Biedni w bogatym kraju. Przebudzenie z amerykańskiego snu (okładka  twarda, 06.2022)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 32,54 zł

32,54 zł 49,90 zł (-34%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

W sondażu przeprowadzonym niedawno w Stanach Zjednoczonych poproszono respondentów, by znaleźli słowo, które ich zdaniem najlepiej opisuje obecne czasy. Wśród ośmiu najczęściej wymienianych określeń znalazły się: „niepokojące”, „chaotyczne”, „wyczerpujące” i „nerwowe”. Jak to możliwe, że Amerykanie stracili wiarę w przyszłość? Co sprawiło, że w jednym z najbogatszych krajów świata nierówności społeczne są porównywalne do tych, z którymi mierzono się w XIX wieku? I dlaczego „amerykański sen” coraz częściej staje się „amerykańskim mirażem”?

By to zrozumieć, dziennikarskie małżeństwo – Nicholas Kristof i Sheryl WuDunn – prowadzi nas przez kolejne kręgi amerykańskiego piekła: bezrobocie, uzależnienia, problemy z edukacją i opieką zdrowotną, utrata majątku, ubóstwo wśród wielodzietnych rodzin, przeludnienie. Z reporterską precyzją pokazują, że rzesza ciężko pracujących Amerykanów czuje się niezauważana i nierozumiana, co pogłębia polaryzację, rasizm i nietolerancję i stopniowo zżera tkankę społeczną.

Biedni w bogatym kraju to rzetelne studium problemów, z którymi mierzy się amerykańska klasa robotnicza, oraz wyzwań stojących przez rządem USA. To również próba odpowiedzi na pytania o źródła kryzysu i powody, dla których państwo przestało interesować się obywatelami.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1306423188
Tytuł: Biedni w bogatym kraju. Przebudzenie z amerykańskiego snu
Seria: Amerykańska
Autor: Nicholas D. Kristof , Sheryl WuDunn
Tłumaczenie: Gralak Anna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 344
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-06-08
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 220 x 30 x 130
Indeks: 41936962
średnia 4,8
5
10
4
2
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
5 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
25-08-2022 o godz 16:19 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Takie są Stany, zupełnie inne niż nasze wyobrażenie o nich. Choć miejscami książka nie daje odpowiedzi ,autorzy nie analizują pewnych sytuacji, na pewno każdy znajdzie w tej lekturze coś zaskakującego o kraju, z jednej strony tolerancyjnym, z drugiej, pełnym nienawiści rasowej i kiepskiej służby zdrowia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-07-2022 o godz 22:32 przez: mol | Zweryfikowany zakup
Bardzo dobrze napisana. Niezwykle ciekawa. Pokazująca smutną prawdę o kraju, który dla wielu jest ucieleśnieniem ideału. Odkrywcza, otwierająca oczy na rzeczywistość.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
13-06-2022 o godz 19:45 przez: anonymous
Sporo osób marzy o tym, by zamieszkać w Ameryce. Ludzie do dzisiaj wierzą, że ziści się ich ,, american dream ". Nie bez powodu nadal wielu pragnie dostać wizę i ściągnąć tam bliskich. Na próżno. W reportażu,, Biedni w bogatym kraju", autorzy obnażają wady systemowe, nierówności społeczne. Pokazują życie uboższych mieszkańców skupiając się na pomocy oferowanej im przez kraj, która delikatnie rzecz ujmując nie jest należycie wykonana. Okazuje się, że przepisy są tak skonstruowane żeby bogatym pomóc się jeszcze bardziej się wzbogacić. Biedni zostają zostawieni sami sobie, ich nadzieja na zmianę statusu umiera na rękach -co jeszcze bardziej pogłębia polaryzację, niszczy podstawowe komórki społeczne, burzy nastroje, budzi najgorsze instynkty (o czym świadczy ilość morderstw). Jak w soczewce widać brak zrozumienia dla problemów sporej części obywateli, różnicowanie wynikające z pochodzenia, pogłębiające różnice, studium upadku wielu podstawowych komórek społecznych. To wiedza w pigułce poparta badaniami i statystykami, o miejscu, które z daleka wydaje się idealne do budowania życia. Małżeństwo kreśli codzienność rodzin zapomnianych przez rządzących. Osób, których praca jest pomijana, zrzucona na margines. Ich oczami opisują zgnilizny i problemy tłoczące Stany Zjednoczone. Przypominają jak wielkie znaczenie na funkcjonowanie w przyszłości ma dzieciństwo, tkanka w której się wychowaliśmy. To także reportaż o braku godnego traktowania wszystkich mieszkańców przez władze, nieumiejętności pełnienia należycie obowiązków wobec obywateli, pogłębiającym się kryzysie, który można pokonać jeśli wykona się określone działania, pokoleniowych zmaganiach, obłudnym obrazie o Ameryce kreowanym przez jej przywódców i podlegającym im np. mass mediom. Spowiedzi bohaterów otwierają oczy, zmieniają światopogląd, podejście do egzystencji w tym przeludnionym miejscu. Takich lektur się nie ocenia, je trzeba przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
11-07-2022 o godz 12:52 przez: Anonim
Nicholas Kristof i Sheryl WuDunn napisali bardzo wstrząsający reportaż o codziennym życiu mieszkańców USA. Lektura Biedni w bogatym kraju. Przebudzenie z amerykańskiego snu ukazuje rozpad współczesnych Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ludzie mierzą się z bezrobociem, uzależnieniami, brakiem powszechnej edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy ze strony państwa. USA ma najnowocześniejszy sprzęt medyczny, dobrze wyszkoloną kadrę – niestety leczenie jest dla nielicznych. W reportażu przeprowadzonym przez dziennikarskie małżeństwo niektórzy amerykańscy lekarze, zamiast pomagać – szkodzą. Uzależniają swoich pacjentów od opioidów. Wszystko w celach zarobkowych. Ponad połowa mieszkańców najbogatszego kraju świata nie ma ubezpieczenia zdrowotnego, a 70 milionów stomatologicznego. Remote Area Medical co roku organizuje ponad 70 jarmarków zdrowia, aby świadczyć bezpłatne usługi zdrowotne. Ludzie ustawiają się w kolejkach już kilka dni przed rozpoczęciem, aby móc skorzystać z pomocy lekarza. W Kanadzie lub krajach Unii Europejskiej coś takiego jest nie do pomyślenia. Autorzy opisali również inne ścieżki, którymi poszła Europa – trudne, ale owocne. Stany Zjednoczone pod względem nierówności społecznych (rasizm, nietolerancja, wykluczenia) wypadają blado. Zdecydowanie lepiej w tej kwestii radzi sobie Kanada i Stary Kontynent. Dzieci z rodzin zamożnych mają siedemdziesięciosiedmiokrotne większe szanse na naukę w college’u niż ci biedniejsi. Sprawa podobnie wygląda w przypadku naginania prawa. Jest większe prawdopodobieństwo, że do więzienia trafi ktoś, kto okradł sklep, niż ten, co robił przekręty finansowe. Cała recenzja na: CzasoStrefa
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-07-2022 o godz 18:19 przez: asia gębicz
Ameryka. Kraj marzeń i snów, w którym wszystko jest możliwe, a sukces i wielkie pieniądze są na wyciągnięcie ręki. Stop. Cofnij. Ameryka. Kraj, w którym rządzi bieda, niemoc, alkohol, narkotyki i beznadzieja. Gdzie rzadko komu udaje się dostać stałą pracę z porządnym ubezpieczeniem, nie mówiąc o kupnie domu. Od wielu lat klasa robotnicza Stanów Zjednoczonych mierzy się z ogromnym kryzysem, a różnica pomiędzy biednym i bogatym coraz mocniej się pogłębia. Ta książka pokazuje jak nasz ,,amerykański sen" zamienia się w ,,amerykańskie złudzenie". Jak smutną i brzydką ma twarz. Autorzy przemierzyli wiele kilometrów rozmawiając z najbiedniejszymi mieszkańcami. O ich problemach i ubóstwie. O tym, jak ciężko jest im coś osiągnąć, a państwo ma ich w głębokim ,,poważaniu". Jak bardzo chcieliby zmienić swoje życie na lepsze, ale nie potrafią. Po prostu się poddają. To przykre, że nikt ich nie słucha. Jeśli miałam jeszcze jakiekolwiek przebłyski, że mogłabym osiąść w Stanach, to po tej pozycji totalnie mi przeszło. Bo ta książka otwiera oczy i to dosyć szeroko w sposób brutalny i szczery. Pokazuje zupełnie inny obraz kraju, o którym w samych superlatywach słyszałam od dzieciństwa. Uwidacznia nierówności. Bo jak dla jednych z pewnością jest Rajem, dla innych Piekłem. I my tutaj to piekło oglądamy. Ogromnie Wam ją polecam. Autorzy nie tylko oddają w niej głos swoim bohaterom, ale podpowiadają rozwiązania jak można wyjść z tego kryzysu. Czy rząd USA z nich skorzysta? Ja z pewnością się o tym nie przekonam. Ale może kiedyś przeczytam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tej serii Miami 1980 Griffin Nicholas
5/5
33,64 zł
49,90 zł
Inne z tej serii Poniedziałkowe dzieci Smith Patti
4.7/5
29,93 zł
39,90 zł
Inne z tej serii Wszystko za życie Krakauer Jon
4.8/5
29,29 zł
44,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego