Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae (okładka miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Boba Marleya opłakiwały miliony, kiedy po ciężkiej walce z rakiem odszedł w maju 1981 roku. Rastafariański gwiazdor reggae, dzięki któremu uwaga całego świata zwróciła się na jamajską muzykę, urzekał publiczność swoją wizją pokoju, harmonii i miłości. Jego bunt odmienił świat.

Chris Salewicz, który spędził trochę czasu z Bobem Marleyem na Jamajce, daje nam kompletny obraz jego życia – od niepozornych początków do międzynarodowej sławy. Nigdy wcześniej niepublikowane wywiady z dziesiątkami osób, które znały Marleya, nie zostały poprzetykane narracją, która ożywia nie tylko rastafariańskie wierzenia i jamajską scenę muzyczną, ale także ducha samego króla reggae.

Tytuł: Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae
Tytuł oryginalny: Bob Marley: The Untold Story
Autor: Salewicz Chris
Tłumaczenie: Góralski Maciej
Wydawnictwo: Wydawnictwo SQN
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 368
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-08-14
Rok wydania: 2013
Forma: książka
Indeks: 13457525
średnia 3,8
5
20
4
2
3
1
2
1
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
15 recenzji
4/5
08-12-2014 o godz 10:27 przez: Elenkaa
Zazwyczaj podoba mi się, w jaki sposób są wydane biografie. Bardzo często mają mnóstwo zdjęć. W tej książce oczywiście też takie się znajdują. Oprócz tego na jednej z pierwszych stron jest zamieszczona mapka Jamajki, czyli miejsca, w którym urodził się i mieszkał Bob Marley. Autor przedstawia też krótką historię tej wyspy, abyśmy mieli możliwość dowiedzenia się jak najwięcej o tym co działo się na Jamajce w czasach, gdy Bob jeszcze żył. A nie było kolorowo. Na okładce znajduje się oczywiście chyba najsłynniejsze zdjęcie Boba - przynajmniej według mnie.

Historię Roberta Nesty Marleya poznajemy od podstaw, a nawet i dużo wcześniej. Pokazana jest historia miłości ubogiej, wiejskiej i czarnoskórej kobiety - Cedelli i bogatego białego mężczyzny - Norvala. Owocem tej miłości był chłopiec, który w tamtych czasach był często szykanowany za swój kolor skóry, zwłaszcza że wychowywał się wyłącznie wśród czarnoskórych dzieci. Na pewno w jakiś sposób wpłynęło to na jego późniejsze poglądy. W tle całej historii muzyka i jego bliskich dzieją się także wielkie przemiany kulturowe, jak i muzyczne.

Bob Marley negował przemoc, chciał zjednoczenia się wszystkich ludzi, równości bez uprzedzeń. Stał się symbolem muzyki propagującej pokój. Uwieńczeniem jego walki stał się koncert "One love Peace", w trakcie którego wokalista wykonał pamiętny gest, łącząc w uścisku dłonie skłóconych polityków i unosząc je wysoko ponad swoją głową. Drugą rękę wyciągnął wówczas w stronę ponad 30-tysięcznej publiczności, wygłaszając do niej rastafariańskie błogosławieństwo. Podczas tego występu doszło do pogodzenia się dwóch walczących ze sobą partii politycznych. Było to zwieńczenie sukcesów muzyka, bo niespełna trzy lata później jego życie się skończyło...

Chris Salewicz osobiście znał muzyka, więc jego spojrzenie na Marleya jest wiarygodniejsze. Przy pierwszym spotkaniu, Bob zabrał dziennikarza do.. więzienia. Dla Chrisa było to bardzo emocjonujące, jak mówi "było to jedno z najważniejszych doświadczeń jego życia". Ta książka oparta jest na wywiadach i wspomnieniach. Znajduje się tutaj również wiele informacji o muzyce, nie tylko reggae. Jednak głównie jest to rozbudowana historia życia Boba Marleya - o tym jakie miał życie na Jamajce, jak doszedł do kariery, jakie miał poglądy na świat aż do jego tragicznej śmierci wskutek choroby.

Dla fanów wielkiego przedstawiciela muzyki reggae ta książka jest niezbędna. Chociaż osoby nie będące fanami Boba też oczywiście mogą sięgnąć po biografię, aby poznać Boba Marleya jako człowieka, nie tylko muzyka. Jest ona wzruszająca, emocjonująca i niezwykle ciekawa. Może czasem pewne opisy był za długie, jednak można przymrużyć na to oko. Historia Marleya wciąga do ostatniej strony. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-09-2015 o godz 11:54 przez: Wkp
Są miejsca niepozorne, które odmieniają świat. Nie same w sobie, choć i tak się zdarza, ale przede wszystkim dając nam ludzi, którzy powodują wiatr niosący zmiany. Tak było w przypadku wioski Nine Miles położonej na lesistych wzgórzach Jamajki. To właśnie tam przyszedł na świat Nesta Robert Marley – niepozorny człowiek, który pokazać miał ludzkości, że wszystko może być dobrze. I choć nie żyje już od niemal 35 lat, jego zawsze aktualne przesłanie nadal rozbrzmiewa wokoło.

Pamiętam czas, kiedy po raz pierwszy zetknąłem się z reggae. Wcześniej nie szczególnie ciągnęło mnie do muzyki, słuchałem raczej tego, czego słuchali kumple, czyli mocnego rocka. I owszem, lubiłem te dźwięki, uwielbiałem też punk, nie mniej dopiero kiedy usłyszałem Indios Bravos, poczułem, że oto trafiłem na „swoją” muzykę. Na coś, co naprawdę gra mi w sercu i duszy, i czego słuchać mogę bez końca. Tak siłą rzeczy musiałem trafić też na muzykę ojca reggae. A teraz wreszcie ze szczegółami poznać mogłem jego życie i wszystko, co się z nim wiązało.

Biografia autorstwa człowieka o swojsko brzmiącym nazwisku, Chrisa Salewicza, to kawał świetnej, solidnej literatury faktu, równie dobrze napisanej, co wydanej. Czytelnik śledzi losy Boba Marleya od narodzin, po śmierć, śledzi też przemiany na Jamajce, jakie zachodziły w tym rajskim piekle od czasów jej odkrycia, a także poznaje szczegóły rastafariańskiej religii. Każdy z tych aspektów staje się jednak równie ciekawy, jak i główny wątek. Życie codzienne Jamajczyków, bieda, niewolnictwo, dążenie do wolności, wiara stanowiąca paradoksalną mieszankę chrześcijaństwa i pierwotnych kultów…

Co jednak odróżnia to opracowanie od większości innych, traktujących o legendarnym wokaliście, to fakt, że Salewicz spędził u boku Marleya (oraz na samej Jamajce) nieco czasu, co dało mu możliwość zaoferowania pewnej bliższej, bardziej źródłowej perspektywy. Poza tym autor, mimo całej jego fascynacji tematem, nie jest stronniczy więc i nie udziela odpowiedzi na liczne pytania. Bo kim jest sam Marley? Gdzie szukać prawdy o nim? Są tacy, którzy widzą w nim ucieleśnienie samego Chrystusa, są też tacy, którzy widzą jedynie prostego człowieka, którego miłość do ludzi i wolności, poruszyła, porusza i poruszać będzie serca milionów. Niezależnie jedna od tego, co Wy uważacie, warto poznać jego dzieje, opowieści o nim i legendy, warto wejść ten świat i choć przez chwilę poczuć się jak na koncercie człowieka, który zapoznał cały świat z muzyką i kulturą pokoju i szacunku, tolerancji i szczerości.

Polecam i życzę Wam byście – cytując słowa Marleya – nie musieli o nic martwić się, bo wszystko będzie dobrze. A wydawnictwu Sine Qua Non składam serdeczne podziękowania za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-11-2013 o godz 13:01 przez: Sosenka
Muzycznych biografii jest na moim koncie coraz więcej, bo i coraz więcej książek o tej tematyce powstaje i są to często biografie wielkich zespołów i legend muzyki. Jednak jest gatunek muzyczny, który można uznać za niedoceniony. Jest to reggae. Ten rodzaj muzyki nie jest puszczany w radio, ani popularyzowany w mediach. Mało jest też wokalistów wykonujących ten gatunek, którzy osiągają tak wielką sławę jak wokaliści popu czy rocka. Jednak wśród wielu osób jedna zdołała się wyróżnić i podbić serca fanów reggae na całym świecie. Jest to Bob Marley.
Marley jest najbardziej znanym wykonawcą reggae na świecie, to właśnie za jego sprawą ten gatunek zdołał wybić się i zdobyć grono wielbicieli szerszej publiczności. Mnóstwo osób wciąż żałuje śmierci tego legendarnego muzyka i trzeba przyznać szczerze, że do tej pory nie ukazał się jeszcze godny zastępca, lub choćby wokalista, który zdołałby choć w połowie dobić sukcesu Marleya.
Bob Marley nie miał łatwego dzieciństwa. Był dzieckiem m
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
11-11-2013 o godz 22:24 przez: Dominika Fijał
W biografii Marleya jest pokazanie wielu czynników, które miały wpływ na króla reggae. Będzie więc krótka historia Jamajki, ruchu Rastafari, czy rodziny z której się wywodził muzyk. Olbrzymi wpływ na postawę Boba Marleya miały osoby, z którymi się spotkał w życiu. Dowiemy się choćby, dlaczego zignorował prośby lekarzy, gdy dowiedział się o pierwszej fazie choroby nowotworowej.
Niezwykłe jest, jaką niewielką szansę miała nawet tak zdolna i ciekawa osoba, by wybić się w tej części świata. A jednak Marleyowi się udało. Dzięki niemu reggae gości na stałe w naszej świadomości. Nawet, jeśli nie zdajemy sobie z tego do końca sprawy. Bardzo lubię sięgać po biografie, które osadzają opisywaną jednostkę w kontekście społeczno-historycznym. Przez to książka jest niezwykle rzetelna i wartościowa, a przede wszystkim wyjaśnia, jaki właściwie był jej główny bohater. Mnie przekonała, bo pozwoliła zrozumieć Marleya i jego czasy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-09-2013 o godz 10:04 przez: Ekspert Empiku
Marley to chyba najbardziej znany Jamajczyk na świecie. A na pewno jeden z najbardziej wielbionych i cenionych. To dzięki niemu świat pokochał reggae i kulturę rastafarian. Wybitny muzyk, niepokorny człowiek walczący o równość i pokój, a przede wszystkim fascynująca postać. Tworzył niepowtarzalną muzykę, łamał dziesiątki kobiecych serc i pozostawił po sobie wielu potomków. Autor miał okazję poznać Marleya osobiście, dzięki czemu otrzymujemy obraz niezwykle barwny i ciekawy, złożony z wielu opowieści i wypowiedzi bliskich muzykowi osób. Autor udowadnia, że nawet wiele lat po śmierci duch Marleya wciąż pozostaje żywy.
Adam Sieńko, Empik Kraków
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
22-08-2013 o godz 13:31 przez: Jarosław Lewandowski
„Bob Marley – nieopowiedziana historia króla reggae” to ekscytująca książka opisująca życie, śmierć i spuściznę jednego z najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Pokazuje ona nie tylko oszałamiającą karierę króla reggae, ale zagłębia się w polityczno-społeczno-obyczajowo-religijne tło, które miało wpływ na życie i twórczość Marleya. Rola króla reggae na współczesny świat jest zresztą trudna do ogarnięcia – pozostawił trwały ślad nie tylko na wielu gatunkach muzycznych, ale również jego filozofia wolności i pokoju stała się korzeniem dla wielu ruchów.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
22-10-2013 o godz 19:34 przez: Sol
Książkę polecam z całego serca tym, którzy miłują sobie rytmy reggae, ale nie tylko! Ta biografia to niezwykły rarytas, napisany tak smacznie, że nie sposób jest się od niej oderwać. Piękna opowieść o człowieku, który nie bał się wyrażać własnych myśli i potrafił stawić czoła światu, w którym żył. Dla jednych był wspaniałym i zawsze uśmiechniętym, ale lekko zamyślonym chłopcem, który ma swój świat. Dla innych zaś zawsze będzie... Królem reggae - człowiekiem, który potrafił muzyką zmienić świat.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-10-2013 o godz 22:18 przez: Margerytka
Bob Marley to chyba najbardziej znany artysta nie tylko starszego, ale i młodego pokolenia. To fantastyczne, że muzyk zyskuje coraz większą sławę mimo, że nie żyje od wielu lat. Nieopowiedziana historia to opowieść o jego życiu, początkach kariery, sytuacjach politycznych, które miały wpływ na jego karierę, życie. Warto przeczytać nawet nie po to, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o Marleya, a po to, aby zobaczyć, jakie zwyczaje panowały na jamajce.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-01-2014 o godz 16:30 przez: Justyna Ziomek
Czekałam z niecierpliwością na premierę i jak się doczekałam to się zawiodłam...myślę, że to głównie za sprawą bardzo kiepskiego pod względem językowym tłumaczenia. Podejrzewam, że oryginał jest świetny natomiast w tym tłumaczeniu po polsku czyta się bardzo opornie...Zdania są niespójne i czasem trzeba czytać kilka razy dany fragment aby zrozumieć co się wydarzyło...Informacji owszem jest dużo, ale pod względem językowym porażka....
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-10-2013 o godz 20:58 przez: Yołasia
Bad boys, bad boys,no woman, no cry - ah co to za hiciory! Bob jest dla mnie mistrzem reprezentującym najwyższy poziom muzyki. Wydwało mi się, że wiem o nim dosłownie wszystko, począwszy od młodzieńczych lat po walkę z chorobą, a jednak! Znalazły się jakieś historie, które się przede mną ukrywały. Gorąco polecam do przeczytania tą książkę. Dla każdego prawdziwego fana.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-10-2013 o godz 21:44 przez: PaWeŁ
Świetnie spisana historia jednego z najlepszych i chyba najbardziej rozpoznawalnych muzyków na świecie. Książka jest nie tylko odpowiedzią na wiele pytań, które nurtują fanów reeage, lecz również świetną opowieścią o Jamajce, wpływie warunków politycznych i lokalnych na twórczość Marleya. Krótki przekrój jego życia od początków kariery po sam koniec. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-01-2015 o godz 17:04 przez: mp-17
Książka idealnie przedstawia życie Boba Marleya. Oglądałam już wiele filmów dokumentalnych z Bobem i stwierdzam, iż ta książka obrazuje go o niebo lepiej. Dodatkowo wiele wspaniałych zdjęć,oczywiście opisanych. Wspaniała lektura dla fanów muzyki reggae i samego Boba. Gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-05-2015 o godz 22:58 przez: lucasmoura01
Ciekawie książka, dosłownie połykałem kolejne strony z ciekawości co będzie dalej. W książce znajdziecie również tytuły piosenek które warto sobie wynotować i posłuchać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
2/5
27-10-2018 o godz 08:39 przez: Maciej Jazowski
Mnie nie wciągnęła ta książka, chociaż za młodu słuchałem Boba i byłem ciekaw jego historii. Dość nudnawa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-02-2015 o godz 07:55 przez: Anna W
Świetnie skonstruowana biografia dla każdego. Zdjęcia i różne dokumenty pomagają w odbiorze.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Zaczarowany Świat Sary. 52 challenge Opracowanie zbiorowe
4.7/5
28,32 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Cud, Miód, Malina Jadowska Aneta
4.6/5
28,51 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Święto ognia Małecki Jakub
4.7/5
28,32 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Głodna Puszcza Mortka Marcin
4.6/5
26,50 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Czas Żniw. Tom 1 Shannon Samantha
4.6/5
27,14 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Wojny biznesowe Brown David
4.6/5
32,28 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Nie ma tego Złego Mortka Marcin
4.5/5
26,18 zł
38,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego