Bogowie i bestie (okładka  twarda, 08.2016)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Zbiór składa się z mini-powieści "Bogowie i bestie", noweli "Ślepa seria" i opowiadania "Siostrzyczka".

W piękną lipcową niedzielę pisarz Leszek Tyl budzi się w pustym mieszkaniu: jego żona, córka i syn zniknęli. Telewizja i internet działają w sposób ściśle reglamentowany. Armagedon zaplanowano na najwyższym z możliwych szczebli. Reszta rodaków Leszka, zebrana w punktach zbiorczych, szykuje się do tego, by na zawsze opuścić Ziemię. Wyznawcy 4 200 religii na całym świecie odlatują do swoich rajów. Trzynaście godzin. Tyle czasu zostało bohaterowi do północy, aby wyrwać zbuntowaną córkę z rąk satanistów – albo dołączyć do żony i syna w chrześcijańskim Niebie… (Bogowie i bestie)

Kiedy w krótkim odstępie czasu na ogródkach działkowych ginie druga nastoletnia dziewczyna, letnicy biorą sprawy w swoje ręce i podpalają dom zajmowany przez samotnego dziwaka o niejasnej przeszłości. Prowadząca śledztwo komisarz ustala, że ten były nauczyciel przedmiotów ścisłych jest uwikłany w historię zaginięć swoich uczennic na terenie całej Polski. Czy ten odstręczający fizycznie typ to wyrachowany morderca czy też pechowiec, który padł ofiarą „ślepej serii” nieszczęśliwych przypadków? (Ślepa seria).

Obie nowele, choć rozrywkowe, zastanawiają się nad rolą przypadku w ludzkim życiu, pytają o siłę moralnych hamulców w świecie, który „wypadł z formy”, po tym jak obowiązujące w nim reguły okazują się raptem inne niż te dobrze znane i rozpoznane.

„Mający już swoją ustaloną pozycję jako obdarzony wyobraźnią tłumacz, Jacek Wietecki przystępuje teraz do pisania własnej prozy i rezultaty są imponujące. Jego intuicje są celne, a styl pisania bogaty i treściwy. Nie ma wątpliwości, że jest to pisarz, któremu warto się przyglądać”. 

Jonathan Carroll

ID produktu: 1127303618
Tytuł: Bogowie i bestie
Autor: Wietecki Jacek
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 144
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-08-16
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 15 x 199 x 130
Indeks: 19921235
Brak
ocen
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
2 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
31-08-2016 o godz 20:05 przez: Erna Eltzner
Przypadek — czy w ogóle istnieje? Czy ma prawo bytu w świecie pełnym technologii, dopięcia wszystkiego na ostatni guzik? Jeśli nie, to dlaczego prosto obrana droga potrafi nieoczekiwanie skręcić i doprowadzić do naprawdę dziwnych miejsc? Takie pytania zadają sobie pewni bohaterowie…

„Bogowie i bestie” • Leszek Tyl budzi się wczesnym rankiem i odkrywa, że cała jego rodzina zniknęła. Ba, nie tylko rodzina, ale większość społeczeństwa. Okazuje się, iż wyznawcy różnych religii odlatują do swoich rajów. Leszek staje przed trudnym wyborem: czy ratować ukochaną córkę z rąk satanistów, czy dołączyć do żony i synka w chrześcijańskim niebie? „Siostrzyczka” • Pewien mężczyzna próbuje namówić rodzinę do zwierzeń. Prześladuje go obraz siostry, która rzekomo nie istniała. Okazuje się, że prawda jest o wiele bardziej skomplikowana niż bohater przypuszczał. „Ślepa seria” • Na ogródkach działkowych w krótkim odstępie czasu giną dwie nastolatki. Mieszka tam samotnik, którego naznacza śmierć. Gdziekolwiek się pojawi, tam dochodzi do niewyjaśnionych morderstw. Śledztwo ukazuje go jako głównego podejrzanego, ale brakuje dowodów. Wściekli ludzie postanawiają dokonać samosądu. Pechowiec czy wyrachowany zbrodniarz?

Jacek Wietecki jest nauczycielem akademickim i tłumaczem z języka angielskiego. Fani Jonathana Carrolla zapewne doskonale go znają z tej drugiej roli, gdyż to właśnie Wietecki zajął się przekładem „Szklanej zupy”, „Białych jabłek”. Tym razem poznamy go jako pisarza debiutującego krótkim zbiorem opowiadań. Zazwyczaj nie sięgam po, jak to nazywam, drobne formy, ale postanowiłam trochę zmienić podejście. I tak trafiłam na „Bogów i bestie”. Lekkie wydanie, idealne do zabrania w podróż, stosunkowo mało stron. Czy można zawrzeć w nich maksimum treści? Tego chciałam się dowiedzieć, więc przeczytałam książkę kilkukrotnie. I stwierdzam, że to była dobra decyzja, bo tym sposobem odkryłam kolejne warstwy, a to, co wydawało się oczywiste, jednak zmierzało w inną stronę. Znalazłam trochę humoru, trochę wzruszeń, trzy pozornie różne od siebie historie, lecz posiadające wspólny mianownik — wspomniany wyżej przypadek. I to nad nim zaczęłam się głęboko zastanawiać.

Autor pisze językiem prostym, pozbawionym zbędnych udziwnień, co lepiej pozwala skupić się na samej fabule. Dzięki lekko komediowym wstawkom najbardziej przypadło mi do gustu pierwsze z opowiadań, a odważny, choć nieco ciapowaty Leszek Tyl zaskarbił sobie moją sympatię. Mimo tego trudno nazwać zbiór kipiącym entuzjazmem, to nie jest naturalny poprawiacz humoru. Skłania ku refleksjom nad moralnością, wyborami, ocenianiu po pozorach. „Siostrzyczka”, prosta w pomyśle, ale mająca w sobie coś niepokojącego. Zwykle pewnie czułabym, że można było rozpisać się bardziej. W tym przypadku wiem, iż tyle wystarczy, a każde kolejne słowo popsułoby efekt. A co z nowelą?

Do „Ślepej serii” chyba jeszcze wrócę, bo nadal nie potrafię rozgryźć zakończenia. Mgliste, pozostawiające pole do popisu wyobraźni, kojarzące mi się z serialem „Twin Peaks”, choć w naszej rodzimej scenerii. I te przypadki. Mogące doprowadzić do tragedii, mogące pomóc. Nadal zastanawiam się nad kwestią wolności. Mamy wpływ na cokolwiek? Prawdopodobnie wiele osób po lekturze dojdzie do momentu, gdzie zacznie myśleć o tym samym. Ja jeszcze nie odnalazłam puenty, bo nawet nie wiem, czy da się ją złapać. Bardzo ulotne.

Ten zbiór jest wspaniałym preludium. Liczę, że Jacek Wietecki postanowi stworzyć pełnowymiarową powieść, bo myślę, iż byłoby to coś świeżego i oryginalnego na polskim rynku wydawniczym. Wyczuwam specyficzny rys, charakterystyczny styl, który wzbudza chęć do dalszego czytania. Inaczej od razu zapomniałabym o tym autorze, a przedstawione przez niego historie jednak krążą mi gdzieś w głowie. Wietecki jest dobrym obserwatorem, co potrafi przekuć w interesujący opis i przedstawić tak, aby nie znudzić. Znajdująca się na okładce rekomendacja samego Carrolla nie składa się z pustych pochlebstw. „Pisarz, któremu warto się przyglądać” — i tego posłucham, czekając na kolejne publikacje, w różnych formach.

Serdecznie polecam osobom mającym chęć na szybką, ale wartościową lekturę. Pragnących odkryć nową twórczość, a już na pewno, jeśli kojarzą nazwisko autora z jego wcześniejszych zajęć. Nie dajcie się zwieść objętości, bo w środku znajdziecie całe mnóstwo słów skłaniających ku refleksjom.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
27-08-2016 o godz 16:09 przez: Mechaniczna Kulturacja
Nauczyciel akademicki i tłumacz języka angielskiego przystępuje do pisania własnej prozy. Jego debiutem literackim jest zbiór opowiadań Bogowie i Bestie. Według Jonathana Carrolla, Jacek Wietecki to pisarz, któremu warto się przyjrzeć bliżej, a jego debiutancki zbiór robi spore wrażenie. Książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis i od niedawna jest dostępna w sprzedaży.

Zbiór składa się z trzech opowiadań zatytułowanych Bogowie i Bestie, Siostrzyczka i Ślepa Seria. Na pierwszy rzut oka tych trzech historii nic nie łączy. Z czasem jednak wyłaniają się z nich elementy, które na swój sposób stają się spoiwem pozwalającym znaleźć wspólne odniesienia.

Bogowie i Bestie skupiają się wokół osoby Leszka Tyla. Pewnego ranka mężczyzna budzi się w domu i ze zdziwieniem stwierdza, że jest sam w mieszkaniu. Z czasem okazuje się, że wyznawcy wszystkich religii odlatują do swoich rajów. Bohater ma możliwość dołączyć do swojej żony i synka w chrześcijańskim niebie, niestety jego córka związała się z sektą satanistów i udała się w inne miejsce. Leszek Tyl ma tylko trzynaście godzin, aby uratować swoją córkę.

Druga historia, zatytułowana Siostrzyczka, skupia się wokół młodego człowieka, którego prześladuje obraz siostry, która rzekomo nie istnieje. Pytania, jakie zadaje rodzicom, pozostają bez odpowiedzi. Gdy po latach powraca w rodzinne strony, przeszłość jeszcze mocniej daje o sobie znać. Niestety prawda, która odsłoni się przed bohaterem jest dużo bardziej tragiczna niż mógł sobie to wyobrazić. Czy jednak lepsze jest życie w trudnej prawdzie, czy błogim kłamstwie?

Ślepa Seria, czyli ostatnia historia, jest opowieścią o człowieku, za którym podąża śmierć. Czy jest on zwyczajnym pechowcem, czy wyrachowanym mordercą? Od dłuższego czasu wiedzie spokojny żywot w domku letniskowym, wśród ogródków działkowych. Gdy jednak w krótkim odstępie czasu giną dwie nastolatki, pierwsze podejrzenie pada na jego osobę. W czasie śledztwa, wychodzi na jaw jego niejasna przeszłość. Niestety z braku dowodów, zostaje zwolniony. Zbulwersowani tym faktem letnicy biorą sprawy w swoje ręce i dokonują samosądu.

Pierwszy i najważniejszy element, który łączy te trzy historie, to przypadek, który w kulturze masowej często fascynuje twórców, a jego motyw wykorzystywany był nie jeden raz na wszelkie sposoby. Wietecki próbuje zgłębić ten temat w zupełnie nieoczekiwany sposób, omawiając przypadek przez pryzmat moralności. Zadaje pytania o kondycję naszego świata i pozwala w szerszej perspektywie spojrzeć na wartości, takie jak miłość, poświęcenie, rodzina, wiara, które w dzisiejszych czasach zostały strywializowane i sprowadzone do czegoś, co z punktu widzenia nowoczesnego społeczeństwa jest czymś passe.

Widoczne jest także spojrzenie na ludzkie życie. To obecne i przyszłe. W jakim stopniu to, co teraz robimy odbije się na naszej przyszłości. W pierwszym opowiadaniu głównym wątkiem fabularnym jest zwyczajnie mówiąc zbawienie. Autor nie stara się przekonywać czytelnika o słuszności konkretnej religii, bo w jego historii, każdy kto wierzył zmierza do swojego raju. Istotą zaś jest na tym tle ukazanie ateistów, którzy w tak podniosłym lub dramatycznym momencie pozostawieni zostali sami sobie. Autor w ten sposób chyba chce zaznaczyć, że całkowita obojętność w kwestiach wiary sprawia, że nasze życie sprowadza się tylko do tego, co materialne, przez co w pewnym momencie nasze życie zmierza ku pustce.

Debiutancki zbiór opowiadań Wieteckiego, mimo swoich małych rozmiarów, potrafi mocno zaangażować czytelnika. Autor zadaje wiele pytań, ale nie daje jasnych odpowiedzi. Pokazuje trudy ludzkiego życia i pozwala na chwile zadumy. Jego opowieści nie są radosne, bo życie nie sprowadza się tylko do szczęścia. Autor zmusza także do refleksji i zastanowienia się nad naszymi wyborami, bo niekiedy nasze życie mimo wielkich planów, zostanie przez przypadek wywrócone do góry nogami. Polecam.

http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2016/08/bogowie-i-bestie-jacek-wietecki.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Kwiaty dla Algernona
4.7/5
33,68 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zabić drozda
4.7/5
29,93 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Smak trucizny
4.5/5
32,08 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Diabelski pakt
5/5
44,36 zł
69,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Inspirujący lider
5/5
41,79 zł
65,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Biologia Campbella Opracowanie zbiorowe
4.7/5
211,65 zł
249,00 zł

Podobne do ostatnio oglądanego