Droga na północ. Antologia norweskiej literatury faktu (okładka  twarda, 03.2016)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com : 54,58 zł

54,58 zł 89,89 zł (-39%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Zamów dziś i odbierz przed Mikołajkami! Dotyczy produktów sprzedawanych przez Empik z wysyłką w 24 godz.

Książka składa się z fragmentów tekstów źródłowych (wspomnienia, dzienniki, listy, dokumenty), które przedstawiają historię Norwegii, jej kulturę i społeczeństwo na przestrzeni całego XX wieku. W antologii znalazło się 35 tekstów różnych autorów - począwszy od bardzo znaczących postaci życia społecznego (np. Fridtjof Nansen), polityków (np. Einar Gerhardsen - nazywany "ojcem narodu"), noblistów (np. Sigrid Undset), do zapisów zwykłych obywateli, którzy w sposób pełny i obrazowy opowiadają o Norwegii i jej mieszkańcach. Książka jest wzbogacona ponad 100 zdjęciami, pokazującymi Norwegów, ich kraj i najważniejsze wydarzenia przez całe stulecie. Całość opatrzona jest współczesnymi komentarzami, które wprowadzają polskiego czytelnika w norweską rzeczywistość, by mógł bardziej się w nią zagłębić. 


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1119115188
Tytuł: Droga na północ. Antologia norweskiej literatury faktu
Seria: Świadectwa. XX wiek
Autor: Urbanik Paweł , Knyt Agnieszka
Wydawnictwo: Wydawnictwo KARTA
Język wydania: polski
Język oryginału: norweski
Liczba stron: 768
Numer wydania: II
Data premiery: 2016-03-02
Rok wydania: 2022
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 68 x 177 x 241
Indeks: 18739862
średnia 5
5
3
4
2
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
3 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
22-08-2016 o godz 10:13 przez: Jarr74
„Droga na północ” jest antologią norweskiej literatury faktu, obejmującą swym zakresem okres od końca XIX wieku (choć naturalnie zdarzają się również historyczne wycieczki ku czasom znacznie odleglejszym, takim jak np. średniowiecze) po czasy nam niemal współczesne.

Książka podzielona jest na ułożone chronologicznie rozdziały, jest ich sześć, z których każdy, obejmuje odrębny i jasno określony fragment dziejów, osadzony niekiedy (co zrozumiałe np. w wypadku wojen światowych czy wątków emigracyjnych) w znacznie szerszym, europejskim czy światowym, historycznym kontekście tle. To co najbardziej podobało mi się w tej publikacji to naprawdę duża rozpiętość tematyczna (od spraw zupełnie prozaicznych i codziennych, po te niemal fundamentalne dla norweskiej tożsamości narodowej i społecznej) oraz bogactwo formy przekazu, a tym samym, i spojrzenia na wydarzenia, które przez blisko sto lat kształtowały i scalały ową państwowość. Znajdziemy wśród nich pisane po latach wspomnienia, tworzone na „gorąco” relacje i opisy zdarzeń, listy, dokumenty, przemówienia, artykuły prasowe, opowieści, wywiady, zeznania świadków i uczestników wydarzeń, przemówienia polityczne, odezwy itd.

Wśród ich autorów nie zabraknie znanych ludzi pióra (laureatka Nagrody Nobla Sigrid Undset), wielkich polityków (Einar Gerhardsen, Gro Harlem Brundtland), artystów, działaczy społecznych jak i żołnierzy, kombatantów, robotników, przedstawicieli mniejszości narodowych, gospodyń domowych czy rybaków.

Owa różnorodność przekazu pozwoli nam trochę inaczej i chyba mniej stereotypowo niż dotychczas (jak sądzę) spojrzeć na historie Norwegii, na to jak zmieniała się, przekształcała, ewoluowała pod wpływem rozmaitych dziejowych okoliczności, uzyskując poziom, który możemy oglądać dzisiaj.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
25-04-2016 o godz 00:00 przez: Amelia Konieczny | Empik recenzuje
Uwielbiam takie książki, które w ciekawy, interesujący i przystępny dla czytelnika sposób opisują historię. Ta lektura właśnie taka jest. Opisuje ona historię Norwegii, która dotyczy głównie XX wieku. Szczególnie spodobało mi się, że nie jest to książka jednego autora, który narzuciłby nam swój punkt widzenia, tylko zawiera ona trzydzieści pięć tekstów źródłowych, które dotyczął właśnie tego okresu, ale napisane są przez róźnych autorów. Dzięki temu czytelnik może poznać historię Norwegii w róźnych ujęciach i z róźnych perspektyw. Ja gorąco polecam, historia stała mi się teraz dużo bliźsza.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
22-06-2016 o godz 00:00 przez: Klaudia Wiśniewska | Empik recenzuje
Powiem szczerze, że książka okazała się być dla mnie wielkim zaskoczeniem. Nie spotkałam się do tej pory z taką antologią literatury. A mianowicie historię literatury norweskiej poznajemy przez pryzmat tektów źródłowych, listów, dzienników czy wspomnień. Zdecydowanie był to najlepszy sposób poznawania literatury z jakim do tej pory się spotkałam. Do tego książka opieczętowana jest licznymi ilustracjami, które mi pomogły lepiej wyobrazić sobie właśnie ten wspaniałay kraj oraz wczuć się w klimat tego niesamowitego miejsca. Na pewano jest to ksiązka, którą warto przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego