Wrota śmierci
Eragon przyglądał się mrocznej kamiennej wieży, będącej schronieniem potworów, które zamordowały jego wuja, Garrowa.
Leżał na brzuchu, ukryty za grzbietem piaszczystego wzgórza porośniętego rzadkimi źdźbłami trawy, ciernistymi krzakami i małymi kulkami kaktusów. Kruche łodyżki zeszłorocznej roślinności kłuły go w dłonie, gdy powoli pełzł naprzód, próbując lepiej przyjrzeć się Helgrindowi, górującemu nad otaczającą go krainą niczym czarny sztylet wbity we wnętrzności Ziemi.
Ukośne promienie wieczornego słońca zasnuwały wzgórze długimi, wąskimi cieniami i daleko na zachodzie oświetlały taflę jeziora Leona, zamieniając horyzont w migoczącą sztabkę złota.
Z lewej strony dobiegał Eragona miarowy oddech jego kuzyna, Rorana, leżącego obok. Zazwyczaj niesłyszalny, ruch powietrza teraz wydawał się Eragonowi, z jego wyostrzonym słuchem, nienaturalnie głośny; była to zaledwie jedna z wielu zmian, jakie zaszły w nim po przemianie, którą przeszedł podczas Agaetí Blödhren, Święta Przysięgi Krwi elfów.
Nie zwracał jednak na to uwagi, skupiony na obserwacji kolumny ludzi, przesuwającej się powoli w stronę podstawy Helgrindu, po pokonaniu pieszo mil dzielących górę od miasta Dras-Leona. Grupa dwudziestu czterech mężczyzn i kobiet, odzianych w ciężkie skórzane szaty, maszerowała na czele kolumny. Ludzie ci poruszali się dość dziwnie, każdy inaczej – kołysali się, podskakiwali, kuśtykali, szurali nogami, kręcili się, wspierali na kijach bądź podpierali rękami, maszerując na zadziwiająco krótkich nogach. Dopiero po chwili Eragon zorientował się, że każdemu z nich brakowało ręki, nogi bądź jednego i drugiego. Ich przywódca siedział wyprostowany w lektyce dźwiganej przez sześciu niewolników o naoliwionej skórze. Eragon pomyślał, że to zdumiewające osiągnięcie, wziąwszy pod uwagę fakt, iż ciało owego mężczyzny – bądź kobiety, nie potrafił określić płci – składało się wyłącznie z torsu i głowy, na której tkwiła wysoka na trzy stopy ozdobna skórzana tiara.
– Kapłani Helgrindu – wymamrotał do Rorana.
– Umieją posługiwać się magią?
– To możliwe. Nie odważę się zbadać góry umysłem, dopóki nie odejdą, bo jeśli istotnie są magami, wyczują mój dotyk, nawet najlżejszy, i odkryją naszą obecność.
Za kapłanami maszerowały dwa szeregi młodych mężczyzn odzianych w złote szaty. Każdy niósł w dłoniach prostokątną metalową ramę z osadzonymi w niej dwunastoma poziomymi prętami, na których wisiały żelazne dzwonki wielkości rzepy. Połowa młodzieńców potrząsała mocno swymi ramami, gdy unosili do kroku prawą nogę, a kiedy dzwonki rozbrzmiewały żałobną kakofonią, druga połowa trzęsła swoimi, stawiając lewe stopy. Żelazne języki uderzały o ścianki żelaznych gardeł, a ich ponury dźwięk odbijał się echem od wzgórz. Akolici krzyczeli do wtóru, jęcząc i wrzeszcząc w ekstazie.
Za groteskową procesją ciągnął się, niczym ogon komety, korowód mieszkańców Dras-Leony. Tworzyła go szlachta, kupcy, handlarze, kilkunastu wysokich oficerów i zbieranina mniej znaczących ludzi: robotników, żebraków i zwykłych żołnierzy.
Eragon zastanawiał się, czy w tłumie podąża także gubernator Dras Leony, Marcus Tabor.
Dotarłszy na skraj stromego rumowiska otaczającego pierścieniem Helgrind, kapłani zatrzymali się po obu stronach wielkiego głazu barwy rdzy. Kiedy cała kolumna stała już przed prymitywnym ołtarzem, stwór siedzący w lektyce poruszył się i zaczął śpiewać głosem rażącym uszy jak pojękiwania dzwonków. Porywy wiatru co chwila zagłuszały deklamacje szamana, lecz Eragon dosłyszał urywki zdań wypowiedzianych w pradawnej mowie – dziwnie zniekształconej i źle wymawianej – zmieszane ze słowami z języka krasnoludów i urgali, a także frazami z archaicznego dialektu plemienia ludzkiego. To, co zrozumiał, sprawiło, że zadrżał. Kazanie bowiem traktowało o sprawach, o których lepiej nie wiedzieć, złowrogiej nienawiści dojrzewającej przez stulecia w mrocznych jaskiniach ludzkich serc, by wreszcie rozkwitnąć pod nieobecność Jeźdźców; o krwi, obłędzie i ohydnych rytuałach odprawianych pod czarnym księżycem.
Pod koniec owej odrażającej oracji dwóch pomniejszych kapłanów pośpieszyło naprzód i przeniosło swego mistrza – bądź mistrzynię – z lektyki na ołtarz. Wówczas najwyższy kapłan wydał krótki okrzyk. Bliźniacze stalowe ostrza zamigotały niczym gwiazdy, wznosząc się i opadając. Z obu ramion najwyższego kapłana wytrysnęły strumyki krwi, spływające po odzianym w skórę torsie i ściekające na głaz, a z niego na żwir poniżej.
Dwóch kolejnych kapłanów skoczyło naprzód, chwytając szkarłatne krople do kielichów. Gdy napełniły się po brzegi, podali je reszcie członków kongregacji, którzy zaczęli z zapałem pić.
– Gar! – zaklął cicho Roran. – Nie wspomniałeś wcześniej, że ci wstrętni handlarze ludźmi, obłąkani wyznawcy, skretyniali krwiopijcy to także kanibale.
– Niezupełnie. Nie jadają mięsa.
Gdy wszyscy już zwilżyli gardła, służalczy nowicjusze zanieśli najwyższego kapłana z powrotem do lektyki i obwiązali mu rany pasmami białego płótna. Na tkaninie szybko wykwitły mokre, ciemne plamy.
Rany najwyraźniej nie wywarły wrażenia na kapłanie, bo pozbawiona członków postać obróciła się w stronę wyznawców, przemawiając ustami barwy żurawin.
– Teraz naprawdę jesteście mymi braćmi i siostrami, tu bowiem, w cieniu potężnego Helgrindu, skosztowaliście soku z moich żył. Krew wzywa krew i jeśli kiedykolwiek wasza rodzina będzie potrzebować pomocy, róbcie, co tylko w waszej mocy dla Kościoła i dla innych uznających moc naszego Straszliwego Pana… By potwierdzić raz jeszcze i na nowo wiarę pokładaną w Triumwiracie, odmówcie wraz ze mną Dziewięć Przysiąg… Na Gorma, Ildę i Fell Angvarę, przysięgamy oddawać cześć co najmniej trzykroć w miesiącu w godzinie przed zmierzchem i składać w ofierze nas samych, by zaspokoić odwieczny głód naszego Wielkiego i Strasznego Pana… Przysięgamy przestrzegać zakazów zapisanych w księdze Toska… Przysięgamy zawsze nosić nasz bregnir na ciele i na zawsze unikać dwunastu z dwunastu oraz dotyku węźlastego sznura, by nie skaził…
Nagły powiew wiatru zagłuszył dalsze słowa najwyższego kapłana. Po chwili Eragon ujrzał, jak jego słuchacze dobywają niewielkich zakrzywionych noży i kolejno nacinają swe ręce w zgięciu łokcia, namaszczając ołtarz strugami krwi.
Po kilku minutach gniewny wiatr ucichł i Eragon znów usłyszał kapłana:
– …I wszystko, czego pragniecie i pożądacie, będzie wam dane w nagrodę za posłuszeństwo… Nasza ofiara dobiegła końca. Jeżeli jednak wśród was znajdzie się ktoś dość śmiały, by dowieść prawdziwej głębi wiary, niechaj się ukaże.
Słuchacze zamarli i pochylili się, spoglądając wyczekująco.
Przez długą cichą chwilę zdawało się, że odejdą z niczym. Potem jednak jeden z akolitów wyskoczył przed szereg.
– Ja to zrobię! – wykrzyknął.
Z wrzaskiem radości jego bracia zaczęli wymachiwać dzwonkami w szybkim, gniewnym rytmie. Zgromadzonych opanowało szaleństwo, podskakiwali i krzyczeli niczym obłąkani. Mimo odrazy, którą czuł Eragon, ta muzyka wzbudziła iskrę podniecenia nawet w jego sercu, przemawiając do prymitywnej, brutalnej części jego duszy.
Ciemnowłosy młodzieniec odrzucił złote szaty, pozostając jedynie w skórzanej przepasce, i wskoczył na ołtarz. Spod jego stóp bryznęły szkarłatne krople. Zwrócony do Helgrindu, zaczął dygotać w rytm okrutnych dzwonków. Głowa opadła mu bezwładnie, w kącikach ust wystąpiła piana, ręce wiły się niczym węże. Na skórę wystąpił pot i po chwili młodzian lśnił w promieniach zachodzącego słońca niczym posąg z brązu.
Brzęk dzwonków osiągnął szaleńcze tempo, dźwięki zderzały się ze sobą w obłąkańczym crescendo, gdy młodzian sięgnął do tyłu. Kapłan wsunął mu w dłoń rękojeść osobliwego narzędzia: ostrej klingi długiej na dwie i pół stopy, z mocnym jelcem, łuskową rękojeścią, śladową osłoną i szerokim płaskim ostrzem, które na końcu rozszerzało się wachlarzowato, kształtem przypominając smocze skrzydło. Było to narzędzie zaprojektowane tylko w jednym celu: by rozcinać zbroje, kości i ścięgna równie łatwo, jak pełen wody bukłak.
Młodzieniec uniósł broń, tak że przez moment celowała w stronę najwyższego szczytu Helgrindu. Potem opadł na kolano i, krzycząc niezrozumiale, opuścił ostrze na swój prawy przegub.
Krew bryznęła na skały za ołtarzem.
Eragon skrzywił się i odwrócił wzrok, choć i tak do jego uszu dotarły przeszywające wrzaski chłopaka. Podczas bitwy widywał już gorsze rzeczy, lecz rozmyślne okaleczenie własnego ciała w świecie, gdzie człowiekowi każdego dnia grozi kalectwo, wydało mu się czymś głęboko złym.
Źdźbła trawy zaszeleściły, kiedy Roran poruszył się lekko. Wymamrotał przekleństwo, które zniknęło w gąszczu jego brody, po czym znów umilkł.
Podczas gdy kapłan opatrywał ranę młodego człowieka – zatrzymując krwotok zaklęciem – jeden z akolitów odwiązał dwóch niewolników, którzy dźwigali lektykę najwyższego kapłana. Następnie przykuł ich za kostki do osadzonego w ołtarzu żelaznego pierścienia. Akolici wydobyli spod szat liczne pakunki i usypali z nich stos na ziemi, poza zasięgiem niewolników.
Zakończywszy obrzędy, kapłani i ich orszak odeszli spod Helgrindu w stronę Dras-Leony, znów dzwoniąc i zawodząc. Jednoręki fanatyk, potykając się, dreptał tuż za lektyką najwyższego kapłana.
Jego twarz rozjaśniał błogi uśmiech.
***
–No proszę. – Eragon odetchnął głęboko, gdy kolumna zniknęła za odległym wzgórzem.
– Co takiego?
– Podróżowałem z krasnoludami i elfami, lecz żadne ich uczynki nie były nawet w części tak dziwne jak to, co robią ci ludzie.
– Są równie potworni jak Ra’zacowie. – Roran wskazał ruchem głowy Helgrind. – Mógłbyś teraz sprawdzić, czy jest tam Katrina?
– Spróbuję. Ale bądź gotów do ucieczki.
Eragon zamknął oczy i zaczął powoli rozszerzać granice swej świadomości, przenosząc się z umysłu jednej żywej istoty do następnej, niczym strużki wody wsiąkające w piasek. Dotykał ruchliwych owadzich metropolii, rojnych, ruchliwych i skupionych na własnych sprawach; jaszczurek i węży, ukrytych pośród ciepłych kamieni, różnych odmian ptaków i małych ssaków. Owady i zwierzęta kręciły się bez wytchnienia, szykując się na szybkie nadejście nocy. Niektóre kryły się w norach, inne, żyjące w mroku, budziły się, ziewały, przeciągały i gotowały do łowów i żeru.
Podobnie jak ma się rzecz z innymi zmysłami, zdolność Eragona do wnikania w myśli istot malała wraz z odległością. Gdy fala jego myśli dotarła do podnóża Helgrindu, wyczuwał jedynie największe ze zwierząt, i nawet je bardzo słabo.
Sięgał dalej, ostrożnie, gotów wycofać się błyskawicznie, gdyby musnął przypadkiem umysł ściganych ofiar: Ra’zaców, a także ich rodziców i wierzchowców, olbrzymich Lethrblak. Eragon zdecydował się odsłonić w ten sposób tylko dlatego, że rasa Ra’zaców nie posługiwała się magią i nie wierzył, by jego wrogów wyszkolono jak innych nie-magów, umiejących posługiwać się telepatią. Ra’zacowie i Lethrblaki nie potrzebowali podobnych podstępów – sam ich dech wywoływał odrętwienie u nawet najsilniejszych mężów.
A choć Eragon podczas swych bezcielesnych zwiadów ryzykował zdemaskowanie, on, Roran i Saphira musieli wiedzieć, czy Ra’zacowie uwięzili Katrinę – narzeczoną Rorana – w Helgrindzie. Odpowiedź ta bowiem mogła zdecydować o tym, czy ich misja będzie mieć na celu ratunek, czy też porwanie i przesłuchanie.
Szukał długo i wnikliwie. Gdy wrócił do swego ciała, odkrył, że Roran przygląda mu się z miną zgłodniałego wilka. W jego szarych oczach płonęły gniew, nadzieja i rozpacz tak wielkie, że zdawało się, że lada moment emocje kuzyna mogą eksplodować i wypalić wszystko wokół w niewiarygodnie jasnym rozbłysku, tak silnym, że zdolnym stopić nawet kamień.
Eragon świetnie to rozumiał.
Ojciec Katriny, rzeźnik Sloan, zdradził Rorana Ra’zacom. Gdy ci nie zdołali go złapać, pochwycili śpiącą w sypialni Rorana Katrinę i porwali ją z doliny Palancar, pozostawiając mieszkańców Carvahall na łasce żołnierzy króla Galbatorixa, z rąk których czekała ich śmierć bądź niewola. Nie mogąc ich ścigać, Roran w ostatniej chwili przekonał wieśniaków, by porzucili domy i ruszyli za nim przez Kościec i dalej na południe, wzdłuż wybrzeża Alagaësii. W końcu dołączyli do oddziałów zbuntowanych Vardenów. W drodze przeżyli wiele śmiertelnie groźnych przygód, lecz dzięki tej wyprawie Roran i Eragon znów się spotkali. Eragon zaś wiedział, gdzie mieszkają Ra’zacowie, i przyrzekł pomóc kuzynowi ocalić Katrinę.
Roran wyjaśnił później, że udało mu się dokonać tego wszystkiego tylko dlatego, że potężne uczucie popychało go do czynów budzących lęk u innych, dzięki czemu mógł stawić czoło swym wrogom.
Obecnie podobna gorączka trawiła także Eragona.
Gdyby komuś bliskiemu groziło niebezpieczeństwo, byłby gotów rzucić się w ogień, nie zważając na to, co go spotka. Kochał Rorana jak brata, a skoro Roran miał poślubić Katrinę, w oczach Eragona ona także stała się częścią rodziny. Co jeszcze ważniejsze, Eragon i Roran byli ostatnimi dziedzicami rodu. Eragon wyrzekł się wszelkich związków ze swym bratem krwi, Murtaghiem, toteż z krewnych mieli z Roranem tylko siebie. A także Katrinę.
Lecz nie tylko szlachetne poczucie braterstwa pchało ich do działania – obu przyświecał jeszcze jeden cel: zemsta! Nawet teraz, gdy planowali wydrzeć Katrinę ze szponów Ra’zaców, obaj wojownicy – śmiertelnik i Smoczy Jeździec – marzyli o tym, by zabić nienaturalne sługi króla Galbatorixa. Ra’zacowie bowiem torturowali i zamordowali Garrowa, rodzonego ojca Rorana i przybranego Eragona.
Zdobyte informacje były zatem ważne nie tylko dla Rorana, ale też dla samego Jeźdźca.
– Chyba ją wyczułem – rzekł. – Trudno orzec na pewno, bo jesteśmy daleko od Helgrindu i nigdy wcześniej nie wnikałem w jej umysł, ale mam wrażenie, że jest gdzieś wewnątrz tej ohydnej góry, ukryta w pobliżu szczytu.
– Jest chora? Ranna? Do diaska, Eragonie, niczego przede mną nie ukrywaj! Zrobili jej krzywdę?
– W tej chwili nie cierpi. Więcej nie mogę powiedzieć, bo samo wyczucie jej świadomości wymagało ode mnie wszystkich sił. Nie mogłem nawiązać kontaktu.
Eragon wolał nie wspominać, że wyczuł też drugą osobę. Podejrzewał kto to jest i obawiał się, że jeśli ma rację, czekają go wielkie kłopoty.
– Nie znalazłem natomiast Ra’zaców ani Lehtrblak. Nawet jeśli w jakiś sposób zdołałem przeoczyć Ra’zców, ich rodzice są tak wielcy, że ich moc życiowa winna płonąć niczym tysiąc lamp, podobnie jak u Saphiry. Prócz Katriny i paru innych słabych iskierek Helgrind jest czarny, całkowicie czarny.
Roran skrzywił się, zacisnął pięść i spojrzał gniewnie w stronę skalistego szczytu, który rozpływał się w mroku, spowity wieńcem fioletowych cieni.
– Nieważne, czy masz rację, czy się mylisz – rzekł niskim, głuchym głosem, jakby przemawiał sam do siebie.
– Czemuż to?
– Nie odważymy się zaatakować jeszcze dzisiaj. Nocą Ra’zacowie są najsilniejsi. I jeśli faktycznie przebywają w pobliżu, niemądrze byłoby stawać do walki, kiedy mają przewagę. Zgadzasz się?
– Tak.
– Zaczekamy zatem do świtu. – Roran machnął ręką w stronę niewolników przykutych do zakrwawionego ołtarza. – Jeśli do tego czasu ci biedacy znikną, będziemy wiedzieli, że Ra’zacowie tu są, i postąpimy zgodnie z planem. Jeżeli nie, przeklniemy pecha, który pozwolił im uciec, uwolnimy niewolników, uratujemy Katrinę i odlecimy z nią do Vardenów, nim wytropi nas Murtagh. Tak czy inaczej, wątpię by Ra’zacowie zostawili Katrinę długo samą. Nie, jeśli Galbatorix chce, by przeżyła, żeby móc ją wykorzystać przeciwko mnie.
Eragon skinął głową. Pragnął już teraz uwolnić niewolników, lecz gdyby to zrobił, ostrzegłby nieprzyjaciół, że coś się święci. Jeżeli Ra’zacowie zjawią się na wieczerzę, Eragon i Saphira nie będą mogli interweniować. Bitwa w otwartym polu pomiędzy smokiem i stworami takimi jak Lethrblaki przyciągnęłaby uwagę każdego męża, kobiety i dziecka w promieniu wielu staj, Eragon zaś wątpił, by zdołali przeżyć z Saphirą i Roranem, gdyby Galbatorix odkrył, że przebywają sami w jego Imperium.
Odwrócił wzrok od przykutych do skały mężczyzn. Dla ich dobra mam nadzieję, że Ra’zacowie są akurat na drugim końcu Alagaësii, albo przynajmniej, że nie dopisze im dziś apetyt, pomyślał.
Bez jednego słowa Eragon i Roran poczołgali się z powrotem za niskie wzgórze, za którym się ukryli. U jego stóp ukucnęli, po czym odwrócili się i wciąż pochyleni pobiegli między dwoma rzędami pagórków. Krótkie zagłębienie wkrótce zamieniło się w wąski, wyżłobiony przez powódź parów z osypującymi się ścianami z łupku.
Wymijając karłowate krzaki jałowca, Eragon zerknął w górę i pomiędzy iglastymi gałązkami dostrzegł pierwsze konstelacje, rozbłyskujące na aksamitnym niebie. Gwiazdy wydawały się zimne i ostre, niczym jasne odłamki lodu. Potem znów skupił wzrok na ziemi, gdy wraz z Roranem biegli na południe, do swego obozu.

Brisingr

(okładka miękka)

Wydawnictwo: Wydawnictwo Mag
Data premiery: 2008-11-14
Ilość stron: 656
Inne wydania: Cena:
ebook 30,74 zł

Produkt niedostępny

lub

 • Opis
 • do góry

  Opis

  Długo oczekiwana kontynuacja Eragona.Przysięgi i hołdy? Próby wierności? Starcia wrogich sił? Eragon i jego smoczyca Saphira ledwie uszli z życiem z ogromnej bitwy z wojownikami Imperium na Płonących Równinach. Teraz muszą stawić czoło kolejnym niebezpieczeństwom - a także splątanej sieci obietnic i przysiąg, które mogą wymagać niewyobrażalnie wielkich ofiar!

 • Dane szczegółowe
 • do góry

  Dane szczegółowe

  Tytuł: Brisingr
  Autor: Paolini Christopher
  Tłumaczenie: Braiter Paulina
  Wydawnictwo: Wydawnictwo Mag
  Język wydania: polski
  Język oryginału: angielski
  Ilość stron: 656
  Numer wydania: I
  Data premiery: 2008-11-14
  Rok wydania: 2008
  Forma: książka
  Wymiary produktu [mm]: 43 x 204 x 137
  Indeks: 61506862
  do góry

  Recenzje

 • Recenzje Napisz recenzję
 • Średnia ocena: 4,5

  5 gwiazdek
  17
  4 gwiazdki
  1
  3 gwiazdki
  2
  2 gwiazdki
  3
  1 gwiazdka
  1
  Kup, zrecenzuj i wygraj

  Napisz recenzję i oceń produkt

  Oceń produkt:
  Tytuł: *pole wymagane
  Recenzja: **minimum 50 znaków
   
  W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
  * pole wymagane, ** minimum 50 znaków
  Publikuj ›
  Dodano: 51 recenzji.
  Dodano 08.11.2016
  • 5
  5/5
  Brisingr. Christopher Paoloni.
  Książka kupiona w prezencie jako kontynuacja poprzednich części , trzecia część wspaniale napisanej fantastyki . Osoba obdarowana bardzo zadowolona z prezentu.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 06.11.2015
  • 5
  5/5
  Polecam
  Wspaniała, magiczna opowieść o przyjaźni, smokach i fantastycznych światach. Każdy miłośnik fantasy powinien ją przeczytać!
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 13.10.2012
  Książka naprawdę fajna!!..
  ale żal mi Murtagha, bo był naprawde fajny.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 19.01.2012
  • 5
  5/5
  Nie mogę się zdecydować...
  ...czy jest to lepsza czy też gorsza pozycja od poprzedniczek. Z jednej strony mamy wspaniale rozbudowane, plastyczne opisy otaczającego świata (scena wykuwania miecza jest porażającym zmysły arcydziełem), dalszy rozwój bohaterów i ciekawe zwroty akcji, z drugiej - kilka naprawdę słabych i (moim zdaniem) bardzo naciąganych fragmentów, które psują tak starannie wykreowaną atmosferę. Może jednak innym nie przeszkadza to tak bardzo jak mnie...
  Końcowa ocena? Pójdę ze sobą na kompromis i dam 8/10.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 12.12.2011
  Brisingr
  Paolini napisał świetną fantastykę przygodową, z malowniczymi opisami i ciekawymi dialogami. Szkoda tylko, że uśmiercił Glaedra i Oromisa, zdążyłam się do nich przywiązać….
  Książka napisana jest lekko i z polotem, czyta się ją z dużą przyjemnością, pobudza wyobraźnię i intryguje. Piękna okładka przyciąga wzrok i stanowi doskonałą kontynuację serii. Przemyślane i dopracowane postacie bohaterów wzbogacają opowieść, a doskonałe tło dopełnia całości.

  Brisingr to dotychczas najlepsza część trylogii – najbardziej dopracowana, przemyślana i porywająca.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 22.10.2011
  • 5
  5/5
  Ogromny postęp autora.
  Dwie poprzednie części są wyśmienite, jednak Brisingr odstaje wyraźnie od nich. Zdecydowanie Paolini zrobił duże postępy w pisaniu i przy czytaniu części trzeciej wydaje się, że czytasz książkę zupełnie innego autora.
  Polecam wszystkim :)
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 27.08.2011
  • 2
  2/5
  bez szaleństw.
  Mam wrażenie, że Panu Autorowi powoli kończy się pomysł. Dwie pierwsze części zapierające dech, natomiast trzecia... pozostawia wiele do życzenia. Przydługie, nic nie wnoszące opisy, ślamazarna akcja...Do przeczytania, ale bez jakichś szczególnych szaleństw. Liczę, że w zapowiadanej czwartej części Autor wróci do poziomu z dwóch pierwszych.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 15.08.2011
  9/10
  momentami ciężka ale bardzo ciekawa
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 29.07.2010
  Do poczytania dla każdego
  Książka jest napisana ciekawie. Do przeczytania i dla fanów fantastyki jak i dla zwykłych czytelników. Dzieje się w miarę dużo. Napisane jest to ciekawie, jednak brakuje mi tu szarości. Wszystko jest tu albo czarne (złe), albo białe ( dobre), nie ma tu osoby, która byłaby neutralna. Można za tokową postać uznać murtagha, jednak tylko jedna osoba na całą książkę.
  Zaciekawiła jednak mnie i czekam na ostatnią część z niecierpliwością.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 30.06.2010
  • 5
  5/5
  Brisingr
  Wszystkie książki z tej sagi są napisane prosto tak, że czyta się ją łatwo i przyjemnie. Jest miłą odmianą w naszej rzeczywistości. Polecam ją dla każdego nie istotne czy lubi fantastykę czy nie .
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 11.04.2010
  Recenzja
  Powiem tak... Po przeczytaniu Eragona uznałem ją za jedną z najlepszych (jeśli nie najlepszą) z książek które czytałem. Wszystko było ok, pomysł może nie nowatorski lecz świetny. Druga część (Najstarszy) zawiodła mnie. Nudny początek, rozwlekła akcja, brak ciekawych wątków. Podchodziłem do niej aż trzy razy. Długo zastanawiałem się nad kupnem Brisingra. Czy z takiej książki można wycisnąć jeszcze więcej?- zastanawiałem się. Okazało się ,że tak! Cud, miód i orzeszki! Książka warta polecenia!
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (0)
  Dodano 23.02.2010
  Trochę słabsza od poprzednich
  Dla mnie trochę słabsza od poprzednich części. Od "Eragona" i "Najstarszego" nie potrafiłam się oderwać, a tu było już trochę słabiej. Autor daje za dużo nudnych opisów czy zbędnych wątków i z czasem czytanie zaczyna nudzić (przynajmniej tak było w moim przypadku).
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (1)
  Dodano 20.02.2010
  ;]
  Tak naprawdę to dzięki pierwszej części sagi,polubiłam czytać książki. Wcześniej czytywałam tylko lektury,ale po Eragonie wszystko się odmieniło. To była moja ukochana książka. Nie mogłam doczekać się kolejnych cześci i nie zawiodłam się. Akcja w każdej książce jest świetna. Rozterki bohaterów,przygody,niespodziewane walki,wypadki naprawdę wciągają. Dlatego naprawdę polecam. Czwarta część jest przeze mnie gorąco wyczekiwana,nie mogę się doczekać by zobaczyć jak to się wszystko dalej potoczy i jak rozegra się końcowa walka naszego głównego bohatera.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (0)
  Dodano 30.01.2010
  Dziedzictow...
  A więc... nie rozpisują się zbytnio, powiem, że wszystkie książki z cyklu Dziedzictwo są stworzone dla osób lubiących przygody, smoki, elfy i... krasnoludy. Nie brakuje w nich akcji, ale też uczuć, rozterek, tajemnic i trudów dźwiganej przez jeźdźca odpoweidzialności. Jeżeli lubicie czasem odciąć się od szarej rzeczywistości to na pewno książki Paoliniego będę w sam raz dla was ; )
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (0)
  Dodano 10.09.2009
  moja recenza
  ta książka jest najlepsza jaką czytałem zamiast siedziec przed kompem lub biegać na dworzu czytałęm ją od rana do wieczora nie mogę sie doczekać nastepnej części
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (2) nie (0)
  Dodano 30.07.2009
  Najlepsza
  To jest po prostu najlepsza książka jaką kiedykolwiek czytałem. Szczerze polecam ją wszystkim fanom Tolkiena, którzy szukają coś w stylu swego idola, lecz nie plagiatu.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (2) nie (0)
  Dodano 17.07.2009
  Eragon
  Książka wręcz genialna tak jak poprzednie jej części poprostu super nie można się oderwać gorąco polecam idealna dla fanów fantasy
  Najbardziej mi się podoba postać głównego bohatera i to jak została przedstawiona Eragon (tytułowy bohater ksiązki) ćwiczy i szkoli się w posługiwaniu mieczem i magią nie jest niezywyciężony na swojej drodze spotyka o wiele potężniejsze postacie wobec których jest małym robaczkiem wszystko jest realistyczne a zarazem jak w bajce.
  Nie mogłem się od niej oderwać przeczytałem w pare dni szkolnych !!! i zaliczyłem Eragona do grona najlepszych ksiązek jakie przeczytałęm jeszcze raz polecam
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (2) nie (0)
  Dodano 21.06.2009
  POLECAM
  Książka super, bardzo wciąga PoLeCaM!!!!!
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 18.06.2009
  super
  Super ;) Tak samo jak Eragon i Najstarszy. Po prostu wciąga :)
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 12.06.2009
  zajefajna
  jest supppppper fajna pełna magi elfów ,krasnoludów i wogle POLECAM
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 29.05.2009
  Super.
  Ta książka jest po prostu rewelacyjna. Czyta się ją szybko. Osobiście przeczytałam ją w przeciągu trzech dni. POLECAN
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (3) nie (0)
  Dodano 29.03.2009
  Wspaniała kontynuacja cyklu Eragon! Ta opowieść uzależnia!
  Doskonale napisana, magiczna książka w której fantastyka przeplata się z problemami jakim może stawić czoło każdy z nas. Kto czytał Eragona i Najstarszego musi czytać dalej! (a kto nie czytał niech zacznie! ;) warto!!!)
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (3) nie (0)
  Dodano 05.03.2009
  OK!SUPER!EXTRA!
  Piękna książka ,świetna fabuła ,dobrze napisana !
  Naprawdę ! Nie spodziewałam się tak wiele po tej książce!
  Śmiałam się i płakałam !
  Cudne !
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (2) nie (0)
  Dodano 27.02.2009
  Wspaniała kontynuacja "Eragona" i "Najstarszego"!
  Właśnie przeczytałem „Brisingr” i mam głód czytania dalej! Książka pełna magii i klimatu Alagaesii w stylu „Najstarszego”, sam Paollini staje się coraz bardziej dojrzałym pisarzem dając nam coraz wspanialsze owoce swojej pracy.
  Już odkładam pieniądze na czwarty tom „Dziedzictwa”! A jeśli ktoś myśli że domyśla się zakończenia tej historii, to po tej lekturze zmieni zdanie.
  Ja stawiam „Dziedzictwo” na jednej półce z „Władcą pierścieni” i „Wiedźminem” i nikt mi nie powie że nie odpowiednie miejsce!
  Z pełną świadomością mogę stwierdzić że obowiązkowa lektura dla każdego wielbiciela fantasy na świecie!
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (4) nie (0)
  Dodano 19.02.2009
  Niesamowita książka opisująca zakątki wspaniałego i barwnego świata
  Kiedyś obejrzałem film-Eragon. Ostatnio ponownie zafascynowały przygody smoczycy i jej jeźdzca. Po przeczytaniu wielu pozytywnych komentarzy skusiłem sie. Zakupilem od razu trzy tomy, w tym Brisingr, aby miec je od razu pod reka. Od pierwszej strony Eragona bardzo mnie wciagnelo. Bardzo wywazone dialogi i opisy otoczenia, niesamowity fajny klimat oraz niieprzewidujaca fabula - film to DNO. Zanurzylem sie myslami, w tym pieknym swiecie ludzi, elfow krasnolodow no i smokow. Podrozowalem po swiecie Alagaesii razem z bohaterami. Wczorajszej nocy skonczylem czytac Brisingr. Polozylem sie spac z niesamowitym uczuciem, w koncu jak napisal Sapkowski "cos sie konczy, cos sie zaczyna". Nie moge sie doczekac ostatniej czesci cyklu. Juz teraz rozmyslam, jak zakoncza sie watki, czy wypelnia sie przepowiednie i czy dwojka bohaterow wypelni swoje przyzeczenia. Goraco polecam wszystkim, ktorzy tak jak ja chcieli na jakis czas uciec od szarosci i dac sie porwac przygodzie, intrydze i milosci.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (2) nie (0)
  Dodano 02.02.2009
  POLECAM
  Kolejny raz Paolini udowodnił że ma talent.. Jednak uważam że najlepszy był "najstarszy"...
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 31.01.2009
  Wspaniała książka.
  Cała seria " Dziedzictwo" jest wspaniała. Niecierpliwie czekam na kolejną część. To opowieść o więzi, przyjaźni, magii, z super przygodami. Polecam fanom m.in. : Opowieści z Narni.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (0)
  Dodano 31.01.2009
  Gorąco polecam!!!
  Książka Brisingr jak i wcześniejsze książki "Dziedzictwa" jest wspaniała. Czytając nie mogłam się od niej oderwać. Nie mogę doczekać się na kolejną cześć, niestety ostatnią:(((((. Gorąco polecam wszystkim!
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (0)
  Dodano 17.01.2009
  ...
  Książka bardzo ciekawa, chodziać muszę przyznać, że " Eragon" był najlepszy. Jak już powiedziano, także twierdzę, że brakuje dreszczyku emocji, ale mam nadzieje, że Paolini nadrobi tę stratę w 4 części
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (1)
  Dodano 17.01.2009
  Brisingr
  Ciekawa jak poprzednie części. Dobrze się czyta, dobrze napisana. Polecam!
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (2)
  Dodano 15.01.2009
  Brisingr
  Książka naprawdę wciągająca, czyta się przyjemnie i co najważniejsze Eragon dorasta. Brakuje mi jednak dreszczyku emocji, który pojawił się w poprzednich częciach.
  Polecam wszystkim książkę gorąco!
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (1)
  Dodano 13.01.2009
  cudo
  te książki są naprawde wspaniałe, tej części jeszcze nie mam, ale w najbliższym czasie zamierzam ją nabyć i mam nadzieje, że sie nie rozczaruje. jestem wielką fanką fantastyki.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (1)
  Dodano 08.01.2009
  Tytułowo;p
  książka wyjątkowo wciągająca... Książka pochłonęła mnie od pierwszej strony :)... chociaż napisze, że byłam rozczarowana, gdy okazało się, że Brisingr, to nie smok... więc czym on właściwie jest ? dowiecie się, gdy przeczytacie książkę... Wyjaśniło się również pochodzenie Eragona, oraz została wykorzystana jedna z porad kotołaka :)... Książkę polecam wszystkim. przyznam, że pod koniec uroniłam kilka łez...
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (0)
  Dodano 04.01.2009
  Brisingr
  Moim zdaniem książka naprawdę wciąga,dla mnie jak na razie jest to najlepsza część, trzyma w napięciu do ostatniej chwili. Widać jak autor serii się rozwija, z niecierpliwością czekam na 4 część serii mam nadzieję, że ukarze się jak najszybciej. Tak jak ktoś napisał wcześniej polecam wszystkim fonom fantastyki.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (3) nie (0)
  Dodano 03.01.2009
  niewiarygodna książka =)
  Można było się spodziewać, że po tak długiej nieobecności tego autora na rynku powstanie następny bestseller, ale Christopher Paolini przeszedł samego siebie.Książka wciąga do swojego, magicznego świata i ze smutkiem się ją kończy i czeka na następną część sagi... :(
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (0)
  Dodano 30.12.2008
  :)
  Świetna książka :) Wciąga w swój magiczny świat od pierwszej strony... Polecam wszystkim, którzy kochają fantastykę :)
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 17.12.2008
  ;);)
  ja też uwielbiam tą trylogie jest świetna!!!!!!!!!!!!!!!!
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (4)
  Dodano 08.12.2008
  Ale super...
  ta książka jest świetnia. może końcówka była trochę smutna ale to nieważne . gorąco wszystkim polecam a sama czekam już na następną część...
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (2)
  Dodano 07.12.2008
  Extra =D
  Książka jest naprawdę extra................ mam nadzieje że kolejna część tez będzie super;p
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (2)
  Dodano 06.12.2008
  Paolini to autentyczny mistrz.
  Ja byłam wprost wstrząśnięta gdy przeczytałam Eragona. Cudowne arycdzieło fantastyki. Z każdą kartką, z każdym słowem, wciągacie sie do jego niesamowitego świata, a kiedy kończycie, szkoda wam z niego wychodzić. Po najstarszego sięgnęła bez wahania. to co on robi, jest niesamowite. On jest geniuszem. Brisingr będę czytała z drżeniem serca. Ave xDD. Jego ksiażkisą dla mnie jak narkotyk xdd.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (5)
  Dodano 02.12.2008
  Super
  Książka jest super. Bogata w treść i wydarzenia. Gorąco polecam wszystkim czytelnikom...
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (1) nie (0)
  Dodano 27.11.2008
  GENIALNE
  Ksiazka jest genialna juz sie niemoge doczekac kolejnej czesci ;]
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (2) nie (3)
  Dodano 26.11.2008
  :)
  W ocenie daje jak najbardziej 5 ;) Książka naprawdę wciągająca dla miłośników Paoliniego. Oderwałam się od niej dopiero po całkowitym przeczytaniu. Z świata fantazji przeniosłam się z powrotem do rzeczywistości i jak zwykle po przeczytaniu dobrej książki pozostaje żal, że to już koniec. Ze wszystkich trzech tomów ta wydała mi się najsmutniejsza. Zakończenie jest dość zaskakujące i odbijające się na dalszych losach bohaterów. Dowiadujemy się wielu nowości i cennych informacji. Eragon wraz z Saphirą przeżywają dużo nowych przygód pełnych wrażeń. Niewyjaśnione fakty z dwóch poprzednich faktów nareszcie w trzeciej części zaczynają się składać w całość. Ogólne wrażenia? Jak najbardziej pozytywne. Na następną część zapewne jeszcze sobie poczekamy, lecz już nie mogę się jej doczekać. Książkę jak najbardziej polecam wszystkim, niezależnie od wieku ;)
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (11) nie (1)
  Dodano 25.11.2008
  Bestseller
  Paolini jak zwykle nas zaskoczył...
  Sam przeczytałem tą książkę w 8 godzin
  Polecam wszystkim entuzjastom fantastyki!!!
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (4) nie (2)
  Dodano 23.11.2008
  :))
  Ksiażka jest świetna tak jak dwie poprzednie :) POLECAM !!!!
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 23.11.2008
  Inny autor?
  Książkę jakby kto inny napisał. Postacie inaczej się zachowują (np. Saphira), ale to tylko poprawiło książkę. Jest bardziej dojrzała, a przecież żadna postać nie może ciągle zachowywać się tak samo.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 23.11.2008
  książka .
  niestety jeszcze nawet nie kupiłam ale czytałam 2 pierwsze części : Eragona i Najstarszego . Poprostuu przepiękny były . czekałłam na Brisingr kilka miesięcy odliczając dni w kalendarzu do jej wejscia do polski . i się doczekałam . W najbliższym tygodniu wybieram się po nią do Empiku . ;******** Polecam Eragona i Najstarszego a po ich przeczytaniu napewno bedziecie chcieli także przeczytać Brising ;)
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (2)
  Dodano 22.11.2008
  Paolini,jesteś wielki.
  Kolejny wspaniały tom "Dziedzictwa":)
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 21.11.2008
  Przeczytałam ;)
  Właśnie skończyłam czytać i muszę napisać, że niezmiernie mi się podobało.
  Początek był trochę monotonny. Nie twierdze, że nic się nie działo, bo działo, ale nie coś niebywale szokującego. Jednak końcówka, można spadać z krzesła.
  Naprawdę polecam. Wszystkie sprawy układają się tak nieoczekiwanie, sprawiając, że akcja staje się wartka i ciekawa.
  Ale co będziecie czytać moje doznania, najelepiej zrobicie jak sami przeczytacie. Wtedy dopiero zrozumiecie ;)
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (3) nie (0)
  Dodano 21.11.2008
  Brisingr
  Świetna:) Jeszcze lepsza niż tamte części. Wciąga od pierwszej strony. Moim zdaniem styl pisania Paoliniego się poprawił.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 09.11.2008
  Nie czytałem
  LAe chyba fajne reszta częsci sie mi podobała
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (32)
  zobacz więcej recenzji
  Zamknij
  Dziękujemy za dodanie recenzji
  Podziel się na Facebooku
  Brisingr - Paolini Christopher
  Właśnie zrecenzowałem: Brisingr
  Długo oczekiwana kontynuacja Eragona.Przysięgi i hołdy? Próby wierności? Starcia wrogich sił? Eragon i jego smoczyca Saphira ledwie uszli z życiem z ogromnej bitwy z wojownikami Imperium na Płonących Równinach. Teraz muszą stawić czoło kolejnym niebezpieczeństwom - a także splątanej sieci obietnic ...
  Zamknij
  Napisz recenzję i oceń produkt
  Oceń produkt:
  Tytuł: * pole wymagane
   
  Recenzja: ** minimum 50 znaków
   
  W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
  * pole wymagane
  ** minimum 50 znaków

  Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
  Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

  Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

  Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:


   
  * Pola wymagane
  Wyślij

  Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, nasze CENTRUM WSPARCIA KLIENTA jest specjalnie dla Ciebie – czynne całą dobę*

  pod nr telefonu:

  +48 22 462 72 50

  *oprócz świąt ustawowo wolnych od pracy

  Ostatnio oglądane


  Podobne do ostatnio oglądanych