Samodzielne czyszczenie auta konta korzystanie z myjni – co wybrać? 

Nie masz ani czasu, ani chęci na sprzątanie samochodu; pierwszą myślą zapewne staje się więc przewiezienie go na myjnię automatyczną. Tam maszyny sprawią, że karoseria zacznie lśnić… a wnętrzem zajmiesz się później (i to kolejne „później” z kolei), ewentualnie wytrzepiesz wycieraczki i zbierzesz większe śmieci.

To oczywiście sensowne wyjście – pod względem oszczędności czasu. Budzi jednak ryzyko uszkodzenia lakieru. Szczotki myjni działają z wysokim poziomem nacisku. Wystarczy, że dostanie się pod nie jedno ziarenko piasku, by – szorując po całym boku – spowodowało wystąpienie licznych nieestetycznych zarysowań. Zdarza się również, że same myjki rysują samochód. W takiej sytuacji użytkownik auta może oczywiście rościć o usunięcie szkód z polisy OC myjni, nie zmieni to jednak tego, że samochód przez dłuższy czas będzie wyglądał gorzej, niż po wjechaniu na jej teren.

Okazuje się więc, że samodzielne sprzątanie jest po prostu bezpieczniejsze. I choć na czyszczenie auta trzeba poświęcić wolną sobotę, to nie traci się tych dni, w których pojazd stałby na warsztacie celem korekcji powłoki lakierniczej. Co więcej, z wykorzystaniem odpowiednich produktów praca ta wcale nie musi być tak czasochłonna i męcząca, jak się wydaje!

 

MOJE AUTO PIANKA DO MYCIA SZYB SAMOCHODOWYCH 400ml

 

Ręczne czyszczenie karoserii – jak zrobić to dobrze? 

Jednym z najczęstszych błędów kierowców jest czyszczenie zewnętrznej strony samochodu płynem do mycia naczyń i pierwszą czystą szmatką czy gąbką leżącą w garażu. Zastosowanie właśnie tego płynu może wydawać się dobrym pomysłem ze względu na jego bardzo dobre zdolności odtłuszczające. Okazuje się jednak, że środek ten powoduje matowienie lakieru, a ocet, który często znajduje się w składzie, przyspiesza korodowanie karoserii. Z kolei użycie szorstkiej lub twardej szmatki albo gąbki może doprowadzić do zarysowania powłoki lakierniczej.

Ręczne mycie auta należy więc zacząć od przygotowania odpowiednich produktów:

  • Szampon do mycia karoserii z woskiem – odpowiednio delikatny, bez silnie żrącej chemii, przy czym wykazujący zdolności odtłuszczające. Co więcej, to produkt, który bardzo dobrze radzi sobie z trudnymi zabrudzeniami typowymi dla aut: pyłkami i żywicą roślin, ptasimi odchodami, martwymi insektami czy solą sypaną na ulice zimą. Wosk rozmiękcza bowiem tego typu zanieczyszczenia i dodatkowo nakłada na karoserię warstwę ochronną.
  • Pianka do mycia szyb samochodowych – dedykowana także lusterkom, reflektorom i innym lampom. W odróżnieniu od domowego płynu do mycia okien może zabezpieczać powierzchnię przed osadzaniem się pary na wewnętrznej stronie szyb.
  • Nabłyszczacz do lakieru – służy nie tylko dodaniu blasku czystej karoserii, na co wskazuje jego nazwa, ale dodatkowo może także maskować drobne rysy (jak w przypadku produktu Quick Detailer+ marki RR Customs dostępnego między innymi w Empiku).
  • Gąbka do szyb – zawsze powinna znajdować się we wnętrzu pojazdu. Doskonale pozbywa się pary, chroniąc przy tym szybę przed pojawieniem się smug. Najczęściej jej jedna strona pozbywa się zabrudzeń, a druga usuwa smugi.
  • Myjki samochodowe – z miękkim włosiem do karoserii, a z mikrofibrą do szyb. Zapewniają poziom twardości idealnie dopasowany do potrzeb samochodu, dzięki czemu użytkownik nie musi obawiać się o zarysowania czy zmatowienie lakieru.u8
  • Ściągaczka do wody albo ściereczka z mikrofibry.

 

Gąbka do szyb INTERTEC Anty-para

 

A jak wymyć auto z zewnątrz – krok po kroku? 

  1. Zacznij od spłukania zabrudzeń – wężem ogrodowym z końcówką rozpraszającą wodę lub, w przypadku braku takowego, wyciskając wodę z gąbki. Woda pozbędzie się często zaschniętych zabrudzeń takich jak błoto czy piasek. Postaraj się wykonać tę czynność jak najdokładniej i zwrócić szczególną uwagę na wszystkie elementy pełne żwiru (szczególnie felgi, progi pod drzwiami i zderzaki); spłukanie wszelkich drobinek to pewność, że nie zarysujesz auta podczas dalszego mycia.
  2. Przygotuj szampon do użycia zgodnie z zaleceniami wskazanymi na etykiecie – najpewniej konieczne będzie jego rozcieńczenie z wodą w wiadrze.
  3. Umyj karoserię myjką nasączoną detergentem – najlepiej z góry na dół.
  4. Spryskaj szyby pianką i wyczyść dedykowaną gąbką.
  5. Dokładnie spłucz pozostałą pianę – pamiętaj o wszystkich zakamarkach! Resztki piany mogą pozostawić nieestetyczne smugi.
  6. Wysusz samochód – wytrzyj go miękką ściereczką z mikrofibry lub zdejmij wodę ściągaczką.
  7. Wypoleruj lakier – z wykorzystaniem nabłyszczacza w sprayu i miękkiej ściereczki z mikrofibry.

 

Zestaw kosmetyków K2 do pielęgnacji wnętrza samochodu - tapicerka materiałowa, 8 elementów

 

Czyszczenie wnętrza auta – o czym należy pamiętać? 

Podstawą sprzątania wnętrza auta jest oczywiście odkurzanie samochodu – i od niego należy zacząć. W tym celu warto wyposażyć się w dedykowany odkurzacz samochodowy. Takie urządzenie znacznie różni się od domowego wymiarami; jego długość całkowita osiąga kilkadziesiąt cm. Dzięki temu łatwo się nim manewruje na ograniczonej przestrzeni auta. Co więcej, dedykowana końcówka pozwala na odkurzenie najciaśniejszych zakamarków, w tym na dostanie się pomiędzy fotele.

Nieco większym kłopotem jest samodzielne mycie tapicerki. Czyszczenie auta w środku może oznaczać konieczność sprania plam z materiałowych foteli lub odnowienia koloru zabrudzonego skórzanego obicia. Zależnie od rodzaju posiadanej tapicerki należy zacząć od wybrania odpowiedniego środka. W przypadku materiałowej warto zwrócić uwagę na zestaw marki K2, w którego skład wchodzi szczotka i pianka do czyszczenia tapicerki, odświeżacz klimatyzacji, płyn do mycia szyb i lusterek, mleczko do kokpitu, zapach samochodowy, płyn zapobiegający parowaniu szyb oraz ściereczka z mikrofibry do szyb. Producent przygotował także pakiet dla tapicerek skórzanych: dedykowaną szczotkę, piankę do czyszczenia i środek zabezpieczający przed ścieraniem.

 

K2 Auron: Zestaw do pielęgnacji skórzanej tapicerki

 

W przypadku czyszczenia wnętrza auta wyjątkowo istotne jest to, by pranie materiałowej tapicerki odłożyć na lato – wówczas wyschnie w ciągu kilku godzin. Jeśli jednak doszło do jej uciążliwego zabrudzenia zimą, to samochód powinien po czyszczeniu stać w dobrze ogrzanym garażu. Jeżeli użytkownik nie ma do niego dostępu, to pozostanie mu wysuszenie tapicerki ciepłym nawiewem suszarki do włosów. Pozostawienie jej mokrej może niestety doprowadzić do rozwoju pleśni.

Choć więc mycie auta może wydawać się wielogodzinną pracą, przy wykorzystaniu dobrych produktów i odpowiednich myjek potrafi przebiegnąć naprawdę sprawnie. Nie czekaj, aż warstwa piachu wewnątrz będzie grubsza od wycieraczek – dobierz preparaty do swojego typu tapicerki i posprzątaj auto przy najbliższej okazji.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock