Zagroda zębów (okładka  twarda, 11.2016)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com : 22,71 zł

22,71 zł 29,00 zł (-21%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

"Zagroda zębów" to zbiór miniatur literackich, będących apokryficznymi wersjami mitu Odysa. Szostak próbuje w nich prześledzić alternatywne, nieistniejące wersje mitu: Odys nie wraca na Itakę, gdyż zakłada dom gdzie indziej, Odys nie wraca, gdyż pomaga odbudować Troję, Odys wraca, lecz zostaje zabity przez Penelopę, Odys wraca, lecz nikt nie rozpoznaje w nim wielkiego bohatera i umiera w samotności. Te kilkadziesiąt mikrohistorii to opowieści o bezdomności, pustce i niemożności powrotu. To tęsknoty za prawdziwym życiem, które zawsze jest gdzieś daleko, choć czasem wydaje się na wyciągnięcie ręki.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1131362177
Tytuł: Zagroda zębów
Autor: Szostak Wit
Wydawnictwo: Wydawnictwo Powergraph
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 104
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-11-25
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 214 x 15 x 144
Indeks: 20385361
średnia 4,7
5
8
4
3
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
6 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
14-09-2017 o godz 20:12 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Piękna, poetycka opowieść o losach Odyseusza. Losach nieopowiedzianych dotąd przez nikogo. Autor snuje przed nami możliwe zakończenia znanego nam mitu, przedstawia mnogość wersji: zależnych, albo i nie, od siebie, różniących się jednym szczegółem, który fundamentalnie wpływa na zakończenie. Doskonała książka, uzmysławiająca jak wiele może zależeć od jednego, wydawać by się mogło nieznaczącego, szczegółu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-12-2016 o godz 22:14 przez: jeke5
W dzieciństwie Wit Szostak słuchał wspaniałych opowieści o przygodach Odyseusza, które opowiadał mu ojciec. Obrazy związane z Odysem, Penelopą, Telemachem, cyklopem Polifemem, Scyllią, Charybdą, Hadesem, Lajstrygonami, czarodziejką Kirke, Kalipso wryły się w jego pamięć i zaczął nawiązywać do tych postaci w swojej twórczości.

W najnowszej książce ,,Zagroda zębów" puszcza wodze fantazji i dopisuje różne zakończenia mitu o Odysie.Telemach wyrusza na poszukiwanie Odysa, ale nie znajduje go. Odys przybywa w przebraniu do Itaki i bacznie obserwuje Telemacha po czym przekazuje mu wieści, że Odys żyje, ale potrzebuje pomocy. Wzburzony tą informacją Telemach przegania przybysza, gdyż miał on czelność znieważyć pamięć jego zmarłego ojca- ,,Zmarłych trzeba opłakać, nadzieja jątrzy rany." Telemach rządzi z tronu Itaki, której nigdy nie opuszczał. Czasami tylko wspomina twarz gościa i słyszy jego słowa przypominające mu o ojcu, którego nie znał. Telemach wyrusza na poszukiwanie ojca. Przemierza morza, drogi i szlaki. Rozpytuje kupców, królów, rybaków, ale nikt nie wie co stało się z Odysem. Telemach jest bezradny, doświadcza okrutnych przygód i po wielu latach na tratwie wraca na Itakę. Syn opłakuje ojca i układa o nim pieśń, w której śpiewa o tułaczce ojca, o cyklopach, Hadesie, Scylli i Charybdis. Penelopa dumna jest z przygód męża, które dadzą mu nieśmiertelność, choć ciało przepadło w morzu. Telemach wraz z dziadkiem Laertesem wyrusza na poszukiwanie Odysa. W trakcie żeglugi słucha opowieści o młodości dziadka, wyprawie Argonautów, starych mitach-,,Jeden w drugim znalazł Odysa." Odys powrócił na Itakę, ale został zabity przez Penelopę. Odys nie powrócił, bo założył rodzinę w innym miejscu. Odys pozostał z Trojanami, którym pomagał odbudować domy, uprzątać ulice, wynosić trupy, a po kilku latach poznał nową kobietę i zapomniał o Penelopie i Telemachu. Odys...

Autor za pośrednictwem mitu próbuje opowiedzieć o współczesnym życiu i jego problemach: bezdomności, samotności, braku rodziny i przynależności do wspólnoty, braku przyjaciół, o byciu gościem we własnym domu, o kłamstwie i zakładaniu masek, tułaczce i nieubłaganym losie, którego nie może zmienić nawet spryt i umiejętność wpływania na innych. Mikrohistorie raz zajmują jedną stronę, a innym razem tylko kilka zdań, ale są bardzo wyraziste i zmuszają do refleksji, a także samodzielnego tworzenia kolejnych wersji zakończenia mitu o Odysie, pod warunkiem, że zna się wersję podstawową.

,,Zagroda zębów" to książka oryginalna, ambitna, niewpisująca się w żadne schematy, ćwicząca wyobraźnię, ale nie dla każdego, bo styl autora jest specyficzny i trudny. Czy sięgnę po kolejne książki Wita Szostaka? Na pewno:)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
25-11-2016 o godz 16:36 przez: Wkp
Ciężko będzie mi ocenić tę książkę. Książkę, bo nie zakwalifikuję jej ani do grona powieści, ani do zbioru opowiadań. Szostak, jeden z ciekawszych i ambitniejszych rodzimych autorów działających na polu szerokorozumianej fantastyki stworzył utwór daleki od uogólnień. Dziwny. Nietypowy. Własny, acz reinterpretujący klasykę. Ambitny, choć przy tym jakby na siłę wielki. Nieoczywisty, ale też i nie dla wszystkich.

„Każdy z nas jest Odysem co wraca do swej Itaki” pisał przed laty Leopold Staff. I chyba każdy z nas musiał w szkole interpretować ten wiersz, jak również czytać „Odyseję”. Zna więc losy Odysa i jego przygody. A może wcale nie? Szostak wkracza na grząskie tereny rozważań „co by było gdyby…” i zaczyna rozpisywać różne warianty jego życia, osadzając je w psychologicznym kontekście. Odys zakłada dom gdzie indziej, Itaka przestaje być mu potrzebna, nie wraca. Odys odbudowuje Troję, porzucając swoją ojczyznę. Odys powraca w rodzinne strony, ale nie zostaje rozpoznany. Odys ginie. Odys… Odys… Odys… I jego życie. To, które rozgrywa się na różnych polach, spełnia się, rozpada, ucieka i wraca.

Granica pomiędzy tekstem wystylizowanym a przestylizowanym jest jak ta, która rozdziela sztukę od kiczu – niewielka i płynna. Obie strony co chwila przenikają się wzajemnie, uzupełniają, chociaż przeczą same sobie. I tak też jest w „Zagrodzie zębów” – bardzo ambitnej antologii krótkich form demitologizujących opowieść o Odysie. Rozważających, rozkładających na czynniki pierwsze naszą ludzką naturę i świat poprzez pryzmat wszystkim znanego mitu. Stylizacja jednak, ta, która ma sprawić, by teksty brzmiały jak pisane dawnym językiem, czasem staje się zbyt kwiecista. Zbyt usilna. Jakby po prostu musiała być wielka, a wielkość przecież i tak płynie z samej interpretacji losów Odysa.

Pod tym względem nie wszystko udało się Szostakowi, choć trzeba mu oddać, że styl posiada niebanalny, charakterystyczny i wymagający. Taki, jak lubię. Pod względem treści też jest ciekawie, nawet jeśli nie trawi się mitologicznych historii. W „Zagrodzie…” to na szczęście tylko płaszczyk, pod którym kryje się o wiele więcej, choć podane w prosty sposób. I chociaż nie wszystkie pokładane w książce nadzieje zostały spełnione, a całość miewa aż nazbyt eksperymentalną formę, warto po najnowsze dzieło Szostaka sięgnąć. Szczególnie jeśli znacie już jego twórczość. Polecam zatem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
23-12-2016 o godz 14:53 przez: kobietatrzechbarw
Znacie mit o Odysie, najprzebieglejszym królu Itaki, który brał udział w wojnie trojańskiej? Na pewno znacie, w końcu wszyscy chodziliśmy do szkoły. Co by było, gdyby nie wrócił na Itakę, bo postanowił zamieszkać gdzieś indziej lub pomóc odbudować Troję? Wit Szostak prezentuje nam kilkadziesiąt alternatywnych wersji tej historii.

Muszę zaznaczyć, że książka nie wszystkim się spodoba. Osobiście zaobserwowałam większe nią zainteresowanie wśród mężczyzn. Przyznam, że nie są to moje klimaty, nigdy nie lubiłam mitologii. Spodobał mi się natomiast dobór słownictwa autora i jego styl. Z jego twórczością spotkałam się już wcześniej, dlatego wiedziałam, że zainteresuje mnie, nawet jeśli książka będzie dotyczyła nielubianej przeze mnie tematyki. Uważam, że jest on godnym polecenia rodzimym pisarzem. Jego dzieła są nietypowe, pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że są dziwne. W morzu literatury ciężko o oryginalność, dlatego cieszę się, że Szostakowi udaje się być niekonwencjonalnym.

Książka jest niewielka, zawiera nieco ponad sto stron, które emanują emocjami. Krótkie opowieści pozwalają wybrać czytelnikowi swą ulubioną wersję wydarzeń. Warto przed zaczęciem lektury zapoznać się lub też odświeżyć sobie wiedzę na temat Odyseusza. Z oryginałem zgadzają się jedynie okoliczności i bohaterowie.

Ciężko zinterpretować tę pozycję i obrać w słowa wrażenia po jej lekturze. Opowieści są spójne, autor bawi się formą, która całkowicie pozbawiona jest zbędnych ozdobników, przydługich opisów i niewnoszących nic do treści informacji. Po przeczytaniu ostatniej strony miałam ochotę chwycić za długopis i wymyśleć swoją wersję. Pomyśleć, że wszystko się zaczęło od historii, którą opowiedział autorowi ojciec. Powinniśmy być mu wdzięczni, ponieważ być może to właśnie dzięki niemu została wydana ta pozycja.

„Zagroda zębów” to pozycja nie wpisująca się w żadne schematy, oddziałuje na wyobraźnię, ale tak jak napisałam na początku nie spodoba się wszystkim, ponieważ styl autora jest specyficzny. Trafi raczej do wąskiego grona odbiorców. Treść jest ciekawa nawet jeśli nie lubi się mitologii. Jeśli lubicie ambitną i oryginalną literaturę, to z pewnością jest to książka dla Was.


Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-12-2016 o godz 10:23 przez: erka
Może zacznę, już tradycyjnie od notki o pisarzu, którego książkę właśnie przeczytałem. Parę dni minęło, ale zebranie myśli, rozplątanie co bardziej poplątanych wątków, trochę mi zajęło. A więc autor... Wit Szostak, to autor, którego prozę poznałem całkiem niedawno, jako że, przeczytałem jego "Wróżenie z wnętrzności". Książka wywarła na mnie wrażenie, dlatego też sięgnąłem po kolejną pozycję w jego dorobku.

"Zagroda zębów", bo taki tytuł nosi ta publikacja to książka dziwna. Najkrócej rzecz ujmując. Nie wielkich rozmiarów, skupia się na przedstawianiu alternatywnych dziejów, najsłynniejszego tułacza czasów starożytnych, czyli Odyseusza. A więc Odys nie wraca na Itakę, bowiem postanawia założyć nowy dom zupełnie gdzie indziej. Albo wraca i zostaje zabity przez Penelopę. Lub kiedy już staje na progu domu, nie zostaje rozpoznany i umiera w samotności.

Wszystkie te apokryficzne wersje mitu o Odyseuszu przede wszystkim mają za zadanie przedstawienie ludzkiej natury i zmian jakie zachodzą w nas przy każdej okazji. Czasem miałem kłopot z przebrnięciem przez pojedyncze teksty. Wiązało się to z próbą autora przedstawienia wydarzeń szalenie kwiecistym językiem, anarchicznym wręcz. Być może to tylko ja miałem takie kłopoty.

Podsumowując, książka warta zwrócenia na nią uwagi. Jednak nie da jej się zinterpretować jednym zdaniem, aby brzmiało to z sensem. Zachęcam do lektury, wyrobić swoje własne zdanie jest niezwykle łatwo.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-12-2016 o godz 12:23 przez: Mirka
Marzy mi się czytać to będąc gdzieś na Krecie w pobliżu antycznych zabytków. Być tak blisko starożytności i doświadczać jej czytając współczesną książkę. Muszę ją zabrać na wakacje i zacząć od początku.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa To przez ten wiatr
4.6/5
34,66 zł
49,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Agla
4.7/5
39,18 zł
59,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Puste niebo
4.7/5
30,99 zł
39,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Płomień
4.2/5
31,76 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Mars
4.7/5
35,98 zł
45,00 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego