39'45. Volume 3 (CD)

Sprzedaje empik.com : 35,99 zł

35,99 zł
Odbiór w salonie 0 zł
Produkt w magazynie Empiku
Wysyłamy w 24 godziny

Sprzedaje dvdmax : 44,84 zł

Sprzedaje ABE MEDIA : 84,00 zł

Wszyscy sprzedawcy

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej zamawiane razem

 • 1. Weinberg Koncert wiolonczelowy, 1 Adagio
 • 2. Weinberg Koncert wiolonczelowy, 2 Moderato
 • 3. Weinberg Koncert wiolonczelowy, 3 Allegro'
 • 4. Weinberg Koncert wiolonczelowy, 4 Allegro
 • 5. Panufnik Sinfonia Elegiaca, 1 Molto Andante
 • 6. Panufnik Sinfonia Elegiaca , 2 Molto Allegro
 • 7. Panufnik Sinfonia Elegiaca, 3 Molto andante
 • 8. A.Czajkowski II Koncert fortepianowy,1 ...
 • 9. A.Czajkowski II Koncert fortepianowy, 2 ...
 • 10. A.Czajkowski II Koncert fortepianowy, 3 Capriccio
 • 11. A.Czajkowski II Koncert fortepianowy, 4 Finale

Ta płyta byłaby zakazana, gdyby wydano ją w czasach, z których pochodzi zamieszczony na niej repertuar. Nowy album Sinfonii Varsovii, którego premiera przypada 28 września, to trzecia – zamykająca cykl – część serii 39’45, prezentującej dzieła powstałe w cieniu wojny, okupacji, a w tym przypadku także okresu stalinizmu, ZSRR i PRL. W nagraniach wzięli udział utalentowani soliści – wiolonczelista, Marcel Markowski i pianista, Maciej Grzybowski, a także wybitni dyrygenci: Jerzy Maksymiuk i Jacek Kaspszyk. Ich interpretacje są poruszające, a świadomość kontekstu powstania prezentowanych na płycie dzieł Weinberga, Panufnika i Andrzeja Czajkowskiego – wnosi dodatkowy ładunek emocjonalny!

Koncert wiolonczelowy (1948) Mieczysława Weinberga, zdaje się odzwierciedlać tragiczne przeżycia młodego kompozytora, na zawsze oddzielonego od swej rodziny, zaledwie kilka miesięcy po ukończeniu studiów w konserwatorium warszawskim. Przepiękny początek koncertu, wejście wiolonczeli, jest niczym samotny śpiew rozwijający się w skupiony lament na tle ostinata smyczków. W utworze panuje nastrój zadumy i smutku, punktowany wspomnieniami ze szczęśliwej przeszłości (pojawiające się w kolejnych częściach przelotne odwołania do tradycyjnej muzyki żydowskiej). Na szczególną uwagę zasługuje solista – Marcel Markowski – jeden z najciekawszych młodych polskich wiolonczelistów. Artysta jest na co dzień liderem sekcji wiolonczel orkiestry Sinfonia Varsovia. Jego charyzmatyczna interpretacja przykuwa uwagę od pierwszej nuty, przywodząc na myśl brzmienie takich mistrzów światowej estrady, jak Yo-Yo Ma czy Mischa Maisky. 
Sinfonia Elegiaca Andrzeja Panufnika, która w swej pierwotnej wersji z roku 1957, z częścią chóralną, nosiła tytuł Symfonia Pokoju, zadedykowana została przez kompozytora ofiarom II wojny światowej. Napisał o niej w następujących słowach: „Symfonia w nowej wersji miała być nieprzerwaną całością, składającą się z trzech symetrycznie ułożonych części niczym rozbudowany tryptyk. Była pozbawiona jakiegokolwiek programu literackiego, zawierała jedynie aluzje do kontrastów, jakie niesie ze sobą wojna. Część środkowa (Molto allegro) miała być dramatycznym protestem przeciw zatracie człowieczeństwa, szaleństwom, gwałtom i żądzy krwi. Dwie skrajne części (obie Molto andante) miały stanowić opłakiwanie zmarłych i osieroconych, tym bardziej pełne smutku, że ich śmierć i poświęcenie nie dały światu pokoju, ani nie przyniosły pełnej wolności takim krajom, jak moja ojczysta Polska”. Kompozytor deklarował także, że utwór jest wyrazem protestu przeciwko przemocy i agresji, przejawiającej się w ludzkim działaniu, z myślą o ofiarach wszelkich wojen, niezależnie od narodowości, religii i rasy. Podkreślał jednak, iż pierwszą wersję utworu komponował udręczony wspomnieniami z okupowanej Warszawy; pamięcią o terrorze, śmierci i prześladowaniach, utracie członków swej rodziny i bliskich przyjaciół. 

Andrzej Czajkowski, twórca zawartego na płycie Koncertu fortepianowego (1966-1971), urodził się w Warszawie jako Robert Andrzej Krauthammer. W momencie wybuchu wojny miał niespełna cztery lata. Nim z rodziną znalazł się w getcie, matka Felicja, pianistka-amatorka, uczyła go gry na fortepianie. W 1942 z getta wyprowadziła go babka Celina i to dzięki jej staraniom przeżył wojnę. Opłacała ona ukrywanie wnuka w różnych mieszkaniach, załatwiła też fałszywe dokumenty na nazwisko „Andrzej Czajkowski”, którym posługiwał się do końca życia. Matka postanowiła zostać w getcie i została zamordowana w Treblince kilka miesięcy później w wieku 27 lat. Ojciec Karl przeżył wojnę we Francji. Przyszły kompozytor i pianista przeszedł niewyobrażalną traumę związaną z zamknięciem go w klaustrofobicznej przestrzeni szafy, gdzie był ukrywany i niejednokrotnie spotykał się z okrucieństwem przechowujących go tam osób. Sam wspominał: „Jak długo siedziałem w tej szafie? Siedem tygodni, dwa lata? Miałem zamiar liczyć dni, ale zapomniałem. Tak czy owak, w szafie nie było żadnych dni ani godzin, zawsze panowała tam całkowita ciemność”. Partię solową w koncercie Czajkowskiego wykonuje znakomity pianista, znany ze świeżych i pociągających interpretacji muzyki współczesnej – Maciej Grzybowski. 

Sinfonia Varsovia
Marcel Markowski wiolonczela [1-4]
Maciej Grzybowski fortepian [8-11]
Jerzy Maksymiuk dyrygent [1-7]
Jacek Kaspszyk dyrygent [8-11]

ID produktu: 1214287201
Tytuł: 39'45. Volume 3
Wykonawca: Sinfonia Varsovia , Maksymiuk Jerzy , Kaspszyk Jacek
Dystrybutor: Warner Music Poland
Data premiery: 2018-09-28
Rok nagrania: 2018
Producent: Warner Music Group
Nośnik: CD
Liczba nośników: 1
Rodzaj opakowania: Digipack
Wymiary w opakowaniu [mm]: 124 x 9 x 138
Indeks: 27044315
średnia 5
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
1 recenzja
26-10-2018 o godz 00:00 przez: HalinaDębski | Empik recenzuje
Wspaniała płyta, piękne nagrania w wykonaniu słynnej Sinfonii Varsovii pod dyrekcją niezastąpionych Jerzego Maksymiuka i Jacka Kaspszyka. To już trzecia część tego znakomitego muzycznego cyklu w którym poznajemy utwory największych kompozytorów. Tym razem autorzy wzięli na warsztat muzykę Andrzeja Czajkowskiego, Andrzeja Panufnika oraz Mieczysława Weinberga. Poruszające, charakteryzujące się ekspresją oraz emocjami kompozycje, wykonawcy uchwycili wszystko co najlepsze w tego rodzaju muzyce. Płytę gorąco polecam, jest naprawdę jedyna w swoim rodzaju, podobnie jak cały cykl którego jest częścią.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego