Żona nazisty. Jak pewna Żydówka przeżyła Zagładę (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com 29,99 zł

Cena empik.com:
29,99 zł
Cena okładkowa:
38,90 zł
Oszczędzasz:
8,91 zł (23%)
Koszt dostawy:
Salon empik - 0,00 zł
Produkt w magazynie empiku
Wysyłamy w 24 godziny
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

asb nad tabami
Cantor Jillian Książki | okładka miękka
29,49 zł

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Edith Hahn była młodą, niezależną studentką prawa, gdy gestapo zamknęło ją wraz z matką w wiedeńskim getcie i wydało im dokumenty oznaczone literą „J”. Niedługo później Edith została wywieziona do obozu pracy. Choć udało się jej uprosić nazistowskich funkcjonariuszy, by oszczędzili jej matkę, gdy wróciła do domu, dowiedziała się, że matka została deportowana. Edith zdarła z ubrań żółte gwiazdy i zeszła do podziemia, choć wiedziała, że skazuje się na los poszukiwanej. Żywiła się tym, co udało się jej znaleźć, każdej nocy szukała bezpiecznego noclegu. Jej chłopak, Pepi, za bardzo się bał, by jej pomóc, ale pewna chrześcijańska przyjaciółka znalazła w sobie dość odwagi: podarowała Edith własne dokumenty, dzięki którym ta przedostała się do Monachium. Tam poznała członka Partii Nazistowskiej Wernera Vettera, który się w niej zakochał. Choć protestowała, choć w końcu wyznała mu, że jest Żydówką, Werner ożenił się z nią i zachował jej tożsamość w tajemnicy.

 Edith niezwykle szczegółowo wspomina swoje wypełnione nieprzemijającym, paraliżującym strachem życie. Opowiada o niemieckich urzędnikach, którzy, niejako od niechcenia, wypytywali o pochodzenie jej rodziców; o tym, jak rodząc córkę, odmówiła przyjęcia środków przeciwbólowych, ponieważ bała się, że straci jasność rozumowania i ujawni swoją przeszłość; o tym, jak jej mąż dostał się do rosyjskiej niewoli i trafił na Syberię, a ona z córką, po zbombardowaniu ich domu, musiała ukrywać się w szafie, podczas gdy pijani czerwonoarmiści gwałcili kobiety na ulicach.

 Na przekór zagrożeniu, jakie stwarzało to dla jej życia, Edith Hahn stworzyła niezrównany rejestr historii swojego przetrwania: ocaliła wszystkie prawdziwe i fałszywe dokumenty, listy od straconej miłości, Pepiego, a nawet zdjęcia, które udało się jej zrobić w obozach pracy.
 Setki dokumentów zaprezentowane na wystawie w waszyngtońskim Muzeum Holokaustu składają się na iście heroiczną opowieść – to skomplikowana i dająca do myślenia historia. Historia zwycięstwa.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Żona nazisty. Jak pewna Żydówka przeżyła Zagładę
Autor: Hahn-Beer Edith
Wydawnictwo: Wydawnictwo NieZwykłe
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Numer wydania: I
Data premiery: 2019-01-30
Rok wydania: 2019
Forma: książka
Indeks: 31130844
Kup, zrecenzuj i wygraj
średnia 5
5
4
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
5 recenzji
13-02-2019 o godz 18:52 janusz turowski dodał recenzję:
Ciekawa książka z wartką akcją,pokazująca czasy gdy życie ludzkie nie miało żadnej wartości dla nazistów i tych którzy nazywali się wyzwolicielami.Oby historia tamtych dni nigdy się nie powtórzyła.Niech ci którzy przeżyli to piekło nie pozwolą zafałszować prawdziwej historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-02-2019 o godz 18:52 janusz turowski dodał recenzję:
Ciekawa książka z wartką akcją,pokazująca czasy gdy życie ludzkie nie miało żadnej wartości dla nazistów i tych którzy nazywali się wyzwolicielami.Oby historia tamtych dni nigdy się nie powtórzyła.Niech ci którzy przeżyli to piekło nie pozwolą zafałszować prawdziwej historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-02-2019 o godz 11:54 Anonim dodał recenzję:
ewa1may /EwaCzyta/ Luty rozpoczęłam z autobiograficzną książką autorstwa Edith Hahn-Beer pt. Żona nazisty. Edith urodziła się w Wiedniu, w dobrze sytuowanej rodzinie żydowskiej. Państwo Hahn mieli trzy córki, ojciec prowadził restaurację, byli szanowani i żyli spokojnie. Edith była wesołym, bystrym dzieckiem. Dorastała, miała przyjaciół, adoratorow, zaczęła studiować prawo..... Niestety, coraz większy antysemityzm, rosnące wpływy faszystów zaczęły utrudniać życie społeczności żydowskiej. W końcu Edith nie pozwolono przystąpić do ostatniego egzaminu na studiach, Żydzi byli w coraz trudniejszej sytuacji. Zaczęła się wojna, szykany, głód. Siostry Edith wyjechały, ona trafiła do pracy przymusowej w Niemczech, najpierw na farmie, potem w fabryce kartonów.... Edith udało się wreszcie wrócić do Wiednia w 1942 r., ale niestety rozminęła się z matką, wywiezioną prawdopodobnie do obozu. Od tej chwili Edith żyła w ukryciu. Dzięki pomocy kilku osób zdobyła dokumenty i udając Aryjkę pracowała w Niemczech jako pielęgniarka Czerwonego Krzyża.... Wielokrotnie była na skraju wyczerpania, traciła i odzyskiwała nadzieję. Na skutek splotu różnych okoliczności została żoną niemieckiego członka NSDAP..... i tak udało jej się przetrwać wojnę, Holocaust... Więcej doczytajcie sami. To bardzo osobista opowieść ukazująca całe okrucieństwo wojny i chorej ideologii, która doprowadziła do takiego stanu rzeczy. Potworne są przeżycia Edith z czasów, gdy się ukrywała udając kogoś kim nie jest, jednocześnie starała się być przezroczysta, nie istnieć, odebrano jej człowieczeństwo, tożsamość, poczucie bezpieczeństwa. Tak jak opisuje to też w swych powieściach Roma Ligocka, nigdy już nie zazna spokoju, ani nie odnajdzie swojego miejsca na ziemi. Czytajmy takie książki, żeby pamiętać... w końcu od tamtych zdarzeń nie minęło nawet 100 lat... i jeszcze powtórzę za Zofią Nałkowską; to ludzie ludziom zgotowali ten los. . Polecam Ewa K.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
06-02-2019 o godz 07:21 KobieceRecenzje365 dodał recenzję:
Żona nazisty Edith Hahn to kolejne już naoczne świadectwo nazistowskiego terroru i zagłady narodu żydowskiego. Przejmująca historia walki o przeżycie na tle brutalnych realiów ówczesnej rzeczywistości, kiedy nie każde ludzkie życie miało taką samą wartość. Takich historii rozegrało się wiele w czasie drugiej wojny światowej, wszystkie naznaczone są strachem, bólem, krzywdą, niesprawiedliwością i brakiem poszanowania ludzkiej godności. Każda z nich wydaje się wręcz nieprawdopodobna i niewyobrażalna. Główną bohaterką i zarazem narratorką powieści jest młoda żydówka Edith Hahn, która opisuje swoją heroiczną walkę o przetrwanie. Od niezależnej studentki prawa poprzez ciężką pracę w obozach pracy w Niemczech, przez małżeństwo z członkiem niemieckiej partii nazistowskiej, aż po koniec wojny, kiedy Edith zostaje sędzią w wyzwolonych Niemczech. Książka ukazuje cały wachlarz zachowań ludzkich, wyborów moralnych dokonywanych w ekstremalnych warunkach, jakimi jest pożoga wojenna. Autorka daje w swej książce również dowód na to, co nie jest aż takim częstym przypadkiem, że i wśród Niemców byli ludzie, którzy nie wierzyli ślepo w propagandę Hitlera, byli gotowi do pomocy i poświęceń. Jedną z takich osób była niemiecka przyjaciółka Edith Christl, która dała jej swoje dokumenty tożsamości, w ten sposób narażając własne życie, uratowała Edith. Za swój czyn Christl otrzymała w 1985 roku medal za heroizm od państwa Izrael i pozwolenie na zasadzenie drzewa w Ogrodzie Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Jad wa-Szem w Jerozolimie. Edith spisała swoją historię za namową córki, pod koniec swojego życia, zachowała wiele dokumentów oraz zdjęć z tego okresu, które były prezentowane na wystawie w waszyngtońskim Muzeum Holokaustu. Tak się złożyło, że książkę skończyłam czytać 27 stycznia w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście. To dzień symboliczny, to właśnie wtedy został wyzwolony obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau. Ważne jest, aby nie tylko w ten dzień pamiętać o Holokauście, bo to właśnie naszym fundamentalnym zadaniem jest ocalić od zapomnienia te tragiczne wydarzenia, które pochłonęły miliony ludzkich istnień i nie dopuścić do tego, aby ludzkość doświadczyła ich ponownie. Dlatego bardzo polecam i zachęcam do przeczytania tej książki. Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu NieZwykłe.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
27-01-2019 o godz 21:52 awit-k dodał recenzję:
Strach. Nadzieja. Nadzieja. Strach. Te dwa uczucia nieustannie towarzyszyły Edith Hahn w czasie, kiedy Europą rządzili ludzie pełni kompleksów i zrodzonej z nich nienawiści, zrzeszeni w szeregach narodowych socjalistów. Książka jest autobiografią spisaną pod koniec życia pod wpływem próśb córki, jak pisze autorka: „bym zostawiła spisane świadectwo, opowiedziała o tym światu”. Historia, którą poznajemy jest wstrząsającym opisem wydarzeń, które miały miejsce w Wiedniu, Osterburgu, Branderburgu, przede wszystkim w latach 1938-1945. Bohaterką jest młoda, wykształcona dziewczyna urodzona w żydowskiej rodzinie należącej do średniej klasy. Ma ona wiele planów związanych z pracą – kończy studia prawnicze, do zdania zostaje jej ostatni egzamin, do którego jednak nie dane jej będzie przystąpić, bowiem na przeszkodzie stanie jej żydowskie pochodzenie. Pochodzenie przyczyni się też do zakończenia wieloletniego związku z pierwszą miłością. Zmusi bohaterkę do życia w ukryciu – bycia „nurkiem” – jak nazywano osoby ukrywające się przed Gestapo wśród niemieckiego społeczeństwa pod fałszywym nazwiskiem. Stanie się też w końcu siłą, która pomoże pokonać przeciwności, dzięki poczuciu jedności i wspólnoty z innymi Żydami. Początkowo książkę tę czytało mi się ciężko, jednak z każdą stroną coraz bardziej mnie ona wciągała. Rzadko zdarza mi się przeczytać autobiografię pozbawioną patetycznych stwierdzeń, ta też nie jest od nich wolna. Tu jednak autorka mnie do siebie przekonuje. Jest wiarygodna w swoich zachowaniach, choć momentami wydają się one irracjonalne. Irracjonalne, oczywiście, z mojego, współczesnego punktu widzenia czytelnika, który ma nadzieję nigdy nie doświadczyć takiego okropieństwa, jakim jest wojna. Porusza mnie jej wierność i lojalność wobec rodziny i przyjaciół. Podejmowane przez nią decyzje mają na celu chronić w pierwszym rzędzie jej bliskich, a potem dopiero ją. Piękne stwierdzenie pojawia się na końcu książki: „A mnie i moją córeczkę uratował łut szczęścia i pomoc kilkorga dobrych ludzi”. Zdanie to wydaje mi się wspaniałym podsumowaniem historii Edith Hahn, ale też chyba wielu innych ludzi żyjących w tych ciężkich czasach. Jej opowieść wstrząsa i zmusza do myślenia. Ciekawie prezentuje się struktura książki. W pierwszym rozdziale pojawia się krótka scena z czasów wojny, a od drugiego rozdziału trwa chronologiczna opowieść o czasach sprzed wojny, o wojnie i krótkie podsumowanie tego co było po jej zakończeniu. Na ostatnich stronach możemy zobaczyć zdjęcia bohaterów biografii: Edith, Pepiego, Wernera, a także przyjrzeć się autentycznym dokumentom z tego okresu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Cena pocałunku Kage Linda
28,99 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Hush Blair E.K.
27,99 zł
38,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Obietnica Pirce Ewa
32,99 zł
38,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Piękno bólu Cates Georgia
34,99 zł
38,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bang Blair E.K.
34,99 zł
38,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Friend-Zoned Aurora Belle
35,49 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Weteran Regnery Katy
34,99 zł
38,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Echo Blair E.K.
34,99 zł
38,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele Opracowanie zbiorowe
26,99 zł
32,00 zł
strona produktu - rekomendacje Pacjentka Michaelides Alex
30,99 zł
39,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.