Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach Trzeciej Rzeszy (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com 39,49 zł

Cena empik.com:
39,49 zł
Cena okładkowa:
44,00 zł
Oszczędzasz:
4,51 zł (10%)
Koszt dostawy:
Salon empik - 0,00 zł
Produkt u dostawcy
Wysyłamy w 48 godzin
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Dostępność w salonie empik

Zarezerwuj w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Organizacja SS wzorowana była na zakonach rycerskich, choć Heinrich Himmler już w 1929 r. mówił o przekształceniu jej we wspólnotę rodów – mężczyzn i kobiet. Miała to być elita narodu niemieckiego i jednocześnie rasa panów, władająca podbitymi terenami. Wydany w 1931 r. „Rozkaz o zaręczynach i małżeństwie” precyzyjnie określał, jakie kryteria musi spełniać żona esesmana i jaką ma pełnić rolę – zgodnie z zamysłami Reichsführera SS.

Liczne spośród żon esesmanów były nie tylko wtajemniczone w działalność swych mężów, lecz także aktywnie w niej uczestniczyły, były wspólniczkami w ich zbrodniach. Niektóre z nich mieszkały w osiedlach przylegających do obozów koncentracyjnych. Wychowywały tam dzieci, prowadziły życie towarzyskie, obchodziły święta, z zainteresowaniem zwiedzały miejsca pracy małżonków oraz przygotowywały się do pełnienia roli władczyń Wschodu.

W swojej wnikliwej i świetnie udokumentowanej książce Gudrun Schwarz pokazuje splot cech charakteru i okoliczności, które sprawiły, że te niemieckie kobiety doskonale się czuły u boku zbrodniarzy, a nawet potrafiły określać życie w pobliżu obozu jako „idyllę”.

Książka „Żony SS-manów” obala mit, zgodnie z którym kobiety w nazistowskiej machnie zbrodni były jedynie ofiarami okoliczności – i pokazuje ich prawdziwe, przerażające oblicze.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach Trzeciej Rzeszy
Autor: Schwarz Gudrun
Tłumaczenie: Nowacki Bartosz
Wydawnictwo: Prószyński Media
Język wydania: polski
Język oryginału: niemiecki
Liczba stron: 380
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-05-05
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 40 x 157 x 225
Indeks: 19332611
Kup, zrecenzuj i wygraj
średnia 4
5
3
4
2
3
0
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
5 recenzji
20-09-2016 o godz 09:28 Iwona_C_ dodał recenzję:
Żony SS-manów … to książka, która otwiera oczy na wiele kwestii. Pokazuje, jak zachowywały się w większości przypadków kobiety, którym przyszło żyć z mężczyznami wysoko postawionymi w strukturach SS. Jest to opracowanie bardzo szczegółowe, napisane typowo naukowym językiem, więc w pierwszej kolejności powinny sięgnąć po tę książkę osoby, które są zainteresowane tematyką II wojny światowej, a także obozami koncentracyjnymi i gettami. Publikacja przygotowana przez Gudun Schwarz stanowi doskonałe uzupełnienie innych opracowań poruszających wyżej wymienione kwestie.

http://www.czytajac.pl/2016/08/zony-ss-manow/
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
18-06-2016 o godz 11:55 Dan2012 dodał recenzję:
Serdecznie polecam tą książkę wszystkim co lubią historię
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
07-06-2016 o godz 11:32 Mechaniczna Kulturacja dodał recenzję:
Temat wojny od zawsze fascynował nie tylko pisarzy czy twórców filmowych. Rozbudza on wiele emocji także w zwykłych zjadaczach chleba. Najbardziej jednak fascynującym okresem jest II Wojna Światowa, która okazała się największą tragedią ubiegłego stulecia. Do tej pory wywołuje ona wiele sporów i kontrowersji. Wiele jej tajemnic zostało już odkrytych, jednak są również i takie, które prawdopodobnie pozostaną przemilczane. Jednym z takich do tej pory nie opowiadanych wątków jest udział kobiet - żon SS-manów, które jak przekonuje autorka książki im poświęconych - dobrze wiedziały o zbrodniczej aktywności swoich mężów, a niekiedy brały czynny w nich udział.

Zacznijmy jednak od początku. Narodowy socjalizm przedstawiany był w różnego rodzaju badaniach historycznych jako przykład hegemoni mężczyzn. Przyjęło się dzięki temu przekonanie, że nazistowskie zbrodnie były dziełem mężczyzn, a kobiety przedstawiano (a jak sugeruje autorka - pozwalały się przedstawiać, a nawet same siebie kreowały) jako ofiary. Według wielu historycznych źródeł zbrodnią tych kobiet było to, że w imię miłości do męża, stały u jego boku. Schwarz w książce Żony SS-Manów przełamuje ten stereotyp i udowadnia, że w wielu przypadkach kobiety dopuściły się licznych zbrodni, a ich (często całych rodzin) obecność w miejscach masowych mordów, tworzyła swojego rodzaju "normalność w zgrozie".

Aby na całość spojrzeć z szerszej perspektywy trzeba wziąć pod uwagę początki istnienia organizacji SS, która na początku była formacją mającą zapewnić bezpieczeństwo Hitlera, wzorowaną na zakonach rycerskich. Dopiero później, gdy dowództwo przejął Himmler, przekształcił ją we wspólnotę rodów, kobiet i mężczyzn. Dążył on do do utworzenia elitarnej jednostki, skupiającej w swoich szeregach rasę panów, władających podbitymi terytoriami. Aby to uczynić, precyzyjnie nakreślał kryteria jaki musi spełniać przyszły SS-man i jego żona. Autorka bardzo dokładnie opisuje te wszystkie informacje. Najważniejszym elementem była czystość genetyczna i ten element w przypadku mężczyzn jak i kobiet był bardzo skrupulatnie badany.

Gurdun Schwarz bardzo dokładnie opisuje wszelkie elementy związane z całą ideologią SS. Tytuł tej książki oddaje jej istotę i wokół kobiet autorka cały czas krąży, ukazując ich prawdziwą twarz, która przez lata została z premedytacją zatarta. Istotę tematu ukazuje jednak przez pryzmat wielu zmiennych i czasów w jakim te kobiety żyły. Skupia się także na ukazaniu mechanizmów jakie działały wewnątrz organizacji SS. Szczegółowo opisuje zasady tam panujące, wymogi jaki musieli spełnić przyszli małżonkowie i ceremonie zaślubin. Opisuje także życie kobiet i dzieci w "miejscu pracy" mężów i ojców. Wszystko poparte faktami i szczegółowymi przypisami.

Z książki Schwarz wyłania się prawdziwy ale szokujący i przerażający obraz. Z jednej strony w dzisiejszych czasach nic już nie powinno nas zaskakiwać, a jednak zaskakuje. Żony SS-manów obala mit o tym, że kobiety w niemieckiej zbrodniczej machinie odgrywały tylko rolę ofiar. Autorka szczegółowo opisuje przerażające fakty o udziale kobiet w największej zbrodnu XX wieku, która w dużej mierze przez ich udział miała zostać sprowadzona do czegoś trywialnego. Miała nadać tym tragicznym wydarzeniom "normalności", zamaskować tragedię, aby łatwiej można było wprowadzić nowy ład.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
01-06-2016 o godz 17:43 krzysztof komorek dodał recenzję:
Na temat członków zbrodniczej ekipy Hitlera napisano już wiele książek. Ich nazwiska i czyny są dobrze znane. Jednak mało kto zatrzymywał się dotąd na dłużej nad ich życiowymi towarzyszkami. Jak układały się małżeńskie związki członków SS ? Gudrun Schwarz w swojej pracy historycznej pokazuje nam w szerokim kontekście sytuację tytułowych żon SS-manów. Pierwsze rozdziały książki poświęcone są ogólniejszym kwestiom ideologicznym: idei wspólnoty rodów, warunkom zawierania związków małżeńskich – te kwestie regulował skomplikowany w swej złożoności, specjalny rozkaz Himmlera, ceremonii zaślubin. Autorka pokazuje też jak szef SS widział rolę kobiety-małżonki, jak troszczył się o SS-mańskie związki. Co ciekawe nie przeszkadzało mu to w propagowaniu idei dwużeństwa, rzekomo wywodzącej się z tradycji germańskiej. Te rozdziały stanowią znakomite wprowadzenie do późniejszego pokazania konkretnych postaci i ich losów. To chyba najbardziej szokująca część książki. Wiedza i codzienne stykanie się z rzeczywistością n. p. obozów koncentracyjnych, nie przeszkadzała żonom zbrodniarzy w prowadzeniu normalnego rodzinnego życia. Domowe warunki miały ułatwiać wypoczynek po ciężkiej i stresującej pracy. Takie postrzeganie sytuacji było w rodzinach SS standardem. Gudrun Schwarz pokazuje także, że SS-mańskie żony często nie ograniczały się do biernego wspierania swoich mężów. Wiele z nich brało czynny udział w grabieniu, wykorzystywaniu, a często nawet w zabijaniu więźniów. Ostatnie rozdziały przedstawiają losy SS-mańskich kobiet w okresie rozpadu III Rzeszy, w czasach ucieczek przed sprawiedliwością, czasach „przeprowadzek” do nowych ojczyzn w Ameryce Południowej.

To kolejna świetna pozycja z historycznej serii Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Jak zwykle należy pochwalić bogactwo przypisów, a także oryginalność tematu i przede wszystkim znakomite jego zaprezentowanie.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
12-05-2016 o godz 18:05 Wkp dodał recenzję:
Największe wydarzenia i największe tragedie fascynują ludzi od zawsze, próżno jednak szukać tragedii większej, niż Druga Wojna Światowa, która pochłonęła tak wiele istnień i doprowadziła do zdarzeń i zachowań tak nieludzkich, że aż trudnych do pojęcia. A jednak to wszystko się wydarzyło. I wszystko to ma także wiele storn i wiele oblicz. Znamy przywódców, znamy słynne nazwiska i to, co robili SS-mani, ale czy wiemy, co i dlaczego robiły najbliższe im osoby, ich żony, a co za tym idzie także i dzieci?

Każda organizacja ze swoimi zasadami ma konkretne reguły, według których postępuje, a także granice, których musi się trzymać. Podobnie też było z SS, zbrodniczą organizacją, którą wzorowano na zakonach rycerskich. Organizacją, która miała stanowić samą elitę elit, najważniejszych i najdoskonalszych genetycznie przedstawicieli rasy panów. Czystość krwi, pochodzenie, znaczenie… Dlatego też wydano nawet specjalny „Rozkaz o zaręczynach i małżeństwie”, który regulował (i ingerował, a nawet inwigilował) najbardziej osobistą ze sfer życia członków SS. Kim miały być żony SS-manów, jakie musiały spełnić warunki, czego od nich oczekiwano, jakie miały przywileje a jakie obowiązki? Na te wszystkie pytania odpowiada ta właśnie książka, ale udziela także odpowiedzi na kwestię jeszcze większej wagi – czy, a jeśli tak to w jakim stopniu owe żony uczestniczyły w zbrodniczej działalności swoich mężów i jaka jest ich wina?

Ta książka szokuje i przeraża. Zdumiewa, odpycha, fascynuje i skłania do myślenia. Zadaje pytania i daje na nie odpowiedzi, ale nie są to odpowiedzi łatwe ani odpowiedzi, które nie wymagają dopowiedzeń. Przede wszystkim jednak niniejsza publikacja z przerażającą skrupulatnością i dokładnością przybliża temat, którego omówienia się zajęła. Jej autorce, doktor Gudrun Schwarz nie wystarczyło przybliżyć sylwetki najważniejszych żon SS-manów i ich udział w wojennych i obozowych wydarzeniach. Postanowiła przybliżyć wszystkie aspekty tematu i zbadać je od podstaw. Owszem, sylwetki i losy żon zbrodniarzy zostały omówione na stronach tej książki, ale to tylko część zawartości. Od przybliżenia samego Zakonu SS, przez ceremonie, obyczaje i odpowiedzialność, po mieszkanie na terenach obozów koncentracyjnych i odwiedzanie SS-manów w pacy tak przez ich kobiety, jak i dzieci – to droga, którą przebywamy razem z Gudrun. Zilustrowana zdjęciami, solidnie udokumentowana, droga, której świadomość boli, ale którą poznać warto. Trzeba. To nie kwestia wojny tylko, to kwestia ludzkiej natury, której nie powinniśmy przestać się lękać, bo nie trzeba trudnych czasów by ją obudzić, czasem wystarczy tylko jeden impuls, by przekroczyć granicę człowieczeństwa.

Polecam gorąco każdemu, choć nie łatwa to lektura.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Arabski raj Valko Tanya
28,99 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Boska proporcja Borlik Piotr
33,99 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Buntowniczka Kleypas Lisa
25,90 zł
37,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Misery King Stephen
5,59 zł
7,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Outsider King Stephen
37,99 zł
45,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Zielona Mila King Stephen
13,99 zł
16,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Nazistki Paul Roland
29,99 zł
32,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.