Ceausescu. Piekło na ziemi (okładka twarda)

Autor:
Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com 52,99 zł

Cena empik.com:
52,99 zł
Cena:
55,00 zł
Oszczędzasz:
2,01 zł (4%)
Koszt dostawy:
Salon empik - 0,00 zł
Produkt u dostawcy
Wysyłamy w 24 godziny
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Dostępność w salonie empik

Zarezerwuj w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

asb nad tabami
Kunze Thomas Książki | okładka twarda
52,99 zł
asb nad tabami
Koop Volker Książki | okładka twarda
47,99 zł
asb nad tabami
El-Hai Jack Książki | okładka twarda
38,99 zł

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

W grudniu 1989 roku świat obiegły zdjęcia z egzekucji dyktatora Nicolae Ceausescu. Zanim obaliła go krwawa rewolucja, przez ponad dwadzieścia lat rządził Rumunią, otaczany kuriozalnym kultem jednostki na wzór Stalina i komunistycznych przywódców krajów Dalekiego Wschodu. Reżim owładniętego manią wielkości Conducatora, pragnącego stosować w środku Europy wzorce zaczerpnięte z północnokoreańskiego komunizmu, uczynił z Rumunii prawdziwe piekło na ziemi. Rumunia Ceausescu stała się krajem powszechnej nędzy, a osławiona tajna policja Securitate – symbolem krwawego terroru nawet dla socjalistycznych sąsiadów.

Biografia Ceausescu autorstwa Thomasa Kunzego jest powszechnie uznawana – również w Rumunii – za pozycję klasyczną. Dwadzieścia lat po obaleniu Nicolae Ceausescu ukazało się najnowsze, trzecie wydanie książki.

Od wydawcy:

"Czy w Europie mogtoby istnieć państwo podobne do Korei Północnej? Jak najbardziej! Rumunia Nicoiae Ceausescu była bliźniaczo podobna do tej azjatyckiej satrapii. Okrutny terror, obozy koncentracyjne, totalna inwigilacja obywateli i zatrważająca nędza. A do tego kuriozalny kult jednostki. Ceausescu kazał nazywać się Synem słońca Miodem świata, najmniejsza krytyka dyktatora była karana śmiercią. Podczas gdy jego poddani żyli w warunkach urągających wszelkim standardom - on opływał w luksusy. Po Bukareszcie jeździł rols-royce'em, w swoich willach miał złote krany. Biografia Ceausescu pióra Thomasa Kunzego to fascynująca, a zarazem wstrząsająca lektura. Po przeczytaniu tej książki nawet najbardziej zdeklarowany przeciwnik kary śmierci przyzna, że w przypadku Nicoiae Ceausescu była ona całkowicie sprawiedliwa".
Piotr Zychowicz

„Thomas Kunze pokazał, w jaki sposób półanalfabeta po czterech klasach podstawówki zdobył wielką władzę i uwierzył, że jest bogiem.”
„Adevarul”, Bukareszt

Tytuł: Ceausescu. Piekło na ziemi
Autor: Kunze Thomas
Tłumaczenie: Czudec Joannna
Wydawnictwo: Prószyński Media
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 448
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-08-18
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 45 x 242 x 176
Indeks: 19894195
Kup, zrecenzuj i wygraj
średnia 4,2
5
1
4
4
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
5 recenzji
17-12-2016 o godz 09:12 Bookendorfina Izabela Pycio dodał recenzję:
"Towarzyszyła mu w życiu ogólna, niejasna, rozmyta nienawiść... nie potrafił zawierać przyjaźni ani okazywać koleżeństwa. Był twardy jak kamień i - poza godną uwagi nienawiścią - niezdolny do żadnych uczuć." Pavel Câmpeanu

Uszczegółowiona relacja z życia prywatnego i politycznego Nicolae Ceaușescu. Publikacja interesująca, warta przeczytania, przypomina i systematyzuje wiedzę o rumuńskim działaczu komunistycznym przez wielu określanym jako "Drakula Karpat". Obłudny kłamca, bezwzględny dyktator, zwolennik reżimu totalitarnego, stalinizmu i terroru. Otoczony zafałszowanym kultem jednostki, w autorytatywny sposób rządzący Rumunią od tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego siódmego roku, aż do obalenia i stracenia podczas krwawej rewolucji tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego dziewiątego roku. Chłopski syn, z miernym wykształceniem, kompleksem niższości, napędzany naturą bojownika, instynktem władzy, talentem politycznym, umiejętnością wyczekiwania, kiedy to konieczne, wyrabiania odpowiednich stosunków w kraju i na arenie międzynarodowej. Poznajemy jego dzieciństwo, okresy spędzane w więzieniach i obozach, działalność w ruchu młodzieżowym, pracę w charakterze instruktora partyjnego, sukcesy w wyborach poselskich, stopniowe wspinanie się po szczeblach kariery politycznej. Stanowisko wiceministra rolnictwa i obrony w randze generała piechoty, szefa wydziału politycznego rumuńskich sił zbrojnych, sekretarza generalnego partii komunistycznej i prezydenta Rumunii.

Biografia potwierdza obraz osoby urzeczonej profitami płynącymi z tytułu sprawowania władzy, zarozumiałej, protekcjonalnej, aroganckiej, zadufanej, zazdrosnej, nienawistnej i pamiętliwej. Ceaușescu pasjonował się bilardem, siatkówką, filmami akcji, a nade wszystko polowaniami, właśnie pasji łowieckiej oddawał się na ogromną skalę. Początkowo cieszył się sympatią społeczeństwa, zapowiadał mniejsze nasilenie represji, dopieszczał moskiewskich polityków, mistrzowsko reżyserował przedstawienia inscenizowane na potrzeby polityki zagranicznej. Jednocześnie stopniowo eliminował kolektyw, z którym musiał dzielić władzę, a życie publiczne zaczęło dostosowywać się do woli przywódcy narodu. Deliberalizacja życia społecznego, wstrzymane dążenia reformatorskie, wymiana kadr, propagandowe zakłamanie, aktywność służby specjalnej Securitate, era neostalinizmu. Nad Rumunią zaciągnięta została kotara zakłamania i strachu, szerokich represji, pogardy dla elementarnych zasad człowieczeństwa i ludzkiej godności, ośrodków psychiatrycznych z pacjentami winnymi występków politycznych. Zarówno Nicolae Ceaușescu, jak i jego znienawidzona przez naród żona Elena, a właściwie Lenuta Pretrescu, cierpieli na ciągły lęk przed zdradą i spiskami. Życie w niebotycznych luksusach, w ogromnym kontraście do zwykłych obywateli kraju, utrata kontaktu z rzeczywistością, próba stworzenia własnej dynastii, uleganie różnym podejrzeniom i fobiom.

bookendorfina.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
25-10-2016 o godz 12:55 erka dodał recenzję:
Oblicza zła to seria Wydawnictwa Prószyński i s-ka, która ukazuje oblicza największych zbrodniarzy, jakich nosiła ziemia.Poczynając od Stalina, Hitlera, na Pol Pocie kończąc.
Znakomicie wydane, zajmująco przedstawione, przybliżają nam historię dojścia do władzy, a także, w niektórych przypadkach spektakularne upadki.

Ceausescu. Piekło na ziemi, to kolejny tytuł z tej serii, tym razem skupiający się na osobie władcy absolutnego Rumunii.Człowiek, który opływał w luksusy, jednocześnie doprowadzając swoich obywateli niemal do śmierci głodowej.Otoczony niemal boską czcią, za nic miał to, czym powinien zajmować się prawdziwy wódz.W swoim mniemaniu, jego czyny sprowadzały na jego obywateli dobrobyt, jednak różnica była kolosalna.Mimo swoich jawnych i niejawnych zbrodni, których się dopuścił, przez niemal 20 lat swoich rządów, zapisał się w historii, także jako ten, kto otwarcie sprzeciwił się interwencji zbrojnej w Czechosłowacji, a nawet potępił ta interwencję.Bolączką władz w Moskwie, były także jego doskonałe stosunki z Izraelem.Miód Świata, jak go nazywano, do końca swojego życia sądził, że los się odwróci i to co wyglądało na jawny bunt, jego poddanych( bo chyba można to tak nazwać) da się zatrzymać chociażby wojskiem, czy milicją.Rozstrzelany wraz z małżonką, tuż po wyroku skazującym, zapisał się w historii Europy jako jeden z ostatnich dyktatorów europejskich, który swoimi działaniami sprowadził swój kraj na skraj przepaści.

Ciekawa i zajmująca lektura, która ukazuje różne oblicza prezydenta Rumunii.Od jego narodzin po tragiczny koniec.Czy sobie zasłużył?Autor pozostawia to pytanie bez odpowiedzi, każdy powinien sam ocenić jego działania i skutki tych poczynań na losy innych.Książka wzbogacona licznymi zdjęciami, które przybliżają nam opisywane wydarzenia.Lektura obowiązkowa dla miłośników historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-09-2016 o godz 09:15 Iwona_C_ dodał recenzję:
Książka, podobnie jak inne pozycje z serii „Oblicza zła” jest dość pokaźną pozycją napisaną typowo naukowym językiem, z obszernymi przypisami, które pozwalają nam jeszcze lepiej zrozumieć opisywane wydarzenia. Pokaźna bibliografia umożliwia odszukanie innych książek związanych z tą tematyką.

Ceausescu. Piekło na ziemi to propozycja dla osób, które są zainteresowane tematyką, ale mogą po nią sięgnąć również osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z książkami historycznymi.

http://www.czytajac.pl/2016/09/ceausescu-pieklo-ziemi-thomas-kunze/
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-09-2016 o godz 11:18 Bartek Fola dodał recenzję:
Jeśli interesujecie się politykami, to przeczytajcie. Biografia bardzo interesująca, postać kontrowersyjna.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-08-2016 o godz 10:45 Mechaniczna Kulturacja dodał recenzję:
Wydawnictwo Prószyński S-ka zaprasza na kolejną odsłonę biograficznej serii Oblicza Zła, w której prezentowani są najwięksi zbrodniarze ubiegłego wieku. Do tej pory czytelnicy mogli zapoznać się z historią m.in. Stalina, Hitlera, Pol Pota, Mussoliniego, Goebbelsa, Himmlera czy Bormana. Najnowsza jej odsłona prezentuje sylwetkę człowieka, który na tle wyżej wymienionych może być mniej znany, choć dyktatura, którą wprowadził była jedną z najbardziej bezwzględnych i krwawych po II wojnie światowej. Mowa tu oczywiście o Nicolae Ceausescu, który w Rumuni zgotował prawdziwe piekło na ziemi.

Autorem tej niecodziennej biografii jest Thomas Kunze, niemiecki historyk i publicysta, autor wielu historycznych publikacji o Niemczech, Rosji i krajach Europy Wschodniej. Jego biografia Ceausescu nie jest nową publikacją. Premiera miała miejsce w 2000 roku i w chwili obecnej uznawana jest za pozycję klasyczną. Teraz, ponad dwadzieścia pięć lat po śmierci rumuńskiego dyktatora, trafia także na polski rynek.

Nicolae Ceausescu to postać, o której można powiedzieć bardzo wiele. Był sekretarzem Rumuńskiej Partii Komunistycznej, a od 1967 roku do 1989 roku prezydentem sprawującym władzę absolutną. Został obalony i stracony w wyniku krwawej rewolucji w 1989 roku. Zdjęcia jego i jego żony z egzekucji obiegły cały świat. Rumunia za jego rządów stała się krajem powszechnej nędzy, a tajna policja Securitate, stała się symbolem krwawego terroru. Obozy koncentracyjne były na porządku dziennym, a wszech obecna inwigilacja, sprawiała, że nikt nie mógł się czuć bezpiecznym. Sam Ceausescu nic sobie z tego nie robił. Najważniejsze, że on i jego rodzina opływała w luksusy, mimo że zwykli Rumuni głodowali.

Thomas Kunze w swojej biografii kreśli naprawdę ciekawy obraz Conducatora, człowieka ogarniętego manią wielkości, który kazał nazywać się Synem Słońca i Miodem Świata. W swoim kraju chciał stworzyć drugą Koreę. Jednak autor nie skupia się na samej osobie dyktatora. Na początek przedstawia czytelnikom młodość Nicolae. Opisuje jego rodzinny dom i stosunki panujące w rodzinie. Przedstawia także najważniejszy moment w jego życiu, a więc pierwsze spotkanie z komunizmem, które to znacząco wpłynęło na jego życie. Próżniejsze losy przyszłego dyktatora ukazuje przez pryzmat najważniejszych historycznych wydarzeń, a mianowicie dwóch wojen światowych, które to podzieliły Europę wielką kurtyną. Oczywiście najbardziej skupia się na czasach jego krwawych rządów i tych elementach, które doprowadziły do jego wywyższenia i upadku.

Oczywiście Ceausescu, na tle innych zbrodniarzy ubiegłego wieku, nie wypada tak groźnie. Można by rzec, że to nie ta liga. Nie dopuścił się masowych zbrodni, a jednak społeczeństwo cierpiało głód i było prześladowane. Sam dyktator, oczywiście wyręczając się swoimi ludźmi eliminował wszystkich swoich politycznych przeciwników. Ostatecznie skończył w sposób bardzo dramatyczny. Jego proces trwał niespełna godzinę, po czym szybko został rozstrzelany. Co najciekawsze - osąd wydali jego partyjni towarzysze, którzy przejmowali władzę i bali się, że podczas długiego procesu Ceausescu zacznie wyciągać różnego rodzaju brudy. Niestety szybki i zakrawający o farsę proces i egzekucja przyprawiły jednak dyktatorskiej parze aureolę męczenników i dały początek postkomunistycznej Rumunii, w której zmienił się ustrój, ale ludzie pozostali ci sami.

Ceausescu. Piekło na Ziemi, autorstwa Thomasa Kunze to fascynująca i intrygująca lektura, ukazująca mechanizmy totalitarnej władzy. Historia człowieka, który skończył cztery klasy podstawówki, a stał się dyktatorem, który jeździł mercedesami, a w swojej willi miał złote krany. Jest to także opowieść o megalomanii i paranoi, która sprawiła, że Rumunia miała się stać krajem wielkim i bogatym, a stała się krajem strachu i biedy. Polecam.

http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2016/08/ceausescu-pieko-na-ziemi.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

TERMIN ZWROTU

14 DNI

Z KARTĄ

30 DNI

O autorze: Kunze Thomas

Ceausescu. Piekło na ziemi Kunze Thomas
ebook
(4/5) 1 recenzja
43,99 zł
SAP S/4HANA Finance Salmon Janet, Kunze Thomas, Reinelt Daniela...
hardback
(0/5) 0 recenzji
247,99 zł
320,20 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Outsider King Stephen
33,49 zł
45,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Rozmowy Młynarski Wojciech
27,93 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zbyt piękne Rudnicka Olga
24,50 zł
35,00 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Aby zapewnić najwyższą jakość usług, wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej. Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostęp do nich w Polityce prywatności