Zginę bez ciebie (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Akcja powieści rozgrywa się w Ciechanowie w dniach 7-16 czerwca 2012, czyli na początku trwania piłkarskiego Euro. Popełnia samobójstwo nastoletnia córka wiceprezydenta Ciechanowa, Jowita Dudek. Sprawa trafia do podkomisarza Konrada Rowickiego. Jego przełożeni, naciskani przez miejscowych notabli, chcą jak najszybciej zamknąć śledztwo. Ale inspektor, dręczony traumatycznymi wspomnieniami o depresji swojej żony, postanawia mimo wszystko bliżej przyjrzeć się sprawie, nawet gdy zostaje ona oficjalnie zamknięta. Odkrywa, że w ostatnich latach w Ciechanowie i okolicach odebrało sobie życie podejrzanie wiele nastolatek.

Od wydawcy:

Otwierająca trylogię powieść "Zginę bez Ciebie" jest nie tylko pełnokrwistym kryminałem z wyjątkowo wyrazistym bohaterem, ale również opowieścią o depresji - cichej, bezwzględnej zabójczyni - i o traumie, która zawsze pozostaje po samobójstwie kogos bliskiego. Smutek i gorycz mieszają się w tej historii z wisielczym humorem, a jej zakończenie zaskoczy wszystkich. Nawet podkomisarza Rowickiego.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Zginę bez ciebie
Autor: Ostaszewski Robert
Wydawnictwo: Wydawnictwo MUZA S.A.
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 368
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-05-18
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 32 x 209 x 145
Indeks: 19252469
 
średnia 4,4
5
3
4
1
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
2 recenzje
4/5
03-07-2016 o godz 21:36 monweg dodał recenzję:
"Podkomisarz Konrad Rowicki z komendy policji w Ciechanowie nie liczy na nic, nie wierzy, że spotka go jeszcze w życiu cokolwiek dobrego. Chce doczekać emerytury i trwać. Z marazmu wyrywa go sprawa samobójstwa nastoletniej córki wiceprezydenta miasta. Do Rowickiego wracają bolesne wspomnienia z przeszłości. Wbrew wszystkiemu i wszystkim chce się dowiedzieć, co skłoniło dziewczynę do odebrania sobie życia. I dlaczego ostatnimi czasy w Ciechanowie tak wiele nastolatek popełniło samobójstwo."

Zginę bez ciebie to pierwsza część trylogii z podkomisarzem Konradem Rowickim w roli głównej. To również moje pierwsze spotkanie z prozą Roberta Ostaszewskiego, pisarza, felietonisty i krytyka literackiego. Autora kilkuset tekstów publikowanych na łamach Gazety Wyborczej, Tygodniku Powszechnym, Res Publice Nowej, Nowych Książkach, Polityce, etc. Redaktora FA-artu i Dekady Literackiej oraz redaktora naczelnego Portalu Kryminalnego.

Zginę bez ciebie to rasowy kryminał, ale też świetna powieść psychologiczna. Akcja toczy się w niewielkim miasteczku, Ciechanowie w dniach 7-16 czerwca 2012 roku. Akurat trwa początek piłkarskiego Euro, tak jak teraz, czyli w momencie, gdy odkładam tę książkę na półkę.

Samobójstwo popełniła córka wiceprezydenta Ciechanowa, Jowita Dudek. Sprawa trafia w ręce Konrada Rowickiego i po naciskach ze strony miejscowych notabli, zostaje szybko zamknięta i odłożona ad acta. Jednak Rowicki nie jest typem posłusznym, który kładzie uszy po sobie. Zaczyna grzebać w przeszłości miasteczka. Zauważa, że w ostatnim czasie samobójstwo popełniło kilka nastolatek. Dziwić może fakt, że nikogo to nie obeszło. Rowicki postanawia wbrew rozkazom zająć się tajemniczymi aktami odbierania sobie życia.

"Zanim zasiadłem za biurkiem, by sumiennie wykonać polecenie służbowe wyższego szarżą, zaszedłem jeszcze do archiwum. Bezwiednie. Przynajmniej tak mi się zdawało. Poprosiłem o akta spraw dwóch nastolatek, które popełniły samobójstwo, i tej, którą odratowano. Archiwista był zdziwiony, że grzebię w makulaturze, ale wytłumaczyłem, że porzadkuję dokumentację na polecenie Gajowniczka. Nie skłamać, ale prawdy nie powiedzieć. Świetna strategia."

Podkomisarz Konrad Rowicki jest antypatyczny, złośliwy i ironiczny, nie da się lubić, przynajmniej od początku, później to się powoli zmienia. Sprawę jego zgryźliwości rozjaśniają rozdziały zatytułowane Zapiski depresjoholika. Wtedy pomału z rozdziału na rozdział poznajemy Konrada i dowiadujemy się, co stoi za takim, a ni innym zachowaniem. Trzeba oddać Ostaszewskiemu, że postać zwichniętego przez życie podkomisarza wykreował wprost genialnie.

Pewnie można się przyczepić do zbyt często używanego w powieści języka młodzieżowego, zwłaszcza przez ludzi, którzy od dawna młodzieżą nie są. Mamy tutaj dorosłe i dojrzałe osoby, które używają kompa i rozkminiają problemy. Można się podoczepiać do kilku innych spraw, ale po co.

Zginę bez ciebie to naprawdę dobry kryminał, który może się podobać. Nie przepadamy za podkomisarzem Rowickim, ale przecież to glina z przeszłością, nie zupa pomidorowa żeby go lubić. Bohater ma być wyrazisty i taki Konrad właśnie jest. Można mu zarzucić wiele, ale nie to, że jest szary, mdły czy nieciekawy. Na pewno jest postacią, którą się zapamiętuje na długo, nie tylko na chwilę, gdy jesteśmy pogrążeni w lekturze.

"Nazywa się Konrad Rowicki i jest depresjoholikiem. Wahadło. Czasami odnosił wrażenie, że wahadłowy ruch to jedyna stała określająca jego życie. Od Ciechanowa do Krakowa, od Krakowa do Ciechanowa, w tę i we w tę. Zdawać by się mogło – bez końca. Latami. Bez żalu i bez przyjemności. Spadło to na niego niespodziewanie, przecierpiał, co miał przecierpieć, ale przetrwał."

Na brawa zasługuje przedstawienie w książce samego Ciechanowa. Jego klimatu i troszkę sennej atmosfery małego, żeby nie powiedzieć prowincjonalnego miasteczka. Czuje się, że ta miejscowość żyje własnym życiem i tempem. Kocham takie miasta, gdzie nie widać gonienia za karierą, gdzie żyje się wolniej i nie pędzi na złamanie karku.

Czy polecać książkę Zginę bez ciebie? Jasne, że tak. Polecać, jak najbardziej. Dla kogo ta powieść? Dla wszystkich, licznych miłośników kryminałów. Dla tych z was, którzy lubią dobre powieści psychologiczne, bo w końcu tło psychologiczne jest tutaj znaczące. Dla lubiących interesujące i nieoczywiste postaci literackie, do których niewątpliwie należy główny bohater. Z niecierpliwością będę wyczekiwała kontynuacji powieści. Polecam gorąco.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-06-2016 o godz 09:53 anna sukiennik dodał recenzję:
Kolejny doskonały, polski kryminał osadzony w realiach małomiasteczkowej społeczności. Chociaż Ciechanów nie taki mały, ale mentalność ludzka niezmienna. Wciąż pielęgnowany i doglądany "tumiwisizm", zamiatanie pod dywan spraw niewygodnych, sąsiedzka inwigilacja.

Główny bohater - Konrad Rowicki - cierpi na permanentny brak zainteresowania własną egzystencją. Znokautowany przez życie, solidnie obity przez los i na dokładkę poprawiony uderzeniem w splot słoneczny przez depresję. Czterdziestolatek bez rodziny, bez przyjaciół, bez znajomych, który marzy tylko o tym, aby dobić do emerytury i mieć święty, albo chociaż względny, spokój. Pojedyncze epizody spółkowania cielesnego z kobietami, niepodsycane żadnym innym uczuciem niż znudzenie i obojętność.

Z marazmu, zdającego się trwać od zbyt długa, wyrywa go zagadkowa sprawa samobójstwa Jowity Dudek - córki wiceprezydenta miasta. Naciski z góry, namowy ojca Jowity, szanownego wiceprezydenta oraz brak wsparcia kolegów z policji doprowadzają do szybkiego zamknięcia sprawy, jako zwyczajne, jeśli można użyć takiego określenia, samobójstwo.

Jednak podkomisarz Rowicki podświadomie zaczyna się angażować w tego niejasnego jak dla niego, "samobója" nastolatki. Pojawiają się kolejne sygnały świadczące o tym, że sprawa jest bardziej skomplikowana, niż chciałby tego i ojciec Jowity i ciechanowska policja z wyłączeniem Rowickiego. Fakt ten potwierdzają inne samobójstwa, jakie miały miejsce w niedalekiej przeszłości. Kiedy"psi nos" Rowickiego zaczyna węszyć zbyt dokładnie, Głównodowodzący kategorycznie, pod groźbą zwolnienia i nabrudzeniem w świadectwie pracy, bez listu polecającego, zabrania podkomisarzowi Wiktorowi gmerania i rozbabrywania zamkniętej sprawy.

Książka jest roztworem nasyconym jeśli chodzi o doskonałą kreację bohaterów i przesyconym, jeśli wziąć na warsztat język, styl, humor i umiejętność budowania napięcia. Wszystko w Zginę bez ciebie jest dopracowane. Czytając komiczne dialogi i jeszcze bardziej zabawną charakterystykę poszczególnych postaci i sytuacji, w jakiej się znajdują, odnosi się wrażenie, że autor każde zdanie wnikliwie opracował i wtłoczył w nie maksymalną dawkę humoru. Często czarnego. Nie da się cytować, bo musiałabym cytować cała książkę ;)

Wielkim atutem Zginę bez ciebie jest wątek miłosny i ściśle z nim skorelowany wątek depresji. Obydwa najczęściej, celowo lub nieświadomie, w kryminałach pomijane. Miłosny - zbyt ckliwy. Depresja - zbyt trudny. Autor w przejrzysty sposób łączy teraźniejszość głównego bohatera ze skomplikowanymi i ciężkimi wydarzeniami z przeszłości.

Czas akcji jest ściśle określony - 7-16 czerwca 2012 roku. O jak cudownie czyta się o Euro 2012 i lichym występie naszej polskiej reprezentacji mając na uwadze wydarzenia sprzed kilku dni;)

Pan Mariusz Czubaj wypowiada się na temat książki: "Wciągająca intryga, stylowy policjant, skandal obyczajowy i brudna polityka w tle. Zginę bez ciebie to po prostu porządna, klasyczna szkoła kryminału". I o ile takie pseudo-reklamy zawsze działają na mnie jak płachta na byka i nastawiają negatywnie, tak ta - sprawdziła się w 100%. Trudno się dziwić, że Czubaj tak rekomenduje książkę, skoro kilkakrotnie pojawiają się w Zginę bez ciebie wzmianki na temat jego książek;). A zakończenie... dla mnie bomba!

Ta książka jest tak dobra, że nie znajduję odpowiednich słów, żeby wykrzyczeć swój zachwyt. Zachwyt razy trzy! Bo to pierwsza część trylogii. Słowo "trylogia" w kontekście twórczości Roberta Ostaszewskiego brzmi jak najprawdziwsza, górnolotna poezja.

Jeśli nadal tkwisz w przekonaniu, że dobra, polska literatura, to lata świetności Mickiewicza, czas odświeżyć swój punkt widzenia ;)
Przeczytać koniecznie! Satysfakcja gwarantowana... pieniędzy nie zwracam ;) ale przyjmę na klatę wszelkie pretensje, jeśli Zginę bez ciebie się nie spodoba. Ale i tak się spodoba;)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Nas dwoje Miller Holly
4.1/5
27,85 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zbawiciel Herman Leszek
4.4/5
30,96 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa To tylko przyjaciel Jimenez Abby
4.5/5
25,28 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Folwark zwierzęcy Orwell George
4.7/5
9,50 zł
14,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Trucking Girl Blecharczyk Iwona
3.5/5
27,85 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa W cieniu zła North Alex
4.6/5
25,28 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Rok 1984 Orwell George
4.7/5
20,41 zł
32,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Rok 1984 Orwell George
4.6/5
9,99 zł
12,99 zł
9,49 zł
Inne z tego wydawnictwa Nowy wspaniały świat Huxley Aldous
4.6/5
20,49 zł
26,90 zł
19,46 zł
Inne z tego wydawnictwa Jak umieramy Schulz Roland
3.8/5
24,76 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Szybki szmal Ćwirlej Ryszard
4.5/5
26,62 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Pragnienia Gołębiewska Ilona
4.4/5
25,28 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Cień wiatru Zafon Carlos Ruiz
4.4/5
25,19 zł
39,90 zł
24,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Rok 1984 Orwell George
4.8/5
30,02 zł
39,90 zł
28,96 zł
Inne z tego wydawnictwa Nowa psychologia sukcesu Dweck Carol S.
4.6/5
25,28 zł
39,90 zł
24,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Minecraft. Wyprawa Fry Jason
5/5
24,76 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Miała umrzeć Przydryga Ewa
4.8/5
25,28 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Niedźwiedź i słowik Arden Katherine
4.4/5
24,76 zł
39,90 zł
24,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Szeptacz North Alex
4.2/5
25,28 zł
39,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.