Bohaterowie są zmęczeni (okładka  twarda, 04.2016)

Sprzedaje empik.com : 26,45 zł

26,45 zł 39,90 zł (-33%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Leon i Ludwik Niemczyk. Słynny aktor i legendarny kurier podziemia. Ich skomplikowane losy ukazane na tle równie skomplikowanych czasów, są niczym fascynujący film. Obydwaj bracia w czasie II wojny światowej należeli do podziemnych struktur i walczyli o wolność ojczyzny. Po wojnie  Ludwik z narażeniem życia organizował ucieczki przez zieloną granicę. Podczas jednej z nich na zachód postanowił uciec Leon. Jednak podczas próby przekroczenia granicy bracia zostali aresztowani.

Po krótkim pobycie w więzieniu Leon wyszedł na wolność, rozpoczął aktorską karierę i w ciągu niemal półwiecza zagrał w 550 filmach  m.in. w  nominowanym do Oscara "Nożu w wodzie" Romana Polańskiego. Kochały go kobiety i uwielbiali kinomani. Jawił się jako istny król życia.
Ludwik przeżył sześcioletnią gehennę w lochach UB, a po wyjściu z nich podjął rozpaczliwą próbę ucieczki i wraz z żoną przedostał się do zachodniego raju, rzekomo pełnego nadziei, gdzie dożył sędziwego wieku.

Bracia po raz ostatni widzieli się podczas nieudanej próby ucieczki. Do końca życia każdy z nich zastanawiał się, kto zdradził. I czy zdrajcą nie był brat. Nigdy tych podejrzeń nie zweryfikowali. Nigdy nie stanęli twarzą w twarz…

"Bohaterowie są zmęczeni" to barwna opowieść o ludzkich losach w nieludzkich czasach. To również studium mechanizmów rządzących powojenną Polską, kraju gdzie dobro było karane, a zło – nagradzane.

Od wydawcy:

"Tragiczny splot wydarzeń na zawsze poróżnił obu braci Niemczyk. Nigdy się nie pojednali. Dlaczego? Odpowiedź - w bardzo zajmującej, starannie udokumentowanej opowieści. Przeczytajcie Państwo koniecznie".
Zygmunt Malanowicz

"Miałem zaszczyt poznać Ludwika Niemczyka, człowieka z przedwojennej gliny, stosującego nieistniejący już kodeks honorowy, ale używającego też życia jak mało kto. Cieszę się, że dzięki tej książce także Państwo dowiedzą się, co naprawdę oznacza zwrot „chwała bohaterom!”
Tomasz Sianecki


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1120957766
Tytuł: Bohaterowie są zmęczeni
Autor: Nurowska Maria
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zwierciadło
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 240
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-04-27
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 24 x 218 x 155
Indeks: 19119120
średnia 4,6
5
21
4
4
3
2
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
15 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
20-10-2016 o godz 08:28 przez: irminastasiak | Zweryfikowany zakup
Nieznaną mi dotąd historię braci Niemczyk przeczytałam jednym tchem.Ludwik Niemczyk wielki człowiek.którego niestety życie usłane różami nie było...
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
03-09-2017 o godz 15:08 przez: Rafał Staniek | Zweryfikowany zakup
Okładka sugeruje, że to przede wszystkim książka o Leonie Niemczyku. I chociaż jego historia jest niesamowita, to przeżycia jego brata wydają się być wprost nieprawdopodobne. Pozycja obowiązkowa, dla tych, którzy interesują się opowieściami "okołowojennymi". Obaj bracia byli świadkami scen wystarczających na niejeden scenariusz. Co do zdrady, która podzieliła braci, to nie wiem czy nie jest to coś w rodzaju marketingowego zabiegu autorki. Czy na prawdę braci podzieliła zdrada? Czy nie jest tak, że natłok bolesnych przygód powoduje, że obcowanie ze współtowarzyszem tych przygód, powoduje zbyt duży ból i uniemożliwia normalną egzystencję? Ten problem przecież dotknął żony Ludwika. Chyba nie bez powodu, wielu świadków dramatycznych scen, decyduje się na opisanie swych przygód dopiero u schyłku życia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-06-2016 o godz 19:51 przez: Maria Ziółkowska | Zweryfikowany zakup
Książka bardzo ciekawa. Przeczytałam jednym tchem. Chociaż nie byłam fanką Leona Niemczyka, to zawsze losy prawdziwych ludzi są niesłychanie interesujące. Tym bardziej, że tematyka stosunków rodzinnych na tle zdarzeń politycznych jest obecnie bardzo na czasie. Polecam tę lekturę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-05-2019 o godz 08:15 przez: mirka | Zweryfikowany zakup
Bardzo dobrze napisana książka,szybko się czyta. Dużo ciekawych wątków z życia aktora Leona Niemczyka , w szczerej rozmowie z autorką ,także rozmowa z bratem Niemczyka Ludwikiem.Bardzo polecam,nie będę opowiadać ,ani streszczać książki,bo sama tego nie lubię.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-06-2016 o godz 22:09 przez: U1 | Zweryfikowany zakup
świetna książka czytałam z zapartym tchem gotowy scenariusz na film sensacyjny niesamowita opowieść o niezwykłych ludziach napisana mistrzowskim piórem pani Marii świetny prezent dla mamy :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-11-2016 o godz 05:55 przez: Małgorzata Pawlewicz | Zweryfikowany zakup
Opowieść ukazująca doskonałego aktora Leona Niemczyka w zupełnie innej roli niż te w filmie. Piękna książka. Polecam😊
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-06-2016 o godz 17:05 przez: Angelo Melle | Zweryfikowany zakup
Ksiazka bardzo ciekawa.Nie potrafilam sie od niej oderwac.Historia braci Niemczykow to gotowy scenariusz na film.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-05-2016 o godz 19:37 przez: Dorozka
Kupiłam, połknęłam i wciąż trwam we wzruszeniu. Jakaż historia! ucieczka przez granicę, brzegiem morza. Ludwik, dzielny, mocny, nawet - nieco zapamiętały. I On - bardzo lubiany przez Panie, Leon Niemczyk - wiecznie w poszukiwaniu miłości. Kolejnej, bo ta jedyna pozostała w młodości, niespełniona. Opowieść o braciach, którym historia zabrała wzajemną miłość. Jak zawsze, gdy gdzieś w cieniu czai się podejrzenie zdrady. I - niedopowiedzenie. A może - brak odwagi, by spojrzeć sobie w oczy. Ogromny plus - za oryginalne dokumenty archiwalne.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
18-07-2016 o godz 01:23 przez: Aleksandra Bartczak
Wspominałam już niejednokrotnie, że lubię czytać o wszystkim, co kręci się wokół wojny. Mogą być to zarówno opowiadania, powieści, jak i reportaże. Zawsze podkreślam, że literatura ta wywołuje we mnie skrajne emocje. „Bohaterowie są zmęczeni” napisani przez Marię Nurowską mieli swoją premierę w kwietniu 2016 roku. Książka wywołała niemałe poruszenie, a zdania co do niej są podzielone po dziś dzień.

Postać Leona Niemczyka jest znana przynajmniej większości z Was. Rzadko mówi się jednak o tym, że ten uzdolniony i wybitny aktor razem ze swoim bratem Ludwikiem w czasie II wojny światowej walczyli w powstaniu warszawskim. Po upadku powstania jeden z nich walczył pod dowództwem George'a Pattona, natomiast drugi trafił do obozu, a następnie do armii generała Andersa. Obaj zostali złapani podczas przeprawy przez zieloną granicę, tuż po tym ich drogi się rozeszły. Jeden został aktorem, drugi wyjechał za granicę, jednak pozostało jedno nurtujące pytanie: kto zdradził?

„Bohaterowie są zmęczeni” to książka, która została podzielona na dwie części. W pierwszej z nich słuchamy opowieści Leona Niemczyka, bliskiego przyjaciela Marii Nurowskiej. Opowiada on nie tylko o wydarzeniach z tamtych lat, ale ubarwia historię anegdotami i wspomnieniami. Nie jest to kompletny zapis życiorysu aktora, lecz wybrane fragmenty, które wzbudzają zarówno podziw, jak i zdziwienie. Maria Nurowska prowadzi z nim swobodną rozmowę o jego karierze aktorskiej i kolegach po fachu. Nie brakuje też pytań o Ludwika, na które niestety nie dostaje odpowiedzi.

Druga część jest poświęcona jego bratu — Ludwikowi, którego losy potoczyły się zupełnie inaczej. Ta opowieść jest zdecydowanie bardziej zatrważająca i przygnębiająca. Starszy z braci Niemczyk przeszedł przez piekło w czasie trwającej wojny, a wydarzenia z tamtego okresu odcisnęły na nim piętno, z którym przyszło mu żyć do końca. Tę historię czyta się z wielkim trudem ze względu na emocje, jakie wywołuje w czytelniku.

Ta książka to spowiedź obu braci. Każdy z nich opowiada swoją historię, o której czyta się z zapartym tchem. Nie sposób jest oderwać się od opowieści o braciach, których podzieliła zdrada. Tylko który jest tym dobrym, a który zawiódł? Jedna z postaci z całą pewnością budzi sympatię, druga niekoniecznie, wywołuje raczej mieszane uczucia.

Wojna nie jest zjawiskiem, o którym chętnie się rozmawia. Pochłania miliony ofiar, odbiera człowieczeństwo, zmusza do pewnych zachowań, które niekoniecznie są dobre. Zło przenika niektórych na wskroś i trudno jest z nim walczyć. Sprawia, że nie wiadomo komu można ufać, a od kogo lepiej trzymać się z daleka. „Bohaterowie są zmęczeni” to opowieść o dwóch braciach, którzy do końca swoich dni pozostali w konflikcie. Nigdy się nie pogodzili, a zadecydowało o tym jakieś wydarzenie z przeszłości, o którym żaden z nich nie chciał opowiadać.

„Bohaterowie są zmęczeni” to pozycja, o której trudno zapomnieć. Biografia dwóch braci wywołuje skrajne emocje oraz zmusza do refleksji. To opowieść smutna, nieco przygnębiająca, która niejednokrotnie budzi wzruszenie w czytelniku. Bracia nigdy się nie pogodzili, a w książce nie wyjaśniają dlaczego, nie mówią także, co ich poróżniło. Nigdy nie pomyślałabym, że tak właśnie potoczyły się losy tych dwóch braci. Ze swojej strony mogę polecić tę książkę, zarówno fanom twórczości Marii Nurowskiej, jak i pozostałym, którzy dopiero chcą poznać tę autorkę.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
23-06-2016 o godz 09:10 przez: Optymista
"Bohaterowie są zmęczeni" to pozycja, którą mogę polecić każdemu. Maria Nurowska prócz świetnie opanowanego warsztatu, może poszczycić się umiejętnościami dziennikarskimi. Książkę czyta się jednym tchem, myślę, że to z powodu opisywania prawdziwej historii. Leona i Ludwika Niemczyk podzieliła zdrada, obaj obwiniali się nawzajem, nie próbując nawet dociec prawdy, potwierdzonej dowodami. Nurowska przedstawia opowieść smutną, niepozbawioną goryczy, zmuszającą do refleksji. Z lektury zadowoleni będą przede wszystkim wielbiciele dobrze napisanych biografii. Nie mniej jednak gorąco polecam ją wszystkim.

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/06/kto-zdradzi-bohaterowie-sa-zmeczeni.html#more
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
21-06-2016 o godz 12:05 przez: Mechaniczna Kulturacja
Leon Niemczyk to słynny polski aktor, który miał na swoim koncie występ w ponad pięciuset filmach, polskich i zagranicznych. Wcielał się w role pierwszoplanowe, ale nie gardził też postaciami drugoplanowymi, czy wręcz epizodycznymi. Mało kto jednak wie, że w czasie wojny brał udział w powstaniu warszawskim, a następnie służył w 444 batalionie przeciwlotniczym Armii Stanów Zjednoczonych, pod dowództwem George'a Pattona. Był on osobą dobrze znaną, jednak opowieść Marii Nurowskiej - Bohaterowie są zmęczeni - nie skupia się tylko wokół niego. Jest to także historia jego brata, który również brał udział w powstaniu, a po jego upadku trafił do obozu dla internowanych, a następnie do Armii gen. Andersa. Potem został kurierem podziemia i organizował ucieczki przez zieloną granicę. Podczas jednej z takich przepraw, wraz z bratem Leonem zostali złapani. Wtedy ich losy się rozeszły.

Maria Nurowska jest jedną z bardziej znanych polskich powieściopisarek. Na jej twórczości wychowało się kilka pokoleń czytelników. Głównie jednak Nurowska, choć opowiadała o miłości, namiętności i przeciwnościach losu, oddawała swoim czytelnikom tzw. fikcję literacką. Tym bardziej fani autorki będą zaskoczeni jej najnowszą książką, w której próbuje ukazać losy dwóch braci rozdzielonych wydarzeniem z ich wspólnej przeszłości, których nic nie było w stanie pojednać. Autorka w rozmowie z nimi stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego bracia mimo upływu tylu lat nie znaleźli wspólnego języka. W skrócie ukazuje ich długie i naznaczone tragicznymi wydarzeniami życie.

Powieść składa się z dwóch części. W pierwszej autorka ukazuje losy Leona i pewne wydarzenia z jego życia przedstawione z jego punktu widzenia Nie opisuje krok po kroku jego życiorysu, ale porusza najważniejsze wątki i te elementy, które na swój sposób są ciekawe i kontrowersyjne. Ukazuje umiłowanie Leona do przelotnych miłości i jego kobiet. Rozmawia z nim o jego rolach w filmach i podejściu do innych kolegów z branży. Próbuje także wypytać się o jego stosunki z bratem, na które jednak nie dostaje odpowiedzi. W zasadzie po wydarzeniach na zielonej granicy, bracia przestali dla siebie istnieć i choć autorka za wszelką cenę chce przedstawić różne punkty widzenia, to tak naprawdę nie daje odpowiedzi na to najbardziej nurtujące nas pytanie.

Na to pytanie nie odpowiada także pytany w drugiej części książki Ludwik. Opisuje on swoją historię, która w porównaniu do Leona jest naprawdę tragiczna. Trudno jednak wydobyć to, co najważniejsze w tak krótkiej formie, jednak widać że Nurowska stara się w sposób emocjonujący pokazać czytelnikom przez jakie piekło przeszedł starszy z braci Niemczyków. Walka podczas powstania, kilka lat spędzonych w peerelowskich katowniach, ucieczka z granicę i śmierć żony oraz jej siostry. Wszystko to za sprawą zdrady, o której wiedzieli, a nie domyślali się jedynie, z której strony nadeszła. Według słów autorki mogli podejrzewać siebie nawzajem i dlatego nigdy nie sprawdzili tego w aktach IPN-u.

Bohaterowie są zmęczeni to krótka opowieść o losach słynnego aktora i legendarnego kuriera podziemia. Jest to gorzka historia dwóch braci, którzy mimo wielu okazji nigdy się nie pojednali. W tym przypadku powiedzenie, że czas leczy rany nie wchodziło w grę. Z całości wyłania się też refleksja dotycząca tego, co tak naprawdę musiało się wtedy wydarzyć, że bracia tak się znienawidzili. Mimo że autorka odnajduje zdrajcę, to jednak nie daje odpowiedzi na to najważniejsze pytanie. Tą historią daje jednak do zrozumienia, że czasami warto przełamać wewnętrzne animozje i niechęć zanim będzie za późno. W tym przypadku właśnie tak było, choć bracia mieli kilka okazji, to brak wyciągniętej dłoni sprawił, że odeszli z tego świata w goryczy i samotności. A czasami tak nie wiele potrzeba. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-05-2016 o godz 11:35 przez: Anna Pruska
W swojej najnowszej książce pt. ”Bohaterowie są zmęczeni” Maria Nurowska podjęła się próby pogodzenia braci Niemczyków. Jeden z nich to Leon, znany i wybitny aktor. Drugi, Ludwik, legendarny kurier podziemia. Bohaterami tej powieści są ci dwaj, choć braci było czterech.
Najbardziej hołubiony przez matkę był Ludwik. To istotne. Zwłaszcza dla Leona, który miał zawsze to za złe bratu i matce. Podczas II wojny światowej obaj walczyli z Niemcami w Armii Krajowej.
Po wojnie nie chcieli żyć w komunistycznej Polsce. Ludwik wielokrotnie przeprowadzał rodaków przez granicę m.in. łącząc rodziny. W jednej z grup przeprowadzanych na zachód znalazł się Leon.
Ucieczka się nie udała. W nocy okrążyło ich UB. Ktoś zdradził.
Bracia zostali aresztowani. Leon dość szybko wyszedł na wolność . Jego brat Ludwik spędził w więzieniu sześć lat poddawany wymyślnym torturom. Podejrzenia o zdradę kierowane były w obie strony. Bracia już nigdy nie spotkali się ze sobą. Nie nawiązali kontaktu. Nie próbowali niczego wyjaśnić. Z rozmowy z każdym z nich wieje żalem i goryczą.
„Bohaterowie są zmęczeni” to dwie opowieści, dwóch braci, dwa życiorysy.
Leon Niemczyk, ikona polskiego filmu, aktor setek niezapomnianych ról. Barwna postać, mężczyzna wielu kobiet, które go kochały. Ludwik Niemczyk to człowiek honoru, z narażeniem życia walczący w szeregach AK w czasie wojny. Po odzyskaniu niepodległości organizował ucieczki przez zieloną granicę. Po wyjściu z więzienia podjął się przeprawy na zachód wraz z żoną, jej siostrą i szwagrem. To była przeprawa na śmierć i życie. Opowieść Ludwika jest zdecydowanie obszerniejsza i ciekawsza niż Leona, znanego i sławnego aktora.
„Bohaterowie są zmęczeni” Marii Nurowskiej to intrygująca i gorzka opowieść o zerwanych więzach krwi. Autorka podjęła się próby wyjaśnienia, dlaczego? Przez podejrzenie zdrady.
Czytelnik i autorka pozostaje bez odpowiedzi dlaczego jej bohaterowie nie zrobili nic, żeby dociec prawdy.Ta była przecież blisko... HISTORIA PRAWDZIWA. GORĄCO POLECAM!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
10-06-2016 o godz 13:24 przez: www.lottaczyta.blox.pl
Książka, która łączy dwoje ludzi. Ludzi, którzy zostali podzieleni. Jednak mimo wszystko zaufali jednej osobie. Marii Nurowskiej. W pierwszej części odnajdujemy wypowiedzi Leona. Aktor opowiada o sobie niezwykle szczerze. Niczego nie ukrywa. Myślę, że dla towarzystwa teatralnego/filmowego, te wypowiedzi mogły okazać się wstrząsające. Pełny życia i wydawało by się wiecznie wesoły człowiek, okazał się nagle dość smutny. Życie wybrało wiele za niego. Jednak nigdy się nie poddał. W drugiej części odnajdziemy wypowiedzi Ludwika. Również niezwykle szczere jak brata wypowiedzi sprawiają, że nabieramy niesamowitego szacunku do samego człowieka. Historie napisało samo życie. Co mnie najbardziej przeraziło? Niedomówienia i brak zaufania. Te dwie rzeczy sprawiły, że niezwykle zżyci bracia rozdzielili się na lata.

Maria Nurowska jest autorką znaną z niezwykłych powieści. Tym razem jednak historia nie powstała w niej. Ona wydarzyła się na prawdę! Autorka przeprowadziła godziny rozmów z braćmi by dowiedzieć się wszystkiego. Spięła wszystko w spójną całość i tak powstała książka, którą czyta się w jeden wieczór. Dla dociekliwych plusem będą autentyczne dokumenty, których odbitki można odszukać na stronach.

Książka pokazuje również powojenny świat. Jak żyło się w tamtych czasach. Ukazuje również niezwykle złożoną psychikę ludzką.

Minusy jednak też się znalazły. Może jestem dziwna ale nie do końca przemówiła do mnie okładka. Za bardzo przypomina mi plakaty filmowe. Jednak nie ocenia się książki po okładce :)Serdecznie polecam!Moja ocena: *****

Skala ocen: * nie polecam ** nie moja bajka *** daje radę **** dobra ***** bardzo dobra ****** lotta poleca
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-05-2016 o godz 00:00 przez: Hanna Wójcik | Empik recenzuje
Wielbiciele książek Marii Nurowskiej będą więcej niż zaskoczeni. Nurowska oddaje bowiem w ręce czytelników nie kolejną fikcyjną powieść, a barwnie opisaną autentyczną historię dwóch braci - ikony polskiego kina i legendarnego kuriera polskiego podziemia. "Bohaterowie są zmęczeni" to smutna opowieść o losach Niemczyków, w szczególności dwóch braci - Leona i Ludwika. Próbuje rozwikłać zagadkę zdrady, która podzieliła braci. Zdrady, po której obaj bracia zostali aresztowani, choć Leonowi szybko udało się wywinął z rąk ubeków. Bracia nigdy sobie nie zaufali. Zaufali natomiast Nurowskiej. Naprawdę ciekawa lektura. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
31-05-2016 o godz 17:14 przez: Dorota Jaroszewska
Moje kolejne po "Wariatce z Komańczy" rozczarowanie Nurowską choć to dwie zupełnie odmienne (w swej treści i formie) książki.
Przeczytałam "Bohatwrowie są zmęczeni" bardzo szybko, bo historie braci Niemczyków są rzeczywiście fascynujące i jak napisał w rekomendacji książki Pan Gajos, godne sfilmowania... Nie mniej sama książka mnie nie zachwyciła, mam wrażenie że fikcja literacka miesza się z faktami i już nie do końca wiadomo czy czyta się powieść czy biografię.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Maria Nurowska

Maria Nurowska

Maria Nurowska urodziła się 3 marca 1944 roku w niewielkiej wsi w województwie podlaskim i jest jedną z najchętniej czytanych polskich nowelistek i powieściopisarek. Ukończyła Uniwersytet Warszawski na polonistyce oraz filologii słowiańskiej i zadebiutowała już w 1974 roku na łamach "Literatury". Zajmuje się przede wszystkim literaturą obyczajową, a jej książki kierowane są do szerokiego kręgu odbiorcy - zarówno czytelników dorosłych, jak i młodzieży.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Słodkie co nieco
4.5/5
46,95 zł
79,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Moc medytacji
4.5/5
26,85 zł
44,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego