Czas Nielegałów (okładka  miękka)

Każdy sprzedawca w empik.com jest przedsiębiorcą. Wszystkie obowiązki związane z umową sprzedaży ciążą na sprzedawcy.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Czym różni się kadrowy oficer wywiadu od agenta wpływu i który z nich stanowi większe wyzwanie dla bezpieczeństwa Polski? Czym zajmuje się kontrwywiad? Czym jest Kontrwywiadowcza Charakterystyka Terenu? Jak działają rezydentury obcych wywiadów w Polsce? Kogo w „branży” nazywają „matrioszką”, a kto jest figurantem?
 
Skąd biorą się nielegałowie? Czym nielegał różni się od agenta? Jak w biografii nielegała odnaleźć dowody na jego agenturalne powiązania? Kim jest „wtórnik”? W jaki sposób fałszowana jest tożsamość nielegałów i jak tworzy się legendę biograficzną?

W całej historii realnego socjalizmu to w Polsce było najwięcej niepokojów społecznych. Rosjanie nigdy nie interweniowali zbrojnie. Wszystko „załatwiali” naszymi rękami, a właściwie rękami ludzi, których wybrali lub stworzyli.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1127919109
Tytuł: Czas Nielegałów
Autor: Wroński Piotr
Wydawnictwo: Fronda
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 236
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-08-26
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 20 x 205 x 145
Indeks: 19993942
średnia 4
5
7
4
8
3
1
2
0
1
2
Oceń:
Dodając recenzję produktu, akceptujesz nasz Regulamin.
7 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
30-08-2016 o godz 14:39 przez: SebastianW. | Zweryfikowany zakup
Czekałem na tę książkę i nie zawiodłem się. Z książki "bije" ogromna wiedza operacyjna pułkownika Wrońskiego, byłego oficera wywiadu, który swoją karierę rozpoczynał jeszcze w PRL-u. P. Wroński zgrabnie wykłada rozdział po rozdziale charakterystykę działań kontrwywiadowczych i uczula na problemy związane z oskarżaniem obserwowanych osób o szpiegostwo. Zainteresował mnie szczególnie wątek generała Cz. oraz historie wpadek tzw. nielegałów. Książka stanowi bardzo dobry instruktaż do oceny obecnej sytuacji w Polsce. Z zaciekawieniem czekam na kolejne pozycje Pana pułkownika.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
15-10-2019 o godz 18:39 przez: kristo | Zweryfikowany zakup
Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza czysto techniczna (bardzo ładnie rozpisana) i druga, powiedzmy tzw. spiskowa (acz przerażająca). Warto się z nią zapoznać ponieważ autor nie przedstawia się jako kolejna emanacja Jamesa Bonda, jest skromny i w przystępny sposób opisuje pewne aspekty pracy s.s. o których nie mieliśmy pojęcia. Ja sam polecam 9/10
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
03-04-2021 o godz 06:05 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Kiedy musisz sięgnąć po książkę z braku zajęcia, lub nie masz innej pod ręką. Tylko w takim wypadku mogę polecić. Naokoło, metaforyzuje, wprowadza w zakłopotanie. Inaczej nie da się jej opisać. Coś jak Vincet Seversi tylk bez motywacji
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
26-09-2016 o godz 16:31 przez: KrzysiekWala | Zweryfikowany zakup
Autor porusza kilka ciekawych tematów, na które nie zwraca się uwagi na co dzień. Książka dosyć krótka ale czyta się przyjemnie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
28-08-2016 o godz 23:28 przez: jeke5
Od dawna lubię zgłębiać zagadnienia historyczne, ale niewiele czytałam do tej pory o szpiegostwie, agentach, rezydentach, nielegałach i służbach specjalnych. Kiedyś ta tematyka była dostępna tylko dla nielicznych osób, ale obecnie, po otwarciu archiwów może ją poznawać więcej ludzi.

Piotr Wroński, autor książki pt.,,Czas nielegałów. Krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów" jest emerytowanym pułkownikiem polskich służb specjalnych. Od 1982 r. przez rok pracował w Departamencie Techniki MSW, w 1984 r. ukończył Studium Podyplomowe w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadowczych w Starych Kiejkutach. Następnie pracował w Wydziale XI Departamentu I MSW /Wydziale do Walki z Dywersją Ideologiczną i Polityczną/. Po rozwiązaniu Służby Bezpieczeństwa został oficerem Zarządu Wywiadu Urzędu Ochrony Państwa. Zajmował się m.in. zagadnieniami wywiadu i kontrwywiadu na kierunku wschodnim. Uczestniczył w kształceniu nowych kadr oraz opracowywał skrypty szkoleniowe dla funkcjonariuszy. Pracę w służbach zakończył w 2011 r. W 2015 r. opublikował dwie powieści: ,,Spisek założycielski. Historia jednego morderstwa" i ,,Weryfikacja. Historia manipulacji i zdrady". Ukazał się też zapis wywiadu- rzeki z Piotrem Wrońskim, który przeprowadził Przemysław Wojciechowski.

,,Czas nielegałów. Krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów" to jak określa sam autor ,,rodzaj podręcznika dla zwykłych ludzi-poświęcony próbie określenia, z czym mamy do czynienia? Co to jest w ogóle nielegał i agent wpływu? Czy można go ujawnić? Jak z nim walczyć? W jaki sposób zneutralizować?" Autor krótko wprowadza w historię służb rosyjskich i sowieckich, aby wykazać, że zawsze działały w celu ochrony elity władzy, a nie obywateli. Inaczej ta kwestia przedstawia się w państwach demokratycznych, w których służby mają chronić obywateli i zapewnić im bezpieczeństwo, a jest to szczególnie ważne w obliczu wzrastającego zagrożenia terroryzmem.

Piotr Wroński pokazał, jak mozolna i dwuznaczna jest praca kontrwywiadu. Stopniowo zapoznaje Czytelnika z elementami pracy operacyjnej służb i pozbawia ją aury tajemniczości i wszechmocy. Ze względu na doświadczenia zawodowe autora najwięcej przykładów i hipotez udziału służb w różnych wydarzeniach pochodzi z bloku wschodniego. Często są one z pozoru nieprawdopodobne, oparte na przesłankach i mogą zostać obalone dopiero, gdy znajdą się niezaprzeczalne dowody. W okresie zimnej wojny CIA i KGB działały w bardzo niebezpiecznych warunkach. W ZSRR agenci mogli zrobić wszystko, zaś CIA pomimo tego, że stworzyło zaawansowane procedury nie mogło w pełni kontrolować społeczeństwa. Rosjanie wykorzystywali emigrantów jako nielegałów, a Amerykanie stawiali na inwigilację opartą na nowych technologiach. Autor na konkretnych przykładach pokazuje jak zmieniał się wywiad na przestrzeni lat.

Publikacja jest zrozumiała nawet dla laików w temacie wywiadu i kontrwywiadu, gdyż autor wyjaśnia wszystko w prosty i jasny sposób, a na końcu książki znajduje się słowniczek z profesjonalną terminologią.

Zastanawiacie się czy James Bond był nielegałem, czy nie? Jeśli chcecie znać odpowiedź na to pytanie sięgnijcie po nową książkę Piotra Wrońskiego.
http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
05-09-2016 o godz 11:24 przez: dobrerecenzje.pl
Piotr Wroński to emerytowany pułkownik polskich służb specjalnych.
Napisał książkę „Czas nielegałów”, o których dzisiaj tyle się mówi, zaś politycy coraz częściej powtarzają termin „agent wpływu”, odmieniając go przez wszystkie przypadki i liczby. Autor pomyślał więc dlaczego by nie napisać podręcznika dla zwykłych ludzi – poświęconego temu terminowi z którym mamy do czynienia.
Co to jest nielegał i agent wpływu? Czy można go ujawnić? Jak z nim walczyć?

Autor koncentruje się głównie na ZSRS i Rosji, ponieważ materiały, które są w posiadaniu autora dotyczą działań sowieckich i rosyjskich. Książka rozpoczyna się od rozważania nad położeniem Polski i znaczeniem naszego kraju dla Rosjan i Niemców.

Drogi Czytelniku jeśli chcesz szukać w tej książce sensacji i znanych nazwisk, to się zawiedziesz, bo po prostu ich tam nie ma. Ukazana jest jedynie trudna i dwuznaczna praca kontrwywiadu, gdzie lwią część książki autor poświęca Rosjanom.

Nielegałów często myli się z agentami wywiadu. Każdy nielegał jest kadrowym oficerem wywiadu, podlega danej instytucji wraz z awansami i prawami emerytalnymi. Tylko, że jego teczka kadrowa prowadzona jest w sposób ściśle tajny. Każdy nielegał ma dopasowaną biografię i cudze dane personalne, czyli, że jak pisze autor istnieje wtórnik (osoba nieżyjąca lub istniejąca, która nieświadomie dostarcza tożsamości dla nielegała), który użycza swojego imienia i nazwiska innej osobie.

Wtedy, gdy w Polsce powstała „Solidarność’ i wprowadzono stan wojenny powstało podziemie i dla Sowietów oznaczało to konieczność podjęcia dodatkowych zadań.

Mieli przecież swoich ludzi jeszcze z lat 50-tych, wykorzystywali ich oczywiście do prowadzenia operacji wywiadowczych, ale jednocześnie pracowali nad nowym rodzajem źródeł informacji. Nasuwa się pytanie czy i kiedy wywiad sowiecki zrozumiał, że nadszedł czas fundamentalnych zmian?

Autor książki w sposób prosty wyjaśnia poszczególne okresy i historie szpiegowskie. Używa w książce jasnych określeń, tak, aby taki laik jak ja - mógł pojąć te trochę nudne definicje wywiadu.
Jeśli choć trochę Cię zainteresowałam Drogi Czytelniku i jeśli stwierdzisz, że watro sięgnąć po tę książkę, to bardzo się ucieszę, bo książka ta jest godna polecenia.

Moja ocena: 9/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
03-10-2016 o godz 13:14 przez: Ósemkowy Klub Recenzenta
Piotr Wroński, były pracownik służb specjalnych, przybliża czytelnikom zagadnienia związane z działalnością szpiegowską. Próbuje uświadomić nam, w jak szerokim zakresie i w jak niespodziewanych momentach lub sferach mogą pojawić się obce agentury.

Autor skupia się głównie na współczesnych polach i formach prowadzenia działań o charakterze wywiadowczym, zwłaszcza na funkcjonowaniu tzw. nielegałów, czyli przedstawicieli służb o specjalnie spreparowanych danych personalnych i biografii. Rozważania na ten temat ilustruje przykładami kilku historii szpiegowskich. Dużą uwagę zwraca na tzw. kierunek wschodni, gdyż Rosja nieustannie jest zainteresowana zdobyciem jak najszerszego wpływu na nasz kraj.

Autor objaśnia wiele pojęć, rozbija pewne mity, podaje przykłady zakamuflowanych działań. Jednak czytelnik szukający opisów spektakularnych akcji lub afer szpiegowskich z udziałem znanych ludzi będzie zawiedziony, gdyż nie jest to książka o charakterze demaskatorskim, lecz raczej próbą rzeczowego ukazania swoistego schematy działań. Może właśnie dlatego warto do niej zajrzeć i uświadomić sobie pewne możliwe sytuacje?
Z.J
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Podobne do ostatnio oglądanego