Mimo że piłka nożna to dyscyplina zespołowa, tylko wielkie indywidualności zapisały się w annałach historii tego sportu. Zebraliśmy dla was najnowsze pozycje poświęcone futbolowi i wybraliśmy najciekawsze biografie, po które powinien sięgnąć każdy kibic piłki kopanej.

 

Stu piłkarzy i ich najważniejsze mecze

Moje najważniejsze 90 minut to pozycja obowiązkowa dla każdego fana piłki nożnej. Z okazji 100 rocznica powstania Polskiego Związku Piłki Nożnej do udziału w projekcie zaproszono stu polskich piłkarzy - każdy miał szansę opowiedzieć o najważniejszym meczu w ich życiu. Wśród osób występujących w książce znajdziemy m.in. Zbigniewa Bońka  czy Jacka Gmocha. Dzięki temu otrzymaliśmy bardzo osobisty i rozległy przewodnik po polskim futbolu. Oczywiście nie zabrakło tu rozmów nt. mistrzostw świata w 1974 i innych ważnych momentów dla piłkarskiej historii polski. "Moje 90 minut" chwyta za serce, pozwala wczuć się w emocje panujące na boisku i przypomnieć sobie, dlaczego piłka nożna to tak wspaniały sport.

90 minut książka

W hołdzie legendzie

W listopadzie 2020 roku pożegnaliśmy jedną z największych, jeśli nie największą legendę piłki nożnej. Zmarł wybitny Argentyńczyk, Diego Armando Maradona. Poza filmami pełnymi jego wspaniałych zagrań czy historiami z boiska, jak chociażby ta o ręce Boga – Boski Diego prowadził niezwykle barwne życie. W dzisiejszym świecie profesjonalnych sportowców wybryki Maradony być może szybko zaprzepaściłyby jego karierę, jednak w jego epoce imprezy i używki nie były przeszkodą do porywania tłumów na trybunach. Ten wirtuoz futbolu nie był z pewnością autorytetem dla młodych adeptów piłki, ale jego tragiczna historia złych wyborów i niesprzyjających okoliczności może być przestrogą. Kto jeszcze nie zagłębiał się w historię Maradony, powinien sięgnąć po książkę „Maradona. Ręka Boga” autorstwa Jimmy’ego Burnsa.

Maradona ręka boga

Jak narodziły się Orły Górskiego?

Przykład Maradony świetnie obrazuje, jak bardzo różni się współczesny świat piłki nożnej od realiów tej dyscypliny w XX wieku. A jak pracowali przed laty trenerzy? Czy również otaczali się sztabem specjalistów, rozrysowywali skomplikowane odprawy taktyczne i porównywali wyniki testów wydolnościowych piłkarzy? Zdecydowanie nie. Dawniej liczyły się zupełnie inne umiejętności, żeby osiągnąć sukces na trenerskim stołku. Jakie to były cechy najlepiej opowiada historia Kazimierza Górskiego – legendarnego selekcjonera polskiej kadry, który osiągnął największe sukcesy w historii reprezentacji. Dla wielu młodszych kibiców Górski jest dziś raczej symbolem czasów złotego pokolenia polskiej piłki oraz autorem wielu popularnych aforyzmów o jednej piłce i dwóch bramkach. Niewiele osób wie, jakim człowiekiem był słynny trener. W książce „Górski. Wygramy my albo oni” znajdziemy relacje bliskich współpracowników i znajomych bohatera książki, które pozwolą nam przybliżyć obraz legendy. A wszystko zebrał Mirosław Wlekły, autor bestsellera „Tu byłem” o Tonym Haliku.

Wygramy my albo oni Górski biografia

Dla miłośników taktyki

Piłka nożna to nie tylko wybitne postaci, ale też wszelkie niuanse związane z transferami czy taktyką. Właśnie o ustawieniu piłkarzy na boisku pisze Jonathan Wilson w książce „Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej”. Po przeczytaniu tej pozycji nie będzie dla was tajemnic w świecie libero, wahadłowych, fałszywych dziewiątek czy registów. Wilson jako pasjonat futbolu, któremu poświęcił niemal całe życie. W książce odkrywa przed czytelnikami historię, zmiany i trendy piłkarskiej taktyki na przestrzeni lat. Co wnieśli do taktyki poszczególni szkoleniowcy, a może nawet pojedynczy piłkarze? Tego z pewnością dowiemy się z tej fascynującej książki.

Historia taktyki piłkarskiej

Więcej niż klub

Wspomniany Wilson zajmuje się nie tylko ogólną historią piłki nożnej, ale też poszczególnymi zespołami. Ma już na koncie książkę o Liverpoolu, natomiast niedawno polską premierę miała książka „Dziedzictwo Barcelony, dziedzictwo Cruyffa”, która pokazuje jak na przestrzeni lat zmieniał się zespół ze stolicy Katalonii. Autor w charakterystyczny dla siebie sposób pokazuje, jak pojawienie się w Barcelonie Johana Cruyffa odmieniło cały klub. Co takiego Holender zrewolucjonizował w zespole i jak przekłada się to na dzisiejszą Barcę z Messim? Ta książka z pewnością to wyjaśni. Obserwując problemy organizacyjne i sportowe, z jakimi obecnie zmaga się FC Barcelona, sięgnięcie do jej historii to jeszcze cenniejsze doświadczenie.

FC barcelona książka

Grająca legenda Juventusu z autobiografią

Piłkarze na fali popularności decydują się na spisanie swoich przeżyć w bardzo młodym wieku. Giorgio Chiellini to wciąż aktywny, ale już bardzo doświadczony zawodnik Juventusu i reprezentacji Włoch. Obrońca w książce „Piłkarz, który nie chodzi na skróty” poświęca bardzo dużo miejsca nie tylko piłce, ale też swojemu życiu osobistemu. To bardzo szczera pozycja, w której bohater bez ogródek opisuje wydarzenia z przeszłości, ale też teraźniejszości. W wieku 35 lat Chiellini coraz częściej musi zmagać się z kontuzjami. Jednak mimo upływu lat, potrafi znaleźć w sobie pasję oraz motywację do grania na najwyższym światowym poziomie. Sprawdź, jak to robi legendarny defensor Squadra Azzurra.

Chiellini biografia

Filozofia rewolucjonisty

Kilka lat po zakończeniu trenerskiej kariery Sir Alexa Fergusona ukazała się jego autobiografia, która zdradzała wiele szczegółów na temat wieloletniej pracy Szkota w Manchesterze United. Kiedy w 2018 roku inny legendarny trener Arsène Wenger rozstał się z Arsenalem, wyczekiwaliśmy książki autorstwa doświadczonego Francuza. Tak też się stało i w tym roku piłkarscy fani mogą sięgnąć po książkę „Arsène Wenger. Autobiografia”. Co kryje w sobie ten tytuł? Wraz z głównym bohaterem możemy prześledzić jego losy od dzieciństwa, do ostatnich dni w londyńskim klubie. Zwiedzimy boiska Francji, Japonii, Anglii i całej Europy. Ale przede wszystkim autobiografia Wengera przedstawia jego filozofię futbolu. Po lekturze zrozumiemy, jak olbrzymi wkład miał ten szkoleniowiec z rodzimą oraz brytyjską piłkę. Może brakuje tu pikantnych historii z szatni, ale ta książka jest dokładnie taka jak jej autor – spokojna, inteligentna, z klasą.

Arsene Wenger autobiografia

Typ niepokorny

Niebawem kończy się kadencja Zbigniewa Bońka w roli prezesa PZPN-u. Nie tylko z tej okazji warto sięgnąć po biografię słynnego piłkarza, trenera, biznesmana, a ostatnio działacza. Boniek zapisał się złotymi kartami jako wybitny reprezentant kraju i pierwsza, międzynarodowa gwiazda futbolu rodem z Polski. W czasach, kiedy rodzimy piłkarz był raczej ubogim krewnym gwiazd z Anglii czy Niemiec, Boniek dotarł na szczyt, grając na chwałę Juventusu czy Romy. Otarł się o Złotą Piłkę, strzelał najważniejsze gole na turniejach klubowych i reprezentacyjnych. Dziś znany jest głównie jako prezes PZPN i z tej roli również został skrupulatnie przepytany przez Janusza Basałaja w książce „Zbigniew Boniek. Mecze mojego życia”.

Boniek biografia

To siedem najnowszych książek o tematyce piłkarskiej, które z pewnością warto przeczytać. Tymczasem niedługo w sprzedaży ukażą się kolejne niezwykle pozycje, które zapowiadają się niezwykle interesująco. Anthony Quinn wziął na rozkład Jurgena Kloppa, a znany dziennikarz sportowy Christian Falk zebrał najciekawsze nieopowiedziane historie Bayernu Monachium. Fani piłki nożnej mają na co czekać!

Więcej artykułów i książkowych polecajek znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam. Interesujesz się sportem? Sprawdź też koniecznie naszą pasję Biegam

A już 2 czerwca - w ramach cyklu Premiera Online - zapraszamy na wirtualne spotkanie z Jackiem Janczewskim i Emilem Kopańskim, autorami książki "Moje najważniejsze 90 minut". W wydarzeniu wezmą także udział piłkarze: Sebastian Mila i Wojciech Kowalewski. Uczestnicy będą mogli zadawać pytania w ramach komentarzy pod streamingiem, który odbędzie się na oficjalnym, facebookowym fanpage'u Emiku - więcej informacji znajdziecie, klikająć w grafikę poniżej. 

90 minut

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com