ADHD - autobiografia - Tymański Tymon, Księżyk Rafał

ADHD - autobiografia (okładka twarda)

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Artystyczny rewolucjonista, błazen i sowizdrzał. Wywrotowiec i buddysta. Odpowiedzialny ojciec i wieczny smarkacz. Pomysłodawca, autor scenariusza i odtwórca głównej roli w głośnym filmie „Polskie gówno”. Karateka, kontrabasista, kompozytor i spiritus movens yassu - najważniejszego nurtu w muzyce polskiej ostatnich dziesięcioleci. W polskiej kulturze nie ma drugiej postaci tak pełnej sprzeczności jak Ryszard "Tymon" Tymański.

Rafałowi Księżykowi udało się skłonić Tymona do wspomnień, które zaczynają się od wątków bolszewickich w biografiach przodków, a kończą w drugiej dekadzie XXI wieku. Muzyk barwnie opowiada o swoim dzieciństwie i rodzinie, nałogowym słuchaniu płyt, wyzwalającej przygodzie z Totartem i odejściu lidera tego ruchu Zbigniewa Sajnoga do sekty Niebo. Prowadzi czytelnika przez kolejne lata swojej działalności artystycznej i opowiada o fascynujących ludziach, z którymi współpracował (Lester Bowie, Leszek Możdżer, Mikołaj Trzaska, Jacek Olter). Ze wspomnień Tymona, który sam określa siebie mianem Mr. Chaos, wyłania się zaskakująco spójna biografia, w której muzyka przeplata się z opowieściami o legalnych i nielegalnych używkach, małżeństwach i związkach na odległość, narodzinach synów i poszukiwaniach duchowych na odosobnieniach buddyjskich.

„ADHD” jest trzecią po "Desperado" Tomasza Stańki i "Kryzysie w Babilonie" Roberta Brylewskiego książką biograficzną przygotowaną przez Rafała Księżyka. O pierwszej mówiono, że wyznacza nową jakość w polskim dziennikarstwie muzycznym. O drugiej - że to jedyne w swoim rodzaju spojrzenie na polską scenę rockową lat 80. i 90. W „ADHD” jest i jazz, i rock, ale to zaledwie drobna część życiorysu nieokiełznanego artysty. Książka powstawała w okresie wypełnionym intensywną pracą nad musicalem "Polskie gówno", co najlepiej świadczy o tym, jakimi zasobami twórczej energii dysponuje Tymański.

Tytuł: ADHD - autobiografia
Autor: Tymański Tymon, Księżyk Rafał
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 400
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-11-06
Rok wydania: 2013
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 214 x 41 x 153
Indeks: 13661922
Kup, zrecenzuj i wygraj
średnia 4,2
5
16
4
2
3
6
2
1
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
25 recenzji
18-01-2018 o godz 10:08 martyna89_81 dodał recenzję:
Zaskakująca, przewrotna i pełna dziwnych zdarzeń historia Tymona. Jest to książka równie szokująca jak Tymański
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
06-07-2017 o godz 00:27 Edyta Barczyk dodał recenzję:
Bardzo ciekawa książka, czyta się ją bardzo szybko, najprawdopodobniej tylko i wyłącznie dlatego że jestem fanką Tymona ale ogólnie książka bardzo wciągająca. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-01-2016 o godz 11:25 wonderfull dodał recenzję:
jako prezent idealnie trafiona, solenizant ucieszony
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
27-12-2015 o godz 10:47 lukassz dodał recenzję:
Kto jest fanem Tymona musi to przeczytać, niesamowite historie, bardzo szybko się czyta.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-11-2015 o godz 09:08 Ewelina Winnicka dodał recenzję:
dla fana bardzo ciekawa propozycja. polecam an prezent!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
17-11-2015 o godz 07:18 zdunmaciun dodał recenzję:
Wywiad rzeka z człowiekiem renesansu. Doskonała podróż poprzez scenę jazzu, yassu i jak to jeszcze nazwać - po prostu dobrej muzyki. Tymon jest bardzo ciekawym rozmówcą - opowiadaczem - lektura dostarcza czytelnikowi bardzo dużo wiedzy z różnych dziedzin. Książka inspiruje.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-05-2015 o godz 00:00 Zuzanna Kuczyńska dodał recenzję:
Tymon Tymański swoją osobowością, życiem, tym co robi i jak się zachowuje, na pewno w jakiś sposób fascynuje, zaciekawia. Ta książka daje w dużej części odpowiedź jaki jest Tymon. Wyróżnia się - z całą pewnością nie jest też człowiekiem który lubi iść z prądem, ma swój charakter. Ale co mi się też podoba, ma poczucie humoru i dystans.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
14-04-2015 o godz 11:18 Krzysztof Jeleń dodał recenzję:
Książka napisana ciekawie, z humorem, ale sporo także miejsca poświęcono sprawom poważnym. Czyta się naprawdę dobrze. Ciekawy człowiek - fajna książka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-11-2014 o godz 00:00 PurpleKat dodał recenzję:
Tymon Tymański o sobie szczerze, bez ogródek i jakichkolwiek tematów tabu. Książka do łatwych nie zależy, ale jeśli po nią sięgniecie, to na pewno nie pożałujecie. Tym bardziej, że dzięki tej publikacji odkryłam Tymona niemedialnego - człowieka inteligentnego, świadomego, z sercem do muzyki i empatią do ludzi. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-06-2014 o godz 00:00 egacek dodał recenzję:
Tymon Tymański to człowiek wielu twarzy, a każda z nich jest oryginalna. Wszystko co robi robi z pasją, na 100%. Książka jest bardzo ciekawa, bo przedstawia sylwetkę Tymona bez znieczulenia i bez lukrowania. To prawdziwa skarbnica wiedzy na temat tego człowieka, jego niezwyczajnej osobowości i ogromnego talentu. A że niekiedy uchodzi za indywidualistę.. To jest wpisane w jego ‘charakter’ i do twarzy mu w tym.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-05-2014 o godz 19:14 monika.joachimiak dodał recenzję:
Książka opisuje sporo osób w związku z czym zgubiłam się brnąc w kolejne rozdziały, skusił mnie marketing i charakter Tymona, ale czy książka jest aż tak ciekawa żeby się mocno rozczulać? chyba nie. Książka ani ziębi ani parzy
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-04-2014 o godz 17:35 anonymous dodał recenzję:
Zaliczenie tej pozycji do działu z napisem „Autobiografia” troszeczkę ogranicza jej siłę. Nic w tym dziwnego, ponieważ mamy do czynienia z osobą, której twórczość ograniczyć po prostu się nie da. Tymon Tymański nie jest li tylko rozmówcą, któremu „każą” opowiedzieć o meandrach (dosłownie) swojego barwnego muzycznego-i-nie-tylko życia. To, co chyba najbardziej fascynuje w jego opowieści, to niezwykle refleksyjne, drobiazgowe przyglądanie się sobie jakby z zewnątrz; to analiza każdego fragmentu drogi, która zawiodła tego iście zappowskiego bohatera właśnie do chwili kiedy (w końcu!) należało już spisać na kartach książki niezwykle barwną historię jego świata oraz tych wszystkich szaleńców, którzy mieli szczęście znaleźć się w Tymona orbicie. W dzisiejszym świecie, którym nijakość triumfuje, opowieści Tymańskiego są jak zielona herbata w zalewie podejrzanych konserwowanych „napojów”.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
11-03-2014 o godz 19:50 ewabasek dodał recenzję:
Doskonala lektura! Piękne, żywe porywające pisanie. Potoczystość Tymona i jego błyskotliwość daja tempo niewyobrażalne dla takiego grubego tomiska. Przeczytałam jednym tchem mimo,żę niektóre wątki byłygrubo poza moimih zainteresowaniami. Brawa dla Rafała Kasiężyka, bylo ich w tej ksiązce dwóch i nie sposób nie docenić prowadzącego wywiad. Książka zostawia fajne uczucie, że sa jeszcze ludzie, kótrzy robią swoje, nawet jak trzeba iść pod prąd. Zachciewa sie wolności.... Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-02-2014 o godz 14:44 Ekspert Empiku dodał recenzję:
Największy w Polsce rockman wśród jazzmanów i najdziwniejszy jazzman wśród rockmanów znów zaskakuje! Tymon Tymański, z wielką pomocą dziennikarza muzycznego Rafała Księżyka, otwiera się na muzyczną (i nie tylko) przeszłość opisując swoje burzliwe losy. Z perspektywy jednej z najważniejszych person sceny yassowej poznajemy więc rozwichrzonego młodziana niepewnie stawiającego kroki w czasach komuny, performera działającego m.in. w ramach słynnego Totartu, reżysera filmowego, aktora teatralnego, a wreszcie muzyka formacji Miłość, Kury, The Transistors i dziesiątki innych projektów. Wszystko okraszone zostało solidną dawką humoru i dystansu Tymańskiego, a książka jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o najnowszej historii polskiej muzyki!
Jakub Serafin, empik Wrocław
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-01-2014 o godz 00:00 Dexter1988 dodał recenzję:
Biografia Tymańskiego jest zdecydowanie jedną z ciekawszych biografii, które czytałem w ostanim czasie. Ten facet łączy w sobie niezwykły muzyczny talent ale też mocno stąpa po ziemi. Troche jest taki pełen przeciwieństw bo z jednej strony wydaje się, że to rockowy gośc a z drugiej jest zdeklarowanym buddystą. Ciekawa postac i bardzo ciekawa biografia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-12-2013 o godz 16:59 Piotr Żurowicz dodał recenzję:
Bardzo dobrze się czyta. Skierowana do ludzi, którzy interesowali się zarówno Gdańską Sceną alternatywną jak i muzyką Miłości. przyznam że muzyki Miłości prawie nie znałem ale dzięki ADHD nadrabiam te zaległości
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
21-12-2013 o godz 11:21 Margaret dodał recenzję:
Tymon Tymański jest postacią, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten charyzmatyczny muzyk urzekł mnie wiele lat temu swoimi tekstami, twórczością, grą na instrumentach.
ADHD dostałam w prezencie i był to najlepszy prezent, jaki dostałam w tym roku. Dzięki rozmowie Rafała Księżyka mogłam powrócić do czasu młodości, płyt Tymańskiego, które nagrywał z takimi zespołami jak Miłość czy Kury.
Prawdziwa gratka dla miłośników artysty, jak i tych, którzy chcą się czegoś dowiedzieć na temat polskiego rocka i muzycznej pasji.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-11-2013 o godz 00:00 Larcia dodał recenzję:
Tymon Tymański jest na tyle charyzmatyczną postacią, że nie sposób go uchwycić. Rafał Księżyk podjąć się nie lada wyzwania i na szczęście podołał. Barwna biografia przedstawiającego człowieka-orkiestrę, dla którego rodzina jest tak samo ważnym elementem w życiu jak rodzina. Biografia pełna ironii i pozytywnego humoru. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
21-11-2013 o godz 00:00 Sami dodał recenzję:
Mało która biografia od razu zyskuje tyle pozytywnych opinii. Jednak patrząc na to kim jest "bohater" owej biografi wcale się nie dziwię Uchwycenie Tymańskiego na kartach książki to nie lada wyzwanie. Człowiek orkiestra, Mr Chaos, wieczne ADHD to słowa, które najlepiej opisują i samą książkę i postać Tymańskiego. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-11-2013 o godz 00:00 PaWeŁ dodał recenzję:
Bardzo dobra książka autobiograficzna o tym charyzmatycznym muzyku! Nie wiem czy jest ktoś, kto nie zna tej barwnej postaci, ale jeśli nie to teraz będzie miał szansę. W tej książce tyle się dzieje, że czasem trudno nadążyć. Myślę, że bez większych przeszkód mógłby powstać niejeden film oparty na tej postaci. Zdecydowanie Tymon Tymański to nie jest osoba, co długo usiedzi w jednym miejscu. Ale ma to właśnie swój urok. Dzięki temu myślę jest tak charyzmatyczną postacią na polskiej scenie muzycznej. Polecam tą książkę każdemu, kto choć raz zetknął się z tą barwną postacią i jego muzyką. Moja ocena tej pozycji to solidne 4/5!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Bieguni Tokarczuk Olga
31,92 zł
32,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.