Zatrzymać chwilę (okładka  miękka, 08.2014)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Ewa i Marek są parą z kilkuletnim stażem. On marzy o małżeństwie i normalnej rodzinie, ją coraz bardziej pochłaniają obowiązki zawodowe – do tego stopnia, że traci kontrolę nad swoim prywatnym życiem. Ewa wpada w błędne koło pracy i frustracji, co rujnuje jej związek i zdrowie. Dopiero wypadek, któremu ulega, skłania ją do refleksji i spojrzenia na siebie z dystansem. Właśnie wtedy w jej życiu pojawia się pewien mężczyzna… Zatrzymać chwilę to współczesna opowieść o pułapkach pracoholizmu, marzeniach, o które trzeba walczyć, miłości, której nie trzeba wcale daleko szukać, i sztuce dokonywania wyborów.

ID produktu: 1100040970
Tytuł: Zatrzymać chwilę
Autor: Wolska Maria
Wydawnictwo: Wydawnictwo Szara Godzina
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 160
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-08-20
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Indeks: 15395283
średnia 4,4
5
3
4
1
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
5 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
22-01-2015 o godz 03:26 przez: HALSKA2208 | Zweryfikowany zakup
Autor książki opowiada o historii pewnej kobiety, która jak najbardziej jest możliwa w realnym życiu. Główna bohaterka wpada w wir pracy, tracąc po kolei to co ma najcenniejsze- swoich bliskich i zdrowie. Ciekawym momentem w książce jest pojawienie sie mężczyzny o blond włosach, który pojawia się pod postacią kilku osób. Książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
19-01-2015 o godz 11:48 przez: joasiaaa
Kolorowe i towarzyskie, choć przy tym niespokojne i burzliwe - lata powojennej biedy, lata dzieciństwa naszych babć i dziadków. Dawno minione czasy, naznaczone obecnością drugiego człowieka, cichą adoracją przyrody, w końcu nieustanną refleksją nad życiem. Czasy zachęcające do niespiesznego spaceru pod osłoną dostojnych drzew, w atmosferze cichego zachwytu nad pięknem otaczającej przyrody. Ale przede wszystkim lata, które rozbudzały w nas chęci do obcowania z ludźmi, nadając przy tym naszemu życiu odpowiednich barw zieleni - koloru nadziei, ożywianej cichą ludzką obecnością.

Współczesne skomputeryzowane czasy, zdominowane przez technikę i internet, bezczelnie odarły nas z wrażliwości i typowo ludzkiej empatii, zmuszając jedynie do nieustannego biegu, w rytm kolejnych rozkazów i obowiązków. Szaleńczy bieg na szczyt, na oślep, na gwałt, w którym prawdziwie istotne wartości sprowadzają się do roli brzemienia, utrudniającego naszą samorealizację, jest domeną współczesnych czasów. Ludzie, niczym nieczułe i bezwładne pionki, są częścią korporacyjnej machiny, w której każda relacja z drugim człowiekiem sprowadza się do roli wyścigu, zaś wszystkie czyny są częścią chorej i absurdalnej gry. Gry o prestiż, o pieniądze, o sławę, o karierę, o uznanie. Gry, która gwarantuje dobra doczesne, a przy tym odziera bezwzględnie z szacunku do samego siebie...

Ewa Kowalewska to młoda i ambitna kobieta, która związana od kilku lat ze swym chłopakiem Markiem, prowadzi w miarę ustabilizowane życie w niewielkim, ale własnym mieszkanku. Wszystko zmienia się w dniu, gdy dotychczasowa sympatyczna pani dyrektor w firmie dziewczyny, przechodzi na zasłużoną emeryturę, a na jej miejsce przybywa młody i wymagający Waldemar Brzozowski, mężczyzna siejący zamęt i postrach wśród wszystkich pracowników przedsiębiorstwa. Nowy szef wymaga od swoich podopiecznych pełnego zaangażowania, nawet kosztem rodziny, a przede wszystkim własnego zdrowia.

Codzienne nadgodziny bowiem i niepochlebne uwagi ze strony pana Brzozowskiego, niemające nic wspólnego z docenianiem satysfakcjonujących wyników pracy, przedkładają się na zachowanie głównej bohaterki. Dziewczyna, żyjąc w nieustannym stresie, podyktowanym nie tylko obawą o utratę pracy, ale przede wszystkim nieprzyjemnym zachowaniem kierownika, zatraca się coraz bardziej w tej chorej grze, w której prym wiodą zobowiązania wobec Brzozowskiego. Ewa, niczym bezmyślny pionek, pragnie sprostać nowym wymaganiom, angażując się jeszcze dotkliwiej w swoją pracę, odsuwając na bok nie tylko obowiązki domowe, ale przede wszystkim uczucia wobec ukochanego mężczyzny, który z dnia na dzień staje się dla niej coraz bardziej obcym człowiekiem...

"Zatrzymać chwilę", debiutancka powieść Marii Wolskiej, przedstawia współczesne, nieobce nam realia XXI wieku, zdominowane przez nieustanny pośpiech, wykańczający stres i przede wszystkim ciągłą pracę, która w dzisiejszych czasach, często stawiana na piedestale, przysłania nam prawdziwe wartości, za którymi winniśmy torować sobie drogę. Autorka, w niezwykle wiarygodny sposób, ukazała mierne skutki pracoholizmu, które niczym błędne koło, raz wprowadzone w ruch, nie potrafi na moment stanąć w miejscu, coraz bardziej pochłaniając naszą energię, odsuwając nas również od drugiego człowieka, w końcu od ukochanej rodziny. Choć poruszona w powieści historia nie jest do końca oryginalna, to w sposób bezbłędny przekazuje ona czytelnikowi nadmiar złych emocji, które z każdą kolejną stroną, kumulują się w głównej bohaterce. Do czego może doprowadzić bowiem nieustanny stres, zapijany hektolitrami kawy i uśmierzany kolejnym papierosem?

Książka, poprzez swoistą symbolikę, w pewnym stopniu nawiązującą do słynnej „Opowieści wigilijnej” Dickensa, niesie z sobą pewien morał, który stanowić może doskonałą lekcję dla wszystkich zapracowanych ludzi, którzy w tym nieustannym pośpiechu, zgubili gdzieś cząstkę siebie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-09-2014 o godz 16:47 przez: K-K Bello
Chyba każdy z nas chciałby choć raz w swoim życiu zatrzymać czas. Niestety nie da się tego ot tak wyczarować, nie można zatrzymać chwili, kiedy nie jesteśmy na to gotowi.

Dość boleśnie przekonuje się o tym Ewa, bohaterka tejże książki. Wytrwała, ambitna młoda kobieta, która spełnia się zawodowo. No, może do pewnego czasu, kiedy na stanowisko kierownika przychodzi Waldek, mężczyzna restrykcyjny i wymagający. Pracownicy robią wszystko, aby Waldek był zadowolony, niestety tempo jakie narzucił swoim podopiecznym jest nie do wytrzymania. Ewa zapomina już po co żyje i dla kogo. Najważniejsze osoby w jej życiu przestają odgrywać dotychczasową funkcję, praca wywraca jej świat do góry nogami.

Jej dotychczasowy partner Marek przestaje zauważać w Ewie dawną, wesołą dziewczynę, z dnia na dzień Ewa zatraca się coraz bardziej do nieprzytomności w nieograniczonym pracoholizmie.

Sytuacja którą autorka opisuje w powieści nie jest niczym nowym, doskonale znamy zjawisko pracoholizmu, ale wydaje nam się rzeczą tak oczywistą, że z braku odpowiednich pozytywnych bodźców pozwalamy toczyć się błędnemu kołu. Godzimy się na nadgodziny, pracę zabieraną do domu, w końcu nie mamy już takiej pewności, czy to co robimy ma jakikolwiek sens.

Autorka bardzo dokładnie opisuje cały szereg sytuacji, które powoli niczym kropla wody przepełniają kubek goryczy wylewając się gorzkim strumieniem żalu, niezrozumienia, i braku oparcia. Zadziwiające jest trwanie w takim układzie do granic możliwości, można by powiedzieć do ostatniego tchu. Kiedy Ewa ulega wypadkowi pozostając na cienkiej linii życia i śmierci następuje rozłam, którego nie spodziewała się sama bohaterka a już w ogóle nikt z współpracowników.

Książka tak realistyczna, iż miałam nieraz obawę, czy czytam powieść czy jednak historię kogoś mi znanego i bliskiego. Emocje jakie wywoływało targowanie się o należny odpoczynek, używki które miast pomagać niszczyły zapracowane ciało, myśli, które uciekały nie dając się złapać, słowa, które kąsały jak dzikie wilki, wszystko wyraźnie uzewnętrznione bez litości – tak wygląda człowiek w pułapce własnego umysłu.

„Zatrzymać chwilę”, książka, która skłania nas do refleksji nad tym co ważne i mniej ważne. Świadomość iż człowiek powinien być na pierwszym miejscu skutecznie powinna temperować złe nawyki życia. Autorka dysponuje bogatym wachlarzem przypadków, w których zestresowany pracoholik jest utrapieniem dla bliskich a nawet i co najbardziej widać dla samego siebie.

Warto zagłębić się w książkę i spojrzeć na świat przez pryzmat człowieka stłamszonego własnymi ambicjami, walką o przetrwanie . Jak w krzywym zwierciadle nic nie jest takie samo, odczucia, które podpowiadają emocje potrafią skutecznie zabić. Miłość potrafi również pokaleczyć.

„Zatrzymać chwilę” mimo niewielu stron odnajdziemy w niej tożsamość niestrudzonego człowieka z zapałem targującego się z czasem. Pałającego chęcią pogodzenia możliwie jak największej ilości celów. Z własnej woli czy wbrew nie wygląda to najlepiej, i wydaje się, że tylko Anioł może pomóc Ewie odzyskać spokój duszy i ciała...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
02-10-2015 o godz 13:39 przez: Książkowo czyta
W debiutanckiej powieści Marii Wolskiej pt „Zatrzymać chwile”, poznajemy młodą kobietę pracującą w branży finansowej. Kiedy w firmie, gdzie pracuje Ewa pojawia się nowy kierownik dotychczasowy „biurowy ład” zostaje postawiony na głowie… Pracownicy mają tak duży nawał obowiązków, iż spędzają na swoim stanowisku pracy nawet po kilkanaście godzin na dobę, a mimo to z niczym się nie wyrabiają i często zabierają pracę do domu.

Nasza bohaterka jest coraz bardziej zmęczona, znerwicowana i sfrustrowana, co nie pozostaje bez wpływu na jej życie prywatne, które zostaje zdegradowane do poziomu zerowego. Ze względu na to, iż praca staje się centrum jej świata cierpi na tym nie tylko jej kilkuletni związek z Markiem lecz także podupada ona na zdrowiu.

Dopiero wypadek, któremu w pewnym momencie opisanej przez autorkę historii ulega nasza bohaterka bardzo mocno przewartościowuje jej życie.

W chwili w/w zdarzenia Ewa nagle znajduje się w towarzystwie anioła i zupełnie dla niej niespodziewanie ma możliwość przyjrzenia się swojemu życiu niejako z boku…
Anioł – Wojtek z jednej strony pokazuje kobiecie świat, w którym żyje, z drugiej natomiast Ewa patrzy na swoje życie tkwiąc jakby w zawieszeniu… Wojtek uświadamia jej, iż tylko ona może podjąć decyzję o tym czy zostaje tutaj, czy też wraca do swojego ciała, a zarazem na Ziemię.

Jeśli chcecie dowiedzieć się jakiego wyboru dokonała Ewa i co owa decyzja za sobą pociągnęła zajrzyjcie na karty książki.

Mimo, iż autorka poruszyła w swojej powieści bardzo ważny i będący wciąż bardzo na czasie temat jakim jest pracoholizm oraz opisała spustoszenie jakie sieje on zarówno w życiu osoby uzależnionej od pracy jak również w jej otoczeniu to jednak powieść ta jest w moim odczuciu zbyt płytka, a momentami także nieco infantylna…

Jej atutem jest niewątpliwie fakt, że czyta się ją bardzo szybko i płynnie. Jednakże mnie nie zapadnie ona na zbyt długo w pamięć.
Niemniej jednak jeśli chcecie zetknąć się z obrazem omawianego nałogu wykreowanym przez autorkę zapraszam Was do lektury i własnych refleksji odnośnie tego debiutu.

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu Szara Godzina.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *
http://ksiazkowoczyta.blogspot.com/2015/10/zycie-to-ancuch-chwil-w-ktorym-ogniwa.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-08-2014 o godz 00:00 przez: marmit marzena
Książka o tyle ciekawa, że udowadnia, że życie jest ciekawsze od najciekawszych wymyślonych historii. Siłą tej książki jest to, że takie historie prawdopodobnie zdarzają się na co dzień wielu ludziom. Prawdziwa opowieść o prawdziwych ludziach i prawdziwych problemach. Świetnie napisana, doskonale się czyta. polecam!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Albański motyl
5/5
27,88 zł
38,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Znajda
4.7/5
29,41 zł
45,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Szepty dzieciństwa
4.8/5
34,13 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Guwernantka
4.5/5
24,65 zł
38,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Ścieżki Elizy
4.1/5
23,22 zł
35,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Bez planu B
4.7/5
29,10 zł
39,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego