11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat (okładka zintegrowana)

Oferta empik.com : 27,84 zł

27,84 zł 39,90 zł (-30%)
Odbiór w salonie 0 zł
dostępny od: 30.10.2021
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Jedenastoletni Bernard po raz pierwszy leciał samolotem. Dwuletnia Christine zostawiła w łóżku ukochaną przytulankę, żeby nic jej się nie stało podczas podróży. Stewardesa Amy Sweeney właśnie wróciła z urlopu wychowawczego i nie mogła się pogodzić z tym, że nie odprowadzi tego dnia córeczki do przedszkola. Zandra i Robert lecieli w podróż poślubną na Hawaje. Renée May, stewardesa, chciała zaskoczyć rodziców niespodziewaną wizytą. Zamierzała powiedzieć im, że jest w ciąży.

11 września 2001 roku terroryści porwali cztery samoloty, zamierzając rozbić je o najważniejsze budynki Stanów Zjednoczonych. Dwa boeingi uderzyły w wieże World Trade Center, jeden w Pentagon. Ostatni zamach został częściowo udaremniony przez bohaterskich pasażerów – samolot spadł na ziemię w terenie niezabudowanym. 
Mitchell Zuckoff zaczął dokumentować losy osób dotkniętych przez zamachy terrorystyczne z 11 września już następnego dnia – i nie przestawał przez kilkanaście lat. Bohaterami jego książki są pasażerowie porwanych samolotów, strażacy, pracownicy World Trade Center i ich bliscy, a także mieszkańcy Shanksville w Pensylwanii, gdzie rozbił się ostatni samolot. Zuckoff odtwarza ten dzień minuta po minucie, z precyzją i empatią, w skali intymnej i monumentalnej. Przenosi czytelnika do samolotów, do płonących wież i do wozów strażackich pędzących w ich stronę. Ta książka to misterna układanka z ludzkich historii, eksponująca siły, które łączą ludzi w ekstremalnych okolicznościach.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: 11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat
Seria: Seria reporterska Wydawnictwa Poznańskiego
Autor: Zuckoff Mitchel
Tłumaczenie: Surniak Paulina, Stachowski Adrian
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Numer wydania: I
Data premiery: 2021-08-11
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 40 x 150 x 200
Indeks: 39096111
 
średnia 4,9
5
47
4
8
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
8 recenzji
5/5
30-08-2021 o godz 20:41 przez: Książka.w.pigułce
Pamiętam ten dzień, jakby to było dziś. Pamiętam co wtedy robiłam, gdy dotarły do mnie te informacje. Pamiętam moment, gdy usiadłam przed telewizorem i jako dziecko patrzyłam w ekran na rozgrywające się niczym z namaszczeniem przygotowane sceny z filmu o efektach specjalnych, dantejskie sceny. Co rusz powtarzane w dziennikach informacyjnych ujęcie samolotu uderzającego w jeden z najwyższych budynków świata, a w tle płonąca bliźniacza wieża. Można było odnieść wrażenie, że to film katastroficzny, sytuacja nierealna, niemożliwa do ziszczenia w XXI wieku, że to nie dzieje się naprawdę. Pozycji literackich, które przybliżają wydarzenia z dnia 11 września 2001 roku, jest multum. Jak zatem wyłuskać te wartościowe? Cóż, odpowiedzi na pytanie nie znam, gdyż to pierwsza książka o tej właśnie tematyce, jaką miałam okazję czytać. W mojej opinii "11 września..." to obszerny, bardzo obszerny (sama treść, bez załączników zajmuje ponad 600 stron) reportaż opierający się na bogatej bibliografii, relacjach świadków, uczestników, ich bliskich, transkrypcji rozmów telefonicznych oraz ludzi, którzy właśnie tego dnia porzucili swoje codzienne zajęcia, by sprostać zadaniu niesienia pomocy. Wśród ratujących byli nie tylko strażacy, policjanci i ratownicy, to także zwykli ludzie, którzy stali się mimowolnymi uczestnikami tragedii. Z książki wyłania się wiele heroicznych postaw, ale i takie, które wołają o potępienie z jednocześnie zadanym pytaniem: "jak Ty czy ja postąpilibyśmy w obliczu tej sytuacji rodem z filmu akcji?". Dzięki autorowi zrozumiałam, że 11 września 2001 roku w NYC to nie tylko zniszczone wieże World Trace Center, a także nieco zepchnięte na bok wydarzenia z Pentagonu czy z okolic niewielkiego miasteczka w stanie Pensylwania. Dokładniejsze zobrazowanie sytuacji uzupełnia rekonstrukcja wydarzeń na każdym z pokładów porwanych samolotów oraz przybliżenie sylwetek poszczególnych postaci, które miały swój udział w wydarzeniach w porwanych maszynach, czy zaatakowanych budynkach. "11 września..." książka z gatunku tych, których zakończenie dobrze znasz, a jednak liczysz, że wszystko będzie miało jednak finał pozytywny. Objętość nieco przeraża, a jednak autor porywa czytelnika od pierwszych stron skrzętnie dbając o interesujące szczegóły oraz perfekcyjnie rozkładając w chronologicznej kolejności kluczowe wydarzenia. W mojej opinii to bardzo dobry i profesjonalnie przygotowany przykład literatury faktu na poziomie.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
24-09-2021 o godz 14:39 przez: Tadeusz Nalazek
Trochę błędów redakcyjnych wskazuje na fakt, że polski przekład książki przygotowywano w pośpiechu, aby zdążyć przed 11.09.2021. To jednak nie umniejsza wartości tej wstrząsającej relacji, opisującej największy akt terroru w dziejach ludzkości. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którym drogi jest świat bez religijnego i politycznego fanatyzmu. Ale równocześnie lektura tylko dla ludzi o silnych nerwach. Czytając na głos fragmenty moim bliskim wielokrotnie łamał mi się głos. Wzruszająca lektura, przeciwstawiająca fanatyzm humanizmowi, pokazująca poświęcenie ludzi dla ulżenia cierpieniu bliźnich.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
19-08-2021 o godz 18:30 przez: czerwonakaja
Miesiąc przed dwudziestą rocznicą dnia, w którym zatrzymał się świat, dnia największego ataku terrorystycznego, jaki miał miejsce w naszym świecie Wydawnictwo Poznańskie oddaje do rąk czytelnika reportaż, w którym Mitchell Zuckoff z ogromną skrupulatnością i niezwykłą empatią oraz wrażliwością pogłębia Nasze zrozumienie tego, co wydarzyło się 11 września, zapisując na kartach tej książki "głosy ofiar i tych, którzy przeżyli." Już sama okładka w większości z Was wywoła ucisk w gardle, w wielu po raz kolejny przywoła wspomnienia z tego dnia i tych kolejnych, gdy docierały do Nas informacje, coraz to nowe, na temat porwania i ataku, na temat powiększającej się liczby ofiar, na temat ogromu zniszczeń. Bez względu na to, czy byliśmy "świadkami" tego wydarzenia, czy z racji wieku, znamy go jedynie z relacji, te 612 stron historii, o której TRZEBA PAMIĘTAĆ wysuszy Nasze oczy, bo mało kto będzie w stanie utrzymać łzy na wodzy. O 11 września pisano już nie raz i zapewne wielu z Was zapyta, czym ta pozycja różni się od innych? O czym jeszcze możemy się dowiedzieć? Czy odpowie na wszystkie kłębiące się pytania? Ta książka to przede wszystkim LUDZIE! CI, którzy zginęli w trakcie ataków, CI, którzy zginęli ratując życie ofiarom, CI, którzy walczyli o ich ostatni oddech, CI, którzy stracili rodziny, bliskich, przyjaciół, MY sami i kolejne pokolenia, które przyjdą po Nas, bo TRZEBA PAMIĘTAĆ, BY KTÓREGOŚ DNIA RUSZYŁ ŚWIAT... Autor już następnego dnia po zamachach zaczął dokumentować losy ludzi, których one dotknęły. Zuckoff przez kilkanaście lat zbierał materiały, rozmawiał ze świadkami, ofiarami, tymi, co nieśli pomoc i ich bliskimi, by z ogromną precyzją odtworzyć ten dzień minuta po minucie przenosząc Nas między porwanymi samolotami, w których rozgrywa się tragedia, ale i pasażerowie jednego z nich zdobywają się na ogromny heroizm, między płonącymi wieżami i pędzącymi w ich stronę wozami strażackimi. Historie rodzin, dzieci, dorosłych uderzają w Nas z ogromną siłą, a obnażenie przez Autora niedoskonałości systemów przez które ucierpiały dodatkowe setki osób zatrważa... Autor nie zasypie Nas odpowiedziami na pytania zaczynające się od, dlaczego? Natomiast odnosząc się do historii, a nie sięga daleko wstecz, choć mógłby nawet o pięćset lat, przybliża Nam pewną datę, 23 lutego 1908 roku, kiedy to "pewien zagadkowy czterdziestoletni bojownik islamski o imieniu Osama Bin Laden podpisał fatwę." Ten pełen zaciekłości dekret religijny zawierał między innymi "deklarację wojny ze Stanami Zjednoczonymi i wszystkimi ich obywatelami, niezależnie od tego, gdzie się znajdują." JEDNAK TO "WYPOWIEDZENIE WOJNY" DOTYCZY CAŁEGO ŚWIATA, a za Osamą poszli inni, a po nim przyszli inni...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-08-2021 o godz 19:27 przez: wogrodzieliter
"11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat" to wnikliwy i poruszający reportaż, w którym autor krok po kroku rekonstruuje i odtwarza przebieg wydarzeń. Co prawda o zamachach z 11 września 2001 roku napisano już wiele, ale książka Mitchella Zuckoffa wyróżnia się na tle innych. Zamiast kolejnych suchych faktów lub rozważań na temat politycznych, gospodarczych i społecznych przyczyn oraz skutków publikacja autora oddaje głos uczestnikom wydarzeń oraz członkom ich rodzin, nabierając w ten sposób intymnego i osobistego charakteru. Reportaż Zuckoffa łączy indywidualne historie w jedną przejmującą narrację - niczym mozaika zbudowana ze wspomnień, pożegnań, cierpienia, lęku, życzliwości, odwagi, heroizmu, miłości oraz walki o przetrwanie w ekstremalnie trudnej sytuacji. To opowieść o pasażerach porwanych samolotów, którzy stali się żywą bronią terrorystów. O pracownikach i osobach, które 11 września znalazły się w bliźniaczych wieżach i w budynku Pentagonu - ich dramatycznej walce o życie własne i innych. O sanitariuszach i strażakach, którzy niosąc pomoc rannym i uwięzionym ryzykowali własnym zdrowiem i życiem. Wielu z nich zginęło pod gruzami zawalonych wież. O tysiącach ludzi nowojorskiego Manhattanu, którzy zostali pochłonięci przez chmurę pyłu i gruzu w momencie upadku wież. W książce Mitchella Zuckoffa nie ma anonimowego tłum - są konkretne osoby, imiona i nazwiska, oraz ich indywidualne historie. Publikacja wzbudza silne emocje i doskonale uświadamia, jak wielkim ludzkim dramatem stały się wydarzenia z 11 września, zarówno dla ofiar i ocalałych, jak i ich bliskich, przyjaciół i współpracowników. Reportaż Zuckoffa to lektura nieodkładalna, przejmująca i łamiąca serce, ale jednocześnie merytoryczna, skrupulatna i tak bardzo ważna i potrzebna - ukazując osobisty wymiar tragedii 11 września, pozwala zyskać pogłębione, panoramiczne spojrzenie. Dla mnie to doskonały przykład literatury faktu w najlepszym wydaniu i jedna z ważniejszych publikacji serii reporterskiej Wydawnictwa Poznańskiego. Polecam. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie 💔
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-09-2021 o godz 12:36 przez: Katarzyna
Pamiętam ten dzień doskonale, wróciłam ze szkoły podstawowej, zrobiłam kanapki i usiadłam przed telewizorem. Najpierw chciałam to przełączyć, potem okazało się, że emitują płonące wieże na każdym programie. Pamiętam dokładnie, zbyt dobrze i wyraźnie, pomyślałam, że to początek wojny. Oglądałam ujęcia, na których ludzie wyskakiwali z okien i szybowali w dół przez całe dziesięć sekund z pełną świadomością, że zadecydowali o własnej śmierci. Te osoby wolały umrzeć od uderzenia o beton, niż zginąć od płomieni, topiących stalową konstrukcję WTC. Dwadzieścia lat później, znając historię i następstwa ataków na Stany Zjednoczone, siadam do lektury o ludziach. Pasażerach samolotów, pracownikach korporacji, strażakach, sanitariuszach, pilotach, stewardesach i wielu innych, którzy zginęli 11 września 2001 roku prawie na moich oczach. Chyba z tego powodu przeżywam czytanie książki podwójnie, niewyobrażalny żal zalewa moje serce, nie potrafię hamować złości, łzy napływają do oczu. Biję ukłony dla autora, kawał pracy, tak aby czytelnik mogł bliżej poznać wszystkie ofiary. Wspomnienia bliskich, współpracowników, rodzin, jak widział ich świat, dopóki oni na tym świecie istnieli. "Dzwonili na numery alarmowe, do swoich rodzin i bliskich, inni wysyłali maile. Ich wiadomości - głosowe i pisemne - rozciągały się na całym spektrum emocji, od spanikowanego błagania do spokojnych próśb. Niektórzy mówili, że najbardziej boją się nie o siebie, ale o bliskich, których być może niedługo opuszczą." To literatura faktu, więc nie polecam jej dla każdego czytelnika, uważam temat za bardzo ważny, mający wpływ na współczesny świat. Mogę zachęcać, obiecywać, namawiać, nakłaniać, wabić, czarować, ale czytelnik bierze ją na własną odpowiedzialność.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-10-2021 o godz 14:13 przez: Dobista
Świetna książka o tragicznej historii. Autor daje nam bardzo szczegółowa relacje z dnia, w którym zatrzymał się cały świat, opowiada minuta po minucie co działo się, najpierw z pasażerami porwanych samolotów, następnie ludźmi w bliźniaczych wieżach i Pentagonie. Ta historia jest bardzo poruszająca, momentami czytając np.: o ewakuacji tysięcy ludzi z bliźniaczych wieżach World Trande Center, miałam ciarki i łzy w oczach. W gruncie rzeczy myślę, że dla wielu ludzi na całym świecie jest to bardzo osobista historia, ja nie doświadczyłam tych tragicznych wydarzeń osobiście, jest to dla mnie historia, ale wiem, że dla wielu ludzi są to świeże wydarzenia. Serdecznie polecam dla wszystkich, dla tych, którzy tak jak ja nie doświadczyli tych wydarzeń i dla tych, których świat zatrzymał się 11. Września i już nigdy nie wrócił do normalności.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-09-2021 o godz 14:15 przez: malgorzata majewska
Świetna książka , drobiazgowe opisy sytuacji pozwalają poczuć się jak świadek tamtych strasznych wydarzeń.Krótkie opisy osób pozwalają lepiej odczuwać tragedie tych ludzi a przede wszystkim ofiar. Wiele mówi się o ludziach w WTC ale zawsze jakoś mało słyszałam o pasażerach wszystkich lotów .Autor dał im należne miejsce w historii i naszej pamięci. Świetnie zachowana chronologia wydarzeń pozwala odtworzyć cały ten dzień , godzina po godzinie. Momentami drastyczne opisy pokazują jak traumatyczny musiał być ten dzień .Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
07-09-2021 o godz 16:29 przez: Anonim
Bardzo dobrze napisany reportaż o losach ludzi, którzy zginęli. Dobrze opisana każda minuta podczas ataków na WTC. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tej serii Ostatni trop Bowden Mark
4.8/5
29,29 zł
49,90 zł
Inne z tej serii Pudło Olszewska Nina
4.3/5
23,94 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego