Dom po drugiej stronie lustra (okładka zintegrowana)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

„Dom po drugiej stronie lustra” to nie tylko oczywiste nawiązanie do słynnej „Alicji w Krainie Czarów”. Autorką powieści jest Vanessa Tait, prawnuczka pierwowzoru Alicji, czyli Alice Liddell, dla której Lewis Carroll napisał słynną powieść. W głównej roli występuje tu jednak nie Alicja, a Maria – typowa kobieta schyłku epoki wiktoriańskiej, która hołduje kodeksowi moralnemu, nie ma wielkich wymagań wobec świata, a praca nie przynosi jej satysfakcji.

Maria ma 28 lat i choć uchodzi za starą pannę, bardzo pragnie wyjść jeszcze za mąż. Życie tej prostej, niezbyt sympatycznej i nudnej guwernantki, która nie przepada za dziećmi, nabiera kolorów, kiedy podejmie pracę u nader dziwacznej rodziny dziekana Liddella. Jego elegancka, wesoła żona, osobliwy wielebny Dodgson i trzy dziewczynki – Ina, Edyta i Alicja Liddell przewrócą jej życie do góry nogami. Nagle kobieta trafia do świata wyższych sfer, o którym do tej pory mogła usłyszeć jedynie od plotkujących sąsiadek swojej matki.

Guwernantka kompletnie nie rozumie tego świata. To, co widzi, jest dla niej niepojęte. Nawet jeśli chciałaby stać się taka jak jej pracodawcy, doskonale zdaje sobie sprawę, że niełatwo będzie jej odmienić własne, pełne konwenansów i dewocyjnej religijności, życie.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Dom po drugiej stronie lustra
Autor: Tait Vanessa
Tłumaczenie: Cieślik Krzysztof
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 352
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-07-29
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 29 x 209 x 137
Indeks: 17198141
 
średnia 5
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
2 recenzje
5/5
14-10-2015 o godz 10:58 przez: PaniKa
Któż z nas nie słyszał o „Alicji w Krainie Czarów”? Małej dziewczynce, która przenosi się do magicznej krainy, w której przeżywa mnóstwo wspaniałych przygód. Jednak czy zastanawialiście się czasem skąd się wzięła historia o Alicji? Jak powstała i kim był człowiek który ją stworzył? Książka Vanessy Tait „Dom po drugiej stronie lustra” opowiada autentyczną historię powstania owego dzieła. Ale jak to się wszystko zaczęło? Posłuchajcie...

Maria Prickett ma 28 lat i choć uchodzi za starą pannę, bardzo chciałaby wyjść za mąż. Jej dość nudne i monotonne życie, nabiera barw, gdy podejmuje pracę jako guwernantka, u dość dziwnej rodziny dziekana Liddella. Kobieta trafia do świata którego kompletnie nie rozumie, a pod jej skrzydła trafiają trzy dziewczynki, Ina, Edyta i właśnie Alicja. Maria na co dzień zajmuje się dziewczynkami, uczy ich dobrych manier i odpowiedniego zachowania. Trzyma się twardych zasad i właśnie takowe stara się przekazać córką państwa Liddell. Pewnego dnia kobieta poznaje przyjaciela domu, pana Dodgsona, który później przyjmie nazwisko Lewisa Carrolla. Mężczyzna fascynuję Marię, a ta opatrznie odbierając jego sygnały, dochodzi do wniosku że również on, jest nią zainteresowany. Nic bardziej mylnego. Pan Dodgson robi wszystko by być jak najbliżej rodziny Liddell, a zwłaszcza trzech dziewczynek. Jak się okazuje, to nie Maria stanowi obiekt jego westchnień, tylko mała Alicja, która od początku wzbudziła jego zainteresowanie. Odkrycie bolesnej prawdy przez guwernantkę, będzie miało przykre konsekwencje, nie tylko dla niej.

„Dom po drugiej stronie lustra” to opowieść o powstaniu znanego i lubianego utworu Lewisa Carrolla. Historię możemy poznać z punktu widzenia Marii, autentycznej guwernantki, która zajmowała się dziećmi państwa Liddell. Ciekawostką jest również fakt, że Vanessa Tait, autorka powieści, jest prawnuczką Alicji, czyli Alice Liddell, dla której Lewis Carroll napisał „Alicję w Krainie Czarów”. Autorka w świetny sposób ukazała nam XIX-wieczne czasy, jak również życie w tamtym okresie. W swojej książce miesza fikcję z rzeczywistością i choć skupia się przede wszystkim na Marii, to jednak stara się również zwrócić naszą uwagę na wątek opowiadający o fascynacji pana Dodgsona, małą Alicją.

Maria Prickett, jest guwernantką w domu państwa Liddell. Od samego początku nie wzbudziła mojej sympatii i właściwie ciężko mi ją było polubić. Jej marzenie to wyjść za mąż. Nie chce zostać starą panną, dlatego liczy na to, że w końcu uda się jej znaleźć mężczyznę, który zechce ją poślubić. Idealnym kandydatem, wydaje się pan Dodgson, który jako przyjaciel państwa Liddell, bardzo często odwiedza ich dom. Maria jest oczarowana mężczyzną i robi wszystko by, spędzać coraz więcej czasu w jego towarzystwie. Jednak pan Dodgson, wcale nie jest zainteresowany nudną guwernantką i tak naprawdę nie dostrzega jej obecności. Dla niego liczy się Alicja, jedna z córek państwa Liddell. Jego początkowa fascynacja, wkrótce przeradza się w obsesję, a gdy Maria dostrzega w czym rzecz, postanawia to ukrócić. Złość i rozczarowanie sprawiają, że kobieta decyduje się na zemstę.

„Dom po drugiej stronie lustra” to książka nietypowa i nieszablonowa. Zdecydowanie odbiega od znanych i przesłodzonych powieści o miłości. Fascynacja Dodgsona małą Alicją, może być postrzegana jako niezbyt normalne zainteresowanie małymi dziewczynkami. Jednak nie ma żadnych dowodów na to, że Carroll mógł przejawiać takie skłonności. Można jedynie polemizować. Bez wątpienia kochał Alicję, w końcu to dla niej stworzył dzieło, które czytamy do dziś.

„Dom po drugiej stronie lustra” to ciekawa publikacja, która przybliża nam postać Alicji, jak i również samego Lewisa Carrolla. To opowieść o poszukiwaniu miłości i dążeniu do realizacji swoich marzeń, o niespełnionych pragnieniach i bólu, który rodzi się z rozczarowania i frustracji. Vanessa Tait stworzyła niebanalną historię, która może stanowić wspaniały wstęp, do znanej nam „Alicji w Krainie Czarów”. Warto również zaznaczyć, że książka została wydana w 150 rocznicę powstania dzieła Lewisa Carrolla. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak powstała magiczna Kraina Czarów i poznać jej osobliwego autora, to koniecznie sięgnijcie po książkę Vanessy Tait, będzie to na pewno niezapomniana podróż, która dostarczy wam wielu wrażeń.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-08-2015 o godz 10:13 przez: Recenzje Ami.
Powieść "Dom po drugiej stronie lustra" opowiada o genezie powstania "Alicji w Krainie Czarów" z perspektywy Marii, autentycznej guwernantki, którą zatrudniali państwo Liddell. To właśnie ona była najprawdopodobniej pierwowzorem postaci Czerwonej Królowej.

Maria to typowa kobieta schyłku epoki wiktoriańskiej, dość zasadnicza i sztywna, nie ma wielkich wymagań wobec życia, a praca nie przynosi jej satysfakcji. Ma 28 lat i choć uchodzi za starą pannę, bardzo pragnie wyjść jeszcze za mąż. Jej życie nabiera jednak kolorów, kiedy podejmuje pracę jako guwernantka u dość dziwacznej rodziny Henry'ego Liddella. Nagle kobieta trafia do świata którego kompletnie nie rozumie - świata wesołej gromadki pana Liddella, jego eleganckiej żony i trzech córeczek: Iny, Edyty i Alicji. Niemniej to właśnie w Marii, tej która z taką pasją hołdowała własnemu kodeksowi moralnemu - któregoś dnia zaczynają się budzić nowe, nieznane emocje. Kobieta ulega stopniowej fascynacji przyjacielem domu - panem Dodgsonem, tak oryginalnym, nieoczywistym i innym niż wszyscy mężczyźni, których znała wcześniej. Tym, który później przyjmie pseudonim Lewisa Carrolla, i który będzie wymyślał dla małej Alicji wciąż nowe historie, jak choćby tę o króliku z zegarkiem i butelce z napisem "Wypij mnie". Guwernantka nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że zachowanie drugiego człowieka można zbyt łatwo zinterpretować mylnie. A kiedy to wreszcie zrozumie - samą siebie również pozna z zupełnie innej strony.

Vanessa Tait bardzo dobrze nakreśliła epokę wiktoriańską, dzięki czemu tło w powieści "Dom po drugiej stronie lustra" zostało odzwierciedlone bardzo naturalnie i wnikliwie, acz nienachalnie. Dodatkowym plusem powieści jest charakterystyka postaci, zwłaszcza narracja, która w znakomity sposób przedstawiła zewnętrzne i wewnętrzne życie głównej bohaterki. Maria Prictkett - to kobieta, która z jednej strony tkwi w swoim marazmie, a z drugiej przygląda się sobie z boku, jak gdyby zza przezroczystej lustrzanej tafli. Guwernantka stała się w tej powieści niejako ofiarą własnej wyobraźni - mylnie interpretowanych fantazji i obsesji dotyczących małej Alicji, dla której Lewis Caroll stworzył Krainę Czarów oraz wielebnego Charlesa. Podczas gdy sam Dodgson, a właściwie Lewis Carroll, jest niezwykle mroczny, fascynujący i niebywale twórczy. Nie brakuje oczywiście w fabule kontrowersji. Są one związane z niejasnym stosunkiem Carrolla do małych dziewczynek. Podoba mi się jednak to, że Tait pozostawiła wątpliwości z nim związane bez jednoznacznej odpowiedzi.

"Dom po drugiej stronie lustra" to bardzo subtelna, post-wiktoriańska powieść o niespełnionych marzeniach, zawiedzionych nadziejach i rozgoryczeniu, które rodzi się z rozczarowania. To do bólu konsekwentna i niezwykle subiektywna historia ukazująca odbicie przedstawionej rzeczywistości. Takie książki miewają swój urok. To powieść zdecydowanie dla tych, którzy lubią książki niestandardowe - zupełnie różne od przelukrowanych powieści o miłości.

Prawnuczka Alice Linddell, Vanessa Tait napisała książkę, która odkryła kulisy powstawania "Alicji w Krainie Czarów". Autorka zrekonstruowała historię i lekko ją udramatyzowała jednak nie siliła się na nieszczere wybielanie przeszłości swojej rodziny - wprost przeciwnie. Historia opisana w książce wydarzyła się naprawdę, a sama Vanessa Tait dodała do niej tylko szczyptę fikcji. W efekcie czego, opublikowany w 150. rocznicę wydania "Alicji w Krainie Czarów" - "Dom po drugiej stronie lustra" stanowi intrygujące uzupełnienie klasycznego dzieła Lewisa Carrolla.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Wybaczam ci Mróz Remigiusz
4.7/5
23,88 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Najsłabsze ogniwo Małecki Robert
4.7/5
23,98 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Hashtag Mróz Remigiusz
4.0/5
19,95 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Niewybaczalne Janiszewska Izabela
4.8/5
23,94 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Moja lista gości Serle Rebecca
5/5
23,94 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Śmiertelna dawka Greń Hanna
4.5/5
23,94 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Mroczny duet Schwab Victoria
4.4/5
19,95 zł
39,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego