Czik (okładka  zintegrowana, 10.2013)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Powieść o dojrzewaniu i podróży starą ładą.
Pierwszy dzień wakacji Maik spędza sam w ogromnym domu: matka znów jest na „farmie piękności”, czyli w klinice odwykowej, ojciec w podróży służbowej z młodą kochanką. Wtedy zjawia się Czik – Rosjanin o niemieckich korzeniach i azjatyckich rysach twarzy, nowy uczeń odstający od reszty klasy i jedyna osoba, która tak jak Maik nie została zaproszona na przyjęcie urodzinowe Tatiany, obiektu westchnień wszystkich chłopców. Czik ma starą kradzioną ładę, która posłuży przyjaciołom do odbycia niezapomnianej podróży. Mknąc przez niemieckie wsie, będą kierować się na południe, na Siedmiogród, gdzie Czik ma rodzinę. Problem tylko w tym, że nie mają ani pojęcia, gdzie to jest, ani mapy.
Czik to historia niezwykłej przyjaźni dwóch chłopców, a zarazem powieść drogi pełna melancholii i humoru. W Niemczech nie schodzi od paru lat z listy bestsellerów i stała się już współczesną klasyką.
ID produktu: 1080597491
Tytuł: Czik
Autor: Herrndorf Wolfgang
Tłumaczenie: Kowaluk Agnieszka
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Język wydania: polski
Język oryginału: niemiecki
Liczba stron: 200
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-10-09
Forma: książka
Indeks: 13603571
średnia 3
5
7
4
2
3
1
2
1
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
9 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
26-08-2015 o godz 22:16 przez: Małgorzata Okupnik | Zweryfikowany zakup
„Czik” Wolfganga Herrndorfa to powieść fascynująca i trzymająca w napięciu od początku do końca. Autor w zadziwiająco przekonujący sposób wchodzi w skórę nastolatka – dziecka swoich czasów, żyjącego we współczesnych Niemczech: uzależnionego od gier komputerowych, patrzącego na rozpad małżeństwa rodziców i alkoholizm matki, wreszcie wyalienowanego w szkole. Herrndorf pokazuje szkołę, która z trudem radzi sobie z ogólną niesubordynacją nastolatków oraz ze zjawiskiem zdecydowanie bardziej poważnym − napływem uczniów z rodzin emigrantów. Jednym z nich jest Czik (Andriej Czichaczow), chłopiec o egzotycznej mongolskiej urodzie, pochodzący z Rosji, którego ze szkoły specjalnej w trakcie roku szkolnego przeniesiono do klasy Maika Klingenberga.
Czik budzi zainteresowanie i pewien respekt, bo zdarza mu się przychodzić na lekcje pod wpływem alkoholu. Jest człowiekiem ze Wschodu, ma fantazję, uważa, że przepisy i zakazy są po to, by jej łamać. Swojego nowego kumpla wyrywa z marazmu i pod nieobecność rodziców (oraz bez ich wiedzy) zabiera na „wycieczkę” do Siedmiogrodu, skąd rzekomo pochodzą jego krewni. Wyprawa bez prawa jazdy, kradzioną starą „Ładą”, w dodatku bez mapy i bez przygotowania nie mogła się dobrze skończyć. Dla Maika była to bez wątpienia podróż życia. W ciągu dwóch tygodni Czik zmienił jego wyobrażenia o świecie.
W Niemczech powieść „Tschick” Wolfganga Herrndorfa ma status bestsellera. Można ją znaleźć na półkach z literaturą młodzieżową. W Polsce większe zainteresowanie powinna wzbudzić raczej u dorosłych czytelników , ponieważ jak w soczewce skupiają się w niej najważniejsze problemy współczesnych Niemiec. Należy do nich rosnąca fala emigrantów. Droga do rzekomego Siedmiogrodu jest tylko pretekstem do ich ukazania. Herrndorf pisze w „Cziku”: „O szpitalach dużo by można mówić, ale na pewno nie da się powiedzieć, że nie jest w nich fajnie” . Wbrew pozorom jest to istotna uwaga, wynikająca z doświadczeń autora. Trzeba bowiem zaznaczyć, że Herrndorf pisał tę powieść w czasie swojej walki z chorobą nowotworową – glejakiem mózgu. Silny ból głowy, o którym często wspominał na swoim blogu „Arbeit und Struktur” (po jego samobójczej śmierci w 2013 r. wydanym jako książka), nie odebrał mu jednak klarowności myślenia i kreatywności pisarskiej. „Czik” to przenikliwe, genialne studium współczesnych Niemiec. Studium, które skrzy się od dowcipu, a za sprawą inteligentnej konstrukcji i żywego języka jest pasjonujące i bardzo pouczające.
Chapeau bas za okładkę! Jest lepsza niż oryginał niemiecki! Niebanalna, świetnie oddająca klimat powieści.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-02-2016 o godz 11:35 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Znakomita książka o dzieciach i dojrzewaniu, ale moim zdaniem, aby ją docenić trzeba być już dorosłym. Czik to wehikuł czasu na papierze. Po przeczytaniu przypomniałam sobie jak nieprzyzwoicie fajnie i prosto wygląda życie dziecka. Gdzie mówię i myślę, oznacza działam, gdzie nie ma "drugiego dnia" i uwag "małym druczkiem", gdzie nie ma bezwzględnych kalkulacji i tysiąca "ale".... Polecam każdemu, kto dał się złapać w sieć dorosłości i zaniedbał swoje wewnętrzne dziecko.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
09-12-2015 o godz 07:45 przez: Dominik | Zweryfikowany zakup
Lektura na przedpołudnie, popołudnie lub jeden wieczór. W każdym razie czyta się szybko. Książka dotyczy przyjaźni, ale zakończenie lekko zaskakujące. Nigdy nie znasz przyjaciół swoich....
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
12-09-2018 o godz 16:32 przez: gabryska511 | Zweryfikowany zakup
Książka kupiona ze względu tylko i wyłącznie na moja szkołę. Niestety wcale mi się nie podobała
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
17-12-2013 o godz 00:09 przez: anonymous
to książka o tym, jak rodzi się przyjaźń – taka, która znaczy więcej nawet, niż impreza urodzinowa u najgorętszej laski w szkole. To książka o tym, że czasem trzeba zapomnieć o oddychaniu, żeby odetchnąć pełną piersią. I o tym, że tylko raz ma się szansę wskoczyć do kradzionej łady i wyruszyć na podbój świata – bez mapy, z pięknym planem, żeby skręcać zawsze tylko w prawo, albo tylko w miejscowości na literę M. I tylko raz ma się 14 lat i tyle szczęścia, żeby nawet dachująca łada nie zabiła w tobie sensu życia.
To powieść drogi, a ta droga nie jest tylko od punktu A do B, bo to skąd się zaczyna i dokąd się dąży nie ma tu najmniejszego znaczenia. Najważniejsze kto siedzi obok i czy będzie się w stanie pokonać własne lęki, ograniczenia, sztucznie narzucone bariery – czy z pełną świadomością da się wjechać rozklekotaną ładą w zastały i zatęchły porządek świata?
Świetna książka, dziejąca się powoli, nieśpiesznie, a jednocześnie pędząca sześćdziesiątką, osiemdziesiątką, setką! O tym, że zm
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
03-01-2016 o godz 13:48 przez: Joanna Rysiewicz
Książka, o której będę dziś pisać dołączyła do grona moich tych najulubieńszych, najbardziej zostających na dnie serducha, tych wyzwalających w człowieku dobre emocje, świadczące o pierwiastku wrażliwości który gdzieś w nas tkwi. Tak, jest to młodzieżówka. Choć w sumie powinna być obowiązkową lekturą nie tylko dla dzieciaków w szkole, ale dla każdego, kto umie wycisnąć z książki, to co najistotniejsze. Tak, jest to powieść skreślona ręką niemieckiego autora (nigdy nie czytałam nic, co napisał Niemiec!). Ale jest to książka tak wyjątkowa, że wcale nie dziwię się, że w Niemczech staje się już klasykiem.

"(...) bo po pierwsze, da się mówić o wszystkim. A po drugie, kichaj na to, co ludzie sobie pomyślą".

Książka ta tak przypadkowo wpadła mi w ręce, że to aż niemożliwe. Wygrałam ją w jakimś wakacyjnym konkursie na facebook'owej stronie swojej uczelni. Później kompletnie o tym zapomniałam, i gdyby nie wiadomość od dziewczyny z samorządu - pewnie tak by zostało. Ale szczęśliwym trafem publikację pół roku (!) po wygranej odebrałam i... W niej przepadłam.

Tytułowy Czik to czternastoletni chłopiec, Rosjanin o mongolskim wyglądzie, który ma starą ładę i pomysł, jak ją wykorzystać. Po prostu wyruszyć nią w niezapomnianą wakacyjną podróż życia. Ale, jeśli myślicie, że Czik to główny bohater powieści... Jesteście w błędzie. Główną postacią jest Maik. Mama Maika przebywa właśnie na "farmie piękności", czyli po prostu na odwyku, ojciec wyjeżdża w "podróż służbową" wraz ze swoją długonogą "asystentką", a osamotniony chłopak... Zostaje w domu w pierwszy dzień wakacji. I przeżywa. Przeżywa fakt, że jak męska część klasy jest zakochany w Tatjanie - superdziewczynie; przeżywa, że jako jeden z bardzo nielicznych nie został zaproszony na jej imprezę urodzinową; przeżywa, że jest nudziarzem, nielubianym w klasie. Co z tego, że ma dom z basenem, w którym może czuć się jak król, skoro nic nie jest w stanie zastąpić przyjaciół. Do momentu, gdy zjawia się Czik wraz ze swoją ładą.

"Teraz, kiedy wiedziałem, że nie chce mi wlać, natychmiast nabrałem odwagi. Tak jest niestety zawsze. Jeśli ludzie są nieprzyjemni, ze zdenerwowania prawie odejmuje mi nogi. Ale jak tylko zrobią się odrobinę milsi, zaraz zaczynam ich obrażać".

Nagle wszelkiego rodzaju problemy przestają mieć znaczenie, gdy dwoje nastolatków postanawia wybrać się na wycieczkę do Siedmiogrodu (gdzie ponoć Czik ma rodzinę), która staje się jednym z najlepszych życiowych wspomnień. Historia, wydawać by się mogło, banalna, ale nic bardziej mylnego. Zostają tu poruszone chyba wszystkie problemy młodego człowieka; jego samotność wśród tłumu, niezrozumienie, wrażliwość, emocje, które nim targają w nastoletnim wieku, odrzucenie, brak bliskości ze strony najbliższych, motyw bezdomności, przyjmowania pomocy od obcych, czy nawet homoseksualizmu i poszukiwania własnej tożsamości.

A to wszystko biegnie z prędkością 80km/h starą, kradzioną (no dobra, pożyczoną) ładą!

Nie spodziewałam się, że ta tak niepozornie wyglądająca książka okaże się dla mnie tak wartościowa. Był czas, gdy zaczytywałam się jak opętana w młodzieżówkach, czy to tych obyczajowych, czy fantastycznych. Jak wiecie, niekwestionowanym numerem jeden dla mnie jest Harry Potter, ale, ale... Czik zajmuje już teraz stanowisko zaraz za nim. Nie pamiętam, kiedy tak głośno parskałam śmiechem nad książką (a tak się działo w pociągu!), bo teksty bohaterów kładły mnie na łopatki, po prostu. Jest zabawnie, ale i wzruszająco. Jest żartobliwie, ale i melancholijnie. Po tej lekturze każdy z Was zastanowi się nad tym co ważne, doceni to, a przy okazji do uśmiejecie się do łez ;).

PS. Nie wiem jak to wygląda w oryginale, w każdym razie polski tłumacz spisał się lepiej niż rewelacyjnie! No i okładka. Okładka w formie pocztówki... Urzeka od razu!

//Po więcej recenzji zapraszam na www.wirtualnaksiazka.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
11-09-2015 o godz 21:43 przez: Książniczka
Lubicie nadmorskie wyprzedaże? Od kilku lat ilekroć jestem nad Bałtykiem, to moją pamiątką z wakacji są właśnie tomy zakupione w tańszych cenach. W tym roku w ten sposób nabyłam „566 kadrów”, które już dla was zrecenzowałam oraz właśnie „Czika”. Wydaje mi się, iż w poprzednich latach ceny w książkowych namiotach były niższe... albo ja byłam mniej rozeznana w kupowaniu, gdyż stwierdziłam, że kupno czegoś o oszałamiające dwa złote taniej nie jest interesem życia. Z tymi wakacyjnymi powieściami bywa tak, że często kupujemy kota w worku. Dla mnie wielkim zaskoczeniem okazało się dzieło, które zaraz Wam przybliżę. Uważam, że to najlepsza powieść jaką kupiłam nic o niej wcześniej nie słysząc. Strzał w dziesiątkę!

Zaczyna się sztampowo i amerykańsko. Typowy nastolatek outsider zakochany w najładniejszej dziewczynie z klasy, która (jakże by inaczej) nie zwraca na niego najmniejszej uwagi. Maik (główny bohater, snujący opowieść w narracji pierwszoosobowej) wpada na pomysł wywarcia na Tatjanie wrażenia i rysuje tygodniami dla niej Beyonce, ulubioną piosenkarkę dziewczyny. W dniu urodzin klasowej piękności niezaproszony wybiera się z Czikiem na jej urodziny. Nieproszeni goście robię tzw. wejście smoka i przyjeżdżają na imprezę kradziona ładą... lub, jak kto woli, pożyczonym, nieużywanym, stojącym na ulicy gratem. Czy to wszystko? Nie, nie, tu zabawa dopiero się zaczyna, chłopcy postanawiają jechać dalej, do Siedmiogrodu, choć obaj nie wiedza gdzie to może być. Ładują masę niepotrzebnych rzeczy do samochodu i rozpoczynają podróż życia.

Co spotkają na swojej drodze? Dlaczego wylądują w szpitalu, czego szukać będą na wysypisku śmieci i kogo tam poznają? Kto będzie do nich strzelał? Ile wypadków będzie miała łada? Gdzie dotrą młodzi zdobywcy przygód? Jakie konsekwencje przyniesie im wyprawa? Co na to policja? Rozbudzając Waszą ciekawość pozostawię Was z niedosytem. Sięgnijcie po tę powieść, a wątpliwości zostaną rozwiane.

Autor porusza tematykę alkoholizmu w rodzinie, obcokrajowców, ludzkich uprzedzeń, nieudanego małżeństwa, pierwszych zauroczeń, przyjaźni (przede wszystkim!), podejścia innych ludzi do Obcych, bezdomności, odpowiedzialności za swoje czyny, bezinteresownej pomocy, a nawet homoseksualizmu. Jest tego sporo – sporo problemów i sporo wartości. Czytając miałam wrażenie jakbym czytała jedną z tych „fajniejszych” lektur szkolnych. Książka aż ciśnie się do ich kanonu i uważam, że z powodzeniem mogłaby się tam znaleźć.
Bo czasami nie wiekowość i klasyczność dzieła przemawia do ucznia, a autentyczność problemów, z którymi może się utożsamić.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-09-2014 o godz 00:00 przez: Moodina
"Czik" to książka pod wieloma względami zwykła i jednocześnie niezwykła i wyjątkowa. Znakomita opowieść o przyjaźni i dojrzewaniu. Autor piszę w sposób wzruszający i niezwykle przystępny, cała fabuła przedstawiona jest w sposób bardzo poetycki. Czyta się świetnie i bardzo szybko cały czas przychodzi mi do głowy jeden przymiotnik dobrze opisujący tą książkę, prawdziwa. Polecam, coś wspaniałego!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
21-07-2014 o godz 00:00 przez: werciaa
Powieść Herrndorfa jest w klimatach wakacyjnych, ale nie o wakacje w niej tak naprawdę chodzi, choć moim zdaniem jest dobrym pomysłem na letnią porę.Jestem pewna, że ta powieść każdemu się spodoba, nie może być inaczej, bo jest pełna wdzięku i bardzo wzruszająca. Książek o takiej przyjaźni, nigdy zbyt wiele, bowiem takie historie zawsze najwięcej uczą..
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

O autorze: Herrndorf Wolfgang

Tschick
5/5
63,06 zł
Tschick
0/5
63,06 zł
Arbeit und Struktur
0/5
79,36 zł
Tschick
0/5
60,31 zł
Why We Took the Car
0/5
54,60 zł
Sand
0/5
60,31 zł
Tschick
0/5
51,00 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Slammed
4.6/5
22,50 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Małe życie
4.7/5
40,00 zł
79,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Czerwona ziemia
4.6/5
30,40 zł
45,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Unicestwianie
4.5/5
42,44 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Uśpiona
4.6/5
32,61 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa 1984
4.7/5
27,17 zł
34,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Włosi
4.7/5
25,00 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Point of Retreat
4.5/5
35,25 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa This Girl
4.3/5
35,25 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ukochane dziecko
4.5/5
29,40 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Baśniobór. Tom 1
4.6/5
23,49 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Folwark zwierzęcy
4.7/5
9,79 zł
14,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Normalni ludzie
4.0/5
31,84 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sieroty
4.4/5
38,26 zł
45,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szum
4.6/5
29,83 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Afterlove
4.5/5
29,90 zł
44,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego