Damy przeklęte. Kobiety, które pogrzebały Polskę (okładka  twarda)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Dla władzy i dla dobra dzieci były gotowe rozerwać kraj na strzępy. Czarne wdowy, które unicestwiły monarchię.

Dla Judyty cel zawsze uświęcał środki. Królowa w kraju bez króla i mistrzyni podstępu, od której mógłby się uczyć sam Machiavelli. Pasierba, który nie chciał całować jej pierścienia, wydziedziczyła i zamknęła w klasztorze. Dworzan, nie dość nisko zginających karki, zaprzedała w niewolę. Nie wahała się najmować skrytobójców. Byle żaden ślad zbrodni nie prowadził do niej.

Zbysława zniknęła z pamięci i z dziejów. Ale to walka o jej honor stała u podstaw jednego z najsłynniejszych konfliktów całej tej epoki. Czy na rozkaz żony książę oślepił i zamordował własnego brata? I czy to ona ściągnęła na niego wieczystą hańbę?

Salomea wierzyła, że ma za sobą niebiańskie zastępy. Dogmatyczna i nieustępliwa, sprawiła, że cała dynastia chodziła na jej pasku. To ona przekonała męża, by rozbił państwo na kawałki. Wszystko, byle uratować potomków przed zakusami ambitnej synowej.

 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1234040963
Tytuł: Damy przeklęte. Kobiety, które pogrzebały Polskę
Autor: Janicki Kamil
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 352
Numer wydania: I
Data premiery: 2019-11-13
Rok wydania: 2019
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 234 x 178 x 32
Indeks: 33608303
średnia 4,6
5
52
4
8
3
5
2
2
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
10 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
22-04-2020 o godz 19:44 przez: Anonim
Ta recenzja została usunięta, ponieważ jej treść była niezgodna z regulaminem
5/5
14-07-2021 o godz 18:20 przez: Beata | Zweryfikowany zakup
Fantastyczna seria dla kogoś kto lubi prawdziwszą wersję historii niż oficjalna podręcznikowa. Gorąco polecam czytelnikom o otwartych umysłach.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-12-2019 o godz 19:34 przez: mariusz tomiczek | Zweryfikowany zakup
Dla mnie rewelacja,lubię ten okres historii. Wydarzenia poparte bogata faktografią. Świetny język. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-12-2019 o godz 19:34 przez: mariusz tomiczek | Zweryfikowany zakup
Dla mnie rewelacja,lubię ten okres historii. Wydarzenia poparte bogata faktografią. Świetny język. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
21-11-2019 o godz 10:35 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Książka ciekawa, daje możliwość innego spojrzenia na historię. Polecam czy da się bardzo przyjemnie
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-11-2019 o godz 05:21 przez: Małgorzata Chmielewska | Zweryfikowany zakup
Super napisane z biglem,polecam serdecznie,czyta się jednym tchem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
10-12-2019 o godz 14:19 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Nalezy takie książki wprowadzić na listę lektur szkolnych.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-08-2022 o godz 09:57 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Kupiona na prezent. Bardzo ładnie wydana.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-11-2021 o godz 20:08 przez: mmoossiiaa | Zweryfikowany zakup
Dobrze się czyta
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-12-2019 o godz 10:07 przez: Zaneta Liniatura
A przynajmniej rządziły Polską w czasach średniowiecza. I bez skrupułów mogły doprowadzić kraj do rozbicia. Wszystko po to, by zabezpieczyć interesy swoje i swoich dzieci. Damy przeklęte to opowieść o niezwykłych kobietach, żonach królów i książąt, których imiona zostały zapomniane, zatarte albo celowo pominięte w przekazach historycznych. Kamil Janicki ociera je z kurzu, rozprawia się z mitami i plotkami, starając się pokazać, jak istotną rolę odegrały. Gdy bierzemy do rąk publikacje tego autora, możemy mieć pewność, że będzie to przyjemna podróż. Dla mnie to już kolejna wyprawa z Kamilem Janickim, a zarazem kolejna przyjemna lektura serii „Prawdziwe historie” od wydawnictwa ZNAK. Wcześniej czytałam kilka innych tomów, a najbardziej zachwyciły mnie „Dziewczyny z Wołynia”. Z kolei „Epoka milczenia” Kamila Janickiego bardzo mną wstrząsnęła – jeszcze raz powtórzę, że jest to książka, którą powinny przeczytać nie tylko kobiety, ale przede wszystkim mężczyźni. Najpierw poznajemy historię Marii Dobroniegi, której udało się to, czego przez lata nie mogli dokonać polscy wodzowie. Wykorzystała sojusze, przymierza, intrygi, by zachwiać dotychczasowym układem sił i postawić na swoim. Mówiło się, że tak naprawdę to ona ma władzę, a nie jej syn – książę Bolesław. A potem była ona. Kto zna historię biblijnej Judyty, doskonale wie, jak silna i bezwzględna to kobieta. I chyba każda jej imienniczka jest tak samo zdeterminowana i nastawiona na osiągnięcie swojego celu. Właśnie postać Judyty Salickiej najbardziej mnie zainteresowała. Była oskarżana o cudzołóstwo albo całkowicie pomijana w przekazach historycznych. Z kolei, gdy mężczyźni mieli liczne kochanki – nie był to nawet powód do wstydu, nie mówiąc już o potępieniu. A pamiętać trzeba, że jeśli chodzi o kobiety, to zbrodnią było nawet spojrzenie na przystojnego mężczyznę. Jedną królową uwięziono nawet za to, że spojrzała na urodziwego sługę. Damy przeklęte dalekie jednak były od krystalicznie czystego ideału niewiasty. Dopuszczały się knucia intryg, a nawet zlecania zabójstw. Ale trzeba przyznać – wszystko w jak najlepszym tonie i z dyskrecją. Autor stara się odtworzyć takie przykładowe sugestywne rozmowy. Aż ciarki przechodzą po plecach. Nie chciałabym stanąć takiej kobiecie na drodze. Zachwyciła mnie jeszcze przewidująca i równie bezwzględna Salomea z Bergu, która była w stanie zrobić wszystko, by zabezpieczyć przyszłość swoją i swoich synów. Udało jej się nawet zmienić zasady sukcesji. Była też miłośniczką książek, a te w czasach średniowiecza były niezwykłe – wystarczy wspomnieć karty barwione drogocenną purpurą i zapisywane złotymi literami. Prawdziwe dzieła sztuki, za które trzeba było zapłacić całkiem sporo. W XI wieku hrabina Andegawenii kupiła zbiór kościelnych kazań, za które zapłatą było aż trzysta owiec!
Salomea, wg Janickiego, mogła by też zostać określona mianem feministki. Była molem książkowym, miała dość odważne poglądy – uważała, że dostęp do pisania i czytania powinien być niezależny od płci. Dzięki niej rozpoczęto organizowanie koedukacyjnych klasztorów, co dawało mniszkom szanse na realizowanie się podobnie jak mężczyźni. Miło też czytało mi się tę książkę ze względu na sentyment do moich studiów. Kamil Janicki opiera się na kronice Galla Anonima i Wincentego Kadłubka oraz innych tekstach historycznych, które mają ogromną wartość dla językoznawców i historyków literatury. Wciąż wspominam noce z Gallem Anonimem i jego kroniką, dość swobodnie pisaną. A potem nadszedł Wincenty Kadłubek ze swoją filozofią i poetyką, której tak mocno się trzymał. W książce znajdziemy sporo ciekawostek. Warto chociażby wiedzieć, że w czasach średniowiecza małżeństwo niekoniecznie musiało oznaczać zawarcie sakramentu. Ślub mógł odbywać się poprzez „zamieszkanie”, dzisiaj nazwalibyśmy to konkubinatem, a wtedy było to jak najbardziej legalne małżeństwo. Na ceremonię naciskali oczywiście kapłani. Dzisiaj PR-owcy mają sporo różnych sztuczek, a jak to robiono w średniowieczu? Okazuje się, że też organizowano „ustawki”. „Damy przeklęte” to opowieść historyczna, to chyba najbardziej trafne określenie. Mamy tutaj przedstawione fakty historyczne, możemy się przenieść w czasy Mieszka, a potem kolejnych Bolesławów, z których każdy był podobnie nieudolnym władcą. Oprócz tego, czytelnik ma do czynienia z fabularyzowanymi fragmentami, dzięki czemu historia jest łatwiejsza w odbiorze, ciekawi i wabi. Jeśli lubicie opowieści o królach, intrygach i tajnych konszachtach, to na pewno będzie to ciekawa lektura. Dla mnie było to miłe oderwanie od rzeczywistości. I mimo że historia zawsze wydawała mi się trudna, to opowieść Kamila Janickiego porwała mnie całkowicie. To była bardzo przyjemna podróż do ciemnych czasów średniowiecza.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

O autorze: Janicki Kamil

Wawel. Biografia
4.8/5
46,61 zł
69,90 zł
Damy srebrnego wieku
4.7/5
31,62 zł
54,90 zł
Damy złotego wieku
0/5
29,90 zł
39,90 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Zagubiony Anioł
4.7/5
30,27 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Uspokój swój mózg
4.6/5
32,39 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Demonomachia
4.5/5
31,85 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł
4.7/5
43,98 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czas zdrajców
4.7/5
31,85 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko
4.4/5
40,35 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa O miłości
5/5
33,83 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Rok z filozofami Opracowanie zbiorowe
4.7/5
34,36 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Widnokrąg
5/5
38,15 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Lukrecja
4.7/5
28,25 zł
39,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego