Czy naprawdę schamieliśmy? (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 25,03 zł

25,03 zł 39,90 zł (-37%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

asb nad tabami
Orwell George Książki | okładka miękka
25,03 zł
asb nad tabami
Orwell George Książki | okładka twarda
26,02 zł
asb nad tabami
Orwell George Książki | okładka miękka
9,40 zł

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Niepublikowane dotychczas w języku polskim eseje, artykuły prasowe, felietony i inne formy literackie.

Czy naprawdę schamieliśmy? Rudyard Kipling – rzecznik brytyjskiego imperializmu czy wybitny, choć niedoceniany poeta? Kim byli „błotni nurkowie”? Jak dalece charakter naszego pisma świadczy o nas samych? Co mieli wspólnego Lenin i Jack London? Jakie są najpiękniejsze odmiany i gatunki brytyjskich róż? Na czym polega specyfika ogłoszeń matrymonialnych? Kim są naprawdę zbrodniarze wojenni? Jak pociski rakietowe V-1 i rakiety balistyczne V-2 zmieniły zwyczaje Anglików? Dlaczego poprawność polityczna zadecydowała o tym, że przemilczano biografię Stalina pióra Lwa Trockiego?

Jest w tym zbiorze wielka polityka, są doniosłe kwestie społeczne powojennej Europy, ale też ciekawe obserwacje i refleksje dotyczące kultury masowej, angielskiej przyrody oraz wielkiej i popularnej literatury. Czytelnik znajdzie tu dwa utwory młodzieńcze, a także fragmenty notatnika literackiego zawierającego notatki i zapiski z ostatniego okresu życia pisarza: dają one obraz tego, co autor Roku 1984 zapewne by napisał, gdyby nie jego przedwczesna śmierć. Wnikliwie i z właściwym sobie humorem, ironią i polotem Orwell opowiada zarówno o sprawach ważkich, jak i o drobiazgach, z których składa się życie. Jak stwierdził jeden z jego biografów, „zawsze poniekąd kochał wszystko to, przeciw czemu się buntował”.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy. 

Tytuł: Czy naprawdę schamieliśmy?
Podtytuł: Nieznane eseje, szkice, opowiadania i felietony
Autor: Orwell George
Tłumaczenie: Zborski Bartłomiej
Wydawnictwo: Wydawnictwo MUZA S.A.
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 304
Numer wydania: I
Data premiery: 2021-06-09
Rok wydania: 2021
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 30 x 137 x 204
Indeks: 38494567
 
średnia 4,4
5
6
4
7
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
12 recenzji
5/5
21-07-2021 o godz 18:10 Karola92 dodał recenzję:
#czynaprawdęschamieliśmy #wydawnictwomuza Pióro Orwella George'a Orwella znamy przede wszystkim z jego dwóch najsłynniejszych dzieł, a mianowicie "Folwark zwierzęcy" i "Rok 1984". A czy czytaliście coś więcej co wyszło spod jego pióra? Bo ja zanim sięgnęłam po recenzowaną dziś książkę znałam tylko "Folwark zwierzęcy". Byłam bardzo ciekawa tych nieznanych i wcześniej niepublikowanych w Polsce krótkich form autorstwa Orwella. W tej pięknie wydanej pozycji znajdziemy zbiór materiałów na prawie każdy temat, dostaniemy tu omówione zagadnienia polityczne, społeczne, kulturalne, literackie, jak także młodzieńcze opowiadanie autora i zapiski z ostatniego okresu życia pisarza pochodzące z notatnika literackiego. Miłośnicy felietonów i artykułów, a także recenzji książek będą usatysfakcjonowani, bowiem pozycja ta zawiera w sobie pokaźny zbiór owych form literackich. Orwell bardzo ciekawie i wnikliwie pisze o bieżących(w tamtym okresie) sprawach politycznych, gospodarczych, jak także społecznych czy wojskowych. Nie boi się poruszać takich kwestii jak antysemityzm czy poprawność polityczna, która wpłynęła między innymi na przemilczenie biografii Stalina pióra Lwa Trockiego, czy jak kolor skóry wpływa na jakość życia. Z książki tej dowiemy się co nieco o głupocie mediów, która jak możemy dostrzec to sami, nie zmniejszyła się wcale i w naszych czasach, przeczytamy o uroku ogłoszeń matrymonialnych, o nieuprzejmości sklepikarzy, o poziomie kultury i dobrego wychowania Anglików, o tym, że mieszkańcy Anglii więcej wydają rocznie na papierosy i alkohol niż na książki, jakie są koszty pisania, i jak nasz charakter pisma świadczy o nas samych. Najważniejszym atutem zbioru tych form literackich jest fakt, że pochodzą one z lat przedwojennych, wojennych i powojennych, co pozwala nam spojrzeć na świat tamtych lat oczami pisarza i zapoznać się z tym, co wtedy nurtowało ludzi. "Czy naprawdę schamieliśmy?" to doprawdy frapująca lektura, nie ukrywam, że można z niej wiele wynieść i na pewno nie jest to lekka i łatwa lektura. Mi osobiście było żal, że w tym zbiorze było mało opowiadań autora, bowiem to jedno "Pan Simpson i moce nadprzyrodzone" które w tym zbiorze odnalazłam bardzo mi się spodobało i chętnie przeczytałabym takich opowiadań więcej. Bardzo przypadły mi do serca również zapiski autora z jego notatnika literackiego. Poza tym wszystkie artykuły, felietony czy eseje są napisane w sposób przystępny, tak że przyjemnie się je czyta, a przypisy ułatwiają zrozumieć o kim czytamy. Nie jest to literatura dla każdego, ale na pewno polecam ją fanom pióra Orwella, miłośnikom historii i tym, którzy lubują się w krótkich formach literackich. Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Muza.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
18-06-2021 o godz 09:43 Pani KoModa dodał recenzję:
George Orwell to autor który ostatnio wzbudza wiele emocji. Jego dzieła stały się bardzo aktualne. „Folwark zwierzęcy” czy „1984” opisują wizję świata nierealnego. Choć wiele podobieństw można znaleźć w dzisiejszych czasach. Czy autor wyprzedził epokę? Co jeszcze ma do powiedzenia? Z tymi odpowiedziami może przyjść do was tomik „Czy naprawdę schamieliśmy?”. Zawiera on w sobie artykuły prasowe, felietony, eseje i wiele innych form wyrazu. George był uważnym obserwatorem. Nie ukrywał swoich spostrzeżeń i dzielił się nimi. Recenzował książki, pisał opowiadania, wypowiadał się na temat bieżącej polityki. Jego oko jest bardzo spostrzegawcze. W publikacji jest około trzydziestu różnorakich tekstów. Różnią się od siebie pod wieloma względami. Jedne są dla mnie dosyć trudne. Najczęściej te o polityce i wojnie. Inne zaś są plastyczne i interesujące. Wiele z nich zdradza geniusz autora oraz jego szczerość. Zaznaczyłam sobie kilka cytatów. Na przykład odnośnie czasów wojny: „Mogą sobie Państwo wyobrazić, nawet jeśli o tym nie czytali, jak ogłupia się niemiecki naród, by wytłumaczyć jego przywódców popełnionych błędów”. Obnaża działania władzy, strategie, komentuje to ostrym językiem. Dobrze że pod testem pisarza są również przypisy. Dzięki czemu łatwiej mogłam osadzić pewne w wydarzenia w historii. Łagodniej podchodzi recenzując książki czy twórczość innych autorów. Bardzo interesujący był opis dorobku Jacka Londona. Autor „Białego kła” został przedstawiony z zupełnie odmiennej strony niż do tej pory go widziałam. Wachlarz tematów jaki podejmuje Orwell jest ogromna. Nie boi się trywialnej historii z różami, ale również bardzo delikatnej tematyki rasizmu, koloru skóry i praw pracowniczych. Już pierwsze opowiadanie intryguje i zachęca do podróży razem z autorem. Nie zawiedziemy się. Możemy trafić na takie jakże współczesne przemyślenia: „…sama idea znajdowania kozłów ofiarnych czy też obwiniania jednostek, partii i narodów za nieszczęścia będące naszym udziałem skłania do pewnych wniosków, niekiedy dość niepokojących”. Publikacja jak dla mnie jest niejednolita. Jak keks w którym nie wiesz na co za chwilę trafisz. Ma to swoje plusy i minusy. Na pewno trzeba być bardzo uważnym i skupionym przy części utworów. Z kolei przy innych można zaczerpnąć oddech. Mi bardziej podobały się te drugie. Każdy czytelnik biorąc do rąk książkę autora wie z kim będzie obcował. Będzie to na pewno ambitna literatura. George ma wnikliwe spojrzenie na otaczający świat. Często jego przemyślenia są ponadczasowe. Nie musicie być fanami autora żeby sięgnąć po tę lekturę. Wystarczy że ciekawi Was świat.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-07-2021 o godz 17:38 Zaneta Liniatura dodał recenzję:
Uwielbiam się w nim zaczytywać. Ale nie cierpię, że miał rację. George Orwell to wybitny pisarz, publicysta i obserwator rzeczywistości, a także momentami bezlitosny krytyk. Dla mnie szczególnie bliski ze względu na Jewgienija Zamjatina. Jest coś niesamowitego w tym, że właśnie teraz wznawiane i wydawane na nowo są słowa naszego antyutopijnego wieszcza, gdy świat ponownie skręcił w stronę totalitaryzmu. Tym razem w moje ręce trafił zbiór „Czy naprawdę schamieliśmy?” od wydawnictwa MUZA. Wydanie zawiera nieznane, niepublikowane dotąd eseje, szkice, felietony i opowiadania Orwella. Po prostu intelektualna i literacka uczta. Orwell i polityka Zawsze, gdy czyta się felietony i eseje Orwella, możemy dojść do wniosku, że widział więcej. Potrafił znakomicie przewidywać, w którą stronę zmierza świat, jakie będą konsekwencje politycznych zawirowań i w tym zbiorze mamy na to kolejny dowód. Pisze o Leninie, Stalinie, rakietach balistycznych i imperializmie. Jednocześnie mamy także nawiązanie do spraw błahych, codziennych drobnostek. Jak uważał Orwell – właśnie to wszystko składa się na życie – sprawy wielkie i małe. Możemy zatem okiem wielkiego pisarza spojrzeć na ponadczasowe problemy społeczne i polityczne. Powojenna Europa jawi się w tej perspektywie bardzo ciekawie. „Nie ma żadnego prawa, jest tylko naga siła”. Krytyczne zapędy Bardzo podobał mi się esej o Jacku Londonie, którego „Martina Edena” po prostu kocham. Orwell skupił się jednak na innych utworach pisarza i nawiązał do… Lenina… ale dlaczego, to już sami się przekonajcie. Jak zwykle – napisane błyskotliwie, czasami ostro i dosadnie. Orwell komentuje sprawy związane nie tylko z literaturą piękną, ale ogólnie z kulturą masową i popularną literaturą. Schamieliśmy? Wydaje się, że to pytanie retoryczne, więc zostawię je bez odpowiedzi. Zbiór tekstów Orwella przybliża nam pisarza jeszcze bardziej. Możemy przeczytać jego młodzieńcze teksty i zobaczyć, jak jego pióro ewoluowało na przestrzeni lat i wydarzeń. W „Czy naprawdę schamieliśmy” znalazły się także zapiski z ostatniego okresu życia autora. Można w nich odnaleźć zapowiedź tego, co jeszcze mógłby stworzyć… „Człowiek humanitarny jest zawsze hipokrytą”
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-06-2021 o godz 19:26 czerwonakaja dodał recenzję:
Ostatnio iście orwellowski mamy klimat, nic też dziwnego, że książki Georga Orwella są tak chętnie wznawiane i czytane. Sama mam kilka wydań "Roku 1984" i "Folwarku zwierzęcego", nie zdziwię się też wcale, gdy przybędą mi kolejne wydania. Nie wiem, jak Wy, ale są takie książki, które nie tylko się czyta, ale i kolekcjonuje, gdyż ich okładki to małe dzieła sztuki. Tym razem na polskiego czytelnika czeka nie lada gratka, gdyż Wydawnictwo Muza wypuściło do księgarni niepublikowane dotychczas w naszym języku eseje, artykuły prasowe, felietony i inne teksty pisarza, w których, jak można było się spodziewać, jest o wielkiej polityce i kwestiach społecznych w powojennej Europie, szczególnie w Anglii, wobec której Orwell nie szczędził krytyki oraz ironii, ale też było i przyjemnie, szczególnie gdy rzecz była o przyrodzie i różach. Georg Orwell, a właściwie Eric Artur Blair był zagorzałym krytykiem wszelkich systemów totalitarnych, czemu dał szczególny upust w dwóch swoich działach, których tytuły wymieniłam wcześniej. Dzięki nim trafił do grona najchętniej czytanych pisarzy XX wieku i można jedynie ubolewać nad jego przedwczesną śmiercią. Przypomnę, że jego utwory w PRL były zakazana, a nazwisko stanowiło tabu. W Polsce mimo, że komunizm upadł książka "Rok 1984" oficjalnie została wydana dopiero w 1988 roku. Pisarz miał też swoje obserwacje dotyczące kultury masowej, czy refleksje na temat wielkiej i popularnej literatury. I tutaj na pewno wiele osób ze świata bookstagrama powinno nadstawić uszy, gdyż w zbiorze tym pojawiają się co rusz recenzje różnych utworów literackich, wzmianki o nich i jej autorach również przy tekstach nie będących recenzjami, przy okazji których czytamy o bardzo akuratnych spostrzeżeniach. Przyznam się bez bicia, że części z recenzowanych utworów nie znam. Podoba mi się ironia i poczucie humoru Orwella, szczególnie w felietonie " Żydzi. Mapy świata" ironizując jak wojna wzbogaciła naszą wiedzę geograficzną. Na koniec fragmenty z jego notatnika zawierające zapiski z ostatniego okresu życia pisarza wielu dadzą obraz tego, co już ktoś zdążył zauważyć, co pisarz mógłby napisać, gdyby nie zmarł tak młodo.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
18-06-2021 o godz 12:29 small dodał recenzję:
Czegóż nie ma w tej książce! Niepublikowane dotąd eseje, nieukończone szkice, opowiadania i świetne felietony. Szczególnie interesujące dla mnie okazały się te, w których Orwell pochyla się nad pisarstwem (i poglądami) innych – Jacka Londona, Rudyarda Kiplinga, Tołstoja czy Joyce’a. Bardzo to jest ciekawe zobaczyć ich oczami Orwella, Brytyjczyka, pisarza. Niesamowite jest też, że już w dwóch młodzieńczych utworach opublikowanych jeszcze w college’u czuć siłę jego języka. To właśnie język Orwella, jego postrzeganie świata, logika wypowiedzi, znakomite konstatacje, często podszyte humorem są siłą tej prozy. Dla tego języka właśnie możemy czytać bez nudy nawet rozważania o warunkach życia w brytyjskim wojsku i śledzić wraz z autorem postępy w „demokratyzacji” armii. Zbiór zawiera też teksty pogadanek, które Orwell wygłaszał na antenie BBC. Na najróżniejsze tematy. Byłam ciekawa, jak brzmiał jego głos… Na YT odnalazłam świetny króciutki film „George Orwell – A life in pictures”, skąd dowiedziałam się, że nie zachowało się żadne nagranie jego głosu, ani nagranie filmowe postaci. W tym filmiku jako Orwell prezentuje nam się znakomity Chris Langham. Warto zobaczyć, bo świetnie podaje orwellowskie teksty i przemyślenia. Książka zawiera tylko krótkie formy, a tematykę proponuje od Sasa do Lasa. Czyta się to świetnie, w sumie jednak ten zbiór pozostawia niedosyt. I zmusza do refleksji nad utratą… Bo i poziom wiedzy medycznej tamtych lat, ale i pewna niefrasobliwość Orwella prowadzą do jego mocno przedwczesnej śmierci. Karty jego notatnika literackiego z ostatnich lat życia, prócz skrupulatnie opisywanego leczenia, refleksji na temat chorób i pobytów w różnych lecznicach są pełne pomysłów, tematów, które planuje poruszyć w przyszłości. Nie widzi (albo nie chce widzieć), że nadchodzi kres. W ostatnim roku życia oświadcza się i żeni z Sonią Brownell. To jest bardzo smutne, wręcz przejmujące. Jestem naprawdę wdzięczna Wydawnictwu Muza za przesłanie książki do recenzji. To była świetna lektura!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
19-06-2021 o godz 13:59 Alison Hale dodał recenzję:
Gdy otrzymałam propozycję przeczytania i zrecenzowania książki George’a Orwella „Czy naprawdę schamieliśmy?”, nad odpowiedzią nie zastanawiałam się ani przez chwilę. Po zapoznaniu się z jego twórczością w książce „1984” nie mogłam odpuścić okazji, by ponownie zagłębić się w orwellowski świat. „Czy naprawdę schamieliśmy?” to zbiór przeróżnych form literackich, nawiązujących do ówczesnej rzeczywistości. Znajdziemy tam felietony, recenzje, artykuły, eseje a nawet zapiski, które autor popełnił tuż przed śmiercią. Myślę, że większość osób, które mają za sobą choć jedną przeczytaną książkę spod pióra Orwella, mogą powiedzieć jedno: był to człowiek o poglądach, które mimo upływu lat nie tracą na aktualności. I właśnie ten pogląd łączy te wszystkie formy literackie zamieszczone w książce. Bardzo lubię tomy zawierające w sobie zbiory opowiadań napisane przez jednego lub wielu autorów. Dzięki temu za jednym razem mogę poznać różne style, którymi autor potrafi operować, lub zaznajomić się z twórczością różnych autorów, których wcześniej nie dane mi było poznać. Jednak muszę przyznać, że wówczas tego typu książki bardzo trudno ocenić. Jedno opowiadanie jest lepsze, inne gorsze, znajoma tematyka przeplata się z dziedzinami, o których nie mam pojęcia. Jak tu znaleźć złoty środek, by opowiadanie niebędące w mim guście nie przyćmiło tych naprawdę dobrych i na odwrót? Faktem jest, że ocena jednotomowych zbiorów nie należy do najłatwiejszych. W przypadku Orwella subiektywnie wybrałam coś, co uważam za najważniejsze w tej książce: przesłanie. Czytając te wszystkie formy, jakimi uraczył nas autor, nie mogłam nadziwić się, jak bardzo jego przemyślenia są aktualne. Gdyby nie umieszczone na okładce nazwisko i specyficzny język, zgodny z ówczesnymi standardami, spokojnie można pomyśleć, że te zapiski zostały sporządzone stosunkowo niedawno. I to jest magia tego autora, którego poglądy przewyższały czasy, w których żył.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
22-06-2021 o godz 15:43 etiudyliterackie dodał recenzję:
George Orwell kojarzy się większości z Folwarkiem zwierzęcym i Rokiem 1984. Przynajmniej dla mnie są to dwie książki, które od razu nakierowują moje myśli na tego brytyjskiego pisarza i publicystę. Nowa pozycja, która ukazała się ostatnio na rynku dzięki @wydawnictwomuza zawiera nieznane eseje, szkice, opowiadania i felietony. Autor bardzo dużo poświęca miejsca rozważaniom o literaturze, polityce i aspektach społecznych. Znajdziemy tutaj jego recenzje i spojrzenie na „punkty zwrotne w literaturze amerykańskiej”, na twórczość innych pisarzy i poetów. Zabiera głos w sprawie bardzo popularnych w okresie 1920- 1940 nowel kryminalnych. Nie ukrywam, że to właśnie te rozdziały poświęcone literaturze były dla mnie najciekawsze, chociaż cała pozycja jest bardzo interesująca i pozwala głębiej poznać sposób myślenia Orwella. Autor opowiada również o codzienności, o tym jak ludzie byli traktowani w jego społeczeństwie („kolor skóry, a standard życia”), o tym jak wyglądało życie tuż po wojnie. To niewątpliwie postać bardzo inteligentna, która wiele w życiu przeżyła, wiele doświadczyła i potrafiła mówić o sprawach na forum, które w jakimś sposób go dotykały. Niesamowite jest dla mnie to w jak wielu kwestiach się wypowiadał, nie bał się żadnego tematu, po prostu podejmował wyzwanie i działał. Niektóre teksty są trudne, niektóre z dawką humoru. Z pewnością każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie. Końcowe strony opisują zmagania pisarza z jego chorobą, pokazują jego ówczesną codzienność i to ile jeszcze miał planów pisarskich… zmarł w wieku zaledwie czterdziestu siedmiu lat. Dla miłośników twórczości Orwella to nie lada gratka. I definitywne must have!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-06-2021 o godz 15:09 Patrycja dodał recenzję:
Słyszycie "Orwell" i mogę się założyć, że pierwsze, co przychodzi Wam na myśl (nawet jeśli nie czytaliście) to "Rok 1984" albo "Folwark zwierzęcy". Nie sięgnęłam po twórczość Georga Orwella, aż do momentu, kiedy dostałam propozycję recenzji książki "Czy naprawdę schamieliśmy?". I dzisiaj przybliżę wam tę pozycję, bo jest warta uwagi. Książka jest zbiorem różnych form literackich np. artykułów prasowych, które nigdy dotąd nie zostały opublikowane. Autor pisze i o polityce, społeczności, życiu po wojnie, rasizmu, gospodarce, książkach, a nawet listach matrymonialnych. To, co zauważyłam to to, że tak naprawdę nie bał się on poruszyć różnych zagadnień, nic nie było mu obce, po prostu pisał. Dlatego też w "Czy naprawdę schamieliśmy?" nie brakuje powagi i refleksji, ale też ironii i humoru. Niektóre jego teksty sprawiają, że czytelnik zaczyna się zastanawiać, rozmyślać nad poruszanym tematem. Z kolei inne będzie czytał z przymrużeniem oka, a usta ukształtują się w uśmiech. Nie jestem jakąś wielką fanką takich krótkich form, ale tę książkę czytałam z dużym zainteresowaniem, które może i w kilku momentach spadło, bo jednak polityczne tematy to nie moja bajka. Całość była ciekawa. Nie spodziewałam się również tego, że książka w jakimś stopniu okaże się aktualna (autor nie żyje już od ponad 70 lat). Świat się zmienia, ale człowiek i tematy go otaczające nadal są takie same. Jest to na pewno gratka dla fanów Georga Orwella, a jeśli nie mieliście styczności z jego powieściami, to na pierwsze spotkanie też się na da.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-06-2021 o godz 22:43 dream_books25 dodał recenzję:
„Czy naprawdę schamieliśmy” – George Orwell Pomimo, że George Orwell nie żyjesz już od siedemdziesięciu lat dopiero w zeszłym roku (no może nie odkryłam, bo wiedziałam kim był) zakochałam się w Jego twórczości. Po lekturze #folwarkzwierzecy wiedziałam, że muszę sięgnąć po #rok1984. Obie powieści zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Obie otwierają oczy na dość trudne i wydawać by się mogło, że niemożliwe do wydarzenia sytuacje. Jak już wcześniej wspomniałam twórczość autora datuje się na pierwszą połowę XX wieku. Zatrważające jest to jak ówczesna wizja pisarza może stać się rzeczywistością za kilkanaście, kilkadziesiąt lat… „Czy naprawdę schamieliśmy” jest zbiorem nie opublikowanych dotąd w Polsce opowiadań oraz esejów Pana Orwella. W dalszym ciągu dywaguje na temat nierówności społecznych, krytykuje ówczesne rządy oraz systemy. Pochyla się nad tematem powojennej Europy. Specyficzny język, humor oraz ironia sprawiają, że od pierwszych stron wiadome jest kto tę książkę napisał :) Jak wielką stratą dla literatury jest fakt, iż Orwell odszedł w wielu zaledwie 47 lat. Ile wspaniałych utworów mogłoby jeszcze powstać. Jak przewidywalna z perspektywy lat, a jednocześnie przerażająca jest Jego spuścizna. Chyba nie jestem w idealną osobą do recenzji Jego książki. Co by nie zostało jeszcze wydane (mam szczerą nadzieję, że gdzieś jeszcze znajdują się na tym świecie nieopublikowane dotychczas dzieła autora) na pewno przeczytam :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
08-07-2021 o godz 22:10 Anonim dodał recenzję:
Książka "Czy naprawdę schamieliśmy" od @wydawnictwomuza to zbiór nieznanych esejów, szkiców, opowiadań i felietonów George'a Orwella. Podejrzewam, że większość z nas autora kojarzy przede wszystkim z bajką "Folwark zwierzęcy" oraz powieścią "Rok 1984" bo to one przyniosły mu światowej sławy karierę. Był on słynnym angielskim powieściopisarzem, dziennikarzem oraz publicystą. Człowiek wszechstronny, który miał bardzo dużo do powiedzenia. Na 300 stronach mamy przemyślenia autora, zapisy audycji radiowych, które prowadził a także rozważania literackie w postaci recenzji książek. Miał cięty język i nie bał się wyrażać swoich opinii, ale nie były one wulgarne wulgarne lecz z domieszką humoru. Podejrzewam, że jeszcze sporo by namieszał w świecie nie tylko literackim, gdyby niestety tak wcześnie od nas nie odszedł. Jest to niezła gratka dla fanów jego literatury. Gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
15-07-2021 o godz 12:56 Nina dodał recenzję:
„Czy naprawdę schamieliśmy” to zbiór nieznanych esejów, szkiców, opowiadań i felietonów autorstwa G. Orwella, którego doskonale znamy z dzieł „Rok 1984” oraz „Folwark zwierzęcy”. Książka ta jest moim zdaniem bardzo dobrze wydana i lekko się to czyta. Orwell miał niesamowicie trafny pogląd na świat i uwielbiam czytać jego myśli. Nie bał się wyrażać swojej opinii, chociaż były one dość kontrowersyjne. Może trochę za dużo było w tej książce recenzji i za mało było opowiadań i felietonów, które naprawdę mi się podobały. Każdemu polecam przeczytać tą książkę, bo daje do myślenia a za egzemplarz dziękuje wydawnictwu muza.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
18-07-2021 o godz 09:31 asia gębicz dodał recenzję:
,, Czy naprawdę schamieliśmy" to zbiór około 30 różnych tekstów autora: esejów, artykułów prasowych, felietonów i innych form literackich traktujących o sprawach ważnych jak wojna czy polityka, po sprawy błahe i codzienne. Opowiedziane wnikliwie i z humorem. Dla czytelników będących wielbicielowi jego prozy, będzie to nie lada gratka, dlatego w szczególności im ogromnie ją polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa To tylko przyjaciel Jimenez Abby
4.6/5
25,03 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Miasto z mgły Zafon Carlos Ruiz
4.7/5
20,76 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Topieliska Przydryga Ewa
4.4/5
23,17 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Miasto z mgły Zafon Carlos Ruiz
4.8/5
25,03 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Jedno słowo za dużo Greaves Abbie
4.3/5
25,03 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Ten, którego szukam Fox Kennedy
4.7/5
26,46 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Cień wiatru Zafon Carlos Ruiz
4.6/5
25,03 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Magia sprzątania Kondo Marie
4.0/5
20,76 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Na jedną noc Callihan Kristen
4.4/5
29,78 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zostań dla mnie Michaels Corinne
4.6/5
29,93 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Mowa serca Wade Cleo
5/5
23,15 zł
36,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Pierwsze światło Chapman Emma
4.3/5
28,16 zł
44,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.