Beren i Luthien (okładka twarda)

Oferta empik.com : 26,93 zł

26,93 zł 42,00 zł (-35%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Epicka opowieść "Beren i Lúthien" drobiazgowo odtworzona z rękopisów Tolkiena i po raz pierwszy przedstawiona jako zwarty i samodzielny tekst ponownie umożliwia miłośnikom "Hobbita" i "Władcy Pierścieni" spotkanie z elfami, ludźmi, krasnoludami, orkami, a także innymi istotami i bogatymi krajobrazami spotykanymi tylko w Tolkienowskim Śródziemiu.

Opowieść o Berenie i Lúthien była lub z biegiem czasu stała się zasadniczym elementem w ewolucji Silmarillionu, zbioru mitów i legend Pierwszej Ery świata stworzonego przez J.R.R. Tolkiena. Wróciwszy z bitwy nad Sommą we Francji pod koniec 1916 roku, napisał tę opowieść w następnym roku.

Zasadniczym i nigdy nie zmienionym jej elementem jest fatum wiszące nad miłością Berena i Lúthien, Beren bowiem był śmiertelnym człowiekiem, a Lúthien pochodziła z rodu nieśmiertelnych elfów. Jej ojciec, wielki ich władca bardzo nieprzychylny Berenowi, jako warunek poślubienia Lúthien wyznaczył mu niemożliwe do wykonania zadanie. Stanowi to jądro legendy i prowadzi do wymagającej od dwojga zakochanych najwyższego bohaterstwa próby wykradzenia silamrila Melkorowi, największego spośród wszystkich złych bytów, zwanego Morgothem, Czarnym Nieprzyjacielem.

Christopher Tolkien spróbował w niniejszej książce wypreparować opowieść o Berenie i Lúthien z obszernego materiału, w którym była osadzona; lecz w miarę rozwoju nowych związków w ramach tej większej historii sama opowieść także przechodziła zmiany. Aby nieco odsłonić wieloletni proces ewolucji tej legendy Śródziemia, Christopher Tolkien opowiedział ją słowami ojca, przedstawiając najpierw jej pierwotną wersję, a następnie pisane prozą i wierszem fragmenty późniejszych tekstów, które ilustrują zmiany zachodzące w opowieści. Po raz pierwszy zestawione razem, ujawniają utracone później jej aspekty związane zarówno z wydarzeniami, jak z samą narracją.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Beren i Luthien
Autor: Tolkien John Ronald Reuel
Tłumaczenie: Staniewska Katarzyna, Sylwanowicz Agnieszka
Wydawnictwo: Prószyński Media
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 368
Numer wydania: I
Data premiery: 2017-11-21
Forma: książka
Indeks: 22897855
średnia 4,8
5
192
4
30
3
10
2
2
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
19 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
30-11-2017 o godz 09:28 przez: Petrus | Zweryfikowany zakup
Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Tolkiena. Podobnie jak w Dzieciach Hurina tak i tutaj Tolkien zawarł swój geniusz! Wprawdzie książkę stanowią różne wersje opowieści, fragmenty poezji dot. historii Beren i Luthien to warto po nią sięgnąć z co najmniej jeszcze jednego powodu - jest to prawdopodobnie ostatnia pozycja wydana pod redakcją Christophera Tolkiena. Dlatego doceniając trud redaktora w wydanie wielu opowieści ze Śródziemia oraz doceniając znaczenie historii Beren i Luthien w Śródziemiu i życiu prywatnym Johna Tolkiena każdy powinien przeczytać tę piękną historię miłości dwóch istot.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
15-02-2018 o godz 09:55 przez: Discman | Zweryfikowany zakup
Świetna oraz inspirująca! ^^ Naprawdę warta swojej ceny! Cudowna książka.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
3/5
30-11-2019 o godz 01:27 przez: Jiyam | Zweryfikowany zakup
Opowieść o Berenie i Luthien sama w sobie jest ciekawa, aczkolwiek ze 100 przeczytanych przeze mnie stron tej książki wartość dla mnie miała tylko opowieść, czyli jakieś 40 stron. W momencie gdy zobaczyłem to samo co przeczytałem wcześniej z pewnymi zmianami (przede wszystkim w formie wiersza zamiast prozy) w wersji angielskiej na przemian z polską to już nie dałem rady... Prawdziwi fani twórczości Tolkiena z pewnością znajdą tutaj coś dla siebie. Jeśli jednak Śródziemie znasz jedynie z książek i filmów "Władcy Pierścieni" i "Hobbita" i szukasz czegoś w tym stylu to to trafiłeś pod zły adres :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
4/5
12-03-2022 o godz 20:18 przez: Bartosz | Zweryfikowany zakup
Bardzo ładne wydanie z pięknymi ilustracjami. Sama historia Berena i Luthien jest ciekawa i poruszająca, aczkolwiek czytanie jej w kilku wersjach wydaje się moim zdaniem gratką jedynie dla najzagorzalszych fanów świata doszukujących się najdrobniejszych smaczków. Dla zwykłej osoby, która po prostu zna ten świat i tę legendę z Silmarillionu czytanie jednej historii pociętej na fragmenty i to w różnych wersjach może wydać się nużące (przydatna bywa znajomość staroangielskiego słownictwa lub translator pod ręką). Jednak ogółem oceniam książkę pozytywnie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-06-2020 o godz 00:00 przez: JacobusPetrus | Zweryfikowany zakup
Beren i Lúthien z racji pewnego pogłębienia w niej tematu największego romansu tolkienowskiego Legendarium i ukazania pewnej ewolucji tej opowieści, nie jest raczej lekturą tak łatwą do przyswojenia, jak ta sama opowieść zamieszczona na kartach Silmarillion'u. Pomimo tego warta jest przeczytania, gdyż ukazuje najbardziej osobiste przeżycia J. R. R. Tolkiena, których próżno szukać w tak wielkim natężeniu w innych jego dziełach.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-01-2020 o godz 23:25 przez: Marcel Pawleta | Zweryfikowany zakup
Polecam Berena i Luthien. Wspaniałe, podpisane ilustracje Alana Lee dodają wyobrażeniu o zmaganiach głównych bohaterów z siłami Zła, ich miłości, poświęceniu, radościom i smutkom w beznadziejnych czasach. Są tu też przedstawione wszystkie wersje opisywanej opowieści, a zapewne wielu zainteresuje postać Księcia Kotów - Tevilda.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-01-2018 o godz 12:34 przez: Patryk | Zweryfikowany zakup
Świetna kompilacja wszystkich wersji jednej z najpiękniejszych legend tolkienowskich w jednej książce. Dla tych, których nie zadowala polskie tłumaczenie jest wersja oryginalna, dająca pole do popisu dla własnych zdolności translatorskich.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-11-2021 o godz 17:56 przez: Anonim
Ta recenzja została usunięta, ponieważ jej treść była niezgodna z regulaminem
5/5
30-05-2020 o godz 10:49 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Świetna książka dla kogoś kto chce poznać dokładną historie Berena i Luthien po przeczytaniu silmalirionu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-01-2022 o godz 14:03 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Fajnie zredagowane, na plus przedstawienie powieści w języku polskim jak i angielskim
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
25-02-2021 o godz 16:55 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Cenna pozycja dla wszystkich miłośników Tolkiena. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-04-2021 o godz 12:44 przez: Karol Gabryszewski | Zweryfikowany zakup
.................................................ok
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-11-2021 o godz 13:46 przez: Rino | Zweryfikowany zakup
Kolejna dobra pozycja od J.R.R. Tolkiena :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
2/5
22-12-2017 o godz 12:05 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Świetna książka!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-08-2021 o godz 19:17 przez: andre_zone | Zweryfikowany zakup
Ok
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-11-2017 o godz 11:13 przez: Wkp
NAJPIĘKNIEJSZA OPOWIEŚĆ MIŁOSNA ŚRÓDZIEMIA 15 września bieżącego roku minęło dokładnie czterdzieści lat od premiery pierwszego wydania „Silmarillionu” – opus magnum J.R.R. Tolkiena. Książki, co warto nadmienić, wydanej pośmiertnie, jako że autor „Hobbita” i „Władcy pierścieni” do ostatnich chwil nie potrafił przestać poprawiać owego legendarium, choć robił to właściwie odkąd tylko zaczął się zajmować pisaniem, jeszcze zanim cokolwiek opublikował. Wśród wielu opowieści, które złożyły się na „Silmarillion”, znalazła się także historia miłości Berena i Lúthien, która właśnie ukazała się na naszym rynku jako samodzielna książka. I trzeba przyznać, że ta skrupulatnie odtworzona z różnych tekstów legenda, robi wielkie wrażenie, raz jeszcze zabierając czytelników do magicznej krainy Śródziemia, by przeżyli niesamowite przygody. Historia miłości Berena i Lúthien jest dość prosta. Oto człowiek spotyka elfkę, ale nie taką zwykłą, bo najpiękniejszą z istot, jakie kiedykolwiek chodziły po Ziemi. Widzi ją, jak śpiewa i tańczy w lesie, zakochuje się i ostatecznie prosi jej ojca, Thingola, o rękę. Ten jednak stawia mu pewien, zdawałoby się niemożliwy do wypełnienia, warunek – Beren musi zdobyć Silmarila z korony Morgotha. Czy będzie w stanie to zrobić, skoro Morgoth jest tak potężnym wrogiem? I jak potoczą się losy jego miłości? Historia o Berenie i Lúthien była tak istotna dla twórczości Tolkiena, że nawet imiona pary kochanków znalazły się wypisane na nagrobku pisarza i jego żony. A przecież za życia autora czytelnicy niewiele dowiedzieli się na temat tych postaci – poznali jedynie krótki poemat, który we „Władcy Pierścieni: Drużynie Pierścienia” przytoczył swoim towarzyszom Aragorn (poemat będący poniekąd odbiciem jego własnych losów). W pełni tę historię mogli przeczytać dopiero w „Silmarillionie”, wydanym trzy lata po śmierci Tolkiena. Była jednak nie autonomiczny tworem, a częścią olbrzymiej całości, bardzo istotną, bo mającą wielki wpływ na opisywane wydarzenia. Pomysł syna autora, Christophera, by zaprezentować ją czytelniom jako samodzielną opowieść wydawał się więc dość karkołomnym wyczynem. Z drugiej strony podobna sztuka udała się już wcześniej, kiedy inna z ważnych historii „Silmarillionu”, „Dzieci Húrina” ukazały się jako powieść. Tym razem jednak Christopher chciał ukazać za pomocą książki także coś jeszcze, ewolucję samej historii. Czy to wszystko udało się w tym przypadku? Tak. To nie ulega wątpliwości. W ręce czytelników trafia pełna wersja opowieści o miłości Berena i Lúthien, wzbogacona o wątki, które dotychczas znali jedynie czytelnicy „The History of Middle-earth”, ale wreszcie ułożone chronologicznie i złączone w jedną, fascynującą całość. Jednocześnie możemy śledzić, jak rozwijał się sam tekst, dostajemy bowiem zarówno ten pisany prozą, jak i „Balladę o Leithian”, nigdy niedokończoną, wczesną wersję tytułowej historii (tę otrzymujemy w wersji polskiej oraz oryginalnej). Wszelkie watki wymagające szerszego kontekstu i znajomości „Silmarillionu” zostają tu wyjaśnione, a w ręce czytelników trafia niezwykła opowieść o miłości człowieka i elfki – pierwszej takiej w historii Śródziemia – ale też i zapis pracy twórczej, pokazujący ewolucję całości od poematu, do wersji ostatecznej. A wszystko to w przepięknie wydanej książce. Wzbogacone o dziewięć kolorowych ilustracji Alana Lee, artysty, który swoimi pracami ozdobił nie tylko „Władcę Pierścieni”, ale też i był autorem szkiców konceptualnych do filmowej adaptacji, a także otrzymał Oscara za najlepszą scenografię do „Powrotu Króla”. Oczywiście grafik w „Berenie i Lúthien” jest zdecydowanie więcej, pozostałe są wprawdzie czarno-białe, ale robią równie wielkie wrażenie, co te barwne. A wszystko to w bardzo ładnie stylizowanym tomie, zamkniętym w twardej oprawie, który pięknie prezentuje się na półce. Dla miłośników Tolkiena to absolutne musisz-to-mieć, fani fantasy też będą bawić się doskonale, nawet jeśli nie znają „Silmarillionu”. Polecam zatem bardzo gorąco.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
4/5
26-02-2018 o godz 16:40 przez: Fantasy-Bestiarium
„Beren i Lúthien” jest kolejną książką wydaną po śmierci J.R.R. Tolkiena. Przedstawiona pozycja jest dokładnie oddanym rękopisem, który powinien przypaść do gustu miłośnikom „Hobbita” oraz „Władcy Pierścieni”. Opowieść o Berenie i Lúthien po raz kolejny przenosi nas do Tolkienowskiego Śródziemiu, dzięki czemu będziemy mieli szansę przeżyć kolejne porywające przygody w tym niebanalnym świecie. Berena i Lúthien łączyła wielka i tragiczna miłość, gdyż Beren był śmiertelnym człowiekiem, a Lúthien wywodziła się z rodu długowiecznych elfów. Kolejną przeszkodą na drodze wielkiego uczucia dwójki zakochanych był ojciec Lúthien, który jako warunek zaślubin wyznaczył czyn niemalże niemożliwy do zrealizowania. Kochankowie musieli wykraść Silmarila o magicznych niemal właściwościach Morgothowi zwanemu również Czarnym Nieprzyjacielem. Byt ten był najpotężniejszą ze wszystkich istot na świecie. Christopher Tolkien spisał się znakomicie i oddał w ręce czytelników wierną oryginałowi opowieść o Berenie i Lúthien. Wieloletni proces ewolucji tej legendy sprawił, że materiału źródłowego posiadał pod dostatkiem, owocem czego stała się niniejsza książka. Całość prezentuje się nad wyraz ciekawie, w szczególności dla miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena. Autor stworzył świat tak bogaty, że czytelnikowi zdaje się, że jest niemal prawdziwy. Tolkien wymyślił dokładnie topografię terenu, liczne języki; elfów czy krasnoludów, potężne zaklęcia i historię potężnych pierścieni władzy. Niniejsza książka jest dopiero wstępem do porywającej historii, która rozegra się we „Władcy Pierścieni". „Beren i Lúthien” jest prawdziwą perełką w swoim gatunku, pozycją wręcz obowiązkową dla miłośników fantasy. Ogrom i rozmach, z jakim została wykonana, jest wręcz zadziwiająca. Dlatego można powracać do niej po wielokroć i odkrywać cały czas nowe elementy i zaskakujące szczegóły, jednego z najróżnorodniejszych światów w historii literatury. Pisarstwo Tolkiena stoi na bardzo wysokim poziomie i czytanie jego tekstów zawsze sprawia radość. Historia o tragicznej miłości Berena i Lúthien powinna jak najbardziej się Wam spodobać. Polecam. http://fantasy-bestiarium.blogspot.com/2018/02/beren-i-luthien-jrr-tolkien-christopher.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-01-2018 o godz 00:00 przez: Halina Palinska | Empik recenzuje
Piękny, bajkowy romans. Na pewno nie jest to książka dla wszystkich, ale przede wszystkim obowiązkowa pozycja dla fanów Tolkiena. Historia wydaje się prosta - człowiek poznaje elfkę, zakochuje się w niej, ale kiedy prosi jej ojca o rękę dostaje warunek - musi zdobyć Silmarila z korony Morgoth. Bardzo wciągająca, niesamowita treść. Ta książka przede wszystkim ukazuje siłę miłości. Pokazuje, że dzięki niej można przezwyciężyć wszystko. Do tego oczywiście wspaniałe tłumaczenie niezastąpionych Katarzyny Staniewskiej i Agnieszki Sylwanowicz. Gorąco polecam przeczytać i zapoznać się z najlepszą historią miłosną Tolkiena :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
15-02-2018 o godz 00:00 przez: Andrea Borucka | Empik recenzuje
Wspaniała książka, trudno jest nie być nią zauroczonym. Czuć w niej wspaniały klimat powieści tolkienowskich. Oprócz tego że książka ciekawa i intrygująca, to także ładnie wydana, więc dobrze jest ją mieć w domowej biblioteczce. Zawsze lubiłam fantasy spod znaku Tolkiena, więc znalezienie powieści Beren i Luthien w salonie Empiku było dla mnie niespodzianką. Książka z rodzaju tych ponadczasowych, do których wraca się nawet po latach, dlatego dla mnie jest prawdziwą perełką w swoim gatunku. Ma świetnie oddany klimat fantasy, magii, a para głównych bohaterów została ukazana w sposób barwny.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: John Ronald Reuel Tolkien

John Ronald Reuel Tolkien to jeden z najbardziej znanych na świecie pisarzy, uznawany za prekursora literatura fantasy. Urodził się w 1892 roku w Oranii. Czytelnikom znany jest dzięki licznym opowieściom rozgrywającym się w mitycznym świecie pełnym magii - przede wszystkim dzięki serii "Władca Pierścieni" oraz tej o Hobbicie. Był również filologiem - opublikował ponad 100 prac z zakresu filozofii oraz literatury dawnej. Znał ponad 30 języków świata - w tym wiele martwych takich, jak starożytną grekę, łacinę, czy staroirlandzki.

Hobbit Tolkien John Ronald Reuel
4.7/5
17,40 zł
29,90 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa One Last Stop McQuiston Casey
4.3/5
26,22 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Wieczna Scottoline Lisa
5/5
33,67 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Córki stolicy Rolska Jagna
5/5
27,58 zł
43,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Billy Summers King Stephen
4.7/5
30,67 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Bruno Whatever Gramski Leo
5/5
29,99 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Monarchowie mórz Staaf Danna
5/5
30,30 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Arabska zdrajczyni Valko Tanya
4.5/5
28,19 zł
45,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Na wschód od Edenu Steinbeck John
4.8/5
48,09 zł
74,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Zgiń, przepadnij Rudnicka Olga
4.7/5
25,64 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Aryjskie papiery Dynin Jerzy
5/5
26,40 zł
38,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Grona gniewu Steinbeck John
4.8/5
41,69 zł
65,00 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego