Przy projektowaniu fundamentów nowego budynku konstruktor musi znać odpowiedzi na dwa pytania:
- Jakie obciążenie może bezpiecznie przenieść podłoże budowli?
- Jakie będą osiadania budowli, jeśli zastosuje się obciążenia uznane za dopuszczalne?
W tym celu wykonuje się badania laboratoryjne próbek gruntu pobranych podczas wierceń lub badania polowe, do których należą różnego typu sondowania, badania dylatometryczne i presjometryczne.
Presjometr to cylindryczna sonda z rozszerzalną membraną tak zaprojektowaną, aby wywierać jednolite ciśnienie na ścianki otworu wiertniczego i mierzyć zależności pomiędzy naprężeniami i odkształceniami w gruncie. Jest więc narzędziem wykonującym próbne obciążenia podłoża, które nie są tak kosztowne i czasochłonne jak badania pełnoskalowe, a jednocześnie mogą dotyczyć gruntu zalegającego na dowolnej głebokości. Stosunkowo duże rozmiary sondy presjometrycznej minimalizują kłopotliwy przy badaniach gruntu efekt skali. Wynik badania pozwala ustalić najważniejsze cechy gruntu: jego wytrzymałość i ściśliwość. Należy dodać, że konstruktor presjometru, francuski inżynier Louis Ménard, opracował także efektywną metodę projektowania posadowień na podstawie wyników badań presjometrycznych.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Podziel się na Facebooku
Właśnie zrecenzowałem Zastosowanie presjometru w badaniach gruntu
Przy projektowaniu fundamentów nowego budynku konstruktor musi znać odpowiedzi na dwa pytania: Jakie obciążenie może bezpiecznie przenieść podłoże budowli? Jakie będą osiadania ...