Krew na głowni
Było to w Krakowie w 1951 roku. Pewnego upalnego popołudnia trenowałem z niezapomnianym fechtmistrzem Tadeuszem Friedrichem w piwnicznej sali Krakowskiego Klubu Szermierzy, w dawnym budynku Sokoła.
Było mi gorąco, zdjąłem dres i rozpiąłem koszulę. Nie powinienem był tego robić, ale z Tadeuszem czułem się zupełnie bezpieczny. Trener był bardzo ostrożny i nie należał do fechtmistrzów brutali, którzy tylko czekają, aby udowodnić, że uczeń niedokładnie wykonuje zasłony, bijąc nas ile wlezie w odsłonięte miejsca, żebyśmy na własnej skórze doświadczyli, jakie robimy błędy w obronie. Potem mogliśmy się wzajemnie chwalić pod prysznicem krwawymi pręgami na całym ciele, które jednak znikały po paru dniach. Ta bezwzględna metoda dawała w praktyce dobre rezultaty, bo uczyła prawidłowych zasłon.
Tadeusz był trenerem delikatnym i uważnym. Właściwie było nie do pomyślenia, że może mu się przydarzyć to, co się tego wieczoru przydarzyło.
Friedrich kazał mi wykonywać odbicie i cięcie na głowę rzutem, robiłem to już tysiące razy, ale Tadeusz był niezwykle dokładny i wymagający i ciągle mu się coś nie podobało: a to za wolno, a to nie trafiam w czubek głowy, tylko w policzek, a to odbicie za słabe, a to cięcie przyłożone.
– Jak ty dzisiaj robisz, Kajtek! – tak mnie nazywał. – Nie wyspałeś się, czy co? I to ma być odbicie? Przecież ja ci je wyminę. Uważaj!
Rzeczywiście. Poszedłem do ataku, znowu źle. Friedrich uciekł mi ze swoją głownią, rozpędzony nadziałem się na nią i poczułem, jak zimny koniec żelaza przecina mi pierś nieco powyżej serca. Krzyknąłem, Tadeusz skręcił rękę, szabla ześliznęła się po żebrze i wyskoczyła z ciała. Poczułem, że nic mi nie jest, ale jednocześnie zrozumiałem, że oto nadarza się okazja do odegrania sceny „śmiertelnie rannego szablisty”. Upadłem na podłogę i leżałem bez ruchu, tylko odwróciłem głowę, żeby trener nie widział uśmiechu, którego mimo wszystko nie mogłem powstrzymać. Tadeusz zdębiał i pierwszą jego myślą było spojrzenie na własną szablę. Była złamana… Odłamek głowni mógł utkwić w moim ciele, mógł też poprzednio odskoczyć.
– Pokaż, Kajtek, ranę – wyszeptał strasznie zdenerwowany i blady jak chusta trener. Skoczyłem na równe nogi. Na koszuli była plama krwi, ale nie czułem bólu.
– Chyba nic mi się nie stało, panie Tadeuszu. Nie czuję, żeby coś mi weszło głębiej, a z wierzchu nic nie widać. Widocznie pańska szabla złamała się przedtem, tylko tego nie zauważyliśmy.
– Możliwe, ale na wszelki wypadek poszukajmy końca szabli na podłodze. Jest! No, chwała Bogu… Trzeba teraz dobrze zdezynfekować i opatrzyć ranę, żeby ci się nie paskudziła.
Akurat wtedy na salę wkroczył szpadzista fotograf, nazywany przez nas Foto-Rutem. Zrobił na miejscu dokumentację fotograficzną, bo stale nosił przy sobie aparat, a małżonka prowizorycznie przemyła mi ranę. Poszliśmy potem na pogotowie, opatrzono moją ranę i nawet propono wano nazajutrz operację, która mogła całkiem zlikwidować bliznę, ale odmówiłem. Chciałem mieć bliznę na piersi, blisko serca – na pamiątkę.
Oczywiście miałem szczęście. Złamana głownia trenera, na którą nabiłem się, atakując go rzutem z całym impetem, była ostra jak igła i nawet gdybym był całkowicie ubrany w szermierczy strój, z łatwością przebiłaby ochronne plastrony. Uratowało mnie to, że robiłem wtedy bardzo płaskie rzuty, które wszyscy podziwiali i dlatego to ostra głownia ześliznęła mi się po żebrze, zamiast przebić na wylot.
Nie było to moje pierwsze przebicie. Kiedy rozpocząłem treningi szermiercze w Międzyszkolnym Klubie Sportowym w Katowicach w roku 1946, dostaliśmy w większości szable poniemieckie, które miały często ułamany koniec głowni. Ostre zakończenie trzeba było zagiąć nad ogniem, żeby nie skaleczyło. Raz Jurek Twardokens wbił mi taki nie najlepiej zagięty koniec szabli w rękę, bo szermierczych rękawic też nie mieliśmy i wkładało się normalne rękawiczki, które były za krótkie i nie chroniły dobrze ręki. Rana nie była głęboka, ale ramię nazajutrz spuchło i dostałem zakażenia krwi.
– Jak dojdzie do serca, umrę – chwaliłem się kolegom.
Nie doszło do serca, ale przez cały miesiąc musiałem nosić rękę na temblaku. Nie mogłem trenować, pisać, w szkole kolega notował mi lekcje przez kalkę.
Mama postanowiła kategorycznie zabronić mi uprawiania tak nie bezpiecznego sportu, ale jakoś udało mi się ją przekonać. Nieszczęsna ręka nie pozwoliła mi na start w „pierwszym kroku szermierczym”, a potem w Mistrzostwach Polski klasy B. Pojechałem na nie rok później i od razu zdobyłem tytuł wicemistrzowski.
Drugie przebicie ręki było poważniejsze i bardzo pechowe. Zdarzyło się to w roku 1962, kiedy byłem u szczytu kariery. Walczyłem wtedy znakomicie, nawet z Jurkiem Pawłowskim częściej wygrywałem, niż przegrywałem. Wszyscy byli pewni, że na Mistrzostwach Świata w Argentynie zdobędę indywidualny medal, nie poprzestając na niemal pewnym zwycięstwie drużynowym. I gdyby nie ten głupi wypadek przy oprawianiu szabli…
Szermiercze szable często się łamią, wtedy musimy oprawić sobie nowe głownie. Zanim włożymy klingę gwintowanym końcem do drewnianej rękojeści i zakręcimy nakrętkę, musimy ją wygiąć trochę w przód i odrobinę w lewo, żeby dobrze leżała w ręce. W tym celu lewą ręką silnie chwyciłem za rękojeść, a prawą nacisnąłem na żelazo, żeby przybrało żądany kształt.
Nagle klinga pękła mi w ręku i jeden koniec jak sprężyna wbił się we wskazujący palec prawej ręki. Trysnęła krew jak z malutkiej fontanny, a palec od razu zdrętwiał. Rzuciłem szablę i pobiegłem na pogotowie.
Na pogotowiu opatrzyli mi rękę.
– Nic panu nie będzie, rana zagoi się za kilka dni. Kość jest nienaruszona. Proszę przez dwa dni nie zdejmować opatrunku.
Nic mi nie będzie. Zresztą nawet gdyby coś było! Do Mistrzostw Świata są jeszcze trzy tygodnie. Nawet gdyby rana ropiała, to trzy tygodnie – ho, ho! Mamy przecież penicylinę i fale D-D. Zresztą, mnie się szybko goją rany.
Ale – myślę – należy się upewnić. Uspokoić siebie i innych.
Zadzwoniłem do znajomego doktora, specjalisty od urazów sportowych, i umówiłem się z nim w klinice. Doktor prześwietlił mi rękę i pokazał kliszę:
– Widzi pan, kość nawet nie draśnięta. Nic panu nie będzie. Ale ja na wszelki wypadek założę gips, żeby unieruchomić palec. W ten sposób rana szybciej się zagoi. Zdejmie pan gips po pięciu dniach.
Za dwa dni razem z kolegami wyruszyłem w daleką podróż do Argentyny. Dziwnie wygląda zawodnik, który jedzie na Mistrzostwa Świata w szermierce z ręką w gipsie.
Stosownie do zaleceń lekarza w dwa dni po przyjeździe do Buenos Aires zdjąłem gips z palca. Ale cóż… Miejsce, w którym klinga przebiła rękę, nadal było bolesne i nie mogłem za żadne skarby normalnie trenować, bo właśnie w tym miejscu opiera się o rękę trzonek szabli. Próbowałem robić krótkie lekcje z trenerem, trzymając rękojeść broni tylko w palcach, ale przy silniejszym uderzeniu w głownię trzonek rękojeści wyskakiwał mi z palców i urażał zranione miejsce, sprawiając dotkliwy ból. Poszedłem do szpitala angielskiego. Lekarz oglądał palec na wszystkie strony, kręcił głową i powiedział:
– No tak. Przebity nerw.
– Jak długo?
– Trzy miesiące.
– Czy można walczyć?
– Można. Jak pan utrzyma szablę w ręku, to można. Można też dać zastrzyk nowokainy przed startem.
Nasz ówczesny trener Zbyszek Czajkowski zadecydował, żebym nie walczył w turnieju indywidualnym, tylko drużynowym. Bo w drużynie mamy największe szansę.
Idziemy na salę, dostaję na próbę zastrzyk w łapę. Śmieszne uczucie – w ogóle nie czuję palców. Ale o dziwo walczę bardzo dobrze.
Czajkowski jest zadowolony.
– Masz dobre tempo – mówi – wystawimy cię tylko na ostatni mecz z Węgrami. Damy ci dwa albo trzy zastrzyki w czasie meczu, bo nowokaina działa tylko przez godzinę. Na razie rób pracę nóg i gimnastykę.
W czasie turnieju indywidualnego byłem okropnie zły. Przez takie głupstwo nie mogę stanąć na planszy! Żebym przynajmniej złamał rękę, nogę albo kręgosłup. Ale żeby samemu sobie przebić maleńki nerw w palcu! Zazdrościłem wszystkim, nawet tym, którzy odpadli w półfinale.

Walczę, Więc Jestem

(okładka miękka)

Wydawca: PIW Państwowy Instytut Wydawniczy
Data premiery: 2006-01-01

Produkt niedostępny

lub

 • Opis
 • do góry

  Opis

  Wojciech Zabłocki: z zawodu architekt, z pasji szablista, z zamiłowania malarz. Te trzy wątki, ale także Wypominki rodzinne i towarzyskie stanowią lwią część prezentowanych wspomnień. Pełno w nich intrygujących zdarzeń, barwnych historii, ciekawych ludzi. Wszystko bogato udokumentowane prawie setką zdjęć. Wojciech Zabłocki uczestniczył w czterech olimpiadach, na których zdobył wraz z drużyną dwa razy srebrny i raz brązowy medal. W 1953 roku został mistrzem świata juniorów, czterokrotnie był drużynowym mistrzem świata w szabli, w 1989 roku mistrzem świata weteranów. Trenuje do dziś.
 • Dane szczegółowe
 • do góry

  Dane szczegółowe

  Tytuł: Walczę, Więc Jestem
  Autor:
  Wydawca: PIW Państwowy Instytut Wydawniczy
  Numer wydania: I
  Data premiery: 2006-01-01
  Język wydania: polski
  Język oryginału: polski
  Ilość stron: 300
  Rok wydania: 2006
  Forma: książka
  Indeks: 69378614
  do góry

  Recenzje

 • Recenzje Napisz recenzję
 • Średnia ocena: 0

  5 gwiazdek
  4 gwiazdki
  3 gwiazdki
  2 gwiazdki
  1 gwiazdka
  Kup, zrecenzuj i wygraj
  Bądź pierwszy i dodaj recenzję
  Zamknij
  Dziękujemy za dodanie recenzji
  Podziel się na Facebooku
  Walczę, Więc Jestem - Zabłocki Wojciech
  Właśnie zrecenzowałem: Walczę, Więc Jestem
  Wojciech Zabłocki: z zawodu architekt, z pasji szablista, z zamiłowania malarz. Te trzy wątki, ale także Wypominki rodzinne i towarzyskie stanowią lwią część prezentowanych wspomnień. Pełno w nich intrygujących zdarzeń, barwnych historii, ciekawych ludzi. Wszystko bogato udokumentowane prawie setką
  Zamknij
  Napisz recenzję i oceń produkt
  Oceń produkt:
  Tytuł: * pole wymagane
   
  Recenzja: ** minimum 50 znaków
   
  W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
  * pole wymagane
  ** minimum 50 znaków
  Szable Świata - Zabłocki Wojciech
  Szable Świata
  Książki
  46,99 zł 59,00 zł
  Publikacja składa się z dwóch wyraźnie zarysowanych części. Pierwsza z nich obejmuje teksty wstępne, zarys historyczny (traktaty i regulaminy szermiercze itp.) oraz rozdział poświęcony analizie działań szermierczych. Druga natomiast skupia się na ogólnych typach szabel, poddając je najpierw badaniom ogólnym, by następnie przejść do systematycznego przeglądu poszczególnych typów. Jak podkreśla sam autor, dotychczasowa klasyfikacja szabel opierała się na ich wyglądzie zewnętrznym i dekorze, przede wszystkim zaś na rękojeści.Książka, bogato ilustrowana precyzyjnymi rysunkami autora, zawierającymi obok obrazu każdej szabli także jej szczegółowe dane pomiarowe i obszerny opis (w tym ocenę przydatności bojowej) oraz końcową bibliografię przedmiotu, stanowić będzie z pewnością istotne kompendium wiedzy. Tym sposobem wychodzi naprzeciw oczekiwaniom odbiorcy zainteresowanego nie tylko historią białej broni w dawnej Europie, ale szerzej historią obyczajów, kultury i tradycji narodów zamieszkujących rozległe tereny Starego Kontynentu.
  więcej
  Grzymisława Ingwarówna, księżna krakowsko-sandomierska - Zabłocki Wojciech
  Grzymisława Ingwarówna, księżna krakowsko-sandomierska
  Książki
  30,99 zł 39,00 zł
  Wojciech Zabłocki w monografii Grzymisława Ingwarówna, księżna krakowsko-sandomierska przedstawia spójny obraz życia oraz działalności księżnej Grzymisławy, żony Leszka Białego. Narracja prowadzi czytelnika poprzez jej małżeństwo z władcą Krakowa, narodziny dzieci książęcej pary, mord na Leszku, walkę Grzymisławy o przekazanie schedy po mężu synowi, aż po jej działalność fundacyjną u schyłku życia. W rozdziale pierwszym autor opisuje postępujące rozwarstwienie rycerstwa, relacje pomiędzy książętami i małopolskim możnowładztwem oraz stosunki krakowskich książąt z Romanowiczami. Kanwę dla tych kwestii stanowi opis wczesnych rządów Leszka Białego. Rozdział drugi koncentruje się wokół dwóch koncepcji pochodzenia księżnej, okoliczności zawarcia przez nią małżeństwa z Leszkiem oraz narodzin ich dzieci. Kończy go rozległy opis wydarzeń gąsawskich, kluczowych dla losów księżnej. Rozdział trzeci traktuje o walkach księżnej z Konradem Mazowieckim o tron krakowski i księstwo sandomierskie. Autor zestawia stanowisko rycerskich rodów oraz poszczególnych możnych wobec zaistniałego konfliktu. W ostatnim rozdziale autor rekonstruuje wpływ, jaki księżna wywierała na późniejsze panowanie syna, w szczególności jego religijne inicjatywy. Pracę wieńczy obszerna bibliografia.
  więcej
  Jeśli masz pytania lub problem odwiedź nasze strony pomocy lub skorzystaj z formularza kontaktowego
  Jeśli chcesz zgłosić błąd lub wyrazić opinię na temat produktu skontaktuj się z nami

  Ostatnio oglądane

  • Poranny Raport - Wiktor Zborowski, Tadeusz Borowski, Marek Molak
  • Musikalen - Livet är en schlager - Various Artists
  • Most. Matura wewnętrzna. Przewodnik dla licealistów - Opracowanie zbiorowe
  • Babolat, T-shirt damski, Performance Polo 2013, rozmiar XS - Babolat
  • Como La Flor - Selena
  • Węgierski czardasz - Śpiewające Brzdące
  • American VI: Ain't No Grave - Johnny Cash
  • Nie opuszczaj mnie - Ishiguro Kazuo
  • Vi A Santa Claus Besando A Mi Mama - Las Ardillitas De Lalo Guerrero
  • Akademia Pana Kleksa - Brzechwa Jan
  • Wozzeck, Teil 2, zweiter Akt: Don't The Jewels Shine - Chor der Metropolitan Opera, Orchester der Metropolitan Opera, Karl Böhm
  • Gra o Tron Sezon 4. Wydanie Specjalne - Różni
  • Granna, Smart Games, Kolorowy kod, gra logiczna - Granna
  • Rodeo Rock And Roll Collection - Chris LeDoux
  • Under Bjørneskindshuen - Den Kongelige Livgarde
  • River Lady - Roger Whittaker
  • Wielki podręcznik dla nauczycieli żłobków i przedszkoli - Opracowanie zbiorowe
  • Battlefield 3. Rosjanin - Mcnab Andy, Grimsdale Peter
  • Zmień myślenie a zmienisz swoje życie (audiobook mp3) - Tracy Brian
  • Pomysły na makijaż dla dzieci - Wilberg Bettina
  • Lód w żyłach - Sigurdardóttir Yrsa
  • Chodzi o Papieża. Szpiedzy w Watykanie - Koehler John O.
  • Words - Los Talayots
  • Kostadine, mili sino le dzhanum - Various Artists, Explorer Series
  • Nauka na wesoło. Ćwiczenia i zadania. Wiek 5-6 lat - Opracowanie zbiorowe
  • Zosia i Gosia. Na psa urok - Szillat Antje
  • Lilly - Bisquit
  • She Takes Her Clothes Off - Stereophonics
  • Sängers Morgenlied, D. 165 - Dietrich Fischer-Dieskau , Gerald Moore
  • Zagadka Kuby Rozpruwacza - Pilipiuk Andrzej

  Podobne do ostatnio oglądanych