrastającą na pustyni wieżę Babel. Są wśród nich imigranci zarobkowi i bogaci ekspaci. To tutaj mieszają się języki, kultury, religie i systemy wartości. Emiraty to być może jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie takie współistnienie jest możliwe. Wszystko dzięki pieniądzom i na ściśle określonych zasadach.

Ta książka jest jak baśń z tysiąca i jednej nocy. O dobrym, choć surowym władcy, który otworzył swój skarbiec przed poddanymi. O wieżowcach, które wyrosły w krótkim czasie w miejscu palmowych chatek. O tysiącach ekspatów z całego świata, którzy pomagają szejkowi umacniać jego kraj, ale gdy są już mu niepotrzebni, muszą wyjechać. O przyjaźni z wielbłądami, którym przed zaśnięciem szepcze się do ucha sekrety. 

Tyle że to nie bajka, ale świetny reportaż, który pokazuje także ciemne strony Zjednoczonych Emiratów Arabskich – cenzurę, kapryśność panujących, nierówności społeczne, system współczesnego niewolnictwa.

"To lektura obowiązkowa nie tylko dla ludzi podróżujących do Dubaju, którzy zwykle oglądają miasto jedynie z okien swoich hoteli, ale dla każdego człowieka ciekawego świata."
Magdalena Grzebałkowska

"Dubaj jest światem na sterydach, miejscem, gdzie pojęcia się wykoślawiają i fruną, dokąd chcą. Co innego znaczy tam "naród”, co innego "pieniądz”, wszystko co innego znaczy. Dudzińska opowiada o dubaizacji Dubaju, o państwie, które wydarzyło się na przestrzeni jednej biografii, państwie, które błyskawicznie zjechało od średniowiecza do przyszłości, omijając teraźniejszość. Opowiada o kraju, który stał się jednym z największych eksperymentów w historii. A Dudzińska wyżyła sobie to miejsce, mieszkała tam trochę i swoje wie. Ja w każdym razie jej ufam. Któż inny zauważyłby, że szklane domy młodego Baryki są tam, na środku pustyni?"
Zbigniew Rokita

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1312550562
Tytuł: Dubaj. Miasto innych ludzi
Autor: Dudzińska Anna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 414
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-08-24
Rok wydania: 2022
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 200 x 30 x 140
Indeks: 42468806
średnia 4,8
5
20
4
2
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
11 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
29-08-2022 o godz 08:16 przez: eftichos | Zweryfikowany zakup
Pomiędzy „bajkami” publikowanymi o Emiratach i krajach arabskich „byłam żoną szejka”- błysnął promyk na polskiej ziemi. Reportaż, który stworzono w oparciu o autentyczne wywiady, rzeczywiste klimaty, osadzony na miejscu. Wierzę autorce i wierzę jej bohaterom. Emiraty i jego najbardziej rozreklamowany emirat Dubaj jest dla Polaków wciąż miejscem, które łatwo skazują na wszystkie grzechy przypisywane krajom arabskim: że brak szacunku dla kobiet, że islam, że zadufani szejkowie i biedna reszta świata. Ułudzie tymi stereotypami ulegamy chętnie, zwłaszcza, że media chętnie je wzmacniają. Pani Annie towarzyszą w opowieści osoby, które tworzą historię tego miejsca - postaci biorące w zmianach, jakim Emiraty podlegają od 50 lat. Reporterska uczciwość pomaga autorce oceniać, dokonywać analiz czy włączać cenzora. Znając co nieco realia oceniam „Dubaj” Anny Dudzińskiej jako pierwszy polecany przeze mnie materiał do zapoznania przez polskich cyników i wszystko-wiedzących. Chętnie przekażę rekomendacje studentom kierunków dyplomatycznych, ekonomicznych czy arabistyki. To perspektywa Emiratów na tyle rzetelna, na ile można było opisać. Jedynym aspektem, którego brakuje to opis, nawet cytaty z książek Szejka Mohammeda bin Rashid AlMaktoum (np. My story lub My vision). Bohaterowie „Dubaju” są częścią jego wizji i przywództwa. Wiele nieznanych czytelnikowi powodów decyzji rządzących Emiratami w kontekście opisywanych historii mieszkających tam ekspatów i Emiratczyków może być inaczej odebrana gdy znany byłby kontekst. Przypuszczam, że dla zainteresowanych nie będzie problemem uzupełnienie opowieści o tym małym, ale intrygującym skrawku ziemi. O ambicjach, marzeniach ludzi, którzy z przeszłości od razu przeskakują w przyszłość- dlatego tak fascynują i intrygują świat.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
29-08-2022 o godz 08:21 przez: eftichos | Zweryfikowany zakup
Korekta do mojej recenzji w zdaniu: „Reporterska uczciwość pomaga autorce oceniać, dokonywać analiz czy włączać cenzora.” Zabrakło słowa NIE - Pani Anna nie ocenia, nie dokonuje analiz, nie włącza cenzora.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
21-09-2022 o godz 09:02 przez: Kasia | Zweryfikowany zakup
Świetna książka!!! Dużo ciekawych tematów zostało poruszonych, wiele wspaniałych, wzruszających fotografii. Bardzo dużo się dowiedziałam z tej książki i teraz patrzę na to miasto innymi oczami. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-11-2022 o godz 19:38 przez: Ewa | Zweryfikowany zakup
Świetna. Przeczytana z zapartym tchem. Dubaj to także trudne życie wielu ludzi. A bogactwo nie raz jest okupione ĺzami.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-09-2022 o godz 18:27 przez: Paweł | Zweryfikowany zakup
Rewelacją super opowiedziana
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-10-2022 o godz 10:52 przez: Maciej Grzymała-Sojecki | Zweryfikowany zakup
Jeszcze nie czytałem
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-09-2022 o godz 18:49 przez: Anna Kidawa | Zweryfikowany zakup
Świetna !
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-08-2022 o godz 21:35 przez: Tomasz Kosik
Dubaj kusi. Dubaj zaprasza. Foldery biur podróży prześcigają się w ukazywaniu atrakcji jakie Dubaj ma dla swoich turystów. Bogactwo. Przepych. Szyk. Elegancja. Ale czy tak jest naprawdę? Owszem jest! Ale wszystko ma swoje dwa oblicza. Tak jak kij ma dwa końce, tak wszystko ma dwie strony. Obok bogactwa i przepychu Dubaj to miasto ubóstwa. Anna Dudzińska w książce „Dubaj. Miasto innych ludzi” ukazuje trzecie oblicze miasta i ich mieszkańców. Ilustruje jego prawdziwe oblicze z turystami, mieszkańcami, bogactwem, ale również ubóstwem. Ta perspektywa jest prawdziwa, nie odrealniona, niekoloryzowana jak w folderach biur turystycznych. Nie ukrywam, że Dubaj jest miastem na mojej mapie podróży. Jeszcze nigdy w tym mieście nie byłem. Po lekturze tej książki jeszcze bardziej utwierdziłem się w przekonaniu, że chce zgłębić jego historię, kulturę. To, co warte podkreślenia, to fakt, że Anna Dudzińska zaprasza nas do podróży przyjemnej, lekkiej, która jest również skarbnicą wiedzy o tym zakątku świata. Zakątku, w którym mieszają się języki, kultury, religie. Autorka ciekawie opowiada o przemianach nie tylko architektonicznych, ale również mentalnych, jakie zaszły w Dubaju oraz w ich mieszkańcach. Ten reportaż to ciekawe spojrzenie na ludzi i ich kulturę. Tak inną, tak odmienną od naszej. Dzięki tej książce odbywamy podróż do dalekiego świata, który jest na wyciągnięcie ręki. Co ważne powrócić możemy do niego za każdym razem, gdy tylko zerkniemy na tę książkę. Autorka stylem opowiadania potrafi zaciekawić tak bardzo, że dacie porwać się w podróż, która pozostanie w Waszej pamięci już na zawsze. Książka „Dubaj. Miasto innych ludzi” to zaproszenie do pustynnej podróży, dzięki której możemy zrozumieć wielobarwny i nieoczywisty świat. Warto przyjąć to zaproszenie. Publikacja wzbogacona jest licznymi fotografiami, które jeszcze bardziej przybliżają nam ducha i klimat Dubaju. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-10-2022 o godz 06:30 przez: deluke
Cała prawda o Dubaju. Miasto marzeń, przepięknych budowli. Wszystko tu musi być największe, najwspanialsze. Pomyśleć, że jeszcze pięćdziesiąt lat temu państwo Zjednoczone Emiraty Arabskie dopiero powstawało. Skąd wziął się fenomen tego miejsca. Książka „Dubaj’ Anny Dudzińskiej wiele wyjaśnia, otwiera nam oczy na problemy niewidoczne, ukrywane. Wspaniałe budowle same nie powstały. Okupione są wyzyskiem i ciężką pracą robotników, którzy przybyli do tego kraju w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Zarobione pieniądze przybysze z Filipin, Indii i krajów afrykańskich wysyłają do swoich rodzin. Zwiedzając ten kraj pierwsze wrażenie może okazać się mylące. Wielkie, okazałe budowle są w stanie zasłonić niesprawiedliwość społeczną. Rządzący tym krajem kieruje się innymi kryteriami odnośnie wizerunku państwa i postrzegania go na świecie. Coraz więcej jest głosów sprzeciwu dotyczących nierównego traktowania najemnych robotników, budowniczych tego imperium. Nic nie może wyjść na zewnątrz bez ingerencji cenzorów. Państwo, miasto piękne na obrazku. Prawda może zszokować niejednego z nas.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-11-2022 o godz 12:02 przez: Iwona
Jeżeli fascynuje Was to miasto, to zdecydowanie polecam Wam lekturę tej książki. Chociaż uważam, że jest dobra dla wszystkich. Napisała ją Anna Dudzińska, która z Katowic wyjechała do Dubaju i tak pokochała piasek i wielbłądy, że postanowiła o tym wszystkim napisać. Zjednoczone Emiraty Arabskie posiadają dwie narracje. Pierwsza z nich to opis kraju, który rozkwitł na ropie naftowej. Druga, sprowadza Dubaj i Emiraty Arabskie do miejsca, gdzie wykorzystuje się niewolniczą pracę robotników z Azji i Afryki, gdzie za fasadami pałaców kobiety przetrzymywane są wbrew swojej woli, a bogaci Arabowie przesiadają się z jachtów do złoconych bentleyów. Obie narracje są równie uprawnione i jednocześnie nieprawdziwe. Anna Dudzińska ukazuje nam prawdziwy Dubaj - ten z wielbłądami, z ludźmi, którzy tam mieszkają. Cały ten tygiel języków, kultur, religii i systemów wartości... Bardzo Wam polecam! Jestem oczarowana lekturą.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
27-08-2022 o godz 07:19 przez: Natalia
Anna Dudzińska ze zrozumieniem i z czułością przygląda się ludziom, którzy wybudowali Dubaj. Są wśród nich imigranci zarobkowi i bogaci ekspaci. To tutaj mieszają się języki, kultury, religie i systemy wartości. Emiraty to być może jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie takie współistnienie jest możliwe. Wszystko dzięki pieniądzom i na ściśle określonych zasadach. Autorka opowiada o miejscach pełnych turystów i historiach, o których nikt nie mówi, o realiach życia w Dubaju, o bogatych i biednych. Przemierzając miasto, odkrywa jego blaski oraz cienie. Autorka pisze bez upiększania czy koloryzowania. Książka pełna jest wspomnień, wyjaśnień, emocji i zdjęć (brakowało mi podpisów pod nimi). Czyta się ją z lekkością i przyjemnością. To miła lektura dla chcących poszerzyć swoje horyzonty. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Naku*wiam zen
2.5/5
33,33 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Diana. Jej historia
4.8/5
33,33 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Szklany klosz
4.6/5
27,66 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Lekcje chemii
4.8/5
30,29 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Niespokojni ludzie
4.6/5
26,44 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sklepy cynamonowe
4.9/5
28,50 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Długa noc
4.6/5
26,44 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Merci, Monsieur Dior
4.5/5
27,66 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Ruchome święto
4.8/5
33,83 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Trzy siostry
4.8/5
24,58 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Shantaram
4.7/5
47,06 zł
69,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego