Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć (okładka  twarda, 01.2020)

Oferta empik.com : 30,49 zł

30,49 zł 44,99 zł (-32%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Dziadkowie brali udział w zbrodniach. Rodzice milczeli. Wnuki muszą o tym opowiedzieć, by ich dzieci tego nie powtórzyły.

Mirosław Tryczyk odkrył, że jego dziadek, ten sam, któremu uwielbiał siadać na kolanach, uwikłany był w zbrodnie na niewinnych osobach. Jak się uporać z taką prawdą?

Autor rusza w Polskę śladem osób sobie podobnych. Które odkryły grzechy przodków i szukają języka, by o nich opowiedzieć. Trudno przyznać się do tego, że nie radzimy sobie z prawdą o naszej historii, o naszych najbliższych. Jak kochać tych, którzy zabijali?

To książka o ludziach, którzy mają odwagę pamiętać i nie chcą już milczeć. Bo wyparte poczucie winy jest jak drzazga, która jątrzy ranę.

"Tryczyk przyznaje, że członkowie jego rodziny uwikłani byli w mordy na Żydach. Zrywając w ten sposób z przyjętym w Polsce decorum, ustanawia niespotykany w naszym piśmiennictwie standard szczerości, umożliwiając wypowiedzenie prawdy zablokowanej przez fałszywe lojalności. Jego postawa udziela się rozmówcom, zachęcając ich do podobnej otwartości. To reportaż z frontu pamięci."
prof. Joanna Tokarska-Bakir

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1236995843
Tytuł: Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć
Autor: Tryczyk Mirosław
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 352
Numer wydania: I
Data premiery: 2020-01-29
Rok wydania: 2020
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 212 x 32 x 146
Indeks: 34189740
średnia 4,6
5
54
4
11
3
1
2
2
1
2
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
21 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
29-01-2020 o godz 20:41 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Gratuluję autorowi odwagi napisania książki o takiej tematyce. Jednocześnie rozliczenia się, z tak trudną historią rodzinną,
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
25-02-2020 o godz 01:07 przez: ulam | Zweryfikowany zakup
Bardzo trudna lektura. Tym bardziej ją polecam. To książka o nas - Polakach. O nas - dzieciach swych rodziców, swych dziadków. Czy znamy rodzinne historie? Jeśli nie - czy niezbędne jest dla własnej tożsamości ich poznawanie? Jeśli tak - czy wnoszą w nasze życie nowe wartości? A jeśli to nas nie dotyczy bezpośrednio, o czym pisze Mirosław Tryczyk - a co dotyczy bezpośrednio jego - jakie ta wiedza, którą pozyskujemy z tej lektury, ma być lekcją na aktualne życie nas, na nasze uspołecznienie, na poziom języka, na poziom zachowań. Ta książka jest lekturą trudną, ale lekturą obowiązkową. Obowiązkową - przestrzegającą przed utratą czujności, przed zobojętnieniem na zło, przed tym nieznanym, co może wrócić falą i zalać też nas. Zło nie ma granic, przekracza je łatwo zwłaszcza, gdy ma na to przyzwolenie, nawet ciche, nawet obojetność.....
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
07-08-2020 o godz 21:38 przez: Anna Flisikowska | Zweryfikowany zakup
Ta książka boli... Jej czytanie jest w stanie sprawić fizyczny ból, ale to jak katharsis - konieczne. Uważam, że bardzo ważna opowieść o tym, jak wiele w nas tego, o czym nie chcemy wiedzieć, jak bardzo chcemy, żeby rzeczywistość była tylko taka, jaką my ją widzimy/opowiadamy. Coraz więcej takich książek od pewnego czasu jest na rynku i to ważna i dobre. Polecam szczerze, choć to nie jest relaksująca lektura.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-02-2020 o godz 11:18 przez: Włodzimierz Pilecki | Zweryfikowany zakup
Po przeczytaniu rozumiem czemu ludzie z miejsc pogromów wypierają się swojego w nim udziału . Mam pewność, że nie rozliczenie się z przeszłością powoduje powrót demonów z okresu międzywojennego i wojny. Niestety w tle siermiężny, ludowy, polski kościół katolicki. Polecam wszystkim aby historia się nie powtórzyła.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-05-2020 o godz 20:56 przez: Andrzej Pawlik | Zweryfikowany zakup
Lektura obowiązkowa po której pozostaje pytanie... Czy w mojej rodzinnej szafie nie jest ukryty upiór antysemityzmu w katolicko-narodowym sosie? Wielki szacunek dla autora, jego odwagi napisania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
05-06-2020 o godz 13:47 przez: Joanna | Zweryfikowany zakup
Lektura obowiązkowa dla każdego. Poruszająca, wstrząsająca opowieść o skali podłości i nienawiści, jaka mieszka pod skórą każdej narodowości. Naprawdę my, Polacy, nie jesteśmy wyjątkowi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
08-02-2022 o godz 16:34 przez: oleńka | Zweryfikowany zakup
Łatwo jest wierzyć , że byliśmy jedynymi sprawiedliwymi w obliczu holokaustu, trudniej zmierzyć się z rzeczywistością, a trzeba. Bo tylko na prawdzie możemy budować tożsamość
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-06-2020 o godz 08:14 przez: Zbigniew | Zweryfikowany zakup
Znakomita książka o okropieństwacj Polaków czynionych na swych sąsiadach żydowskiego pichodzenia i milczących następnych pokoleniach.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-02-2020 o godz 00:05 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Gratuluję autorowi odwagi. Wstrząsająca opowieść o trudnych faktach społecznych ale też rodzinnych. Lektura obowiązkowa. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-02-2020 o godz 10:28 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Polecam bez dwóch zdań , teraz żona pochłania ją jednym tchem
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-02-2020 o godz 08:00 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
dobra komunikacja. krótki termin odbioru w wybranym punkcie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-01-2022 o godz 13:37 przez: robert hoppe | Zweryfikowany zakup
Bardzo ciekawa i pouczająca.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-09-2021 o godz 23:02 przez: Jarek M | Zweryfikowany zakup
Mocne. Smutne. Otwiera oczy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-02-2020 o godz 07:48 przez: Krzysztof Jaczewski | Zweryfikowany zakup
...nie przed snem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
24-01-2020 o godz 10:20 przez: Mirek T.
świetna, wstrząsająca, powinna być publikowana w odcinkach!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
28-01-2020 o godz 01:04 przez: Polka
Lektura obowiązkowa. Wstrząsająca, ale oczyszczająca.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
05-03-2020 o godz 19:51 przez: Anonim
IG @angelkubrick Dla Mirosława Tryczyka, doktora nauk humanistycznych, rok 1941 jest studnią bez dna, z której hektolitrami czerpie informacje zmieniające obraz naszej historii. Po "Miastach śmierci" nadeszła pora na książkę, która pokazuje, jak traumatyczna przeszłość i niewygodne fakty wpływają na życie ludzi w świecie współczesnym. Na Podlasiu prawda zakopana jest pod ziemią, "Drzazga" ją odkopuje. Radziłów, Barchów koło Węgrowa, Wąsocz, Trzcianne, Szczuczyn. Miejsca, w których przed wojną w większości zamieszkiwali Żydzi, to przystanki, w których autor doszukuje się prawdy ostatecznej, a prawda jest taka, że w 1941 roku to Polacy, a nie Niemcy, mordowali w sposób okrutny, całe rodziny żydowskie. Głęboko zakorzeniona niechęć do tej nacji znalazła swoje ujście. Wojna, bezprawie, chęć zemsty i wzbogacenia się przesłoniły szlachetne uczucia, takie jak pomoc bliźniemu, współczucie, bezinteresowność. W 1941 roku sąsiad sąsiadowi wbijał nóż w plecy, jakikolwiek sprzeciw mógł skończyć się śmiercią. Jesteś Żydem, giń. Jesteś za Żydem, giń razem z nim. Żadnych skrupułów. Te niewygodne dla Polski fakty były przez wiele lat ukrywane. W wielu śledztwach, dotyczących pogromu, manipulowano danymi, zmieniano słowa, tak, że treść oskarżenia była zgoła inna od pierwotnej wersji. Kategorycznie pomijano rolę kościoła katolickiego w budowaniu nastrojów antysemickich. Wojennych i powojennych bandytów w czasach obecnych, przemianowywano na bohaterów AK. Mirosław Tryczyk dociera w końcu do ludzi, którzy z różnych powodów, chcą prawdy. Teraz mogą powiedzieć już wszystko. Jeśli czytaliście "Płuczki" i uważacie, że to był bardzo dobry i ważny reportaż, sięgnijcie PROSZĘ po "Drzazgę". To nie będzie łatwa lektura, ale jest znacznie lepsza, niż ww. Po setnej stronie musiałam ją przerwać. Wróciłam dokończyć na drugi dzień. Dwa dni po przeczytaniu całości wciąż czuję psychiczne obciążenie. Czuję to bagno okropności i kłamstw, które oblepia mi duszę. Co za kraj, co za ludzie, myślę. Jestem w totalnej dekonstrukcji. Na szczęście mam w zanadrzu książkę, która przywróci mi wiarę w bliźniego. Czytajcie, proszę...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-01-2021 o godz 18:32 przez: zetbasia
Historia pogromów ludności polskiej pochodzenia żydowskiego. W czasie okupacji Polacy pozbywali się nielubianych sąsiadów bestialsko ich mordując. Mordowano całe rodziny, znęcano się, gwałcono dziewczynki i kobiety, zabijano malutkie dzieci, palono w stodołach, zabijano nad dołami, często zasypywano doły , w których byli jeszcze żywi ludzie. Całe mienie pożydowskie zostało zagrabione, przywłaszczano budynki, ziemię, ubrania, pościel, wszystko. Z trupów zdzierano biżuterię i buty. Większość morderców uniknęła jakiejkolwiek kary, niektórzy wzbogacili się. W tych wsiach i miasteczkach panuje zmowa milczenia podszyta strachem, że rodziny wymordowanych wrócą by upomnieć się o zagrabione mienie. Dziadkowie nie chcą mówić, rodzice także milczą, a wnuki nie są zainteresowane historią, lepiej wszystkie zbrodnie przypisać okupantowi. A najgorsze jest to, że na czele tych pogromów stały miejscowe elity: ksiądz, dyrektor szkoły, kierownik poczty. Podsycali nastroje antysemickie, podburzali, byli świadkami mordów. Historia rodziny autora nie jest wolna od niedomówień, przemilczeń i kłamstw. Jak żyć z takim obciążeniem? Wiedząc, że ukochany dziadek ma krew niewinnych sąsiadów na rękach? Poczucie winy, wstydu i pohańbienia to właśnie ta drzazga powodująca nieustanny, nieznośny ból. Tę książkę trzeba przeczytać, by nie powtórzyły się takie wydarzenia. Mowa nienawiści, podburzanie, narodowcy....
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-02-2020 o godz 00:00 przez: BrunhildaPluta | Empik recenzuje
Ta książka nie ma sobie równych. Jest to historia niecodzienna i niezwykle autentyczna. Zresztą nie ma nic bardziej prawdziwego niż rodzinne kłamstwa oraz tragedie. Z pewnością przyznacie mi racje, kiedy zaczniecie ją czytać. Każdy z Was będzie pod jej ogromnym wrażeniem. Fajnie, że można w niej znaleźć prawdę, która czasami rozczarowuje i trudno się jej pozbyć, ponieważ już przez resztę naszego życia oraz naszych dzieci będzie nam ona towarzyszył. Wielokrotnie czytając tę książkę się wzruszałam. Na pewno docenicie tę lekturę i znajdziecie w niej coś dla siebie. Polecam, bo warto!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-08-2020 o godz 09:27 przez: Andrzej Korniluk
Polecam w szczególności tym, co już "wszystko wiedzą", a świat jest dla nich prosto ułożony, gdzie "czarne jest czarne, a białe jest białe". Po przeczytaniu tej książki dużo łatwiej zrozumiemy istotę obecnych podziałów w Polsce. Książka w mojej ocenie powinna być lekturą w ostatniej klasie liceum, a dodatkowo obowiązkowym materiałem edukacyjnym dla ludzi wchodzących w świat polskiej polityki. Trudno do przeczytania ze względu na opisany ogrom zła. Czytałem rozdziałami-wywiadami po kilka, kilkanaście stron dziennie próbując zrozumieć - dlaczego ???
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Marzenie panny Benson Joyce Rachel
4.7/5
37,20 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł Tartt Donna
4.7/5
42,97 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Chwila Szymborska Wisława
5/5
29,20 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dom sekretów Kordel Magdalena
4.7/5
29,89 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Tutaj Szymborska Wisława
5/5
29,20 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ślepak Stańczakowa Jadwiga
5/5
34,74 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina Tołstoj Lew
4.5/5
25,26 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czas zdrajców Krajewski Marek
4.8/5
30,59 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto pociech Szymborska Wisława
5/5
29,49 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sól Szymborska Wisława
5/5
31,58 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko Bator Joanna
4.6/5
34,81 zł
54,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego