Złodzieje bzu (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 23,93 zł

23,93 zł 35,00 zł (-31%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Nowa powieść autora nominowanego do Nagrody Nike, Angelusa i Europejskiej Nagrody Literackiej!

Akcja najnowszej książki Huberta Klimko-Dobrzanieckiego rozpoczyna się na kresach Rzeczpospolitej, w przedwojennej Małopolsce Wschodniej, a kończy na Dolnym Śląsku niedługo po transformacji ustrojowej.

"Złodzieje bzu", to historia narodzin zła, utraty wiary w Boga, w ludzkie przebaczenie i miłość. Choć, nie do końca...

"Ja się w tej powieści odnalazłem idealnie, bo to świat z mojej głowy i z moich filmów. (…) Los przemielony, czyli biało-czerwony bimber Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, wypędzony na ziemiach odzyskanych z kradzionego bzu spod Lwowa. Chwaliła go sobie ukraińska sąsiadka, towarzysz Stalin i Wąs Wałęsa, a nieudolnie błogosławił sam ksiądz Boczek. Przeciwwskazania: zabrania się spożywać ludziom z poczuciem humoru podstawowym, albo niepełnym podstawowym."
Wojciech Smarzowski

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Złodzieje bzu
Autor: Klimko-Dobrzaniecki Hubert
Wydawnictwo: Oficyna Literacka Noir sur Blanc
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 226
Numer wydania: I
Data premiery: 2019-09-18
Rok wydania: 2019
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 238 x 151 x 37
Indeks: 33191508
średnia 4,8
5
13
4
1
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
5 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
23-08-2021 o godz 12:41 przez: kasandraKasia22 | Zweryfikowany zakup
bardzo dobrze oceniam !!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-05-2020 o godz 16:52 przez: azb
Moją podróż na Kresy kontynuuję wraz z książką "Złodzieje bzu" Huberta Klimko - Dobrzanieckiego. Dzięki tej książce poznajemy Kresy widziane oczyma chłopskiej rodziny żyjącej wśród wielokulturowej, polsko - ukraińskiej społeczności. Mieszkająca na Kresach polska rodzina Baryckich wiedzie spokojne choć pełne skrajnych namiętności życie. W ich prostą, wiejską codzienność wkracza zawierucha drugiej wojny światowej, okupacja sowiecka i niemiecka oraz nieustające próby odzyskania przez Ukraińców niepodległości. Losy rodziny Baryckich poznajemy dzięki narracji kilkuletniego Antka Baryckiego. Antek to wiejski chłopak, który pomaga rodzicom w gospodarstwie, bawi się ze "swoimi" kolegami, unikając kontaktów z ukraińskimi rówieśnikami. Na wsi istnieje ścisły podział na nasze, "lepsze" i obce, "gnuśne", ukraińskie. Podział ten kultywują obie strony, Polska i Ukraińska. Najbliższymi sąsiadami Baryckich są Ukraińcy. Obie rodziny konkurują ze sobą w każdej możliwej dziedzinie życia. Symbolem wzajemnych animozji jest tytułowy krzak bzu, który u sąsiadów Baryckich jest większy, okazalszy i przez to jest powodem wielu sąsiedzkich konfliktów. Konfliktów, które zostają w sposób symboliczny zwieńczone wymordowaniem części rodzin Antka. Chłopiec wraz z ojcem uchodzą z życiem z ukraińskiej rzezi. Noc w której ginie matka i rodzeństwo Antka, to początek jego wielkiego exodusu do Polski, na ziemie odzyskane. Antek i jego rodzina przez całe życie walczą o przetrwanie. Kiedy oboje, ojciec i syn, przenoszą się do Polski, również muszą zdobyć dla siebie swoje miejsce do życia, swój nowy dom i kawałek ziemi. Muszą zaakceptować powojenną rzeczywistość i zdefiniować swoją rolę w nowym powojennym ładzie. Antek prosty chłopak ze wsi ma szansę zmienić swoje życie. W "nowej" Polsce przechodzi swoistą metamorfozę i z biednego, sponiewieranego przez wojnę chłopca przeistacza się w krezusa, chłopo-inteligenta na stanowisku, który czerpie z życia całymi garściami. "Złodzieje bzu" to nieco ironiczna opowieść o ludziach, którzy potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji, którzy niezależnie od tego co niesie im los, zawsze dopatrzą się pozytywów i będą potrafili dla siebie wyciągnąć jakieś korzyści. Historia Antka to niepozbawiona czarnego humoru, opowieść o amerykańskim mice kariery od pucybuta do milionera w realiach powojennej, komunistycznej Polski. Książka Huberta Klimko - Dobrzanieckiego to z pewnością pozycja godna polecenia. Przeczytajcie koniecznie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-10-2019 o godz 11:44 przez: Ewelina Bachniak
IG- inia.recenzuje ////// Blog- iniarecenzuje.wordpress.com ////// Fb- inia.inia.inia lub @inia.recenzuje Piękna opowieść o wędrówce człowieka przez świat. O przemijaniu i oczekiwaniach. Ale i o uprzedzeniach. „Zresztą człowiek ciągle na coś czeka. Chyba nie ma takiego drugiego stworzenia na ziemi, które aż tak czeka. Jak się urodzi, a potem rośnie i zaczyna bardziej świat pojmować, to czeka, aż dorosłym się stanie. Jak dorosłym się stanie, to na miłość czeka, a jak nie na miłość, to przynajmniej na dobrego męża albo żonę. (…) starość do drzwi zapuka, na śmierć czekać się zaczyna. Śmierć przyjdzie. Wcześniej czy później, ale zawsze. Nie ma innej możliwości”. Jest to historia opisująca trudne dzieje polskich ziem. Ale z takim humorem, a przede wszystkim dystansem. Z wielką chęcią przeczytam inną książkę Huberta Klimko – Dobrzanieckiego sprawdzając czy w każdej jest taki świetny styl. „Złodzieje bzu” to historia Antka Baryckiego, jego rodziny i ich losów. Opowieść ma swój początek w okresie przedwojnia w Małopolsce Wschodniej, później w czasie okrutnej rzezi, jak i przesiedleń Polaków na obce ziemie oraz zakończenie w czasach komunizmu, aż do transformacji. Ale historia Polski jest tylko tłem do ballady o losach rodziny Antka. Prosty chłopak, Antek Barycki już od najmłodszych lat próbuje dostosować się do obecnej mu historii Polski. Widzimy jego przemianę z dziecka, w młodego mężczyznę, który odczuwa pożądanie i namiętności. Któremu nie spieszy się do ożenku, bo chce korzystać z życia. Autor w świetny sposób opisuje drogę społecznego awansu od chłopa do inteligenta, od prostaka do zagorzałego komunisty. Jest to też bardzo dobra historia pokazująca ludzkie prawdy dotyczące Boga uprzedzeń wobec Ukraińców i braku akceptacji. Proste, nie wydumane przemyślenia ludzi z dawnych lat, ale trafne, że zachwyca ogromnie. „Lenistwo jakieś i niechęć w tych ludziach była. Dopiero gdy się upili, radość z nich wychodziła. My po swojemu, oni po swojemu. (…) Zazdrosny nigdzie nie dojdzie. Idzie do przodu trzy kroki, a cztery się cofa”.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-11-2019 o godz 18:45 przez: Ania
Autor książki pt. '' Złodzieje bzu'' Pan Hubert Klimko-Dobrzaniecki ma niezwykłe umiejętności dostrzegania otwartego spojrzenia na te wartości życia, które my na co dzień nie doceniamy. Zaprezentowaną historię opowiedzianą i bacznie obserwowaną z perspektywy głównego bohatera Antoniego Baryckiego czytałam z ogromnym zainteresowaniem, gdyż on odsłonił w niej ogromną cząstkę siebie, a w tym dzieciństwo, wczesną młodość, tradycje rodzinne. Podobało mi się ogólne podejście do życia u Antka Baryckiego. Potrafił mocno trzymać się swoich zasad. Miał talent do analitycznego myślenia i chętnie z niego skorzystał z niego. Pamiętał zawsze o osobach, które nie były wobec niego obojętne, a w szczególności na drodze do uzyskanej przez niego lepszej edukacji. Szczególną uwagę zwróciłam tutaj na relacje występujące pomiędzy Antkiem, a jego tatą Leonem, gdyż w chwilach trudnych zawsze mogli na siebie liczyć. Owszem tata Antka podkreślał, że jest z niego dumny i miał do niego ogromne zaufanie powierzając mu swoje tajemnice i sekrety. '' Złodzieje bzu'' to książka, którą czytało mi się wyjątkowo bardzo dobrze ze względu na ujęty w tekście piękny dobór słów przez autora oraz to, że mogłam na moment powrócić do czasów młodzieńczych lat, w których to spędzałam, mile czas z dziadkami wędrując śladami sadów z jabłoniami, śliwek, gruszy, a zapach letniego bzu na zawsze pozostaje w naszej pamięci. Występujący w tej powieści bohaterowie drugoplanowi opisywani przez Antka byli trafnie dobrani, a każdy z nich posiadał, mocny charakter zahaczając z czasem o lekkie poczucie humoru wynikające z zaistniałych codziennych sytuacji z życia wziętych. Dla wielu młodych Czytelników Antoni Barycki powinien stanowić autorytet w dążeniu do upragnionego zawodowego celu pod względem edukacji. Elementem dodatkowym w tej oto książce są: dobrze dobrana czcionka w tekście oraz okładka nawiązująca do jej tytułu. Polecam przeczytać tę powieść.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-10-2020 o godz 22:29 przez: marta
Przeczytaj, jeśli jeszcze nie czytałeś;) Przepadniesz:)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Imię Róży Eco Umberto
4.7/5
30,89 zł
49,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Na ramionach olbrzymów Eco Umberto
4.9/5
44,69 zł
69,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Anarchia Dalrymple William
5/5
44,25 zł
59,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Cisza Delillo Don
3/5
23,93 zł
35,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Kobiety Bukowski Charles
4.8/5
33,75 zł
45,00 zł
Inne z tego wydawnictwa O piciu Bukowski Charles
4.5/5
21,53 zł
30,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Listonosz Bukowski Charles
4.2/5
21,75 zł
29,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Gala Bona Dominique
4.6/5
34,73 zł
49,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Wahadło Foucaulta Eco Umberto
4.7/5
45,35 zł
55,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Hollywood Bukowski Charles
4.6/5
19,69 zł
29,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Strzęp Lancon Philippe
0/5
35,82 zł
49,00 zł
Inne z tego wydawnictwa O kotach Bukowski Charles
4.3/5
17,82 zł
25,00 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego