Damy złotego wieku. Prawdziwe historie (okładka twarda)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Czy to one stworzyły potęgę Rzeczpospolitej? A może to przez ich intrygi Polska stoczyła się w epokę chaosu?

Żyły w epoce największej potęgi Rzeczpospolitej. Opływały w niewyobrażalne luksusy, na swoje zawołanie miały setki dworzan i służących. „Złoty wiek” był jednak tylko fasadą dla najbardziej bezwzględnego okresu dziejów Polski. Otaczała je sieć intryg i spisków. Oczekiwano od nich, że będą tylko statystkami w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Ale „Damy złotego wieku” nie pozwoliły uwięzić się w złotych klatkach. Wzięły sprawy we własne ręce. Księżniczka z podrzędnego włoskiego rodu ma zasiąść na tronie najpotężniejszego państwa Europy. Czy jej największym wrogiem okaże się ukochany syn?

Magnatka nosi w łonie nieślubne dziecko młodego władcy. Czy dzięki tej ciąży jej ród zostanie wywyższony? A może spadnie na nią hańba i powszechne potępienie? Królowa walczy z przeklętym dziedzictwem matki i spiskuje przeciw swojemu mężowi. Czy koniec jej dynastii będzie także końcem polskiego imperium?
ksiazka


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Damy złotego wieku. Prawdziwe historie
Autor: Janicki Kamil
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 496
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-11-05
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 238 x 40 x 166
Indeks: 15507716
 
średnia 4,8
5
21
4
5
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
22 recenzje
5/5
16-01-2015 o godz 14:27 mxf dodał recenzję:
Na pierwszy rzut oka książka przypomina powieści spod pióra Philippy Gregory. Posiada bardzo podobny sposób przeplatania faktów z fikcją. W wielu miejscach autor postanowił przedstawić swoją wersję wydarzeń. Kiedy indziej, dla podkreślenia faktu, wspierał się cytatem źródłowym lub powoływał na wybitnych historyków - badaczy historii Bony lub okresu złotego wieku. W wielu miejscach aktor wplata wstawki fabularne, które ułatwiają odbiór treści, a także portrety bohaterów książki z przypisami. Mnie osobiście bardzo urzekła próba odtworzeniu wyglądu Bony Sforzy w wykonaniu fundacji Nomina Rosae - pomysł kapitalny (str. 90-91). Wszystkie te elementy mają znaczący wpływ na odbiór zawartych na kartach informacji. Książkę czyta się w tempie ekspresowym. Dziennie poświęcałem na nią 100-120 stron, gdyż starałem się smakować każdym detalem, czy cytatem. Jestem pewien, że można przeczytać całość w góra dwa dni.

"Damy złotego wieku" przedstawiają historię kobiet związanych z dynastią Jagiellonów. XVI wiek zwany "złotym" zdominowało panowanie ostatnich Jagiellonów - Zygmunta Starego oraz jego syna - Zygmunta Augusta. Okres opisany obejmuje czasy od przybycia do Polski Bony Sforzy - w 1518 roku. Ostatni rozdział zamyka historię na śmierci w 1596 roku Anny Jagiellonki - królowej, żony Stefana Batorego.

Plusem książki jest nadanie postaciom typowych ludzkich przymiotów. Czytamy o władcach i ich żonach w kontekście osób skrzywdzonych przez los lub bliźnich. Poznajemy ich słabości - są to osoby zawistne, zazdrosne, nie zawsze piękne, podatne na pochlebstwa, nieodporne na choroby.

Książka jest udanym połączeniem przygody z faktami. Urzeka niezwykła dbałość o szczegóły. Janicki pisze w nocie "od autora" o kompilacji informacji zawartych w tekstach źródłowych i opracowaniach historycznych. Na potwierdzenie tych słów, na końcu książki możemy znaleźć długą bibliografię tytułów. Ciekawą historię ostatnich Jagiellonów wzbogaca o kulisy wielkiej polityki, o której na próżno szukać informacji w szkolnych podręcznikach.

Autor w interesujący i bardzo kompletny, a przy tym przystępny sposób przedstawia skomplikowaną sytuację polityczną ogromnego państwa liczącego prawie milion kilometrów kwadratowych, które w wyniku niejednokrotnie podjętych błędnych decyzji dążyło ku upadkowi. Zarówno Bona Sforza jak i jej córka Anna okazały się być jedynymi w tym ogromnym kraju, którym bliska była przyszłość dynastii - były prawdziwymi patriotkami.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
5/5
30-08-2015 o godz 12:10 Kamila Papiernik dodał recenzję:
Szalenie wciągająca książka, odtwarzająca fragment polskiej historii z bardzo wieloma szczegółami. Fabularyzowane wstawki doskonale oddają klimat Polski Złotego Wieku (przynajmniej tak, jak wielu z nas chciałoby go widzieć), a relacje Autora z wizyt w opisanych przez niego miejscach są doskonałą rekomendacją dla tych, którzy lubią podróże śladami historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
18-12-2014 o godz 00:00 Blabonte dodał recenzję:
Bona Sforza, Barbara Radziwiłłówna i Anna Jagiellonka - to główne postacie tej opowieści. Książka arcyciekawa, fenomenalnie wręcz skonstruowana. Lubię książki historyczne, które zostawiają po sobie ślad w postaci świetnej historii do której powraca się z przyjemnością. Takie właśnie są Damy Złotego Wieku. Książkę gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
24-11-2014 o godz 17:08 Joanna Szarańska dodał recenzję:
Kamil Janicki jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, historykiem, pisarzem i publicystą. Z jego twórczością po raz pierwszy zetknęłam się podczas lektury Upadłych Dam II Rzeczpospolitej. Szybko przekonałam się, że autor ma czytelnikowi do zaoferowania nie tylko dobre i przystępne pióro, ale również rozległy zasób wiedzy. O tym drugim może świadczyć chociażby rozległość tematyki, jaką decyduje się poruszać Kamil Janicki. Po Pierwszych damach II Rzeczpospolitej i Upadłych damach II Rzeczpospolitej przychodzi pora na Damy Złotego Wieku: kobiety, które wyraźną i mocną kreską zapisały się na kartach historii XVI wiecznej Polski.

Nie bez kozery XVI wiek zwie się złotym stuleciem dla Polski. Był to okres, kiedy nasza ojczyzna na mapach Europy i świata znaczyła bardzo wiele, jej władcy cieszyli się powszechnym szacunkiem, a kraj z sukcesem rozwijał się gospodarczo. W swojej fascynującej książce Kamil Janicki przedstawia trzy kobiety, których rola w tamtym okresie była niewymownie ważna. Bona Sforza, Barbara Radziwiłłówna oraz Anna Jagiellonka. Trzy kobiety, trzy różne osobowości i trzy różne historie. Każda fascynująca i kluczowa dla dziejów Polski.

Bona Sforza, przez wielu Polaków utożsamiania z włoszczyzną i telewizyjnym serialem, w istocie była kobietą ambitną i przedsiębiorczą. Przybyła do Krakowa z dalekich Włoch, jednak prędko obdarzyła przywiązaniem nową ojczyznę i zdecydowała powiększyć jej wpływy i potęgę. Pragnęła władzy i nie wahała się posunąć do intryg i manipulacji. Barbara Radziwiłłówna zdobyła serce polskiego króla i sprawiła, że ten zaryzykował dla niej swój prestiż i szacunek poddanych. Ich miłość stała się tematem przewodnim obrazów i filmowych ekranizacji. Władczyni, która niezwykle krótko cieszyła się królewską koroną i pokłonem poddanych. Anna Jagiellonka była jedną z czterech córek Bony i Zygmunta Starego, cichą, spokojną i skromną. Nikt nie doceniał podstarzałej królewny i nie liczył się z jej zdaniem, a jednak to właśnie ona zrzekła się tronu, który zajęła jako król i doprowadziła do tego, że zasiadł na nim Zygmunt III Waza.

Książki Kamila Janickiego powieścią nazwać nie sposób, jednak z całą pewnością nie jest to również publikacja stricte naukowa. Damy złotego wieku plasują się gdzieś pomiędzy tymi dwoma pozycjami. Dzięki temu, czytelnik, który zdecyduje się sięgnąć po tę książkę, otrzyma solidną dawkę wiedzy historycznej, jednak będzie to dawka przyjemna w odbiorze i łatwo przyswajalna. Nie ma tutaj miejsca na suche fakty i daty, autor snuje swoje opowieści z wielkim rozmachem, interesująco, podpiera je źródłami, anegdotami i cytatami. Fascynującego obrazu dopełniają liczne reprodukcje obrazów, rycin, a nawet współczesnych zdjęć. To idealny sposób, by rozpalić w czytelniku iskierkę zainteresowania, a następnie podsycić buzujący płomień. Od Dam złotego wieku trudno się bowiem oderwać, szczególnie iż autor przedstawia minione wydarzenia tak sugestywnie, iż czytelnik ma wrażenie, że sam w nich uczestniczy.

Trzy wybitne damy złotego wieku osadzone w pięciu rozdziałach zajmującej publikacji. Dworskie kuluary, intrygi i namiętności. Każdej z opisywanych przez siebie postaci Kamil Janicki poświęcił wiele uwagi, ale bezsprzecznie na pierwszy plan wysunęła się królowa Bona. Nie bez powodu, gdyż właśnie ona odegrała kluczową rolę w historii szesnastowiecznej Polski. Przyznaję, że przed lekturą Dam złotego wieku o pozycji pochodzącej z Włoch królowej nie miałam pojęcia. Nie mogłam go mieć, gdyż takim kwestiom jak cechy charakteru, pochodzenie czy ambicje władców nie poświęca się miejsca w szkolnych podręcznikach. Janicki to zmienia, jego publikacja odsłania ludzką twarz władzy, do głosu dopuszczane są emocje, słabostki i namiętności, chwalebne i nieetyczne postępki. Bo choć Damy złotego wieku poświęcone są głównie życiu trzech wspomnianych władczyń, to jednak odsłaniają również obraz społeczeństwa, szlachty, urzędników dworskich i innych osób skupionych wokół tronu. Tym samym przez pryzmat trzech niezwykłych kobiet czytelnik spogląda na Polskę.

Damy złotego wieku są pozycją zdecydowanie wartą polecenia. Nie tylko osobom, które historia fascynuje, ale przede wszystkim tym, którzy publikacji historycznych unikają, ponieważ obawiają się ich suchej, trudnej formy. Książka Kamila Janickiego zdecydowanie sucha ani trudna nie jest, na to miejsce wzbudza gorące emocje, pobudza do myślenia, pokazuje "inny" kawałek historii, zachwyca formą i treścią.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
20-11-2014 o godz 23:43 buster dodał recenzję:
Kamil Janicki „Damami złotego wieku” przypomina, że mamy naprawdę dobre tradycje, jeśli chodzi o rolę kobiet w polityce. Na kartach książki pojawia się ich kilka, ale nade wszystko na pierwszy plan wybija się Bona Sforza, kojarzona głównie z przywiezieniem do Polski ziemniaków i włoszczyzny, co i tak okazuje się jednym z mitów przedstawionych w tej książce. Właśnie to odmitologizowanie pozwala spojrzeć na nowo na wiek XVI, by przekonać się np. że Zygmunt Stary wcale nie był takim wybitnym królem, jak się go przedstawia, albo że hołd pruski był najgorszym z możliwych rozwiązaniem sprawy krzyżackiej. W stosunku do tego, jakie panują opinie na te tematy, brzmi to absurdalnie, nieprawdaż? Ale Janicki nie wyciąga tego znikąd. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
06-09-2018 o godz 07:53 Anonim dodał recenzję:
Gdyby lekcje historii wyglądały tak jak ta książka to na pewno więcej osób interesowałoby się tym przedmiotem w szkole. Autor dużą wagę przywiązuje do uczuć, emocji, szczegółowo wyjaśnia motywy postępowania opisanych osób, co nimi kierowąło przy podejmowaniu często dla nas niezrozumiałych decyzji. W ten sposób łatwiej zapamiętuje się poszczególne historie, lapiej rozumie osoby które żyły kilkaset lat przed nami a przede wszystkim pomaga dostrzec jaki hisotria ma wpływ na teraźniejszość.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
06-03-2015 o godz 00:00 erebrindra dodał recenzję:
Dokładnie nakreślone portrety kobiet związanych z Zygmuntem Augustem - jego matki, żon i sióstr. Kamil Janicki skupia się nie tylko na rysach historycznych, ale przede wszystkim na tym, co interesuje nas najbardziej - ploteczkach z królewskich salonów :) Intrygach i dworskich spiskach, zawiedzionych nadziejach. Książka jak najbardziej warta polecenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
03-01-2015 o godz 00:00 Doorerna dodał recenzję:
Przystępne pióro i wiedza autora sprawiły, że dzięki tej książce przeżyłam wspaniałe chwile, które nie dość, ze przyjemne, to i pożyteczne. Kamil Janicki pisze z pasją i tą pasję czuć w każdym zdaniu, a losy kobiet związanych ze Stanisławem Augustem bardzo ciekawe. Fajna.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
05-12-2017 o godz 14:43 Anonim dodał recenzję:
Świetna książka, która pochłania się bardzo szybko. Historie królowych, pisane bardzo lekkim i przyjaznym językiem, obrazowe opisy i tłumaczenie kontekstu kulturowego tamtych lat sprawia, że dużo łatwiej jest zrozumieć i wyobrazić sobie życie na dworze królewskim.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
12-02-2015 o godz 17:48 Ania dodał recenzję:
Tak jak książka ,,Dziewczyny z Powstania" tak ,,Damy Złotego wieku" uważam za udany zakup. Książki w ciekawy sposób opowiadają o prawdziwych wydarzeniach polskich kobiet. Książka liczy aż 470 stron. Bardzo serdecznie polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
28-07-2017 o godz 09:07 Bozena Reinhold dodał recenzję:
Wspaniała, pełna ciekawostek i opisów, o których nie miałam wiedzy. Poza tym napisana lekkim językiem. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
22-11-2017 o godz 10:05 Romuald Moczyński dodał recenzję:
Sama tematyka sprawia, że Panie niemalże połykają książki po ich otrzymaniu.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
17-01-2018 o godz 10:33 wiosna dodał recenzję:
koniecznie do czytania - polecam warto poznać też kobiece historie i ważne
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
30-12-2017 o godz 08:51 anonymous dodał recenzję:
super książki kupiłam bratu na gwiazdkę i ... sama pierwsza czytam
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
06-12-2014 o godz 00:00 CookieBulletin dodał recenzję:
Ależ się cieszę z tej książki. Uwielbiam całą serię, jednak Damy Złotego Wieku, jest książką, która zaskakuje. Miejsce pierwsze to losy Bony Sforzy, władczyni, której losy jak do tej pory były mi zupełnie nieznane, następnie  Elżbieta Habsburżanka, Barbara Radziwiłłówna i Anna Jagiellonka. Fascynująca, pełna faktów, napisana w bardzo przystępnej formie - bardzo fajnie się ją czytało.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-12-2014 o godz 00:00 Unolia dodał recenzję:
Gorąco polecam książkę Kamila Janickiego. Janicki potrafi pisać w taki sposób, że postacie historyczne wydają się być na wyciągnięcie ręki, ich losy czyta się niczym najlepszą powieść obyczajową. Książka wpisuje się w gust nie tylko wielbicielom historii, ale także zupełnym laikom, a nawet siedemnastolatce, która stroni od historii. Janicki potrafi zainteresować.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-11-2014 o godz 00:00 Santrika dodał recenzję:
Świetnie przedstawione sylwetki kobiet które na stałe zapisały się w historii Polski. Podobało mi się szczególnie znakomicie oddane tło historyczne oraz obyczajowe tamtej epoki, z tego względu książkę autorstwa Kamila Janickiego można potraktować jako super ciekawą i porywającą lekcję historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-02-2015 o godz 18:05 kasia_t dodał recenzję:
Bardzo ciekawie napisana i wciągająca książka - krąży u nas po rodzinie od Świąt i wszystkim super się czyta. Na pewno kupimy pozostałe książki autora!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
20-01-2016 o godz 21:10 Joanna Major dodał recenzję:
Ciekawie napisana. Wciąga, choć momentami wydaje się, że ta historia jest momentami na siłę wydłużana.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-12-2015 o godz 21:34 Justyna Pieron-Pulchny dodał recenzję:
Super wciągająca pozycja. Czyta się jednym tchem. Gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko Bator Joanna
4.2/5
36,82 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto pociech Szymborska Wisława
5/5
19,78 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Ciemno, prawie noc Bator Joanna
5/5
31,31 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Jestem kobietą Szaciłło Karolina
4.7/5
31,04 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina Tołstoj Lew
4.0/5
25,64 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł Tartt Donna
4.6/5
40,92 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Młodzik Dostojewski Fiodor
5/5
39,48 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Miasto cudów Mendoza Eduardo
5/5
30,18 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dżentelmen w Moskwie Towles Amor
4.7/5
32,67 zł
49,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.