Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak (okładka  twarda, 05.2014)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Atak – linia śmierci – deadline. Kulisy tragicznej wyprawy.

Wielki sukces polskich himalaistów (pierwsze zimowe wejście) i jednocześnie wielki dramat. Hugo-Bader w czerwcu i lipcu 2013 roku przebywał w bazie, w Karakorum, był jednym z czterech członków polskiej wyprawy, która wyruszyła po zaginionych Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbekę. Udało się odnaleźć tylko ciało Tomka.

Czterech uczestników zimowego ataku na Broad Peak chciało przekroczyć granicę strachu, dwaj z nich przekroczyli granicę życia i śmierci. Co było przyczyną tragedii − miłość do gór, utrata instynktu samozachowawczego, czy pycha i żądza sukcesu? Komisja powołana przez Polski Związek Alpinizmu o tragiczne skutki wyprawy obwinia tylko Adama Bieleckiego. Ale czy to możliwe, aby błąd jednego człowieka przesądził o wszystkim? Jak było naprawdę?

Bielecki nie chce więcej wspinać się z Polakami, Kowalski i Berbeka nie wrócili spod Broad Peaku, wkrótce potem pod górą w Karakorum ginie Artur Hajzer, twórca programu Polski Himalaizm Zimowy. Autor kreśli portrety wspinaczy i rozmawia z żyjącymi bohaterami. Odsłania tajemnicę wysokogórskiej wspinaczki i wprowadza w jej magię. Hugo-Baderowi można zaufać: poznamy naturę lodowych (jak ich nazywają) wojowników, zapach górskich bitew, ich gorycz i słodycz. 


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1088289127
Tytuł: Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak
Autor: Hugo-Bader Jacek
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 340
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-05-21
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 52 x 215 x 152
Indeks: 14289132
średnia 4,5
5
84
4
14
3
10
2
0
1
5
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
63 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
03-04-2018 o godz 14:13 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Ciekawa książka o tragedii na Brad Peak, jej możliwych przyczynach, reperkusjach z nią związanych, a także wątkach osobistych bohaterów tej książki. Osobiście uważam, że autor mógł być bardziej "niewidoczny", anonimowy i opisywane sytucje powinny dawać więcej do myslenia czytającemu. Przez trudne relacje z Jackiem Berbeką i bardzo świeże rany wśród rodzin czasami brakowało tego ludzkiego podejścia do tej sytuacji, dlatego w mojej ocenie pozycja bardzo ciekawa i warta uwagi, ale... i tu pauza - sami oceńcie.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
15-05-2018 o godz 10:59 przez: Iwona Ostrowska | Zweryfikowany zakup
Kolejna rewelacyjna książka jednego z moich ulubionych autorów. Polecam wszystkim tym, których w jakikolwiek sposób poruszyła tragedia na Broad Peak. Zanim zaczniemy oceniać postępowanie głównych bohaterów tamtych wydarzeń warto zapoznać się z tematem wspinaczki wysokogórskiej. Ta książka przybliża czytelnikom temat himalaizmu zarówno od strony wysiłku fizycznego jak i emocji, które mu towarzyszą. Warto przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
21-01-2015 o godz 11:48 przez: ipad | Zweryfikowany zakup
Hugo Bader to nazwisko. Dobre nazwisko. Książka niejednoznaczna - dla mnie pokazuje prawdę tego co się wydarzyło, prawdziwe, niezbyt pochlebne portrety. Komuś trzeba wierzyć. Ja wierzę Baderowi. Jednak smuga cynizmu rzuca się cieniem. Dla samej przyjemności czytania i dla tych co góry lubią.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
04-11-2014 o godz 21:41 przez: beaton | Zweryfikowany zakup
W swojej najnowszej książce Jacek Hugo-Bader podjął się bardzo trudnego zadania, postanowił powiem dotknąć tematu, który niesłychanie podzielił opinię publiczną. Pytanie, czy przebywając w ekstremalnych warunkach należy za wszelką cenę próbować ratować przyjaciela choćby ten był już bryłą lodu, czy jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo jakiś czas temu nie schodziło z ust wszystkich. Hugo-Bader w swojej książce stara się być obiektywny. Przedstawia rację zwolenników zarówno jednej jak i drugiej teorii, opowiada o innych wyprawach, na których ginęli ludzie oraz o tych przypadkach, kiedy to himalaiści dokonywali heroicznych czynów, aby ratować partnera. Dzięki rozmowom prowadzonym przez reportera z uczestnikami wyprawy oraz z ich rodzinami poznajemy motywacje wszystkich uczestników dramatycznej wyprawy na Broad Peak oraz motywację głównego inicjatora wyprawy poszukiwawczej. Dowiadujemy się też co dzieje się w głowie i organizmie himalaisty powyżej 8.000m. Z książki dowiadujemy się, że Tomek Kowalski koniecznie chciał nagrać na szczycie swoje oświadczyny i namawiał schodzącego już ze szczytu kolegę, aby ten wrócił i pomógł mu nagrać ten moment. Maciej Berbeka z kolei miał do wyrównania swoje rachunki z Broad Peak, którego wiele lat temu nieomal nie zdobył. Jacek Berbeka, który szedł w góry po ciało brata od lat był z nim skłócony i ze sobą nie rozmawiali. Ciała nie znalazł, ale też specjalnie do poszukiwań się nie przyłożył uznając, że brat spoczywa w szczelinie, o czym miała świadczyć wpadająca w nią napięta lina (Bielecki z kolei twierdzi, że lina ta była w tym miejscu już wówczas, gdy zdobywano szczyt). Artur Małek jest praktycznie w książce nieobecny - nie chce wypowiadać się na temat tego, co się wówczas wydarzyło. Nie wiem, jaki zamysł miał Hugo-Bader pisząc tę książkę. Również tytuł można interpretować wieloznacznie. Czy chodzi tu o miłość do gór? Czy o miłość bliskich pragnących godnego pochówku dla brata/narzeczonego/syna? A może chodzi tu o miłość do samego siebie i o niezdrowe ambicje? Ja po przeczytaniu książki mam następujące refleksje: podczas tej dramatycznej wyprawy nikt nie realizował celu zespołu, tylko zaspokajał swoje osobiste potrzeby i ambicje. Z podobnych pobudek na wyprawę wyruszył Jacek Berbeka. Winę za tragedię ponoszą zarówno ci, co przeżyli(z Wielickim czyli kierownikiem wyprawy na czele), jak i ci co zginęli. Ci pierwsi nie udzielili pomocy, ci drudzy pchani ambicją przecenili swoje siły. Nie wiem jak zachowałabym się na miejscu Bieleckiego i Małka będąc tam w górach. Pytanie ratować czy ginąć jest z gatunku tych, jakie w szkole roztrząsa się na lekcji polskiego omawiając Antygonę, czyli nie ma żadnej jedynie słusznej odpowiedzi. Książkę przeczytałam wiele dni temu, a siedzi mi w głowie i uwiera. Jeśli lubicie takie lektury - polecam. Uważam, że warto.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
31-08-2014 o godz 22:05 przez: olivka | Zweryfikowany zakup
Kupiłam książkę dla męża, który pasjonuje się wspinaczką i wspina się, lecz przeczytałam ją jeszcze zanim po nią sięgnął. Polecam szczególnie osobom, które zaczynają się wspinać, bo zawarte w treści książki spostrzeżenia "tych co przeżyli" pozwolą, mam nadzieję, uchronić ich od nieszczęśliwych wypadków, które mogą zakończyć tragedią ich żywot, a jednocześnie zmuszą do zastanowienia się nad priorytetami jakie ma się w swoim życiu i celu, dla którego ktoś chce się wspinać. Książka jest porywająca i czyta się ją jednym tchem, lecz rozdział stanowiący zapis rozmów z przebiegu wyprawy trochę za bardzo został okrojony. Wielokrotnie wracałam do stenogramu tych rozmów, by zrozumieć tragedię wspinających się - tam na szczycie i po prostu brakowało mi bardziej szczegółowego rozbudowania tych rozmów. Ae książka jest po prostu fantastyczna, zresztą, jak wszystkie tego autora.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-06-2015 o godz 07:59 przez: aska2000 | Zweryfikowany zakup
Czy zresztą można by Autora o taką przypadkowość podejrzewać..? Nie takiego, to pewne.
W chwili gdy (za pośrednictwem mediów..) rozgrywała się ta tragedia a potem jej ciąg (heh) dalszy, śledziłam jej przebieg i późniejsze dyskusje. Te prowadzone przez znających temat, ale i te toczone 'na forach', przez zwykłych zjadaczy chleba, którzy w najlepszym razie kilka razy do roku przejdą się w spacerowym tempie po pobliskich (pa)górkach. I
zastanawiałam się jak było naprawdę , a jeszcze bardziej nad tym, co czuli ci, którym przyszło oddać życie za (no właśnie..?) pasję każącą dążyć do wyznaczonego celu bez względu na koszt. I nad tym, co czują/myślą najbliżsi tych, którzy tak wybrali.
Książka Jacka Hugo-Badera daje szansę by przemyśleć te właśnie kwestie. Ale nie stawia jednoznacznych tez. I dlatego lubię go czytać. Polecam!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
25-05-2018 o godz 10:36 przez: Kat | Zweryfikowany zakup
Lubię książki-reportaże o tematyce wspinaczkowej/wysokogórskie, wiele przeczytanych pozycji mam już za sobą, ale ta jako pierwsza mnie po prostu zniesmaczyła. Autor już na samym początku sprawia wrażenie jakby nie zdawał sobie sprawy z tragedii jaka tam się zdarzyła - wiem ktoś powie reporter musi być obiektywny itp. itd, ale odniosłam wrażenie że autor tylko szukał taniej sensacji do opisania, blichtru i fejmu To co zrobił żeby dostać się na tą wyprawę pozostawiło u mnie niesmak. To jak się zachowywał podczas wyprawy również-przecież szedł tam z ludzmi którzy stracili bliskich, którzy byli pogrążeni w żałobie. 0 szacunku. Po takim dziennikarzu spodziewałam się dużo lepszej książki.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
11-12-2015 o godz 18:04 przez: mona | Zweryfikowany zakup
Niestety nie udało się przyznac 5 gwiazdek:( nie mam pojecia czemu
Książka jest cudowną, piękną historią miłości, czy ta miłość się kończy wraz z wypadkiem, czy wręcz przeciwnie, żyje w tych którzy pozostali??? O trudach wyprawy opowiadał autor pan JH Bader mówił bez ogródek, nie było łatwo, same przygotowania pochłonęły masę czasu i pieniędzy. Ja nie mam najmniejszych wątpliwości co do tego że warto było:)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-01-2015 o godz 09:12 przez: anusia_in | Zweryfikowany zakup
Książka godna polecenia, opowieść poprowadzona w sposób tak wciągający, że nie mogłam się od niej oderwać! Subiektywny portret uczestników wyprawy zorganizowanej przez brata Macieja Berbeki, mającej na celu odnalezienie i pochowanie ciał dwóch himalaistów, którzy pozostali na Broad Peak. To już druga książka pana Jacka [wcześniej Opowieści kołymskie], która mnie zachwyciła! Gorąco polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-06-2015 o godz 09:54 przez: Agnieszka Janus | Zweryfikowany zakup
Wspaniała i fascynująca. Hugo - Bader zabiera nas w podróż na Broad Peak jednocześnie wplatając urywki polskiej historii himalaizmu. Czytasz jednym tchem.
Czytelnik dowie się ile litrów krwi ma dorosły człowiek, jakie są objawy choroby wysokościowej oraz co się wydarzyło na Broad Peak podczas zimowej wyprawy w 2013r. Jednym słowem Fantastyczna!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
25-06-2014 o godz 13:14 przez: Stanislawa Wawrzynczak | Zweryfikowany zakup
Nie jestem alpinistką ani himalaistką, ale książkę Jacka Hugo- Badera przeczytałam jednym tchem. Wspaniale napisana, wstrząsasjąca i zmuszająca do zastanowienia się nad życiem.
Hugo- Bader trzyma poziom (wysoki). Z czystym sumieniem polecam tę książkę wszystkim, których interesują motywy pchające ludzi w tak ekstremalne sytuacje.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-12-2015 o godz 09:19 przez: Rozetta Michnik | Zweryfikowany zakup
Piękna opowieść o ludziach gór. O prawdziwej pasji, rywalizacji, potrzebie ekstremalnych doświadczeń i poddawania się ciągłym próbom. I o przyjaźni, która w górach ma szczególną wartość. Rzetelna i bardzo smutna opowieść Jacka Hugo-Badera o prawdziwym dramacie w obliczu którego czujemy się zupełnie bezradni. Bardzo polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-02-2016 o godz 11:45 przez: Joanna | Zweryfikowany zakup
Minęło już tyle czasu od kiedy czytałam książkę. I do dziś mam ją w głowie. Tak daleka od oceniania, z takim dystansem. Fakt, iż Bader nie jest "jednym z nich" tylko sluży historii. Mocna, dobra literatura!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-08-2017 o godz 09:43 przez: a.kaczmarska | Zweryfikowany zakup
Doskonała książka! Nieco inna, niż poprzednie książki Badera, może ze względu na fakt, że to, co tam się rzeczywiście wydarzyło pozostanie owiane tajemnicą. Świetnie napisana, polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-11-2015 o godz 17:30 przez: mthmit | Zweryfikowany zakup
Książka jest bardzo ciekawa. Autor rzetelnie ukazuje przyczyny tragedii zimowej wyprawy na Broad Peak oraz późniejszej ekspedycji mającej na celu pochowanie ofiar.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
31-03-2016 o godz 08:38 przez: preislerd | Zweryfikowany zakup
Obdarowany aż ręce zatarl z radości , więc coś musi być na rzeczy. No i chyba w takim układzie mogę tylko polecać, bo merytorycznie nic nie powiem...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-02-2016 o godz 11:29 przez: km | Zweryfikowany zakup
Nie mogłam się oderwać od tej książki. Poruszająca, wstrząsająca. W głowie na długo pozostaje mnóstwo myśli i emocji, które ta książka wyzwala.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
12-03-2020 o godz 10:07 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Książka, ciekawa lecz nie tego się spodziewałem. Brak tego dlaczego ją kupiłem, gór, zdjęć, opisuw sukcesow i porażek...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
30-10-2015 o godz 08:52 przez: Teresa Dąbrowska | Zweryfikowany zakup
Inna książka o tej samej tragedii. Spojrzenie uczestnika wydarzeń. Cokolwiek miałoby to oznaczac, warto przeczytać
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
09-12-2015 o godz 08:45 przez: Marta Jagiełło | Zweryfikowany zakup
wzruszający trzymający w napięciu reportaż. Polecam wszystkim, nawet tym, którzy nie chodzą po górach
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

O autorze: Jacek Hugo-Bader

Biała gorączka
4.5/5
23,76 zł
39,90 zł
Szamańska choroba
4.5/5
36,27 zł
45,00 zł
Audyt
4.4/5
29,32 zł
44,99 zł
Skucha
4.6/5
31,70 zł
44,99 zł
Biała gorączka
5/5
32,99 zł
36,90 zł
Biała gorączka
3.7/5
25,90 zł
29,90 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Uspokój swój mózg
4.7/5
30,33 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Chwila
5/5
28,88 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Marzenie panny Benson
4.5/5
33,29 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł
4.7/5
48,03 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa O miłości
5/5
35,13 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko
5/5
44,99 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dżentelmen w Moskwie
4.6/5
31,59 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina
4.6/5
27,73 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto pociech
5/5
29,44 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Widnokrąg
5/5
38,51 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Młodzik
5/5
39,27 zł
59,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego